WERELDCONFERENTIE TOT BEWAPENINGSVERMINDERING Weerbericht Om de vrede te versterken en de zware militaire lasten te verlichten OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Molotov F ranse arbeiders beginnen met waarschuwingsstakingen Belgisch kabinet kwam in de knel Verrassend voorstel van minister Molotov: „Wanhoopsdaad", aldus Amerikaans commentaar Opstand in Syrië Protest van Tsjoe En Lai Het woord is aan Iets minder vorst Geen sabotage-cam pagne op Britse vloot Grote brand Verwoestte woonwijk in Poesan Fanfani's kabinet gaat morgen vallen Madrileense studenten gaan weer aan het werk Weer bezoek aan enige Haagse ziekenhuizen Weerrapport 6%e JAARGANG No 171 VRIJDAG 29 JANUARI 1954 298e JAARGANG No 19 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE RUSSISCHE minister van Buiten landse Zaken Molotov is een slimme man. Zijn voorgangers op deze post zijn dat ook als regel geweest. Wie dat wil nagaan kan in de historie teruggaan, tot diep in de geschiedenis van het Rusland der Tsaren, en het telkens bevestigd vinden. Het Russische diplomatieke beleid heeft een oude reputatie van behendigheid. Dat die zich heeft gehandhaafd na de revolutie van 1917 is niet verwonderlijk: men heeft daarna een overgangstijd doorgemaakt en is evenredige eisen blijven stellen en even redige werkmethoden blijven volgen. In de eerste tijd van het communistische ré gime was zelfs nog een lid van de oudste Russische adel, Tsjitsjerin, minister van Buitenlandse Zaken. Er is een oude anec dote, die inhoudt dat toen in de twintiger jaren de zeer indrukwekkende toenmalige Engelse minister van Buitenlandse Zaken, de markies Curzon of Kcdleston, minister Tsjitsjerin te Genève- een half uur had laten antichambreren eer hij hem ontving, de Rus hem op kille toon toegevoegd zou hebben: mijn adel is zeer veel ouder dan de uwe, Lord Curzon. Op zulke antecedenten kan Molotov zich niet beroepen, maar wel op zijn hand having van de oude Russische traditie van bekwaamheid in het diplomatieke spel. Men is geneigd er de bijzondere Russische begaafdheid in het schaakspel mee in ver band te brengen; als dat gerechtvaardigd is zou het bewijzen, dat dit in de volksaard schuilt en men dus in Rusland welk ré gime ook aan het bewind is te allen tijde over een ruime keus uit mensen met diplomatieke gaven moet beschikken. De eerste vier dagen van de conferentie der Grote Vier te Berlijn hebben aange toond dat Molotov zich van het initiatief bij de besprekingen heeft weten te ver zekeren. Hij heeft eerst van de Westelijken gedaan gekregen dat- zij zijn agenda aan vaardden, met zijn voorstel om algemene ontspanning in de wereld en een spoedige conferentie der Grote Vijf (met China er bij) als punt 1 te behandelen. Toen de Amerikaan Foster Dulles, onmiskenbaar optredend als leidend woordvoerder van het Westen, de deelneming van China als immer had afgewezen, verwachtte hij blijkbaar weldra van punt 1 verlost te zuilen zijn en over te kunnen gaan tot be spreking van het Duitse vraagstuk. Maar Molotov, na de Westelijken handig gema noeuvreerd te hebben in een tqpstemming om volgende week een geheime bespre king in kleine kring over een vijf mogend- heden-conferentie te houden, liet punt 1 nog niet los. Aangezien het ook het grote onderwerp „algemene ontspanning in de wereld" behelsde bleef hij trouwens in de gelegenheid, erop door te gaan. En aange zien Dulles zich telkens beroepen had op de U.N.O. en het alleen in U.N.O.