IJswal op Nederlands kust Gasgebruik in Haarlem en omgeving steeg aanzienlijk i Cordon van ijs en Flakkee om Schouwen verbroken Het Wonder Veerboten kregen hulp van ijsbrekers Vrouwen praten minder dan mannen Spaans protest tegen Koninklijk bezoek Bloemendaal Heemstede Amsterdamse Beurs 8 Siegfried E. van Praag sprak in Teisterbant over Fin-de-Siècle Monteur bekneld tussen auto en werkbank Vader en zoontje van fiets geslingerd Verdubbelde kolentoeslag in Heemstede Gemeentesecretaris van Bennebroek jubileert Beroepscommissie DUW opgeheven Geloof en Wetenschap Verhouw postkantoor aan Baljuwslaan Botsing tussen auto en paard en wagen Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi: (in de raad) Op gevaarlijk ijs hegeven Deense matroos tot zes maanden veroordeeld Waterleiding en vorst Uitspraken Haarlemse rechtbank Santpoort's Bloei brengt Ghandu Hardrijderij Afwijzend prae-advies op verzoeken om subsidie St. Deusdedit viert gouden jubileum KAB jaarvergadering in Verenigingsgebouw Interscholaire schaats wedstrijden in Heemstede DQNDERDAG 4 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De aanvoer van koude lucht heeft uit zonderlijke zware eisen gesteld aan de gas- voorziening van Haarlem en de omliggende gemeenten. Op een normale winterdag werden tot voor enkele weken ten hoogste ca. 170.000 m3 gas door de Haarlemse gas fabriek afgeleverd Deze hoeveelheid steeg reeds gedurende de afgelopen weck tot meer dan 200.000 m3 per etmaal en j.l. Dinsdag werden zelfs ruim 239.000 m3 gas door de fabriek afgeleverd. Ondanks deze abnormaal grote stijging van de behoefte aan gas wordt de verbran- dingswaarde op hetzelfde peil gehand haafd. Door het uitzonderlijk hoge verbruik is echter, vooral gedurende de z.g. kook- spitsen, een daling van de verbruiksdruk onvermijdelijk. Over het geheel genomen is deze druk voldoende gebleven. Geconstateerd werd, dat een aantal huis vrouwen ter bestrijding van de koude in de keuken de gascomforen en de ovens van de gasfornuizen gedurende een groot ge deelte van de dag laat branden. Aangezien deze toestellen niet geconstrueerd zijn om 1 gebruikt te worden voor ruimte-verwar ming, is het resultaat van deze maatregel uitermate gering. Niet alleen bereikt men op deze wijze weinig of geen stijging van de keukentemperatuur, doch bovendien werkt men er toe mede de gasdruk in het buizennet nodeloos te verlagen. Hiervan ondervinden dan de speciale gasverwarmingsinstallaties een ongunstige invloed. Het gebruik van gascomforen en keukenfornuizen voor keukenverwarming moet dan ook als zijnde oneconomisch en onoractisch ten sterkste worden ontraden. Ter algemene geruststelling kan worden medegedeeld, dat de kolenvoorraad aan het gasbedrijf geen zorgen baart. Hetzelfde geldt voor de voor huisbranddoeleinden be schikbare hoeveelheid parelcokes. ringe hoeveelheid waterdamp condenseert in de lantaarnleidingen en bevriest in de vernauwing onder de branders. Dienten gevolge branden vele lantaarns slecht door te geringe gastoevoer, terwijl andere in het geheel niet tot ontsteking kunnen worden gebracht. Intussen wordt door het ontdooien der gaslantaarns met behulp van spiritus al het mogelijke gedaan om de gasstraatver- lichting zo goed- mogelijk te doen function- neren. Hak tussen spaken Straatverlichting Zoals te verwachten was, oefent de strenge vorst een zeer ongunstige invloed uit op de gasstraatverlichting. De onver mijdelijk met het gas meegevoerde ge- Het Fin-de-siècle" door spreker bij benadering gerekend van 1885 tot 1900 was het onderwerp ener van levendige be langstelling voor deze periode en een grote eruditie getuigende causerie, die de letter kundige Siegfried E. van Praag gisteravond in de Haarlemse sociëteit Teisterbant heeft gehouden. Over het vele aspecten ver tonende fin-de-siècle is men nog lang niet uitgestudeerd. Maar hoe men het ook be schouwt, men mag niet vergeten dat het hier gaat om het sluitstuk van een eeuw, waarin romantiek en realisme de grote stromingen waren. Spreker begon met het fin-de-siècle te karakteriseren als een vorm van romantiek, die zichzelf