Coquetterie, verankerd in de natuur der vrouw Een Jersey blouse Steeds minder vrouwen Groentesalades Zweedse gerechten Neem tijd voor het ontbijt Wat zal Eisenhower's program in 1954 brengen? ZATERDAG 30 JANUARI 1954 BRIEVEN VAN PARIJSE HUISVROUW Het beroep van vrouw-zijn DIT MAKEN WE ZELF Effecten- en Geldmarkt Verzending van zeepost Rika Hopper nam afscheid van Rotterdam <0 oor d^V rouw (Van onze Parijse medewerkster) Er is bij de Parijse uitgeverij Richard-Masse een bijzonder aardig boekje ver schenen .van de hand van de dichter-journalist Lucien Frangois, dat „le Métier d'être femme" is geheten. Het beroep van 't vrouw-zijn, om de titel dan maar meer duidelijk dan fraai te vertalen. Frangois geeft 'n ruim aantal indrukken en her inneringen van zijn talrijke ontmoetingen met meer en minder bekende Franse vrouwen weer en de leidende draad van zijn beschouwingen wordt, geloof ik, het beste omschreven met de vraag: kan een vrouw die werkt bovendien nog aan haar natuurlijke roeping beantwoorden? Een roeping die voor Frangois dan zo ongeveer gedekt wordt met het woord: coquetterie. Een vrouw dient coquet te zijn, vindt de schrijver. Want de coquetterie, wan neer men dat woord tenminste niet in al te oppervlakkige betekenis opvat, is de kunst die iedere vrouw bij de ge boorte heeft mèegekregen: namelijk (de man) te behagen. Die coquetterie ver eist vooral dat een vrouw er aardig uit ziet, dat ze aandacht besteedt aan haar uiterlijke verschijning ën zich voor alles bezig houdt met de vraag hoe haar na tuurlijke charmes en haar persoonlijk heid in kleding en voorkomen het beste tot uiting kunnen komen. Iedereen kent wel die vrouwen die hun onverzorgd of zelfs slonzig voor komen trachten te rechtvaardigen met het motief dat hun huishouden of an dere werkzaamheden hun geen tijd meer gunnen op zulke bijkomstigheden te letten. Die vrouwen hebben van hun natuurlijke opdracht afstand gedaan en schieten tekort in hun essentiële taak, zo vindt de schrijver en in de grond kunnen we hem wel moeilijk helemaal ongelijk geven. Het dagblad Combat waaraan Fran gois als journalist verbonden is, heeft zijn boekje nu een aantal bekende wer kende Parisiennes toegezonden met het verzoek om een reactie. Een theater directrice, een dichtende antiquaire, een schilderes, een schrijfster en een pianis te bleken 't hartgrondig met de these van Frangois eens te zijn en daar is dan ook wel moeilijk een speld tussen te krijgen. Er is immers geen enkel motief dat een vrouw tot abdicatie van haar vrouw-zijn zou mogen kunnen brengen. Er is een tijd geweest, een kleine der tig jaar geleden, dat het mode was dat de vrouw haar wederhelft in mannelijk heid naar de kroon probeerde te steken. Dat was de tijd van de „jongenshoof den", de heel korte rokken of de panta lons en andere soortgelijke attributen. Die periode is nu weer zo ongeveer voorbij en ze wordt algemeen wel ge brandmerkt als een vrij potsierlijke uit was van een noodzakelijke emancipatie. De vrouw heeft in de maatschappij nu wel bijna gelijke rechten met de man veroverd, al zijn er dan ook nog wel een paar beroepen waar ze niet wordt toege laten omdat ze er waarschijnlijk ook minder geschikt voor moet heten. Maar in het intellectuele en artistieke domein wordt de vrouw wel als gelijkgerechtigd erkend en daar staat ze haar mannetje dan meestal ook best. Die vooruitgang op maatschappelijk gebied moet echter geen reden zijn dat de vrouw haar eigen natuur verloochent en tegen dat gevaar heeft Frangois dus een duidelijke waar schuwing willen laten horen. Met eigen middelen Elisabeth Hijar, een der vijf of zes theaterdirectrices die Parijs rijk is, heeft in dat verband de juiste opmerking ge maakt dat óók in haar professionele op treden een vróuw vrouw moet zien te blijven. „Als ik met een acteur, een de corateur of iemand anders spreek en ik wil hem van mijn inzichten overtuigen dan weet ik dat ik me van heel andere argumenten bedien dan een mannelijke directeur zou gebruiken. We