h¥L Lamgelegde binnenvaart derft een ton per dag Fa. B. ENGELENBERG RHEUMIN AJ, „Over vijf of zes jaar gunstig economisch en politiek klimaat" PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws „Alles potdicht" meldt IJsberichtendienst De radio geeft Vrijdag BRILLEN voor Geduld met Indonesië ^L^ocli ió liet zo 2 officiële verkoop sikkens lakken Vorst legt Zeeuwse fruithandel lam Deviezenreserve is iets gedaald De „Sibajak" brengt 1020 emigranten naar Australië KEIP Kerkelijk Nieuws Noord-Brabantse boeren laken schadevergoeding Indonesische lof voor militaire missie Faroeks muntenver zameling wordt geveild Gunstige verwachtingen van de heer E. L. van Rooy Geleidende metalen DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 (Van een verslaggever) IN HET HOUTEN KANTOORTJE van de havenmeester groept een half dozijn mannen om een loeiende potkachel, hoekige zwijgzame kerels in dikke lagen wol en leer. Af en toe slentert er een naar het raam aan de waterkdnt om een mistroos tige blik op de ijswoestijn buiten te wer pen. Dan voegt hij zich hoofdschuddend weer bij de anderen, die sprakeloos en gemelijk voor zich uitstarende verweerde handen doelloos in de broekzakken. Het is een stille trieste groep, zoals men er ,van daag-den-dag honderden kan vinden langs onze verstarde 'waterwegen: „uitge- vroren" schippers, die met schuit en lading verrast zijn door Koning Winter en nu hun dagen in ledigheid slijten in de kroegen en logementen aan de kaden. Voor velen van hen. de kleine zelfstandigen vooral, is dit oponthoud een geduchte tegenvaller, want als er niet constant gevaren wordt levert het schippersvak nauwelijks een boterham op. Daarbij komt dan nog het gevaar voor ijsschade aan hun schepen, die vaak onvol doende of in het geheel niet verzekerd zijn- Geen wonder dus, dat de schippers 's morgens al heel vroeg samendrommen in de havenkantoren en waterstaatsbureaux om zo vlug mogelijk het laatste nieuws over de ijsgang te horen. Dat nieuws wordt hun verschaft door de IJsberichtendienst van de Waterstaat, die in werking treedt zodra de eerste nacht vorsten optreden en waarbij meer dan'300 „ijswaarnemers" over het gehele land zijn ingeschakeld. Ieder van deze waarnemers heeft een bepaald rayon, waarin hij elke middag om drie uur de toestand en hoe danigheid van ijsgang en vaarwater con troleert. Die gegevens worden zo snel mo gelijk opgezonden naar 'n zestigtal centraal- posten. waar zij verzameld en aan elkaar getoetst worden. De aldus verkregen cistrictsrapporten worden vervolgens in code telefonisch doorgegeven aan de „Di rectie Algemene Dienst" in Den Haag, die alle inlichtingen verwerkt en coördineert op schematische landkaarten, de zogenaam de „ijskaartjes", waaruit met een oogopslag valt af te lezen, of en in hoeverre de scheepvaart op de verschillende binnen wateren nog mogelijk is. De nog bevaarbare rivieren en kanalen worden op die kaarten met blauwe inkt ingetekend, de gestremde of moeilijk te bevaren routes met paarsrode lijnen. Een codewoord geeft bij elk der vaarwegen bovendien vijf nadere bijzonderheden, na melijk: 1. de scheepslypen waarmee nog ge varen kan worden; 2. de omvang van de scheepvaart; 3. de manier waarop gevaren wordt (b.v. op eigen kracht, in een ijsvrije geul. achter ijsbrekers o.d. 4. de aard van de ijsbezetting (zwaar of licht drijfijs, vast ijs, ijsdammen of kruiend ijs); 5. de verwachting voor de volgende 24 uur. Het samenstellen van die dagelijkse ijs- kaartjes uit duizenden ontvangen gegevens is uiteraard een tijdrovende en gecompli ceerde arbeid, die echter zo goed georgani seerd is, dat de kaarten nog met de nacht- posttreinen verzonden kunnen worden. Zij worden dan 's ochtends vroeg door de be langhebbenden te weten de havenkan toren en locale waterstaatsdiensten, rede rijen, verzekeringsmaatschappijen eri be drijven met een eigen vrachtvloot ont vangen. ADVERTENTIE Hoélstraat 39 - Haarlem Tel. 13232 r SPECIALE VERFSCHEMA'S voor elke Industrie HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de 'huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 9.35 Schoolradio. 