niet meer ernstig neemt. Als eerste aspect behandelde de heer Van Praag de lichte zijde, vertegenwoordigd door de zogenaamde boulevardiers: mén sen uit de niets te doen hebbende bezittende klasse, die leefden voor plezier en harts tocht en door dit laatste soms (zoals Guy de Maupassant) tot enig besef voor het tra gische kwamen. Een beurtelings overschat en ten onrechte misprezen boek als „Mou- l:n-Rouge" van Pierre la Mure is mede zo populair geworden, omdat deze tijd er in wordt geïdealiseerd. Tegenover deze ele gante, verfijnde instelling stond wat spre ker het „satanisme" noemde, het waar nemen van het slechte, aansluitend bij het naturalisme, waarvan Emile Zola de pro feet was en dat eigenlijk nooit dood is ge weest. Deze beide aspecten kwamen naast elkaar tot uiting in de artistieke cabarets van die tijd, zoals Le Chat Noir, Le Mirliton enzovoorts. Uitvoerig stond de heer Van Praag stil bij de bewuste wil om decadent te zijn, voortgekomen uit vermoeienis ten opzichte van de scherpe contouren van de wereld, zoals inen ook het impressionnisme kan beschouwen als een opstand tegen de harde vorm. Over het algemeen werd deze levens verveling aangeduid met het Engelse woord „spleen". Thibaudet gaf in die tijd een definitie van de litteratuur als: merg van een vlierstruik. Een ander uitvloeisel van de epicuristische levensbeschouwing was het dilettantisme: een intellectueel sensua lisme van verfijnde genieters, die zich zou den willen verdubbelen en veermeervoudi- gen om zoveel mogelijk sensaties te om armen en te ondergaan. Zo beleefde het fin-de-siècle een weder opleving van het dandy-isme, waarvoor men meer en meer de term snobisme ge bruikte: een verbijzonderlijking, vooral in uiterlijke dingen, zoals kleren, uit onte vredenheid met het bestaan. Een dergelijke levenswalging vindt men thans bij Sartre en dit is dan nog slechts een der talrijk te vinden voorbeelden van historisch doorge trokken lijnen. Zowel de levenswellust als de levensafkeer hadden trouwens voorgan gers gehad, zoals Baudelaire als een voor vader van het satanisme kan worden be schouwd: de te weinig bekende Tristan Corbière en Lautréamont mogen gelden als voorlopers van „de vervloekte dichter" Verlaine. Het slot van zijn betoog wijdde de heer Van Praag aan het blootleggen van tegen stellingen en verwantschappen tussen twee der grootste figuren van het fin-de-siècle. de schilder Toulouse-Lautree (18641901) en de schrijver Marcel Proust (18711922). Wegens tijdgebrek moest de interessante figuur Jean Lorrain onbesproken blijven. Het fin-de-siècle. aldus de conclusie, is een periode die nog gevolgen voortbrengt en doorwerkt in onze dagen: „Wij hebben thans de rekening voor deze wellustige tijd te betalen, maar enkelen, zoals de laatstge noemden, hebben hiervoor met hun leven, al zochten zij geenszins het lijden als bron voor hun kunst, een voorschot gegeven." Woensdagmorgen omstreeks twaalf uur heeft zich een ongeval voorgedaan in een garagebedrijf aan de Nieuwe Gracht in Haarlem, waarbij de 55-jarige monteur J. A. C. tussen een auto en een werkbank be kneld is geraakt. C. stond aan een werkbank, toen een 29- jarige Amsterdammer zijn in de garage staande auto startte, zonder te weten, dat deze in de versnelling stond. De wagen schoot met een schok vooruit waardoor de monteur bekneld raakte. Deze is, vermoe delijk met een gebroken rechter bovenbeen, in de Maria-stichting ter verpleging op- Woensdagmiddag omstreeks zes uur zijn op de hoek van de Tugclastraat en de Klooster straat de 34-jarige fietser J. A. de W. en zijn negenjarig zoontje, dat op stang van de fiets zat. op de rijweg geslingerd, doordat het zoontje met zijn hak tussen de spaken van het voorwiel is gekomen. De jongen is met een zware hersenschudding en zijn vader met een gekneusd linker bovenbeen ter verple ging in de Deo opgenomen. Voorwiel en voor vork van de fiets werden verbogen. B. en W. van Heemstede hebben gisteren besloten ook voor de door de gemeente Heemstede gesteunden de kolentoeslag ge durende de strenge vorstperiode te ver dubbelen. Een dergelijke maatregel