Vandaag wordt Berlijn met kanon schoten tot conferentiestad „gewijd Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aantal Spaanse Marokkanen eisen afscheiding van Frankrijk Geen hoge verwachtingen van het kabinet-Fanfani Treinramp bij Karatsji eist zestig doden Ministers van Buitenlandse Zaken zullen in de loop van vandaag en morgen arriveren Berlijn is weer tijdelijk een stad zonder scheidsmuren Foster Dulles op de valreep Het woord is aan Vorst in aantocht II II rl Gedeputeerde Staten accoord niet wijkgebouw De Glip Op bijeenkomst in Tetoean Nautilus te water gelaten Weerrapport 68e JAARGANG No 165 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 22 JANUARI 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 13 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE VRIENDELIJKE IJsetetadi Deventer verwacht de geboorte van haar vijftig duizendste ingezetene en dit vooruitzicht vervult haar met blijdschap. Vijftigduizend is een mooi rond getal, het duidt op ge stadige groei en men kan het ais een mijl paal beschouwen de mijlpaal-ais-zinne beeld zal wel nimmer slijten waarbij men de blik niet achter- maar voorwaarts richt en in de nevelen der toekomst de honderdduizend ziet dagen. Maar het is niet de bedoeling hier verder vooruit te lopen op de toespraken, die op de grote dag gehouden zulten worden, al vliegen de gedachten reed's naar de schalk onder de sprekers, die zonder twijfel de term „opstoten in de vaart dier volken" op snaakse wijs zal weten te bezigen. Het geen treft is dat men in Deventer zich nog zo onbevangen-blij over bevolkings groei toont. Gelukkig Deventer. In het Westen is deze vreugd al sinds jaren ver bleekt, al plegen stedelijke besturen in zulk geval nog wel het gebruikelijke spaarbankboekje te producerenzoals Rotterdam onlangs nog heeft gedaan toen het de 700.000 bereikte. Van algemene vreugde en trots is geen sprake meer; die o.verbevolkings-probTemen van dit ons kleine land hebben teveel twijfel aan de waarde van de bevolkingsgroei doen rij zen en de emigratie werpt tezeer haar schaduw over het tafereel. Ook komen de Westelijke steden jaarlijks nader tot el kaar; de open stroken die ze nog van elkaar scheidien zijn reeds zo klein dat de term „Randstad .Holland1" steeds meer ge bezigd wordlt. Als men zich tussen Haar lem en Amsterdam, tussen Haarlem en Leiden, Leidien en dien Haag en (niet min der) Rotterdam en Den Haag bevindt kan men wel eens door schrik bevangen wor den bij de gedachte aan de aaneengesloten bebouwing, die binnen weinige jaren al die steden met elkaar moet zijn gaan ver binden. En bij de gedachte aan die enorme Randstad,* die zo bovenmatige omvang zou hebben in verhouding tot het kleine land, welks bevolkingstotaal nu onderweg is naar de elf millioen. Deventer en andere steden in het Oosten, Zuiden en Noorden des lands verkeren in zoveel ruimer oorden, dat zulke gedachten zich zelden zuilen doen gelden. En het Westen ligt er, voor hen die er niet we kelijks heen moeten, ver weg. Men kan ook, in Deventer wonend, de eigen stad nog als een besloten eenheid zien. Dat is on getwijfeld een plezierige gedachte en nu men nog maar drieëndertig zielen van de vijftigduizend verwijderd is beraamt men dlain ook in onbevangenheid de plannen voor zijn feest. Burgemeester mr. H. W. Bloemers verwacht dat nr. 50.000 wel binnen tien dagen het levenslicht zal aan schouwen. Burgemeester Bloemers heeft niet langer willen wachten met zijn plan nen. Ook is hij met een ongetwijfeld ori gineel idéé voor den dag - gekomen. Hij heeft een aantal verenigingsbesturen in het stadhuis bijeengeroepen en het mede gedeeld. Het gemeentebestuur wil dat de jonggeborene meteen in het bezit komt van een huis, zo mogelijk voorzien van volledig meubilair. In het daartoe te vor men fonds zal de gemeente het voor de bouwgrond benodigde bedrag dat is 1500, dus niet zoveel storten en dan hoopt het dat de burgerij „spontaan" voor