Eisenhowers begroting in teken van atoom-tijdperk DAVITAMON 0 FALCON REGENJASSEN PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Auto gekocht met geld voor huur van de Ahoy-hallen Meer militaire, minder economische steun aan bevriende naties Neem geregeld Uw De radio geeft Zaterdag Vrijzinnig Hervormde Beweging 50 jaar HOUTWAREN ió het zo r~ VRIJDAG 22 JANUARI 1954 2 Een voor gezondheid! Deventer verwacht zijn 50.000ste „Groot-Metaal" in het ongelijk gesteld Twee weken wegens mis handeling van een kat Kerkelijk Nieuws Een jaar en zes maanden geëist wegens benadeling van damesblad Tot afbraak gedoemde suikerfabriek behouden 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Zeepvlies VJ WASHINGTON Reuter). President Eisenhower heeft gisteren in zijn begro- tingsboodschap aan het Amerikaanse Con gres voorgesteld de uitgaven voor atoom energie, luchtmacht en wederziidse militai re bijstand in het belastingjaar dat op 1 Juli a.s. begint, te verhogen. In de boodschap, die de eerste begroting waarvoor hij volledig verantwoordelijk is sedert hij in Januari 1953 president werd, begeleidt, vraagt Eisenhower voorts machti ging om meer inlichtingen over atoomener gie uit te wisselen met bondgenoten en aan bevriende naties in Amerika ver vaardigd splijtbaar materiaal te leveren. Ondanks de voorgestelde hogere uitgaven voor atoomenergie, luchtmacht en geallieer de militaire kracht, zijn in belangrijke pro gramma's voor de nationale veiligheid be snoeiingen aangebracht tot een totaal be drag van 3.9 milliard dollar. De totale fede rale uitgaven liggen circa 5.3 milliard dol lar lager dan het voor het lopende jaar ge raamde bedrag van 70,9 milliard. Deze pro gramma's voor de nationale veiligheid vra gen ongeveer 44,9 milliard dollar, G8 pro cent van het totaal van 65,6 milliard dat de begroting vermeldt. De grootste besnoeiing, 4 milliard dollar, wordt voorgesteld in de uitgaven voor mili taire functies van het ministerie van de fensie. Voorts wil Eisenhower 185 millioen dollar besparen bij het opslaan van stra tegisch en schaars materiaal en 500 mil lioen dollar op programma's voor techni sche en economische hulp aan bevriende 1 naties. Hiertegenover staat een voorgestel- de verhoging van de uitgaven voor weder zijdse militaire hulp met 75 millioen en voor atoomenergie met 225 millioen dollar. De begrotingsboodschap bevat de vol gende vijf belangrijke aanbevelingen voor ontwikkeling en beheer van atoomenergie: Grotere aankoop van uraniumerts en -concentraten om tegemoet te komen aan de grotere Amerikaanse productiecapaci teit. Tewaterlating in 1955 van een tweede atoomduikboot, de Sea wolf", die verschilt van de „Nautilus", de eerste atoomduik boot, die deze week van stapel loopt. Wetgeving om grotere deelneming moge lijk te maken van particuliere onderne mingen in de vreedzame ontwikkeling van atoomenergie. Wetgeving om „met voldoende beveili ging een grotere mate van uitwisseling van geheime inlichtingen met geallieerden mo gelijk te maken, teneinde hun militaire verdediging te versterken en hen in staat te stellen vollediger deel te hebben in de ontwikkeling van atoomkracht voor vre desdoeleinden. Wetgeving om overdracht van splijtbaar materiaal mogelijk te maken, teneinde be vriende landen te helpen bij de ontwikke ling van atoomenergie in vredestijd. ADVERTENTIE De president legt er de nadruk op, dat deze aanbevelingen onafhankelijk zijn van zijn recente voorstellen voor een interna tionale atoombank. Het totaal der uitgaven bedraagt 65,6 milliard en dat der inkomsten 62,7 mil liard. Er is dus een tekort van 2,9 milliard. De verdelingder uitgaven is als volgt: 68 procent 44,9 milliard voor be langrijke programma's voor de nationale veiligheid. 