Moeilijkheden bij Haarlemse speeltuinverenigingen TAXI bestellen Heemsteeds nieuwe zomerbad krijgt vijf bassins Kort en bondig Streven om tot hechtere organisatie te komen wekt verzet Voor zendingen A. B. C. 'grieven aan de redactie Noodnet van radio zendamateurs De radio herdenkt overstromingsramp „Reinaert de Vos" Beurtvaart in Haarlem door ijsgang gestaakt ZATERDAG 30 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 „Kinderhulp" vraagt steun J. Prinsen veertig jaar uitvoerder Vijf lezingen over de vrouw in de politiek Jubilarissen bij brandweer Een boekje over hun werk tijdens de rampdagen Wellicht ook tien meter hoge springtoren Brandstofvoorziening baart geen zorgen Jongen door ijs van N. B. Spaarne gezakt Nachtdienst apotheken ylr* ZIJLSTR.56 LICHT- EN KRACHTINSTALLATIES Burgerlijke Stand van Haarlem In de Memorie van Antwoord op de door de Haarlemse raadsleden naar aanleiding van de ontwerpbegroting gestelde vragen wordt ook aandacht gewijd aan de speel tuinen. B. en W. bevestigen daarbij, dat er enkele moeilijkheden zijn gerezen wegens de voorgenomen reorganisatie van het verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen. De huidige federatie wil men de vorm van een vereniging geven, waarbij de thans bestaande zelfstandige verenigingen afdelingen worden van het Verbond. Vijf ver enigingen in het algemeen de grootsten, zoals Ooster- en Vondelkwartierver zetten zich hiertegen omdat verlies van zelfstandigheid wordt gevreesd. Op verzoek van het federatiebestuur treedt wethouder D. J. A. Geluk reeds bemiddelend op. De wethouder heeft reeds met beide partijen afzonderlijk gesproken. De vijf dissi denten zullen nu zelf een reglement ontwerpen. Het ligt in de bedoeling, dat dit reglement in een gezamenlijke vergadering van de vijftien leden van het Verbond, te houden onder leiding van wethouder Geluk, aan de orde zal worden gesteld en dat men daar zal pogen tot een (Vergelijk te komen. Een vergelijk dat tenslotte wel mogelijk moet zijn al was het maar omdat de gemeentelijke subsidie niet aan de afzonderlijke speeltuinen wordt gegeven, maar aan het Verbond. Verder zijn ook de huisvestingsmoeilijk heden van „Vriendschap Zij Ons Doel" en „Klarenhof" ter sprake gekomen. De vereniging V.Z.O.D. is een stuk grond beschikbaar gesteld aan de Nieuwe Land- straat, welke grond thans nog als opslag ruimte is verhuurd. De huurder heeft thans reeds een gedeelte afgestaan om V.Z.O.D. in de gelegenheid te stellen de speelwerktuigen te plaatsen. Het komende seizoen zal de speeltuinvereniging haar poorten dus in elk geval weer kunnen openen. Zodra voor de huurder een ander opslagterrein is gevon den, komt de gehele oppervlakte voor V.Z. O.D. beschikbaar. Voor „Klarenhof" is thans nog geen oplos sing gevonden, daar B. en W. noch het Leid- seplein, noch het Brouwersplein voor het vestigen van een speeltuin de geschikte plaats achten. Onderzocht wordt thans of het vervroegd saneren van bepaalde straten in de Leidsebuurt op korte termijn een op lossing kan bieden. Twee aspecten B. en W. hebben in de Memorie van Ant- wdord dit jaar voorts een interessante uit eenzetting gegeven omtrent karakter, ont wikkeling en leiding van het speeltuinwerk. Zij kondigden daarbij tevens aan, dat zij voornemens zjjn binnenkort in overleg met de speeltuin- en jeugdverenigingen te ko men tot uitbreiding van de vacantiebeste- ding voor de jeugd. Reeds sedert tal van jaren heeft het speel tuinwerk twee aspecten. Het bieden van veilige speelgelegenheid voor de jeugd tot 14 jaar en daarnaast het winterclubwerk. Hiermede wordt aan de kinderen van de le den tijdens de wintermaanden nuttige en aangename bezigheid verschaft in de vorm van handenarbeid, e.d. Langzamerhand be gint bij de bestuurders het besef door te dringen, dat dit werk ook in paedagogische zin vormende waarde moet hebben en ont staat er behoefte aan geschoolde jeugdlei ders, welke men met de leiding van de clubs wil gaan belasten. Ook breidt zich om deze ADVERTENTIE groot of klein [ENST A B C nie groot of klein is BESTELDIENST ABC niet te evenaren BARREVOETESTRAAT 2 HAARLEM Tel. 18128 - na 6 uur 14810 - 14155 Tezamen met de „vergeten groepen", die geen verhoging van inkomsten hebben bij de gestegen kosten van levensonderhoud, mogen zeker ook genoemd worden de voogdijvereni- gingen, welke de verzorging en opvoeding van kinderen op zich genomen hebben. Zo