Verzilting van Nederlands cultuurgrond alarmerend ROKIN 34 - AMSTERDAM S*. VAN DUIVENBODEN NOG SLECHTS]WEEK sensationele; koopjes Elke vloed laat bij Rotterdam 24 scheepsladingen zout achter Katwijk voert in IJmuiden de boventoon Beverwijk Vijfde deel N.S.-net alleen voor goederen Vergunning van Simpang hotel ingetrokken HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 De eerste Driekoningen- kerk in ons land Scheepvaart BONT KOPEN IS EN BLIJFT EEN ZAAK VAN VERTROUWEN! Oit kan alléén de Naturel genotte 1*1 AMSTERDAMSE 1*1 \*P BONTCENTRALE W GROOTSTE SPECIAALZAAK VAN PELTERIJEN IN NEDERLAND Kwaliteitsgoederen tegen ABNORMAAL LAGE PRIJZEN Woninginrichting - Interieurverzorging ZATERDAG 23 JANUARI 1954 Een vloot van ongeveer 180 zee-schepen, van elk tienduizend ton, zou nodig zijn voor het vervoer van de hoeveelheid zout, die bij iedere vloed via de Nieuwe Waterweg door het water ons land wordt binnengebracht. Een aanzienlijk deel daarvan gaat bij eb natuurlijk weer naar zee terug, maar een lading van ?A zeeschepen blijft er toch tel kens achter, als een steeds groeiende be dreiging van onze cultuurgrond, en daar mede van onze volkswelvaart. Het is dringend nodig dat daartegen wordt opge treden met krachtiger en doeltreffender maatregelen dan thans geschiedt. Een offi ciële commissie, onder leiding van prof. Hellinga, is dan ook bezig na te gaan in welke vorm die maatregelen zullen moeten worden gegoten. Dit zeide dr. ir. G. de Bak ker (inspecteur van het Tuinbouwkundig Onderzoek) op een Donderdag te Utrecht gehouden voorlichtingsbijeenkomst van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij". Steeds verder binnendringende zout- tohgen bedreigen ons land en de toestand aan de Nieuwe Waterweg is er wel het het meest illustratieve voorbeeld van. In 1893 kon men ter bestrijding van het zout- nog zoetwater inlaten op 5 kilometer van de mond van de Waterweg. Allengs kroop het echter verder naar binnen: in 1921 tot Maassluis (13 km van de mond), in 1934 tot vlak voor Rotterdam, en hot zout heeft théns reeds Capelle aan de IJssel bereikt en in het Westland aan de cultures ontzagge lijke schade teweeg bracht. Van grote importantie is ook het gevaar bij IJmuiden, waar telkens bij het schutten van een schip 3.000 kilogram puur zout naar binnen wordt gestuwd. Maar gelukkig heeft men daar aan de dreiging tegenweer kunnen bieden sinds het IJsselmeer zoet is geworden en regelmatig grote hoeveel heden zoet water in het Noordzeekanaal kunnen worden gevoerd om met succes de zouttong geleidelijk meer terug te dringen. Niet alleen overigens rechtstreeks via de Waterweg (en de sluizen bij IJmuiden en die in de Afsluitdijk, maar ook via grote kwellen in de Noord-Oost Polder en de Wieringermeer wordt veel zout ons land binnen gebracht. Men schat die hoeveel heid op 600 millioen kilogram per jaar. In de zeer diepe gronden onder de duinen bevindt zich bovendien een kwel, die in de laatste jaren in omvang is toegenomen en ons veel schade berokkent doordat er ten bate van zandafgravingen voor wegenaan leg, onvoldoende werkende nortonputten (voor de industrie), te veel grote gaten in de bovenliggende en de kwel afdekken de kleilaag worden gemaakt, waardoor het zout naar boven komt. Oplossing: sluiting zeegaten Uiteraard zou de verzouting van onze bodèm vrij doeltreffend kunnen worden bestreden als er in de tegenaanval vol-, doende zoet water ter beschikking zou staan. Maar op het ogenblik is daar geen sprake van. De enige rivier, die ons daarbij kan helpen, is de Rijn, maar in de eerste plaats is de aanvoer zeer afhankelijk van het weer en het jaargetijde. En bovendien gaat een deel van het Rijnwater veel Zui delijker dan Rotterdam naar Zee. De oplossing van het probleem moet volgens dr. De Bakker gezocht wor den in het afsluiten van onze zeegaten in het Westen des lands zowel als bij de Wadden, waardoor veel minder kans aan het zout wordt gegeven om bin nen te dringen, en in het vormen van zeer