10.00 Kinderen en mensen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Vocaal dubbel- kwartet. 11.00 Feuilleton. 11.20 Platen. 11.35 Platen. 11.35 Orgel en zang. 12.00 Promenade orkest, 12.30 WeerbericLht. 12.38 Sport. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmu ziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Instrumentaal kwintet. 14.55 Voordracht met muziek. 15.15 Pianoduo. 15.30 Musette-orkest. 16.00 Platen. 36.30 Muziekcauserie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Verzoek programma. 18.45 De Haverkist. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Gemengd koor. 19.30 Men sen en conflicten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Studentenliederen. 20.30 Benelux. 20.40 De vrouwenemancipatie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Amusementsmuziek. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Dans muziek. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Omroeporkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgel en sopraan. 11.30 Platen. 12.10 Zang, piano en voordracht. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vocaal ensemble. 12.59 Klokgelui. 13,00 Nieuws. 13.15 Metro- pole-orkest. 14.00 Met oog en oor de wereld door. 14.30 Omroeporkest. 15.15 Voordracht. 15.35 Mozartvleugel en viool. 16.00"Wenken voor de tuin. 16.15 Fluit, clavecimbel en viola da gamba. 16,40 Platen. 17.15 Suri naamse volksmuziek. 17.45 Fryslan Boppe? 18.00 Platen. 18.15 Muziekcorps. 18.40 Platen. 18.45 Muziek voor blazers. 19.00 Nieuws, en weerbericht. 19.10 Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Zar und Zimmermann, opera. 22.25 Langs wegen van kunst en schoonheid. '.'.2.45 Overdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 Televizier. 20.35 Makc-up-demonstra- tie. 20.55 'n Amerikaanse in Parijs. 21.20 21.45 De gelukkige huichelaar, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Zang en piano. 11.55 Platen. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelconcert. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Pla ten. 16.05 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevarieerde muziek. 18.00 Vlaamse muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.05 Hoorspel met muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Intern. Radio Universiteit. 22.30 Platen. 22.50-23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 m.). De waarde van het dienstbetoon der bin nenvaart bedraagt meer dan honderddui zend gulden per dag en dus is het van groot belang voor onze economie, dat de schepen ook in strenge winters kunnen blijven va ren totdat de laatste waterweg het afge zegd heeft. Dat is de taak en de betekenis van de jjskaarten van Waterstaat, die zo nodig nog worden aangevuld met speciale ijsberichten via de radio, een service, die ons land al vele millioenen guldens en ar beidsuren aan „vorstverlet" bespaard heeft en ook in de afgelopen weken op nieuw haar onmisbaarheid bewijzen kon. Helaas vertonen haar ijskaarten de laatste dagen vrijwel geen andere kleur meer dan het hatelijke rood der totale onbevaarbaar heid. Maar ook deze ijstijd kan niet eeuwig duren en de blauwe inkt staat al klaar. Zodra ergens de greep van de winter ver slapt, zal Waterstaat paraat zijn om de schippers in dat gebied veilig naar hun be stemming te loodsen. Laten wij hopen, dat het spoedig zover is! ADVERTENTIE 20 «abl, 65 cent De aanhoudende vorst heeft de handel op de Zeeuwse fruitveilingen vrijwel lam gelegd. De handel heeft wel belangstelling voor fruit, maar het is haast onmogelijk het te verzenden. In Kapelle-Biezelinge, waar wekelijks nog een grote aanvoer van fruit is, zal deze week niet worden ge veild. Meer dan 90 percent van de Zeeuwse fruitvoorraad is opgeslagen in de koelhui zen, zodat de voi-st hierop geen invloed heeft. De peren zij thans vrijwel geruimd, met uitzondering van wat stoofperen waarvan de voorraad echter gering is. Aangezien door de vorst de aanvoer varn groenten zeer gering is geworden, ver wacht men een grote vraag naar de restan ten stoofperen. Een hete vloot van Rijnaken, geladen met steenkool uit het Roergebied, heeft be schutting gezocht in een klein haventje in de buurt van Andernach, nu vrijwel de gehele Rijnvaart door de vorst is uitgeschakeld. