de goud-gele VIRGINIA! O parten Elfstedentocht op 3 Februari H1 Courses in Hilversum Verrassende zege van H.G.A. op I.H.IJ. oder i O ZATERDAG 30 JANUARI 1954 5 Jan Langedijk in Davos gehuldigd IVaar schuwing Europese titel ijsdansen voor Westwood-Demmy Protesttelegram van Nederlandse rijders in Zwitserland Van der Eist bleef onder Ned. record Biljarten Kampioenschap eerste klasse district Haarlem Negen millioen francs meer aan prijzen Nederlandse zwemsters wonnen in Londen Boksen Nederlagen van H. en J. Antonisse De basketballcompetitie Nieuw spel: zaalhockey Hele zaal Eenvoudig Samenspcl Geen kosten Grote interesse van Amerikanen voor het honkbal in Nederland Geen veldhandbal Sport in 't kort Protest van Nederlanders in West Australië Coelacanthen gevangen Woensdag1 3 Februari zal de negende officiële Friese Elfstedentocht worden ge houden. Deze verheugende mededeling deed ons de voorzitter van de Friese Elf steden Vereniging, mr. A. Hannema. Het bestuur heeft niet tot een vroegere datum durven beslissen, omdat gisteren tijdens een inspectietocht is gebleken, dat het Friese merengebied in het algemeen en het Sloter- meer in het bijzonder veel zorgen biedt door de vele wakken. Ook op vele andere plaatsen kwamen in het ijs tal van wakken voor. Gehoopt wordt dat met medewerking van de diverse ijswegencentrales deze wakken tijdig kunnen worden gedicht. Inzake de juiste plaats waar voor deze tocht in Leeuwarden gestart zal worden, heeft men nog geen beslissing kunnen nemen. Hollandse merentochten Het Hollandse Merendistrict van de K.N.S.B. organiseert Maandag, Dinsdag en Woensdag de bekende Merentochten, groot 20, 40, 60 en 90 km. De start is vanaf 10 uur in Leiden, hotel Bellevue; Oude Wetering, Paviljoen De Braassem; Langeraar, café Hogendijk; Nieuwkoop, café Velder en Zevenhoven, Sluitkade, café Broeksloot. Dinsdag wordt tevens de vier-merentocht al? wedstrijd verreden om de grote wissel beker en prijzen voor de tweede, derde en vierde aankomende. Aan deze wedstrijd is tevens het' gewestelijk kampioenschap van Zuidholland voor lange toertochten verbonden. De beste rijder uit het gewest ontvangt de kampioenschapsmédaille. De start van deze wedstrijd is om 9.30 uur bij de Driegatenbrug in Leiden. Kees Broekman is Vrijdagavond in Davos gearriveerd. Hij was in de morgenuren per vliegtuig tezamen met Roald Aas uit Oslo vertrokken en via Kopenhagen naar Zürich gevlogen. ^ocoooc»ocoooooociooooccooooooooooocx)coooooooc Jan Langedijk. Vrijdagavond bij de loting van de inter nationale wedstrijden voor Zaterdag en Zondag werden Ölsen, de bekende Noorse schaatsdeskundige en Jan Langedijk, de oud-kampioen van Nederland, die beiden voor de vijftiende maal in Davos waren als officials, door de heer G. Haesler, de secre taris van de International Skating Union en secretaris van de Internationale Schlitt- schuh Club Davos, gehuldigd. Zij ontvingen het fraaie „official kruis" van de club. Het resultaat van de loting voor de in ternationale wedstrijden van Zaterdag had, voor wat de Nederlandse rijders betreft, het volgende resultaat: 500 meter 5e paar:Detaille (België) Maarse'; 13e paar: Van der Voort—De Graaff; 16e paar: BroekmanKeiler (Duitsland); 18e paar: Huiskes—Offenber- ger (Oostenrijk); 20e paar: MaransDarx (Oostenrijk)Henk Schuier. 