Record aantal tijden zonder straf - punten in Monte Carlo verwacht Qkeumati&lc SLOAN'S liniment* Zie Boven Binnenkort een komeet aan de hemel Geflatteerde zege van Argentijnse profs op Amsterdams voetbalelftal .Clowntje Rick Een aarzelende liefde Rallye de Monte Carlo 4380.- Renault Vier Districten-tournooi om NeVoBo-wissslbeker Feuilleton DONDERDAG 21 JANUARI 1954 4 De eerste testmatch ♦Vest IndiëEngeland ZATERDAG AANSTAANDE Schaatsenrijden Wereldrecord 1000 m. dames verbeterd De KNVB waarschuwt haar onwetende leden inzake beroepsvoetbal Brandweer van onderste plaats door zege op PSCB Waterpoloprogramma Nederlandse rijders in Davos Lustrum-schaaktournooi schaakclub Kennemerland Navarra wegens natrappen uit het veld gestuurd Voor de kinderen Conditietraining van hockeyers begonnen Sport in 't kort door Dorothy Quentin DE ORGANISATOREN van de 24e Rallye de Monte Carlo liepen Woensdag met sombere gezichten rond. Want de schaarse inlichtingen, welke men in het vorstendom tot nu toe ontvangen had, wezen duidelijk op een te verwachten massale aankomst van de deelnemers tussen twaalf uur en acht uur in de avond. En het aantal straf punten, dat op de talrijke controleplaatsen moest wor den uitgedeeld, bleek, voor zover men het kon overzien, minimaal te zijn. Ze ker, enkele equipes zijn uitgevallen, maar men meent, dat van de 363 équipes die uit de acht Europese steden vertrokken zijn er 340 zich in de loop van Donder dag zullen melden aan de eindcontrole in Monte Carlo. Bij deze 340 teams zullen er dan nog wel een paar zijn, die strafpunten in hun boekje hebben staan, maar de voorspellingen luid den, dat een record aantal deelnemers zon der strafpunten de 3300 km. Donderdag zullen hebben afgelegd. Gelukkig heeft men in Monte Carlo, voor de eerste maal in de geschiedenis van de sterrit, een regelmatig- heidsproef tijdens de tocht tussen Gap en Monte Carlo gelegd, zodat men Donderdag reeds een voorlopig klassement kan op maken. De weerberichten waren Woensdagavond gunstig voor de étappe BourgesMonte Carlo. De eerste Nederlandse équipe, die Donder dagmorgen aan de voet van de Col des Lècques wordt verwacht, is de bemanning van de oranje DKW met Blansjaar als lei der. Daar staan de KNAC-commissarissen, de heren Van der Vlugt en Schade op hun post om onze landgenoten en natuurlijk ook hen. die na Blansjaar en Sellies komen, in lichtingen te verstrekken. Het wegdek was kurkdroog en ondanks het lichtelijk opvrie zen in de nachtelijke uren is er geen sprake van gladheid. Sneeuw wordt er niet ver wacht. In Parijs voegde het contingent van de starters uit Lissabon zich bij de groepen uit glasgow, Monte Carlo, Stockholm, Oslo en München, waarna de tocht voortgezet werd. Bij zijn aankomst in Parijs vertelde onze landgenoot Gatsonides, de winnaar van de rallye 1953, thans met Ford Zephyr in Lissa bon gestart, dat hij niet verwachtte dit keer als winnaar uit de bus te komen. „Nog ruim 300 deelnemers zijn er op uit om de rallye te winnen en die concurrentie lijkt mij te groot om optimistisch over het prolongeren van mijn succes te mogen zijn". De groep deelnemers die uit Monte Carlo vertrokken waren, is Montlugon zonder in cidenten gepasseerd, terwijl een gedeelte reeds Clermont Ferrand voorbij is op weg naar St. Flour. Uit Bourges wordt gemeldt, dat de équipes gestart in Glasgow, allen door Bourges zijn gekomen. De laatste wagen die uit deze plaats vertrok was de Morris van de équipe FrazerMarshall, die wegens motorpech oponthoud had gehad en strafpunten opliep. De wagens, komende van Stockholm en Palermo passeerden Bourges op tijd. Bij de sluiting van de conrtóle voor de deelnemers uit de richting Oslo had de Noor Johansen met Dyna—Veritas zich nog niet gemeld. De Franse équipe Houel—Quinlin met Alfa Romeo was de eerste die hedenochtend de finish in Monte Carlo bereikte. Op de vijfde dag van