Oud SS-er Paul van Tienen: „Ik ben een neo-democraat" NIEUW... Uitgaan in Haarlem euk DËBRAIINE Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden NESB-leiders voor het Hof Bevestiging van rechtbankvonnis geëist Nieuwe activiteit van Merapi verwacht „Times" bezorgd over toestand in Indonesië rHoe is het ontstaand J Acht maanden geëist tegen Deense matroos Geert berouw KOU-KOORTS-GRIEP Net als in de V.S." Strengere straf ongewenst „Baronie" bouwt in Alphen aan de Rijn en goud waard! DE BODEM INSLAAN Kort nieuws Haarlemse rechtbank Steekpartij op Zweedse houtboot Prijsverlaging Uit dj Oprekte Haarlenische Courant van 23 Januarij 1854 VRIJDAG 22 JANUARI 1954 O (Van een verslaggever) Na een zitting vain ruim 4'/2 uur heeft het Amsterdamse Gerechtshof gisteren in hoger beroep tegen d'e Amsterdamse boe- kenimporteur Paul van Tienen en de Gro ningse collaborateur-vrederechter mr. J. A. Wolthuis bevestiging van het recht bankvonnis geëist wegens het oprichten of het als „leiders" deelnemen aan een bij de wet verboden vereniging, n.l. de N.E.S.B., die volgens de tenlastelegging het streven van de voormalige N.S.B. trachtte voort te zetten. De rechtbank had op 14 October 1953 beide verdachten veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, tegen welk vonnis zowel de officier van Justitie als d'e beide „leiders" appèl aantekenden. Bij de behandeling voor het Hof, d'at gepresideerd' werd door mr. J. Sprey, kwa men uitvoerig allerlei stukken en publi caties ter sprake die Van Tienen en Wolt huis in hun kwaliteit als leiders van de N.E.S.B. geschreven hebben. Wat bedoelt u toch met dat „volkse gedachte" dat u daarin herhaaldelijk gebruikte?, vroeg de president de 31-jarige oud SS-er Van Tie nen, die als algemeen leider van die N. E. S. B. is opgetreden. Deze gaf met veel wel sprekendheid te kennen dat „volks" geen specifiek nationaal-socialistisch woord is, maar o.a. ook in de „Volkskrant" gebruikt wordt, ten bewijze waarvan hij een pas sage uit dat dagblad voorlas. „En wat wilde u nu eigenlijk organi seren?" „Ik zocht eerst om mij heen een groot aantal „prikkeldraad-organisaties" te ver enigen van voornamelijk politieke delin quenten, om tot overbrugging van de kloof tussen zwart en wit in ons volk te komen. Dat mislukte echter bij gebrek aan be langstelling en toen heb ik mijn Werkge meenschap Europa met Wolthuis' N. E. S. B. gefuseerd. Later werden wij een natio naal onderdeel van de E. S. B„ welke in Maimö haar hoofdkwartier heeft en een soort overkoepelende organisatie van ge lijkgezinde groepen in Frankrijk, Duits land en elders is. Op de vraag van de president of hij zichzelf als neofascist beschouwde, ant woordde Van Tienen: „Ik vind neo-fascist een lelijk woord. U kunt me beter een neo- democraat noemen, want wij streven naar vernieuwing der democratie en verwerpen de autoritaire staatsgedachte. „Toch vind ik in uw parti j.programma steeds punten, die sterk na-ar neo-fascisme en autoritair gezag rieken", zei die presi dent. Waarop Van Tienen uitvoerig be toogde dat hij niet eens een partijprogram had, althans geen statisch, maar alleen een dynamische beginselverklaring. „En daarin lezen wij dan", aid,Us die pre sident, „dat uw beweging streefde naar een sterke regering die niet door parle mentaire intriges en partijbelangen ten val gebracht kan worden gedurende haar bewindsperiode en die slechts eens per vier jaar aan het volk verantwoording zal afleggen. Vindt u diat geen autoritaire staatsinrichting?" Van Tienen: „Dat streven kenmerkt ons niet als een voortzetting van die N. S. B. Tenslotte hebben ook die V. S. zo'n een hoofdige leiding, maar is Eisenhower daarom een fascist?" President: „Die vergelijking mankt een beetje, maar goed: u wild'e dus geen voortzetting van de N.S.B. en hebt er ook niets gemeen mee?" „Ik wilde alleen de guiLdlen middenweg vinden tussen gemeenschap en eenzaam heid. Dat heeft de N.S.B. ook geprobeerd, maar op verderfelijke wijze. Daarom wil den wij het overal in Europa op