Senatoren willen macht van president verkleinen Onze puzzle Agenda voor Haarlem B i Bedenkelijke aspecten in Amerika's politiek Maar aan nieuwe strategie verbonden bevoegdheden stuiten niet op bezwaar Gehele vaart op de Rijn thans gestremd Artsen en ziekenfondsen zijn het nog niet eens Nieuwe uitgaven Lewis eist afschaffing anti-stakingswet Cobalt-bom kan alle leven wegvagen 10 meubelen Plannen voor weerstation in Noordelijk Groningen N.T.B. moet zijn actie tegen de heer Meyer Hamel staken Valse dollarbiljetten verhandeld Penningmeester van CPN- verkiezingsfonds veroordeeld 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Triest verhaal Post voor „De Ruyter" en marine-smaldeel 5 Prinses Beatrix bezocht „Kunstenaars helpen" 6 9 v Vriesproef voor 1000 man Staf Eerste Legerkorps Kerkelijk Nieuws V lucht elin get je Professor Frisch: (Van onze correspondent in Washington Het lijkt te dwaas om los te lopen, maar indien senator Bricker een conservatief republikein zijn zin zou krijgen, dan zou de macht van de president om verdragen met het buitenland aan te gaan aanmerke lijk besnoeid worden en dan zouden de af zonderlijke 48 staten van Amerika stuk voor stuk moeten stemmen over het al of niet aanvaarden van die verdragen of overeenkomsten, die onderwerpen bevat ten, waar deze staten autonoom in zijn. Tot dusverre was het zo dat een verdrag met een buitenlandse mogendheid werd aangegaan door president en senaat. Zulk een verdrag prevaleerde dan boven de macht van een afzonderlijke Amerikaanse staat. Vóór 1787 was dat anders en het ge brek aan coördinatie dat toen bestond, heeft er mannen als Madison en Hamilton toe gebracht, krachtig actie te voeren voor een grondwet, die de staten nauwer zou verenigen, die een groter integratie met zich mee zou brengen. Gaandeweg is de centrale macht, en vooral de macht van de president, groter geworden in Amerika. En onder het regiem van Franklin D. Roosevelt, die èn door de crisis, èn door de tweede wereldoorlog bij zondere bevoegdheden kreeg, hebben de republikeinen herhaaldelijk geprotesteerd tegen wat zij als machtsmisbruik betitel den. Bricker wil nu de klok terugzetten. Hij doet dat, omdat hij een voorstander is van de rechten der afzonderlijke staten, maar ook omdat hij sceptisch staat tegenover het internationalisme van de Eisenhower-vleu- gel der republikeinse partij. Het moet hem niet onwelkom zijn de president enigszins aan banden te leggen in zijn internatio nale actie. President Eisenhower verzet zich met hand en tand tegen het amendement, dat Bricker aan de grondwet wil toevoegen. Medestanders van Ike hebben geprobeerd Bricker tot een compromis over te halen. Tot dusverre tevergeefs. Zelfs een com- nromis is niet zonder gevaar, want het zou zeker schade doen aan Amerika's aanzien ADVERTENTIE met schriftelijke garantie De nieuwste ont werpen vindt U op onze 120 modelkamers in elk genre in elke prijsklasse een grote keuze ZATERDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: „Deze vrouw mag niet branden", Haagsche Comedie, 8 uur. Sions- kerk, Eksterstraat: Concert door „Zang en Vriendschap", ten bate van Oude Tonge, 8 uur. Roxy: „Robin Hood", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prins piraat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een nieuwe morgen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Het zwaard dei- vergelding", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: '„Barbarossa de zeeschuimer", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Bekentenis ener liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „Wat gebeurde er met Hitier?", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Spijkers met