grote spaarbekkens van zoet wa ter, teneinde daar in het droge jaarge tijde uit te kunnen putten voor het te rugdringen van de zouttongen in de Nieuwe Waterweg en het Noordzee kanaal. Van belang is in dit opzicht ook de ka nalisatie van de Rijn, waardoor dank zij de bouw van stuwwdammen veel water in de Gelderse IJssel, bestemd voor het IJsselmeer, kan worden „opgeslagen". Ook kanalisatie van de Waal schijnt volgens spreker te worden overwogen. Het afdammen van de zeegaten zal een enorm kapitaal vergen. Deskundigen Heb ben echter berekend dat minstens de helft van onze cultuurgrond in de zomer een productieverhoging van 20 percent zou op leveren als er overal voldoende water (en dan natuurlijk zoet water) zou zijn, en af damming zou zulks ten zeerste bevorderen. Al onze zandgronden zijn namelijk in de zomer te droog, evenals een belangrijk per centage van andere lichte gronden. De al dus behaalde winst zou men, als zij vol ledig werd bereikt, gelijk mogen stellen met de totale opbrengst van 240.000 hecta ren of van zes Noord-Oost Polders. In geld uitgedrukt zou dat ettelijke tien tallen millioenen guldens zijn. Verkapitali- seert men de winst, dan zou men tot een bedrag komen dat de kosten van de afdam ming zeer dicht benadert. Van IJmuiden uit nemen thans, wat traw lers, loggers en kotters betreft, 118 sche pen aan de visserij deel. Dit zijn alleen die vaartuigen welke geregeld van IJmuiden vertrekken en de vangst alhier verkopen. De Texelaars, Nieuwediepers en Urkers, die ook regelmatig aan de afdeling komen, zijn bij het aantal van 116 niet begrepen. Van het aantal varende schepen voert Katwijk de boventoon met een vlootje van 63 schepen, namelijk 49 loggers en 14 kot ters. Van IJmuiden zijn er 42 in bedrijf, tw. 11 stoomtrawlers, 8 motortrawlers, 7 motarloggers en 16 kotters; van Rotterdam zijn er 2 motortrawlers en 1 logger. Am sterdam heeft 3 kotters in de vaart. Verder 1 stoomtrawler onder het Vlaardingse let terteken benevens 2 Scheveningse loggers en voorts Wieringen en Bunschoten met elk 1 kotter. De bouwpastoor van de nieuwe R.K. parochie, die als uitvloeisel van de grote woning- en bevolkinguitbreiding tussen Beverwijk en Heemskerk is gesticht, heeft aan de bisschop van Haarlem verzocht de naam „Driekoningen" aan deze derde pa rochie te mogen geven. Indien dit voorstel wordt aanvaard en goedgekeurd, zal dus ook de te bonwen noodkerk deze naam krijgen. Dit betekent tevens dat de benaming Driekoningen-parochie en Driekoningen- kerk de eerste is die in ons land aan een Rooms Katnolieke kerk zal worden gege ven. Een vijfde van het Nederlandse Spoorweg net. namelijk 21 is uitsluitend bestemd voor het goederenvervoer, zo blijkt uit het zojuist verschenen transportjaarboek van de E.C.E., de Economische commissie voor Euro pa te Genève- In vergelijking met andere landen is dit percentage bijzonder hoog. zo deelt de Nederlandse inlichtingendienst van de Verenigde Naties mede. Het weerspiegelt op duidelijke wijze de politiek van de Neder landse Spoorwegen ten aanzien van de op heffing van onrendabele passagierslijnen. Alleen in Frankrijk is dit percentage nog iets hoger, namelijk 25 doch in alle andere West-Europese landen wordt een veel gerin ger gedeelte van het nationale spoorwegnet uitsluitend gebruikt voor het goederenver voer: in Groot-Brittannië 10%, in België 6 in West-Duitsland 5 en in de overige Europese landen een nog geringer percentage. Daar betreft het voornamelijk lijnen ten be hoeve van mijnen en fabrieken, die speciaal voor het goederenvervoer zijn aangelegd. Het jaarboek van de E.C.E., een der drie regionale commissies van de economische en sociale raad der Verenigde Naties, geeft ver der nog tal van andere vergelijkende cijfers over de spoorwegen in Europa. Daaruit blijkt o.a. dat 47 van het Nederlandse spoorweg net in 1952 dubbelsporig was. Alleen Groot- Brittannië (64 en België (54 kwamen boven dit percentage. In sommige landen daarentegen, zoals in