legale wijze aanpakken". „Toch bent u ook nazi geweest ondier dat verderfelijke systeem. Is uw instelling dan nu veranderd?" „Ik heb geen spijt vain mijn rol van toen; de omstandigheden lokten in 1940 mijn beslissing uit." „Zoudt u zich dus ingeval van een nieu we oorlog weer aan de zijde van de aan- AÜVERTENTIE SANAPIRIN (Mijnhardt) veelvoudige geneeskracht door veelvoudige samen stelling. Koker 50 tabletten 90 ct, 25 tablotten 50 et. VRIJDAG 22 JANUARI Lange Veerstraat 16: Stichting Psycho- Synthese, lezing door B. v. d. Meer, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Demonstratie pa troontekenen, 8 uur. Roxy: „De goudschat van htet Monstereiland", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Avontuur in de Zuidzee", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Stalag 17", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: ..Vrouwen zon der naam". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „De zondares van Parijs". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De rode baret". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vluchteling van de Alamo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Een banneling van de eilanden", 18 jaar, 8.15 uur. ZATERDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg: „De waaierpatience". Rotterdams Toneel. 8 uur. Minervatheater: „De gelaarsde kat", Aerdenhouts Kinder- toneel, 2.30 uur. Westerhoutpark 1 A: Week end Open Religieuse Gemeenschap, aanvang lezing 8 uur. Roxy: „De goudschat van het Monstereiland", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Avontuur in de Zuidzee", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Stalag 17", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Vrou wen. zonder naam", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De zondares van Parijs", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De rode baret", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Wat gebeurde er met Hitier?", 18 jaar, 23,30 uur. Frans Hals: „De vluchteling van de Alamo" 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Een banneling van de eilanden", 18 jaar, 7 en SUfeuur. valler scharen als diens ideologie overeen kwam met uw ideeën?" Op die vraag gaf Van Tienen eerst al lerlei ontwijkende antwoorden, maar toen het Hof zich daarmee niet voldaan toonde zei hij tenslotte met veel aplomb: „Behal ve als de Sovjet-Unie ons aanviel zou ik onder alle omstandigheden het landsbe lang laten prevaleren." Hij vermeldde er echter niet bij, wat in zo'n geval zijn in terpretatie van „het landsbelang" zou zijn Verdachte Wolthuis, die eveneens uitge nodigd werd een antwoord op die ze vraag te geven, verklaarde even cryptisch „in een inter-Europese oorlog de landsrege ring onvoorwaardelijk te" zullen gehoor zamen". Na d'at Vain Tienen nog gewezen was op het feit dat zijn aanspraken op de betite ling van „neo-democraat" allerminst rij men met de wijze waarop hij in ,zijn be ginselverklaring tegen de democratie van leer trok, was het woord aan de 29-jarige Belg Guido Lauwers, leider van de Vlaam se vertakking eter N.E.S.B., die als getui ge a décharge gedagvaard was. In sappig Vlaams vertelde deze, diat hij in die vorige oorlog een actisve verzetsstrijder geweest is, maar zich desondanks bést iin die N. E. S. B. thuis voelde en de statuten daarvan volkomen kon onderschrijven. „Dan bent u dius ook van oordeel, dat de regering in macht boven de partijen dient te staan?" vroeg de president hem, waarop de getuige in dodelijke ernst ver zekerde: „Da's toch mie verkeerd, mijn heer de president, da gebeurt in de Ver enigde State toch net gelijk zo?" Toen die vrolijkheid hierover geluwd was kwarri Van Tienen verklaren dat het zijns inziens met de onbeperkte almacht van de leiders der N.E.S.B. nogal loslieo. Bovendien kon ieder lid zich persoonlijk bij het Europese hoofdbestuur in Malmö gaan beklagen als een der nationale „lei ders" buiten zijn boekje dreigde te gaan. Het lidmaatschap stond overigens voor iedereen open, want van rassendiscrimina tie was in de N.E.S.B. en haar buitenland se zusterorganisatie geen sprake, verze kerde hij. „Zijn er dan ook Joden lid van?" infor meerde een dier raadsheren. „Zij worden in elk geval niet geweerd", pareerde Van Tienen. „Maar toch lees ik in „Alarm" (het or gaan van de Belgische N.E.S.B.