de eerste testmatch tussen West-Indië en Engeland herstelden de Engelsen zich nadat de West-Indiërs hun tweede innings op 209 voor 6 gesloten had den. De leftlander Willie Watson kwam toen op de mat en handhaafde zich daar bijna viereneenhalf uur. Hij scoorde 116 runs 16 vieren). Peter May bleef met 50 not out. Aan het eind van de dag was de stand: West-Indië 417 en 209 voor 6 gesloten. Engeland 170 en 227 voor 2. Met nog een dag spelen voor de boeg had Engeland dus 230 runs nodig om te winnen. JEUGDKAMPIOENSCHAP VAN KEN- NEMERLAND. Aan deze wedstrijden zul len deelnemen H. v. d. Vossen (Oosterkwar tier), A. C. Smit (Het Oosten), P. Kok Jr. en J. Bravenboer (beiden „IJmuiden"), Fr. Kooijmans, K. Loots en G. v. d. Reep, allen te Haarlem (niet aangesloten bij een dam vereniging). ADVERTENTIE Bij rheumatiek, jicht, spit en spierpijn geeft de genezende warmie van SLOAN'S LINIMENTdirect verlichting. Deze warmte dringt diep door. In ons gure klimaat moet U SLOAN'S LINIMENT altijd in huis hebben. ADVERTENTIE Naar aanleiding van de berichten in de pers omtrent een opgerichte of in oprichting zijnde Beroepsvoetbalbond in Nederland, wenst het bestuur van de K-N.V-B. al zijn leden met nadruk te wijzen op de regle mentsartikelen van de K.N.V.B. en zjjn af delingen, volgens welke ieder, die zich bij een Beroepsvoetbalbond aansluit, hetzij als speler, hetzij als scheidsrechter, als organi sator of als gewoon lid, door de K.N.V.B. in de beroepsklasse moet worden geplaatst met als gevolg, dat een terugkeer naar de K-N.V-B. voor langere tijd beslist is uitge sloten. Het beschikbaar stellen van terreinen aan, en het spelen van wedstrijden tegen een niet tot de K.N.V.B. toegelaten vereniging of combinatie is eveneens volgens de reglemen ten van de K.N.V.B. verboden. Het bondsbestuur begrijpt dat er leden zullen zijn. die de reglementen niet voldoende kennen om de draagwijdte van bepaalde da den of gedragswijzen ten aanzien van het beroepsvoetbal te kunnen beoordelen. Daar om stelt men zich op het bondsbureau, Verlengde Tolweg 6 in Den Haag beschik baar om alle gewenste inlichtingen aan de leden te verschaffen. Nimmer zal in de toekomst een beroep op onwetendheid ten aanzien van de reglemen ten van de K.N.V.B. als verzachtende om standigheid worden aanvaard, aldus deelt de K.N.V.B. ons mede. ADVERTENTIE (ondern.prijs) kost een 4-deurs sedan met verwarming rolhoes en temperatuurmeter Gaat 100-000 K.M. mee zonder dure reparaties. Brandstofverbruik 1 op 17. GARAGE DEN HOUT WAGENWEG - HAARLEM Zaterdag 23 Januari wordt in het Krelage- huis aan de Leidsevaart in Haarlem het jaarlijks 12 districten tuornooi om de NeVoBo-wisselbeker gehouden. Slechts 3 van de 24' districtsteams laten verstek gaan, zodat 10 dames- en 11 heren volleybalploegen binnen de lijnen zullen verschijnen. De organisatie is evenals vorig jaar in han den van de afdeling Haarlem van deNeVoBo. Niet minder dan 45 wedstrijden zijn vast gesteld. Er wordt niet weer zoals verleden jaar „op tijd" gespeeld, maar men speelt nu om de „best of three". De aanvang is op 2 uur gesteld, de demi-finales en de finales zullen ongeveer 8 uur 's avonds beginnen. Noordliolland In het team van het district Noordholland (zonder Amsterdam en het Gooi) zijn ook enkele Haarlemse spelers(sters) opgenomen. De teams zijn als volgt samengesteld: Dames: B. v. Tuijl, C. v. d. Haar, K. Gru ting (Die Raeckse. Haarlem), D. Bracht aanv. (Den Helder), A. Zwart, R. Nijdam, B. Muller (Catapult. Alkmaar), H. Kok (SES, Zaandam), K. Hoevens (Rap. '31, Haar lem). Coach: Chr. Blom, Enkhuizen. Heren: W. Clay, F. Boukes aanv., J. v. Kampen en P. Kooistra (HVS, Haarlem), J. de Vries (Groen Wit, Zaandam), J. Untied, Th. Brouwer (Catapult. Alkmaar). W. Chris- tianus (Die Raeckse, Haarlem), B, Dekker (Saenre, Zaandam). De volleybalcompetitie Het is de volleyballers van Brandweer