Franse priester-arbeiders tegen hun episcopaat Agenda voor Haarlem Zie Boven: Haarl. Kleding Centrale op termijn Vallen en opstaan Wèl herdenking op 5 Mei, geen vrijaf voor werknemers dubbelddêSuil n"ToX' ^'''Z2 m «t miimïïlWsekcr Sneltrein Zwolle-Amsterdam bij Oldebroek ontspoord Ontmoeting tussen de maan en Mercurius B. en W. van Amsterdam sturen ir. W. B. I. Hofman met verlof Ook de Kamer weet met de nationale feestdag geen raad Geen persoonlijke ongelukken, maar baanvak Zwolle-Nunspeet versperd Bittere woorden Wij delen de strijd en de hoop van millioenen verdrukten" Onderzoek buiten leiding om in tramwagenpark toegezegd DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 3 TWEEDE KAMER Thermogene t Hond redt kind f 4380 De Speciaalzaak voor DAMES- EN HERENKLEDING Van onze "parlementaire redacteur) Het. debat over de kwestie van de Natio nale Feestdag ter herdenking van de be vrijding was al even onbevredigend als de verwerping met 59 tegen 6 stemmen van de motie-Gortzak (CPN), die feitelijk in grote trekken weergaf hetgeen in de harten van een belangrijke meerderheid der Kamer bleek te leven. In feite was het zo, dat de heer Koer sen (KVP) en zijn geestverwanten, de heer S c h e p s (P. v. d. A.) en zijn fractie genoten, de groep van de VVD, als wier woordvoerder de heer Ritmeester op trad, en voorts de beide KNP-leden als mede prof. G er brandy (A.R.) en de Communisten, het liefst de vijfde Mei als de nationale bevrijdingsdag gevierd zouden willen zien. Op een volledige Kamer be tekende dit dus overeenstemming op dit punt bij 78 van de 100 afgevaardigden. Maar doordat de heer Koersen ener zijds radicaler wensen kenbaar maakte dan de anderen, wensen die op het ogenblik niet voor verwezenlijking vatbaar werden geacht zowel op 30 April als op 5 Mei de gehele dag vrij en daarna meteen over men kort na elkaar twee feestdagen had. Kerstmis en Nieuwjaar komen ook vlak na elkaar en toch denkt niemand er aan cén van die twee daarom af te schaffen. Tegen een combinatie van 30 April en 5 Mei voerde deze afgevaardigde aan en hier mee zat hij geheel in het schuitje van de heer Scheps, dat elk zijn eigen betekenis had. Verering van Oranje raakt de geboor te, viering van de bevrijdingsdag de her leving van de Staat, zo merkte hij op. Hij noemde het gepraat over die bezwaren van de vlak bij elkaar gelegen feestdagen een beetje „zwaarmoedig". Andere volken heb ben veel meer feestdagen dan wij en die zijn daarmee erg gelukkig. De heer Scheps had er eveneens op gewezen, dat wij, wat nationaal feestvieren betreft, wel wat kunnen leren van onze Zuidelijke buren. Dr. Drees antwoordt Minister Drees toonde in zijn ant woord de onjuistheid aan van de commu nistische betichting, dat hij maar liefst de 5de Mei in het vergeetboek wilde doen ge raken. Tal van bewijzen van het tegendeel ADVERTENTIE RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. stag ging door te zeggen, dat als dit nietkon de minister-president aanvoeren. Een bereikbaar was, de voorkeur van hem en zijn vrienden er naar uitging op 30 April zowel de verjaardag van het Staats hoofd als de bevrijding te vieren, ontbrak de overeenstemming, die de heer Scheps nodig had geacht om een uitspraak van de Kamer uit te lokken. Daarvoor toch voelde hij alleen, indien men in grote meerderheid tot overeenstemming kon komen. Dat bleek nu, door de houding van de KVP, niet mogelijk. De heer Scheps merkte op, dat deze kwestie niet een politieke partijzaak mocht worden en dat er dus geen plaats was voor een met een betrekkelijk geringe meerderheid aangenomen motie. Jammer genoeg