wordt ook in Bloemendaal overwogen. Op 1 Maart hoopt de heer C. Bregman, gemeentesecretaris van Bennebroek, zijn zilveren jubileum te vieren. In 1910 werd hij verpleger van het Provinciaal Zieken huis te Bakkum. Drie jaar later ging hij naar de secretarie van Castricum. waar hij in de loop der jaren is opgeklommen tot eerste ambtenaar. In 1929 werd hij benoemd tot gemeentesecretaris van Bennebroek en op 1 Maart van dat jaar aanvaardde hij zijn functie. De heer Bregman heeft ook in de loop der afgelopen vijfentwintig jaar zijn krachten gegeven aan diverse besturen. Hij is kerk meester van de Rooms Katholieke kerk. voorzitter van het comité autotocht ouden van dagen, secretaris-penningmeestc van de Oosteinder- en van de Bennebroekerpol- der, bestuurslid van het Oranje-comité ~n van Vreemdelingenverkeer. Doordat sinds 4 Januari j.l. op de arbei ders, werkzaam op de door de D.U.W ge subsidieerde objecten, niet meer de D.U.W. loonregeling of de D.U.W. trainingsrege ling van toepassing zijn, zijn de in 1950 in den lande ingestelde beroepscommissies D.U.W. thans opgegeven. Immers deze ar beiders werken nu onder dezelfde voor waarden als de werknemers in het vrije bedrijf en bij loongeschillen hebben dan de arbitrage-commissies als regel een taak. Hadden aanvankelijk in Noorrihnlland drie beroepscommissies D.U.W. uitspraken te geven, te rekenen van aanvang 1953 af was in deze provincie uitsluitend de com missie in Haarlem de aangewezen beroeps instantie. Onder voorzitterschap van mr. H. B. Wildt Meyboom hield de commissie giste ren haar slotzitting. Na voorlezing van een brief van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid waarbij aan de com missie en de secretaris dank en lof werden gebracht voor het nuttige werk, dat ter zake was verricht, zeide de voorzittt'er, dat in de 30 gevallen, die waren behandeld alle beslissingen steeds eenstemmig waren ge nomen. Hij sloot zich verder aan bij de woorden van de minister, die er van ge tuigde, dat de taak van de commissie niet licht is geweest, juist, omdat zij niet kon voortbouwen op reeds vroeger opgedane ervaringen, doch zelf vormgevend moest werken in omstandigheden, die enig in haar soort waren. Zó gezien achtte de minister haar werk een belangrijke schakel in de ontwikkeling van de rechtspositie van de D.U.W.-arbeider, aldus de voorzitter. In een zeer heldere en boeiende voor dracht schetste prof. dr. H. Dolch Woens dagavond voor de leden van Geloof en Wetenschan de „Möglichkeit und Sinn des Wunders". Professor Dolch, hoogleraar aan het Groot Seminarie van Padernbom (D.) begon met zijn toehoorders de aan vechtbaarheid der menselijke maatstaven ten aanzien van dode en levende stof voor ogen te stellen tegelijk met de be angstigende mogelijkheid dat voor Gods aangezicht de onderscheiding tussen de begrippen „leven" en „niet-leven" door andere lijnen wordt gemaakt dan die, welke de mensen trekken. „Er is buiten onze begrippen een voor ons geheimzinnige werkelijkheid, waarin slechts hij, die deel uitmaakt van het Goddelijk leven, een levende kan worden genoemd. Gebonden aan de eeuwige, onveranderlijke wetten die een onveranderlijke God haar stelde, voltrekt zich deze werkelijkheid tot de vervulling van haar Goddelijk doel, de komst van Gods eeuwige Rijk. Glimpen van dat Rijk, in onze schepping vallend als lichtstralen door de kieren van een scherm van onwetendheid, zijn de wonde ren die wij met ontzag en verbazing aan schouwen, doch die niettemin verschijn selen van een zo tastbare, levende wer kelijkheid zijn, dat zij ons signalen zou den moeten zijn van de zekere komst van Gods Rijk. De wonderen zijn signalen, te kenen, waarschuwingen, introducties, ge tuigenissen van Gods Rijk, dat gegrond vest is van den beginne en aan het einde der tijden de enige werkelijkheid zal blij ken te zijn. Aldus formuleerde dr, Dolch de definitie van het wonder. Spreker schil derde de betekenis der wetenschappen, die in het wereldbeeld hun betekenis hebben en bijdragen tot de kennis van Gods doeleinden kunnen zijn, mits zij niet zoals de praktijk vaak toont het door hen