Griekenland en in Noorwegen, is enkelspoor regel. Daar was in 1952 slechts resp. 0.4 en 1 van het totale spoorwegnet dubbelsporig. Ook in de Oost- Europese landen is slechts een zeer gering gedeelte van het spoorwegnet dubbelsporig. Het jaarboek geeft voorts vergelijkende overzichten over het vervoer per spoor en over de electrificatie. Alleen in Zwitserland en in het gebied van Triëst blijkt de elec trificatie van het spoorwegnet verder voort geschreden te zijn dan in Nederland. In landen als België en Groot-Brittannië daarentegen is er op het gebied van de elec trificatie nog een grote achterstand. Een tabel toont, dat Nederland, Frankrijk en Groot-Brittannië in vergelijking tot andere landen veel aandacht besteden aan de ver vanging van locomotieven en ander rollend materieel. Uit een grafiek blijkt, dat alleen in Tur kije, Spanje en Italië de treinen nog voller zijn dan hier; uit een andere tabel blijkt, dat in Nederland per personenrijtuig meer mensen per jaar worden vervoerd dan in enig ander Europees land. De gemiddelde wagonlading goederen is het grootst in Luxemburg. Nederland cn België delen hier samen de tweede plaats. „Stalag 17" (Rembrandt) Een oor logsfilm, inderdaad, maar nu eens niet over dappere vliegeniers, manmoedige zeelieden of koene infanteristen. Niets van dit alles. Het verhaal speelt zich namelijk af in een krijgsgevangenenkamp ergens in Duitsland. Een paar honderd Amerikaanse, Franse, Engelse en' Poolse soldaten, die het kamp bevolken, verzetten zich vrij duidelijk tegen het Duitse gezag en in de barakken zijn zij, ondanks de contróle-maatregelen van de bewakers heer en meester. In een der berakken ontdekken de ge vangenen echter dat zich onder de soldaten een verrader moet bevinden. De zorgvuldig voorbereide ontsnappingspoging mislukt op onverklaarbare wijze, de clandestiene radio wordt in beslag genomen en een van de mannen, die een munitie-trein in de lucht had laten vliegen, wordt gegrepen. De ge vangenen trachten dus uit te zoeken wie de verrader nu wel is. Zij ontdekken dat op het laatste moment en de spion wordt ontmaskerd. Deze film benadert misschien op enkele kleine plaatsen de werkelijkheid, maar voor het grootste gedeelte heeft regisseur Billy Wilder een lelijk eind misgegrepen. De Duitsers worden voorgesteld als een groep je vrolijke jongens, die hoewel zij enkele gemenigheidjes bezitten toch af en toe niet zo bar slecht zijn. De krijgsgevangenen blijven onder alle omstandigheden opge ruimd, nemen elkaar in het ootje, organi seren feesten en kunnen op de meest on verklaarbare wijze de vluchtelingen ter zijde staan. Dit alles neemt echter toch niet weg, dat de film over het algemeen boeiend en amu sant genoeg is om de bezoeker tevreden naar huis te sturen. H. d. G. „De goudschat van het monstereiland" (Roxy) Een film vol geheimzinnig heden, die grotendeels speelt op een lugu ber eiland eens het verzamelpunt van piraten dat eeuwen terug onder de zee spiegel verdween, doch nu, ten gevolge van vulkanische werking voor korte tijd boven water verschijnt. Temidden van kokende lavakolken, uiteenscheurende rotsen en gevaarlijk drijfzand zijn leden van een wetenschappelijke expeditie op zoek naar de fabelachtige hoeveelheid kostbaarheden, die de zeerovers uit vroeger tijden daar hadden opgeslagen. Een gevaarlijke bende, die van de wetenschappelijke plannen op hoogte is, probeert de expeditieleden uit de weg te ruimen, maar deze slaan zich moedig door de moeilijkheden heen. Op bijzonder knappe wijze heeft men het uit zee verrijzen van dit eiland en in het algemeen de geheimzinnige sfeer, die heerst op deze rokende, sidderende brok lava, weergegeven. Van Maandag af bevindt Victor Mature zich in „Het speelhol". N.K. „De Zondares van ParUs" (Cinema Palace). Achter deze veelbelovende titel verbergt zich een tamelijk deprime rende historie uit het Parijs van het begin dezer eeuw, die zich afspeelt in een gang- stermilieu waaraan de vriendelijke, ro mantische