echter lieten de Commu nisten het geval toch, zoals de heer Wei ter (KNP) opmerkte, in de politiek ver zanden door desondanks toch een motie in te dienen. Het standpunt van de Christelijk-Histo- rischen en van de Anti-Revolutionnairen werd weergegeven door respectievelijk mr. Beernink en dr. Bruins Slot. Beiden gaven aan. de betekenis van de vie ring van de verjaardag van onze Koningin een principieel ander karakter dan de rest der sprekers. Zij betoogden dat Oranje het symbool van de bevrijding was. Evenals mr. Beernink stelde dr. Bruins Slot vast, dat in de afgelopen jaren de 5de Mei et- Riet al te goed was afgekomen. Verkeerd vond de A.R.-woordvoerder het om, ten einde de kool en de geit te sparen, zowel op de Koninginnedag als op de Bevrijdings dag een halve dag vrij zou worden gegeven. Oranje is het symbool van de strijd om de vrijheid. De herdenking van onze bevrij ding geschiedt omdat wij meer dan ooit de Nederlandse vrijheid willen handhaven. Daarom, zo eindigde de heer Bruins Slot, kiezen mijn politieke vrienden en ik in. volle overtuiging de 30ste April als enige nationale feest- en bevrijdingsdag. Hiermee had hij echter iets te veel ge zegd. want prof. Gerbrandy kwam verklaren, dat hij het helaas deze keer met zijn „gewone" politieke vrienden niet eens was en zich wilde aansluiten bij „zijn poli tieke vrienden voor deze gelegenheid", de heren Scheps en Weiter. De heer Scheps zei dat zeer prettig te vinden. Hij meende zelfs na deze verkla ring van prof. Gerbrandy enige blijde poli tieke toekomstmuziek te beluisteren. De heer Welter had zich ronduit voor onverzwakte viering van de 5de Mei ver klaard. Hij achtte het geen bezwaar, dat ADVERTENTIE a U aeven. Maai die kan niemand U g q1s y moI. heb, U "g, het nieuwe maag gen be^r TrpaN dat alles be middel B CA£™'nodig heel» om val wat Uw ma g aal en pijn- spoedig gehe cachet-(ouwel)- l°os te ln vJ01 maagpatiënten voim heel Viaag Uw ge- m - -in smaakloos, DONDERDAG 4 FEBRUARI Zuiderkapel: Spreker J. A. Bruyn, 8 uur. Westerhoutpark I A: ds. A. R. de Jong, 8 uur. Brinkmann: Studievereniging voor psychical res-*arch; spreker dr. ir. J. M. J. Kooy, 8 uur. Roxy: „Robin Hood", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „De prins piraat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een nieuwe morgen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „Barbarossa de zeeschuimer", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Bekentenis ener liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spijkers met koppen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Hotel Ber lijn", 18 jaar, 8.15 uur. Ijsbaan Eindenhout, Wagenweg: 19—22.30 uur. VKtJDAG 5 FEBRUARI St*asschouwburg: „Wiener Blut", Hoofd stad-Operette, 8 uur. Concertgebouw: Noord. Ph. Orkest, 8 uur. Doopsgezinde kerk: filmavond; Remongtr. Ger. gemeente en Ver. Doopsgezinde gemeente, 8 uur. Theosofia, Nassauplein 8; Tentoonstelling Broederschaps Federatie Haarlem, 2—10 uur; kookdemonstratie „Koken zonder water" 4—5 uur. Brinkmann: Gemeenschap Haar lem Humanistisch Verbond, lezing door me vrouw dr. A. Romein—Verschoor 8 uur. Ijsbaan Eindenhout, Wagenweg: 105.30, 7—10.30 uur. Minerva: „Zondige levens", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „De zoon van niemand", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Radar patrouille contra saboteurs", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contra-spion- nage", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Scaramouche", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 2 15, 7 en. 9.15 uur. Palace: „De woeste hoogte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Obses sie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. van zijn sterkste argumenten was, dat bij kans eenstemmig de door hem omtrent het vraagstuk van de wijze van viering van de bevrijdingsdag ingewonnen adviezen in de richting gingen, die hij thans na allerlei beraad en overwegingen voorstond. Ook 'het feit dat in tal van plaatsen de 5de Mei r.iet gevierd wordt, bleek mede bij de regering gewicht in de schaal te hebben gelegd. Door deze gang van zaken in de praktijk had zich een situatie ontwikkeld, die haar stempel op de door de regering genomen .beslissing drukte. Het feit dat 30 April, 1 en 5 Mei zo kort op elkaar volgen, bleek mede een rol bij minister Drees te spelen. Zijn opmerkingen over een even tuele verschuiving van de viering van de verjaardag van het Staatshoofd naar een ander tijdstip, bijvoorbeeld naar de dag van de inhuldiging, waren echter zwak. Zij kwamen hierop neer dat, ook indien men dit deed, toch velen de 30sle April zouden blijven vieren. Die stelling is echter niet houdbaar, want als de overheid voorgaat, zal daarvan geen sprake zijn. Hier kom ik nu meteen aan wat in de ogen van de heer Weiter een fout van de minister-president was geweest, namelijk, dat hij in deze kwestie veel te volgzaam was. Het zou veel meer op zijn weg hebben gelegen leiding te geven en met krachtige overtuiging te ijveren voor de 5de Mei. In tussen zij er nog op gewezen, dat minister Drees opnieuw onderstreepte, dat de bedoe ling is, niet slechts op de 4de Mei de in het verzet gevallenen te hei-denken, maar ook om de 5de Mei duidelijk het karakter te laten behouden van herdenkingsdag van de bevrijding. Niet slechts door het uitsteken van de vlaggen, maar tevens door het klemmend verzoek van regeringszijde op alle scholen op die dag de betekenis van de bevrijding, en dus van de 5de Mei te schetsen, voorts de radiouitzendingen geheel te wijden aan de Bevrijdingsdag en -ge dachte, hetgeen tot honderdduizenden door dringt. Nu nog eens met de fractieleiders uit de Kamer de zaak te bespreken, het geen door de heer Welter was bepleit, had in de ogen van de minister-president geen zin. Vermeld zij nog, dat blijkens het betoog van minister Drees het probleem van hele of halve vrije dagen mede een rol speelt. Dat was, naar de heer Koersen op merkte, eigenlijk mis, want het gaat hier om een geestelijke, niet om een materiële kwestie. Jammer genoeg is deze in de laat ste jaren toch al juist door economische overwegingen vertroebeld. Dat de motie-Gortzak, die regerings maatregelen ten behoeve van de 5de Mei als Bevrijdingsdag voorstond, helaas boven al uit politieke motieven geboren was, viel, na wat daaraan in het debat was voorafge gaan, niet te loochenen. Daaraan lag het nu, dat zij van niemand anders dan van communistische zijde instemming verwierf. Ook dit moet uitermate onbevredigend ge noemd worden, hoezeer het ook te begrij pen viel. In het begin der vergadering kreeg de heer Reuter (CPN) toestemming om streeks 23 Februari een interpellatie te houden over de gevolgen van de huurver hoging. Tot die datum houdt de Tweede Kamer geen openbare vergaderingen, daar er niets voor een agenda gereed is. Om 7.15 uur Woensdagavond is één kilo meter voor het stationnetje Legerplaats Oldebroek de electrische trein no. 1120 uit het Noorden uit de rails gelopen. De trein moest over een ander spoor dan gewoonlijk het emplacement passeren, daar het ge bruikelijke spoor werd geblokkeerd door de stoptrein. Aan de bestuurder zou de ver andering kenbaar gemaakt