-verband mogelijk noemde, ook het Aziatische vraagstuk aan te snijden deed hij aan het slot der zitting van Donderdagplotseling het onverwachte voorstel, nog dit jaar een wereldconferentie bijeen te roepen om te komen tot vermindering van de bewape ningslast, die de volken zo zwaar drukt en tot gelijktijdige oplossing van het pro- bleem 'der atoomwapens. Daar kan men nu vandaag over door gaan praten en men zit nog steeds gebonden aan punt 1 dei- agenda, hetgeen de bedoeling der ministers van het Westen zeer zeker niet is geweest. Bij deze loop der zaken moet men wel tot de gevolgtrekking komen dat Molotov zijn zetten op het diplomatieke schaakbord tevoren zeer wel berekend heeft en dat de ministers van het Westen met Foster Dulles als vertegenwoordiger van het machtigste land vooraan dit niet heb ben gedaan. De Amerikaan heeft zich gis teren beziggehouden met een felle aanval op de wandaden van communistisch China, in het bijzonder op de persoon van Tsjoe- en-lai, die Molotov listig beantwoord heeft met de opmerking: u bent niet goed op de hoogte, want u hebt uw inlichtingen na tuurlijk van de zijde van Tsjang-kai-sjek. die op Formosa zit; vraagt u het maar eens aan Eden, want die heeft wèl een diplo matieke vertegenwoordiging te Peking. Daarmee wees de Rus duidelijk naar het verschil in de Westerse opvattingen ten aanzien van de Chinese volksrepubliek, die door Amerika niet maar door Engeland wel erkend is. En toen liet hij zijn nieuwe voorstel voor een wereldconferentie in zake ontwapening volgen, dat men wel volle aandacht zal moeten geven. Wie uit al dit diplomatieke gemanoeu vreer de slotsom trekt, dat men tot dusver op de Berlijnse conferentie alleen maar praat over het houden van andere confe renties, heeft overigens gelijk. Daden ont breken en enig besluit kondigt zich nog niet aan. De slimheid van Molotov heeft tot dusver voor hemzelf geen ander resul taat dan, al strevend naar gelijkhebberij: propaganda. Daarmee verandert in de we reld nog niets. R- p- (Van onze correspondent in Brussel) Te Brussel brak gisteren bijkans een re geringscrisis uit! Het kabinet-Van Houtte werd namelijk gisternamiddag in de Twee de Kamer in de minderheid gesteld, mede door de afvalligheid van 20 Rooms-Katho- lieke Kamerleden toen het wetsontwerp op het pensioen voor zelfstandigen met 99 te gen 84 stemmen bii 13 onthoudingen werd verworpen. Het is een ontwerp dat aan de middenstanders, advocaten, geneesheren, boeren, enz., op 65-jarige leeftijd een pen sioen van 18.000 francs (1385 gulden) per jaar verleent. Het ontwerp van de minister van Ar beid is voornamelijk daarom verworpen omdat de gcpensionneerden hun beroep zouden dienen te verzaken, wat ook met de verplicht verzekerde loonarbeiders het ge val is. Voornamelijk de Waalse en Brussel se Kamerleden ondervinden in hun distric ten heftig verzet tegen het voorstel. Een amendement, waarbij de voortzetting van een deel van de beroepsactiviteit zou wor den geduld, werd door de Kamer afgewe zen. De socialistische en liberale oppositie riep minutenlang „démission, démission" (ontslag, ontslag), maar politieke waarne mers zijn van oordeel dat de regering op dit ontwerp niet behoeft te vallen. De ver trouwenskwestie was niet gesteld en het •otwea-p kan worden gewijzigd. 99 BERLIJN, 29 Januari. (ANP, Reuter, United Press). Molotov heeft zijn Westelijke collega's een verrassing be reid, die de Berlijnse conferentie opnieuw doet verwijlen bij een onderwerp dat in het eerste agendapunt is vervat. Toen het debat over China voorbij was en de Westelijken meenden dat men naar punt twee: Duitsland, kon over gaan, kwam hij met een voorstel tot het houden van een wereldconferentie over vermindering der bewapening. Tevoren hadden de Westelijken ingestemd met een kleine conferentie, volgende week te houden, die nogmaals aan de mogelijkheid ener Vijfmogendhedenconferentie zou zijn gewijd. Het voorstel van Molotov was gegoten in de vorm van een resolutie, waarvan de tekst luidde: „De regeringen van de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Frank rijk