behar tigt bijvoorbeeld de Vereniging Kinderhulp, afdeling Haarlem en omstreken, de opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin. De omschrijving geeft duidelijk aan uit welke kringen deze kinderen stammen. Het gezin, dat een kind wil opnemen, kan dit niet adopteren, daar uit eindelijk de moeder en/of vader hun recht op hun kinderen behouden en contact daarmee kunnen vragen. Het is een zuiver menslie vende taak. die deze pleegouders op zich nemen, temeer daar de te ontvangen kosthuis- gelden niet op winst zijn berekend. De door het Rijk gegeven subsidie is niet toereikend voor alle te maken kosten en deze worden gefinancierd uit giften encontributies van leden. Het toenemend aantal pupillen en de sterk gerezen koster) eisen hogere inkomsten Gaarne zullen leden worden ingeschreven (contributie 2.50 per jaar) op het adres Dickmansstraat 54 te Haarlem en giften zijn zeer 'welkom op postgirorekening no. 243200 ten name van de Vereniging Kinderhulp. In Ripperdakazerne Op Dinsdag 2 Februari zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer J. Prinsen als uit voerder in dienst kwam bij de Ripperda kazerne in Haarlem. Hij volgde daarbij de voetsporen van zijn vader, die er vijftig jaar lang hetzelfde beroep uitoefende. De heer Prinsen behaalde op 42-jarige leef tijd het diploma-handenarbeid. Op deze cur sus. die verder alleen door onderwijzers en onderwijzeressen gevolgd werd, slaagde hij als nummer één, zelfs in algebra en meet kunde, hoewel hij nooit meer dan de lagere school gevolgd had. De nu 67-jarige is zeer muzikaal. Hij speelt veel piano, al kan hij geen noot lezen. Verder is hij een zeer gezien lid geweest man de mannenkoren „Zang en Vriendschap" en „Kunst na Arbeid". Ook is hij een verwoed amateur-fotograaf. Hij heeft reeds vele prij zen op fotowedstrijden in de wacht gesleept, o.a. bij Focus en Haarlems Dagblad. ,,'t Is er een uit duizenden". Dat is het oor deel van alle mannen van de Ripperda kazerne. die hem dan ook op de handen dragen- Onder auspiciën van de afdeling' Haarlem van de Nationale Vrouwenraad van Neder land zal in gebouw Thesofia, Nassauplein, een serie van vijf lezingen gehouden wor den over het onderwerp: „Van gemeente tot Verenigde Naties". Op 3 Februari spreekt mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi over „De vrouw in de gemeenteraad". Op 17 Febru ari spreekt mevrouw mr. J. M. Stoffels- van Haaften over „De vrouw in de Provin ciale Staten". Op 3 Maart zal mejuffrouw mr. J. Zeelenberg het onderwerp „De vrouw in de Tweede Kamer" toelichten. Op 17 Maart spreekt mevrouw dr. A. J. P. V/ibaut-van Gastel over „De vrouw in fe deraal Europa" en tenslotte zal mejuffrouw mr. J. de Vink op 31 Maart spreken over „De vrouw in de Verenigde Naties". redenen het terrein uit, waarop de speel tuinverenigingen zich gaan bewegen. Zo be horen o.m. trekken, kamperen en natuur studie thans mede tot de activiteiten van deze verenigingen. Er is hier sprake van een natuurlijke ontwikkeling, welke in op voedkundige zin beschouwd verheugend moet worden geacht. Gezien de eigen sfeer en het speciale milieu van de speeltuinver enigingen, alsmede het feit, dat nog zeer grote groepen jongens en meisjes buiten elke vorm van jeugdwerk blijven, behoeft geen concurrentie met de jeugdbeweging te wor den gevreesd. In het algemeen wordt bij de medewer king, welke de speeltuinverenigingen wordt verstrekt bij de oprichting van een tuin, de richtlijn gevolgd, dat de gemeente de grond beschikbaar stelt, zorgt voor afrastering, bo dembedekking en een zandbak. De speel werktuigen en het onderhoud komen voor rekening van de verenigingen. Het verdient aanbeveling om in de nabije toekomst proe ven te nemen met een half harde bodembe dekking, daar de grasmatten van de speel tuinen in verband met de grote bespelings intensiteit zeer moeilijk en alleen met hoge kosten in stand gehouden kunnen worden. Het speeltuinwerk heeft zijn grote ont wikkeling vooral te danken aan de toewij ding en belangeloze medewerking van de vele ouders, die tezamen de speeltuinver enigingen vormen. Nu het clubwerk een steeds belangrijker plaats in het speeltuin wezen gaat innemen, neemt de behoefte aan geschoolde topleiding steeds meer toe. Dit is dan ook één van de redenen, waarom het bestuur van het Verbond aanstuurt op een meer hechte organisatie, opdat ook in dit opzicht door samenwerking nieuwe