zijn door middel van lichtsignalen, welke hij evenwel om nog onbekende reden niet heeft opgevolgd of niet heeft kunnen opvolgen, met liet resultaat dat de uit twaalf wagons be staande trein met de locomotief en de helft van de wagons uit de rails vloog. Stukken rails knapten af als brandhout, bumpers werden afgerukt en een electrische sein installatie lag verwrongen in de berm. De trein die behoorlijk bezet was kan telde gelukkig niet. Vele tientallen meters schoof de eerste wagon van de sneltrein naast de zware electrische locomotief, waardoor beide hoofdsporen werden ge blokkeerd. Van de sneltrein sneuvelden slechts enkele ruiten en persoonlijke ongelukken deden zich dan ook niet voor. De laatste wagons bleven op de rails. Nader vernemen wij van de zijde der Spoorwegen, dat op het station Legerplaats Oldebroek de stoptrein stond, die om 18.15 uur uit Zwolle naar Amersfoort was ver trokken. Deze trein had om 18.31 de Leger plaats Oldebi'oek moeten verlaten, maar doordat er een rijtuig van deze trein defect was geraakt en dit rijtuig uit de trein moesi worden gerangeerd, was vertraging opge treden. De stoptrein hield het spoor, dat de sneltrein zou hebben moeten volgen, bezet en daarom werd de sneltrein op het emplacement van de legerplaats over een ander spoor geleid. Tijdens het overgaan op het andere spoor zijn de electrische lo comotief en zes turquoise D-trein rijtuigen ontspoord. Er zijn geen persoonlijke onge lukken ontstaan. De passagiers van de sneltrein en van de stoptrein,' ongeveer tweehonderdvijftig in totaal, zijn met autobussen naar Amers foort vervoerd. Sporen versperd Het baanvake ZwolleNunspeet raakte over beide sporen versperd. De stoptreinen uit Amersfoort rijden niet verder dan Nun speet. Van Nunspeet naar Zwolle ge schiedt het vervoer voor de reizigers per bus. Van Zwolle naar Amersfoort is het vervoer voor personen, die van de stop treinen gebruik maken op dezelfde wijze geregeld. De sneltreinen tussen Zwolle en Amers foort en omgekeerd zijn voorshands opge heven. Reizigers uit het Westen voor het Noorden moeten van Amersfoort via De venter naar Zwolle reizen. Reizigers uit het Noorden voor het Westen moeten van Zwolle via Deventer naar Amersfoort gaan. Deze reisgelegenheid maakt dat de reizi gers met een uur vertraging rekening moeten houden. Er moet, naar de N.S. mededelen, wel re kening mee worden gehouden, dat Donder dag 4 Februari voor het grootste gedeelte van de dag de stoptreinen van Amersfoort in de richting Zwolle niet verder zullen rijden dan Nunspeet. De reizigers voor plaatsen tussen Nunspeet en Zwolle zullen met autobussen worden vervoerd. Reizigers uit het Noorden, die naar het Westen willen gaan en reizigers uit het Westen die naar het Noorden willen gaan wordt aangeraden via ZwolleDeventer ApeldoornAmersfoort te reizen. Naar wij voorts vernemen is de vermoedelijke oorzaak van de ontsporfing, dat de snel trein met te grote snelheid de wissel is gepasseerd. NANCY (AFP). Een hond te Nancy heeft een baby van achttien maanden van de honger- en bevriezingsdood ge red. Het dier zat aanhoudend te janken voor de deur van een huisje en vestigde hierdoor de aandacht van de politie op zich. Enkele politiemannen besloten een onderzoek in het huisje in te stellen en zij forceerden de deur. Binnengekomen troffen zij in een onverwarmde kamer een huilende baby aan, die naast zijn wieg lag. Verder was er niemand in huis. De baby die geheel verkleumd was, werd onmiddellijk naar een ziekenhuis gebracht. De politiemannen vermoedden verband tussen de afwezigheid van de moeder van het kind. en het aantreffen van een toen nog niet geïdentificeerde jonge vrouw, die bewusteloos in een ander deel van de stad was aangetroffen. Bij onderzoek bleek, dat de moeder haar ouders had opgezocht en dat zij op de terugweg door de koude bevangen was. De baby was hierdoor dertig uur aan zijn lot overgelaten geweest. ADVERTENTIE kost een Renault „Vier 4-d., Sedan Langdurige garantie. 