22 procent 14,1 milliard voor uit gaven, die bij de wet zijn vastgesteld, zo als rente op de nationale schuld, uitkerin gen aan oudstrijders en subsidies aan sta ten. 10 procent 6,6 milliard voor andere uitgaven, waaronder sociale diensten. Nieuw program In het gedeelte gewijd aan de „nationale veiligheid" verklaart de president, dat deze begroting is gegrond op een nieuwe opvat ting voor financiering van het program voor nationale veiligheid. Vroeger ging men uit van data, waarop naar aangenomen werd het gevaar het grootst zou zijn, doch de huidige begroting is gericht op verschaf fing van een krachtige militaire positie, die gedurende een langere periode van „onrus tige vrede" kan worden gehandhaafd. Hiervoor is een moderne luchtmacht nodig naast landstrijdkrachten, amphibietroepen, duikbootbestrijding en gevechtsschepen. ADVERTENTIE het ideale vitamine-preparaat 0RGAN0N-0SS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. Voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Tango-runba- orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Orgel en zang. 14.25 Vocaal Dubbel kwartet. .45 Amateursprogramma. 15.15 Eerst denken dan doen, vragen en tips. 15.30 Platen. 16.00 Van Boek tot Boek. 16.15 Kamerorkest. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar, 18.20 Orgel. 18.35 Lichte mu ziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passe partout, causerie. 19.40 De Heidense Wereld, waarin het Christendom ontstond, causerie. 1955 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 On der de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Amusementsmuziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Ka merkoor 12.00 Angelus. 12.03 Symphonette- orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.03 Platen. 12,55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Accordeonvereniging en Mondorgelclub. 13.40 Platen. 13.45 Luchtmachtkapel. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek "an let teren en kunsten. 15.55 Promenade-orkest. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Amuse mentsmuziek. 18.40 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei: Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.20 Partijraadsvergadering van de K.V.P. t" Utrecht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Wie is de nieuwe Partijvoorzitter van de K.V.P.? 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wij lui den de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest-concert. 14.10 Platen. 16.00 Meisjeskoor. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Cabaret. 21.00 Accordeonrecital. 21.15 Platen. 21.30 Accordeonrecital. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.05 Dansmuziek. 23.4024.00 Platen. BBC 17.00—17.15 Engelse les. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.0022.30 Spiegel van de week. Sport journaal. (Op 224 m.). de nieuwste modellen voor Dames en Heren. met ingezette kniebescher- qq 50 mers en „achterlicht Gen. Cronjéstraat 40-44 Haarlem Tel. 15438 Omdat binnen enkele dagen de geboorte wordt verwacht van de 5Ó.000ste Deven- ternaar, heeft het college van B. en W. een aantal verenigingsbesturen bijeengeroepen in het stadhuis. De burgemeester, mr. H. W. Bloemers, kwam namens het gemeente bestuur voor den dag met de zeker origi nele gedacht, de verwachte jonggeborene, die de 50.000ste ingeschrevene zal worden, op de wereld te doen komen in het bezit van een huis met zo mogelijk compleet meubilair. In een daartoe te vormen fonds stort de gemeente het voor de bouwgrond nodige bedrag. Men hoopt dat de burgerij spontaan zal zorgen voor het bouwkapitaal en dat za kenlieden, in overleg met het gemeentebe stuur zullen zorgen dat de gehele inboedel bij elkaar komt. Uit de vergadering kwam grote instem ming en allerlei suggesties werden gedaan om de jonggeborene het toekomstig leven gemakkelijk te maken. Men dacht onder meer aan een studiebeurs en andere mooie dingen. Het huis krijgt, naar de wethouder van Publieke Werken mededeeelde, een gedenksteen. Deventer zal de geboortedag van de 50.000ste vieren met een optocht naar het geboortehuis, met tractaties van alle school kinderen en ander feestbetoon, dat klinkt als een klok. De burgemeester deelde mee, dat men