3.000 meter 3e paar: HuiskesLiviero (Italië); 5e paar: MannsbarthSchuier; 6e paar: AasDe Graaff; 9e paar: Tangen (Noorwegen)Maarse; 11e paar: Van der VoortHansen (Noorwegen); 17e paar: BroekmanPajor (Zweden). Nu Mac Kinley in Parijs zijn geluk be proeft en Madame B op de ziekenstal staat krijgen de mindere grootheden in de super klasse Zondag in Hilversum in het hoofd nummer de kansen om de vette prijzen weg te slepen; Dat het ondanks de afwezigheid van beide cracks zeer snel zal toegaan is te verwachten, daar Morning Star, Oscar Ma jor, P. Louis II en Nellie Gregor op de hard bevroren baan ongetwijfeld tot K.M. tijden van 1.23 tot 1.24 kunnen komen. Stal West- land met Oriënt Express G en Morning Star stast het beste genoteerd, voor Oscar Major en Nellie Gregor. Olivier B zou kun nen verrassen. Het leerlingennummer is niet minder open, temeer daar de flyers op een harde baan de stayers de baas kunnen blijven. De Friese stal v. d. Veen is zeer sterk ver tegenwoordigd met O Mc. Gregor en Mcin- tje V, waarvan laatstgenoemde wordt ge prefereerd. Van Octavianus K is veel ver dediging te verwachten, evenals van de paarden uit het entrainement Van Leeu wen, waarvan Nerva echter een zeer be kwame stuurman moet hebben. In de serie draverij heeft deze trainer met zijn ver tegenwoordigers Olymphia S en Odysseus K echter waardevoller kansen. Van de concurrentie kiezen wij Prince Maire en Peter Karnac. Stal Oranje, die vorige week tot twee maal toe met een neusje werd geklopt, krijgt in de Nelumbo-prijs opnieuw een uitstekende kans met één van beide paar den te zegevieren, namelijk met Quant a Moi of Quality Hol.'andia. Peter Scott is echter een gevaarlijk outsider. In het springnummer heeft Geersen de keuze uit Rodney Hollandia G en de debu terende Quilla Lee. Van laatstgenoemde lopen uitstekende trainingsgeruchten, zodat een zege van deze debutant niet onwaar schijnlijk is. Van de anderen gaat de voor keur uit naar Quaestor en Quibus. De ove rigen zouden alleen bij een enorme ver betering van zich kunnen doen spreken. De UNICO-prijs brengt een aantal oude rivalen tegenover elkaar, die om beurten de sterkste bleken. Daar Roi de Cinq Mille echter de gunstigste condities heeft, zullen Richard G en Rosa Dear hem niet kunnen kloppen. Indien de onbetrouwbare Rocena nu eens vlot van start gaat zou zij kunnen verrassen. Voor Geersen liggen verder nog succes sen in het verschiet in de BAYARD-prijs, waarin hij met Querida Donuin eerste kan sen heeft, gevolgd door Pompia en Padua. De secretaris van de landelijke commis sie Koninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond voor toerisme op de schaats waarschuwt toerrijders uitsluitend te rijden op door de bonden en ijsclubs uitgezette banen. Dit is noodzakelijk met het oog op wakken. Jubileumtocht Z.H.IJ. De in het uitzicht gestelde jubileumtocht ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Z.H.IJ. wordt Woensdag verreden in de vorm van de bekende merentochten. Aangezien naar eigen keuze de grootte van de tocht kan worden bepaald (20, 40, 60 of 90 km) kan practisch iedereen aan deze grote jubileumtocht deelnemen. De deelnemers en deelneemsters ontvan gen voor deze tocht, ongeacht de afstand, het jubileum-insigne van de Z.H.IJ. Start plaatsen vanaf tien uur in Leiden, Oude Wetering, Langeraar, Nieuwkoop en Zeven hoven als boven aangegeven. R.C.H.'ers op het Us Voor de leden van R.C.H. worden Zon dagochtend om half elf schaatswedstrijden gehouden. Hieraan nemen Veteranen, Senioren, Junior-en en Adspiranten deel. Er wordt gereden op de vaart achter de grote tribune in het Heemsteedse Sportpark. HaarlemLeiden over de Leidsevaart Een schaatstocht van Haarlem naar Leiden is op