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 1 Februari blijkt de bankbiljet- tencirc-ulatie met circa f 87 millioen is ge stegen tot f 3.263.4 millioen. Aangeno men mag worden, dat vooral de handels banken in de geldbehoefte hebben voorzien. Zij zagen hun tegoed althans met f 104 millioen achteruitlopen tot f 393 millioen. Het rijk daarentegen zag zijn tegoed met f 20 millioen stijgen to f 894 millioen. In de goudvoorraad is geen verandering gekomen. Deze bedraagt f 2.981,5 millioen. De netto deviezenreserve daarentegen geeft een lichte achteruitgang te zien, na melijk van f 1.366,5 millioen tot f 1.358 millioen. Goud en deviezen tezamen zijn dus met eenzelfde bedrag verminderd en belopen thans f 4.339,5 millioen. Een record aantal emigranten is Dins dagmiddag uit Rotterdam naar Australië vertrokken. Niet minder dan 1020 passa giers heeft het m.s. „Sibajak" aan boord en onder hen bevinden zich 363 kinderen beneden 12 jaar, van wie er 86 nog niet ouder dan twee jaar zijn. Er reizen dertig gezinnen mee van Nederlandse oud-mili tairen, die in de tweede wereldoorlog aan de zijde van de geallieerden hebben mee gestreden en daarom voor hun emigratie subsidie van de Australische legering ont vangen en bij aankomst in Australië ook verder geholpen worden. Slechts 214 passagiers worden bij aan komst in het nieuwe vaderland in een kamp opgenomen. De anderen hebben al len reeds een onderdak. De reis gaat via het Suezkamaal naar Fre- mantle, Melbourne en Sidney Op 3 Maart wordt de „Sibajak" te Fremamtle verwacht. Via Djakarta, waar passagiers uit Indone sië aan boord zullen komen, maakt het schip de terugreis naar Rotterdam. ADVERTENTIE VERAF EN GR. HOUTSTR. NAAST LUXOR Geref. kerken Bedankt voor Zuid-Beijerland Minnema te Monnikendam. Ds. L. W. ERDMAN M. T. Zondag 7 Februari viert ds. L. W. Erd- man, emeritus predikant van IJmuiden, thans wonende te 's-Gravenhage, zijn gou den ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Zijn eerste gemeente was Spijkenisse. In 1908 verwisselde hij deze gemeente met die van Brielle, vanwaar hij 6 Mei 1917 naar IJmuiden vertrok. Deze zijn derde en laatste gemeente diende ds. Erdman tot 1 Mei 1943. toen hem op 65-jarige leef tijd emeritaat werd verleend. Na zijn eme ritaat moest hij in de oorlogsjaren uit IJmuiden evaeuëren. Hij verbleef toen van Mei 1943 tot November 1945 te Lochem, waar hij werd benoemd tot hulpprediker voor de geestelijke verzorging in drie nood ziekenhuizen en in een verzorgingshuis voor geëvacueerde ouden van dagen. Na October 1946 was ds. Erdman nog enige jaren te Haarlem werkzaam als hulppre diker. In IJmuiden was hij vele jaren voorzit ter van het bestuur van de Hervormde scholen en van de Vereniging „Het Witte Kruis" van de afdeling Velsen. De Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw heeft in Breda onder leiding van haar voorzitter, de heer G. G. de Waard, vergaderd. Deze zei in zijn inleidend woord, dat de door de watersnood getroffen landr- bouwers in het gebied der maatschappij zeer ontstemd zijn over het feit, dat in de agrarische sector zo goed als geen defini tieve normen voor schadevergoeding be kend zijn. Voorzover die wel bekend zijn, is men daar bovendien zeer geheimzinnig mee. Men vraagt zich af, of zich bij de af wikkeling van de watersnoodschade, het drama wederom gaat voltrekken, dat men bij de afwikkeling der oorlogsschade kent. Dit zal volgens spreker ebhtcr door de ge organiseerde landbouw niet worden getole reerd. „Wij wensen te weten, waar wij aan toe zijn", aldus spreker, „vooral met het oog op het komende voorjaar, wanneer