gelukt door een kleine zege op PSCB de onderste plaats op de ranglijst te verlaten. Het was een technisch zeer matige wedstrijd. De tussenstanden waren 156, 5—15, 15—13 en 15—8. VCR won enigszins verrassend van PSVH. De politiemannen konden weinig vat op het spel krijgen. VCR speelde daarentegen wel een van haar beste wedstrijden. De „witten" kwamen vaak tot goede afwerkingen. De tussenstanden waren: 159, 15—12, 1512 en 10—15. CIOS deelde de punten met Velox en dit gaf ook wel het juist de verhouding weer. Verwonderlijk is dat de toekomstige sport leiders met een toch behoorlijke lichaams ontwikkeling zo weinig tot goed smashen komen Het blokken van CIOS daarentegen was goed verzorgd. Bij de dames sneelden Rapiditas en VCK een slechte wedstrijd. Rapiditas, dat in ar.dere wedstrijden het spel zo goed kan op bouwen. verviel nu in een te vlug over het net spelen van de bal. De tussenstanden waren: 1511, 1015, 158 en 1511. HVS was tegen een technisch beter Velox niet opgewassen. 915, 1315, 715 en 615. De uitslagen waren: Dames. Ie klasse: Rat).VCK 31, Velox HVS 4—0. 2e klasse: PSVH 2—Die Raeckse 3 1—3, Velox 2—VCR 3—1. 3e klasse: HVS 3 Gios 2 04, StampersMHBS 04, HVS 2 Die Raeckse 4 04, HBC 3Spaarnestad 31, LeonidasOVRA 2 31. Heren. Ie klasse: BrandweerPSCB 31, VCR—PSVH 3—1, CIOS—Velox 2—2. 2e klasse: VCK—OVRA 3—1, CIOS 3—HBC 2 3—1, VCR 2—PWN 2—2, BGV—Santpoort 13. 3e klasse: Leonidas 2Die Raeckse 4 2—2, Spaarnestad—Gios 0—4. Zaterdagavond worden in het Sportfond- senbad in Haarlem de volgende waterpolo- competitie-wedstrijden gespeeld: Dames promntiecompetitie: HDZ 2HZPC 2. Dames eerste klasse: DWT 1-HVGB 1. Heren bekercompetitie: VZV 1—Kroos duikers 1. Centrale wintercompetitie heren: HPC 1 Nereus 1. Heren eerste klasse: DWT 1—HVGB 1. Dinsdag 26 Januari zijn in het Sportfond sen bad vastgesteld: dames derde klasse: DWR 3—HPC 2; DWT 4—DWT 3. Er bevindt zich op het ogenblik een komeet in de buurt van de zon; zij zal waarschijnlijk in de laatste week van Janu ari goed zichtbaar zijn. hoewel dat niet. met. zekerheid is te zeggen. Het hangt er namelijk van af. hoe lang haar staart wordt. Omdat volgens een journalistengezegde één plaatje meer zegt dan duizend woorden moge ik u verwijzen naar bij gaande tekening, waar op de zon en de aarde zijn getekend en ook de baan van deze komeet, die dus eerst tussen de zon en de aarde door zal lopen, daarna aan de rechterkant van de zon (Westelijk ervan dus) een vrij scherpe bocht maakt en tenslotte ach ter de zon langs weer ve-.-lwijnt. De data staan erbij: op 22 Januari be vindt de komeet zich juist tussen de aarde en de zon, op 24 Januari bereikt z\j dat punt van haar baan dat het dichtst bij de zon ligt (het peri helium) en nadien wordt de afstand zon- komeet weer geleidelijk groter. Deze komeet is geen oude bekende, zoals bij voorbeeld haar beroem de soortgenoot die de naam van de Engelsman Halley vereeuwigt. Zij is pas begin December jongstleden voor het eerst ivaargenomen en uit de posities die zij achtereenvolgens op 5, 8 en 11 December innam heeft men haar baan be rekend. Daarbij bleek dat zij zich tijdens de perihelium-doorgang (op 24 Januari dus) slechts op 1/14 A.E. Khalida Sjefolejeva (Rusl.), die tijdens de wedstrijden in Alma Ata het wereldrecord hardrijden op de schaats over 3000 meter verbeterde, reed een dag later de 1000 meter in 1 min. 36.3 sec., waarmede zij ook op deze afstand het wereldrecord verbeterde. Het oude record stond op naam van haar land genote Lidia Selikhova met 1 min. 36.4 sec., het vorig jaar eveneens in Alma Ata ge maakt. Vier Nederlandse schaatsenrijders, Wim van der Voort, Gerard Maarse, Anton Huis- kes en Wim de Graaff zijn met de coach van de kernploeg van de KNSB, Klaas Schenk, Woensdagmiddag in Davos gearriveerd waar het gezelschap zijn intrek genomen heeft in een eenvoudig hotel. Kees Broekman zal Za