Franse hoofdstad blijkbaar toen al geen gebrek had. Gebrek aan lichtzinnige jongedames was er evenmin, en deze deernen, door andere dan nuchter-zakelijke banden verbonden met de jongens van de vlakte, maken de ver wikkelingen in de bende van ernstige aard. De „liefde" gaat meespelen en daarmee wordt de rivaliteit der bendeleden terug gebracht tot het oerinstinct, dat aanleiding is tot bloedige duels. Een fatsoenlijk ge worden timmerman komt door dezelfde „liefde" terug in het milieu van de misdaad en daardoor in de gevangenis, nadat hij zijn mededinger heeft geliquideerd. De ontkno ping is niet van dien aard, dat iedereen er vrede mee zal hebben. De spanning van het sinistere verhaal is knap tot hoogtepunten opgevoerd en goed volgehouden; welgeteld vier doden vallen onder sensationele om standigheden in verschillende episoden van de film, waarna Simone Signoret in haar rol van Marie, de begeerde blonde buit, eenzaam achterblijft. J. L. „Vrouwen zonder naam" (City) De Hongaarse regisseur Geza Radvanyi kwam onder de indruk toen hij na de bevrijding een bezoek bracht aan het vrouwenkamp Sabina in Italië. Hij maakte een verhaal en dat verhaal is verfilmd. Onder de titel „Vrouwen zonder naam" wordt de film vertoond; de toeschouwers zullen onge twijfeld ook onder de indruk komen als zij de geschiedenis volgen van de vrouwen uit vele landen, die in het kamp moeten verblijven. De een schikt zich gemakke lijker in het lot dan de andere. Veel leed wordt er geleden. Dat de film zo boeiend is, is mede te danken aan het optreden van Valentina Cortese, Simone Simon en Fran- goise Rosay. „Avontuur in de Zuidzee" (L u x o r) De romantiek ligt er even dik op als de on geloofwaardigheid in dit verhaaltje van een man, die op een der eilandjes in de Stille Zuidzee een merkwaardige terreur ontmoet, die terreur verdrijft, een inboor- linge trouwt, bij haar een dochter wint, maar verdwijnt wanneer zijn vrouw sterft. Later keert hij terug en behoedt zijn doch ter voor het lot van haar moeder, aan wie hij nooit veel gelegen had laten liggen. Wanneer Cary Cooper de hoofdrol in dit vreemdsoortige drama niet had gespeeld, zou er niets over blijven om van te spre ken. Nu kan men tenminste deze prachtige acteur gadeslaan en hem 'om zijn altoos bewonderenswaardige mimiek geboeid volgen. Fr. „Een banneling van de eilanden" (M i- nerva) Wederom een van fotografie vooral fraai werkstuk van Carol Reed, die de overdrijving niet helemaal vermijdt, maar u met zijn film een rad voor ogen draait, waarop ge niet zo gauw zijt uit gekeken. Het slot is imposant, de docu mentaire schilderingen zijn meeslepend. „De Rode Baret" (Li do). Voor wie onverhoopt nog nieuwsitii'er.ig is maar de wijze waarop pair ach uit intern tijdens de oorlogsjaren in Engeland werden opge leid en dan verder nog iets wil zien van de daarop volgend'e stoute staal!tjes vech terskunst, kan in deze fiflm zijn haai; op halen. Alan Ladd speelt de rol van een heetgebakerde Amerikaan in een Enigels bataljon, dat eerst een radarinisfeiliaitiie op het vasteland van Europa onklaar maakt en daarna nog een vliegveld verovert op de Duitsers in Noondi-Afrilka. Vechten, schieten en schreeuwen van de eerste tot de laatste meter film. Men moet er echt van houden. E. K. „De vluchteling van de Alamo" (Frans Hals). Tijdens de oorlog tussen Mexi canen en Amerikanen (omstreeks 1836) wordt een groep Amerikaanse soldaten in het fort Alamo omsingeld en uitgemoord. Een van hen ziet echter kans te ontvluch ten, sluit zich daarna tegen zijn zin aan bij een bende Noordelijke rovers en verdedigt tenslotte een aantal geëvacueerde vrou wen en kinderen tégen deze bende. Uiter aard wordt er in ene technicolorfilm weer hard op paarden gereden en braaf gescho ten en wanneer de kruitdamp is opgetrok ken en de vijanden verslagen zijn dan blijkt dat een van de evacué's (Julia Adams) zeer grote genegenheid heeft opgevat voor de held uit het verhaal (Glem Forel). Het oude recept dus, maar