het ogenblik mogelijk. Men zal er echter rekening mee moeten houden dat af en toe enkele honderden meters te voet over 't land zullen moeten worden af gelegd. Zoals bijvoorbeeld bij de kalkzand- steenfabriek (500 m.). Onder Hillegom is de Leidsevaart alleen aan de kanten bereid- baar. In het algemeen zijn de gevaarlijke gedeelten gemarkeerd. In de gemeente Haarlem is de Leidse vaart berijdbaar van de Raaksbrug tot de Emmabrug. Daarna helemaal, uigtezonderd de met strowissen afgezette gedeelten. Het verdient aanbeveling goed op te let ten daar deze strowissen dikwijls zonder reden verwijderd zijn door kwaadwilligen. IJsfeest Maandagavond acht uur wordt door de IJsclub Duin en daal in Bloemendaal een gecostumeerd ijsfeest gehouden. Jean Westwood en Lawrence Demmy (Eng.), die na de verplichte dansen reeds de leiding hadden, hebben bij de Europese kampioenschappen kunstrijden Bolzano het ijsdansen gewonnen. Met 37,32 punten wer den zü eerste. Het Nederlandse echtpaar Odink eindigde met 29,18 punten op de achtste plaats. De Europese titel voor het kunstrijden paren ging naar de Zwitsers Silvia en Michel Grandjean, die met 10,94 punten op de eerste plaats beslag legden. Het eindklassement van het ijsdansen luidde: 1. Jean WestwoodLawrence Demmy (Eng.)s 37,32 pnt., pl. cijfer 5; 2. Davies Thomas (Eng.) 35 pnt., pl. cijfer 10; 3. RadfortLockwood (Eng.) 33,93 pnt., pl. cijfer 15. De eindrangschikking van het kunst rijden paren was: 1. Silvia en Michael Grandjean (Zwits.) 10.94, pl. cijfer 9; 2. SchwarzHoppelt (Oostenr.) 10,88 pnt., pl. cijfer 18,5; 3. Ba- lunovaBalun (Tsj.-Sl.) 10,28 pnt., pl. cijfer 20. Bij de heren stond na de verplichte figu ren de Italiaan Carlo Fassi houder van de Europese titel bovenaan. De stand luidde op dat ogenblik: 1. Carlo Fassi (It.) 756,2 pnt., plaatscijfer 7: 2. Alain Giletti (Fr.) 730,5 pnt., plaats- cijfer 18; 3. Michael Booker (Eng.) 715,6 pnt., plaatscijfer 22. Het feit dat het bestuur van de K.N.S.B. heeft besloten de nationale kampioenschap pen in het hardrijden in Zwolle uit te schrijven en te laten doorgaan, heeft grote teleurstelling bij de rijders in Davos ge wekt. Anton Huiskes en Gerard Maarse hebben een ogenblik het plan opgevat om de record wedstrijden in Davos van dit week einde te laten schieten en hals over kop de trein naar Nederland te nemen teneinde Zaterdag en Zondag in Zwolle te starten. Het was hun bedoeling geweest, indien een van beiden de titel veroverd, de kam pioensmédaille niet te aanvaarden als be wijs, dat zij en de in Davos achtergebleven rijders de wedstrijden in Zwolle als offi cieuze kampioenschappen beschouwen. Na overleg met Klaas Schenk zag men van dat plan af. Wel werd besloten om een telegra fisch protest te zenden aan het bestuur van de K.N.S.B. en aan dat van de IJsvereni ging in Zwolle. De Rotterdammer Yan der Eist heeft bU nationale langebaanwedstrijden in Middel- stum de 500 meter in 46,3 sec. gewonnen. Deze tijd ligt 0.3 sec. beneden het sinds 8 December 1933 op naam van Hooftman staande Nederlandse record. Of Van der Elst's prestatie als nieuw nationaal record erkend zal worden, is evenwel afhankelijk van het feit, of aan de door de K.N.S.B. gestelde voorwaarden bij recordverbeteringen volledig is voldaan en waartoe door de betreffende bondsinstan- ties eerst het proces-verbaal van deze wed strijd zal moeten worden bestudeerd. Van der Eist, die tezamen met een aantal rijders van de N.V.B.H.S. in twee invitatie-num mers (500 en 1500 meter) uitkwam, zege