terdag en Zondag aan wedstrijden in het Bislet-stadion in Oslo deelnemen en vertrekt de volgende dag per vliegtuig om zich bij zijn collega's te voegen. Het weer was Woensdag goed in Davos. Het vroor enkele graden en de baan ver keerde in uitstekende staat. Overigens zullen de Nederlanders heel rustig beginnen. Elke morgen conditie-oefeningen, dan een kwar tiertje rijden en vervolgens wat wandelen. De schaatsenrijders zullen eerst aan het kli maat moeten wennen. Van Maandag af zal het tempo van de voorbereidingen worden opgevoerd al naar gelang van de individuele behoeften. De stemming in de ploeg is voor treffelijk. Huiskes is over het dieptepunt heen en Van der Voort, die zich geheel op men, benevens sloten xoaar men met alle de Europese kampioenschappen heeft in- j gemak jn kan verdrinken. Waarbij de gesteld, :s eveneens in goede condiLe. or(Wmndhfflt,crs steeds een brandspuit ge- astronomische een heid) van de zon zal be vinden. Eén astrono mische eenheid is een sterrenkundige lengte maat; het is de gemid delde afstand van de aarde tot de zon, die 149.500.000 km bedraagt. De aarde staat, dan dus veertien keer zo ver van de zon af als de komeet. (In de tekening is de af stand zon-aarde te kort getekend; dat geschiedde met het oog op de plaatsruimte) De komeet zal om streeks de 24ste Januari ongeveer even helder zijn als een ster van de eerste grootte. De nabij heid van de zon maakt haar echter moeilijk ivaarneembaar en de ligging van de komeet- baan compliceert de gang van zaken nog. Vóór de 22ste Januari zullen wij de komeet links van de zon moeten zoeken, na die datum rechts. Aangezien zij pas bij donkere hemel zicht baar zal zijn, zullen wij haar alleen maar kun nen zien als de zon on der is. Dat wil zeggen: vóór 22 Januari aan de Zuidwestelijke horizon (immers: na zonsonder gang), na 22 Januari echter voordat de zon op is, dus aan de Zuid- Oostelijke gezichtsein der. Daarbij zal het twij felachtig zijn of wij de komeet zelf zien zij staat zeer dicht bij de zon en dus tijdens de schemering onder de horizon maar als haar staart lang genoeg wordt kan die boven de hori zon uitsteken. Over die staart, die bij vrijwel elke komeet van de zon af is gericht, zal wellicht nog heel wat te vertellen zijn; ik hoop binnen enkele dagen nog nader nieuws over deze staartster te ver tellen. G. v. W. Het behoeft eigenlijk geen verwondering te wekken, dat niet minder dan 70 schakers gedurende een week in het clublokaal van de jubilerende Schaakclub Kennemerland, de cantine van het Christelijk Lyceum, sa menkomen teneinde elkaar in het 3e lust- rrm-schaaktournooi te bekampen. De Schaakclub Kennemerland toch heeft een uitstekende naam onder de Haarlemse scha kers, dank zij de sportieve en vooral ge moedelijke sfeer, die er steeds is. De resultaten van de le en 2e ronde luiden: Hoofdklasse A: J. J. v. KampenG. Weert 1—0; J. P. VerhoeffS. Herfst 1—0; S. Herfst J. J. v. Kampen 0—1; G. Weert—J. P. Ver hoeff 01. Groep B: M. Miedema—J. Verleur A. HerfstG. Kranendonk afg.; G. Kranen donkW. Miedema 01; J. VerleurA. Herfst 0—1. Groep C: H. Klein—J. Brink 1—0; J. Wij- kerC. Hoogland 10; C. HooglandH. Klein 1—0; J. Brink—J. Wijker U— Groep D: J. HappelM. Eggersman 10; H. KasteleinW. de Graaf afg.; W. de Graaf J. Happel afg.; M. EggersmanH. Kaste lein 01. le klasse A: Tj. do JongJ. D. Ravensberg 10; J. D. RavensbergI-I. Westra MiMa- Groep B: D. PorringaA. Scheffer 10; K. BoersmaH. Budde 10; H. BuddeD. Porringa 0—1; A. Scheffer—K. Boersma 0—1. Groep C: F. C. KuykenA. Schaap Va; N. HooglandH. F. Kokkelkoren Jr. 10; H. F. Kokkelkoren Jr.F. C. Kuyken 01; A. SchaapN. Hoogland 10. Groep D: F. W. KokkelkorenJ. Reewijk 01; L. Kensen—-J. Strijbis 01; J. Strijbis F. W. Kokkelkoren 10; J. ReewijkL. Kensen 10. 