Tegen middernacht strompelden nog toerrijders naar de jurytafel .Clowntje Rick Een aarzelende liefde Na ruim zeventien uur schaatsenrijden Verhoeven dacht dat hij er al was Van der Eist verbetert record op 1500 m. Verrassende zege van HBC op Velox Duindigt behouden voor de courses Feuilleton DONDERDAG 4 FEBRUARI 195 4 4 Verhoeven vergiste ziek Burgemeester Van Rappard reed Elfstedentocht uit Meegevallen Dorpen- en kastelentocht Ook de derde merentocht groot succes Uitdagings wedstrijd in Groningen? De Europese kampioen schappen hardrijden Kampioenschap schoonrijden I 'oethal Burnley verslagen in Engelse bekerstrijd Voor de kinderen De volleyballcompetitie Wederom centrale training voor basketballers door Dorothy Quentin caooaxtxcoccGccooocttxxcccoxjocc^^ Volkomen uitgeput, soms niet meer in staat op de been te blijven, strompelden tegen middernacht nog toerrijders van de Elfstedentocht van het üs. Voor de meesten bleek de schuine opgang naar de straat een te grote opgave. Gelukkig dat er vele. uitgeruste mensen klaar stonden om hulp te bieden. De gang naar het aanmeldings lokaal werd geheel vrijgehouden om de laatste groepjes gelegenheid te geven nog op tijd de eindcontrole voor de toertocht sloot om twaalf uur precies de kaarten in te leveren. Stevige mannen werden met matte blik in de moede ogen, gesteund door vrienden of omstanders, naar binnen geholpen, meer dood dan levend. Sommigen hadden zich geen tijd meer gegund de schaatsen af te binnen en beschadigden de kostbare Noren door de tocht over de straatstenen. De strijd tegen het soms slechte ijs, maar vooral tegen de duisternis was hun bijna te machtig geworden. Het fel begeerde Elfsteden- kruis kon deze volhouders in ieder geval niet meer ontgaan. Tot de laatsten, die de „Groene Weide" binnenkwamen, behoorden de oud-voorzitter van de Nederlandse Ski Vereniging, mr. Enthoven en de Hilversumse zwemcoach Jan Stender. Voor twee deelnemers dreigde de limiet fataal te worden. Zij kwamen slechts twee a drie minuten na de sluiting binnen en vielen doodmoe op de stoelen voor de reeds half ontruimde tafels neer. Een van deze deelnemers was een minuut voor het mid dernachtelijk uur van het ijs gestapt maar had zo lang werk om naar binen te ko men, omdat hij, uitgeput als hij was, geen stap meer kon verzetten, dat een jongen hem de kaart uit de handen griste en er mee naar binnen holde. „De kaart moet persoonlijk ingeleverd worden" luidde het strenge oordeel van de organisatie, die zich strikt aan de regels wilde houden. Maar de aanblik van deze doodvermoeide mannen, die in de vroege morgen later waren gestart, omdat de bus waarmee zij naar de startplaats vervoerd werden defect was geraakt, maakte de harten van de commissieleden murw. De kaarten werden geaccepteerd met de res trictie, dat deze twee gevallen in een be stuursvergadering besproken zouden wor den. Dan kan men tevens aandacht besteden aan het probleem of voor de toerrijders, die niet gelijk starten doch in groepen met ruim tijdsverschil tussen de eerste en de laatste vertrekken, ook niet het sluitings uur van de eindcontrole naar verhouding dient te worden vastgesteld. Het systeem van geheime controles, in gevoerd om fraudes van de deelnemers uit te sluiten, heeft het intussen onmogelijk gemaakt, dat vannacht reeds bekend kon zijn. hoeveel toerrijders de tocht met succes hebben volbracht. Pas over enkele dagen, misschien zelfs over enkele weken als alle kaarten zijn gecontroleerd, zal het mogelijk zijn