vierde ook op de 1500 meter in 2 min. 37,9 sec. In café-restaurant „Het Hof van Heem stede" aan de Valkenburgerlaan in Heem stede werden Vrijdagavond opnieuw zes par tijen gespeeld om het kampioenschap eerste klasse van het district Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandse Biljart Bond. Deze wedstrijden worden georganiseerd door de B.V. „Groenendaal". Doordat Oomen en Hellingman beiden hun partij verloren, werden zij van de eerste plaats verdrongen door C. Scholten van BC „Hof van Holland", die thans ongeslagen en met zes punten de koppositie heeft ingenomen. De resultaten luidden als volgt: Scholten 200 30 6.66 31 2 Bosse 104 30 3.46 18 0 Engwerda 162 40 4.05 30 0 Van der Vaart 200 40 5.39 2 Hellingman 129 21 6.14 18 0 Van der Putten 200 21 9.52 38 2 Oomen 161 30 5.36 32 0 Scholten 200 30 6.66 27 2 Bosse 111 25 4.44 15 0 Van der Putten -.200 25 8.30 2 Kooyman 200 25 8.33 2 Engwerda 139 25 5.56 35 0 De ranglijst na deze wedstrijden was. Scholten 3 600 94 31 6.38 6 Van der Putten 3 573 80 38 7.02 4 Oomen 3 561 81 46 6.93 4 Hellingman 3 529 78 55 6.78 4 Kooyman 3 498 82 33 6.07 2 Bosse 3 415 80 54 5.18 2 Van der Vaart 3 469 91 39 5.15 2 Engwerda 3 479 90 35 5.32 0 Het wedstrijdprogramma vermeldt voor vandaag tien partijen, waarvan de eerste twee hedenmiddag om drie uur een aanvang nemen. De resterende zes partijen worden Zondag vanaf drie uur verspeeld, waarna 's avonds omstreeks negen uur de prijsuit reiking en de huldiging van de nieuwe kam pioen zullen plaats vinden. ADVERTENTIE Tour de France 1954 Vergeleken bij het vorig jaar is het to taalbedrag aan prijzen en premies voor de Ronde van Frankrijk 1954 verhoogd met 9 millioen francs. Het beloopt namelijk 38.445.000 francs (ongeveer 390.000 gulden), als volgt verdeeld: étappeprijzen totaal 10.500.000 francs; algemeen klassement (totaal 45 prijzen) 6.985.000 francs; ploe- genklassement totaal 10.300.000 francs; puntenklassement totaal 2.000.000 francs; dagpremies voor drager gele trui totaal 2.500.000 francs; bergklassement totaal 2.500.000 francs; premies voor de strijdlus- tigste renner totaal 2.800.000 francs; pre mies voor de grootste pechvogel totaal 560.000 francs; premies Henri Desgrange totaal 150.000 francs. Nummer 1 van het individuele algemene klassement (opgemaakt aan de hand van de tijden) dus de winnaar van de Tour, ontvangt 2 millioen francs en nummer 1 van het puntenklassement 1 millioen francs. De winnende ploeg van de Chal lenge Martini (ploegenklassement) krijgt ditmaal 3 millioen francs uitgekeerd, 1 mil lioen meer dan in 1953, toen de Nederland se ploeg de Challenge won. Geertje Wielema, Joke de Korte en Rika Bruins hebben Nederland op de Internatio nale zwemwedstrijden in Londen uitste kend vertegenwoordigd. Alle drie wonnen zU haar nummer. Geertje Wielema zegevierde op de 100 yards vrije slag in 1 min. 1,1 sec.; Joke de Korte nam de 100 yards rugslag in 1 min. 8,2 sec. voor haar rekening en Rika Bruins behaalde op de 200 yards schoolslag in 2 min. 42,1 sec. één van de snelste tijden ooit in Engeland gemaakt een onbedreig de overwinning. De boksvereniging DOS hield in Den Haag amateurwedstrijden, waarvan de uitslagen luidden Zwaar weltergewicht: Bouwhuizen (Den Haag) w. o. p. van Zwaan (Amsterdam). Weltergewicht: Biesot (Den Haag) bokst onbeslist met Van den Berg (Den Haag); Te Pas (Den Haag) w. o. p. van H. Antonisse (Haarlem). Licht weltergewicht: Gunter (Den Haag) w. o. p. van J. Antonisse (Haarlem); Nijen- kamp (Amsterdam) w. o. p. van