en de Sovjet-Unie, geleid door het verlangen de vrede te versterken en de spanningen in de internationale betrekkingen te verminderen, achten het noodzakelijk maatregelen te nemen tot verlichting van de zware last van militaire uitgaven die door het volk gedragen worden in verband met de bewapeningswedloop, zijn overeengekomen dat de Sovjet-Unie, de Ver enigde Staten van Amerika, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk binnen het kader van de UNO maatregelen nemen om in 1954 een wereldconfe rentie bijeen te roepen voor algemene vermindering der bewapeningen en met deelneming van alle leden van de UNO en niet-leden-staten. Volledige overeenstemming is ook bereikt om het plan voor de algemene verminde ring der bewapeningen te verbinden met een gelijktijdige oplossing van het probleem der atoomwapens". Dit voorstel werd aan het einde der ver gadering van Donderdag door Molotov in gediend. Het zal vandaag worden behan deld. De Westelijke ministers waren zeer verrast, aangezien zij meenden dat de dis cussies over het eerste agendapunt waren geëindigd, doordat de vier accoord waren met een „kleine conferentie", te houden in de volgende week, om de mogelijkheid van een vijfmogendhedenconferentie met China nogmaals onder ogen te zien. Amerikaanse woordvoerders noemden het voorstel van Molotov, waarmee het initiatief thans dui delijk in Russische handen is, een „wan hoopsdaad" om te trachten de besprekin gen zo lang mogelijk te binden aan het eerste agendapunt. Dit Russische voorstel heeft overigens in de Westelijke kringen grote verrassing gewekt en men neemt aan dat het door het publiek met grote instem ming zal worden begroet een reden om er de grootst mogelijke aandacht aan te schenken. Minister Dulles had Donderdag reeds in een rede vastgesteld, dat de vier ministers voldoende gelegenheid hebben gehad om in eerste instantie hun opvattingen over het Russische voorstel inzake een bijeenkomst van vijf uit te wisselen en dat zij bijgevolg konden overgaan tot de behandeling van het Duitse en het Oostenrijkse vraagstuk. De Amerikaanse minister kreeg als eerste het woord op deze vierde bijeenkomst, die onder leiding stond van minister Molotov. „De heer Molotov heeft ons geamuseerd met een staaltje van zijn bekwaamheid om het ongerijmde de schijn van aannemelijk heid te geven. Wij zijn hier echter niet ge komen om ons te amuseren, doch in de hoop enige ernstige zaken te regelen", al dus Dulles. Volgens hem had de Russische vertegenwoordiger voor hen allen konijnen uit zijn hoge hoed getoverd vrede in Ko rea, vrede in Indo-China, een einde aan de bewapeningswedloop, afschaffing van atoomwapens en het maken van een einde aan alle spanning. Al deze punten zouden kunnen worden verwezenlijkt, „als wij slechts de heer Tsjoe en Lai (de minister van Buitenlandse Zaken van communis tisch China) zouden uitnodigen, met ons aan de conferentietafel plaats te nemen". „Wie is deze Tsjoe en Lai, dat zijn tegen woordigheid in ons midden alles mogelijk zou maken, wat zo lang onmogelijk scheen?", zo vroeg Dulles zich af. „Hij is de leider van een bewind, dat op het Chi nese vasteland aan' de macht is gekomen door middel van een bloedige oorlog en dat millioenen Chinezen heeft geliquideerd, alleen om maar aan de macht te blijven". De Amerikaanse spreker beschuldigde communistisch China er voorts van, dat het millioenen mensen heeft laten ver hongeren teneinde zijn economische hulp bronnen voor militaire doeleinden te ge bruiken, dat het openlijk in Korea aggres- sie heeft gepleegd en dat het „grote hoe veelheden munitie" heeft verschaft aan aanvallers in Indo-China. Molotov stelde thans voor, deze „bron van zoveel mense lijke ellende" aan de borst te drukken en haar goed te noemen, aldus