definitieve cijfers te geven. Er waren ook toerrijders die vroeger waren. Om enkele minuten over half acht arriveerden midden in de stroom toerrij ders de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt en de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. Met trots leverden zij hun kaart in, waarop zij het bewijsje ontvingen, dat recht geeft op het Elfstedenkruis. Zowel mr. Linthorst Homan als minister Mans- holt waren goed te spreken over het ver loop van de tocht. Zij hadden het kalm aan gedaan en genoten van het heerlijke win terweer. Voor beiden was dit niet de Elf- stedendoop, want minister Mansholt had in 1942 de toertocht gereden, en de spor tieve Commissaris heeft in 1933 de wed strijdeuitgereden en in 1942 een deel van de toertocht meegemaakt. Voor de favoriet A. Verhoeven uit Dus- sen had de Elfstedentocht een teleurstel lend einde. Steeds was hij in de kopgroep geweest. Afwisselend met de andere vijf rijders van hel leidende peloton had hij het hoge tempo van de wedstrijd aange geven en met Leeuwarden in zicht en nog genoeg energie stonden zijn kansen voor de eerste prijs prachtig. Maar bij een van de bruggen over de singels in Leeuwarden, waar reeds duizenden op de wallen het laatste eind volgden, gebeurde het. Hij had zich enige meters van zijn rivalen losgereden en met forse streken ging hij aan het hoofd van het groepje in de rich ting van de eindstreep onder de Oldehove. Bij een consumptietent in één van de bochten van de singel dacht hij dat hij de eindcontrole bereikt had. Even struikel de hij over een bos stro, herstelde zich echter dadelijk en reed toen met een zege vierende blik naar het houten tentje, waar men hem opgewonden toeschreeuwde dat hij door moest rijden. „Nog 200 meter, dan heb je de eindstreep" schreeuwde men. Maar het was te laat. Zijn belagers waren al te dicht bij. De man uit Dussen was zijn cadans kwijt en hij kon toen ook de energie niet meer op brengen om nog eens aan te zetten om toch nog als eerste binnen te komen. Hij sloeg de handen voor zijn ogen en terwijl Van der Berg, Charisius en de anderen hem voorbij stoven, kon hij zich nog maar nauwelijks op de been houden. Gedemora liseerd kwam hij tenslotte als vijfde binnen. Het bestuur van de Friese Elfsteden Ver eniging heeft besloten naast de vijf aange kondigde prijzen nog een kleine zilveren médaille uit te reiken aan Verhoeven, om dat deze van het begin af in de voorste gelederen heeft gereden en na de grote slag onder Harlingen met zijn vi.if makkers en rivalen verder heeft gestreden. Het bestuur besloot ook een zesde prijs uit te reiken en wel aan K. Leffertstra, die bijna de gehele dag in de kopgroep had gereden. Precies twee uur na de aankomst van de winnaar, om vijf minuten over half vier dus, werd de eindcontrole voor de wed strijdrijders op de Noordersingel gesloten. Van de 138 gestarte wedstrijdrijders zijn er 63 binnen de vastgestelde tijd binnenge komen. Deze rijders krijgen dus het Elf stedenkruis. Toen de contróle voor de wed strijd werd gesloten kwamen juist de eerste deelnemers aan de toertocht in Leeuwarden aan. In de recordtijd van zeven uur en vijfen dertig minuten heeft de 25-jarige Jeen van der Berg nit Nijbeets de negende Friese Elfstedentocht gewonnen. Van der Berg gaat door de finish. Dat er zeer snel is gereden blijkt natuur lijk uit de recordverbetering (van 8 uur 44 minuten op 7 uur 35 minuten) maar mis schien zegt het ook iets als wc er op wijzen dat de totale lengte van 199.35 