Blik achter de schermen van jubilerende K.N.M.I. Belangwekkende uitvoering hondig van mannenkoor Uaecilia v Première van Mozarts „De Toverfluit' Franse landing in Indochina Hoofdredacteur van Vrije Pers gearresteerd Ballade van Theo van der Bijl en Tsjechische liederen v grieven aan cis redactie Amsterdamse Beurs Kranslegging op graf van dr. ir. C. Lely HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 De Bilt" ten voeten uit Tachtig procent juiste weersverwachtingen Nederlandse Opera Grootscheeps offensief Het Simpanghótel Beoogden ontvoerders slechts medische hulp? De Europese woningbehoeften Vergadering Liedertafel Haarlems Zanggenot Haerlems Studenten Gildt gaat derde lustrum vieren Burgerlijke Stand van Haarlem Middenstanders hielden demonstratie in Den Haag Ook Almelose aanspraken op Teyler-erfenis Verkoop van huizen Willem Deering overleden Standbeeld zvordt in September onthuld Irma Lozin overleden Ten behoeve van de afdeling oceanografie en maritieme meteorologie worden door een aantal Nederlandse en ook door buitenlandse „selected shipsop zee geregeld waarnemingen gedaan. Zij worden aan deze afdeling doorgegeven, waar de gegevens op ponskaarten worden vastgelegd. Het K.N.M.I. bezit thans zo tussen de achttien en twintig millioen kaarten. De gegevens op deze kaarten worden verwerkt in deze tabelleer-machine. Wij doodgewone stervelingen kennen „De Bilt" eigenlijk uitsluitend als de leveran cier van de dagelijkse weerberichten in krant en radio. Maar natuurlijk zit er veel meer vast aan het werk van het nu honderdjarige K.N.M.I. De werkzaamheden van dat instituut vallen uiteen in vijf hoofdgroepenname lijk 1) algemene dienst en algemene meteo rologie 2) weerdienst en luchtvaart-meteorologie 3) klimatilogie 4) Oceanografie en maritieme „meteo" 5) Aardmagnetisme en seismologie. De eerste afdeling verzorgt de admini stratie, de instrumenten en laboratoria. Daaronder valt ook het ijken, ontwikkelen en aankopen van apparaten. Van afdeling twee geniet de weerdienst de grootste bekendheid. De directeur van deze afdeling is tevens de „opperste weer man". De dagelijks directie van deze weer dienst eist zeer grote concentratie en is daarom een functie die bij toerbeurten van vijf dagen vervuld wordt. Deze steeds wis selend© „weerdienstleiders" moeten een uitgebreide ervaring en een behoorlijke do sis zelfcritiek bezitten voor de juiste inter pretatie van hun gegevens; zij moeten in zekere zin profeten zijn, maar hun profe tieën moet gegrond zijn op streng weten schappelijke conclusies. Uit duizenderlei soms tegenstrijdige verschijnselen moeten zij berekenen en afleiden, hoe het weer beeld zich waarschijnlijk ontwikkelen zal. Overschatting of onderschatting van be paalde factoren kan hier gemakkelijk tot foutieve conclusies leiden en daarvoor kan alleen een zeer grote ervaring de weer- dienstleider behoeden. Dat bleek weer eens bij de stormramp van vorig jaar, toen het KNMI het komende gevaar tijdig kon signaleren. Als gevolg van de ervaringen, in de oor log opgedaan, zijn de verrichtingen van de weerdienst de laatste jaren met sprongen vooruit gegaan maar ook is het werk daar door gecompliceerder geworden. De juistheid van de weervoorspellingen beweegt zich nu in de buurt van de tach tig procent, hetgeen op het ogenblik vrij wel de grens van ons kunnen is. Wil het „juistheidspercentage" nog hoger opge voerd worden tot b.v. negentig dan moet men de beschikking krijgen over electronische rekenmachines, die bliksem snel duizenden ingewikkelde berekeningen kunnen uitvoeren en compileren. In die richting wordt momenteel al hard gewerkt in De Bilt. Ook de luchtvaart-meteorologie heeft zich in en na de oorlog sterk ontwikkeld. Voor deze afdeling werkt thans een staf van 60 man op Schiphol, waar men zelf analyses maakt. Geschiedschrijvers van het weer Het werk van de dienst voor de klima tologie is in beginsel eigenlijk tegengesteld aan dat van de weerdienst. Het houdt zich niet bezig met het komende weer, maar met dat in het verleden. Hier