koppen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Mammy", alle leeft;, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 31 JANUARI Stadsschouwburg: „Luistert u ï.iet, da mes!", Haagsche Comedie, 8.15 uur. Minerva- theater: Toon Hermans' „Ballot", 2 en 8.15 uur. Zuiderkapel: J. Sevensma, 10 en 5 uur; grote jeugdsamenkomst, 8 uur. Gebouw Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten, „Har- monia", bijeenkomst, 10.30 uur. Gebouw- Stadsevangelisatie: L. Slappendel, 10 uur. Roxy: „Dombo", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Robin Hood", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prins piraat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: dr. Portielje spreekt bij dierenfilms, alle leeft., 11 uur. „Een nieu we morgen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het zwaard der vergelding", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Barbarossa de zeeschuimer", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „La Traviata", 14 jaar, 11 uur. „Bekentenis ener liefde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spijkers met kop pen", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 1 FEBRUARI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Gebouw Zang en Vriend schap: Bijeenkomst van „De Grotere We reld", 8 uur. Roxy: „Robin Hood", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „De prins piraat", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een nieuwe morgen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Barbarossa de zeeschui mer", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Bekentenis ener liefde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spijkers met kop pen", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Limelight", alle leeft., 8.15 uur. in de wereld, indien het buitenland bij onderhandelingen met de Verenigde Sta ten al te zeer in het onzekere zou ko men te verkeren over de mate van vol macht der Amerikaanse onderhandelaars. Blijft Bricker voet bij stuk houden, dan komt het zeer binnenkort in de Senaat tot een felle strijd, waarbij meer dan ooit te voren het prestige van president Eisen hower op het spel zal staan. Vreemd zwijgen Kortgeleden hebben overigens zowel Eisenhower als Dulles mededelingen ge daan, die er op wijzen dat de uitvoerende macht zich een zeggenschap gaat toeken nen, die alle zogenaamde machtsusurpatie van Roosevelt in de schaduw stelt. Deze mededelingen hebben geen protesten op gewekt in de senaat, waar toch Bricker en vele medestanders zo nauwlettend schij nen toe te zien op eventueel machtsmis bruik door de president. De reden? De plannen, die Eisenhower en Dulles bekend maakten, klonken stevig anti-communis tisch. Zij betekenden bovendien een be zuiniging (minder belasting) en zij maak ten het mogelijk dat troepen van overzee terug zouden keren naar het vaderland. Tegen zo veel aantrekkelijke dingen kon men moeilijk protesteren De president en Dulles hebben gespro ken, nadat de nationale veiligheidsraad (president plus voornaamste ministers en militairen) had vastgesteld wat van nu af aan de nieuwe strategie voor Amerika zou zijn. Amerika zal zich niet te snel meer laten verlokken tot kostbare landgevech ten aan de peripheric van het communis tische blok, maar het zal, in geval van er gens gepleegde aggressie, zijn kracht zoe ken in zware vergelding „met de middelen en op de plaatsen, die het zelf zal kiezen". Dit kan niet veel anders betekenen dan dat in zulk een geval, gebruik van atoom bommen tegen de Sovjet-Unie of China zal worden gemaakt. Het nieuwe bewape ningsplan wordt in overeenstemming ge bracht met deze strategie. In een moderne oorlog zou zulk een