1 op 17. GARAGE DEN HOUT WAGENWEG - HAARLEM Hedenavond (4 Febru ari) kort na zonsonder gang is de maan amper 24 uur oud. Zij is Woensdag om 16.55 uur nieuw geweest en zal dus Donderdag als een nog maar heel smal sikkeltje zichtbaar zijn. Maar de heldere vrieshemel geeft ons een goede kans, haar te betrappen. Het is ons ditmaal echter niet om de maan te doen, maar om dat heldere „sterretje'' dat zich even links van die magere maansikkel zal vertonen: de planeet- Mercurius. Mercurius is de pla neet van ons zonnestel sel die het dichtst bij de zon staat. Haar afstand tot de zon bedraagt ge middeld nog geen 60 millioen kilometer. (De afstand aarde-zon is ge middeld ongeveer 150 millioen km groot). Wij kijken tegen Mer curius ongeveer net zo aan als tegen een bok die met een zes meter lang touw aan een paal tje zit vastgebonden, ter wijl wij op vijftien meter afstand van het paaltje staan te kijken. De bok kan zich, als hij het. touw strak trekt, ten hoogste zes meter van het paaltje verwijderen. Zo komt het dat wij Mercurius aan de hemel altijd in de buurt van de zon moeten zoeken en wij kunnen hem het dui delijkst zien als hij „zo ver mogelijk links" of „zo ver mogelijk rechts" van de zon staat. (Die stand „zover mogelijk links", of zoals de ster renkundige zegt: de grootste oostelijke elon- gatie, zal Mercurius deze maand bereiken, op de dertiende) Links van de zon: dat wil zeggn dat wij de pla neet dus aan de. zuid westelijke avondhemel moeten zoeken en wel kort na het ondergaan van de zon, want pas dan licht haar schijnsel op. Het is zeer helder, dat schijnsel: ongeveer even helder als dat van de ster Sirius. Wij zien het zonlicht op dit ogen blik namelijk onder een zodanige hoek op Mer curius vallen dat deze planeet er uit ziet in een sterke kijker zal het kunnen blijken als de maan wanneer zij drie kwart-vol is. De maan en Mercurius „vlak bij elkaar" aan de hemel. In werkelijkheid scheidt hen een enorme zfstaiid. Immers de maan staat op het ogen blik ongeveer 350.000 'cm van ons af, maar de ifstand die ons oog werbrugt als wij naar Mercurius kijken be- iraagt circa 180 millioen c il ometer. Meer dan vijfhonderd keer zo ver. G. v. W. 99 PARIJS (A.F.P.) Zoals gemeld, heb ben de Franse priesters, die onder de arbei ders werken (vroeger officieel „priester arbeiders" genoemd en thans „priesters van de arbeidersmissie") van hun bisschop pen nieuwe richtlijnen gekregen, die de bepaling omvatten, dat zij niet langer dan drie uur per dag in de fabriek mogen werken en geen lid van een vakvereniging mogen zijn. Naar aanleiding van deze richtlijnen is aan de Franse pers een communiqué \'er- strekt, ondertekend met de namen van 73 der in totaal ongeveer 200 in Frankrijk onder de arbeiders werkzame priesters, waarin verklaard wordt, dat de nieuwe be palingen van de kerkelijke overheid voor de betrokken priesters „een prijsgeven van hun leven als arbeider" betekenen en „een verloochening van de strijd, die zij solidair met al hun kameraden voeren". Het leven als arbeider heeft de betrokken priesters nimmer belemmerd trouw te blijven aan hun geloof en hun priesterschap .en zij zien niet in, hoe men, in naam van het Evange lie, aan priesters kan verbieden