Dulles. Dulles' felle aanval op Tsjoe en Lai be tekende een afwijking van de sfeer vari beleefde kalmte in de conferentiezaal. Westelijke waarnemers beschouwen de woorden van de Amerikaanse minister mede als een verwijt aan het adres van zijn collega Eden, wiens regering, zoals be kend, communistisch China heeft erkend. „Wat Dulles' beschrijving van het ter- reur-regiem in rood Ch;na betreft," zeide Molotov: „Het zou heel indrukwekkend zijn als het waar was. Maar dat is het niet. De heer Dulles zou echter de ware situatie snel hebben kunnen vaststellen, als hij zich tot zijn collega Eden had gewend, die di plomatiek vertegenwoordigd is in Peking. Maar natuurlijk, als alle inlichtingen over China komen van wat wij bij de UNO noe men de „Kwomintang figurant", dan krijgt men een ander verhaal". In UNO-kader Daarop verraste minister Molotov aan het einde van de zitting zijn collega's met een geheel nieuw voorstel. Hij diende een formele resolutie in, waarin de vier mo gendheden zouden moeten besluiten in 1954 een wereldconferentie over beperking der bewapening bijeen te roepen. Deze confe rentie zou binnen het kader van de UNO moeten worden gehouden, doch niet alleen worden bijgewoond door leden der wereld organisatie, maar ook door regeringen, die hiervan geen lid zijn. Molotovs ontwerp-resolutie stelt voorts voor, dat het probleem van de algemene beperking der bewapening zal worden ver- LONDEN (Reuter) Er bestaat geen bewijs van enige georganiseerde sabotage- campagne op Britse oorlogsschepen, amus heeft de Britse minister van Marine, Thomas, Donderdag in het Lagerhuis ver klaard. Op vragen naar aanleiding va" zettelijk aangebrachte schade op vliegdek- en andere schepen zei ae munster, ucu .n de afgelopen twaalf maanden het aantal van deze gevallen is toegenomen, doch dat „bij alle recente gevallen slechts zeer wei nig schade" is aangericht. De sabotage daden waren meestal door jonge en onver antwoordelijke personen bedreven om per soonlijke redenen, aldus de minister. De Britse admiraliteit heeft Donderdag bekendgemaakt, dat Dinsdag een krijgsraad aan boord van het duikboot-bevoorradings schip „MontClare" een onderzoek zal in stellen naar een geval van sabotage, dat aan boord van dat schip is ontdekt. De sabotage werd Donderdagmiddag ont dekt. Drie jonge bemanningsleden zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens vernieling van enige meters en een buis leiding. bonden aan een gelijktijdige oplossing van het probleem der atoomwapens. De Russische minister kwam met deze verrassing vlak voor het einde van de ver gadering-van Donderdag. Het plan is kennelijk ingediend om aan de opnieuw door Dulles en Bidault geop perde bezwaren tegen Molotovs eerste voorstellen tegemoet te komen. De Weste lijke ministers hadden namelijk betoogd, dat zij in het Russische plan voor een con ferentie van vijf een ondermijning zagen van de UNO. De problemen, die Molotov door de grote vijf wenste te laten bespreken, hoorden tot de competentie van de UNO, zo betoog de Dulles Donderdag nog eens met veel nadruk. CAIRO (A.F.P.) Het Egyptische dag blad „Al Akhbar" meldt, dat de Syrische Druzenstammen gesteund door een gedeelte van het leger, in opstand zijn gekomen. De Syrische luchtmacht heeft opdracht gekregen posities der opstandelingen te bombarderen. Te Aleppo en te Hama zou den zich ernstige incidenten hebben voor gedaan. De Egyptische pers meldt voorts uit Da mascus dat president generaal Sjisjakli een officiële bekendmaking heeft uitgegeven, waarin wordt bevestigd dat zich gevechten hebben voorgedaan tussen eenheden van het Syrische leger en de in de bergen wonende stammen der Druzen. De staat van beleg is afgekondigd. De Egyptische pers meldt over de aan leiding tot de revolutie het volgende: De Syrische regering had het Druzenhoofd Sultan el Atrasj medegedeeld, dat hij zich als gevangene moest beschouwen. Het dorp Karija was hem als verblijfplaats aange wezen. Dnch de Sultan weigerde zich naar de Druzenhoofdstad Soeeida te begeven, waar hij zijn reis naar Karija zou moeten beginnen. Hij deed in plaats daarvan een beroep op alle Druzen om de strijd met de regering aan te binden. Aan deze oproep werd gehoor gegeven. Een Syrische legerafdeling, uitgezonden om zich van de Sultan meester te maken, werd met geweervuur ontvangen. De af deling moest zich terugtrekken, waarna zij door de in opstand gekomen Druzen werd omsingeld. HONGKONG. (Reuter). De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En Lai, heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij krachtig protesteert tegen de „Amerikaanse politiek van gedwongen vasthouding van 21.900 Chinese en Noord- Koreaanse krijgsgevangenen", aldus meldt radio-Peking. Hij deed een beroep op allen, die de vrede, de vrijheid en de rechtvaardigheid liefhebben, een einde te maken aan de barbaarse politiek, waardoor gevangenen aan president Rhee van Zuid-Korea en generaal Tsjiang Kai Sjek van Formosa waren overgedragen om te dienen als ka- nonnenvoer. De leden van de UNO behoren zich krachtig tegen de Amerikaanse politiek van obstructie te verzetten en aan te dringen op een spoedig bijeenroepen van de Algemene Vergadering, ter bespreking van de kwestie-Korea, aldus de minister, die er aan toevoegde, dat China en Noord- Korea gerechtigd zijn vertegenwoordigers naar de UNO te zenden, die zullen deelne men aan besprekingen over bovenge noemde kwestie. Tsjoe verklaarde voorts, dat er een vijf mogend'heden-conferentie moet wor den bijeengeroepen, waaraan ook zijn land zou moeten deelnemen. Een dergelijke conferentie, zo zeide hii, is nodig met het oog op de internationale toestand, die on gunstig is beïnvloed door de aggressieve politiek der V.S. De vijf mogendheden zouden dringende internationale vraag stukken moeten bespreken. China steunt volledig het dienovereenkomstige voorstel, dat de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, te Berlijn heeft gedaan. POESAN (United Press) Poesan is vanmorgen geteisterd door de tweede grote brand in twee maanden tijds. Als gevolg van de brand zijn 1500 huizen afgebrand en werden ongeveer 8500 personen dak loos. De meeste inwoners van het stadsdeel ontsnapten voordat de vlammen hun hui zen hadden bereikt. Volgens de chef van de brandweer van het Amerikaanse leger bevroor het blus- singswater in de slangen. Het stadsdeel, dat in de as werd gelegd ligt ongeveer een mijl ten Noorden van het stadsdeel, dat aan het eind van de maand November verleden jaar totaal werd ver woest. Nieuwe foto van Prinses Beatrix, die op 31 Januari haar zestiende verjaardag zal vieren. (Foto Rijksvoorlichtingsdienst) ROME. (AFP). Het Italiaanse parle ment zal Zaterdag stemmen over de ver trouwenskwestie verbonden aan het pro gram van de nieuwe regering-Fanfani, aldus heeft de Kamervoorzitter Donderdag meegedeeld. De liberale fractie in de Ita liaanse Kamer van afgevaardigden die 14 leden telt, heeft besloten zich te onthouden in de stemming over de motie van ver trouwen in de regering. Dit besluit verandert niets aan de posi tie van de regering-Fanfani, die zelfs met de steun van de liberalen in de minder heid zou zijn. De stemverdeling is nu: 305 tegen, 270 voor en 14 onthoudingen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Thomas Hardy: Ja, oorlog is zeker vreemd soortig; Gij schiet er een man in dood Wien gij thuis een dronk zoudt bieden, Of hem helpen, ware hij in nood. (In: „The Man He Killed") MADRID (Reuter) De studenten van Barcelona hebben Donderdag een betoging gehouden, die blijkbaar