-groepe ring) van Juli 1953, diat 'alleen iemand van Germaansen bloede een volksgenoot kan zijn", verbaasde de president zich. Maar die passage was blijkbaar aan die aandacht van de leiders ontgaan. In zijn requisitoir besprak de procureur- generaal mr. W. P. Bakhoven Wolthuis' „memorie van grieven", waarin dieze be zwaar maakt tegen d'e hantering van het Londenise noodrecht, d'at de basis voor zijn veroordeling was, tegen de dagvaarding en tegen het feit dat er inplaats van een civiele procedure een strafvervolging was ingesteld, waardoor hij zich „obiteerd" voelde. Na deze bezwaren ontzenuwd' te hebben, concludeerde die procureur, dat de verhoren en de stukken hem die indruk gegeven hadden, dat beidte verdachten ook nu nog overtuigde n ationaal- socia 1 isfen zijn. Wijzend op Van Tienens plannen tot instelling van een arbeidsdienst en ande re overeenkomsten met de partij van Mus- sert, betoogde hij, diat het moeilijk valt niet te geloven, dat de „leiders" liet stre ven van de N.S.B. wikten voortzetten. Hij achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eiste bevestiging van het rechtbankvonnris - twee maanden met aftrek - tegen beide verdachten. Een strengere straf achtte die procureur niet wenselijk omdat daardoor c'ie indruk ge wekt zou worden als zou die N.E.S.B. al een acuut gevaar geweest zijn voor ons staatsbestel. De verdedigers betoogden dat een ci viele procedure „eleganter" geweest zou zijn en bestreden voorts de verbindiendheid van. het Lond'ense noodrecht op lanidsver- raderlijke verenigingen. Zij achtten voort zetting van het streven der N.S.B. niet be wezen en concludeerden tot ontslag van rechtsvervolging, respeotievelijk vrij spraak. Tot laat in de avond probeerden Van Tienen en Wolthuis - dji'e zelf hun politieke verweer voerden - daarna hun hande lingen in een legaal daglicht te stellen. Het hof zal over twee weken uitspraak doen. DJAKARTA (Aneta). Er wordt nieu we activiteit van de Merapi verwacht, al dus deelde het hoofd van de Indonesische vulcanologische dienst Donderdag mede. Reeds Woensdagmiddag werd te Solo we derom een verhoogde werking van de vul kaan geconstateerd, waarbij van verschil lende zijden gloedwolken wei-den waar genomen. De observatiepost van de vul- kanologische dienst op Djarakah moest worden verlaten en worden overgebracht naar elders. De evacuatie van de bedreigde kampongs en gehuchten duurt voort. Sultan Hamengku Buwono, hoofd van het „bijzondere gebied" van Djokjakarta, had een bespreking met de gouverneur van Midden-Java, de heer Budiono over dc vraag, hoe aan mogelijke gebeurtenissen in verband met een nieuwe uitbarsting het hoofd zal kunnen worden geboden. Er is sprake van, dat beide functionarissen zich naar Djakarta zullen begeven om aan de regering steun te verzoeken in de vorm van geld en het zenden van vliegtuigen. De gloedwolken, die Woensdagmiddag bij de verhoogde werking door de krater werden uitgestoten, dreven in de richting van Djarakah en bereikten het gehucht Pantjar Duwui, dat ook bij de eerste uil- barsting op Maandag reeds werd getroffen. De bevolking van Djarakah kreeg opdracht met spoed te evacueren naar de hellingen van de belendende Merbabu. Naar de speciale correspondent van Anela Woensdagavond te 18.30 uur seinde, meldde de waarnemingspost te Solo, dat de gloedwolken met tussenpozen van niet meer dan twee minuten door de vulkaan werden uitgestoten en langs de valeien van de kali Apu en de kali And jar afdaal den. Deze gloedwolken bereikten een hoogte van 150 meter. Uit Muntilan wordt gemeld, dat ook de waarnemingspost Ma- wangan gloedwolken heeft waargenomen, die afdaalden in de richting van Wonogiri. Ook in de