grote kapitalen moeten worden geïnves teerd." In een gezamenlijk communiqué van de Marvo, de Leger voor lich t i ngsd i ens t en do Lu-chtimachtvoorliohtingsdienst wordt medegedeeld, dar het Hoge Commissariaat van de Republiek Indonesia in opdracht van de Indonesische regering bijzondere waardering en oprechte dank heeft be tuigd aan de Nederlandse regering voor het werk, dat de Nederlandse militaire missie in Indonesië heeft verricht. Geconstateerd wordt, dat de missie met ernst en opofferingen gedurende een pe riode van drie jaar het hare heeft bijge dragen tot de opbouw en het perfectionne- ren van de Indonesische strijdkrachten. Wedorzijds begrip heeft gedurende deze jaren kunnen groeien tot goede samenwer king, waardoor zeer bevredigende resulta- taten zijn bereikt. ADV ERTEN'I IE Er zijn unieke Nederlandse exemplaren bij Twee Nederlanders, de heren J. Schul- man uit Amsterdam en H. K. Berghuys uit Deventer, zullen de veiling van ex- koning Faroeks kunstschatten te Cairo, welke ï'uim twee weken zal duren, bijwo nen. Dan komen de door de Egyptische re gering geconfisceerde 8500 gouden, 160 pla tina, circa 100.000 zilveren munten alsmede het oude bankpapier uit Faroeks privé- verzameling onder de hamer. Er zijn on geveer 800 oude Nederlandse munten bij, waaronder een serie kostbare vierkante noodmunten, geslagen in cle belegerde steden tijdens de tachtigjarige oorlog uit goud of zilver, dat door de burgers was in geleverd, onder meer uit Amsterdam, Bre da, Haarlem, Deventer, Groningen, Leiden, Maastricht en Zierikzee. Bij de munten bevinden zich ook unieke gouden en zil veren proefslagen uit het Koninkrijk der Nederlanden, de gouden 2,5 gulden uit 1840 en uit 1898, voorts gouden kwartjes, dub beltjes en stuivers, geslagen als proef in enkele exemplaren op last van de koning en bewaard door 's rijks muntmeester. Ook de gouden proefducaat van Lodewijk Na poleon, gesigneerd door de graveur Geor ges, is een uiterst zeldzame munt. Behalve deze Nederlands en Nederlands-Indische munten, wordt oud bankpapier uit ons land en het voormalig Nederlands-Indië geveild, onder meer papiergeld uit 1810, uitgege ven tijdens de Engelse bezetting. Direct of langs velerlei omzwervingen zijn deze munten in Faroeks privé-verza- meling beland. Ook wordt een viertal Romeinse gouden bai-en geveild uit de tweede en derde eeuw na Christus. Zij hebben een waarde van 10 tot 20.000 gulden per stuk. De. commentaren van Nederlanders, die uit Indonesië zijn teruggekeerd, luiden vaak nogal pessimistisch en daarom was de uiteenzetting zo opmerkelijkdie giste ren door een in R.otterdam gedebarkeerde Nederlander over de situatie in Indonesië werd gegeven. Het is de heer E. L. van Rooy, die 25 jaar een zeer belangrijke post in Indonesië heeft, bezet, die weliswaar drie jaar voor dc pensioengerechtigde leeftijd ontslag nam, maar die toch een gunstig gehad over de toekomst wilde laten horen, een optimistisch geluid over het land zelf. als- mede over de moeilijkheden voor Neder landse iverkers. Hij was in Indonesië ad junct-direct ei Lr van de Gouvernements- Landbouwbedrijven, thans Pusat Perke- bunan Negara geheten. De heer Van Rooy, die een groot aandeel heeft gehad in de na-oorlogse weder opbouw van de op Noord-Sumatra gelegen gouvernements-landbouwondernemingen. keert voorgoed naar Nederland terug. Hij bleef op zijn post toen na de souvereini- teitsoverdracht de gouvernements-land- bouwbedrijven in handen van het Indone sische gouvernement overgingen. Hij leidde als adjunct-directeur deze bedrijven ver der, maar, zoals gezegd, noopten de om standigheden moeilijke arbeidsverhou dingen en het wegvallen van de steun van deskundige werkkrachten, hem het bijltje erbij neer te leggen. Toch kwam hier niet terug een man die in alle opzich ten zijn mening baseerde op het voortijdig afsluiten van een belangrijke carrière. De heer Van Rooy was van mening dat op het ogenblik aan de gouvernements landbouwbedrijven grote schade wordt aangericht. De