wegen kunnen worden ingeslagen. In verband met de verantwoordelijkheid, welke de kamplei ding in paedagogisch en mediseh-hygiënisch opzicht tegenover de deelnemers en de ouders draagt, behoort deze leiding ook naar het oordeel van het College te bestaan uit terzake deskundigen. Op Woensdag 10 Februari zullen in de brandweerkazerne de jubilarissen A. H. de Bruijn en G. van Galen, vrijwilligers eerste klasse gehuldigd worden, waarna aan hen de onderscheidingen zullen worden uitgereikt. Na afloop van de bijeenkomst in de H. K.B., waar de uitreiking van de gouden bijltjes en de prijzen, behaald bij de Com petitiewedstrijd 1953 zal plaats hebben. Deze avond zal mede worden opgeluis terd door een lezing, te houden door oud- hoofdbrandweermeester dr. C. Spoelder. (Verkort weergegeven Open brief aan de raad. Ondergeteken de verzoekt de raadsleden met de meeste klem de voorstellen over de ziektekosten regeling voor ambtenaren te verwerpen. Hij is jarenlang lid van Nederlands alge meen ziekenfonds en heeft daarover niet te klagen. Het liefst zou hij onder de ver plichte vei-zekering vallen. Wanneer de ziektekostenregeling wordt aangenomen, zal hij, evenals anderen, in dezelfde sala risschaal, dokters- en apothekerskosten moeten voorschieten, hetgeen van de lagere salarissen niet gevergd kan worden. Voorts wijst hij erop, dat de ziekenfond sen riskante gevallen als regel niet accep teren. Dit kan na pensionnering en uitslui ting uit de gemeentelijke regeling zeer na delig zijn voor de betrokkenen. J. P. TEROL, portier Bouw- en Woningtoezicht ADVERTENTIE Dan 18000 bellen Er bestaan plannen een „noodnet" in te stellen van amateur-radiozenders. Het werk van deze zendamateurs is in de dagen van de ramp van de allergrootste betekenis ge weest, omdat deze zenders het enige com municatiemiddel vormden tussen het getrof fen gebied en overig Nederland. De directeur-generaal van P.T.T., de heer L. Neher, heeft aan alle radio-amateurs, die in ons land over een zendvergunning be schikken, verzocht zich beschikbaar te stel len voor de vorming van zulk een noodnet, dat in mogelijke dagen van rampspoed grote diensten zou kunnen bewijzen- Gebleken is zo schrijft de heer Neher dat het werk der radio-amateurs bij de Februari-ramp van 1953 van onschatbare waarde is ge weest. Daarom wordt ernaar gestreefd een amateurnoodnet op te bouwen, waarvan de leiding in handen zal worden gelegd van de heer A. S. van Schendel, hoofd van de Bij zondere Radiodienst bij de P. T. T. In het afgelopen jaar is de vorming van dit nood net voorbereid door het bestuderen en vaststellen van de frequenties, welke voor dit doel het meest geschikt zijn, van de werkwijze, die moet worden toegepast en het nemen van administratieve maatregelen. Nu is het ogenblik gekomen zo zegt de heer Neher om aan de zendamateurs te vragen hieraan hun medewerking te ver lenen. Over hun werk in de rampdagen van vo rig jaar hebben de amateurs, die verenigd zijn in twee verenigingen, de VERON en de VRAZA, rapporten ingediend, die op 1 Fe bruari de herdenkingsdag van de ramp, in de vorm van een boekje „Kanaal 3700" wor den uitgegeven. De titel van dit herden kingsboekje is ontleend aan het feit, dat Kanaal 3700 het kanaal op de 80 meter band was, waarop de amateurs werkten. Op Maandag 1 Februari zal de radio een belangrijk deel van de zendtijd over beide zenders inruimen aan een herdenking van de watersnoodramp. Deze reeks uitzendingen zal des morgens beginnen met een herdenkingsrede door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, welke om zeven en acht uur zal worden uitgezonden. Om kwart voor één zal een aantal reportages volgen van her denkingsdiensten, welke die morgen in het getroffen gebied zijn gehouden. Na het nieuws van één uur volgt een uitgebreid programma, dat tot titel draagt „de stand van zaken" en waarin reporters in Zierikzee, Dreiscbor, Cude Tonge, 's-Gravendeel, Fijnaart, Stavsr.isse, Krui- ningen en in Den Haag bij de Rijkswater staat en Rampenfonds, verschillende aspec ten van het leven in het rampgebied en het herstel zullen belichten, zoals het herstel van landbouw en dijken, de woningbouw en revacuatie, de adoptie en de gezins zorg. In de avonduren zal het programma van half acht tot half elf geheel gewijd zijn aan de ramp-herdenking. Het eerste deel van dit programma heeft tot titel „Neder land herdenkt". Het wordt ingeleid door