moeten niet proberen, zegt ze, de mannen de verstandelijke loef af te steken want onze kracht ligt nu eenmaal elders. We hebben andere snaren op ons instru ment en als we die bespelen met over tuigingskracht dan komen we 't verst zonder het gevoel te hebben uit onze natuurlijke rol te'vallen". Nu is het ontegenzeggelijk en helaas waar- dat niet alle vrouwen het geluk hebben een beroep uit te oefenen waar in ze hun natuurlijke aanleg kunnen laten gelden. De fabrieksarbeidster, een employee in een postkantoor, een ty piste vervullen vaak functies- waarin hun eigen persoonlijkheid soms maar moeilijk tot ontplooiing kan komen. Een vrouw die arbeid moet verrichten die haar niet boeit of zelfs tegenstaat valt geestelijk gesproken, zo vindt op haar beurt de beroemde Italiaanse schilderes en decoratrice Leonor Fini, gelijk te stellen met een slavin en voor haar betekent de coquetterie dan zelfs een vorm van heroïsme. Die heldinnen bestaan er gelukkig nog in talrijke getale zoals nu ook al weer blijkt uit het loflied, dat de pianiste Lucienne Delforge over haar werkster heeft aangeheven. „Die werkster is vijf envijftig jaar oud, vertelt ze, en ied.ere dag heeft ze drie „huizen" waar ze dan gedurende negen uur het grove werk doet. Een werk dat niet bepaald inspi reert om voortdurend veel aandacht aan de eigen elegantie te blijven besteden. Maar ik zou, zo verzekert mademoiselle Delforge eigenlijk maar heel weinig vrouwen op kunnen noemen die zo co quet zijn in de goede zin des woords en zoveel zorg wijden aan haar voorkomen als die werkster van mij. Ze respecteert zichzelf en wordt daarom ook door an deren gerespecteerd". De coquetterie, zoals Frangois dat woord verstaat, is, ik hoop, dat u dat uit deze paar citaten hebt begrepen, géén ondeugd waarvoor men zich eigen lijk schamen moet en waai'aan alleen vrouwen zouden mogen lijden die toch weinig om handen hebben zodat ze hun tijd en kracht daaraan wel kunnen ver doen. Het is een kwaliteit die coquette rie, een goede eigenschap die in onze natuur verankerd ligt en die we in hoge ere moeten houden. Dit boekje is een even intelligent als boeiend pleidooi voor de coquetterie, de eerste conditie voor de uitoefening van ons beroep van vrouw-zijn. ÈVE Misschien heeft u in de uitverkooptijd enige voordelige lapjes op de kop kun nen tikken en wilt u hjer iets van ma ken. Wat vindt u dan van deze blouse, die uit één of twee kleuren gemaakt kan worden? Het beste materiaal voor deze blouse is wollen jersey, hij kan echter ook van wollen stof gemaakt worden. Maakt u de blouse van één kleur, dan heeft u één meter nodig, wilt u twee kleuren gebruiken, dan heeft u y2 meter nodig voor de mouwen en V2 meter voor de rest. Het patroon is gemaakt voor maat 42, De 20-jarige Clarie Rubattel is hulp in de huishouding bij een katoenhande laar te Liverpool. Clarie werkt er sinds drie. maanden en heeft het er best naar haar zin. Waarom loij hier haar foto plaatsen? Zij komt uit Zwitserland en de president van dit land. wiens ambts periode in Januari van dit jaar is be gonnen, heet ook Rubattel. Clarie is zijn dochter. Zweedse appeltaart (4 personen) 500 gr. appelmoes, 100 gr. suiker, 400 gr. geraspt droog tarwe- of rogge brood, 2 a 3 eetlepels boter of mar garine. Deze appeltaart kam men in de oven bakken, maar de bereiding kan even eens op het fornuis geschieden. In de oven: Vet een vuurvaste vorm goed in. Bestrooi de vorm met een dik ke laag liefst met een weinig suiker vermengde broodkruimels. Leg er een laag appelmoes in en breng daarna beurtelings lagen broodkruimels en appelmoes aan. Laat de bovenste laag uit broodkruimels bestaan. Leg boven op, enige klontjes boter of margarine en zet de taart in een warme oven. Laat haar pl.m. 30 min bakken en daarna afkoelen. Keer de taart om op een schaal. bovenwijdte 96, ruglengte 40, mouw lengte zonder manchet 45. Allereerst tekenen we de patronen op ware grootte na, en leggen ze op de stof zoals de teke ning dit aangeeft. Alle