Hcogenband (Den Haag). De grootste verrassing in de basketballcom petitie was deze week ongetwijfeld de neder laag van H.G.A. Er waren echter nog enkele andere resultaten waar zeker niet op gere kend was. Zoals de nederlaag van Rapiditas tegen H.G-A. 2 en de nederlaag van Excelsior tegen P.S.V.H. 2. Dit resultaat geeft de Politie thans de beste kansen. Dat I.H.J. van H.G.A. won heeft het groten deels te danken aan de nieuwe aanwinst. Sanders- Het was vooral deze speler die ope ningen maakte, waar zijn gladde teamgenoten fraai gebruik van maakten. H.G.A. had deze wedstrijd zeker gewonnen als het dit pro bleem had opgelost. Schoten had ook bijna voor een verrassing gezorgd. Slechts met klein verschil won Anti lopen. Schoten begon weer op tactische wijze het spel van begin af te bevriezen en ver zuimde niet van de schaarse kansen die zich voordeden gebruik te maken. Zodoende had den de Schotenaren na vijf minuten spelen een 70 voorsprong. Voorlopig wist Antilopen niet het juiste antwoord op deze speelwijze. Via 74 werd het zelfs 136. Toen ging Antilopen over op man tegen man-verdediging. Langzaam maar zeker werd toen de achterstand ingelopen. Het werd zelfs 2113 voor Antilopen, vooral door goed werk van Van Geens en De Bie. Ook Schoten ging daarna de man-verdedi ging toepassen. Van de verwarring die daar door ontstond bij Antilopen werd goed ge bruik gemaakt en het werd 2320. Beide ploegen scoorden hierna nog en zo kwam de eindstand met 2824. Zeker geen groots resultaat van de leiders, doch het tac tische spel van Schoten liet hen geen andere keus. Dames. Het belangrijke duel in de tweede klasse dames is na felle en spannende strijd opnieuw in het voordeel geëindigd van H.G.A. 2. De uitslag 2017 geeft wel aan dat het zeker geen walk-over was. Het resultaat van deze ont moeting is. dat H.G.A. 2 zich nu reeds theore tisch kampioen mag noemen. In de eerste klasse dames was geen enkel opvallend resultaat. Of het moest de uitslag van OosterkwartierH.G.A. zijn, namelijk 510. Een wel uitzonderlijk lage score. De Antilopen deden het wat royaler en klopten Rapiditas met 1038. Bij de junioren kon ook Excercitia Ooster kwartier niet remmen. De O.K.-ers kwamen met 5014 weer een stap dichter bij de titel. De uitslagen waren: Junioren: HOC—Antilopen A 475; Antilopen BIHJ 1027; ExcercitiaOoster kwartier 1450; SchotenExcercitia B 2814. Dames: HG A 2—HOC 2 20—17; Antilo pen 3HHC 2 1916; RapiditasAntilopen 10—38; IHJ—Antilopen 2 7—14; Schoten— HHC 23—12; Oosterkwartier—HGA 5—10; ZB VS—Antilopen 4 33—3; IHJ—HGA 33—26 Heren: PSVH 2Excercitia 3332; Scho tenAntilopen 2428; Rapiditas—HGA 31—42. \JAAR ALLE WAARSCHIJNLIJK- i V HEID heeft u indien u ten minste geen gymnast bent nog nooit van de gymnastiekvereniging T.H.O.R. gehoord. De vereniging, die de schone woorden „Tot Heil Onzer Ribbenkast" in haar banieren heeft geschreven. Nu is het feit dat u er nog nooit van hoor de geenszins een gebrek in uw spor tieve opvoeding, ook al is T.H.O.R. een bloeiende vereniging in Schiedam, die in Februari met groots vertoon het gou den jubileum gaat vieren. Wij zouden er uw aandacht ook nooit op gevestigd hebben, indien niet een lid van deze vereniging een nieuw spel had uitge dacht, dat naar onze mening een alles zins nuttige verpozing zo u wilt, ontspanning kan betekenen voor verenigingen, die over een zaal kunnen beschikken of voor sport- en gym- nastiekleiders, die hun pupillen eens iets anders willen laten doen dan altijd maar trefbal, rolbal of