het bouwkapitaal zal zorgen en dat mid denstand en industrie d£ inrichting wei zullen leveren. De gedachte aan een bouw- spaarkas is opgekomen, zegt het Deventer Dagblad, omdat op die wijze op de meest practische wijze het doel bereikt kan wor den. Niet denkbeeldig is, dat meteen de hele bouwsom wordt bijeengebracht. Maar het is ook denkbaar dit dit enige tijd zal duren. Gedeputeerde Staten van Overijsel zou den nog roet in het eten kunnen strooien door de gemeentelijke uitgaaf van 1500 voor dli't doel niet goed te keuren. Zij zou den het precedent kunnen vrezen, voor ziende dat iedere gemeente in de provin cie die een rond bevolkingsgetal bereikt voortaan met grondaankoop voor bore lingen belast zou worden. Maar Deventer hoopt dat Gedeputeerden niet zo zwaar op de hand zullen zijn. Het zal de girote dag verder vieren met een optocht naar het geboortehuis, tractaties van alle school kinderen en meer feestbetoon. Harmonie- gezelschappen en mannenkoren hebben reeds hun medewerking aangeboden. En zo meer. Het belooft een van die stedelijke feesten te worden die in het Westen aan een vrij ver verleden doen denken met een aanleiding als deze. Dat bij zijn geboorte reeds jubilerende kind hoeft stel u gerust zeker niet al in dlat huis te gaan wonen zodra het klaar is. Het zal wel mogen wachten tot zijn meerderjarigheid. Als het dan emi greren wil, zal het het moeten verkopen. Het is waar dat andere vragen rijzen. Maar laat ons due ter beantwoording aan de Raad van Deventer overlaten. R. P. KARATSJI (Reuter). De Pakistaanse exprestrein „Pakistan Mail" is gisteren na bij Karatsji op een ontspoorde olietank wagen ingereden, waardoor ongeveer zes tig personen om het leven zijn gekomen en 49 gewond, waarvan elf ernstig. Door de botsing deed zich in de tank wagen een ontploffing voor, waardoor brand uitbrak. De brand werd door de krachtige wind aangewakkerd zodat een aantal wagons van de exprestrein in brand geraakte. Een overlevende zeide, dat de inzitten den van de achterste wagons naar voren snelden om de reizigers in het voorste deel van de trein te redden. Een poging om de inzittenden van deze voorste wagons door de ramen naar buiten te trekken, moest worden opgegeven door de grote hitte. Het was onmogelijk de brandende wagons dich ter dan tot op vijftig meter te benaderen, aldus deze overlevende. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Zafroellah Khan, zat in de trein. Hij was juist aan het bidden toen de bot sing plaats vond. Hij liep kneuzingen op. Brandweerlieden bestreden het vuur uren lang om de achterste wagons voor de brand te behoeden. Twee Diesellocomotie ven en zes wagons brandden uit. BERLIJN, 22 Januari, (van de correspondent van het ANP) Met een eresaluut van negentien schoten zal Berlijn vanmiddag als conferentiestad worden ingewijd. De schoten zullen op Tempelhof, het in 't hart der gewonde millioenenstad gelegen vliegveld, worden gelost door een Amerikaanse of een Engelse formatie. Foster Dulles, Eden en Bidault zullen vanmiddag aankomen. De grote tegenspeler der Westelijke drie, Molotov, zal vandaag of Zaterdag neerstrijken op het in het Russische deel der stad gelegen vliegveld Schoenefeld. Daar wordt ook een delegatie van con tinentaal China verwacht, die aan de Oos telijke kant als de belangrijkste waar neemster der conferentie zal gelden. De zending van deze delegatie wordt hier ge zien als een nieuwe aanwijzing, dat de bijeenroeping van een vij f mogendh eden- conferentie met Chiina als een van de voornaamste Russische doeleinden der conferentie kan worden beschouwd. Met de voorbereiding van de conferen tie is in Berlijn in de laatste dagen alles van een leien dakje gegaan. Nadat de plaats van samenkomst der vier ministers voor de eerste drie weken der conferentie bepaald was, zijn bij de vier voudige afspraken over de verdere détails geen moeilijkheden meer gerezen. Thans is alles druk in de