2e klasse A: E. F. v. Beem—L. A. de Groot 0—1; J. M. Post—A. Herckenrath 1—0; A. HerckenrathE. F. v. Beem 01. Groep B: J. W. v. SchoonhovenJ. H. v. Berk el V—1V; H. de Jong—G. Th. Klein 0—1; G. Th. KleinJ. v. Schoonhoven 01. 2e klasse A: A. R. de KruyfJ. F. v. Rhie- nen 10; Th. BrandsmaJ. B. Vonk 01; J. B. Vonk—A. R. de Kruyf Va—Va J. F. v. Rhie- nenTh. Brandsma 01. Groep B: W. A. TurkenburgJ. Westen dorp VaVa; A. Hoogland—W. A. Turkenburg 1—0. Groep C: C. SeytsJ. Boon 10; W. Schul- ze Kool—L. v. d. Valk 0—1; L. v. d. Valk— C. Seyts 01; J. BoomW. Schulze Kool 0—1. Groep huisschakers: dis. J. B. MelsenA. v. Zon 10; W. OosterbroekP. v. Zon 10; P. v. Zon—drs. J. B. Melsen 0—1; A. v. Zon W. Oosterbroek 01. We hebben altijd gehoord en gelezen dat bij voetbalwedstrijden in Argentinië alles mogelijk is wat hier in Nederland - en gelukkig maar - niet kan. Wat er zo alle maal voorvalt willen wij u onthouden Laten wij volstaan met de mededeling dat voor de veiligheid van publiek, spelers en rechtsprekers de meeste velden omgeven zijn door hoge hekkenwaar geen sterve ling zonder een ladder overheen kan ko- Voor de Zwitserse kampioenschappen op 30 en 31 Janpari bestaat zeer grote belang stelling. Behalve Nederlanders en Zwitsers hebben er Noren, Zweden, Finnen en Italia nen voor ingeschreven, in totaal meer dan veertig rijders. Ook voor de Europese kampioenschappen op 6 en 7 Februari rekent men op een veer tigtal deelnemers. De Russen, die eerst nog te Alma Ata rijden, worden in het begin van Februari in Davos verwacht. reed houden om de lastigste toeschouwers tot kalmte te manen. Vele mensen in Nederland zullen dat allemaal overdreven vinden, maar dan hadden die ongelovigen gisteravond eens in het Olympisch Stadion moeten gaan kijken, waar de Argentijnse profclub Inde- pendiente een vriendschappelijke licht- Er werd op school en thuis over bijna niets anders gesproken dan over dat akelige geval van hun overreden schoolkameraadje. Die lag nu in het ziekenhuis, en dat is niets prettigs! Meester vertelde, dat Joops arm gebroken was; dat zou wel weer terecht komen, maar het kon wel een poosje durenvoor hij weer uil het ziekenhuis kwam. Daar dachten de jongens nu aan. Nee, dat was helemaal niet leuk voor hun vriendje. Ze hadden erg veel medelijden met hem. ,.Ik zou niet graag in zijn plaats liggen!", vond Bunkie. „Stel je voor, dat je arm gebroken is!" „Ja, denk daar maar eens goed aan!", waarschuwde oom Tripje. ,,Je ziet nou, hoe gevaarlijk het is, op strr.at te speten zonder voorzichtig te zijn!" Toen mochten enkele jongens uit de klas op een middag naar het ziekenhuis, om hun kameraadje te bezoeken. De hele klas had geld bij elkaar gebracht, en daarvan koch ten ze bloemen. En toen stonden ze bij het bed van de jongen. „Ha. die Joop!", zei Rick. „Hoe gaat hel?" Joop kon alweer lachen:. „O, best hoor!", zei hij. „Over een week mag ik misschien weer naar huis!" wedstrijd speelde tegen het Amsterdams elftal. Nadat vrijwel de gehele wedstrijd de weinige toeschouwers voor bijzonder veel lawaai hadden gezorgd vooral een aantal Argentijnen werd het schreeuwen niet moe maakte twee minuten voor het einde de linksback van Independiente zich aan een ernstig vergrijp schuldig, waarna één van die toneeltjes ontstond, waarbij men in Zuid-Amerika de waterslang al aan de waterleiding had gekoppeld Die linksback Navarra namelijk schopte terwijl de bal zich aan de andere kant van het veld be vond de middenvoor van het Amster dams elftal de Ajaxied Michels zo hard tegen een been dat deze van pijn in eenkromp. Scheidsrechter Formanoy, die de wedstrijd uitstekend leidde, greep on middellijk en streng in en verwees de Ar gentijn naar de kleedkamer. Enige seconden later was hij omringd door een hevig gesticulerende en pratende (of was het schelden in het Spaans?) spe lers en officials. De referee liet zich echter niet vermurwen en Navarra moest dus toch het veld verlaten, hetgeen gepaard ging met veel gejoel en