ver gelding zeer onverwacht moeten komen, anders doet de Sovjet-Unie eerst een zware atoomaanval op de V. S. De vraag rijst dus: Wie geeft het sein tot zulk een mas sale vergeldings-aanval? Wanneer de pre sident zoals het volgens de Grondwet behoorde te gaan eerst het Congres verzocht de oorlog te verklaren, zou het ongetwijfeld reeds te laat zijn. De presi dent op eigen gezag dan? Maar dan wor den constitutionele rechten geschonden. En toch toonde het Congres zich in dit geval niet bezorgd. Het is misschien onvermijde lijk en noodzakelijk, dat de president zulke bevoegdheden krijgt in deze tijd. Maar dan zou het toch juister zijn om hiervoor de Grondwet te wijzigen en aan het staats hoofd deze macht officieel te delegeren. Maar daar zullen senator Bricker en de zijnen weinig voor voelen, al protesteerden zij tot nu toe niet officieel tegen de nieuwe strategie en haar gevolgen. Onlangs zijn klachten gehoord, vooral uit het Noordelijk deel van de provincie Groningen over de te geringe betrouw baarheid van de weersverwachtingen van het KNMI. Daarbij is toen ook de uiting vernomen, dat de verwachtingen, afkom stig uit Hamburg, meer dienstbaar zouden zijn. Ir. C. J. Warners, hoofddirecteur van het KNMI in De Bilt heeft medegedeeld, dat hij hierover besprekingen in Gronin gen heeft gevoerd. Gebleken is toen, dat men in Noordelijk Groningen inderdaad behoefte heeft aan in bepaald opzicht nauwkeurige weersverwachtingen, onder meer met het oog op de vlasteelt. Maar tevens is gebleken, dat de klachten over de te geringe waarde van de weers verwachtingen, niet staande zijn gehouden. Een deel van de klachten bleek te dateren van vóór de laatste oorlog, toen men inder daad in Groningen soms veel belang kon hebben bij de weersverwachtingen van Hamburg voor het gebied van de Eems. In tussen heeft dit er toe geleid, dat thans plannen bestaan voor de stichting van een speciaal station in Noordelijk Groningen, dat er zich dan op zal toeleggen een be paalde systematiek in de afwijkingen voor het desbetreffende gebied te vinden. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in het kort geding tussen de zakelijk leider van de Italiaanse Opera, de heer Meyer Hamel en de Nederlandse Toonkunstenaarsbond. Deze bond had eind vorig jaar aan zijn leden een waarschuwing gezonden om niet zonder overleg met de bond een engage ment af te sluiten met de heer Hamel. La ter volgde een werkverbod. Voorts werd in een artikel in De Muziekwereld en in brieven aan orkestcommissies, conserva toria en de Italiaanse ambassade medege deeld, dat de heer Hamel er op uit zou zijn de tarieven voor de musici te ontduiken. In Februari zal de heer Hamel een serie voorstellingen geven van La Bohème met Italiaanse zangers. Naar het oordeel van de N.T.B. zou de heer Hamel aan de musici van het te engageren Zuidhollands Orkest niet de minimum tarieven van de N.T.B. hebben willen betalen. Ter zitting toonde de raadsman van de heer Hamel een contract waaruit bleek, dat de hono raria zelfs iets boven die van de N.T.B. liggen. De heer Hamel achtte de actie van de N.T.B. een onrechtmatige daad en ver zocht de president de N.T.B. te bevelen zijn actie te staken. De president droeg in zijn vonnis de N. T.B. op het werkverbod, dat hij als on rechtmatige daad aanmerkte, op te heffen en schriftelijk de inhoud van de verzonden brieven te herroepen. Hij was van oordeel, dat de brieven en de publicatie in De Muziekwereld krenkend zijn voor de heer Hamel. Voor elke dag, dat de N.T.B. in gebreke blijft aan de intrekking en de herroeping te voldoen werd een dwang som van f 1000 gesteld.' Voorts werd de bond veroordeeld in de kosten van het geding. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft twee jaar gevange nisstraf geëist tegen de 34-jarige slager G. H. van W. uit Amsterdam die terecht stond wegens het verhandelen van valse dollarbiljetten. Hij ondergaat op het ogen blik een straf van vier jaar wegens een door hem gepleegde roofoverval in Zuid- laarderveen. Bovendien is als gevolg van deze veroordeling een hem opgelegde voor waardelijke straf van twee jaar in een on voorwaardelijke veranderd. De politie kwam hem anderhalf jaar gele den op 't spoor toen hij door 'n vriendin bij een bank in de hoofdstad vijf biljetten van 100 dollar ter inwisseling liet aanbieden. De bankbediende zag dat de biljetten vals waren en waarschuwde de politie, die de juffrouw arresteerde. Een week te voren had zij bij een bankinstelling in Haarlem meer succes gehad, omdat men toen de vervalsing niet had ontdekt en de biljetten had gewisseld. De slager verklaarde voor de rechtbank, dat iemand, die hij alleen maar kende als Frans en die wist dat hij de roofoverval in Zuidlaarderveen gepleegd had, hem had gedwongen de valse biljetten te verkopen. Na de eis van twee jaar, vroeg de verde diger de rechtbank, een korte gevangenis straf op te leggen, omdat de verdachte voor de andere feiten nog jarenlang in de gevangenis moet verblijven. De penningmeester van het verkiezings fonds der C.P.N., de heer P. W., is door de kantonrechter te Amsterdam veroordeeld tot 75.boete wegens overtreding van de Loterijwet. Voor 15 cent kon men om streeks St. Nicolaas een miniatuur choco ladeletter kopen met op het zakje een nummertje, dat volgens aankondigingen in Dagblad De Waarheid een verrassing kon opleveren op de avond van de vijfde De cember. Op die avond werd meegedeeld, dat „de beste werker" bericht zou ontvan gen dat „voor hem of haar een gratis reis naar Parijs voor twee pei-sonen met vol ledige verzorging beschikbaar was gesteld". De ambtenaar van het O.M. achtte dit in strijd met de Loterijwet. Het publiek heeft evenwel nooit geweten, zo zei de ambte naar, dat tevoren reeds vast stond, dat slechts zij, die zich het meest voor de ver koop hadden uitgesloofd, in aanmerking zouden komen voor een prijs. De fabrikant van de letters verklaarde als getuige, dat de nummers, waarop een prijs zou vallen, afzonderlijk waren afge leverd. De raadsman van de verdachte, mr. S. Mok uit Amsterdam noemde de actie geen misleiding. Als prijzen waren uitgeloofd aandelen voor de nieuwe aandelencampag- ne van het dagblad De Waarheid, maar, zo zei mr. Mok „die zijn niets waard". De districtsbesturen hadden vooraf reeds uit gezocht, wie de prijzen zouden winnen, ook de reis naar Parijs. Hij verklaarde het ten laste gelegde „aanleg tot houden van een loterij in strijd met dc wet" niet bewezen. De kantonrechter zei, dat hier eigenlijk geen loterij was gehouden. Hij meende dat hier eerder sprake was van een „gering geval van oplichting", omdat als iemand een letter kocht, hij niet wist dat een C.P.N.-lid met „de verrassing" zou gaan strijken. „De Waarheid is voor deze waar heid niet uitgekomen", zei de rechter. Hij legde conform de eis een boete van 75. op en verzocht de raadsman met zijn cliën ten te bespreken, dat een actie voortaan niet meer in een dergelijke vorm zal wor den gehouden. ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. S3 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele gla zen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdeiyk Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. Vrijdag heeft Prins Bernhard een nieuw gebouw van het Medisch-Biologisch Labora torium der Rijksverdedigingsorganisatie TNO te Rijswijk geopend De haast, waarmee Koeider Oeld Moes- tafa, een beroepsbedelaar uit Oran, een nieuw leven wilde beginnen, is hem duur te staan gekomen. Van zijn ar moede had hij voor honderd franc een tiende lot in de Algerijnse loterij ge kocht. Bij de trekking kon een vriend, die hij in de arm genomen had omdat hij zelf niet kan lezen, hem het heuge lijke nieuws meedelen, dat op zijn num mer een prijs van vijf millioen franc was gevallen. Dol van vreugde leende Moestafa direct van een buurman 4000 frayic om zich nieuw in de kleren te steken teneinde goed voor de dag te komen, als hij zijn aandeel van 500.000 franc (ruim 5000 gulden) in oiitvangst zou gaan nemen. Om aan te tonen, dat hij definitief brak met zijn oude leven, stak hij zijn oude. plunje in brand. Te laat kwam hij tot de ontdekking, dat tegelijk met het symbool van zijn oude bestami ook de sleutel tot het nieuwe leven, in casu het loterijbriefje, tot as was verteerd. D30000000000000000000cxxxx50c00000c00cxxxx>000000000000000 Post, bestemd voor opvarenden van de kruiser „De Ruyter" en uit te reiken in de onderstaande havens, dient uiterlijk op de daarbij aangegeven datum en uur te Am sterdam op het marinepostkantoor aanwe zig te zijn. Halifax (Canada): 3 Februari om 11.00 uur; Norfolk (V.S.): 8 Februari om 11 uur; Funchal (Madeira): 15 Februari om 17.00 uur. Post, bestemd voor opvarenden van bij het smaldeel 5 ingedeelde schepen en uit te reiken in onderstaande havens dient uiterlijk op de daarbij aangegeven datum en uur te Amsterdam op het marinepost kantoor aanwezig te zijn: Agadir: 29 Janu ari om 17.00 u., 3 Febr. om 17.00 u. en 8 Fe- br. om 17.00 u., uitsluitend voor opvarenden van Hr. Ms. „Walrus"; 10 Febr. om 17.00 u. voor opvarenden van het gehele smaldeel; Cisneros: 29 Januari om 17.00 (niet voor opvarenden van Hr. Ms. „Walrus"); Casa blanca: 16 Februari om 17.00 uur. Adressering als volgt: naam, rang of kwaliteit, marinenummer, aan boord van (naam van het schip). Amsterdam C.S., Marine. De naam van de haven, waar de post wordt uitgereikt, dient niet te worden vermeld. Voor leden van het personeel van squa dron 320 van de Marine Luchtvaartdienst is de posts.luiting iedere Maandag en Don derdag om 17.00 uur te Amsterdam, met als sluiting voor de laatste zending 24 Maart om 17.00 uur. Adressering als volgt: naam, rang of kwaliteit, Marinenummer squa dron 320 Marineluchtvaartdienst, Amster dam C.S., Marine. Prinses Beatrix heeft gistermiddag een bezoek van drie kwartier gebracht aan de grote slottentoonstelling „Kunstenaars Helpen" in het Rijksmuseum te Amster dam. De Prinses kocht ook een aantal lo ten. Horizontaal 1. bitter vocht; 4. drukte; 6. voorzetsel; 7. vrouw van Jacob; 9. woedend; 11. broei bak; 13. meubelstuk; 15. korte kous; 17. vloeibare spijs; 19. voorzetsel; 21. oog- vocht; 23. vervoeron- derneming; 25. ne vens; 28. gravin uit het Holl. Huis; 29. dag der week; 30. on heilaanbrengende go din; 31. meisjesnaam; 33. biersoort; 34. gem. in Drente; 36. bar; 38. groente; 39. ke ver; 40. voorwerp om vis te vangen; 43. pas gang van een paard; 44. een der profeten; 45.. jongensnaam; 47. sluiskolk; 49. niet sterk; 50. telwoord. Verticaal 1. visbeen; 2. schuur middel; 3. boom; 4. vlies; 5. cylindervor- mig voorwerp; 8. boom; 10. boom; 11. dapper; 12. plaats in België; 14. handeling, waardoor men iemand ontslaat; 15. gebod; 16. slot; 18. niet dezelfde; 20. hemelgeest; 21. mak; 22. rivier in Zwitserland; 23. van elk evenveel (op recepten); 24. lied; 26. oude wijnmaat; 27. voorzetsel; 32. Europeaan; 35. dof; 37. gebrek in gegoten ijzer; 38. groente; 41. gem. in Zeeland; 42. stad in Duitsland; 44. ik (Lat.); 46. gaffelvormige stutpaal; 48. als 30 hor. Om mee te dingen naar de drie geldprij zen ad 7.50, 5.en 2.50 moeten op lossingen onder de aanduiding „Oplossing Puzzle" uiterhjk Dinsdag 17 uur ontvangen zijn aan een van onze kantoren in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37, of IJmuiden: Kennemerlaan 186. Men sluite geen mededelingen bij. 1 2 3 4 5 7 8 10 11 14 16 18 L 20 24 2 2 23 24 26 27 •28 29 30 31 32 33 34 35 36, 37 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 SO 1. Winnaars van de vorige puzzle zijn: H. J. Atsma, Ohmstraat 1, Haarlem 7.50. 