gold als sympathie betuiging met de studenten van de univer siteit van Madrid, die hun studies na drie dagen van botsingen met de politie hebben hervat. De politie van Barcelona dreef kleine groepjes betogers uiteen. Het nationale verbond van studenten had tevoren zijn leden verzocht, niet meer deel te nemen aan demonstraties voor de terug gave van Gibaltar aan Spanje. Engeland heeft een voorgenomen bezoek van enkele oorlogsschepen aan havens in Spanje en Spaans Marokko afgelast wegens de anti-Britse gevoelens, die in Spanje aan ae dag zijn getreden. De Britse admiraliteit verklaarde dat aan de Spaanse regering is meegedeeld, dat met de bezoeken „geen enkel belang is gediend onder de huidige omstandigheden." De Franse socialistische partij heeft Don derdag generaal Franco wegens zijn aan deel in de Frans-Spaanse crisis in Marokko „onbeschaamd" genoemd. In een commu niqué wordt voorts gezegd, dat het partij bestuur „de door de Westelijke democra tieën gevolgde politiek betreurt, waardoor een bewind wordt geconsolideerd, dat gelijk is aan de stelsels, die zij in de oorlog heb ben bestreden." Nu het pontje voor hen die bij Figee en andere industrieën werken uit de vaart is genomen zoekt men lopend zijn weg over het Spaarne. Het ijs is dik genoeg. In de ganzenpas dus naar de vaste wal. Gistermiddag omstreeks kwart voor drie is een zevenjarige jongen door het ijs van het met strowissen afgezette gedéelte van de Westergracht gezakt. Hij is door een voor bijganger op het droge getrokken, waarna hij met deze voorbijganger naar diens huis pm droge kleren aan te trekken is gegaan. Voorzover reeds kon worden nagegaan, heeft het jongetje' geen nadelige gevolgen van het ongeval ondervonden. (Van onze correspondent in Parijs) Vanmorgen, terwijl de start onder een dunne vacht sneeuw bedekt iag. hebben de Parijzenaars, die vroeg op hun werk moesten zijn, tevergeefs op hun Métro's en bussen gewacht, men staakte. Om onge veer 8 uur hernam het personenvervoer wel ongeveer zijn normale verloop, maar met verrassingen en interrupties zal men vandaag toch rekening moeten blijven houden. Ook bij de posterijen gaat het weer eens met horten en stoten en in de metaal industrie zal om 4 uur vanmiddag het werk worden neergelegd. Er staan verschillende meetings en protestvergaderingen op het programma, terwijl delegaties van de vak centrales onderhandelen met de minister van financiën Edgar Faure. Gisteren is een deputatie van de C.G.T., onder leiding van dezelfde Bénoit Frachon, die enige weken geleden gearresteerd werd, door Faure ontvangen. Na afloop vertelde Frachon dat zijn besprekingen nog niets hadden opgeleverd, maar dat hij toch blij was dat de regering het contact met de C.'G.T. had hersteld. Sinds 1947 had de re gering bij loonconflicten of sociale troebe len de communistische vakcentrale name lijk stelselmatig buiten ieder overleg ge sloten. De oorzaak van deze waarschuwingssta king, die dus nog maar een vrij beperkt deel van de nationale economie betreft, is een nieuwe eis tot verhoging der minimum lonen, die door alle vakbonden: Katholie ken socialisten en communisten, wordt ondersteund. Onlangs heelt de zogenaamde „hoge commissie voor de collectieve ar beidscontracten", een semi overheidsorgaan, waarin ook de patroons en de arbeiders vertegenwoordigd zijn, een nieuw plan ont worpen waarin verhoging van het mini mumsalaris werd opgenomen. Hoewel de minister van arbeid, wiens mening onder meer door de Gaullisten moet worden ge deeld, van oordeel zou zijn dat de laagste lonen zonder gevaar voor de nationale economie zouden kunnen wprden herzien, blijft Faure zich tegen zo'n maatregel ver zetten. De minister van financiën en natio nale economie ziet meer heil in een verla ging van de levenskosten, die