buurt zijn gehuchten door de bevolking ontruimd. Het Lonidense dagblad „The Times" be vat eer. artikel, waarin Indonesië wordt af geschilderd als c-en land, d'at zich in de greep bevindt van wanorde en onrust. De schrijver van het artikel, die wordt aan geduid als een cox-respondent van het blad, die kortgeleden Zuid-Oost-Azië bezocht, schrijft, dat sedert de totstandkoming van de republiek Indonesië meer mensen wer den gedood en meer zinloze schade aan eigendommen werd toegebracht dan tijdens de strijd tegen de Nederlanders na de oor log. En er zijn maar weinig tekenen van vooruitgang in het herstel van de orde. „De gewapende leden van de Darul Is lam, die, naar men aanneemt, niet meer dan 5.000 man omvatten, hebben in een uitgestrekt gebied het staatsbestuur ver nietigd. aldus deze correspondent. Voor millioenen Javanen betekent d.e Darul Is lam de regering. Zij int belastingen, roept jonge mannen onder de wapenen en voert een hardvochtig rechtsbewind, dat een mengsel is van de oude Mohammedaanse wetten en modern Europees politiek terro risme", aldus het blad. Na voorts gewezen te hebben op verwar de toestanden in andere Indonesische deel staten, schrijft „The Times": „In de Indonesische maatschappij oefent het nationalisme de belangrijkste invloed uit en dit is onvruchtbaar en gevaarlijk. Vergeleken met liet gezond verstand, dat men aantreft in het onafhankelijke India, Pakistan en Birma, met hun waardige aan vaarding der verantwoordelijkheid, is dit teleurstellend en soms angstaanjagend. Het is onvermijdelijk, dat Indonesië's economie hiei-door wordt getroffen. De buitenlandse handel en buitelandse hulp hebben te lij den en investeerders worden weggekeken. Men komt langzaam tot het besef, dat het bereiken van de onafhankelijkheid geen doel op zich was, doch slechts het einde van een tijdperk 'betekende. De revolutie, die dit tot stand bracht, is nog niet ge ëindigd. Dit geeft wellicht de huidige toe stand weer, de rest is slechts sympto matisch", aldus „Te Times". Dondei-dagmiddag is in Alphen aan de Rijn de eerste steen gelegd voor de nieuwe fabriek van de N.V. Cacao- en Chocolade fabriek „Baronie", die te Schiedam is ge vestigd. De,plechtigheid werd verricht door mejuffrouw Tine Barents, dochter van de dix-ecteur, de heer A. Bax-ents. Het betonnen skelet is gebouwd door Volkei-s Bouwmaat schappij te Rottei-dam voor 920.000. De afbouw wordt verricht door Nic. Worps Bouwbedi-ijf te Amstei-dam voor 759.000. Men hoopt met het gehele bouwweik in October van dit jaar gereed te zijn. In de toekomst zullen daar ongeveer 700 perso nen werk vinden. ADVERTENTIE Want het maakt direct een einde aan maagpijn, hoofdpijn, spierpijn, ver koudheid, flatulentie, zuurbranden, keelpijn, neuralgie en onaangename gesteldheid na gebruik van alcohol. ALKALIN IZERENDE BRUIST ABLETTEN VERKRIJGBAAR B IJ UW DROGIST OF APOTHEKER Een lezer zendt mij een knipsel uit een courant, waarin te lezen staat: „Zijn plannen werden de bodem inge slagen". Hii die dit schreef, doorzag de uitdrukking niet. In deze zin is grammaticaal gesproken „zijn plan nen" meewerkend voorwerp en „de bo dem" onderwerp. De betekenis is dus: de bodem van ziin plannen werd inge slagen, zijn plannen wei-den verijdeld. Maar de fout is wel vergeeflijk. Want zegt men niet dikwijls: ik wei'd de maat genomen inplaats van: mij werd de maat genomen? En in 't Engels is ^doodgewoon: I was shown the city. Mej. Neeltje van Velzen. die in het ge bouw van het Leger des Heils in Dordrecht woont, is Donderdag 103 jaar geworden. Zij kreeg van de gemeentelijke dienst van So ciale Zaken een taart met 103 kaarsjes en van de burgemeester eveneens een taart. Zij was gisteren zelf naar de banketbakker ge wandeld om gebakjes te bestellen. Op de avond van 29 October van het vorig jaar gingen vier Denen en één Noor van het Zweedse houtschip „Signorita" dat in de Oude Zeehaven in Zaandam voor anker lag, passagiei-en. Zij kwamen daarbij in een café en maakten daar kennis met twee Zaanse meisjes. Toen