delen worden met naad uitgeknipt en in elkaar ge regen. Hierna passen we de blouse aan en als alles goed zit, stikken we haar in elkaar. Denkt u eraan om vooral een dunne machinenaald te gebruiken, en zet u de bovenspanning van de machi ne wat losser? (Dit geldt alleen voor het stikken van jersey.) Midden achter in de blouse komt een gepassepoilleerd split van ongeveer 18 cm. Als u het moeilijk vindt zo'n split te maken, dan kunt u ook een naad achter in het rug pand maken, en deze 18 cm open laten. Nu rest ons nog het breien van de boorden om de hals, mouwen en onder kant van cle blouse mee af te werken en u zult verrast zijn over het resultaat. L. S. NEDERLAND KR'JGJ STEEDS MINDER VROUWEN Er openen zich sombere perspectieven aan de tot nu toe wolkloze hemel van cle huwelijkskansen voor cie mannen. Als het zo door gaat, kunnen wij het nog beleven dat de man, die een keuze wil doen om een ega te vinden, door een of ander rijksbureau op de wachtlijst wordt gezet! Het aantal vrouwen in ons land is namelijk sterk dalende en zo te zien, zal het niet lang meer duren of wij hebben precies evenveel mannen als vrouwen. Als de lijn van de grafiek dan nog verder zakt, komen wij nog beslist aan het bovengenoemde Rijksbureau. Onze grootvaders leefden, wat de huwelijkskans aangaat, nog in een gou den tijd wat de keuze van hun huwe lijkspartner betreft. In 1829 waren er op iedere 1000 mannen liefst 1045 vrouwen! Dat betekende dus dat er in theorie 45 vrouwen ongehuwd moesten blijven, ware het niet dat er door alle eeuwen heen altijd wel weduwnaren geweest zijn die voor de tweede maal in het huwelijksbootje wensten te stappen De natuur scheen het echter welletjes te vinden dat er zoveel vrouwen waren, want in 1849 was het „overschot" aan vrouwen gedaald tot 40. En met deze 40 begon het pas goed. In de loop dei- jaren daalde het aantal vrouwen op iedere 1000 mannen. Hoewel er jaren waren dat de vrouwen weer „stegen" werd deze stijging door de ontwikkeling weer teniet gedaan. Scheen de periode 1920 en 1930 weer enige verademing te brengen, 1953 gaf ons het treurige beeld te zien van 1008 vrouwen op 1000 man nen! Nog even en de verhouding is pre cies gelijk. Volgens de grafiek ziet het er echter wel naar uit dat de daling zich nog verder voort zal zetten. Het Voorlichtingbureau v.an de Voedingsraad meldt: Een goed begin is het halve werk Een goed ontbijt maakt fit en sterk. Dit is weliswaar geen gedicht van vader Cats, toch zouden wij uit de eeuw waarin hij leefde wel iets kunnen leren op het gebied van het ontbijt. In zijn dagen maakten de mensen zich er vast niet af met een kop thee en een boter ham met jam of muisjes. Het ontbijt moest een flinke basis zijn, waarop men een paar uur voort kon. Een groot deel van onze bevolking be seft dit nog steeds niet. Velen zijn van mening, dat het ontbijt er niet erg op aan komt en nemen het niet zo nauw. Dit is onjuist, want om te kunnen wer ken heeft ons lichaam voedsel nodig, en om in de ochtend te kunnen werken, is het goed om te putten uit de energie, die een ontbijt geeft. Of dit ontbijt een kleine, dan wel een flinke maagvulling geeft, is een kwestie van persoonlijke aard en behoefte, maar een vulling moet er in ieder geval zijn. Ga niet met een lege maag aan het werk! Natuurlijk, degenen die slank willen blijven of worden, vallen meer af wan neer ze geen ontbijt gebruiken, dan wanneer ze dit wel doen. Tenminste indien ze hun schade niet inhalen door later op de dag extra veel te eten of te snoepen. Door geen ontbijt te nemen zul len zij zich eerder slap voelen en dat zal toch niet de bedoeling zijn, zij zullen bovendien de neiging hebben de vol gende maaltijd te veel te eten. Voor iedereen, jong en oud, groot of klein geldt: ontbijten, met een goed ont bijt. Met „goed ontbijt" bedoelen we niet een uitgebreid ontbijt, maar een ontbijt bestaande uit gezonde spijzen: pap van melk of karnemelk en gort, havermout of andere volkorenpro ducten, of volkoren-, bruin-, krop- of