klokken uit Texel, Hontenisse, Stellendam, Nieuwerkock, Albiasserdam en Klundert. Na deze inleiding volgt een toespraak door Prins Bernhard, voorzitter van het Ram penfonds. Vervolgens zal opnieuw een se rie reportages van herdenkingsdiensten welke in de middag gehouden zijn, worden uitgezonden. Het slot van dit deel van het programma is een volledige uitzending van een herdenkingsconcert uit de Grote Kerk in Goes. Het Noordhollands Philhar- monisch Orkest zal met medewerking van een gemengd koor, gevormd door 200 Zeeuwse zangers en zangeressen, het Requiem ten gehore brengen van de Zeeuwse componist G. H. von Brucken Fock. De radioherdenking zal eindigen met een klankbeeld „De ramp redding", dat wordi samengesteld uit de reportages van een jaar geleden. Aan deze reportage wer ken dezelfde verslaggevers mee uit de rampdagen, maar ook een aantal geredden, die in de oude reportages voorkwamen en die nu verder zullen vertellen over hun wederwaardigheden sindsdien. Van de Wereldomroep, die het program ma overneemt, zal eveneens de staf mee werken. Op de jaarvergadering van H.P.C. is de hoop uitgesproken dat de internationale jubileumwedstrijden, die deze vereniging in 1956 wil organiseren, gehouden zullen kunnen worden in Heemstede's nieuwe, grote Zomerbad aan de Sportparklaan. (Men zie ons blad van j.l. Donderdag). Over de mogelijkheden hiervan hebben wij ons licht opgestoken bij de Heemsteedse wethouder voor de Volksgezondheid, de heer H. Di s s e 1 k o e n, tot wiens bemoeiingen de aanleg van deze nieuwe zweminrichting behoort. De wethouder deelde ons mede, dat de ingebruikstelling in het voorjaar van 1956 geenszins uitgesloten is. Verscheidene oorzaken van zeer uiteenlopende aard maken enige spoed bij de aanleg van het zomerbad wel gewenst. Daarom heeft het gemeentebestuur enige tijd geleden opdracht gegeven tot verdere uitwerking van het reeds eerder door de gemeenteraad aanvaarde schetsplan dat ontworpen is door de architect Wesselo te Bussum, Nederlands meest vooraanstaande zwembad bouwer. 6 Over de détails van het plan staat uiter aard nog niets vast. Niet alleen de ge meenteraad heeft zich daarover nog niet uitgesproken, ook het college van B. en W. en trouwens ook de wethouder zelf heb ben hun mening nog niet over elk onder deel definitief gevormd. Wellicht geldt dit zelfde ook voor de architect, want het schetsplan is reeds een jaar of vijf oud en in deze jaren zijn er al weer heel wat op vattingen tot verdere ontwikkeling geko men en zijn andere meningen gewijzigd of geheel losgelaten. Anderzijds echter is er héél wat dat logisch volgt uit de aanvaar ding van het schetsplan. Zo bijvoorbeeld, dat het zomerbad zowel ten dienste van de volksgezondheid als van de sportbeoefe ning zal moeten strekken, waarbij de eisen van de volksgezondheid primair zijn. Dit houdt onder meer in dat er niet alleen voor de onmiddellijke behoefte maar ook voor een verdere toekomst, als de bevolking zal zijn uitgegroeid, voldoende gelegenheid moet zijn voor schoolzwemmen, zwemon- derricht, separaat en gemengd zwemmen, zonnebaden en ook voor het bijbrengen van de eerste waterbeschaving aan kleu ters. Gerekend wordt daarom op de aan leg van vijf bassins, waaronder één groot, van twintig bij vijftig meter, dat geheel op de sport-eisen zal zijn ingesteld. Deze af metingen maken het geschikt voor het or ganiseren van internationale wedstrijden, waarbij dan niet minder dan zes vijftig meter-banen kunnen worden uitgelegd. Wethouder Disselkoen hoopt dat het mogelijk zal blijken een tien meter hoge springtoren op te stellen. Dat zou de enige zijn in een verre omtrek en niet alleen de sportbeoefening zou dit ten goede komen maar ook de exploitatie-uitkomsten zou- nen hierdoor gebaat kunnen zijn. Een zó „Barbarossa de zeeschuimer'' (Cinema Palace). Een nieuw piratenepos naar beproefd recept, overgoten met een pikant technicolor-sausje. Voor het geval een mi nuut oud is, hebben wij onze eerste enter partij al te pakken en van dat moment af valt men van het ene gevecht in de an dere massamoord, waarbij het als een pret tige bijkomstigheid mag worden aange merkt, dat men nauwelijks een druppel bloed ziet vloeien. Wij kunnen ons dan ook niet herinneren ooit zoveel lieden op zo propere wijze te hebben zien sneuvelen zonder aan overtuigingskracht in te boe ten. De intrige behandelt de strijd van de legendarische