gefluit van de Neder landse toeschouwers. Geslagen werd er niet, maar veel scheelde het niet. Geflatteerd Het verloop van de wedstrijd gaf een verrassend beeld te zien. Iedereen was er van overtuigd, na de fraaie resultaten van de Argentijnen in de voorgaande wedstrij den, dat het Amsterdamse elftal een grote nederlaag tegemoet zou gaan. Maar van die voorspellingen kwam niets uit. Niet alleen is een drieéén nederlaag tegen de sterke club reeds een eervol resultaat, maar bovendien was deze uitslag enigszins ge flatteerd. In het begin zag het er niet naar uit, dat de Amsterdammers zulke goede tegen stand zouden gaan bieden. De Argentijnse aanvalslinie speelde zich met geraffineerd spel door de hoofdstedelijke achterhoede en vóór anderhalve minuut verstreken waren, had Independiente reeds twee cor ners mogen nemen. Maar de Argentijnen hadden met hun veelvuldige aanvallen voorlopig geen succes door slecht schieten. Tegen de verwachting in nam Amster dam de leiding toen rechtsbinnen Huis (Ajax) in de achttiende minuut van een fout in de achtei'hoede van Independiente profiteerde en hard inschoot (10). De op dat moment zeker verdiende ge lijkmaker kwam na 25 minuten, toen links binnen Grillo op het middenveld de bal op pikte, naar voren speelde en toen plotse ling een hard schot gaf, waarnaar doelman Pieters Graafland te laat dook (11). De Argentijnen schoten nu beter dan in het begin en Pieters Graafland kon in ruime mate zijn kunnen tonen. De stand werd tweeéén door linksbuiten Cruz, na dat middenvoor Bonelli na 33 minuten een vrij veld voor zich had gekregen. Bonelli lokte Pieters Graafland uit zijn doel, maar zijn schot werd op de lijn door Mesman (Blauw Wit) gekeerd. Onvoldoende, want Cruz was in de buurt en kon gemakkelijk scoren. Offensief Na de hervatting drongen de Amster dammers de Argentijnen in de verdediging. Zelfs linksback Boskamp (Ajax) loste in die periode een schot op het vijandelijke doel. Keeper Abraham kreeg het zwaar te verduren, maar hij hield stand. Driemaal achtereen kon hij een kopbal van Michels keren. Dit Amsterdamse offensief, waarbij de toeschouwers zich de kelen schor schreeuwden, duurde ruim een kwartier. Daarna sloegen de Argentijnen terug en na 22 minuten bracht Bonelli, die vlak voor het doel de bal toegespeeld kreeg, de stand op drieéén. Met deze stand kwam het einde. In het Olympisch stadion in Amsterdam werd Woensdagavond een begin gemaakt met de conditietraining, die voor het Neder lands hockey-elftal is ingevoerd. Chris Ber ger, die deze training op zich heeft genomen, kon deze eerste maal geen aandacht aan zijn pupillen besteden, aangezien hij als hoofdopzichter van het stadion aanwezig moest zijn bij de voorbereidingen voor de voetbalwedstrijd tussen het Amsterdams elftal en Independiente, die diezelfde avond werd gespeeld. Voor de training, die geschoeid is op de leest van de athletiektraining en waaraan bal noch stick te pas komen, zijn de volgen de spelers uitgenodigd: Mulder (Amster dam), Derckx (Venlo), Drijver (Togo), Bouwma (Bloemendaal), Kruize (HHIJC), Va" Beaumont Togo), Van Heel (HHIJC), Hooghiemslra (SCHC), Boerstra (HHIJC), Van Dijck_(Kampong) en Garr^ls (HHIJC). Het ligt in de bedoeling binnen afzienbare tijd ook de B-spelers aan de oefeningen te laten deelnemen. De eerste trainingsavond werd o.a. bijgewoond door de coach van het Nederlands elftal, tevens lid van de elftal commissie, de oud international Rein de Waal en jhr. L. J. Quarles van Ufford, secre taris-penningmeester van de KNHB. B. MAIJ OVERLEDEN. De hoofdklasse speler B. Maij (Damclub „Zaandam is overleden. Maij speelde gedurende een zeer lange reeks van jaren in het hoofdklasse team van „Zaandam" en kwam onafgebro ken aan een van de kopborden uit. Ook onder de Haarlemse damspelers telde hij door zijn grote sportiviteit vele vrienden. EERSTE NEDERLAAG VAN HHIJC. HHIJC heeft de eerste nederlaag in de com petitie om de Lippenscup geleden tegen een subliem spelend Krefeld, dat in de eerste spelperiode een gedecideerde en verdiende 60 voorsprong tegen de- Hagenaars nam. Deze achterstand heeft HHIJC dermate ge deprimeerd, dat in de rest van de ijshockey- wedstrijd de zege van Krefeld geen ogenblik meer in gevaar is geweest: 9—3. 