erkende Godsbestaan vergeten. Tenslotte behandelde spreker de getuige nis, die het wonder kan zijn voor de boodschappers Gods, daarbij rijkelijk put tend uit de Bijbel, en grondde op deze behandeling de rechtvaardiging van het kerkelijk leergezag. In een dei' gebouwen van de Rijksgebou wendienst te Den Haag is Woensdagmid dag in het openbaar aanbesteed het ver bouwen van het stations-postkantoor aan de Baljuwslaan te Haarlem. Ingekomen waren veertig inschrijfbiljetten. De laagste inschrijfster was de firma gebroeders Van der Putten te Heemstede voor 432.900 en de hoogste de firma Kremer te Amsterdam voor 669.300. Enige tijd geleden deelden wij mee, dat het kantoor aan de Baljuwslaan uitgebreid zai worden. Gedurende de werkzaamheden zullen de afdelingen expeditie briefpost en bestelling briefpost der posterijen worden ondergebracht in een houten gebouw, dat geplaatst wordt op het terrein van Beynes aan de Verspronckweg en in een gedeelte van de voormalige loods van Beynes. Ook zal het bijkantoor (met de beperkte dienst uitvoering zoals in het huidige bijkantoor aan de Baljuwslaan) in een der gebouwen aan de Verspronckweg worden onderge bracht. Het houten gebouw is inmiddels geplaatst en zodra het werk aan de Bal- jüwslaan kap beginnen, zullen de tijdelijke- gebouwen ih gebruik worden genomen. Verwacht wordt, dat het gebouw aan de Baljuwslaan aan het einde van 1955 gereed zal zijn Woensdagavond om ongeveer kwart over acht zijn een bestelauto en een paard en wagen op de hoek KennemerstraatFrans Halsstraat met elkaar in botsing gekomen. De voerman van de wagen, een 42-jarige Haarlemse groentehandelaar, is door de schok van de bok gevallen. Hij klaagde over pijn in zijn rug en hoofd. De bestuur der van de bestelauto reed, na aanvankelijk zijn aufo tot stilstand te hebben gebracht, weer door, maar is door een juist passe rende wachtmeester van de maréchaussée gevolgd, waardoor zijn identiteit bekend is geworden. De bestelauto, waarvan de rem men niet aan de gestelde eisen voldeden, is voor nader onderzoek door de'politie in bewaring genomen. Getuigen van deze aanrijding wordt ver zocht. zich in verbinding te stellen met de afdeling Verkeersnoütie, Lange Wijngaard straat 14 te Haarlem. ■VIW'"" H- - W -iBIjjl -PWjjWjW Al n; Av'- IWSPffi vW 1 Zelfs het Noordzeestrand vertoont een winterse aanblik. Overal verspreid vindt men brokken bevroren schuim, hier en daar omlijst door een „ijswal". Op de foto ziet men de kust voor Katwijk, doch overal elders is het beeld niet veel anders. Terwijl gisteren de Marine Luchtvaart Dienst een aantal helicopters gereed hield met het oog op het gemelde isolement van de eilanden aan de Zuid- en aan de Noord kant van Holland, stelden zowel Schouwen als Flakkee zich krachtig tegen de om singeling door het ijs teweer. En Schouwen deed het met succes. Een sterke breker maakte het ijs in het Zijpe los en stelde aanvankelijk een kleine veerboot, later de grotere „Grevelingen" in staat verscheidene vaarten te maken. De veerboot bracht een aantal vrachtauto's over, die geladen waren met melk, gas, benzine en andere goederen, waaraan op het eiland behoefte bestond. Schouwen-Duiveland heeft op verschei dene manieren post aangevoerd gekregen. Een „Dakota" van de vliegbasis Woens- drecht moest twee keer vliegen om de enorme hoeveelheid post van enige dagen naar het vliegveld Haamstede te vervoeren. Verder kwam tegen de avond via het veer Zijpe-Anna Jacobapolder weer post binnen. Ook voor vandaag wordt op de veerdienst gerekend, voor het geval dat dit mocht mis lopen, zijn reeds maatregelen genomen de post opnieuw per vliegtuig aan te voeren. Hedenochtend omstreeks kwart voor acht is de „Prins Willem I" van de Pro vinciale Stoombootmaatschappij in Zee land uit Vlissingen vertrokken met voedsel voor Schouwen-Duiveland. „De Stad Zierikzee". de veerboot van de R.T.M., die de dienst tussen Middelharnis en Hellevoetsluis onderhoudt is gistermor gen in Middelharnis gearriveerd. Het schip had de hele nacht voor de haven van Mid delharnis in het ijs vastgezeten. Om half twaalf is „De Stad Zierikzee" weer