apekooien. DAT nieuwe spel, dat de naam zaal hockey kreeg, is uitgedacht door de voorzitter van T.H.O.R., de heer Th. van Woerkom, die wekelijks met een aantal veteranen van zijn vereniging nog actief aan sport wil doen. En omdat die vete ranen de jongste is achtenveertig en de oudste loopt al tegen de zeventig niets meer voelen voor een al te grote activiteit aan de toestellen, waarmee zij vroeger zo goed vertrouwd waren, moest er dus iets komen dat de aandacht vast kon houden en de lichaamsbeweging des ondanks kon opvoeren. Zo ontstond zaal hockey, een mixture van regels uit veld- hockey, ijshockey en regels, die op dit nieuwe spel alleen betrekking hebben. Een spel, dat door haar bijzonder flitsen de element een grote aantrekkingskracht uitoefent op iedereen die van actie en snelheid houdt in sport en spel. WIJ zijn tot die mening gekomen, om dat wij in de gymnastiekzaal van de Schiedamse H.B.S. een avond zijn gaan kijken naar de verrichtingen van de vete ranen van T.H.O.R. Een plezierige avond werd het. Vooral toen na een ge degen „warming-up" de gymnasten twaalf in getal ieder een stok pakten (van dezelfde soort als die waarmede uw gymnastiekleraar vroeger zo netjes de maat tikte tijdens de les) en vervolgens het speelveld in gereedheid gingen brengen. Dit speelveld bestaat uit de gehele lengte en breedte van de zaal hoe groter hoe meer spelers er mee kunnen doen met aan beide kanten een doel. Dit doel wordt gevormd door twee houten blokken (staanders van palen voor hoog springen kan ook), waartussen een één meter lange stok (dezelfde soort als waarmede gespeeld wordt) wordt gelegd. Een meter buiten elke doelpaal wordt de cirkel getrokken. Indien er verder lage banken in de gymzaal zijn dan wor den die op een zijkant gekanteld. Het is namelijk mogelijk de puck waarover straks meer via de band te spelen. Verder worden alle voor het spel hinder lijke objecten en toestellen verwijderd of beschermd, zoals bij voorbeeld verwar mingsradiatoren, waarvoor een cocosmat wordt gehangen. Vervolgens wordt de puck in het mid- dwen gèlegd en kan het spel beginnen. Deze puck is niets anders dan een ronde, zacht rubberen flens van een afsluiter (in iedere garage te koop), die ongeveer een middellijn heeft van veertien centi meter en één centimeter hoog is. In het midden is een gat met een middellijk van ongeveer acht centimeter, wicht op de grond blijft dan wordt geen doelpunt toegekend. Het doel wordt verdedigd door een keeper ook al gewapend met een stok die met de beide voeten de puck mag tegenhouden. Dat tegenhouden van de puck mogen verder ook alle veldspelers, als zij er maar niet tegen trappen. Verder mag er met de stokken niet geslagen worden, doch alleen geschoven. Om on gelukken te voorkomen heeft men voorts bepaald dat de stokken niet verder dan knieholte gezwaaid mogen worden. De tijdsduur van het spel kan men zelf bepalen, waarbij men ter dege rekening dient te houden met het feit dat het spel enorm vermoeiend is en veel van het uit houdingsvermogen van de spelers vraagt. HET spel levert daarna weinig moei lijkheden meer op. Het begint door een „bully", zoals ook bij hockey gebeurt. De beide midvoors tikken drie maal met de stokken tegen elkaar, waarna de spe ler die het vlugst zijn stok in de puck kan steken deze naar een medespeler diri geert. die dan op zijn beurt de aanval op de vijandelijke veste verder kan opbou wen. Buiten het speelveld kan de puck niet gaan. Aan de zijkant noch naast het doel. De spelers mogen