weer om het eerste conferentiegebouw, het sedert jaren vrij wel verlaten gebouw van de geallieerde bestuursraad, een laatste goede beurt te geven. Een paar Duitse politiemannen met Pruisische helmen op en twee Amerikaan se „m.p.'s" bewaken de toegangspoort aan de Potsdamerstrasse, een der grote ver keersaders van het Amerikaanse stads deel. Voor de voorbijgangers, die even stil houden, is er niet veel meer te zien dian de vier geallieerde vlaggen, die overigens door alle stormen van de koude oorlog niet aan stukken gescheurd zijn. Het gebouw zelf is een vaal-grijze kolos, waarin in vroeger dagen het „Kammergericht" ze telde. Het lijkt een ietwat verwaarloosd bouwwerk, wanneer men het vergelijkt met het nabij gelegen veertien verdie pingen hoge „Kathreinerhaus", een der nieuwe of herboren zakenpaledzen, die zo kwistig tussen de ruïnes van déze stad zijn gestrooid. Duizend persmensen In dit kleine wolkenkrabbertje nestelen zich in deze dagen de ongeveer druizend journalisten die van heinde en verre zijn gekomen om te horen wat de vier minis ters ten beste zullen geven. Het gebouw van de bestuursraad, dat de eerste week het toneel van de confe rentie zal zijn, ziet er aan de binnenkant fraai uit. De grote hal is van rode tapij ten voorzien. Drie kilometer verder hebben de Rus sen hun eerste maatregelen getroffen. In hun massale gloednieuwe ambassadege bouw aan „Unter den Linden" behoeft weliswaar niet extra gepoetst te worden, maar daarvoor in de plaats echter wordt hier voor extra veiligheid gezorgd. Don derdagochtend vroeg traden afdelingen van de volkspolitie aan om „Unter den Linden", eens de vermaardste boulevard van het hart van Berlijn, af te zetten. Zij betrokken posten rond de wit-marmeren ambassade, die op weinige tientallen me ters afstand ligt van de vormeloze ruïne van de vroegere Amerikaanse ambassade. De Brandenburgse Poort, hoofdtoegang tot Oost-Duitsland, werd afgesloten. Zo lang de conferentie duurt zullen nog slechts Russische auto's door die hoge poort mogen rijden. Zo lang ook zal „Un ter den Linden" voor het normale verkeer zijn afgesloten. De conferentie zal in haar tweede week naar de Sovjethelft der stad verhuizen. Het vroegtijdige begin van de veiligheids maatregelen heeft d»an ook het vermoeden versterkt, dat minister Molotov zijn intrek in de ambassade zal nemen. De drie Westelijke ministers zullen hun woning ver buiten het grauwe verwoeste centrum der stad hebben. Foster Duilles zal in een pronkerige villa in het groene Dahlem wonen, die eens toebehoord heeft aan de I G Farben. Minister Eden is de gast van de Britse Hoge Commissaris in het Grünewald, dat nog altijd als een Brits eilandje in de stad geldt. Minister Bidault zal zelfs met een snelle chauffeur een half uur nodig hebben om van zijn verblijfplaats naar de conferentiezaal te rijden. Hij betrekt namelijk de nieuw ge bouwde „ambassade" in de Noordelijke, Franse hoek van de stad, zover weg, dat de vele Berlijners er zelf nog nooit ge weest zijn. De politieke sfeer in Berlijn aan de vooravond van de conferentie is uiterst rustig. Noch in het Oosten, noch in het Westen der stad viel naar het uiterlijk iets bijzonders waar te nemen. De tradi tionele rode spandoeken in Oost-Berlijn zijn minder talrijk dan ooit. Als eerste vrucht van de conferentie oogst Berlijn in deze dagen het herstel van enkele in de koude oorlog afgesneden communicatiemiddelen tussen beide helf ten van de stad. Zo wordt er hard gewerkt om enkele telefoonkabels te herstellen om het recht streekse telefoonverkeer in de stad weer op beperkte schaal mogelijk te maken. Sedert de Oost-Duitse postdirectie de ka bels afsneed moesten Berlijners uit Oost en West via Frankfort met elkaar telefo neren. Van Zaterdöig af zullen ook de Oostelijke taxi's weer vergunning krijgen om klanten naar West-Berlijn te rijden. Drie minuten stilte Overigens gaat het verkeer tussen de beide stadsdelen weer