de regisseur heeft er, vooral aan het einde toch wel een boeiend geheel van genifeakt, zodat zij, die verknocht zijn aan prairies, paarden en vuurwapenen zich weer uitstekend zul len amuseren. Dl. de G. DJAKARTA. De correspondent van Aneta in Soerabaja heeft hedenmorgen ge loeid, dat de vergunning van het Simpang hotel is ingetrokken. Het beheer is voor lopig opgedragen aan de resident van Soe rabaja, tezamen met het dagelijks bestuur van de gemeente. Reeds eerder was de directeur van het hotel in hechtenis genomen. De affaire rondom het Simpang-hótel ontstond toen de minister van Economische Zaken er vergeefs een kamer trachtte te krijgen. Bladen gewaagden van rassendiscriminatie en een groep jongelui drong er met stok ken binnen en vernielde veel van het in térieur voordat de politie hen kon uit drijven. De Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta, rar. W. F. L. graaf van Bylandt, heeft Zaterdagochtend een bezoek ge bracht aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Sunarjo. Desge vraagd verklaarde graaf van Bylandt aan Aneta, dat hij bij deze gelegenheid de be treurenswaardige affaire met het Simpang- hotel in Soerabaja ter sprake heeft ge bracht. Naar zijn mening hebben zich de repercussies in deze zaak buiten alle pro porties ontwikkeld. De hoofdredacteur van de Vrije Pers, die, zoals reeds eerder is bericht, naar aan leiding van een artikel over deze zaak is gearresteeerd, heeft steun gekregen van de Vereniging van Nederlandse Journalis ten in Indonesië. Deze heeft een open brief gezonden aan de Indonesische minister van Voorlichting, dr. Luman Tobing, waarin wordt gezegd, dat het bestuur van deze vereniging met ontsteltenis heeft kennis genomen van de aanhouding van de heer Evenhuis. Naar aanleiding van de toelichting van het ministerie, dat de inhoud van een door de heer Evenhuis naar het Algemeen Han delsblad in Nederland verzonden telegram „onrust in de maatschappij zou kunnen verwekken", vraagt het bestuur te mogen vernemen, of een persbericht, vervaardigd ter publicatie buiten het grondgebied van Indonesië, naar de mening van de minis- i ter onrust in de Indonesische maatschappij kan verwekken en deswege grond kan opleveren voor de aanhouding van de sa mensteller daarvan. Nog een arrestatie De te Soerbaja verschijnende uitgave van „Merdeka" bericht, dat ook in Malang een Nederlander is gearresteerd. Agatha, 21 v. Soerabaja n. Pladju. Alétta. 21 v. Pladju n. Makas«ar. Amstelkroon, pas. 21 Ouessant n. San Juan. Arendskerk, pass. 21 Gibraltar n. Antw. Aagtedijk pass. 21 Montevideo n. Rastanura. Aiphacca, 22 v. Santos te Buenos Aires. Aludra, 22 te Porto Alegre. Alcyone, pass. 22 Fernando Noronha n. Antw. Alhena, 24 te Rotterdam verwacht. Alk aid, 19 te Buenos Aires. Amsteldijk, 21 te Galveston. Arendsdijk, 21 v. Buenos Aires te New York. Ariadne, 21 te Malta. Aimkerk, 21 510 m. NW. Diego Garcia. Aiwaki, 21 50 m. Z.ZW. Bermuda. Amsteipark, 21 80 m. N.NO. Cristobal. Arundo, 21 240 m. N. Northwest Cape. Aagtekerk, pass. 22 Guardafui n. Singapore. Aalsdijk, 22 te Philadelphia. Alohiba, pass. 22 Madeira n. Antwerpen. Alderamin, 22 v. Port Said n. Suez. Alioth, 22 v. Santos n. Rio de Janeiro. Amerskerk, 22 te Port Kemhla. Aïiner.'kehk, 22 v. Aden n. Djibouti. Aimilla, 23 v. Bangkok te Singapore. Axeïdijik, pass. 22 Sciily's n. Antwerpen. Aagtedijk. 23 te Paranagua. Adinda, 22 v. Singapore n. Haiphong. Albireo, pass. 22 Kaap Verdische eil. Aldiabi. 23 360 m. Z. Das Palmas. Alderamin, pass, 23 Suez n. Aden. Altair. 22 v. Montevideo n. Santos. Amor, 23 v. Tripoli te Alexandrië. Amstelland, 23 v. Bahia te St. Vincent. Andij'k. 22 v. Rotterdam n. Bremen. Arendskerk, pass. 22 Finisterre n. Antwerpen. Argos, pass. 22 Ouessant n. Rotterdam. Aiioth, 22 te Rio de Janeiro. Airdijk, 22 te Londen van Rotterdam. Arnedijk, 22 te Mobile. Boissevain, 21 v. Durban n. Port Elizabeth. Bonaire, 22 te Paramaribo. Bontekoe, 21 v. Makassar n. Ball'kpapan. Britsum, 21 660 m. W. Midway eil. Baarn, 22 te Balboa. Bswean, pass. 22 Azoren n. Tampa. Büt-ar, 22 te Melbourne. Breda, pas. 23 Rotterdam verwacht. Borne, 23 v. Baltimore te Vera Cruz. Cistuia, 22 te Singapore. Corilla, 22 te Singapore. Caltex Nederland, 21 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Utrecht, 22 vv„ Sidon n. R'dam. Caltex Delft. 