verder van alle af standen op doel schieten als zij maar niet in de slagcirkel komen. Een doel punt is tot stand gekomen indien de puck de stok, die de beide doelpalen verbindt, heeft geraakt. Gaat de puck tussen de beide doelpalen door de lucht over de stok heen hetgeen zelden ge beurt, omdat de puck door haar eigen ge- [ET spel vergt verder een zeer groot spelinzicht, juist ook omdat het naast het bliksemsnel uitvoeren van schijnbewegingen en allerlei andere sou plesse eisende manoeuvres een kwestie is van goed samenspelen. Uit het boven- staanden kan men voorts afleiden dat het spel zeer eenvoudig is misschien is het ook daarom wel zo aantrekkelijk en vrij spoedig een grote bedreven heid geeft aan de beoefenaren er van. Geheel onbekend is het zaalhockey niet meer. Het wordt reeds druk beoefend bij het regiment Stoottroepen in Den Bosch, terwijl het ook bij sportvereni gingen in Hoorn en Terneuzen een wel kome afleiding en inspanning betekent. Ook onderwees de uitvinder het spel aan de leden van de sportvereniging van de Delftse Gist- en Spiritusfabriek, die nu geregeld wedstrijden spelen tegen de vereniging Delft. M de kosten behoeft men de beoefe- Een spelmoment tijdens een zaalhockeywedstrijd. Geheel links een aanvaller in het bezit van de puck daarnaast (op de achtergrond) de doelverdediger (bij zijn linkervoet een van de doelpalen), vervolgens een achterspeler en een voorhoedespeler, die de aanvaller de puck proberen af te nemen en geheel rechts een aanvaller, die wacht op het moment dat de puck naar hem wordt gespeeld. Gebeurt dit, dan heeft hij de situatie wijst het uit een fraaie scoringskans vlak voor de slagcirkel. die nodig zijn behoren tot de inventaris van een gymnastiekzaal. Wij kunnen ver der nog wel vertellen dat de veteranen van T.H.O.R. enorm enthousiast zijn en iedere week met genoegen uitzien naar de avond, waarop zij na hun gymnas tische oefeningen een partij zaalhockey spelen. „We kunnen het iedereen aanbevelen", zo luidde de raad die de nog hijgende T.H.O.R.-leden ons meegaven. Een raad die wij u dan hierbij gaarne overbrengen. E. K. De Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond heeft van de heer Balink, hoofdredacteur van het Amerikaanse blad „Knickerbockers Weekly" de beschikking gekregen over drie gouden medailles per jaar, die door de K. N- H. B. weer ter beschikking worden gesteld voor de beste werper, de beste slagman en de beste allround speler van het jaar. De medailles worden toegekend door een com missie, die bestaat uit tien honkbal-verslag gevers en de secretaris van de Sportpers, de heer Jan Liber. Op verzoek van de K. N. H. B. heeft de commissie de medailles nog toegekend over 1953. Over de keus bestond niet het geringste meningsverschil. II. Urbanus (OVVO) ontving de werpersmcdaille; G. Hoogenbos (HHC) de medaille voor de beste slagman en H. Keule- mans (Schoten) voor de beste allroundspeler. De eerste twee médailles worden toegekend op eexacte gegevens. Voor de werper zijn dat: aantal malen 3-slag en gewonnen wedstrij den en voor de slagman honkslagen en de z.g. „earned runs". Het bepalen van de beste allround is moeilijker en is een gevoels kwestie. Volgende jaren zal dit de commissie wel meer hoofdbrekens kosten, daar een spe ler slechts eenmaal in de drie jaar de mé daille kan winnen. Wel krijgt hij als hij tweemaal achtereen de beste zou zijn een tweede jaartal in de reeds gewonnen médaille, terwijl no. 2 van dat jaar de médaille krijgt. Belangrijker nog dan aan