2. J. Koops, Homburgstraat 30rood, IJmuiden 5. 3. H; Veldkamp, Gortestraat 15, Haarlem 2.50. De oplossing was: Horizontaal 1. meid; 4. eden; 7. deler; 9. genadig; 11. are; 12. era; 14. la; 15 abt; 16. o.a.; 17. tam; 19. ten; 20. nagelen; 24. deken; 26. beek; 27. stom. Verticaal: 1. ma; 2. idee; 3. den; 4. eed; 5. drie; 6. nu; 8. lambiek; 9. graan; 10. groen; 11. alt; 13. aan; 18. made; 19. tent 21. gek; 22.1es; 23. eb; 25. om Naar wij van de Nederlandse Particuliere Rijnvaartcentrale vernemen, is met ingang van gisteren de vaart op de gehele Rijn, zowel afkomend als naar boven, gestremd. Er is hoogstens nog een enkel motorschip, dat pogingen doet om de reis te vervolgen. Door ijsvorming en ijsgang in de Zeeuwse stromen is het Loodswezen Zesde district genoodzaakt geweest de lichtboeien in de Oosterschelde beoosten Zierikzee en in de Zandkreek op te nemen en te vervangen door ijsboeien. Aangezien derhalve ook de gasboei bij de ingang van de Zandkreek is weggenomen heeft dit tengevolge, dat de veerdienst KatseveerZierikzee bij het invallen van de duisternis moet worden gestaakt. Zet de ijsvorming door, dan zal dit tot gevolg hebben, dat niet alleen in het donker niet kan worden gevaren, doch dat ook overdag de dienst geheel of ge deeltelijk zal moeten worden gestaakt. De veren over de Westerschelde func- tionneren normaal. i Terwijl de temperatuur in Twente in de nacht van Woensdag op Donderdag der tien graden onder nul was kampeerden 1000 militairen in tenten op de Holterberg. Het waren de mannen van de staf van het Eerste Legerkorps, die daar Dinsdag voor de oefening „Surpise" aangekomen zijn (de Verbindingsdienst reeds Maandag). Onder leiding vart hun commandant luit.-gen. Opsomer zijn ze er heen getrok ken om nu eens precies uit te vinden wat een soldaat in de koude nodig heeft en men moet zeggen dat ze, gezien de tempe ratuur, het zich niet gemakkelijk hebben gemaakt. En al waren dan de ervaringen vaak niet zo behaaglijk, men heeft er, zoals generaal Opsomer zeide, zeer veel van geleerd en men is in Nederland weer een stap dichter gekomen bij de oplossing van het pro bleem hoe de soldaat het beste te kleden tegen winterse omstandigheden. Tot dus verre bestaat in het Nederlandse leger geen speciale kledij, die bescherming biedt tegen grote koude, maar het rapport dat over deze oefening uitgebracht wordt, zal waar schijnlijk een aantal suggesties op- het ter rein der speciale winterkleding opleveren en daarmee misschien een aanpassing in deze bespoedigen. Winddichte overkleding is volgens deskundigen een eerste vereiste. De dokter heeft het heel rustig gehad. Geen enkele man heeft men volgens hem moeten afvoeren en in slechts acht geval len is sprake geweest van een lichte be vriezing van vingers of teen of bevangen zijn door de koude. Enige warme dranken in de hospitaaltent brachten de slachtoffers dan echter spoedig weer op verhaal. De meeste klachten betroffen de keel en hoes ten, wat de dokter voor een deel weet aan het stof dat op de droge grond gemakke lijk opstuift. Vaseline deed wonderen als bescherming en slechts bij hen die daar mee niet uitgerust bleken kwamen ge sprongen lippen en dei'gelijke klachten voor. Voor de dokter zelf