de levens omstandigheden van millioenen verdrukten te delen en solidair te zijn met hun strijd, aldus luidt het in het communiqué. Het communiqué spreekt van „de op schudding door het werk der priester arbeiders teweeggebracht in de kringen, waar men gewoon was de godsdienst te ge bruiken voor eigen belangen en klasse vooroordelen" en uit de mening, dat „de door die kringen geoefende druk en de aanklachten van allerlei soort en herkomst zeker niet vreemd zijn aan de huidige maatregelen". „De maatregelen van het episcopaat, in- ADVERTENTIE JANSSTRAAT 63 KERKSTRAAT 8 HAARLEM BEVERWIJK dien gehandhaafd, zouden er toe bijdragen het vertrouwen te schokken van de Chris tenen, die bij de strijd van de arbeiders klasse betrokken zijn. De priesterg^bei- ders eisen voor zich en voor alle Christe nen het recht op, zich met de arbeiders te verenigen in hun rechtvaardige strijd". Volgens het communiqué verbiedt het vertrouwen, dat de onder de arbeiders werkende priesters van de strijdbare ar beiders en de arbeidersklasse genieten, hun de aanvaarding van „elk compromis, waarbij zij onder de arbeiders zouden blij ven zonder gewoon te werken en zonder de verplichtingen en verantwoordelijk heden van een arbeider op zich te nemen." ,.Dè arbeidersklasse heeft geen behoefte aan lieden, die zich over haar ellende heen- buigen, maar aan mannen die haar strijd en hoop delen. Daarom verklaren wij. dat wij ons besluit zullen nemen met volledige inachtneming van de omstandigheden der arbeiders en hun strijd om bevrijding", aldus het communiqué. Van de zijde der bisschoppen is op dit communiqué nog geen enkel commentaar gegeven. In Katholieke kringen zegt men, het document als authentiek te beschou wen, doch er niets in te zien, dat zou wet tigen te spreken van een opstand der priester-arbeiders tegen de bisschoppen. Het communiqué zegt nog niets ten aan zien van de uiteindelijke houding der priester-arbeiders tegenover de voorschrif ten van het episcopaat. Wat de omstandigheden van het opstel len van het communiqué betreft, meent men te weten, dat een aanzienlijk aantal priesterarbeiders vorige week vergaderd heeft om het besluit der bisschoppen te bespreken. De helft der priester-arbeiders zou besloten hebben zich aan de beslissing der bisschoppen te onderwerpen. Betreurenswaardig Het Rooms-Katholieke blad „La Croix" publiceert de gehele tekst van het com muniqué. Het noemt in een commentaar deze brief diep betreurenswaardig. Het zegt, dat er 'een Marxistische weerklank in te vinden is en dat het, van dit gezichts punt uit, nuttig zou zijn te kunnen zeggen, wie het communiqué heeft opgesteld en in teressant om te weten hoe de handtekenin gen zijn verzameld. B. en W. van Amsterdam hebben de di recteur van het gemeentevervoerbedrijf, ir. W. B. I. Hofman, schriftelijk meege deeld, dat hem verlof is verleend met be houd van bezoldiging hangende het onder zoek, dat op last van het college buiten de leiding van het bedrijf om zal worden inge steld naar de toestand van het tramwagen park van het Amsterdams vervoerbedrijf. Dit heeft de wethouder van Arbeids zaken, de heer B. Ram, aan het eind van de gewone raadszitting namens B. en W. meegedeeld, nadat door de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, de heer A. S. Herfst om een nadere toelichting was gevraagd over het beleid van het gemeentevervoer bedrijf, waarover het college reeds eerder vragen van raadsleden schriftelijk had be antwoord. Dit beleid betreft het resultaat van het op last van de justitie ingesteld onderzoek naar het motorrijtuig van het Amsterdamse