zeventiende-eeuwse kaper kapitein Barbarossa tegen de wrede Spaan se overheersing van Cuba en omdat wij allemaal sinds de vaderlandse geschiedenis lessen nog iets tegen die Spanjolen heb ben, doet het ons oprecht deugd, dat zij er danig van langs krijgen. John Payne is het prototype van de ruige boekanier, Donna Reed een verrukkelijke kat van een gou verneursdochter. H. C. „Het zwaard der vergelding" (City). In de tijd dat de Spanjaarden nog geregeld naar Amerika overstaken om er zoveel mo gelijk goud vandaan te halen, vormt El iviocho een bende waai-mee hij plunderend langs de dorpen en steden trekt. Na enige tijd gaat hij samenwerken met kolonel Correl, die het in zijn hoofd gezet heeft gouverneur van een der koloniën te wor den. Hij krijgt dan echter te maken met een man, die onder de naam „De Zorge loze" het onrecht aan het bestrijden is en natuurlijk sneuvelen ook de kolonel en de bendeleider in tweegevechten met deze dappere musketier. Voordat het echter zover is, wint de liefde van de dochter van de gouverneur en na veel wapengekletter kunnen de be zoekers dan weer de bioscoop verlaten met het rustige gevoel dat het goede weer eens een keer over het kwade gezegevierd heeft. John Carroll, Adela Mara en Mona Maris spelen in deze Centra-film de hoofdrollen. Van Maandag tot en met Donderdag draait in deze bioscoop opnieuw de be kende Italiaanse film „Bittere Rijst" met Silvana Mangano als hoofdrolspeelster. H. d. G. Dc prins-piraat (Lux or) Omstreeks het jaar duizend komt een wrede Norman- diër in het bezit van het eiland Amalfi, dat bestuurd wordt door een nobele graaf. Na een jaar of twintig zetten de inmiddels tot flinke en dappere jongemannen opgegroei de zoontjes van deze vijanden de strijd op dezelfde voet voort en dank zij de moed en het inzicht van de gravelijke zoon, Mauro, wordt de Normandiër tenslotte gedwongen Amalfi weer af te staan. Het deert hem weinig, dat zijn jeugdvriendin hem op het allerlaatste moment nog tracht te verraden, want tijdens de vechtpartijen heeft hij zijn hart verpand aan een schone Griekse ge vangene. Het enige nieuwe in dit aloude verhaal is het feit, dat er geen knallende geweren aan de gevechten te pas komen. Men behelpt zich met speren, pijlen en bogen en voor de bioscoopbezoeker is dat wel zo rustig. H. d. G. Herdenkingsfilm in bioscopen. In het filmjournaal van Polygoon, dat deze week in diverse bioscopen draait, wordt een uit gebreid overzicht gegeven van de herstel werkzaamheden in de door de Februari- ramp geteisterde gebieden. De brandstoffenhandelaren in Haarlem en omgeving hebben, naar ons vanmorgen na ampele informaties gebleken is, over het algemeen nog voldoende brandstoffen in alle gebruikelijk soorten in huis om aan de behoeften van de afnemers te voor zien. Slechts bij enkele kleine en middel grote firma's is de voorraad aan eerste kwaliteit anthraciet de laatste dagen sterk geslonken, zodat hun klanten, wanneer de situatie zich niet met een dag of tien wijzigt, misschien genoegen zullen moeten nemen met gemengde huisbrand. De aan voer van de mijnen wordt op het ogenblik, nu de waterwegen door de vorst uitgevallen zijn, onderhouden met vrachttreinen, zodat er tot nog toe geen reden ia om ernstige stagnatie van de brandstofvoorziening te vrezen. Wel een probleem vormt de bezorging van de huisbrand bü de klanten en de expeditie van de brandstoffenhandeJaars werkt dan ook onder zeer ho«re druk van zeven uur 's ochtends tot vaak laat in de nacht om alle bestellingen op tijd te kun nen uitvoeren. Tot nog toe is dat gelukt, maar als het publiek doorgaat, pas op het allerlaatste ogenblik kolen te bestellen, dan moet de aflevering onherroepelijk spaak lopen. Er wordt dan ook een dringend be roep gedaan op alle particulieren, em niet te wachten tot hun kelder of kolenhok vol komen leeg is, maar reeds eens dag of vier van tevoren te bestellen. Wie niet een dag of langer in de kou wil zitten, doet er dus goed aan, vroeg tijdig zijn kolenman op te bellen. Gas en electriciteit Van de directie van het G.E.B. vernemen wij dat de gas- en electriciteitsvoorziening bij de huidige kolenvoorraad voor minstens twee maanden gewaarborgd is. Bovendien is er regelmatige aanvoer per trein, zodat zelfs bij aanhouden van het koude weer in de normale behoefte voorzien kan worden. Met behulp van de filmpjes, die verleden J jaar opgenomen werden, hebben de came- ra-mensen