nog maar 33 af is van het feest- getal 50.000. Hij meende, dat die 33 er wel zullen komen in een tiental dagen. -,xet gerechtshof in Den Haag heeft uit spraak gedaan in het geschil tussen het bedrijfspensioenfonds voor de metaalnij verheid „Groot-Metaal" en het algemeen pensioenfonds van de Noordelijke scheeps werven en annexe industrieën „Noord- Metaal". Het betreft hier een reeds jaren be staande strijd tussen „Groot-Metaal" en „Noord-Metaal" over de vraag of enige industrieën haar eigen pensioenvoorzie ningen mogen treffen in haar stichting „Noord-Metaal" of dat zij verplicht zijn haar arbeiders te verzekeren bij „Groot- Metaal". Het gerechtshof heeft „Groot-Metaal" in het ongelijk gesteld. De grotere nadruk op de luchtmacht vult de plannen aan voor betere verdediging van het (Amerikaanse) vasteland tegen een eventuele vijandelijke aanval. Sprekend over de wederzijdse beveili ging deelde de president mede, dat sedert het begin van het program voor weder zijdse militaire hulp, in 1950, 18 milliard dollar .beschikbaar is gesteld voor militai re uitrusting en opleiding van strijdkrach ten der bevriende naties. Meer dan de helft van dit bedrag zal tegen het einde van het belastingjaar 1954 zijn uitgegeven. Hier door zijn de Amerikaanse bondgenoten in staat geweest 175 legerdivisies, ongeveer 220 squadrons vliegtuigen, bijna 1.500 vliegtuigen voor de marine en ruim 440 oorlogs- en transportschepen uit te rusten en personeeel ervoor op te leiden. Wat de economische steun betreft, wijst Eisenhower er in zijn begrotingsboodschap op, dat de toegenomen goud- en doilar- ïvserves het de Europese landen mogelijk hebben gemaakt, meer in staat te zijn zich bijna zelf te bedruipen. Dit heeft het mo gelijk gemaakt om de in deze begroting opgenomen uitgaven voor economische en technische programma's aanzienlijk lager te ramen dan het reeds verlaagde niveau van het fiscale jaar 1954. In een onderhoud met het A.N.P. heeft ds. K. A. Beversluis, die vele jaren deel heeft uitgemaakt van de leiding der Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden, een overzicht gegeven van de geschiedenis der Vrijzinnig Hervormde Beweging, die dit jaar een halve eeuw bestaat. De Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden bestaat nog slechts veertig jaar, maar reeds tien jaar eerder kreeg de beweging haar eerste vorm. Het was dr. C. J. Tiemeyer, die daartoe de eerste stap deed. Toen bestonden reeds de Nederlandse Protestantenbond en de Evangelische Unie, welke laatste in die da gen speciaal de strijd was gaan aanbinden met het confessionalisme. Zij had de hoop modernen, evangelischen en ethisch-ortho- doxen te verenigen in de handhaving van de vrijheid ener persoonlijke overtuiging, maar de Unie bleek in de practijk niet te beantwoorden aan de verwachtingen, die haar oprichters hadden gekoesterd. In de algemene vergadering van de Pro testantenbond in October 1903 te Zutphen kwam een voorstel van de Commissie voor de Vrijzinnigen in de Nederlandse Her vormde Kerk aan de orde. om in het alge meen reglement een bepaling op te nemen, volgens welke in de bestaande afdelingen de leden van eenzelfde kerkgenootschap zich zouden kunnen verenigen tot een on derafdeling ter zelfstandige behartiging van kerkelijke belangen. Deze, en een an dere toevoeging, die hiermede verband hield, werden verdedigd door prof. Eerd- mans en dr. Niemeyer, maar de voorstel len werden verworpen, ondanks de geuite waarschuwing, dat er anders wel een or ganisatie naast de bond zou moeten ont staan. Deze beslissing is van verstrekken de gevolgen geweest. Op 8 April kwam te Leeuwarden een vergadering bijeen van gemeenteleden en afgevaardigden van kerkeraden en kerk voogdijen. In deze vergadering kwam het tot de oprichting van een Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Friesland. Dit was tegelijk de geboortedatum van de or ganisatie der Vrijzinnige Hervormden. Ter vergadering traden 62 gemeenten tot de nieuwe organisatie toe. Op deze