onplezierige verhoudingen met de vakverenigingen maken, dat de ad- maar men zit in Indonesië nog steeds met een benoemd parlement, waarmede het moeilijk regeren is. Bovendien kost het aantrekken van buitenlandse deskundigen deviezen en in dit opzicht is de positie van Indonesië niet gunstig, ondanks het feit dat deze deskundigen slechts twee percent van het deviezenbedrag kosten. Lichtpunten Toch zijn er, ondanks het feit dat bij voorbeeld de prestaties van de arbeiders op de ondernemingen zijn teruggelopen tot 60 a 70 percent ten opzichte van die van vóór de oorlog, wel lichtpunten aan te wij zen. In de rubber en de palmolie is de productie de laatste jaren bevredigend ge weest. De winning van hars en terpentijn heeft de helft van de voor-oorlogse weer bereikt en voor het eerst na de oorlog is het afgelopen jaar weer uitvoer naar Australië geschied. Afnemers uit Zuid- Afrika zijn weer verschenen. Op verschei dene ondernemingen kon door efficiëncy een behoorlijk resultaat worden bereikt. De dertien Noord-Sumatraanse ondernemin gen, waarover de heer' Van Rooy als ad junct-directeur de leiding had, konden in 1952 nog een winst maken van 60 millioen gulden; in 1953 een voorlopig geschatte winst van 40 tot 45 millioen gulden. De steeds verdergaande eisen van de vakver enigingen maken de kostprijs echter hoog. Een stijging van de wereldmarktprijzen, vooral van rubber, zou al een grote ver betering kunnen brengen. Vooral echter het steeds afnemende aantal deskundige medewerkers heeft de heer Van Rooy ge noopt heen te gaan omdat hij het niet ver antwoord achtte zijn handtekening onder een begroting van 180 millioen te zetten, zoals hij dat uitdrukte. Ongetwijfeld zijn de verbeteringen in de sociale positie van de ondernemingsarbei der een vooruitgang. Komt men tot ver hoogde arbeidsprestaties, een betere devie- zenpositie, ook door een vermeerderde uit voer met hogere wereldmarktprijzen, het ministrateurs teveel tijd moeten besteden opnieuw aantrekken van deskundigen en aan al die beslommeringen, waardoor er voor een goed beheer van de onderne mingen te weinig tijd overschiet. Daarbij komt, dat de verrichte arbeid belangrijk 'minder is dan vóór de oorlog. De kostpriis stijgt daardoor belangrijk en de lagere prijzen op de wereldmarkt, vooral van rub ber, hebben ertoe meegewerkt dat vele fasen van onderhoud niet op die wijze ge beuren, die noodzakelijk is. Dit minder goede onderhoud is iets dat zich op den duur, na enkele jaren, zal wreken. De on rustige politieke constellatie heeft mede gebracht dat deskundige Nederlandse krachten na hun verlof geen toestemming tot terugkeer kregen en dus voor de be drijven verloren waren. De immigratie politiek is van dien aard, dat het moeilijk js Indonesië binnen te komen en de nieuwe transferregeling werkt er niet toe mee deskundige arbeidskrachten aan te trekken. Bij de regering en de heer Van Rooy denkt hierbij aan figuren als de vice-pre sident Mohammed Hatta en de Masjoemi- leider Natsir is wel degelijk begrip voor de moeilijkheden, die deze politiek met zich meebrengt voor de landbouwbedrijven, 23. Hoog suisde Panda over de omheining van de racebaan heen, recht op het balcon van een restaurant af, waar enkele lieden het uitgilden, toen zij Panda op zich af zagen vliegen. „O wee, dat loopt ver keerd!", dacht Panda, angstig het stuur omknellend. Maar het volgende ogenblik landde hij veilig op het balcon en schoot meteen door de opens aande deur het res taurant binnen. Hij flitste onder een tafel door, tot grote ontsteltenis van degene, die daar zat te eten, reed een gro'e vaas in scherven en kon nog ternauwernood een kellner ontwijken. Om hem heen brak een groot spektakel los; schorre kreten ver mengden zich met het gerinkel van bre kend glaswerk. De schokkende ervaring, dat zij zelfs hier boven niet veilig waren voor het verkeer, deed de verwilderde be zoekers op de tafels en in de gordijnen klimmen. Maar Panda kreeg slechts een zeer vluchtige indruk van de