in de richting Hellevoetsluis vertrokken, doch het schip zat al spoedig weer vast in het ijs. In Middelharnis wachtte men met des te meer ongeduld op de beide toegezegde ijs-, brekers en die zijn nog diezelfde middag in de haven aangekomen. Zij brachten met veel moeite twee veerboten met passagiers en stukgoederen binnen. Vandaag varen deze twee veerboten weer uit, voorafge gaan door de ijsbrekers. Zo hoopt thans ook Flakkee uit zijn isolement verlost te zijn. Voorts zijn enkele vluchten gemaakt met vliegtuigen van het luchtsproeibedrijf Van Beek uit Melissant. In drie vluchten zijn kranten en post overgebracht. De heer Van Beek zelf heeft enkele passagiers overge vlogen. Vlieland De postboot van Vlieland is hedenoch tend kwart over zeven van Vlieland ver trokken om via Terschelling IJmuiden te bereiken. Aan boord bevonden zich onge veer 25 passagiers, voornamelijk personeel van de Rijksmarinewerf te Den Helder. Op Terschelling zullen nog meer passagiers aan boord worden genomen. De kapitein van de postboot denkt vanmiddag ongeveer vier uur in IJmuiden aan te komen. Het vaartuig zal waarschijnlijk ligplaats kiezen in de Vissershaven aldaar. Zaterdagochtend acht uur wordt de terugreis naar Vlieland aanvaard, waarbij Terschelling wederom zal worden aangedaan. Het ligt in de bedoeling de dienst Vlie- land-IJmuiden via Terschelling tweemaal per week te onderhouden. De boot zal ver trekken van Vlieland op Maandag en Don derdag, en van IJmuiden op Woensdag en Zaterdag. In dringende gevallen kan men nog Vlieland bereiken per vliegtuig vanaf het vliegveld Leeuwarden. De post wordt per vliegtuig vervoerd. Het tijdelijk luchtnet, dat het vaste land met de ingevroren eilanden verbindt, wordt steeds uitgebreider. Van Leeuwarden uit werden al verbindingen onderhouden met de Waddeneilanden Schiermonnikoog en Ameland. Gisteren zijn daaraan toegevoegd Vlieland en Terschelling. Het Noordelijk deel van de Waddenzee is door het zware drijfijs taboe geworden voor de scheep vaart. Gelaten moet men wachten tot de i dooi intreedt. Ook het Zuidelijk deel van de Waddenzee is vandaag „afgesloten voor I alle scheepsverkeer". J Een cursus van vijf avonden onder auspiciën van de plaatselijke raad, afde ling Haarlem van de Nationale Vrouwen raad Nederland, getiteld: „Van Gemeente tot Verenigde Naties" werd Woensdag avond in gebouw Theosofie ingezet met een lezing door mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi over het werk van de vrouw in de gemeenteraad. Mevrouw Scheltema begon haar causerie met er op te wijzen, dat dit werk van de vrouwelijke gemeenteraadsleden vrijwel niet verschilt met de arbeid van haar man lijke collega's. Zij zeide er van overtuigd te zijn, dat de samenwerking met de man nen voor beide groepen het beste is en dit komt steeds weer tot uiting bij het vele werk van alle gemeenteraadsleden. Im mers in de fractievergaderingen en tij dens het commissie-werk kunnen mannen en vrouwen met elkaar van gedachten wis selen en dit heeft, aldus spreekster, alleen maar voordelen bij het bestuur van de stad. Uiteraard brengt de vrouw een apar te sfeer met zich mee in de gemeenteraad. Dit hangt samen met haar eigenschappen en mevrouw Scheltema meende, dat in de vertegenwoordigende lichamen diverse ke ren is gebleken dat de vrouwen, in tegenstel ling tol de mannen, bijzonder weinig pra ten en meestal direct op het doel afgaan. Zij zijn zakelijker, korter, hebben minder eerbied voor reeds jarenlange gevestigde tradities en zijn zuinig. Natuurlijk zijn er onderwerpen, vooral technische, die de vrouwelijke raadsleden met minder inte resse behandelen. De vrouwen hebben daarentegen een zeer levendige belangstel ling voor de menselijke dingen en steeds, wanneer dat maar enigszins mogelijk is, brengen zij dit naar voren. Waardering Mevrouw Scheltema verklaarde tot haar verheuging te kunnen constateren dat de onderlinge waardering en het be grip tussen de raadsleden en speciaal tus sen de vrouwelijke raadsleden, sinds de oorlog belangrijk vooruitgegaan is. Ook voor de vrouw zelf is het van belang om in de raad te