zijn normale gang. De in Berlijn neergestreken journalisten ondervinden geen enkele belemmering bij hun bezoeken aan het communistische stadsdeel en zij gunnen zich gaarne het genoegen van een goede maaltijd in een van de Intourist-restaurants. Ook in het Westen van Berlijn is van politieke opsmuk weinig of geen sprake. Op de reclamezuilen heeft de Bondsrege ring haar eenheidsvoorwaarden laten aan plakken, precies als overal in de West- Duitse steden. Het Berlijnse stadsbestuur besloot daar nog een speciaal Berlij-ns plakkaat bij te doen plakken om de Ber lijnse eenheidswil ten overvloede nog eens te doen uitkomen. Het stedelijke parle ment heeft in zijn laatste zitting voor de conferentie de hoop uitgesproken, dat de samenkomst der ministers tot succes zal mogen leiden. Het stadsbestuur heeft voorts de bevolking aangemaand van elke politieke demonstratie af te zien. Men zal zich ertoe beperken drie minuten stilte in acht te nemen op het tijdstip van de ope ning van de conferentie. Sfinxen Een Zweed en een Zwitser zuilen alles horen, wat ter komende conferentie van Berlijn door de vier ministers wordt af gehandeld, aldus meldt „Svenska Dag- bladet", maar deze twee zullen zweren, van hetgeen zij vernomen hebben niets te zullen onthullen. Het zijn namelijk twee „neutrale" ingenieurs, die de vertalings installaties moeten controleren. Wijziging Russisch beleid? Volgens een bericht in het Weense blad Die Presse" (rechts onafhankelijk) zou expremier Rakosi van Hongarije leiders van de Hongaarse communistische partij hebben 'meegedeeld, dat de Sovjet-Unie wellicht genoodzaakt zou zijn op de con ferentie te Berlijn haar beleid ten aanzien van Duitsland en Oostenrijk te wijzigen. Rakosi verklaarde d'it, toen hij verslag uitbracht over een conferentie over de Oostenrijkse kwestie, die eind December in Moskou zou zijn gehouden en die on der meer werd bijgewoond door hemzelf, premier Siroky van Tsjecho-Slowakije en de voorzitter van de Tsjechoslo waakse communistische partij, Novotny, aldus dit bericht. WASHINGTON (Reuter) „Indien de Sovjet-Russische leiders op de komende besprekingen te Berlijn blijk geven wer kelijk bezield te zijn door de wens de voor waarden te scheppen, waaronder de wereld vrede kan worden gevestigd en bestendigd, zullen hun Amerikaanse collega's hen on bevooroordeeld en in opbouwende geest tegemoet treden," aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, voor zijn ver trek naar Berlijn op een vliegveld van Washington. Hij zeide verder: „Wij vertrekken met een moeilijke, doch hoopgevende opdracht naar Berlijn. Wij zullen de morele steun behoeven der volken van het Amerikaanse vasteland. Het gaat thans om de toekomst van Europa. Zal Duitsland herenigd worden en zullen dit land en de rest van Europa ge zamenlijk de weg des vredes kunnen gaan? Of zal het noodzakelijk zijn divisies le vor men, hetgeen Europa weer de bakermat van een nieuwe oorlog zou maken? Wij zullen te Berlijn geen definitief ant woord op deze vragen krijgen, doch het verloop der Berlijnse besprekingen zal we! een sterke aanwijzing zijn om te weten te komen, hoe de definitieve antwoorden zullen luiden. Er staat ook voor de Verenigde Staten veel op het spel. De meesten van ons zijn door nauwe banden aan Europa gebonden. Zijn cultuur en godsdienst is de onze. Vele Amerikanen zijn gevallen op Europese slagvelden en zij vielen om te verhinderen dat onze beschaving verpletterd zou wor den tengevolge van de uitslag van Europese oorlogen," aldus Foster Dulles, die voort ging: „Doch wij menen dat er thans een nieuw en krachtig Europa zal komen. Frankrijk en Duitsland werken samen en in beide landen hebben bekwame staats lieden het staatsroer in handen. Zij be schikken over de krachtige steun van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Ik ben van mening, dat Russische pogingen om het vruchtbare samengaan der Westelijke mogendheden te dwars bomen, nergens toe zullen leiden en ik hoop, dat iets dergelijks ook niet zal wor den gepi-obeerd," aldus minister Foster Dulles. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring gehecht aan het raadsbesluit van Heemstede, waarbij zestig duizend gulden uit de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting van de Flora 1953 werd bestemd voor de bouw van een wijkhuis in De Glip. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Duff Cooper: Zelfs tussen vrienden is boven matige en grove familiariteit niet toelaatbaar. (Van onze correspondent in Parijs) Hoewel men in officiële kringen, zowel in Parijs als in Madrid, de gebeurtenissen probeert te verkleinen, hebben in werke lijkheid de manifestaties van gisteren in Tetoean een politiek veel ernstiger karak ter gedragen dan aanvankelijk werd ge dacht. In die oude kuststad in Spaans Ma rokko, waar nog geen millioen mensen wo nen, tegen negen millioen in 't Franse pro tectoraat, zijn gisteren een tweeduizend in heemse notabelen, Caids en Oulema's, bij een geweest om een proclamatie op te stel len. Daarin wordt de voorlopige scheiding tussen Frans en Spaans Marokko geëist, de trouw aan de verbannen Sultan Sidi Mohammed Ben Youssef heieden en ten slotte diens opvolger van de hand gewezen. Wel is waar is men nog ni'et zo ver ge gaan dat de Khalif van Spaans Marokko, die een neef is van de nieuwe sultan, tot souverein werd uitgeroepen, maar ook dat dreigement staat tussen de regels toch wel vrij duidelijk te lezen. Het manifest is aan de Spaanse gouverneur, generaal Valino, overhandigd, die in een redevoering vol felle verwijten aan Frankrijk de mani festanten heeft beloofd er bij Franco op aan te dringen, dat spoedig zo'n besluit zal worden genomen. Aan deze meeting is in Parijs, Madrid en ook in Londen en Washington, de laagste dagen een druk diplomatiek verkeer vöor- af gegaan, waarbij van drie kanten pressie op Spanje is uitgeoefend om vooral niet te hard --an stapel te lopen. Madrid heeft geantwoord, dat daar in Tetoean alleen maar van platonische trouwbetuigingen aan Spanje sprake zou zijn en officieel doen diplomatieke kringen in Parijs ais- of zij dat echt geloven. Maar de dubbel zinnigheid van de Madi-ileense voorstel ling van zaken wordt wel duidelijk ge- illustreerd door het feit dat de Spaanse gouverneur niet alleen geen woord heeft gesproken om de hartstochten wat te kalmeren maar er integendeel nog een paar schepjes bovenop heeft geworpen. Men mag het wel ondenkbaar achten, dat de generaal die aggressieve anti-Franse houding zonder voorkennis van Madrid zou hebben ingenomen. Het woord is nu dus aan Franco en men weet hoe het Spaanse staatshoofd er de laatste tijd op uit is bij de Arabieren in het gevlei te komen. Men mag niettemin hopen dat de diplomatieke voorzichtig heid, waarvan hij herhaaldelijk heeft blijk gegeven, hem ook ditmaal zal leiden en dat hij elke stap achterwege zal laten, waardoor de tegenstellingen tussen Frank rijk en Spanje in Noord-Afrika nog meer verscherpt zouden kunnen worden. Niet alleen Frankrijk, dat uit naam van presi dent Coty en de regering gisteren een nieuwe waarsehuwingsnota naar Madrid heeft gestuurd, maar het hele Westen Spanje op de duur incluis zou van zo'n ontwikkeling geen enkel voordeel te ver wachten hebben. Steun Reuter meldt nog: President Coty en de Franse regering hebben de Sultan van Marokko Donderdag doen weten, dat hij kan rekenen op hun volledige steun „bij de verdediging van zijn rechten en de handhaving van de vrede op het grond gebied van de Marokkaanse staat". De Franse regering heeft reeds alle maatregelen genomen die zij noodzakelijk acht om haar verplichtingen na te komen en zal doorgaan met het nemen van der gelijke maatregelen, aldus de boodschap. Groot-Brittannië zal zich- verzetten tegen een eventuele Spaanse poging om de Khalif van Tetoean volledige souvereini- teit in Spaans Marokko te geven, zoals