km be rekend door de Waterstaat afgelegd is in 7 uur 35 minuten, hetgeen een gemiddelde betekent van 26.3 km per uur. Kees Broek man rijdt op de lange afstand (10.000 m.) ruim 31 km per uur. Slechts een verschil dus van 5 km. En dat terwijl er tijdens de Elfstedentocht ononderbroken gereden moest worden. De korporaal M. Wijnhout uit Haarlem mermeer werd tiende in de wedstrijd en leverde daarmede een fraaie prestatie. Als eerste aankomende militair zal hij door de miniser van Oorlog met een médaille wor den beloond. ,.Ik heb nog nooit aan zulk een lange tocht meegereden," verklaarde hij, „maar het ging boven verwachting heel goed." Mevrouw Van DellenSybesma uit Friens was de eersta<;nkomende dame in de toertocht Om half zeven was zij samen met haar man gestart voor de tweede in haar leven. „Och," vertelde deze sportieve vrouw, „het was werkelijk niet zwaar. Ik heb eigenlijk maar één inzinking gehad. Deze was bij Hindelopen, maar ik ben er door heen gekomen." De uitslag Van de groep wedstrijdrijders, die tot vijf over halfdrie warpn b.nnengekomen, luid de de officiële utislag: 1. J. van der Berg, Nijbeets, 7 uur 35 min.; 2. A. P. de Koning, Purmerend, 7 uur 35 min. 3.8 sec.; 3. J. Charisius, Leeuwar den, 7 uur 35 min. 4.2 sec.; 4. J. Nauta, Wartena, 7 uur 36 min.; 5. A. Verhoeven, Dussen, 7 uur 36 min.; 6. K. Leffertstra, Stobbega, 7 uur 37 min.; 7. W. Wynia, Korn- werd, 7 uur 59 min.; 8. H. Lamberts, Wage- ningen, 7 uur 59 min.; 9. J. van der Hoorn. Ter Aar, 7 uur 59 min.; 10. P. Zwart, Warga, 8 uur 7 min.; 11. J. van Aarsen, Schoterzijl, 8 uur 7 min.; 12. W. van Zandvoort, Eind hoven. 8 uur 7 min.; 13. Th. F. Segers, Pur merend, 8 uur 7 min.; 14. C. Scheer, Am sterdam, 8 uur 7 min.; 15. M. Wiinhout, Haar lemmermeer. 8 uur 7 min.; 16. B. G. van der Vinden, Amsterdam, 8 uur 8 min.; 17. P. Leffertstra. Stobbega, 8 uur 12 min.; 18. P. Trooster, Amsterdam. 8 uur 12 min.; 19. P. van Zandvoort, Eindhoven. 8 uur 12 min.; 20. C. van Woudenberg, Breukelen, 8 uur 12 min.; 21. J. van der Sluis. Roermond, 8 uur 12 min.; 22. J. Woudstra, Britsum, 8 uur 12 min.; 23. Kiaas Schipper, Steenwijker- wold, 8 uur 13 min.; 24, N. van der Pol, Hilversum, 8 uur 28 min.; 25. G. Weerman, Nijenholtwolde. 8 uur 31 min. In totaal kwam 63 wedstrijdrijders binnen de vastgestelde tijd binnen. Bij de toerrijders die de Elfstedentocht tot een goed einde brachten behoorde ook de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard. Het was de vijfde maal dat de sportieve burgervader de Elf stedentocht uit reed. VAN KLAVEREN TEGEN POMPEY. Als tegenstander van Beb van Klaveren in de hoofdpartij van het internationale boks- programma van 15 Februari in het Amster damse Concertgebouw, is de weiter Pompey gecontracteerd. Het duurde geruime tijd voor men de gelegenheid kreeg met de winnaar van de Elfstedentocht enkele woorden te wisselen. Zo druk was het bij de finish. Daarna vertelde Jeen van der Berg dat de tocht hem erg was tneegevallen. Vooral toen Dinsdag de vooruitzichten niet. zo gunstig bleken te zijn en de mogelijkheid van sneeuwval onder het oog moest worden gezien. De 25-jarige onderwijzer uit Nijbeets was tijdens de Elfmerentocht derde geworden en had op deze oefenrit gevoeld, dat hij tot meer in staat was. „Ik had nooit gewe ten, dat ik al aan zo'n snelle 200 km. toe was. Toen het Maandag zo goed ging kwam het plan onmiddellijk bij mij op om zo gauw ik kon mij na de start bij de kop te voegen en daarbij te blijven. En dat is geloof ik