een afwisselend beeld van een „stukje ramp" en een „stukje opbouw" ge geven, dat tezamen met het sobere com mentaar en de woorden van Prins Bern hard een bijzonder boeiend geheel is ge worden. „Spijkers met koppen" (Frans Hals) De Engelse komiek George Formby, die met zijn gitaar vrolijke liedjes zingt en met auto's en motoren vele malen in gevaar dreigt te komen, beleeft in „Spijkers met koppen" weer vele avonturen. Toch ver veelt het niet als men hem al enige malen in gelijke films heeft gezien, integendeel men leeft gaarne met hem mee, vooral als er een sensationele race op een kleine scoo ter aan verbonden is. Als politieman ver vult hij een rol van betekenis, hoewel men hem er van verdenkt, dat hij meewerkte om sabotage te plegen. T' Een nieuwe morgen (Rembrandt) Over deze sympathieke Zwitserse film schreven wij Woensdag en bevalen u haar warm aan. Robin Hood (R o x y) Ook deze film hebben wij reeds besproken. Een glad ge maakt geval met een surplus aan roman tiek. Voor de liefhebbers. Bekentenis ener liefde (L i d o) Inder tijd schreven wij enthousiast over deze film met duidelijk positieve tendenz, knap van dialoog en montage. De bekentenis vgn ontrouw, die een actrice tegenover haar man, een arts, moet afleggen, eindigt in een vaststelling van de schuld, die de man aan de ontwikkeling heeft. Maar aan het slot vinden beide partijen elkaar weer in de bekentenis hunner liefde. Mammy (M i n e r va) In Minerva kan men Bobby Breen nog eens bewonderen in de zang-film Mammy. Voor wie van een sentimenteel-romantische film houden. hoge springtoren vereist een bassin van ten minste vier en een halve meter diepte, wat normaliter een zeer kostbare bassin constructie nodig zou maken. Uit de di verse besprekingen met de architect is evenwel een oplossing geboren, die bij gelijke doeltreffendheid de kosten op een veel gematigder niveau zal houden. Reeds enkele jaren geleden is om het ruim drie hectaren grote terrein van het toekomstige zomerbad een beschuttende beplanting met bomen en heesters aange bracht. Dit vergde een uitgave van onge veer zestig mille, waarmede niet alleen beoogd werd een prettige omgeving te scheppen maar ook de bescherming tegen Noorden- en Oostenwinden moest worden bereikt. In de afgelopen dagen heeft de wethouder er zich nog eens van vergewist dat de beplanting reeds nu zozeer is ge groeid dat dit laatste doel bereids bereikt is. Over de kosten van het gehele project konden nog geen cijfers worden verstrekt. Vanmorgen omstreeks elf uur is een der tienjarige jongen door het ijs van het Noor der Buiten Spaarne gezakt en dank zij actief optreden van drie fabrieksarbeiders van de Teer- en Asphaltfabriek in de Waarderpolder, van wie in het bijzonder dc zevenenveertig- jarige N- Sonnevelt genoemd dient te worden, is de jongen op het droge gebracht. Enkele jongens wilden het Noordcr Buiten Spaarne oversteken, hoewel dat zeer gevaar lijk is. Gisteren was er nog een vaargeul, die wel dicht is, maar zeer onbetrouwbaar. De jongens waren de vaargeul over en naderden een groot wak nabij het bedrijf van de T.A.F. Een dertienjarige jongen zakte door het ijs, waarna zijn vrienden om hulp riepen. Dit werd bij de T.A.F. opgemerkt en de heren Sonnevelt. Hoekstra en Van Riel begaven zich met een ladder en touw in de richting van de jongen. Eerstgenoemde, wonende aan de Generaal de Wetstraat, begaf zich op een lad der het dichtst bij de jongen en slaagde er in de drenkeling uit het water te trekken. Naar aanleiding van dit ongeval verzoekt de politie ons mee te delen, dat het ijs op het Spaarne onbetrouwbaar is- Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19. tel. 11000. Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Voor een niet zo talrijk publiek, dat er een tocht door de kou voor over had heeft Vrijdagavond het poppentheater „In den vroeden Zotscap" voor de leden van de Haarlemse Kunst Gemeenschap een voor stelling gegeven, die de afwezigen duidelijk in het ongelijk heeft gesteld, want wat Henk Zoutendijk, geassisteerd door Marja van Bergen, den volke vertoonde is van wel zo'n kunstzinnig gehalte dat het kwa lijk overtroffen kan worden. Neem nu al leen maar de keuze van het repertoire: Reinaert de Vos". Dit prachtige Middel- Nederlandse dierenepos kreeg een toneel- hoedanigheid, die men er altijd wel in had gezien maar dan hoogstens verwerkelijkt in de verbeelding. Zoutendijk