Moulay EL Hassen Ben El Mehdi souverein in Spaans-Marokko? Donderdag door Marokkaanse leiders te Tetoean is geëist, aldus werd Donderdag avond in diplomatieke kringen te Londen vernomen. De Britse regering zal geen eenzijdige verandering in de positie van de sultan erkennen, aldus werd in deze kringen vernomen. Verder zeide men nog, dat in dien de spanning in Marokko gevaar gaat opleveren voor het internationale gebied van Tanger, Groot-Brittannië zonder twij fel zal ingrijpen. (Groot-Brittannië is een van de besturende mogendheden van het vrije gebied van Tanger). In Granada hebben gisteren enige hon derden studenten een betoging gehouden tegen de aanwezigheid van Britten in Gi braltar en tegen het voorgenomen bezoek van Koningin Elizabeth aan deze vesting. Er werden leuzen geroepen als „Gibraltar voor Spanje" en „Leve Franco". De de monstratie verliep zonder incidenten. Donderdag is de eer ste onderzeeboot ter wereld, die door atoomkracht wordt aangedreven, de „Nautilus", van de werf der General Dynamics Corpora tion" te Groton in de staat Connecticut te water gelaten. Mevr. Eisenhower verrichtte de doopplechtigheid. Twintigduizend men sen sloegen de te wa- terlating gade. Toen de „Nau tilus" in zijn ele ment gleed, waren zestig man van zijn bemanning, onder vrie de gezagvoerderka pitein ter zee Eugene Wilkinson, aan boord. Een groot deel van de atoominstallatie is reeds in de „Nautilus" aangebracht. De rest -al in de komende vijf of zes maanden wor den gemonteerd. (Telefoto-ANP) (Van onze correspondent in Rome) Een regering, waarvan men op geen en kel gebied veel initiatief moet verwachten, dat is vrijwel het eenstemmig oordeel over het nieuwe kabinet-Fanfani. Al is de Italiaanse minister-president zelf dé leider van een linkse groep in de Katholieke par tij, men vindt in zijn kabinet en in sleutel posities mannen, die voor zeer conserva tief doorgaan, zoals Aldisio, aan wie han del en industrie werd toevertrouwd, Cas- siani, de minister van posterijen en Gava, de minister van de schatkist. Het is duide lijk dat Fanfani zijn medewerkers heeft gekozen, moest kiezen, uit alle groepen van zijn partij. Hij kon onmogelijk anders daar hij generlei kans van slagen kon heb ben indien ook maar een gering deel van de Christelijk democratische afgevaardig den aanstaande Dinsdag in het parlement tegen hem zou stemmen. Voor zover tot nu toe bekend is, kan hij, behalve op de Christen-democraten, al leen rekenen op de liberalen en de repu blikeinen, en dat is niet genoeg om een meerderheid te vormen. Van de 590 ka merleden zijn er 264 Christen-democraten, 14 liberalen en 5 republikeinen, tezamen dus 283. Om te kunnen slagen moet Fan fani dus zeker kunnen zijn van al zijn partijgenoten en tevens moet hij trachten te bewerkstelligen dat de royalisten, 40 in getal, of de sociaal-democraten (19), zich van stemmen zullen onthouden, om hem zullen steunen. Dit laatste is vrijwel uitge sloten voor zover het de sociaal-demo craten betreft, die ten eerste blijven staan op hun eis van een kieswet, die de pure evenredige vertegenwoordiging moet in voeren, en ten tweede zeer teleurgesteld zijn over het weinig linkse karakter van 't nieuwe kabinet. De royalisten waren Zon dag bereid hun steun aan Fanfani te ge ven en voor hem te stemmen. Later wij zigden zij hun houding, maar er is een, zij het geringe kans, dat zij zich afzijdig zullen houden. En in dat geval zou Fan fani een kleine meerderheid achter zich hebben, al zal hij dan regeren dank zij de welwillende onthouding der oer-conser- vatieven en van fascistische smetten aller minst vrije Zuid-Italiaanse grootgrondbe zitters, die in deze royalistische beweging de hoofdrol spelen. Een prettige situatie kan dit niet genoemd worden voor een uitgesproken links man als Fanfani! Van dat „links" is in zijn kabinet niet zo heel veel overgebleven, maar men moet afwachten welk programma hij zal aan kondigen, en