zitten. Immers vooral voor de getrouwde vrouw is het een eerste vereiste het contact met de buitenwereld te behou den. Daarbij komt nog dat tevens de vrouwelijke kiezers er van doordrongen worden, dat zij „eigen" vertegenwoordig sters in de raad "hebben zitten. De interessen van de vrouw liggen, aldus spreekster, niet op formeel, of financieel terrein. Wel hou den de vrouwelijke raadsleden zich bezig met alle onderwerpen, die betrekking heb ben op de mensen in het algemeen, zoals de verkeersproblemen, de volksgezondheid, de stadsbibliotheek en het onderwijs. Spre kende over cie volkshuisvesting verklaarde mevrouw Scheltema, dat de vrouwen in het algemeen te weinig zeggenschap heb ben in de woningbouwverenigingen en te vens drong zij aan op de bouw van goed kope flatwoningen waarin de alleenstaande werkende vrouwen een goed en goedkoop onderkomen kunnen krijgen. Spreekster herinnerde de aanwezigen er aan, dat in de raadsvergadering van 20 Januari het ambtenaren-reglement gezui verd is van alle bepalingen, die discrimine rend werkten op getrouwde vrouwen bo ven ongetrouwde vrouwen en zij verklaar de benieuwd te zijn of het rijk deze bepa lingen thans wederom zal invoeren. Zij werd in haar striid voor de gunstige re geling van de positie van de getrouwde werkende vrouw echter gesterkt door „het gesprekcentruxn" waarbij na uitvoerige besprekingen geen der aanwezigen zich uitsprak vóór een wettelijk verbod voor de arbeid van gehuwde vrouwen. Tenslotte sprak mevrouw Schelteman als haar me ning uit, dat de vrouwelijke gemeente raadsleden evenals haar manlijke collega's, moeten pogen het leven voor de medemen sen zo gemakkelijk mogelijk te maken. Verscheidene personen hebben Woensdag ondervonden, dat het ten strengste ver boden is, zich op gevaarlijk ijs te bevinden, dat met waarschuwingsborden is afgezet, liet betreft hier een aantal personen, die zich op het gevaarlijke ijs van de Jan Gij- zenvaart bevonden. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt. De Haarlemse rechtbank heeft Donder dagmorgen de 22-jarige Deen M. A. H. ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden met aftrek van het voorarrest, wegens poging tot zware mis handeling. Deze Deense matroos, zou op de avond van 29 October van het vorig jaar, aan boord van het Zweedse houtschip „Signo- rita", zijn vriend, de 18-jarige E. H. met een lang broodmes in de rechter zij ge stoken hebben. De Officier van Justitie, mr. B. van der- Burg, had veertien dagen geleden een ge vangenisstraf van acht maanden met aftrek geëist. De directeur van het Gemeentelijk Wa terbedrijf Haarlem verzoekt alle gebrui kers er nog eens op attent te maken, dat zij verplicht zijn te zorgen voor het vorst- vrijhouden van de watermeter en de bin nenleiding. Schade toegebracht aan de watermeter door vorst of anderszins is voor rekening van de gebruiker. Water, verloren gegaan uit door'vorst veroorzaakte lekken of door een aftapkraantje dat open is blijven staan, moet worden betaald. De meterputten die nen te worden afgedekt door een houten bovendeksel, dat de put goed afsluit tegen de wind. In een meterput buitenhuis moet boven dien op halve hoogte een houten tussen- deksel, voorzien van een handvat, worden aangebracht zodat tussen dit deksel en de watermeter een isolerende luchtlaag wordt gevormd. Het tussendeksel kan het volgend jaar wederom dienst doen nadat men dit in het voorjaar uit de meterput heeft ver wijderd en opgeborgen. Het afdekken van de watermeter door middel van kranten, stro, e.d. is verboden. Watermeters, welke binnenshuis onder de vloer zijn geplaatst moeten zijn voor zien van een overal goed sluitende omtim- mering, ter bescherming tegen vorst. Tij dens de vorst mogen alleen in noodgeval len de buiten liggende meterputten wor den geopend. Aangeraden wordt de hoofdkraan 's avonds zo vroeg mogelijk af te sluiten, wanneer' dit kan ook overdag. Van te voren natuurlijk eerst voldoende water in voor raad nemen. Weges de stroom van binnenkomende klachten is het personeel van het Water bedrijf niettegestaande verlengde ar beidstijden dermate