rege ringsbrood met kaas als belegging en een melkdrank, eventueel fruit erbij. Waarom we speciaal deze spijzen kiezen Wij kiezen melk bij het ontbijt, omdat melk eiwitten en andere waardevolle voedingsstoffen bevat, die de voedings waarde van het brood en de graanpro ducten aanvullen. Brood, havermout en dergelijke zijn op zich zelf al gezond, maar pas in combinatie met melk komt deze waarde geheel en al naar voren. Dit is niet het geval, wanneer we alleen thee bij het brood drinken of waterpap maken. Evenals brood en melk is de combinatie brood en kaas uitstekend, niet te verwonderen, als we bedenken, dat kaas uit melk wordt bereid. De donkere broodsoorten kiezen we omdat deze rijker zijn aan voedingszou- ten en vitamines dan het wittebrood. Om dezelfde reden verdienen stroop en appelstroop de voorkeur boven suiker. Als vetsoorten zijn boter en margarine beter dan vet spek en reuzel. Fruit en rauwe groenten zijn fris en goed voor de spijsvertering. Nu degenen, die slechts een zeer klein ontbijt wensen te gebruiken. Laten zij yoghurt of hangop nemen, met wat fruit, of een dunne boterham met een beker melk of karnemelk. En dan degenen, die beslist een paar koppen thee wensen te drinken op de vroege ochtend; laten zij een melkgerecht vooraf nemen of hun brood met flink wat kaas beleggen. Hoe het zij laat er een ontbijt zijn, een goed ontbijt, een smakelijk ontbijt. Het genoegen om een lekkere sla te eten behoeven we niet te beperken tot de zomermaanden. Al is er dan geen kropsla, andere groenten, die zich voor een slaatje lenen zijn er volop. Een slaatje is iets heel anders dan zo maar rauwe groente, althans dient het te zijn. Natuurlijk lokt u een stuk rauwe kool niet aan, maar als dit stuk kool fijn verdeeld wordt en met een smake lijk sausje vermengd, dan zult u rauwe kool met plezier eten. Voor een groente sla geldt immers nog sterker dan voor gekookte groenten, dat het uiterlijk en de toegevoegde ingrediënten het succes van het gerecht bepalen? Grove blad groenten en koolsoorten, wortelen en knollen zult u vermoedelijk het meest waarderen, wanneer ze fijngesneden of geraspt zijn. Gekookte groenten, b.v. biet, kunnen groter worden gesneden en aan fijne zachte bladgroenten zoals veld sla en spinazie behoeft niet eens het mes te pas te komen. Een combinatie van verschillend ge kleurde groenten staat altijd aardig. De groenten kunnen hierbij dooreen ge mengd worden of in banen op een schaal neergelegd. Het spreekt vanzelf, dat beide aangemaakt zijn met een sausje. Het duurt wel even voordat de smaak van het sausje tot in de groente is door gedrongen, bij harde groente uiteraard langer dan bij zachte. Hiermee moet u wel rekening houden; het is echter niet nodig de sla eerder dan tien minuten vóór het gebruik klaar te maken met saus en al. Wanneer u van een zachte, geurige slasaus houdt, kunt u diverse kruiden- azijn-soorten proberen, citroensap of yoghurt. Nu eens met verse tuinkruiden, dan weer met selderijzout of een heel klein beetje mosterd afgemaakt, zullen uw slasausjes niet eentonig worden. Voorbeelden van sausjes Mengsel van 2 delen olie en 3 delen azijn, paar druppels aroma; olie, azijn, zout, een weinig suiker. Deze saus is geschikt voor ietwat bittere groenten als lof en andijvie; Karnemelk, azijn, zout, peper of nootmuskaat; Fijngemaakt ei, olie, azijn of ci troensap, zout; Tomatenpuree verdund met azijn en olie. Sla van andijvie en appel 250 g andijvie, 250 g zachtzure appelen, 1 ei, olie, azijn, (citroen sap), zout. Het ei 4 a 5 minuten koken, pellen en in de slakom fijndrukken met een vork. Een paar eetlepels olie en azijn en wat zout ermee vermengen. De andijvie van de lelijke bladeren en het stronkje ont doen en zeer fijnsnijden. De appelen wassen of schillen (mooi gekleurde vruchten met schil en al gebruiken) en in blokjes snijden. De appel meteen door de slasaus mengen om verkleuren te voorkomen. Alle ingrediënteh luchtig dooreen scheppen. Desgewenst citroen sap er