hoe hij zal trachten het te verwezenlijken. De dingen, die werkelijk in Italië nodig zijn, wil men het extremisme keren, zijn sociale voorziening, bestrijding der werkloosheid, woningen voor de tal loze misdeelden, die in grotten en hutten wonen aan de buitenkant der steden. Ingrijpende veranderingen kan men echter van dat nieuwe kabinet nauwelijks verwachten, ook al is Fanfani een energiek man en vol begrip voor de behoeften dei- massa. Nu hij het moet stellen zonder de hulp van de sociaal-democraten, is zijn lot verbonden met dat van de rechter vleugel der Christen-democraten en zelfs min of meer met dat van de royalisten, die een conservatieve koers willen sturen. Er is een mogelijkheid dat de socialisten van Nenni zich van stemming zullen ont houden en in dat geval zou Fanfani een veel ruimer marge krijgen. De houding van Nenni hangt af dit heeft hij uit drukkelijk verklaard van het program ma dat Dinsdag zal worden bekend ge maakt, Er is echter iets vreemds aan een toestand waarbij de sociaal-democraten in de oppositie zouden komen en de Nenni- socialisten innig met Togliatti verbonden, een welwillende neutraliteit zouden be waren. Het behoeft nauwelijk gezegd dat dit de regering-Fanfani heel verdacht zou maken bij de rechtse elementen in de Chr. dem. partij en dat ook in het buitenland, waar men zeer wel weet dat Nenni een verklaard tegenstander is van het At lantisch pact, om van de E.V.G. niet eens te spreken. Fanfani in dit geval geen goede pers zou hebben. Zijn minister van Buitenlandse Zaken, Piccioni, is een man van rechts, een garantie dat Italië zijn Atlantische verplichtingen zal naleven, maar wat de Europese gemeenschap be treft daarvan is Piccioni stelling niet zulk een warm voorstander als De Gasperi. Hét K.N.M.I. deelt mede: Als gevolg van de ontwikkeling van eén krachtig hoge drukgebied boven Scandi navië draait de wind in ons land thans geleidelijk naar het Oosten. Dat betekent aanvoer van lucht, die bo ven Scandinavië en later ook boven Duits land belangrijk is afgekoeld. De komende dagen moet dan ook op vriezend weer ge rekend worden met in de nacht lichte en bij opklaringen matige vorst. In Amerika stroomt thans zeer koude lucht naar de Oostkust. In de omgeving van New York waar de temperatuur gis teren nog 15 gr. was daalde de tempera tuur vanmorgen tot ongeveer 10 gr. onder nul. Deze koude lucht stroomt nu de Oceaan op en wakkert daar de depressie activiteit aan. Het krachtige hoge drukgebied boven Scandinavië blokkeert echter voorlopig het doordringen van de Oceaanstoring naar West-Europa. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand ■a'-* to - S ftu «f3 Sa Hf 2 5 Helsinki licht bew. NNW 5 -10 0 Oslo geheel bew. NO 4 -5 1 Stockholm geheel bew. N 2 -3 3 Kopenhagen sneeuw NNO 12 -1 1 Londen motregen O 2 4 7 Amsterdam zwaar bew. NO 2 0 0,5 Brussel nevel NO 4 0 5 Parijs geheel bew. ONO 5 6 0,5 Bordeaux zwaar bew NNO 1 8 0 Grenoble geheel bew. windstil 3 0 Nice zwaar bew. NW 5 4 0 Warschau sneeuw ONO 2 -8 Berlijn sneeuw NW 6 1 0,1 Frankfort nevel NW 2 1 6 München nevel WNW 2 -1 5 Zürich regen WZW 2 5 6 Genève nevel windstil 1 0 Locarno licht bew. ZO 1 -2 0 Wenen geen opgaaf ontvangen Innsbruck sneeuw W 1 2 12 Rome geheel bew windstil 10 0 Neerslag laatste 24 uur LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I- in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk opkla ringen en overwegend droog. Tempe ratuur om het vriespunt tot lichte vorst. Meest matige Noord-Oostelijke wind. 23 Januari Zon op 8.34 uur. onder 17.10 uur. Maan op 22.34 uur. onder 9.49 uur. Maanstanden 27 Jan 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog eu laag water in IJmuiden Vrijdag 22 Januari Hoog water: 5 52 en 18.03 uur. Laag water- 1.35 en 13-52 uur Zaterdag 23 Januari Hoog water: 6.27 en 18.36 uur. Laag water: 2.07 en 14.21 uur. XAJOOOQOOOCX

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1