tramwagenpark, waarmee op 12 October van het vorig jaar een dodelijk ongeval is gebeurd. Het door de deskundige uitgebrachte rapport, waarin deze als zijn mening te kennen gaf, dat de electrische Meester, waarom is het in onze geschiedenisboeken altijd oorlog? Dat is een vraag om iedere meester, en zelfs een boven meester, met de mond vol tanden te doen staan. De ge leerde man denkt plotseling in ontzetting aan die ganse reeks jaartallen, met bloed in de historie geschreven, en aan de moeilijkheid om dat te ar gumenteren. Het is er ook wel eens vrede in, zegt hij zwak. Maar daar is de kleine vragenstel ler niet tevreden mee en hij ontlokt de meester het hoge woord van de slechtheid der mensen, de twistziekte en de machtswellust der heersers. De meester krijgt al spreken de de bezieling van een vre desapostel, met heilig vuur geeft hij zijn kinderen een dure vermaning mee. Hij he kelt zelfzucht en eigengereid heid, de jacht achter de rijk dom en het gebrek aan nobele naastenliefde. Daarom is het oorlog, zegt hij met kracht, zodat zij het op slag geloven. Kinderen hebben de neiging zonder aarzelen de dingen te doen die zij geleerd hebben ook de goede. De rede van de meester heeft indruk gemaakt en de kleinen gaan door de kou naar huis als engelen, die naastenliefde willen strooien met volle hand, gelijk de boer het graan óver zijn omgeploeg de akker. Twee van die engeltjes ko men in onze straat, waar nog een eenzame vuilnisemmer wacht op de huisvrouw om binnengehaald te worden. Maar de wind is guur en de vorst regeert de vrouw blijft liever in haar warme huis en laat de emmer op de stoeprand, tot vader thuis zal komen. De engeltjes zien de zinken bak en in hun gemoed welt de onweerstaanbare neiging tot liefdebetoon. Zij nemen met hun blauwe handen het koude hengsel en sjouwen de em mer door het tuinpad naar de voordeur. Zé bellen, waarna hun weldaad in het volle licht komt te staan. De verraste huisvrouw haalt er een trom meltje met lokkende snoèpjes bij, waar de twee engeltjes begerig in gluren. Maar toch aarzelen zij. Ons loon komt in het 'hiernamaals, zegt de meester, merkt de ene bedachtzaam op, terwijl hij zijn handen in de zakken houdt. Men moet het goede niet om de beloning doen, zegt de meester, aldus voegt engel nummer twee erbij. Maar hiernamaals of niet en hoe lang kan dat nog duren en ze hebben het er immers niet expres om gedaan ze nemen elk een snoepje en hun gevoel van weldoener te zijn is er niet minder om. Zo gaat dat een week of twee. De vuilnisemmer wordt bezorgd, de snoepjes nader hand zijn een gewoonte ge worden, die te prettig is om mee te breken. Maar dan komt de dag, waarop de huisvrouw met lege handen voor haar weldoeners staat. Het trommeltje is niet op tijd gevuld, de beloning blijft achterwege. Dat kan ge beuren. De twee engeltjes vallen uit de hemel door deze teleurstel ling. Het wachten op het hier namaals heeft voor hen wei nig aantrekkelijks, wanneer zij bedenken dat zij alvast de snoepjes op voorschot hadden kunnen hebben. Hun naasten liefde bekoelt in ergernis. Hun zondeval komt tegelijk. Want inplaats van de volgende maal de emmer te bezorgen, laten zij hem eenzaam op de stoep en gaan baldadig belletje- duwen bij de arme vrouw, die voorheen het voorwerp van hun liefde was. En daarom is het altijd oorlog, zegt de meester, die een kleine herhaling heeft ge geven van zijn vorige les in liefde voor de naaste. De twee gevallen engeltjes kijken elkander aan en krij gen rode hoofden. De afschu welijkheid van hun zondeval dringt door tot op de bodem van hun harten. Zij gaan zwijgend en schoor