over druppelen. Na enkele minu ten de sla op smaak afmaken. ADVERTENTIE Over het algemeen kan worden gezegd dat de factoren, die de effectenbeurzen be heersen, gunstig blijven, ook al is het ver klaarbaar dat de Amsterdamse beurs, na een zo grote koersstijging in de tweede helft van het vorig jaar (en die zich ook in Januari voortzette) even de pas mankeert. Een stevige steun voor de Europese beur zen is het flink herstel van de New Yorkse fondsenmarkt, welke de laatste dagen sterk wordt beïnvloed door de begrotingsbood- schap van Eisenhower. Deze staat, evenals zulks met de jongste milliardennota van Nederland het geval was, in het teken van de belastingverlaging en hoezeer hier door bedrijfsleven en kapitaalbelegger worden opgelucht, blijkt uit de hogere koersen, welke men voor aandelen wil be talen. Men is het er over eens c in de economische ontwikkeling een zekere stag natie is gekomen en dat verlaging van be lasting een belangrijk middel is om haar weer op gang te brengen en tot nieuwe ac- titviteit en ondernemingsgeest te prikke len. Eisenhower heeft niet minder dan 25 belastingherzieningen voorgesteld, o.m. een ruimere afschrijving voor waardever mindering van bedrijfsactiva en een her ziening van de dubbele belasting op divi denden. Vooral deze laatste is zowel psy chologisch als materieel van betekenis en de Nederlandse regering moge hiermee ook niet te lang wachten. Ten onzent heeft de Rotterdamsche Bank in haar jongste jaarverslag nog eens gewezen op de grote onbillijkheid dat zelfs een matige vergoeding over het in de on dernemingen geïnvesteerde kapitaal niet van de vennootschapsbelasting wordt vrij gesteld en wat het winstaandeel betreft, de fiscus dus bij de kapitaalverstrekker voor gaat. Aangezien de opbrengst van dividenden ook onder de Inkomstenbelasting valt, zou de uitgekeerde winst bij de vennootschap buiten de belasting moeten vallen. Ook in de V.S. is men er van overtuigd dat een ADVERTENTIE Reinigmet Ardena Cleansing Cream 5.50 Stimuleermet Ardena Skin Tonic 5-50 Voedmet Ardena Velva Cream 5.50 of Orange Skin Food 5.50 WAGENWEG 29 - TEL. 20518 HAARLEM Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. (De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld). Voor Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (8 Februari); voor Ned. Nw. Guinea: m.s. „Banka" (4 Februari); voor Ned. Antillen: m.s. „Sarpedon" (1 Februari); voor Suri nam: m.s. „Nestor" (6 Februari); voor de Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Arundel Castle" (30 Januari); voor Ca nada: s.s. „American Jurist" (3 Februari); voor Zuid Amerika: s.s. „17è Octobre" (30 Januari); voor Australië: via Engeland (30 Januari); voor Nieuw Zeeland: via Engeland (30 Januari). Inlichtingen betreffende de verzendings- data van postpakketten geven de post kantoren. „De weemoed van uw afscheid wordt overstraald door de vreugde van de suc cessen, die u ltijd heeft behaald," sprak de heer C. A. 't Hart namens het gemeentebe stuur van Rotterdam tot de actrice Rika Hopper, die met het toneelspel „Anastasia" haar afscheidstournée maakt en Donder dagavond met de toneelgroep „Theater" in de Schouwburg in de Maasstad optrad. Het plaatselijk huldigingscomité was vertegenwoordigd door de heer H. G. J. de Monchy, voorzitter van de Rotterdamse Kunststichting, die haar een geschenk onder couvert en bloemen aanbood. Daar na werd het woord gevoerd door Frits van Dijk, een der directeuren van het Rotter dams Toneel, door vertegenwoordigers van de studenten van de Nederlandse Economi sche Hogeschool 'en anderen. Voor het be gin der huldiging, gaf Adolf Rijkens een beschouwing bij lichtbeelden van hoogte punten uit de carrière van Rika Hopper. voortgaande investeringsactiviteit een sleu tel is voor de handhaving van de welvaart, omdat daardoor de dreigende toeneming van de werkloosheid kan worden gestuit. Een feit is dat een aantal bedrijven tot ontslag van personeel heeft moeten beslui ten, o.m. automobielfabrieken