realiseerde haar in een poppenspel-vorm, welke fasci neerde. Hij gaf een der figuren door een volmaakt gebruik van zijn stem een eigen karakter mee, het karakter dat „Willem die Madocke Makede" er zeer zeker in had gelegd, maar welks concretisering dan toch maar een zaak bleef van aanvoelings vermogen, begrip en de gave der expressie. Welnu deze bezit hij in hoge mate. Hij slaagde erin de aandacht voortdurend te concentreren op het dichterlijk woord en de poppen zo te hanteren dat zij daarvan de zichtbare omlijning waren. Daarbij maakte hij een ruim gebruik van alle tech nische middelen, die hem ten dienste ston den. Welk een vondst bijvoorbeeld om ter inleiding van de scènes waarin Koning Leeuw opkomt hem achter de schermen te doen spreken en dat bij herhaling de herhaling, die de aandacht telkens weer richt op het dichterlijk woord. Daarbij aan gepast was het spel met de belichting, waarvan hij een even effectvol als nuttig gebruik maakte. Met de „Reinaert" en het gebodene daar na demonstreerde Zoutendijk hoezeer het poppenspel een artistieke aangelegenheid is, waarvan men de uitwerking niet mag onderschatten. Fr. De steeds aanhoudende vorst is er de oorzaak van, dat nu ook de beurtdiensten van Haarlem op Amsterdaln en de Zaan streek gestaakt zijn. De rederijen achten het niet langer verantwoord om hun sche pen door het zware ijs te laten varen. Het vervoer geschiedt nu per auto, evenals de aanvoer van groenten, vee etc. Ook de sleepboten „Alpha" en „Jen ny" 2 die bij Stork Hijsch een vaargeul openhielden voor het overzetten van fa- briekspersoneel, hebben hun werkzaam heden gestaakt. Men heeft daar ter plaatse een houten noodbrug over de vaargeul ge slagen voor personeel van Stork en de Scheepsbouw. Gisteren is alleen het motorschip „Pitch" in Haarlem binnengekomen, terwijl van de daags daarvoor gearriveerde schepen, de tanker „Italië" weer vertrokken is, de dek schuiten „Adelaar" 2 en 3 geladen met rioolbuizen voor de Schipholweg zijn van het Noorder Spaarne doorgevaren naar de Buitenrustbrug en in de Industriehaven ligt nog een schip met hout in lossing. Van Zuidelijke richting uit is er sedert Dinsdagavond geen schip meer in de stad binnengekomen. De gemeenteveerdienst vaart nog normaal zijn dienst. BINNENLAND Het bezoek aan patiënten in het Mili tair Hospitaal te Den Haag is weer toe gestaan. Te Rotterdam arriveerde het schip „Greenville Victory" met 2000 ton materieel aan boord voor het Nederlandse leger. De lading bestaat uit vrachtauto's, waarin repa- ratiewerkplaatsen zijn aangebracht, snelle 18-tons tractoren voor zware artillerie, als mede vrachtauto's, trucks en opleggers. Een woonhuis aan de oostkant van de Badweg in de duinen tegenover de R.K. Kerk te Schiermonnikoog, bewoond door het gezin S. de Vries (echtpaar met twee kinderen) is totaal afgebrand. De oorzaak van de brand is een petroleumstel. De vader was met het ene kind thuis, terwijl de moe der met het tweede kind in het dorp bood schappen deed. De vrijwillige brandweer van Schiermonnikoog heeft de brand geblust. Verzekering dekt de schade. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur is de tienjarige Lubbert W., die met enige vriendjes op de vaart te Nijmegen aan het schaatsenrijden was, doordat hij te dicht bij een windgat kwam, door het ijs gezakt en verdronken. Het wetsontwerp inzake de regeling van het toezicht op schadeverzekeringsmaat schappijen is thans in 'n zodanig stadium van voorbereiding, dat verwacht mag worden dat het nog in de eerste helft van dit jaar aan de Tweede Kamer kan worden voor gelegd. Prins Bernhard heeft het nieuwe ge bouw in gebruik gesteld van het medisch- biologisch laboratorium der rijksverdedi gingsorganisatie T.N.O. te Rijswijk bij Delft. In dit laboratorium worden onderzoekingen verricht op medisch-biologisch gebied ten behoeve van de verdediging en de bescher ming tegen chemische, biologische en radio logische strijdmiddelen. Vrijdag was het honderd jaar geleden dat J. F. Oltmans, schrijver van De Schaap herder en Het slot Loevestein, in Steende ren overleed. Burgemeester J. Heersink van Steenderen heert 'n krans gelegd bij het Olt- mansmonument op de algemene begraaf plaats. Aan de gemeenteraad is voorgesteld de naam van de Dierenseweg te veranderen in J. F. Oltmansstraat. Ir. Ch. M. Dozy, oud gezant te Belgrado, is op zijn verzoek ontslag uit de buiten landse