48) Mas.r Val had tot op zekere hoogte toch ook wel zijn goede zijden. Hij kletste niet te veel over Kunst met een hoofdletter K, hij gaf zo nu en dan een commercieel suc ces op, om toneel te brengen naar plaats jes ais Whamgara. Als h'j flink wat geld verdiend had in de grote stecen, gaf hij het weer met volle handen uit in achteraf gelegen stadjes en dorpen. Totdat hij bij na failliet was. Dan keerde hij terug naar de vleespotten, om genoeg geld bijeen te spelen, waardoor hij opnieuw latere verlie zen op de koop toe zou kunnen nemen. Hij was de Robin Hood van de toneel wereld, moest Gavin met zijn typisch lachje toeseven. En evenals de trawanten van deze onverschrokken vrijbuiter, moesten ook de leden van de Hen'ick Com pany werken als paarden en risico's ne men Robin Hood: Een legendarische ridder zonder vrees of blaam, levende in het Engeland van de 14 eeuw. Toen hij 't volgende décorstuk opnam, zei hij tot Rosemary: „Maak je niet te veel kopzorgen, kind. Je zult zien dat 't publiek geweldig is misschien wel omdat 't nog niet bedorven is en te veel verwend. De mensen vinden 't geweldig dat Val naar hen toekomt, al beseffen ze dan ook niet wat voor tech nische moeilijkheden er mee gepaard gaan". Ze lachte inwendig. „Ik voel dat als ik morgenavond op zou moeten komen, ik 't zou kunnen ik zou ze in een ban gevangen houden ik ver lang er naar te zien wat ze van mijn Frik zullen zeggen!" Gavin knikte. „Ik ken dat gevoel. Je hebt eenmaal bloed geproefd en nu wil je aldoor op 't toneel staan". „Dat is niet aardig! 't Is alsof je zeggen wilt, dat 't me naar 't hoofd gestegen is". „Mm-mmm". Gavin beoordeelde haar weer eens met dat Schotse flegma, waar ze steeds zo boos om kon worden. „Och, 't is heel natuurlijk. Succes is al tijd erg prettig, wat ze er ook van mogen zeggen' Maar 't complex te overwinnen, dat je gekregen hebt, nadat je dat ongeluk overkwam, is nog veel belangrijker. Ten slotte zul je wat blij zijn, dat je geleerd hebt hoe je met décors moet sjouwen Hoe denk je er overigens over? Zullen we dit ding even versjouwen om in training te blijven?" „Natuurlijk!" 't Viel Gavin op dat ze er plotseling weer opgewekt, zelfs een beetje overmoe dig en zeer aantrekkelijk uitzag; ze was weer vol veerkracht. Alleen al de vluch tige herinnering aan haar succesje met Frik had haar zware gedachten verdreven. Die Rosemary was echt een kind van 't toneel' Ze had er de smaak van te pak ken gekregen en wiLde nu opnieuw ap plaus oogsten. De vicieuse cirkel! Maar hij was blij, dat ze er zich tegen verzet had dat Frik helemaal Rosemary Combe zou verdringen. Ze had hem na tuurlijk niet in de steek gelaten, toen ze haar eerste succes als toneelspeelster had behaald; hij had nog een pracht-hulp aan haar! Als ze niet moest spelen in „De La chende Vrouw", werkte ze harder dan wie ook van het gezelschap, behalve misschien Gavin zelf. 't Leek er wel op alsof ze hem duidelijk wilde maken dat 't niet naar haar hoofd gestegen was, óf dat ze de moeilijk heden met haai- been helemaal vergeten was. Gavin kreeg de opwelling haar nu maar naar 't hotel terug te sturen, zodat ze op haar gemak een lekker warm bad zou kun nen nemen, waarna ze in bed zou kun nen kruipen Ze zou dat slechts erg pret tig vinden; eerst een goed en verkwikkend bad en dan heerlijk wat luieren of lezen in beu. Hij kon eigenlijk best een van die jonge Nieuw Zeelandse acteurs haar werk laten doen; ze waren er op gebrand iets op te steken. Maar Gavin had een dub bel motief om 