en enkele spoorwegen, zodat het aantal werklozen thans op ca. 2 millioen man wordt ge raamd, overigens nog geen verontrustend cijfer. Maar de leider van de machtigste werknemersorganisatie raamt het aantal werklozen in de V.S. op meer dan 3 mil lioen en waarschuwt dat het tot 5 millioen zal stijgen als de regering geen maatrege len neemt. Het advies om dit te doen door grotere overheidsuitgaven, heeft Eisen hower niet opgevolgd, hoewel ook nu nog op de begroting een tekort voorkomt van 2.93 milliard tegen 3.27 milliard het vorig dienstjaar. Eisenhower heeft het niet zo gemakkelijk, want aan de ene kant moet de werkloosheid worden bestreden, aan de andere kant adviseert een rapport van de Commissie Randall inzake de han delspolitiek een geleidelijke uitbreiding van de liberalisatie, teneinde tot een uit breiding van de wereldhandel te komen. Met dat al kan worden geconstateerd dat de New Yorkse beurs sinds het begin van het nieuwe jaar een verder koersherstel heeft te zien gegeven. Industriëlen stegen wat het indexcijfer betreft, van 279.87 tot 292.85, Spoorwegaandelen van 94.84 tot 101.26, Utilities van 52.22 tot 54.09 en zo wel de bedrijfscijfers van industriële on dernemingen, als die van de spoorwegen over het afgelopen jaar blijken voor de beurs een krachtige steun te zijn, zomede de dividenden, welke worden aangekon digd. Zo heeft de grote U.S. Steel Corpo ration haar winst van 144 millioen in 1952 tot 223 millioen in 1953 en per aan deel in laatstgenoemd jaar tot 7.56 zien stijgen tegen S 4.54 in 1952. Een spoorweg- mpij als de Southern Railway verdiende per aandeel 11.62 tegen S 9.65 en keert, behalve het gewone kwartaalsdividend van 0.62l/2, een extra-dividend van 1 uit. Men mag hopen dat het mogelijk zal blijken de welvaart in de V.S. te hand haven, want voor geen gering deel is de economische ontwikkeling in ons wereld deel daarvan afhankelijk. Zoals bekend, is de ontwikkeling van de Nederlandse handel in het afgelopen jaar gunstig geweest, al blijft het 'resultaat, wat het saldo van de handelsbalans be treft, bij dat van 1952 ten achter. Vooral de maand December vormt een waarschu wing tegen een te groot optimisme, want terwijl de invoer van 808 millioen tot 830 millioen steeg, liep de uitvoer van 735 millioen tot 681 millioen terug, zo dat het dekkingspercentage, dat een paar maanden geleden ca. 100 bedroeg, tot 82 is gedaald. Voor het gehele jaar 1953 is de uitvoer nagenoeg gelijk gebleven 8061 millioen tegen 8007 millioen), maar de invoer steeg van 8511 millioen tot 8941 millioen, wat wil zeggen dat het nadelig saldo van 504 millioen tot 880 millioen is toegenomen. Voornamelijk is dit een gevolg van de daling der exportprijzen, want de omvang van de export was groter dan het voorgaande jaar. Beziet men de cijfers kwartaalsgewijs dan is er onmis kenbaar een ontwikkeling in de richting van een toenemend invoersaldo, op zichzelf beschouwd, zeker nog niet verontrustend, echter wel een waarschuwing om alle zei len bij te zetten tot vergroting van de ex port. Want in verband met de structurele ontwikkeling, is de export van grote bete kenis. De Nederlandse economie is zeer in tensief met het internationaal verkeer verweven. De totale goedereninvoer en -uitvoer bedraagt 85 a 90% van het natio naal inkomen tegenover 9% in de V.S., 32% in West-Duitsland en 50% in Zwitserland. Aan de ene kant is een relatief laag kos- tenpeil en een kwantitatieve verbetering van het goederenpakket, aan de andere kant een vrijere toegang tot de buitenland se markten een van de belangrijkste voor waarden. Het is verheugend dat het aan deel van onze export naar de V.S. in 1953 van ca. 6 tot 8% is gestegen, maar deze ontwikkeling kan alleen voortgang hebben als de V.S. hun welvaartspeil weten te handhaven en een verruiming van de im port aandurven. Vandaar dat met zoveel belangstelling wordt afgewacht wat het resultaat van Eisenhower's program zal zijn. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9