door een ver hoogde productie zal moeten bereikt. Hij vreest een nieuwe stijging van de prijzen over de gehele linie, terwijl Frankrijk er nu juist alles op moet zetten om goedkoper te produceren, wil het aan de eis der OEES- landen voldoen, die onlangs nogmaals zeer krachtig op een verder openstellen der Franse grenzen hebben aangedrongen. De Franse prijzen liggen gemiddeld, op dit ogenblik, nog steeds ongeveer 20 percent boven het internationale niveau. De condities voor een verhoogde produc tie zijn, volgens de meeste deskundigen, echter geenszins vervuld en zo mag men dus wel vrezen dat de belangentegenstel lingen tussen de arbeiders en de regering tot nieuwe moeilijkheden zullen leiden. De regering schijnt te hopen dat de tegenstel lingen onder de arbeiders een eensgezinde actie onmogelijk zullen maken Uit de om- Het bezoeken van patiënten in Haagse ziekenhuizen, dat wegens de alastrim ver boden was, is van heden af weer toege staan wat betreft het Nebo-ziekenhuis, het Rode Kruis-ziekenhuis, het Haags Sanato rium, de Ramaerkliniek, het sanatorium Loosduinen, het ziekenhuis en de kraam kliniek van „de Volharding" en het ge sticht Oud-Rosenburg. In het ziekenhuis aan de Zuidwal, waar nog 25 alastrimpatiënten worden verpleegd, kunnen echter nog geen bezoekers worden toegelaten. vang van de stakingen en de mate waarin de vakbondsparolen gehoorzaamd zullen worden, zal dus vandaag moeten blijken hoever de eensgezindheid van de arbei ders gaat. En door die eensgezindheid zul len indirect de weerstandsmogelijkhedèn van de regering dus op hun beurt worden bepaald. Het K.N.M.I. deelt mede: Een storingsfront boven Frankrijk bracht daar de afgelopen 24 uur sneeuw en regen, terwijl in de Zuidelijke helft de dooi inviel. Het sneeuwgebied bereikte in de afgelopen nacht Luxemburg, maar breidde zich toen weinig meer naar het Noorden uit. Een ander gebied met sneeuw en sneeuwbuien bevindt zich rond de Oostzee. Het beweegt langzaam in de rich ting van het Noordoosten van ons land. Uit een en ander blijkt, dat de kans op sneeuw wel iets groter wordt, maar het ziet er nog niet naar uit, dat de sneeuw van veel be tekenis zal zijn. De vorst nam iets af. In het Oosten vroor het 910 graden, in het Westen omstreeks 7 graden. Minimumtemperaturen van de afgelopen nacht: Eelde: 9; Leeuwarden: 9; Den Helder: 8; Ypenburg: 10; Schiphol: 8; De Bilt: 8; Twenthe: 10; Vlissin- gen: 7; Woensdrecht: 7; Eindhoven: —8; Beek: —7. (van hedenmorgen 7 uur) M C UI c weers- 'oestand i r* "St: 2 o Sö S« Ó.*- w C - c ai C 11 1- f-t- zS Helsinki zwaar bew NNO 4 -15 0 Oslo zwaar bew. N 2 -11 0 Stockholm sneeuw NNO 4 -8 0 Kopenhagen onbewolkt NO 11 -7 0 Londen sneeuw NO 8 -1 0.1 Amsterdam onbewolkt ONO 10 -8 0 Brussel geheel bew O 8 -4 0 Parijs geheel bew O 4 -0 1 Bordeaux regenbui WZW 4 4 8 Grenoble zwaar bew. windstil 1 0 Nice licht bew. NNW 1 4 0 Warschau geheel bew. N 1 -11 0,2 Berlijn sneeuw ONO 6 -5 0,1 Frankfort licht bew. NO 4 -10 0 München zwaar bew. ONO 1 -13 0 Zürich geheel bew. W 1 -4 0 Genève nevel windstil -2 4 Locarno zwaar bew N 2 -3 0 Wenen geen opgaaf ontvangen Innsbruck geen opgaaf ontvangen Rome zwaar bew. O 2 2 0 Neerslag laatste 24 uur oocooroyrxrjrxcoootxxyryTnrrriryioooorrTooononnonroooexgx AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar lichte sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen Oost en Noord- Oost. Matige tot lichte vorst 30 Januari Zon op 8.25 uur onder 17.23 uur. Maan op 5.28 uur. onder 12-34 uur. Maanstanden 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 29 Januari Hoog water: 10.52 en 23 38 uur Laag water- 6.03 en 18.43 uur. Zaterdag 30 Januari Hoog water: 12.35 uur en uur. Laag water: 7.23 en 20.05 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1