dus geen jachtige haast zoals bij de weerdienst, maar echt het werk van statistici. Het is een moeilijke arbeid, waarbij het er om gaat, periodiciteiten te ontdekken. Deze dienst kan antwoord geven op alle vragen omtrent het weer in de laatste honderd jaar. Alle gegevens zijn op ponskaarten vastgelegd en kunnen dus machinaal worden ver werkt. De Nederlandse Opera heeft gisteren in de Sladsschouwourg te Amsterdam de première gegeven van de opera „Die Zau- berflöte" (De Toverfluit) van Mozart, met tekst van Emanuel Schikaneder. De Nederlandse sopraan Nelly Burbach, die met ingang van 1 December vast ver bonden werd aan het gezelschap, debu teerde in deze opvoering in de rol van de Koningin van de nacht. Als gast vertolkte de Engelse sopraan Adele Leigh de rol van Pamina, die zij voor het eerst in het Duits zong. De verdere rollen wevoen vertolkt door: Gerard Groot, Frans Vroons, Guus Hoekman, Jan van Mantgem, Gée Smith, Corry van Beckum, Cora Canne Meyer, Anny Delorie, Jos Burcksen, Nel Du val, Chris Taverne en drie jongens, leden van het kcor van Henk van der Velde. De muzikale leiding van deze uitvoering berustte bij Josef Krips, de regie was in handen van dr. Georg Hartmann en Em.il Preetorius ontwierp de décors en de costuums. De medewerkenden kregen ver scheidene open doekjes en na het eerste bedrijf een langdurig applaus. Aan het slot dankte de geheel gevulde zaal met een mi nutenlange ovatie voor het gebodene. In de loop van de volgende week plaatsen wij een bespreking van de tweede uitvoering. De dienst voor de landbouwmeteorologie bestudeert de invloed van het weer op de groei en de verdere ontwikkeling van de verschillende gewassen. Van deze dienst gaan ook de waarschuwingen voor nacht vorsten en aardappelziekte uit. Het K. N. M. I. werkt reeds veertig jaar in deze richting en dat is zo ingeslagen, dat de Britten ons voorbeeld zijn gevolgd. Ook wordt gewaarschuwd tegen insectenplagen, ofschoon dit gehele gebied van wetenschap nog betrekkelijk jong is. De ervaringen op dit gebied worden uitgewisseld met de wetenschappelijke commissie van de we reldorganisatie. Er wordt heel veel onder zoek op dit terrein verricht en het K. N. M. I. heeft de beschikking over een proef tuin om ervaringen op te doen, bijvoorbeeld op het gebied van „microklimatologie" (de toestanden op 10 cm boven de grond zijn namelijk geheel anders dan bijvoorbeeld op 1 meter hoogte). De zee als bakermat van het weer Zeer belangrijk ook is de afdeling mari tieme meteorologie en oceanografie. Het is namelijk zo, dat het weer eigenlijk groten deels op zee „gemaakt" wordt. Het aan- rakingsvlak tussen water en lucht is immers bepalend voor wat er in de dampkring ge beurt. Er werken daarom geheel vrijwillig waarnemers op een aantal zogenaamde „selected ships". Over de gehele wereld zijn er 2000 van zulke schepen waarvan er 182 onder Nederlandse vlag varen. Deze laatste hebben alle een instrumentarium aan boord, beschikbaar gesteld door het K. N. M. I. Wanneer daartoe aanleiding bestaat, dus bij zeer bijzondere waarnemingen, sei nen deze schepen de observatie naar de weerdienst. Overigens worden alle waar nemingen in een speciaal journaal geschre ven, dat later aan het K.N.M.I. verder wordt bewerkt. Alle gegevens worden op ponskaarten geregistreerd. Het aantal kaarten op dat gebied waarover het K. N. M. I. beschikt, beloopt nu zo ongeveer 14 millioen. De scheepvaartmaatschappijen doen aan dit werk con amore mede. De waarnemingen worden vooral gebruikt voor het samenstellen van zee-atlassen, die de zeevaarders van dienst kunnen zijn ten aanzien van stromingen, windrichtingen en windkracht. Radiostoringen De afdeling Oceanografie houdt zich bezig met wat er op physisch gebied in de zee gebeurt, waaronder ook vallen de waterbewegingen, dus b.v. opwaaien van het water en als gevolg daarvan de slinger bewegingen der zee. Dit is met name voor een zee als de Noordzee van zeer grote be tekenis. In dit opzicht wordt ook samen gewerkt met het waterloopkundig labora