daad volgde de oprichting van dergelijke verenigingen in andere provin ciën, die echter voorlopig volkomen los van elkaar bleven staan. Op 11 Juli 1913 kon een constituerende vergadering wor den gehouden, waarin de statuten werden vastgesteld, zodat dan eindelijk op die dag de nationale vereniging werd geboren. Deze is het die dus verleden jaar haar veertig jarig bestaan gevierd heeft. Zij kon met alle kracht het werk naar binnen en naar buiten omvatten: de handhaving en ver sterking van het vrijzinnige beginsel in de Nederlandse Hervormde Kerk. Over de na-oorlogse ontwikkeling zeide ds. Beversluis dat, waar vroeger de Vrij zinnigen in de Nederlandse Hervormde Kerk volkomen genegeerd werden, er nu rekening met hen wordt gehouden. In ver scheidene plaatsen is er toenadering tussen de groeperingen in de kerk, zoals in Am sterdam, Utrecht, Groningen, Middelburg en Haarlem. In Den Haag lukt dat nog niet, maar in Arnhem lijkt de situatie toch wel te verbeteren. Als vrucht van de nieuwe Kerkorde, zo meent ds. Beversluis, is de positie der Vrijzinnige Hervormden geeste lijk zeker niet verzwakt al is dat kerkelijk- politiek dan wel het geval. Nu Schouwen-Duiveland is drooggevallen, blijkt dat het water aan de Noordzijde van het eiland de resten heeft blootgelegd van Claeskinderkerke en Oud-Duiven dijke, plaatsen, die in de dertiende en veertiende eeuw verloren gingen. Men heeft tussen de brokstukken van woningen niet alleen scherven, maar ook menselijke overblijf selen aangetroffen. De heer P. van Beve- renstadsarchivaris van Zierikzee, gefoto grafeerd met schedels afkomstig van het kerkhof te Claeskinderkerke. De politierechter te Assen heeft de 28- jarige landarbeider Hendrik P. te Hooge- veen wegens dierenmishandeling veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Deze was in het bezit van een kat en een hond, doch de kat stond niet in de gunst van de eigenaar en daarom werd besloten het dier af te maken. Hij hitste de hond tegen de poes op, zodat er een vecht partij tussen de beide dieren ontstond, tij dens welke de kat een fikse knauw kreeg. P. wierp de poes toen in een vaart en stuurde de hond er achteraan, die het ge martelde dier weer op de wal bracht. Dit spelletje herhaalde zich vier keer, totdat het dier tenslotte de geest gaf. Chr. Gcref. kerken Tweetal te Harderwijk: C. Verhage te Broek onder Akkerwoude en J. de Vuyst te Vlissingen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Huizen (N.H.) (2 vac.) H. G. Abma te Delfshaven en P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Geref. gemeenten De Gereformeerde gemeente te Zierik zee, die 165 zielen telt, heeft in een ge meentevergadering met drie stemmen tegen besloten het kerkverband te verbre ken, maar niet toe te treden tot de Gere formeerde gemeenten in Nederland. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft Donderdag terechtgestaan de 49-jarige kok II. H. te Apeldoorn, verdacht van verduis tering van een bedrag van dertig duizend gulden ten nadele van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem. Tegen hem werd één jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek geëist. De rechtbank te Zutphen had op 5 Augustus verdachte vrij gesproken van het ten laste gelegde. Verdachte slaagde er in Augustus 1952 in de hoofdredactie van het door de ge noemde drukkerij uitgegeven damesweek blad „Libelle" te interesseren voor een door hem te organiseren culinaire tentoonstel ling. Na langdurige besprekingen met directie en redactieleden kreeg verdachte toezegging, dat het weekblad zijn mede werking aan de tentoonstelling zou geven. Daar ook een ander weekblad interesse voor de organisatie van de tentoonstelling had, ontving verdachte een chèque van dertig duizend gulden en de opdracht zo spoedig mogelijk tentoonstellingsruimte vast te leggen. De bedoeling was de Ahoy- hallen in Rotterdam te huren. Met een redacteur bezocht H. de directie van Ahoy, doch het bleek, dat er tiendui zend gulden méér voor de huur van de hallen moest worden neergeteld. H. hield de chèque in zijn zak, de redacteur was onkundig van het feit, dat zijn directie aan de kok reeds een voorschot van 30.000 had gegeven. H. ging daarna niet meer door ADVERTENTIE DE KLOMPENCENTRALE heeft een grote collectie trappen 1.25, 1.85. 