dienst verleend, zulks onder dankbe tuiging voor de belangrijke diensten door hem aan de Koningin en aan den lande be wezen. Ir. Dozy is bij bevordering benoemd tot Commandeur in de orde van Oranje Nas sau. Tenslotte is ir. Dozy benoemd tot consul- generaal der Nederlanden te Napels, buiten bezwaar van 's lands schatkist. Gedeputeerde Staten van Zuidholland hebben thans hun goedkeuring gehecht aan de raadsbesluiten van de gemeente Alphen aan den Rijn van respectievelijk 30 October en 22 December 1953 betreffende het oprich ten van de Stichting Vogelpark „Avifauna". Prof. dr. J. P. A. Francois, die benoemd is tot seeretaris-generaal van het Permanent Hof van Arbitrage en in verband daarmede per 1 Februari eervol is ontheven van zijn functie van juridisch adviseur bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, is be noemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Deze hoge onderscheiding heeft minister Beyen hem uitgereikt. Dr. II. Zwarensteyn is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de economie in Grand Rapids (Michigan). Dr. Zwaren steyn is eveneens benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de economie aan Grove City College (Pennsylvania). De Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, dr. E. H. Ebels, zal Maandag 1 Februari op de scheepswerf van de firma F. J. Smit en Zonen te Westerbroek (Gr.) een nieuwe scheepsbouwloods officieel openen. Deze loods is onder meer gebouwd om de bouw van twee mijnenvegers in op dracht van de Koninklijke Marine mogelijk te maken. Beide mijnenvegers zullen in deze loods worden gebouwd en niet. zoals voor Groninger kustvaarders gebruikelijk, bui ten op de helling. B. en W. van Dordrecht hebben de ge meenteraad medegedeeld, dat zij van gedach ten hebben gewisseld met- de Belgische Luchtvaartmaatschappij Sabena inzake de opneming van Dordrecht als tussenstation in de Helicopterdienst RotterdamBrussel. De Sabena heeft echter bericht, dat zij de in richting v^n een tussenlandingsplaats in Dordrecht onmogelijk in. overweging kan nemen. Uit een verguldinrichting aan de Meeu wenlaan in Amsterdam-Noord zijn drie gou: den en één platina-anoden gestolen. Zij hebben een waarde van bijna 3000 gulden. De dieven zijn door inklimming in de fabriek gekomen. De anoden hingen in een bak van cyaankali, een zout, dat behoort tot de sterkste vergiften in de chemie, en dat werkt als blauwzuur. Een fabrikant in Breda had kauwgom in de handel gebracht onder de naam Lucky Smile". Het gerechtshof in Den Bosch heeft hem het gebruik van deze naam verboden en daarmee voldaan aan de eis van de handelsvennootschap, die het sigaret tenmerk „Lucky Strike" in de handel brengt. Een beroep in cassatie tegen dit arrest is door de Hoge Raad verworpen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het candidaatsexamen voor scheikunde ingenieur R. Bettmen te Heemstede en T. I. F. Grupping te Overveen. Voor de studievereniging voor Psychi cal Resarch zal dr. ir. J. M. J. Kooy op Don derdagavond 4 Februari in Brinkmann spre ken over: „Het onsterfelijkheidsproblcem", De Heemsteedse zeeverkennersgroep „de Spaarneguezen" onderdeel van het district Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders", houdt de nu al sinds enkele jaren gebruikelijke jaarlijkse ouderavond dit keer op Zaterdag 27 Februari. B. en W. van Heemstede hebben wederom hun goed keuring gehecht aan een verloting van on geveer vijftienhonderd loten, die een goede kans bieden op een van de ruim twee hon derd prijzen. Onder auspiciën van de samenwerken de brandweerverenigingen zal op Woensdag 3 Februari een lezing worden gehouden door de heer M. K. Fehres, districtsinspecteur voor het Brandweerwezen in Noordholland, over het onderwerp „Watertransport over grote afstanden". Deze lezing vindt plaats in „De Leeuwerik". ADVERTENTIE HAARLEM. 29 Januari 1953 ONDERTROUWD: 29 Jan., J. J. R. Weber en S. Coenraad. BEVALLEN van een zoon: 28 Jan., A. A. Bouman—Sanders; 29 Jan., J. M. van der Linden—Scheenaard; S. Bos—Kopietz. BEVALLEN van een dochter: 27 Jan., D. de Vries—Biersteker; 28 Jan., P. Wester- Kraal; A. F. Hirsvan Wijk; 29 Jan., D. Krabshuis—Luikel; W. E. Stellbrink—Bak ker; Th. E. Pooping—van der Beck. OVERLEDEN; 27 Jan., M. A. van der Eijken, 62 j., Kamperlaan; 28 Jan., C Voet- berg—Willemse, 86 j., Jansstraat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11