torium. De vijfde afdeling houdt zich bezig met het onderzoek der geïoniseerde lagen der atmosfeer. Dit wordt verricht met behulp van een zend-installatie, die naar boven zendt en waarvan de signalen gereflecteerd worden door de verschillende lagen in de atmosfeer. Er blijken zich in de ionosfeer allerlei verschijnselen voor te doen, waarvan men een 20 jaar geleden nog geen vermoeden had. Er bestaat nu echter een redelijke kennis omtrent de toestanden in de iono sfeer en men kan daardoor reeds tevoren storingen in de atmosfeer aankondigen, wat van belang is voor het radioverkeer. Dit alles ligt mede in de sfeer van het aard magnetisme, waarmede het station voor aardmagnetisme te Wittevecn in Drente zich bezig houdt. Te dezer zake bestaat een hechte samenwerking met de P.T.T., die er immers bij het radioverkeer veel belang bij heeft, tijdig maatregelen te kunnen nemen bij te verwachten radiomoeilijk heden. 500 aardbevingen per jaar De dienst voor de seismologie houdt zich bezig met de trillingen in de aardkorst en de aardbevingen. De drie stellen seismografen zijn van verschillende gevoeligheid. Het middelste reageert zelfs al sterk op het blazen met de mond, maar het derde geeft nog nauw keuriger zelfs zeer fijne trillingen aan. De gevoeligheid van deze seismografen is zo groot, dat zij zelfs op de warmte van net menselijk lichaam reageren. In De Bilt worden 300 a 500 aardbevin gen per jaar geregistreerd. Een van de meest spectaculaire werk zaamheden van het K.N.M.I. is het oplaten vnn de radiosonde-ballons, waardoor de wind, de temperatuur en de vochtigheid in de hogere luchtlagen kunnen worden ge registreerd met behulp van een kleine zen der, die met de ballon wordt opgelaten. De oplat'ng geschiedt tweemaal per dag. Eigenlijk zouden er vier oplatingen per dag moeten zijn, maar dit wordt nagelaten om der kosten wille, daar iedere opstijging ongeveer f 150 kost. De kleine zender zendt dus de gewenste gegevens regelmatig uit en de ballon stijgt op tot deze uit elkaar spat, waarna de zender aan een parachute neerdaalt. PARIJS (Reuter) Franse troepen, die Donderdag te Tuyhoa aan de kust van Annam zijn geland, troffen de plaats ver laten door de Vietminh aan, die klaarblij kelijk van de aanval op de hoogte was. De Vietminh had de stad drie dagen geleden verlaten en de Franse geheime dienst tracht er thans achter te komen, hoe de Vietminh op de hoogte is gekomen van een en ander. Militaire kringen noemen de operatie een van de belangrijkste van de gehele Indochinese oorlog. Het doel er van is. 400 km kust, die sinds 1946 in commu nistische handen is geweest, aan hun macht te onttrekken. Vietnamese bestuursambtenaren verge zellen de oprukkende Franse Unie-troepen. Zij hebben tot taak onmiddellijk orde en gezag in de gezuiverde gebieden te scheppen. De landing had plaats ongeveer vier honderd km ten Noord-Oosten van Saigon, in het gebied van Toey Hoa-Nhatrang. De operatie werd uitgevoerd in tegen woordigheid van de commandant van de Franse vlootstrijdkrachten in het Verre Oosten. De actie heeft ten doel, een perma nent bruggenhoofd te vestigen voor een campagne om het communistische „bam boe-gordijn" in Noord-Indochina terug te schuiven, waardoor drie millioen mensen, die sinds 1945 onder Vietminh-bezetting leven, weer onder Frans gezag zouden komen. Om het rijke kustgebied, dat zich uit strekt van Nhatrang tot Faifo, te bevrijden, rukken ook tweeduizend militairen van de Franse unie ten Noorden van eerstgenoem de plaats op teneinde in een wijde omsin gelingsbeweging vier Vietminh-regimenten in te sluiten. Volgens een Franse woordvoerder zal de zuiveringsoperatie waarschijnlijk verschei dene maanden in beslag nemen. Zoals bekend hebben de troepen van generaal Navarre ook in midden-Laos weer het initiatief in handen. Woensdag her overden zij .de stad Thakhek, waardoor de verbinding tussen Noord- en Zuid-Laos is hersteld. Men verwacht echter, dat de Vietminh binnenkort een grootscheepse aanval zal openen op het Franse bolwerk Dien Bien Phoe. nabij