overbelast, dat men er rekening mee dient te houden, dat zo lang de vorst duurt en ook na de vorst dit bedrijf niet altijd direct hulp zal kunnen verlenen. Het adres van het Waterbedrijf is: Kam persingel 4, telefoon 15257. Donderdagmorgen deed de Haarlemse rechtbank uitspraak in de zaak tegen drie verdachten, die gedurende geruime tijd een groot aantal kisten van de Coöperatie ve Tuindersvereniging „Kennemerlawd" in Beverwijk verduisterd en vervoerd zouden hebben. De 35-jarige J. F. D. uit Bever wijk werd veroordeeld tot twaalf maanden met aftrek, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier had eveneens twaalf maan den geëist, echter met vier maanden voorwaardelijk. De 33-jarige vrachtrijder C. B. uit Heilo werd conform de eis tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld en de 63-jarige vrachtrijder-groentehandelaar P. die V. kreeg vijf maanden met aftrek. De eis luidde zes maanden. Op uitnodiging van de vereniging Sant- poorts Bloei komt de heer „Chandu" Vrij dagavond in het Hervormd Jeugdhuis een experimentele lezing houden over telepa thie, handschriftkunde, gedachtenprojectie, enzovoort. Aanvang 8 uur. SAN ROQUE (United Press) Ere- burgemeester Domingo de Mena en Fede- rico Garcia Sanchiz, lid van de Spaanse koninklijke academie, hebben een uit vijf punten bestaand plan bekend gemaakt, dat tijdens het bezoek van Koningin Elizabeth aan Gibraltar uiting zal moeten geven aan Spanje's ontstemming over de Britse be zetting van Gibraltar. De inwoners van dit kleine stadje, dat vlak bij de machtige Rots van Gibraltar ligt, zullen volgens dit program het volgen de moeten doen: Gedurende het bezoek van de Koningin op 10 Mei aan Gibraltar zullen zij de ge hele dag de klokken van de twee kerken moeten luiden. Van alle openbare gebouwen en parti culiere woningen zullen omfloerste Spaan se vlaggen halfstok moeten hangen. Luidsprekers zullen op volle geluids sterkte de geschiedenis van de Britse „roof" van Gibraltar en de evacuatie van de Spaanse inwoners naar San Roque in 1704 de lucht inschetteren. Een reusachtig vuur zal bijwijze van treur nis over het verlies van Gibraltar 's nachts op de naburige berg Los Canones ontsto ken worden. De inwoners zullen in plech tige processie achter een muziekkorps door de straten van San Roque trekken. Hier bij zullen zij met zich mee moeten voeren een vlag van Koning Ferdinand en Ko ningin Isabella, een Maria-beeld en andere reliquiën, die de vluchtelingen destijds met zich meenamen, toen zij van de rots verdreven werden. Sanchiz en De Mena zeiden, dat officiële instanties hun plan hebben goedgekeurd. 1JSONGELUKKEN OP DELFT EN LEIDSEVAART Oök gisteren hebben zich weer een tweetal ijsoorigekikjes voorgedaan. Een 20- jarige jorogemain dlie omstreeks haC.lf vijf op die Delft aan het schaatsen was, kwam door onbekende oorzaak te vallen en liep daarbij een groot gat boven zijn linker oog en een lichte hersenschuddiimg op. Na dat een Hid van de ongevallendiienst de eerste hulp had verleend werd de onge lukkige schaatser per ziekenwagen naar het Joannes die Deo ziekenhuis vervoerd. Een hailf uur later werd op de Leidse- vaart een drie-jarig meisje door een groepje onbesuisde schaatsers aangereden. Een dokier die de eerste huilp verleende, constateerde een gebroken rechterarm. De IJsclub „Nova Zcmbla" organiseerde gisteren een hardrijderij op de kortcbaan voor mannen. Dertig deelnemers meldden zich. De eerste ronde was een afvalrit met tijdopname, waarna er lfi deelnemers overbleven. Na een felle strijd' luidde de uitslag: le prijs 80.Bood, Schagerbrug; 2e prijs 50.Middelhause, Landsmeer; 3e prijs 25.—) Porteuger, Gr. IJpolder; 4e prijs 10.