het café om middernacht gesloten werd, besloten de meisjes mee aan boord van het schip te gaan, waar twee Deense matrozen, de 22-jarige M. A. H. en de 18- jarige E. H. ruzie ki-egen. M. A. H„ die in het café vrij veel gedron ken had, wilde de hut van E. H. binnen, hetgeen hem echter door deze laatste belet werd. M. A. H. gx-eep daarna een lang broodmes en stak zijn rivaal daai'mee in de rechter zij. Dit bleek uit de getuigenverklaringen tijdens de zitting van de Haarlemse recht bank. De verdachte, die uiteraai'd ter zijde werd gestaan door een tolk, betwistte ech ter dat hij gestoken zou hebben. Daar tegenover vex-klaai'de het meisje, dat zich in gezelschap van het slachtoffer bevond, dat M. A. PI. de gehele avond met het mes bij zich had gelopen en ook in de hut de andere Deen had neergestoken. De Officier van Justitie, mr. B. van der Eurg, meende in zijn ï-equisitoir, dat het wenselijker zou zijn geweest, indien een Deense rechtbank deze zaak behandeld zou kunnen hebben, hoewel hij zeide, er zeker van te zijn, dat de mentaliteit van de pas- sagiex-ende matx-ozen wel in alle landen hetzelfde zou zijn. Mr. Van der Burg verklaarde, dat de poging tot doodslag niet bewezen kon wor den. Immers het slachtoffer werd niet bij zonder ernstig gewond en kon na enkele weken i-eeds het ziekenhuis vex-laten. maar wel meende hij dat er gesproken kon wor den van het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Hij eiste tenslotte een gevangenisstraf voor de tijd van acht maanden met aftrek, waarbij hij rekening hield met het feit, dat de verdachte deze straf zou moeten uit zitten in een voor hem vreemde gevan genis. De verdediger, mr. F. J. D. Theyse Jr., meende, dat de omstandigheden, noch de feiten zelf bewezen, dat de verdachte de bedoeling had gehad zijn slachtoffer ernstig te mishandelen. Onder meer op grond van enkele, volgens mr. Theyse tegenstrijdige getuigenverklaringen, bepleitte hij vrij spraak. De rechtbank bepaalde de uit spraak op 4 Febi"uari. In tal van takken van handel en indus trie blijken de prijzen verhoogd te worden ter compensatie van de loonsverhoging. De directie van een Nederlands levensmidde- lenbedrijf is van mening dat hierdoor het doel van de loonsveiTioging: compensatie van de huurverhoging en opheffing van het restant van de consumptiebeperking, voor bepaalde bevolkingsgroepen wellicht niet. geheel bereikt zal worden. De directie acht de conclusie dat er reeds sprake is van een vicieuze cix-kel van loonsverhoging en prijs verhoging, voorbarig, zolang het bestaan er van nog niet statistisch aan de hand van het huishoudbudget is bewezen. De directie wil echter de gevolgen van de loonsver hoging voor eigen i-ekening nemen en bovendien door verhoging van productie en omzet de prijzen van ongeveer dertig arti kelen met 10 a 20 procent verlagen. Zij be treurt het dat deze maatregel samenvalt met een prijsstijging oo de wereldmarkt van koffie, thee en cacao. Ieder jaar weer heerst aan de oevers van India's heilige Rivier, de Ganges, een bijna chaotische drukte als daar duizenden gelovigen uit alle delen van het land bijeenkomen om deel te nemen aan een van 's-werelds grootste religieuze manifesta ties: het Kumbh-feest. Zoals de. foto duidelijk toont zijn reeds de dag voor de pelgrims zich allen tegelijk in de rivier storten om met het heilige water hun zonden af te wissen de Ganges-oevers dicht bezet. TONEEL EN DANS Zaterdag 23 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een reprise van „De Waaierpatience" van Henri Troyat onder regie van Frits van Dijk. met Charlotte Kohier. Magda Janssens en Ben Aerden in de hoofdrollen. Zondag 24 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Eerste voorstleling in Haarlem van „De blanke koningin" van Barillet en Grédy door het Rotterdams Toneel onder ï'egie van de zelf medespelende Ko Arnoldi. Verder: Kitty Knappert, Magda Janssens, Bob Verstraete en vele anderen. Dinsdag 26 Januari. Minerva-Theater, 20.15 uur: Dansavond door Han Rijnbeek (be geleid door Hans Schouwman) voor de Heemsteedse Kunstkring. Het programma vermeldt ook parodistische dansen cn pan tomimes, benevens dansen op declamatie. Vrijdag 29 Januari, Stadsschouwburg, 14 uur: Matinée voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen. De Nederlandse Comedie speelt „Hart tegen hart" van Scribe en Legouvé (zie hieronder). Vrijdag 29 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie vertoont „Hart tegen hart" (Ba-taille de Dames) van Scribe en Legouvé in de vertaling van Bert Voeten, met Mary Dresselhuys, Win- nifred Bosboom, Joan Remmelts, Allard van der Scheer en de regisseur Fons Rademakers (voor Geloof en Wetenschap). Vrijdag 29 Januari, Concertgebouw, 20.15 uur: Het poppentheater „In den vroeden Zotscap" van Henk Zoutendijk en Marja van Bergen geeft in de tuinzaal voor de Haarlemse Kunstgemeenschap een voor stelling van „Reinsert de Vos" en „Hoe Peerke den duvel te slim af was". Vrijdag 29 Januari, Minerva-Theater, 20.15 uur: Eerste van drie voorstellingen van „Ballot" door Toon Hei-mans en zijn ge zelschap. bestaande uit Aafje Boubfir, Vei-a Harbrink, Beppy Nooy, Tineke van Leer, Reinoud Anders en vele anderen. MUZIEK Maandag 25 Januari, Grote Markt, 15.30 uur: Tot 16.30 uur bespeelt de stadsbeiaardier Arie Peters het carillon van de Grote Kerk. Eveneens op Vrijdag 29 Januari van 11.30—12.30 uur. Dinsdag 26 Januari, Waalse Kerk. 20 uur: Concert door de fluittist Guus Spaan en de organist Hendrik Lasschuit. Er worden werken van Stanley, Buxtehudc, Handel, Pachelbel, Kuhnau en Bach ten gehore gebracht. Woensdag 27 Januari, Concertgebouw, 20 uur: Voor de Bestuurdersbond van het N.V.V. concerteert hét Noordhollands Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey. Uitgevoerd worden de Serenato Notturna en het Pianoconcert K.V. 488 van Mozart, benevens de Oxfox-d-symphonie van Haydn. Soliste is Cécile de Grijs. DIVERSEN Vrijdag 22 Januari, Bcrkenslraat 10, 20 uur: Voor de afdeling Noord van de Neder landse Protestantenbond houdt prof. dr\ J. C. Blocker een lezing met lichtbeelden over „Mijn ontmoeting met het oude en moderne Egypte". Vrijdag 22 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Prof. dr. W. Asselbergs. beter bekend als Anton van Duinkerken, spreekt voor de vereniging „Geloof en Wetenschap" over „Vondels Lucifer". Vrijdag 22 Januari, gebouw St. Bavo. 20 uur: Toneelavond ten bate van de Gerefor meerde Jeugdcentrale. De amateur-toneel groep 't Spectrum geeft een opvoering van „Loods aan boord" van Jan Fabricius. Zaterdag 23 Januari, Minerva-Theater, 14.30 uur: Jeugdmatinée door Aei'denhouts Kin dertoneel onder leiding van mevrouw J. van Kampen van den Brink. Opgevoerd wordt de operette „De gelaarsde kat". Zaterdag 23 Januari, Concertgebouw, 14 uur: De muziekvereniging van PTT-personeel „De Haarlemse Postfanfai-e" houdt een gezellige bijeenkomst met muziek voor Ouden van Dagen. Zaterdag 23 Jauuari, gebouw Cultura, 19.30 uur: Feestavond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Nederlands Toe risten verdbond Natura. Het gezelschap „Luna" voert de cabaret-revue „Vrolijk heid in wintertijd" op. Zaterdag 23 Januari, Brinkniann, 20 uur: Feestavond ter gelegenheid van het zilve ren jubileum van de Schadecommissie Haarlem, Cabaret met Ko van der Wel, Nai-t Augustinus. Hennuy, Meyer en an deren. Dansmuziek van „De Melodisten". Zaterdag 23 Januari, Vreeburg te Bloemen- daal, 20 uur: Concert door de Christelijke muziekvereniging „Sursum" onder leiding van de heer J. A. Meng. Na de pauze het Tiroler-orkest De Alpenjagers en optre den van het gezelschap „Slot cn Sleutel". Zaterdag 23 Januari, Lido-Theater, 23.30 uur: Nachtvoox-stelling van de film „Wat er gebeurde met Hitier". Zondagmorgen 24 Januari 11 uur: „La Traviata" met Nelly Corradi. Zondag 24 Januari, Rembrandt-Theater, 11 uur: Vertoning van de films „Allerlei uit het leven van schildpadden en waterdie ren" van H. C. Vex-kruysen met toelich- hingen van dr. A. F. J. Portielje. Maandag 25 