de grens tussen Laos en Ton kin. Deze basis ligt aan de invalsweg naar de twee voornaamste steden van Laos Vientiane en Loeang Prabang. DJAKARTA. (Aneta). Donderdagmid dag is de heer E. Evenhuis, hoofdredacteur van „De Vrije Pers", in Soerabaja gear resteerd. Een reden voor de arrestatie werd niet opgegeven. De heer Evenhuis. d:e cor respondent voor Oost-Java is van het Al gemeen Handelsblad, had Dinsdag een tele gram naar Amsterdam gezonden over de kwestie van het Simpanghótel. Woensdag werd hij over de inhoud van dat telegram door de politie te Soerabaja verhoord. Woensdagavond is de directeur van het Simpanghótel in Soerabaja, de heer A. H. M. J oh an, door de Indonesische politie gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. In een door de gouverneur van Oost- Java ondertekende verklaring over het ge beurde iin het Simpanghótel wordt onder meer gezegd: „De stap, die op 13 Januari door de leiding van het Simoarighótel werd genomen het niet beschikbaar stellen van een kamer voor de minister van Eco nomische Zaken wordt beschouwd als een handelwijze, die men niet zonder meer voorbij kan laten gaan. Met het oog hierop is degene, die verdacht wordt schuldig te zijn, gearresteerd. Verdere maatregelen zullen worden genomen. De instellingen van de staatsmacht hebben duidelijke stap pen genomen. De gemeenschap wordt ver zocht rustig te blijven en niet op eigen ge zag maatregelen te nemen", aldus de ver klaring. Een in het hotel Embong Wungu in Soe rabaja wonende Nederlander is Woensdag avond gearresteerd. Dit zou in verband staan met de recente arrestaties in Ban doeng en Djakarta. Volgens de te Soera baja verschijnende Javapost gaf de ge arresteerde zich uit voor vertegenwoordi ger van de Amerikaanse uitgeverij McGrawhill. Hij zou betrekkingen onder houden met de te Bandoeng gearresteerde Smit, zo bericht het blad. Deze betrekkin gen zouden van zuiver zakelijke aard zijn. In verband met de arrestatie van de heer E. Evenhuis, heeft de Voorlichtings dienst van Oost-Java een bekendmaking uitgegeven. Hierin wordt gezegd, dat een door Evenhuis naar Nederland geseind be richt (aan het Algemeen Handelsblad) „onrust in de maatschappij zou kunnen verwekken. Daarom is Evenhuis, in op dracht van het militaire commando aange houden, teneinde de openbare orde en de veiligheid te verzekeren". Volgens de correspondent in Soerabaja van het blad „Merdeka" deed de Voorlich tingsdienst voorts een beroep op de be volking om rustig te blijven en geen eigen machtige maatregelen te nemen. DJAKARTA (Aneta). Van de zijde van de Stichting Culturele Samenwerking (STICUSA) heeft Aneta vernomen, dat het vermoeden bestaat, dat de ontvoering van de Duitse arts, dr. Wahl en de verte genwoordiger van de Sticusa in Makas sar, dr. Van de Wetering, niet uit kwaad willigheid is geschied. Van welingelichte zijde had men uit Makassar vernomen, dat voor hun ontvoering andere auto's op de zelfde plaats door onbekende personen zijn aangehouden. De betrokkenen verklaar den, dat hun gevraagd werd, of zij medicij nen hadden. Toen dit niet het geval bleek te zijn, mochten zij doorrijden. Men ver moedt nu, dat de Duitse arts is ontvoerd, omdat men medische hulp nodig had. Men acht het niet uitgesloten, dat men de ver tegenwoordiger van de STICUSA door zijn doctorstitel ook voor arts heeft gehouden. Volgens de directeur van het Europese productiviteitsbureau, een instelling van de organisatie voor Europese economische samenwerking, moeten er in de eerstko mende 20 jaar in Europa 2 millioen wo ningen per jaar worden gebouwd om in de bijna onbegrensde behoefte te voorzien. In een te Parijs gehouden persconferentie ver klaarde hij, dat de huren moeten worden verhoogd en in overeenstemming moeten worden gebracht met de bouwkosten. BINNENLAND Het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" onder leiding van Nico Hoogerwerf gaf gisteravond in de Haarlemse gemeentelijke Concertzaal een concert, waar de liefheb bers van de mannenzang hun hart aan kon den