was deze oefening eveneens zeer instructief, omdat hij ge merkt heeft dat sommige van zijn zalven bij lage temperatuur bevriezen en daar mee onbruikbaar wor.den. Een ander probleem waarmee het eerste legercorps te kampen heeft gehad was de watervoorziening. Een deel van het water werd aangevoerd uit de Schipbeek, waar in men een benzinebrander had drijven om de beek open te houden. Vandaar werd het water in tankwagens gepompt, doch bij aankomst in de legerplaats bleken dan veelal de kranen van de tanks bevroren te zijn. De Woensdag begonnen besprekingen tussen de vertegenwoordigers van de ver eniging van huisartsen en van de zieken fondsen zijn Vrijdagavond voortgezet, doch hebben nog niet geleid tot overeen stemming. Dinsdag zal opnieuw worden getracht tot een oplossing te komen op basis van het rapport-Van Schaik. De Landelijke Specialistenvereniging houdt 6 Maart in Utrecht een buitengewone ledenvergadering. De agenda vermeldt on der meer bespreking van de ziekenfonds honorering 1954. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Giessen-Oudekerk R. Dijk- meyer, vicaris te Midwolda (Gr.); voor bijzondere werkzaamheden (maatschap pelijke en geestelijke opbouw in Zuid- Oost Friesland, met binding van zijn standplaats van de provinciale kerkver gadering van Friesland) (toez.) P. Ver dam te Wijnjeterp. Benoemd tot vicaris te Oosterbeek J. van Hartingsveld, cand. te Utrecht. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Utrecht-C. (vac. prof. H. J. Schilder) J. Groen te Groningen. Chr. Geref. kerken Bedankt voor 's-Gravenhage C. P. Op den Velde te Murmerwoude. Geref. gemeenten Beroepen te Nieuw-Beijerland W. Hage te Aalst. Bij de Uitgeverij Contact, Amsterdam. Antwerpen., is verschenen het derde en laatste deel („Mens en dier") van dr. Fritz Katos cyolus „Het wonder der na tuur". dat wij zonder aarzeling kwalifi- cerein mogen als een der beste populai- re werken der laatste kwarteeuw op natuurhistorisch gebied. Fescinerend als de beide voorgaande delen „Kosmos" en „Le. ven on planten" zijn, vindt het werk zon der twijfel zijn apotheose iin het sluitstuk van deze trits, waarin de auteur ons een magistraal panorama schildert van gans de ontwikkelingsgang van millioenen jaren dierlijk leven op aaide en dat in beel den die voor ieder begrijpelijk zijn. Hij rekent af met de hoogmoed van de mens, om zichzelf als het middelpunt der schep ping te zien en toont ons aan, dat zelfs de nietige amoebe zonder twijfel een even groot wonder is ais de „homo sa piens". Wat Kahn b.v. onthult over de raadselachtige instincten van vogels en in secten, de mysteries dei" biogenese en de bizarre „onwetmatigtheid" der Natuur, dat is boeiender dan welke roman ook. In deze voorbeeldige typografische uitvoering, met zeldzaam fraaie illustraties en in de vlek keloze Nederlandse bewerking (die onder toezicht stond van dr. C. van Rijsinge), is het een onschatbaar bezit voor iedere na tuurliefhebber, hetzij leek of vakman. De voorzitter van het Amerikaanse mijn- werkersverbond, John Lewis, heeft Vrij dag de afschaffing van de anti-stakingswet van Taft en Hartley geëist. In een schrijven aan de senaatscommis sie voor arbeidszaken verklaart Lewis, dat de door president Eisenhower voorge stelde amendementen „slechts zwakke lap middelen zijn, berekend om op misleiden de wijze de gemoederen te sussen". Ook van andere zijde ontmoeten de door Eisenhower voorgestelde wijzigingen ern stige critiek. Zo zijn vakverenigingsleiders die tezamen ongeveer 16 millioen arbei ders vertegenwoordigen, sterk gekant tegen het voorstel om bij alle arbeidsgeschillen de werknemers bij geheime verkiezingen onder auspiciën der regering te laten be