Januari, Brinkmann, 20 uur: Voor de Vereniging Haerlem houdt de his toricus C. van de Haar een voordracht over „G. W. van Oosten de Bruyn, stads- historieschrijver van Haarlem". Maandag 25 Januari, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: Ontspanningsavond van dc afdeling Haarlem van de Bond van Ouden van Dagen met medewerking van het cabaret gezelschap „De Muze-Pages". Samenstel ling Charles Laagewaard, conférencier Joop Vegter. Dinsdag 26 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De letterlievende vereniging „J. J. Cremer". speelt onder regie van Henk Bakker het blijspel „Op goed geluk" van Frank Vosper in de vertaling van Rob Geraerds. Dinsdag 26 Januari, Nutsgebouw, 20 uur: Eerste avond in de cursus „Interplanetaire ï-eizen" door de heer H. A. Wormgoor voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling (Lange Veei-stx-aat). Woensdag 27 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Interscholair Jeugdtournooi, afdelin gen toneel, dans cn declamatie, Optreden van leerlingen van middelbare en andere scholen uit Haarlem en omgeving. Toon Hermans komt. volgende week met Ballotin het Minerva Theater te Heem stede zie onder: Toneel en dans. Donderdag 28 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Leerlingen van het Trinitellslyceum geven een voorstelling van het blijspel „Dc twee Egyptische dieven" van dr. P. H. Schroder. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten van de afdeling Haarlem worden gehouden in het Fi-ans Halsmu seum (ingang Klein Heiligland) en begin nen om 20 uur. Maandag 25 Januari: Derde van zes voor drachten over „De psychische genezing van de mens" door: de heer W. A. Nell, assistent Paedagogisch Instituut der Rijks- univex-siteit te Utrecht. Woensdag 27 Januari: Laatste lezing door de heer H. P. Baax-d over werken uit de vijf tiende en zestiende eeuw in de reeks „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden". Met vertoning van lichtbeelden. Donderdag 28 Januari, Minerva-Tlieater: Laatste van drie voordrachten door dr. J. M. Lodewijks over „De Verbox'genheden der natuur" met kleurenfoto's en films. (Afdeling Heemstede). TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Van 20 Januari tot half Fe bruari expositie van reproducties van „moderne klassieke" meestex-werken der beeldende kunst, samengesteld door de Commissie voor de culturele vorming van de schoolgaande jeugd. Dagelijks ge opend van 912.30 en van 13.3017 uur, des Zondags van 14—17 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tekeningen en schilderijen van Theodoor Heynen. Eueène Winter, Arie Veldhoen en Charles Dek ker,-dagelijks geopend van 1017 uur (be halve op Zondag en Maandagmorgen*. Teylers Museum: Etsen van Rembrandt uit eigen bezit. Vex'der tekeningen van Rafaël, Michelangelo, Lorrain en Watteau. Ge opend op werkdagen van 1115 (behalve Maandag) en de eerste Zondag van elke xnaand van 1315 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 cn van 1417 uux-, op Zonda gen alleen van 1417 uur. 't Huis met de Kogel: Tentoonstelling van schilderijen van Cces van IJsseldijk. Ge opend op werkdagen van 10 tot 18 uur. (Spekstraat 12, van 23 Januari tot 6 Februari). ADVERTENTIE is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel LONDEN. De hoop op een vreedzame vereffening van het Turksch-Russische geschil is thans wel geheel weggenomen, nu de Keizer van Rusland de Turksclxe voorstellen lot nieuwe ondei'handelingen bepaaldelijk heeft verworpen. Lord Red- cliffe heeft in het Hoogerhuis verklaard, dat het binnenloopen der Engelsche vloot in de Zwarte Zee slechts ten doel heeft, de belangen der Turken te beschermen, zonder de vriendschappelijke betrekkingen met Rusland Ie verstoren. Het heeft hier dc aandacht getrokken, dat aan de admiralen der Fransche vloot, die zich eveneens in de Zware Zee be vindt, opdragt is gegeven niet alleen het Turksche grondgebied, maar ook de Turk- sche vlag te beschermen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5