ophalen. „Caecilia" presteerde een krachtmeting op z'n eentje een wed strijd, niet met een wezenlijke of denk beeldige concurrent, maar met zichzelf, ter vertolking van een ongemeen zwaar pro gramma, waarvoor het uiterste aan uit houdingsvermogen gevergd werd. Toen men in het begin van de avond dat prachtig sonore materiaal hoorde klinken in zuiver evenwicht en glanzende kracht, zou men om in concoursterm te spreken bij voorbaat al een ereprijs toegekend hebben. Aan het slot gold echter de be denking, dat de reserve ontbrak voor een climax. Na de pauze werd met „Groot is de Heer" van Roeske nog veel goeds gespresteerd, bovendien bracht dit stuk met zijn beste passages een verkwikking. Het ongemeen zware „Les esprits de la nuit", dat nog slechts in een geraffineerde uitvoering te aanvaarden is, bleek echter op menig punt niet geheel uit de verf gekomen en men kon de spanning, die het vergt, niet tot het eind toe opbrengen. Wat begrijpelijk is, na al wat er aan voorafgegaan was. Er zijn ten slotte grenzen aan het uithoudingsver mogen en men kan zijn kruit wel eens te vroeg verschieten. Wat niet wegneemt, dat het geduchte werk van Riga er nog verdienstelijk afge bracht werd, alleen niet met de fijne af werking en het stralend élan waarmee men de avond had ingezet en het nieuwe koorwerk van Theo van der Bijl „De Bal lade van den Boer" (op de bekende tekst van Werumeus Buning) ten doop had ge houden. En dat was waarachtig geen peu- leschil, want al stoelt dit werk op de tra ditionele en vertrouwde mannenkoorstijl, de chromatische kronkels en gezocht aan doende wendingen maken het de executan ten verbazend moeilijk. Het stuk heeft echter de niet te onderschatten verdienste uitstekend voor de stemmen te zijn ge schreven en de koorklank alzijdig uit te buiten. In zoverre was het voor „Caecilia" een dankbare opgave „De Ballade van den Boer" ten doop te mogen houden en het dient met ere gezegd te worden, dat Nico Hoogerwerf er zijn kracht als koordirigent mee getoond heeft. Hij heeft zijn „Caeci- lianen" tot een uiterste krachtsinspanning gedwongen, die de componist, in de zaal aanwezig, zeker tot dankbaarheid zal heb ben gestemd. Maar de gaafste prestatie, die muzikaal de hoogste bevrediging schonk, hadden wij vooraf gehoord bij de interpretatie van een Tsjechisch koorlied van Kricka. Dat was zo superieur van klank en afwerking, van stemming en nuance, als ;k nog zelden van een mannenkoor gehoord heb. Zelfs het ook goed gezongen Tsjechische Vrij heidskoraal van Bendl, met opmerkelijke effecten van forte-piano, moest het bij dit eenvoudige koorlied van Kricka afleggen. De medewerking van twee solisten, de mezzo-sopraan Didi Sanders en de pianist Pierre Palla, bracht boeiende afwisseling in het koorprogramma. Didi Sanders ver tolkte op intelligente wijze de Vier Wijzangen naar Rabindranath Tagore van Hans Schouwman en zij wist veel bekoring te doen uitgaan van de zigeunermelodieën De liedertafel „Haarlems Zanggenot" heeft Woensdagavond haar 86ste jaarver gadering gehouden. In het jaarverslag van de secretaris werd onder meer het ge slaagde festival ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan gememoreerd. Dat de vriendschapsbanden met andere vereni gingen werden versterkt, blijkt ook uit het voornemen om op 25 Februari in de Ge meentelijke Concertzaal met het kinder koor St. Caecilia en de Harmonie Crescen do een genrmeplijke uitvoering te geven. Haarlems Zanggenot kan terugzien op een voor een kleine vereniging verheugende activiteit. De penningmeester kon in zijn jaarverslag bovenden wijzen op een stij ging van het batig saldo. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden (P. Geer- lings, voorzitter, W. A. Brinkman, penning meester en J. J. Heesemans, bibliothecaris) werden bij acclamatie herkozen. De voor zitter bracht dank aan de vorige secreta ris. de heer H. G. Hekelaar, die gedurende vijfentwintig jaar zoveel verdienstelijk werk heeft verricht. Thans treedt de heer K. B. Budde als zodanig op. Het Haerlems Studenten Gildt, dat eei-st- daags zijn derde lustrum gaat vieren, heeft heel wat op het feestprogramma staan. Om te beginnen wordt op Dinsdag 26 Januari in Brinkmann op de Grote Markt een be sloten filmavond gegeven; in het voorpro gramma worden enkele films uit de avant- garde-sfeer vertoond en als hoofdschotel is er de studie van Cavalcanti over de rea liteit in de film: „Film and Reality". Op Woensdag 27 Januari spelen leden van het Gildt op het terrein van de B.V.C. „Bloemendaal" een voetbalwedstrijd tegen Haarlemse artsen. Donderdagavond is er in Brinkmann een bridgedrive en Zater dag wordt er in Hotel „Duin en Daal" te Bloemendaal voor genodigden receptie ge houden, terwijl later op de avond een groot lustrumbal begint. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft het erelidmaat schap van het Gildt aanvaard. HAARLEM, 21 Januari 1954 GEHUWD: 21 Jan., W. L. W. Tersmette cn M. Oolders; W. Stoof en E. M. Bakker; J. Oerlemans en A. J. E. Bühl. BEVALLEN van een zoon: 20 Jan., H. C. J. WoudaBout: E. O. H. Poelmanvan Spanje; M. J. Woolthuis—van Duijnen; 21 Jan., C. E Hoesvan Goor. BEVALLEN van een dochter: 20 Jan., J. M. van Rijvan der Schans; 21 Jan., E. C. M. SchijfBenard: J. M. A. de JongOerle mans: E. C. VerkadePrevost. OVERLEDEN: 20 Jan.. J. J. Blanken, 80 j.. Coltermanstraat; S. MulderKreuning. 77 j., Hazepaterslaan; Chr. G. Nielen, 70 j., Roemer Visscherstraat. van Dvorak, waarvan zij het stemmige moederlied bisseerde na hartelijk applaus van het publiek. Pierre Palla verrichtte zijn niet eenvoudige taak als begeleider met veel toewijding en als solist épateerde hij met composities van Schubert en Chopin in soepel tempo rubato. Werken van Granados en Liszt werd met buiten gewoon bravour vertolkt. Onder de vele belangstellenden was, als gewoonlijk, ook aanwezig de beschermheer van het koor: M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. JOS. DE KLERK. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de R.K. Middenstandsvereniging zul len de afdelingen Haarlem. Heemstede, Hil'legorn, Bloemendaal/Overveen, Lisse en De Zilk gezamenlijk het Vastenavondfeest vieren. Deze avond wordt gehouden op Woens dag 24 Februari in café-restaurant „Tres long" te Hillegom. Het gezelschap „Klaank en Zaank oet Maastreeoh" zal met ongeveer veertig medewerkers een gevarieerd programma verzorgen bestaande uit opera- en operet te-klanken, balletten en sketches. Ook de dansmuziek en het bal worden geleid door de Maastrichtenaren. Twaalf inwoners van Almelo menen dat ook zij als erfgenamen kunnen worden beschouwd van Pi eter Teyler van der Hulst. Zij willen zich in verbinding stellen met de heer C'hr. Wegerif te Amsterdam, die, zoals wij hebben gemeld, voor de Haarlem se rechtbank een proces aanhangig heeft gemaakt tegen de directeuren van de Tey- Jerstichtmg, die de nalatenschap vam Pie- ter Teyler van der Hulst uitvoeren. De uitslag van de verkoping, Donderdag in het Notarishuis gehouden, luidt: Jan Gijzenkade 155, ƒ9025, F. H. van Em merik oq.; van Slineelandtlaan 13, Heem stede f 12.225, J. H. Bullinga; van Slingelandt- laan 11, Heemstede f 12.720, mevr. A. Brok ken—Melgers; Tetterodestraat 29 f4800, J. C. Demoitie c.s.; Korte Hofstraat 3 f 1200, P. J. de Vos. voor de boekbinderij De Vos; Zoetestraat 10, f 2300, Th. Bijman qq.; Zo- mervaart 12 en Zomervaart 12 a f3600, H. I. van Goor; Schotersingel 39 zw. en rd f 7025. M. D. A. Keizer; Kleverparkweg 35 f9700, F. H. van Emmerik qq. Op 66-jarige leeftijd is in de afgelopen nacht plotseling overleden Willem Deering, toneeldecorateur van de Haagse Comedie. De bouw van een gebouw ten behoeve van het Centraal Instituut voor Landbouw kundig Onderzoek te Wageningen is gegund aan de N.V. Aannemingsmaatschappij v.h. H. W. te Pas te Enschedé voor f483.600. (Verkort weergegeven) Verkeer. Naar aanleiding van hetgeen de heer J. A. H. in uw blad van 6 dezer schreef inzake het ergerlijke lawaai op straat en gelezen het artikel in uw blad onder het hoofd „Bromfietsen maken te veel lawaai" moge i'k als mijn mening