't toch maar niet te doen. Hij zorgde er niet alleen steeds voor dat ze iedere dag 's avonds zo moe was, dat ze geen zin meer had in wat dan ook en dus ook niet meer over Val kon piekeren, maar ook leerde hij haar een vak, een goed vak. Het was lang niet onwaarschijnlijk, dat er nog eens een dag zou komen, waarop zij hem dankbaar zou zijn dat ze meer afwist van 't werk van toneelmeester dan van een rol als Frik. Maar ondanks dit alles had hij er hei melijk plezier in toen Pierre uit de heren kleedkamer op hen toestormrie en Rose mary bij de arm greep. „Ik ga je ontvoeren. We gaan in 't hotel thee drinken. Ze eten daar om zes uur en noemen 't het theeuurtje. Je ziet er echt moe en hongerig uit. Probeer je het kind zo veel mogelijk af te beulen Gavin?" „Heus niet, ik wil haar alleen een stevige ruggegraat geven, dat is alles". Gavin lachte en maakte een toeter van zijn handen: „Jullie kunnen ophouden! 't Is tijd om te gaan eten. De mannen moeten straks te rugkomen. Iedereen morgenochtend om tien uur present!" Rosemary en Pierre gingen zo gauw mogelijk weg. Hét kwam zo nu en dan wel eens voor, dat Pierre zich als een kameraad ont popte, die je op je gemak wist te stellen, die begreep dat de boog niet altijd ge spannen kon blijven. Misschien kwaan dit wel doordat hij zich niet met hart en ziel aan 'i toneel overgegeven had; misschien ook, omdat hij zich niet al te veel kop zorgen behoefde te maken, ziin bedje was toch al gespreid. Hij leefde dan ook niet in een onafgebroken zenuwspanning zoals de andere leden van Val's troep. Iedereen onvluchtte de zaal. Ma Tulip verdween uit de dames-kleedkamer met Mary Abbot. June, Lucy, Molly en Babs. Ze waren bezig geweest met het uitpak ken van de grote koffers, het strijken van de talloze kledingstukken en 't zorgvuldig ophangen van de costuums. Een van de timmerlieden had enkele klerenrekken ge ïmproviseerd. Het zou echter dringen wor den: in de kleine ruimte moest iedereen zich kleden, ook de „sterren". Val in de heren-kleed'kamer, Cornelia in die voor de dames.en al de anderen moesten zich in hoekjes verdringen om hun ruimte, licht en een plaatsje voor de spiegel te geven. Gelukkig waren er in de dames kleedkamer spiegels in overvloed, anders zou er stellig ruzie ontstaan. ,,'t Is een bof dat de meisjes hier zo graag naar zichzelf kijken", zei Ma Tulip, „die spiegels kunnen we best gebruiken!" De verzorging van de costuums. de make-up, 't helpen bij 't kleden, 't naaien en herstellen, 't persen, vernieuwen 't was allemaal haar werk en dan moest ze ook nog steeds voor Cornelia klaar staan. Maar Val's echtgenote was goed geefs, zoals actrices dit vaak op een zor geloze wijze zijn er de anderen waren ook nog niet zo kwaad. Heel wat fooitjes kwa men bij haar terecht. „Schiet op, Tulip, of je zult geen tijd meer hebben om nog wat te drinken, voor dat we gaan etenTerry was naast haar opgedoken. Zijn humeur was stralend, omdat er uiteindelijk toch nog een tele gram van Myra was gekomen. De mensen van hotel waren zo vriendelijk geweest het direct naar de danszaal te laten bren gen, die nu met al die stoelen en de décors al veel had van een echte schouwburg. Terry voelde zich zo vrolijk en uitbun dig, dat hij verlangend rondkeek naar ge zelschap. Rosemary zag hij nog juist met Pierre verdwijnen en hij vloekte zachtjes; June was niet te benaderen, ze stond te midden van een kakelend troepje vrouwen en toen viel zijn blik plotseling op Ma Tulip. Ze zag er magerder en bleker uit dan ooit tevoren en ze leek wel een ver loren schaap, zoals ze daar door Whan- gara's hoofdstraat liep. Impulsief nam hij haar mee naar de overkant om iets te drinken. „Dit is ook niet jouw eerste", merkte ze een beetje sarcastisch op. „Hoe kom je daar nu bij! Ik heb zelfs nog geen glas gezien!" Terry riep de barkeeper. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6