23 Sidon verw. Caltex Leiden, 22 ten anker rede Sidon. Caltex Pernis, pass. 22 Ouessant n. Sidon. Caltex The Hague, pass. 22 Finisterre n. R'dam Ceronia, 23 te Manilla. Ohama, 22 ten anker Liverpool n. Stanlow. Callisto, 24 te Avonmouth verwacht. Cirrus, 23 Rotterdam verwacht. Cottica, 23 te Dover. Cronenburgh, 22 te Bordeaux. Diemerdijk. 22 te Bremen. Duivendrecht, pas. 21 Flores n. New Orleans. Dongedijk, 22 v. Cristobal n. Antw. Esso Den Haag, pass. 22 Malta n- Antw. Farmsum, 22 te Seattle. Eos, 22 v. Buriiana n. Valencia. Erinna, pass. 22 Gua de Loupe n. Curagao. Eendracht, pass. 23 Gibraltar iv Haifa. Ena, pass. 22 Westkust Luzon n. Mirl. Esso Rotterdam, 21 v. Goodhop* n. Le Havre. Friesland (SSM), 24 v. Huil te Odense verw. Felipes, 22 v. Telokanson. Gadilla, 21 v. Curasao n. Yokohama. Gouwe, 21 v. Owendo n. Monrovia. Graveland, 21 v. Bah ia n. Rio de Janeiro. Groote Kerk, 22 te Das es Salaam. Gordias, 21 v. Leixoes n. Lissabon Gooiland, 22 v. Amsterdam n. Bremen. Groote Beer, 22 Sable eil. gepass. n. Southampton Hathor, 23 Oran verwacht. Helder, 21 te Antwerpen. Helicon, 21 v. Port of Spain n. Philadelphia. Hersilia, 21 te Guanta. Hecuba, 22 te Maracaibo. Heemskerk, pass. 22 Mozambique n. Dar es Salaam. Hera, 23 te Baltimore. Hoogkerk, 22 v. Hongkong n. Kobe. Hector, 22 v. Limassol n. Piraeus. Heelsum. 22 v. Amsterdam te Bremen. Helena, 23 v. Puerto Barrios te Tampa. Iios, 21 v. Rotterdam n. Valencia. Ittersum, 22 v. Rio de Janeiro te Santos. Japara (KRL)21 v. Semararrg n. Soerabaja. Java, 22 te Penang. Jagersfontein, pass. 21 Vlissingen n. A'dam. Joh. v. Olöenbamevelt, 22 540 m. Anderhalf- graadskanaal n. Fremantle. Kedoe, pass. 21 Perim n. Port Said. Kertosono, 21 v. Manilla n. San Francisco. K aim ana, 21 te Men ado. Kota Gede, 21 350 m. W. Minikoy. Kota Inten, 21 70 m. NW. Bahamas. Karimun, 22 v. Belawan n. Singapore. Kieldrecht, 23 te Singapore. Larenberg, 21 v. Coton n. Duala. Lekkerkerk. 20 te Bombay. Lemsterkerk, pas. 21 Ouessant n. Port Said. Leopoldskerk, 21 v. Port Said n. Genua. Laertes, pas. 21 Djeddah n. Suez. Leuvekerk, 22 v. Marseille te Genua. Le Maire, 22 te Tjilatjap. Lieve Vrouwekerk, 21 nog rede Chittagong. Liseta, 21 100 m. Z. ten O. Bangkok. Laurenskerk. 23 te Rotterdam. Loosdrecbt, 22 v. Bombay n. Solombo. Lekhaven, 22 v. Rooterdam n. Hamburg. Luna, 22 Kp. Matapan gepass n. Oran. Madoera, 21 v. Bahrein n. Durban. Malvina, 21 dwars Brisbane n. Miri. Manoeran, 22 te Belawan. Muiderkerk, 22 te Yokohama. Mentor, 21 v. Rotterdam n.Amsterdam. Mentor, 22 te Amsterdam. Mirza, 21 140 m, Z.ZW. Okinawa. Murena, 24 rede Liverpool verw. Mapia. pass. 21 Ouessant n. Amsterdam. Markelo, 21 te Ronne. Marpessa, 23 te Miri. Molenkerk, 22 v. Amsterdam n. Bremen. Malea. 20 v. Singapore te Thameshaven. Meliskerk, 22 Rotterdam n. Hamburg. Merwede, nacht 22-23 v. Le Havre n. Antwerpen Ncordam, 21 640 m. O. Kp. Race. Nigerstroom, pass. 22 Finisterre n. Dakar. Nieuw Holland, 21 v. Tj. Priok n. Sydney. Nestor, 21 230 m. NO. Fiores. Nieuw Amsterdam, 22 te New York. Omala, pass. 20 Samoa eil n. Brisbane. Oranje, pass. 21 Pantellaria n. Port Said. Oberon, 22 te La Guaira. Ophir, 21 v. Tj. Priok n. Semarang. Orestes, 21 380 m. ZW. Lands End. Oranjefontein, 22 v. Las Palmas n. Kaapstad. Pendreeht. pass. 21 Aden n. Paulsboro. Perna, 22 te Pladju. Pygmalion, pass. 21 Ouessant n. San Juan. Poseidon, 21 v. Port au Prince te Sears Port Main verwacht. Prins Alexander. 21 440 m. W. ten N. Sciily's. Prins Joh. W. Friso, 21 dwars Borkum. Prins Philips Willem, 21 130 m. W. Kp. Vincent. Prins Willem IV, 22 v. Barcelona n. Marseille. Prins Willem V. pass. 22 Gibraltar n. Rotterdam Prins Fred. Willem. 