te kennen geven, dat behalve verbeterde knalpotinrichtiinigen het dringend noodza kelijk is, dat de maximum snelheid van hoogstens 50 km. weder wordt ingevoerd. De voordelen hiervan zijn: minder onge lukken, minder lawaai, minder zenuwpa tiënten en minder uit elkaar gerammelde huizen en wegen. De nadelen, als die er zijn, moeten wel heel belangrijk zijn om genoemde voordelen te overtreffen. G. A. BREIJER Sehijnbaldakijn. M. de R„ Het spijt mij. dat de discussie over de bloemetjes op de Grote Markt, het vraagstuk over een al of niet gewenste keibestrating, zomede de verlichting van de wijzerplaat van de toren zo abrupt een einde heeft genomen. Mede pogende de gesprekken ter zake weer eens op gang te krijgen, vraag ik wie van de Haarlemse cultuurdragers aansprake lijk is voor het afgrijselijke derde hands titelantaten schijnbaidakijn boven de hoofdingang van onze onvolprezen vlees hal. Is u met mij van oordeel, dat de schul- dige(n) onmiddellijk slechts door de dood door oohaneing aan het (onversierde) Raadhuis iets kunnen doen herleven van de oude sfeer ter plaatse? Mr. J. A. P. C. TEN BOKKEL (Neen, wij zijn tegen de doodstraf. Maar wij vinden het baldakijn ook niet mooi. Red.). Slotkoers Openings gisteren koersen 3-31-5 Nederl.'47 99% 99% A.K.U 18754 187 23054 23054 Philips Gloeil. 20854 205 Kon. Petroleum 352J4 35354 A'dam Rubber 108J4 10854 Holl. Amer. Lijn 147 147 N. Scheepv Unie 137 13654 H.V.A 128 127 Deli Mij 10854 10854 Amsterd. Bank 184 184 Ned. Handel Mij. 170)4 170)4 Rotterd. Bank 177% 17754 Twentsche Bank 179 179 Anaconda Copper 32s/i« 3254 Bethlehem Steel 51% 52 Republic Steel 48 4954 Shell Union 79 78% 20H 20)4 39% 40 Sinds Donderdag is ir Den Haag geen nieuw geval van alastrin geconstateerd. Er zijn nog 27 zieken, die het allen goed maken. Wel zijn opnieuw enige personen geïsoleerd, zodat het aantal van hen, dat in observatie gehouden wordt, nu 12 bedraagt. De burgemeester van Berlijn heeft dezer dagen aan de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij met grote be langstelling en dankbaarheid heeft kennis genomen van het medeleven met het vluch telingen probleem in Berlijn en in West- Duitsland. waarvan tijdens de debatten in de Nederlandse volksvertegenwoordiging ge bleken is. Hij heeft daaraan toegevoegd, dat hij en de president van 't Abgeordnetenhaus van Berlijn zich volledig ter beschikking van de voorzitter of van een delegatie uit de Nederlandse volksvertegenwoordiging stel len voor het geval deze de wens mocht koesteren zich ook door persoonlijke aan schouwing van de bijzondere situatie in Berlijn en van het vluchtelingenprobleem aldaar te overtuigen. Donderdag is mevrouw N. van Velzen, de ou.1ste inwoonster van Dordrecht, 103 jaar geworden. In het gebouw van het Leger des Heils, waarin opoe een liefderijk onderdak heeft gevonden, is zij gefêteerd. Een enorme taart met 103 kaarsjes werd haar aangebo den namens de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken. Ook de burgemeester, mr. J. A. H. J. van der Dussen, gaf van zijn be langstelling blijk en bood een taart aan. De Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs houdt in Mei een beurs voor land- en tuin- bouwwerktuigen. De stichting „Het Land bouwwerktuig", waapbij onder meer im porteurs, fabrikanten en handelaren zijn aangesloten, zal geen medewerking aan deze beurs verlenen. De leden zullen er niet exposeren. De stichting is van mening, dat een jaarlijks terugkerende landboi'wbeurs een te zware belasting voor het bedrijfsleven vormt. De proeven met een model van het hospitaal-kerkschip „De Hoop", welke wor den genomen in het Laboratorium voor Scheepsbouwkunde aan de Technische Hoge school te Delft, zijn vrijwel geëindigd. Bin nenkort zal aan de vereniging, welke de op dracht voor de proeven gaf, een rapport kunnen worden uitgebracht. Dit rapport zal een advies bevatten over de constructie van het schip. Een 22-jarige boerenzoon uit Jisp was op 31 Maart geslaagd voor het eindexamen van de rijkslandbouwschool in Alkmaar. Hij had dit gevierd door in een café acht glazen jenever te drinken cn daarna met zijn vaders auto te gaan toeren. In Wormer- v.eer reed hij een voetganger aan, die daarbij gewond werd. De rechtbank had de boeren zoon tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Het gerechtshof heeft hem deze straf voorwaardelijk opgelegd benevens f 100 boete, en zijn rijbewijs voor drie jaar in getrokken. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het candidaatsexamen tand heelkunde H. H. A. M. Eysvogel te Haarlem. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer J. A. Hoey Schilthouwer Pompe te Heemstede. Woensdag 27 Januari zal de heer W. Hoekendijk, oud-zendeling, een lezing hou den in gebouw Stads-Evangelisatie, over het Zendingswerk in Indonesië. Woensdag 3 Februari houden Gedepu teerde Staten van Noordholland een open bare vergadering ter behandeling van een beroep van bewoners van Overveen tfgen het raadsbesluit van Bloemendaal tot vast stelling van het partieel uitbreidingsplan „weerszoden Julianalaan". In dit plan is de plaats bepaald, waar in het. Braziliëkwartier een nieuwe openbare kleuterschool gebouwd zal worden. De heer O. J. Gerdes te Beverwijk, commies-titulair bij de belastingen is ver plaatst naar Breukelen. De heer G. J. link, commies-titulair ten kantore directe Belastingen te Haarlem gedenkt op 15 Februari zijn 25-jarig ambts jubileum. De heer M. Tolkema, hoofdassistent- titulair van 's Rijksbelastingen te IJmuiden is benoemd tot hoofdassistent aldaar. Wethouder A. van Geluk van Bloemen daal is op 23 en 30 Januari verhinderd spreekuur te houden. In de periode van begin van dit jaar tot 20 Januari heeft men zich door verbre king toegang verschaft tot een tuinhuisje, staande op hel terrein van de Volkstuinders- vereniging „Ons Buiten" aan de Zomerweg ir Haarlem-Oost. Vermist worden huishou delijke artikelen, zoals vorken, lepels, mes sen enzovoort. Op Donderdag 28 Januari houdt de R.K. Middenstandsvereniging in café-restaurant Brinkmann de eerste vergadering van dit jaar. Drs. W. Hazevoet, directeur van het huisvestingbureau zal een uiteenzetting ge ven van „de werkwijze van het huisvesting bureau". Op het graf van dr. ir. C. Lely, op de algemene begraafplaats aan de Kerkhof laan te 's-Gravenhage is hedenmorgen een krans gelegd door twee leden van het Co mité tot huldiging van dr. ir. Lely, te we ten mr. K. Jansma, secretaris en mr. U. J. N. de Graaff, penningmeester. Deze kranslegging geschiedde op de dag, dat het vijfentwintig jaar geleden is, dat dr. Lely is overleden. Op 23 September, honderd jaar na de geboorte van deze grote Nederlander, zal, zoals men weet, aan de Afsluitdijk bij Den Oever het stand beeld van dr. Lely worden onthuld. Het is een werk van de beeldhouwer Mari Andriessen, dat in brons zal worden uitgevoerd en volgens de familieleden een goed gelijkend beeld van dr. Lely is. Het zal komen te staan op een sokkel van 2i/2 meter. Het beeld zelf is 4 meter hoog. Bij de kranslegging was ook de dochter van dr. Lely aanwezig. De voorzitter van het comité, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steen wijk, was verhinderd aanwezig te zijn. Naar de Telegraaf verneemt is de alt zangeres Irma Lozin op 83-jarige leeftijd in haar geboorteplaats Gent overleden. Ouderen onder de operaliefhebbers zullen zich haar herinneren .als één van de beste krachten van de Nederlandse Opera van de Groot en Cornelis van der Linden, later van de Vos en Pauwels. Vooral haar ver tolking van Carmen was in hoog aanzien. Irma Lozin heeft vele rollen bij de Ne derlandse Opera gecreëerd. Zij zong in de eerste Nederlandse uitvoering van Aïda van Verdi en was de eerste Magdalena in de „Meesterzangers". Bekende rollen van haar waren voorts de Ortrud in Lohengrin, Herodiade, Kniertje in Op Hoop van Ze gen van Charles Grelinger (naar Louis Heyermans), Azucena in De Troubadour en Dalila. De laatste jaren heeft de zangeres in vrij behoeftige omstandigheden verkeerd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9