verwarring, die hij veroorzaakte. Voort joeg het Kal- kerkarretjeen waar het zijn spoor had gezet, stond geen heel glas meer. een rustige politieke sfeerdan verwacht de heer Van Rooy nog veel goedvan Indo nesië ook voor wat betreft de kansen van Nederlanders om zich daar een werkkring te veroveren. De heer Van Rooy zeide ervan overtuigd te zijn dat Nederlanders de voorkeur zullen behouden. Men kent ons en vertrouwt ons. De brede massu werkt het liefst met ons omdat men weet wat men aan ons heeft. Zonder zich aan voorspellingen te wagen was de heer Van Rooy van mening dat over vijf of zes jaar een heel rvat gunstiger politiek en econo misch klimaat zal zijn ontslaan, waarin Nederlandse deskundigen nogheel wat belangrijk werk kunnen verrichten. Gevecht. Een reuzeninktvis heeft nabij Busselton in West-Australië een zwem mer gegrepen en hem in een hol op ongeveer zeven meter onder de zee spiegel getrokken. De zwemmer, Ken Aitken te Busselton, was met een on derwater-geweer op jacht naar vissen, toen de inktvis hem aanviel. Een grijp arm ontrukte hein het geweer en een andere sloeg zich om Aitkens linker arm. Aitken verdedigde zich met een mes tegen de inktvis en slaagde er in de grijparm die zich inmiddels om zijn lichaam had geslagen af te snijden. Met de grijparm nog om zijn lichaam kwam de naar adem snakkende Aitken weer boven water. Later dook Aitken weer naar het hol om zijn geweer even te halen. Arrestatie. De Franse autoriteiten in Ma rokko hebben de arrestatie bekend ge maakt van 40 personen, die er van'ver- dacht worden, de hand te hebben ge had in een bomontploffing te Casablan ca op Kerstnacht, die 21 mensen het leven kostte, en in het opblazen van een sneltrein in November van het vorig jaar. Verder zouden verzets- centra te Casablanca, Rabat en Sale on schadelijk gemaakt zijn. Hulp. Een man bij Aken, die hulpgeroep uit het kanaal in de nabijheid hoorde, aarzelde niet en sprong in het water om een volkomen uitgeputte vrouw aan land te brengen. Het bleek zijn eigen vrouw te zijn. Lasten. De Oost-Duitse volkskamer heeft een wetsontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk de staat hypotheken en andere financiële lasten overneemt als het land, waarop zij drukken, gevoegd wordt bij een collectieve boerderij.'De lasten moeten echter ontstaan zijn voor negen Mei 1945, het einde van de oor log. Mocht een boer na zijn toetreding de collectieve boerderij verlaten, dan komen de lasten weer op zijn schou ders. Houding. Het semi-officiële Joegoslavische persbureau „Joegopress" heeft ver klaard, dat Joegoslavië's houding tegen over het Atlantisch pact geen verband houdt met het vraagstuk der Joegosla- vische-ltaliaanse betrekkingen. „Zelfs al veranderen de omstandigheden ten aanzien van dit vraagstuk, dan is er voor Joegoslavië geen reden tot ver andering van zijn standpunt tegenover het Atlantisch pact", aldus „Joego press". Werkloosheid. Het centrale comité van het Oostenrijkse algemene vakverbond zou heden de sociale toestand, voortvloeiend uit de voortdurende stijging van de werkloosheid, bespreken. Er zijn op het ogenblik meer dan 300.000 werklozen in Oostenrijk op een bevolking van 7 mil lioen zielen van wie slechts 2 millioen loontrekkend zijn. Aanpassing. President Eisenhower heeft verklaard van mening te zijn, dat de Amerikaanse economie een periode van aanpassing doormaakt. Een dergelijke aanpassing is volgens de president een normaal verschijnsel na een periode van grote verdedigingsinspanningen. De president gaf als zijn mening te kennen, dat de welvaart van een land bepaald wordt door de toestand, waar in zijn bevolking verkeert, en niet "door de toestand van enkele maatschappijen. Zege. Bij een Woensdag gehouden tussen tijdse verkiezing te Ilford. heeft de con servatieve candidaat T. L. Iremonger, een neef van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, de over winning behaald. Hij kreeg 8.427 stem men meer dan de Labour-candidaat. Bij de algemene verkiezingen van 1951 