22 40 m. O. Wight. Prins Maurits, pass. 22 Oporto n. Dakar. Polyphemus, 22 rede Belawan. Rempang, 21 te Calcutta. Rotti, 21 v. Genua n. Port Said. Rafaela, 21 170 m. N. Str. Singapore. Roepat, 23 te Singapore. Rondo, 23 te Tj. Priok. Rijnland, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Rotula, 22 v. Curasao n. Trinidad. Rijnkerk, pass. 22 Ouessant n. Genua. Stad Dordrecht, vertr. 25 v. Rotterdam naar Narvik. Sarpedon, pass. 21 Flores n. Antwerpen. Singkep, 22 te Cheribon. Sloterdijk, 22 te Hamburg. Soestdijk, 21 Minikoy n. Belawan. Straat Makassar, 22 te Belawan. Siriah, 22 te Port Elizabeth. Stad Dordrecht, pass. 21 Finisterre n. Porto Em- pedocle. Stad Maastricht, 21 v. Gibraltar n. Palermo. Saroena, 21 Str. Singapore gepass. n. Satgon. Sliedrecht. 21 250 m. NO. Tristan da Cunha. Sommeisdijk. 21 380 m. O.ZO. Fayal. Stad Alkmaar, 21 140 m. N. Texel. Stad Vlaardingen, 21 470 m. O.NO. Bermuda. Swartenhondt, 22 te Menado. Stad Maassluis, 23 te Casablanca. Stad Breda, verm. 23-24 v. Immingham n. Huil. Stentor, 23 v. Barbados te Trinidad. Salatiga, 23 te Colombo. Saparoea, pass. 22 Gibraltar n. Antwerpen. Schie, pass. 22 Kp. St. Vincent n. R'dam. Slamat, 22 te Khor ei Mufatta. Straat Makassar, 23 te Penang. Teucer, 21 v. Port Said n. Amsterdam. Titus, 21 v. Vostizza n. Leixoes. Thalatta, pas. 21 Djeddah n. Suez. Tabian, 21 630 m. W. eil. Marcus. Talisse, pass. 21 Noortip. Borneo n. Sorong. Tankhaven I, 21 te Belawan. Tsnkhaven III, pass. 21 Poeloe Tenggol naar Bangkok. Ternate, 21 80 m. O. ten Z. Malita. Tjibodas, 21 v. Soerabaja n. Makassar. Tjiluwah, 22 te Tj. Priok. Tjipondok, 20 v. Semarang n. Singapore. Tjisaóane, 21 te Hongkong. Tomori, 21 220 m. W. Sabang n. Djibouti. Trompenberg. 21 50 m. NW. Texel. Thalatta, 23 v. Mena el Ahrnadi te Suez. Teiresias, 22 te Amsterdam. Tibia, pass. 22 Sabang n. Singapore. Tx-iton, 23 te Philadelphia. Tabinta, 23 v. Hamburg te Ant'werpen. Taino, 23 Antwex-pen verwacht. Tara, verm. 23 v. Hamburg n. Antwei-pen. Ti ba. vertr. 23 v. Port Alegre n. Necoehea. Tegelbex-g, 20 v. Nagoya n. Yokohama. Van Riebeeck, 21 v. Bulelen.g n Soerabaja. Van Spilbergen, pass. 22 Vlissingen n. Bordeaux Van Linschoten. 22 v. Matadi n. Pointe Noire. Willemstad, 21 v Amsterdam n. Cristobal. Wieldrecht, 22 te Sete. Willem Ruys, pass. 22 Aden n. Port Said. Waterman, 22 dwars Lissabon n. Las Palmas. Weltevreden, pass. 22 Kp. St. Vincent n. Algiers Waal. pass. 23 Dover n- Lissabon. Westerdam, 25 Hoek v. Holland vei-w. Westland, 22 te Montevideo. IJsel, 23 te Genua. Zijpenberg, 21 50 m. ZW. Cyprus. Zaan. 21 v. Hoitenau n. Stockholm. Zuiderkruis. 22 960 m. O.NO. Chatham eil. Zeeland (SSM), 21 v. Kiel te Methil. Schepen met passagiers, repatrlërenden en emigrerenden Aldabi, 1 Febr. Rio de Janeiro verwacht. Alhena, 24 Rotterdam verwacht. Alnati, vertr. 25 v. Buenos Aires n. R'dam. Bonaire. U Febr. Plymouth of Dover 13 A'dam verwacht. Boskoop, 25 Puei-to Limon 28 Cristobal verw. Cottica, 12 Febr. Paramaribo verw. Groote Beer, 30 Rottei-dam verw. Indrapoera, vertr. 30 v. R'dam n. Tj. Priok. Jagersfontein, veim. 11 Febr. v. A'dam n. Durban Joh. v. Oldenbarnevelt, 2 Febr. Fremantje verw. Maasdam, vertr. 31 v. Norfolk n. Trinidad. Nieuw Amsterdam, 22 v. Havanna te New York vertr. 25 naar San Juan. Noordam, 25 v. Rotterdam te New York verw. Oranje, 31 Colombo verwacht. Oranjefontein, 22 v. Las Palmas n. Kaapstad alwaar 1 Febr. verwacht. Oranjestad, verm. 18 Febr. v. A'dam n. Cristobal Rijndam, vertr. 25 v. Rotterdam n. New York. Sibajak, vertr. 2 Febr. v. Rotterdam n. Sydney. Waterman, 24 Las Palmas 5 Febr. Kaapstad verw. Westerdam, 25 v. New York te R'dam verw. Wiuem Kuys, 25 Port Said verwacht. Willemstad, 27 Madeira verwacht. Zuiderkruis, 3 Balboa verwacht. KLEINE VAART Admiraal Courbet, 22 te Haifa. Audacia, 21 v. Swansea n. San Servan. Admiraal Nelson, 22 te Duodrum. Arnouöspolder, 22 v. Rotterdam te Lissabon. Albergen, vertr. 