—) Wigbout, Wieringen. Zaterdagmiddag om 2 uur zal op de ijsbaan „Nova Zembla" een onderlinge wedstrijd voer het personeel van de werf Stapel gehouden worden. Zondag om 2 uur zijn er langebaan wedstrij den over 500 en 1500 meter met vrije deel name. Bij de gemeenteraad van Bloemendaal zijn verzoeken binnengekomen een subsidie te verlenen. Van een groot gedeelte luidt het advies van B. en W. een bedrag uit te keren. Zij stellen voor afwijzend te beschikken op de verzoeken van de Sportraad Bloemen daal, van het Nederlands Gesprek Centrum te Rotterdam, van de Nederlandse Vereniging ten behoeve van zeelieden van elke nationa liteit Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" te Am sterdam. van de Bond van Mobilisatie-inva liden en hun nabestaanden en dat van zijn dochterinstelling de stichting „De Neder landse soldaat" te Drachten en van de afde ling Santpoort-Bloemendaal van de Neder landse Vereniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. den Boerde Kroon, z.l W. van WerkhovenSieverts, z.; M. A. Warmerdamvan der Raad, z.; C. H. P. van den Dopde Heij, d.; B. E. van Westering Visser, z. ONDERTROUWD: H. Ja. Veninga en A. Chr. Bos: W. Roovers en J. Lindeman. GEHUWD: N. C. M. Roozen en H. E. Wijnands; C. G. E. Stockmann en W. M. E. Smit. OVERLEDEN: Wed. A. M. v. d. Berg— Bakkes, 86 j.; C. L. de Winter, 75 j., J. Roessen, 84 j. Te Heemstede zal Zondag 14 Februari 'net vijftigjarig bestaan worden herdacht van de R.K. bond voor landarbeiders, „St. Deus dedit". De kerkelijke herdenking vindt 's morgens om zeven uur plaats in de parochiekerk aan het Valkenburgerplein, waarna een gemeentschappelijk ontbijt volgt in het R.K. verenigingsgebouw aan de Herenweg. Een orkestje zorgt hierbij voor een muzikale begeleiding. De feestrede zal worden uitgespoken door de bondsvoorzit ter. de heer C. J. v. d. Ploeg, 's Middags van half drie tot half vijf is er daarna een recep tie, eveneens in het R.K. verenigings gebouw. In het zelfde gebouw wordt dan om acht uur de feestavond begonnen, ter gelegen heid waarvan het Amersfoortse Cabaret Gezelschap „Het Masker", de cabaret-revue „Wij vieren feest" zal opvoeren. Medewer kenden aan dit programma zijn onder an dere Beppy Murray, Eleanore's Radio Ty- roler Orkest, Henk Boerlage, lid van „De Bietenbouwers", Koos van der Velde en Herman Theunissen. In het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg heeft de afdeling Heemstede van de KathoPeke Arbeiders Beweging Woens dagavond haar jaarvergadering gehouden, van welke gelegenheid de heer N. J. v. d. Linden als voorzitter in zijn openingswoord gebruik maakte, de leden op te wekken in de nog resterende wintermaanden zoveel mogelijk de huisvlijt te beoefenen. Het ligt namelijk in de bedoeling, daarna van de resultaten een tentoonstelling te houden. Ook- herinnerde hij nog aan het vijftig-jarig be staan van de R.K. Landarbeidersbond „St. Deusdedit'. hetwelk Zondag aanstaaande op feestelijke wijze zal worden herdacht. Voor de bestuursverkiezing kwam het periodiek aftreden van de heren N. J. v. d. Linden, N. S- v. d. Erf, G. P. Brouwer en P. van Kimmenaede aan de orde, welke be stuursleden evenwel allen weer in hun func tie werden herkozen. De begroting voor het nieuwe verenigingsjaar moest tot de volgen de vergadering worden aangehouden, omdat hieraan later een voorstel werd toegevoegd. Nadat door de voorzitter was medegedeeld, dat het jaarfeest op Woensdag 24 Februari za] worden gehouden, hield de heer J. C. v. d. Meer een toespraak over het onderwerp ..Onze taak in het nieuwe jaar". Hij behan delde hierin voornamelijk de propaganda en de wijze, waarop de leden uitdrukking kon don geven aan hun beginselen. Met een korte rondvraag werd de verga dering daarna gesloten. Op de T.Tshaan „De Volharding" zullen Vrij dag 5 Februari interscholaire schaatswed strijden worden gehouden, waaraan van elke Heemsteedse school tien leerlingen kunnen deelnemen. Uiteraard komen de jongens en meisjes hier anart tegen elkaar uit. Deze wedstriiden, waarvoor de interscholaire prijs »ls inzet geldt. beginnen des middags om drie uur. 3-314 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Moll. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Stee) Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 997/io 189 241 )4 21814 369 120 149% 137/ 127 109 191)4 175 17814 178/, 32 5614 4914 80% 21% 40% 9914 188/ 244 220 369/ 12114 149J4 13714 128 10914 191/ 175 178/ 17814 32 56 49/ 82% 21% 41

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10