was de conservatieve meerderheid 10.040 stemmen. Geloof. „De Amerikaanse regering gelooft vurig in de vreedzame oplossing van internationale geschillen en in het recht van volken om vrij te zijn", al- dus president Eisenhower in een bood schap aan uitgewekenen uit Midden- en Oost-Europa, die op een bijeenkomst hulde hebben gebracht aan wijlen pre sident Woodrow Wilson, die na de eer ste wereldoorlog de voorvechter was van het zelfbeschikkingsrecht der vol ken, „waardoor kleine landen na deze oorlog hun onafhankelijkheid wisten te verwerven". Lente. Generaal Vo Nguyen Giap, opper bevelhebber van de Vietminh-strijd- krachten, heeft op alle opstandelingen in Indochina een beroep gedaan om van „deze lente een overwinningslente" te maken. Hij verklaarde, dat verleden jaar in totaal 90.000 leden van de strijd krachten der Franse unie buiten ge vecht waren gesteld. In de toekomst zal dit aantal nog veel groter zijn, zo voegde hij hieraan toe. DE vorige maal hebben we er op gewe zen dat electriciteit eigenlijk be schouwd moet worden als een stof, die uit deeltjes bestaat die we in ruwe trekken als electronen hebben gekenschetst. Zoals losse zandkorrels in een buis in beweging raken zodra we de buis schuin naar be neden houden, waardoor de korrels zich naar het benedeneinde van de buis spoeden en er als het ware een zandstroom ontstaat, zo bewegen ook de electrische deeltjes zich van een punt van hoger potentiaal naar een punt van lager potentiaal en deze beweging van de electri- citeitsdeeltjcs heet eveneens „stroom". Nu vrijwel ieder huis op het electriciteitsnet is aangesloten en een wirwar van draden langs muren en plafonds de stroom levert die voor het ge bruik van de meest uiteenlopende electri sche apparaten vereist is, kan het voor nie mand een geheim zijn, dat de aanraking van deze stroomdraden met de éne stof geen enkele uitwerking heeft, terwijl an dere stoffen de meest onverwachte effec ten te voorschijn roepen, doordat we een gevoelige schok krijgen, doordat er vonken optreden, of doordat het licht uitslaat. In ieder huishouden waar actieve amateurs hun bezigheden uitoefenen, is kortsluiting een meer of minder regelmatig optredend verschijnsel. We zullen ons daarin niet verder ver diepen, maar ons uitsluitend afvragen, waarom de ene stof de electrische stroom practisch niet geleidt en waarom andere stoffen dit juist in hoge mate doen. waarbij we in het bijzonder aan de metalen den- ken. Zoals op deze plaats al eens eerder is ter sprake gebracht, bestaan atomen uit een kern, waaromheen zich electronen in verschillende banen bewegen. Nu hebben de metaalatomen de eigenschap dat de bui tenste electronenschil vrij zwak aan het atoom is verbonden, zodat de buitenste electronen het atoom met geringe moeite kunnen verlaten, welk uitstapje zij zich dan ook inderdaad veroorloven. In een stuk metaal zal dus een vrij groot aantal elec- v tronen zich frank en vrij her en derwaarts tussen de atomen door bewegen, gelijk verkopers van chocoladerepen tijdens een voetbalwedstrijd zich tussen het publiek van de derde rang dringen. We kunnen ons voor stellen, dat als er tussen de uiteinden van dit metaal een spanningsverschil bestaat, de vrije electro nen direct zullen gehoorzamen aan de kracht die op hen wordt uitgeoefend, zodat zij zich als een stroom zullen voortbewegen naar het laagste punt. Indien we de buis met zandkorrels nog eens ter hand mogen nemen, komen de losse zandkorrels dus overeen met de vrije electronen in goede geleiders, zoals bijvoorbeeld de metalen. Maar zouden we de zandkorrels in de buis vastplakken, dan kunnen we niet veron derstellen dat veel zandkorrels in bewe ging komen, ook al zetten we de buis recht overeind. Als zodanig moeten we dan de slechte geleiders beschouwen, die soms zo weinig vrije electronen bevatten, dat we ze zelfs als isolatiemateriaal gebruiken. Weet u nu ook, waarom een pook in de brandende kachel zo vlug warm wordt Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2