22 v. Belfast n. Swansea. Anna b, 24 v. Requejada te Terneuzen verw. Appingedam, 21 v. Rouaan te Casablanca. Batavier III, 21 v. Casablanca te Bordeaux. Bill, vertr. 23 v. Berwick n. R'dam. Boreas, 21 van Lissabon n. Amsterdam. Binnenhaven, vertr. 21 v. Safi n. Casablanca. Beekbergen. 21 v. Requejada n. Ruisbroek. Bab-T, 20 Ouessant gepass. n. Avonmouth. Bemisse, 22 v. Casablanca te Boness verw. Blue Boy, 21 v. Boston n. Maassluis. Bornriff, 23 v. Great Yarmouth te Immingham verwacht. 1 Caland, 21 v Rochefort n. Algiers. Glory, pass. £1 Vlissingen n. Bremen. Cornelia b I, 22 v. Carthagena te Portsmouth. Coinelis pass. 22 Vlissingen n. Zee, Corrie b, 21 v. Stockholm n. Tuapse. Driebei'gen, 23 v. Catania te CaiThagena verw. Diligentia, 21 v. Isle of Grain te Jersey. Douro, 21 te Amsterdam. Draco, 21 van Sibenik n. Catama. Express, 21 v. Kingslynn n. Rotterdam. Friblo, 21 v. Vlissingen te Boom. Ferocia, 22 v. Caen te Avonmouth. Fiaucia, 22 v. Londen n. Maassluis. Fiöucia, pass. 22 Vlissingen n. Hamburg. Friblo, 21 v. Vlissingen n. Antwerpen- Gerr.e, 22 v. Cork n. Cai-diff. Harte!, 22 v. Quimper te Par verw. Haskerland, 21 v. Goole te Hariingen. Harold, 22 te Reykjavik verwacht. Hasewint, pass. 21 Vlissingen n. Esbjerg. Henrica, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Henriea, 22 v. Rotterdam te Antwerpen. Henrica b, 21 v. Esbjerg n. Maassluis. Hondsi-ug, pass. 21 Borkum n. Wormerveer. Ingeborg, verm. 21 v. Hertonas n. Bergen. Ilias, 21 van Livomo n. Napels. Import, 22 v. Vlgo te Antwerpen. Joost, 21 van Sete naar Londen. Java, 19 v. Morlax te Poole. Josien, 21 v. Londen n. La Rochelle. Kemphaan, verm. 22 v. Masnedsund n. Riga. Leemans, 21 v. Sfax n. Goole. Leuvehaven, pass. 22 v. Rotterdam te Antwerpen Larix, 21 te Goole van Barcelona. Leuvehaven, pass. 22 Vlissingen n. Antw. LeendeiT b, 21 v. Stockholm n. R'dam. Leny, 21 v. Bordeaux te Esbjerg. Mariet-je Bohmer, 21 v. Bordeaux n. Rouaan. Markab, vertr. 22 v. Londen n. Gravelines. Merwehaven, pass. 21 Ouessant o.^Casablanca. Manta, pass. 22 Vlissingen n. Hamburg. Metropole, pass. 21 Vlissingen n. Duinkerken. Michel Swenclen, pass. 22 Vlissingen n. Antw. Mai-jan, 21 v. Kopenhagen n. Odense. Myfem, 22 nog te Stockholm. Mypuck, vertr. 22 v. Cuxhaven n. Rottei'dam. Matthew, pass. 21 Startpoint n. Plymouth. Meres. 21 279 m. N.NO. Finisterre n. Montevideo Midsland, 21 v. Rotterdam te Grangemouth. Muphrtd, pass. 22 Worlfrock n. Dundalk. Noorderhaven, 22 v. Antw. te Kopenhagen. Noord, vertr. 22 v. Bergen n. Gdynia. Nassauhaven, 22 v. Gothenburg n. Malmö. Nettie, 21 v. Bayonne n. Great Yarmouth. Plato, 22 te Amsterdam. Poortvliet, 22 v. Esbjerg te Hamburg. Pavo, 20 van Rouaan r Liverpool. Ponza, 21 v. Bilbao n. Requejada. Saba, 21 v. Kopenhagen te Antwerpen. Saba, pass. 21 Vlissingen n. Antw. Sinus, 21 v. Londen te Duinkerken. Spurt, pass. 21 Vlissingen n. Lissabon. Sambre, 22 v. Rouaan n. Rotterdam. Servus, 21 v. Londen te Gravelines. Theano, 22 v. Belfast te Drogiheda. Taormina, 21 v. Huil te Maassluis. Tyro, pass. 22 Lizard Head n. Waterford. Uni II, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Vrouwepolder, 22 v. Oporto n. Roterdam. Vindicat Atque Polit, 21 v. Barry n. La Coruna. Westlaan, vertr. 22 v, Rotterdam n. Hantbui'g. IJsel, pass. 22 Vlissingen n. Ar.tw. OOK TIJDENS DE 3/4 MANTELS Lapin Seal ook in Biberette Bever-Lam Toscaans-Lam Yemen Genotte Persianer Pattes f 489.- White-Coat f 549.- LANGE MANTELS Biber.ette f 189.- ook in Seal Veulen f 335.- Kid-Ieg f 399.- zwart en grijs Hongaars Lam f 469.- Yemen f 549.- Persianer Pattes f 595.- White-Coat f 975.- Persianer f 1525.- le kwaliteit Rotterdam, Nw. Binnenweg 178 c Den Haag, Korte Poten 57 TELEFOON 36110 2e en laatste week van onze overbekende opruiming jm (t/m. 30 Januari) kunt U profiteren van onze Zie de étalages. Koop zo mogelijk in de ochtenduren Ged. Oude Gracht 108110 - Haarlem Telefoon 17165 - 1029?

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11