wie de médailles uitgereikt worden is wel het feit, dat ze ter beschikkin- gesteld werden door Amerika nen, zij het dan ook in dit geval door ee i „Nederlandse Amerikaan". Het is verbluffend hoeveel inferesse er in Amerika bestaat voor het Europese honkbal en hoe gr ag men daar bereid is de Euro pese bonden met raad en daad bij te staan. Niet slechts Urbanus, maar ook de Italiaanse werper Glorioso is in een Amerikaans trai ningskamp te gast geweest. Reeds tweemaal heeft de K. N. H. B. een geschenkzending uit Amerika gekregen, terwijl ook de bereid heid van prof-coaches van Amerikaanse legerploegen om de Europese honkballers ter zijde te staan geroemd mag worden. Zodoende spelen de Nederlandse honkbal lers met nog meer plezier hun spel, terwijl de KNHB verheugd kan zijn met de propa ganda die er van dergelijke Amerikaanse acties uitgaat. Alle voor Zaterdag en Zondag vastgestelde veldwedstrijden van het Nederlands Handbal Verbond zijn afgelast. FRANKRIJK—NEDERLAND GAAT NIET DOOR. De KNZB en de Franse Zwembond hebben onderhandelingen gevoerd om dit jaar in Frankrijk een landenwedstrijd Frank rijkNederland te houden. Over een voor beide bonden geschikte datum, waarop 1 de ontmoeting zou moeten plaats vinden, is men echter niet tot overeenstemming kunnen komen. De wedstrijd zal nu in 1955 plaats vinden. PROVINCIAAL KAMPIOENSCHAP OVERIJSSEL. Op de banen van de Steen- wijker IJsclub werden schaatswedstrijden gehouden om het provinciaal kampioenschap van Overijsel, lange baan heren. De titel ging naar Lohuis uit Aalbergen, die met 185.307 punten de eerste plaats in het totaal klassement bezette. KORTEBAANTITEL VAN FRIESLAND. Lucie Koops 'Uithuizen) heeft op de baan van de IJsclub Ezinge het provinciaal kam pioenschap van Friesland korte baan voor vrouwen gewonnen. Achterstallige betalingen PERTH Nederlandse immigranten in West-Australië, dip voorheen een werk kring hadden in Indonesië, hebben te Perth in een vergadering geprotesteerd tegen de voorgestelde bepaling in de nota van de Commissie voor Achterstallige Betalingen aan oorlogsslachtoffers uit h'et voormalige Nederlands-Indië, volgens welke materiële oorlogsschade alleen wordt uitbetaald aan degenen, die zich vóór 1 Januari 1953 blij vend in Nederland hebben gevestigd. Zij voeren aan, dat de oorlogsslachtoffers, die gepoogd hebben, zich in Indonesië te rehabiliteren, volgens de Nederlandse autoriteiten juist de mensen zijn, die de Nederlandse belangen in Indonesië het meest hebben behartigd, of dit nog steeds doen. Degenen onder hen, die zich uit eindelijk toch gedwongen zagen, Indonesië te verlaten en zich realiseerden, dat zij in Nederland moeilijk of niet een passende werkkring zouden kunnen vinden en naar Australië emigreerden, zijn aldus voeren betrokkenen verder aan voor 99 percent geen vakarbeiders en hebben een zware dobber om in het land hunner keuze een redelijk bestaan te vinden. Zij wensen de aandacht te vestigen op de door haar gevoelde onredelijkheid van de voorgestelde scheidingslijn tussen wel of niet in Nederland gevestigde oorlogsslacht offers voor wat betreft de slot-rehabili- tatie-uitkering. TANANARIVO (United Press). De Franse autoriteiten op Madagascar hebben medegedeeld dat nabij de Comoren-archi- pel twee nieuwe exemplaren zijn gevangen van de „Coelacanth", de praehistoriseh geachte vissoort, die onlangs is ontdekt. Het totaal aantal exemplaren dat men heeft gevangen is thans gestegen tot Tijf,

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7