slissen, of zij al dan niet het werk zullen neerleggen. Het verzet tegen dit plan is zo groot, dat het Congres het, naar men verwacht, zal verwerpen. Een facfor hierbij zijn ongetwijfeld de komende verkiezingen. Van de uit dertien leden bestaande com missie voor arbeidszaken uit de senaat, die de wijzigingen thans behandelt, zijn zes democraten en twee republikeinen tegen standers van het voorstel. De voorzitter van het CIO-vakverbond, Walter Reuther, heeft voor de commissie felle critiek op Eisenhowers houding ten aanzien van de arbeidswetgeving geoefend, hierin gesteund door Meany, de voorzitter van het andere grote vakverbond AFL. 'TOCOOCOOOOOOOOCOOOOOOCCO BERLIJN (Reuter). Bij een Rode Kruispost voor vluchtelingen in West- Berlijn meldde zich dezer dagen een 12-jarige jongen, die zeide uit Kum- mersdorff in Oost-Duitsland afkomstig te zijn. Hij vroeg politiek asyl, omdat hij het bij zijn vader, die communist was, niet kon uithouden. Zijn verhaal werd geloofd en hij werd ondergebracht in een kindertehuis. Bij een nader onderzoek bleek echter, dat de jongen in de Amerikaanse sec tor van Berlijn woonde en dat hij niet zozeer wegens eenpolitiek meningsver schil met zijn vader de benen had ge nomen, als wel omdat hij zijn onder wijzer had zien aankomen, die weinig goeds had te vertellen over zijn presta ties op school. Toen dit eenmaal was vastgesteld, werd de jongen, waarschijn lijk tegen zijn zin, weer naar huis ge bracht. LONDEN (United Press) Indien de Cobaltbom, de C-bom, ontwikkeld wordt, kan die de ganse menselijke beschaving zo wel van vriend als vijand vernietigen. Dit werd gisteren verklaard door prof. Otto R. Frisch, een Britse geleerde, die geholpen heeft Amerika's eerste atoombom te Los Alamos te maken. Frisch waarschuwde in een lezing onder auspiciën van de vereni ging van Britse atoomgeleerden, dat de C- bom en de A- en li-bommen met Cobalt be werkt om hun radio-activiteit te verlengen, ieder leven van de aarde zouden kunnen weg vagen. Frisch was lid van de Britse groep des kundigen die tijdens de oorlog met Ameri kaanse geleerden aan het atoomproject heeft gewerkt en later stond hij aan het hoofd van het Britse bureau voor kern onderzoek te Harwell. Na zijn lezing werden hem vragen ge steld over de onthulling van een Britse ge leerde vorig jaar zomer, dat een atoombom die in een Cobaltschaal zou zitten, theore tisch zulk een langdurige radio-actieve sluier over de aarde zou leggen dat dit de mensheid misschien zou vernietigen. „Het is reeds lang bekend dat Cobalt een buitengewone affiniteit heeft om radio activiteit te absorberen," verklaarde Frisch, „wanneer de radio-activiteit geabsorbeerd is blijft zij lang hangen." Frisch geloofde dat de C-bom militair gezien vrijwel nutteloos zou zijn omdat hij zowel de legers, die zouden proberen hem te gebruiken, als de vijand tegen wie hij gebruikt zou worden, zou uitwissen. Frisch, die in 1933 uit Oostenrijk naar Engeland kwam voor atoomexperimenten aan de universiteit van Cambridge, zeide ook dat het weinig zin heeft nog groter H- bommen te maken. De uitwerking van H-bommen neemt niet toe in verhouding tot hun omvang, zeide hij, en naar zijn mening zou een regen van kleinere A-bommen meer des tructie veroorzaken. Een H-bom, verklaarde hij, zou explo deren met ongeveer duizendmaal de kracht van een op plutonium gebaseerde A-bom Maar de uitwerking van de explosie op doelen in de buurt neemt snel af. Een atoombom vernietigt alle gebouwen binnen een straal van een mijl om het punt van explosie, legde hij uit. Maar de dui zendmaal machtiger H-bom vernietigt ze slechts binnen een gebied van tien mijl.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10