voetend naar huis, tot in de straat waar als een zinken verwijt de vuilnisemmer op de stoeprand staat. Zij aarzelen zij slikken moeilijk. Zij nemen'de emmer tussen zich in en drukken op de bel. Aha, daar zijn de lieve boodschappertjes weer! Wacht, nu krijgt ge twee snoepjes, want voi-ige keer. Ze steken hun handen in hun zakken, alsof ze er door heen willen. Ze staren in het trommeltje vol zoete zaligheid, ze kijken naar elkaar. En ze zeggen standvastig: Neen. Ze weten dat ze nu moeten weghollen zonder omzien, om dat de verleiding al te sterk is. Ze nemen elkander bij de hand en vluchten. Als deze twee engeltjes groot zijn, komt er misschien tóch een oorlog. Maar de kans is dan heel wat kleiner. J. L. reminstallatie van de betrokken motor wagen ernstige gebreken vertoonde en dat de gehele ondei-houdstoestand van de tech nische installatie onvoldoende was, is door de directeur van het G.V.B. niet onmid dellijk ter kennis van B. en W. gebracht. B. en W. hebben hierover hun ernstige af keuring uitgesproken en een onderzoek toegezegd, dat op korte termijn buiten de leiding van het G.V.B. om zal worden in gesteld naar de onderhoudstoestand van het gehele Amsterdamse tramwagenpark. Van dit onderzoek is de leiding thans opgedragen aan dr. ir. J. G. J. C. Nieuwen- huis, oud-directeur van de Rotterdamse electrische tram en voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Transport ondernemingen, zo heeft de wethouder van de gemeentebedrijven, mr. F. H. C. van Wijck, in de verklaring van B. en W. mee gedeeld. Nadrukkelijk wenste de wethouder te verklaren, dat ir. Hofman, de directeur van het bedrijf, een man is van bijzondere kwaliteiten. Hij had in het verleden en heeft ook thans grote verdiensten voor het vervoerbedrijf. „Deze kwestie is voor de directeur een zeer pijnlijke aangelegen heid". Tweede directeur Wethouder Ram zei, dat ir. Hofman er met zijn personeelsbeleid niet in is geslaagd om van het personeel in zijn bedrijf een harmoniërend geheel te maken. Dit moet volgens de heer Ram toegeschreven worden aan het type van de heer Hofman, die elk overleg als een aantasting van zijn beleid ziet. Volgens de wethouder dient een oplos sing hiervoor te worden gezocht in het aanstellen bij dit bedrijf van een tweede directeur, die speciaal belast zal worden met het personeel en zijn aangelegenheden in het alge meen. Ten aanzien van de heer Hof man zelf, achten B. en W. het in dit stadium gewenst, de heer Hofman voor onbepaalde tijd verlof te verlenen, hangende het onderzoek, dat zal wor den ingesteld. Tot na middernacht heeft de raad van Am sterdam gediscussieerd over de verklaring, die B. en W. aan het einde van de mid dagvergadering. aflegden over het beleid bij het gemeentevervoerbedrijf en de te nemen maatregelen. Raadsleden van alle fracties kwamen hierbij aan het woord. Ten aanzien van het onderzoek antwoord de de wethouder voor de Bedrijven, mr. Van Wijck dat het op zo breed mogelijke basis zal worden uitgevoerd. Op vragen van enkele raadsleden op welke gronden B. en W. hadden besloten om de directeur van het bedrijf met verlof te zenden, noemde mr. Van Wijck als belangrijkste argument, het niet betrekken van de be drijfsleiding bij het onderzoek. „Vooral voor het onderzoek naar het personeels beleid is het beter, dat de directeur niet in het bedrijf aanwezig is", zo meende hij. De wethouder voor de Arbeidszaken zeide hierover, dat de directeur onvoldoende be grip voor de gezagsverhouding heeft ge toond, waarin hij staat tegenover het col lege van B. en W. 4

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5