2.50. 3.— en 5.— per trede. Wringers 39.—, Wringerbokken, Strijktafels, Keukentafels en -stoelen- Alles nog voor oude prijzen, zolang de voorraad strekt. Dr Leijdsstraat 10 - Haarlem Tel. 11784 Djakarta kwam te hulp (Van onze correspondent in Djakarta) Het plan om de in Oost-Java gelegen suikerfabriek „Djombang" der N.V. tot Exploitatie der Cultuurondernemingen van E. Moorman en Co. voor afbraak te ver kopen, zal geen doorgang vinden. De overheid heeft zich namelijk bereid verklaard de ontbrekende drie millioen rupiah voor het herstel der fabriek bij te dragen. Moorman en Co. had uit eigen middelen reeds zéven millioen rupiah voor dit doel gefourneerd.' Een nieuwe vennootschap zal worden gevormd, namelijk de N.V. „Djombang Baru", waarin Moorman en Co. de fabriek met inventaris enzovoort inbrengt, terwijl de andere partij, een onder supervisie van de gouvemements-landbouwbedrijven staande stichting, deelneemt met drie mil lioen rupiah voor de volledige rehabilita tie. Het kapitaal van „Djombang Baru" zal bestaan uit vijf prioriteitsaandelen A en vijf prioriteitsaandelen B, respectievelijk in handen van Moorman en Co. en de Stichting. De gewone aandelen worden eveneens onder de beide participanten ver deeld. Verwacht wordt, dat de fabriek voor de campagne van het volgend jaar bedrijfs klaar zal zijn. De capaciteit wordt twaalf duizend quintalen riet per etmaal, waar van superieure hoofdsuiker zal worden ge maakt. 12. „Kijk, kijk!", riep baas Kraska ver heugd, „de werkplaats van professor Kal- ker ligi in brokken! Wat een meevaller, dat hoef ik tenminste niet meer te doen!" Zijn harteloze blijdschap werd nog groter, toen hij door het gat in de schutting stapte en op het terrein van de werkplaats de vernielde Kalkerkar zag liggen. „Ha, ha!", lachte hij, „karretje stuk? Daar zullen jullie morgen niet mee op de race kunnen verschijnen en dus zullen mijn kraskarren de race winnenIs dat even een bof!" Pat, Panda en professor Kalker, die bedroefd bij de overblijfselen van de Kalkerkar stonden, keken op. „Wie is dat nare man netje?", vroeg Panda. Dat is meneer Rraskras, of hoe hij heten mag", antwoord de professor Kalker. „Baas Kraska", ver beterde Pai O'Nozel, „de fabrikant van de kraskarrens"„O, nu begrijp ik hel", zei Panda, „die lelijkerd is blij, dat de Kal kerkar kapot is, omdat nu zijn eigen race wagens een betere kans hebben om te win nen", „Goed gededuceerd"prees Pat O'No zel, „dat schurk zit stampvol met strekens. Hij wil de Kalkerkar vernielen, maar ik ben hier, om dat te verhinderen!" ..Ja" hoonde baas Kraska, „je beni me al voi.r geweest!" met de voorbereiding van de tentoonstel ling (hij werd kort daarop ziek, verklaar de hij later), doch hij kocht voor ongeveer tweeëntwintig duizend gulden een nieuwe Ford-Zephyr. „Schenking" De verdachte zeide voor het hof, dat hij de chèque had ontvangen als schenking. De huur van tentoonstellingsruimte stond er buiten. „Het was de bedoeling dat u voor dat geld de Ahoy-hallen zoudt huren. Maar u hebt het als eigen geld beschouwd en er privé-uitgaven mee bekostigd," aldus de president, waarop de verdachte antwoord de: „Door overeenkomst was dat geld mijn eigendom geworden." President: „U hebt geld teruggegeven, waarom deed u dat dan, als u niets schul dig was?" Verdachte: „Dat heb ik onder dwang gedaan. Ik ben nu alles kwijt, mijn eigen geld en mijn goede naam." President: „U hebt zelf uw naam ver speeld door uw handelingen." In een psychiatrisch rapport wordt de verdachte een ernstige psychopaat ge noemd, een gevaar voor de maatschappij. Het dossier bevat tal van klachten over oplichtingen. Hij is enige keren veroor deeld, ook voor politieke delicten. Uit getuigenverklaringen van leden van directie en redactie van de uitgeverij bleek, dat men bereid was mede te werken aan de tentoonstelling. De chèque was ver dachte ter hand gesteld om de Ahoy-halle.n te huren. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir, dat de verduistering onomstote lijk vast staat en eiste een jaar en zes maanden met aftrek. De raadsman van verdachte refereerde aan het oordeel van het hof. Uitspraak over veertien dagen. ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, la er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele gla zen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Lever- pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. j Moord. In een spoorwagon in de Suez- kariaalzone zijn de lijken van twee Britse militairen gevonden. Zij zijn ver moedelijk van dichtbij neergeschoten. Onderzoek. Een woordvoerder va.n het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft Donderdag medege deeld, dat een door een speciale com missie van het ministerie ingesteld on derzoek geen enkel bewijs aan het licht heeft gebracht ter staving van de be schuldiging van senator McCarthy, dat een ambtenaar van het ministerie 150.000 dollar heeft ontvangen, van de regering van een buitenlandse mogend heid voor „bewezen diensten". De be schuldiging werd de vorige zomer door senator McCarthy uitgebracht. Hij noemde overigens noch de betrokken buitenlandse regering noch de ambte naar in kwestie. Wolvin. Drieduizend jagers en militairen met radio-ontvangers, die door een vliegtuig worden geleid, zijn bezig een wolvin en haar welpen op te sporen op de besneeuwde hellingen van de Franse Alpen in de buurt van Lyon. Een ge- pensionneerde legerofficier uit Lyon heeft een prijs van 100.000 francs uitge loofd voor het doden van de wolvin, die het de boeren lastig maaln. Theorie. Ter gelegenheid van Lenins sterf dag hij overleed 30 jaar geleden heeft Pjotr Pospelov, secretaris van de centrale commissie van de Sovjet-Rus sische communistische partij, in het Bolsjoi-Theater te Moskou voor onge veer 2000 partijleiders verklaard, dat de Sovjet-Unie de theorie van Lenin volgt, volgens welke de Sovjet-Unie en de kapitalistische landen in vrede naast elkaar kunnen voortleven. Lenin had echter het Sovjet-volk ook gewaar schuwd tegen „de ondermijningspogin gen van de kapitalistische landen". Verhoging. De leiders der Britse „Nationale unie van mijnwerkers" hebben hun 400.000 leden Donderdag aanbevolen in te stemmen met de door de „kolen- raad", de directie der genationaliseerde Engelse mijnbedrijven, aangeboden loonsverhoging. Het weekloon van wer kers onder de grond zal mot acht schil ling en zes pence worden verhoogd, waardoor het zeven pond en vijftien shilling wordt. De weeklonen van bo vengrondse werkers worden niet zeven shilling en zes pence verhoogd en ge bracht op zes pond vijftien shilling. Neutraal. De Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, Abdullah Entezam, heeft verklaard, dat de Perzische rege ring een strikte neutraliteit tussen het Oostelijke en het Westelijke blok hand haaft en dat zij alles doet cm te voor komen, dat haar houding anders uitge legd wordt. Boete. De schipper van een onlangs door de Noren opgebrachte Russische treiler; David Vertsjagin, is Donderdag door een gerechtshof te Vairdoe schuldig be vonden aan het onrechtmatig vissen iri de Noorse territoriale wateren. Verts jagin werd veroordeeld tot een boete van 10.000 kronen en tot betaling van 60.000 kronen schadevergoeding. Het gerechtshof aanvaardde de verklaring van de schipper, dat hij niet de bedoe ling had gehad om binnen de Noorse territoriale lijn te vissen. Conferentie. De Engelse oud-minister Leo pold Amery heeft naar aanleiding van de op 29 Januari beginnende conferen tie van vertegenwoordigers der landen van het Britse Gemenebest en West- Europa verklaard, dat het Gemene best en Europa op het gebied vain hun economische ontwikkeling dienen sa men te gaan, teneinde het evenwicht van de wereldproductie en handel te herstellen. Hij zeide, dat de conferentie, die door de Europese beweging is bij een geroepen ter bestudering van de mogelijkheid en de eventuele gevolgen van een economische depressie in de Verenigde Staten, in het bijzonder aan dacht zal wijden aan de mogelijkheden van economische samenwerking tussen het Britse Gemeenebest en West- Europa. Bewapening. Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft medege deeld dat in de komende week de eerste verschepingen van voor Spanje bestem de Amerikaanse militaire goederen zul len geschieden. Er zal materiaal voor vloot, leger en luchtmacht van Spanje worden gezonden. Geschut, vechtwa- gens, motorvoertuigen en electrotech- nische uitrusting zullen onder meer worden verscheept. Een Amerikaanse mijnenveger zal verder aan Spanje worden overgedragen. WANNEER we de beschikking hebben over zeepsop, kunnen we daarmee niet alleen bellen blazen, maar we kunnen ook een zeepvlies maken met een bepaalde omlijsting, bijvoorbeeld door het vlies te leggen op het lege raampje van een oud schoolleidtje. Op dit vlies kunnen we dan voorzichtig een wollen lusje leggen en wanneer we dan nog de moeite nemen het zeepvlies binnen hét lusje ie doorsteken, kunnen we waarnemen hoe de lus lot een cirkel wordt getrokken. De oppervlakte spanning van het zeepsop trekt n.l. met eenzelfde kracht aan alle buitenste deeltjes van de wollen draad, als gevolg waar van de lus tot een cirkel wordt uitgetrokken. Of als u het an ders wenst: de oppervlakte spanning wil het zeepvlies zo klein mogelijk maken en dus wordt de lus waarbinnen zich immers geen zeepvlies meer bevindt tot het grootst mogelijke oppervlak uitgerekt, en dat is de cirkel. We zouden ons de omlijsting, waarbin nen het zeepvlies wordt gespannen, ook nog anders kunnen denken, bijvoorbeeld als een raampje waarvan de korte zijde op en neer kan worden bewogen, zodat het oppervlak binnen het raam naar verkie zing vergroot of verkleind kan worden. Bij het openen of sluiten van een schuif raam regelt u eveneens het oppervlak waardoorheen de buitenlucht kan binnen stromen. Maar in ons geval is het open gedeelte met een zeepvlies bespannen, en de verhoudingen zijn ook wel wat kleiner, want ons raampje behoeft niet veel groter te zijn dan bijvoorbeeld 5 bij 5 cm. Dit oppervlak, bespannen met een zeepvlies van een normale zeepoplossing, ter dikte van ongeveer 0.01 mm. en 0,25 gram we gende, zou een gewicht van 3/4 gram kun- nen dragen. Indien dus met een grotere kracht dan 3/4 gram aan het beweegbare schuifje wordt getrokken, zal het vlies worden uitgerekt tot het tenslotie scheurt. De vorige maal hebben we verteld dat de Amerikaanse physicus Gamow zich de atoomkern voorstelt als een vloeistofdrup pel, waarvan de deeltjes eveneens door de oppervlaktespanning worden bijeen ge houden. Met deze kernvloeistof heeft hij in theorie althans eveneens een vlies op ons raampje gespannen en de gevolgen daarvan zijn werkelijk ver bluffend. Want omdat de dichtheid van de kernvloeistof 240 billioen m.aal zo groot is als die van water, zal het kernvloeistof vlies op dit raampje van bescheiden af metingen, altijd nog 50 mil lioen ton wegen, en de kracht waarmee aan de schuif moet worden ge trokken om het vlies tot een groter opper vlak uit te rekken, zal gelijk moeten staan met een gewicht van 1.000.000.000.000.000 kilogram! Of, om een duidelijker beeld te krijgen, we zouden aan de sclniif het totale gewicht van de tweede maan van Mars moeten hangen, willen we in staat zijn het vlies van kernvloeistof dat binnen het raampje van 5 bij 5 cm. gespannen is, uit 'e rekken. Voor hei blazen van bellen met kernvloeistof worden dus wel bijzonder krachtige longen vereist. We kunnen nu meteen over gaan tot een onderwerp dat hiermede ten nauwste sa menhangt: Zoals u weet is Jupiter de grootste planeetWelnu zou Jupiter (in vaste toestand) nog groter worden, dan zou hij.... kleiner worden! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2