nogal aardig gehikt. In 1947 had ik de Elfstedentocht al een keer gereden, maar ik eindigde toen in de middengroep. Natuurlijk ben ik blij, dat ik nu als winnaar hier in Leeuwar den ben binnengekomen. Ik ben Fries en het is fijn om zo door je streekgeno ten te worden toegejuicht". Tijdens de invitatiewedstrijden op de IJsclub „Kralingen" te Rotterdam heeft Van der Eist het in 1947 door Jan Lange- dijk op dezelfde baan gemaakte Neder lands record op de 1500 meter belangrijk verbeterd. Hij liet een tijd van 2 minuten 25.1 seconden vcv- 7?ch afdrukken, het geen niet minder 9 sec. sneller is dan het oude record 31 sec.). De Rotterdamme; twam tot dit resul taat na een spannende rit tegen de nieuwe kampioen Egbert van 't Oever, die ditmaal met een minimaal verschil van 0.2 sec. de zege aan zijn rivaal moest laten. Tevoren had Van der Eist reeds de 500 meter op zijn naam gebracht door deze afstand af te leggen in 46.4 sec. Van 't Oever had voor de 500 meter 47.3 sec. nodig. Met deze beide overwinningen in zijn zak was Van der Eist reeds zeker van de eindoverwinning, doch het laatste nummer, de 5000 meter, kreeg nog een zekere fleur, omdat Van 't Oever wilde trachten het reeds jaren bestaande Neder lands record van Dolf van der Scheer (9 min. 4.8 sec.) te breken. Hij startte in zijn rit tegen Van der Eist op een schema van 9 min. 4 sec. Ondanks het fe't dat inmiddels een felle wind was opgestoken en het ijs iets harder was geworden, behield de Lis- senaar lange tijd een goede kans op succes. Op een zeker moment lag hii vijf seconden binnen het schema, dat destijds door Van der Scheer was aangehouden, doch na 4200 meter was hij hiermede precies gelijk. In de laatste twee ronden zakte hij af. Het eindklassement luidde: 1. Van der Eist (Rotterdam) 151.947 pnt.; 2. Van 't Oever (Lisse) 150.883 pnt.: 3. T. Roozen- daal (Warmenhuizen) 157.443 pnt.: 4. Wervers (Rotterdam) 161.420 pnt. 5. Dul- lart (Rotterdam) 163.933 pnt. Bij uitstekend weer hebben ruim 1500 -deelnemers de door het Amstel- en Rijn- district georganiseerde dorpen- en kaste lentocht, elk 35 km gereden. Ongeveer de helft van dit aantal heeft beide tochten afgelègd. Behoudens enkele kinderen, die moesten opgeven, zijn er geen uitvallers geweest. IJs en weder dienende zal de 70 km-tocht waarschijnlijk Zaterdag en Zondag opnieuw worden verreden. De derde merentocht is een groot succes geworden. Niet minder dan 2500 deel nemers verschenen Woensdagmorgen aan de start, van wie een honderdtal de gehele tocht, de afstand van 90 kilometer dus, hebben uitgereden. Een aanmerkelijk ver schil met Dinsdag, toen slechts één van de 500 deelnemers de volle 90 kilometer af legde. Maar Woensdag waren de weers omstandigheden dan ook veel gunstiger. De overige rijders hadden zich weer tot de 20, 40 of de 60 kilometer-rit bepaald. Het bestuur van de IJsvereniging Groningen heeft aan de K.N.S B, toestemming gevraagd om op Donderdag 11 en Vrijdag 12 Februari in Groningen een uitdagingswedstrijd te organiseren waaraan zullen deelnemen de zes Nederlandse rijders, die zich op het ogenblik te Davos bevinden en de zes hoogst geklas- seerden van de nationale kampioenschappen, die in Zwolle zijn gehouden: Egbert van 't Oever (Lisse), Kokkie van der Eist (Rotter dam), Jan Wervers (Rotterdam), Nico Olst- hoorn (Naaldwijk), Tinus Roozendaal (War menhuizen) en Van den Berg (Nijenbeek). De klassieke afstanden de 500 en de 5000 meter op de eerste dag en de 1500 en 10.000 meter op de tweede dag zouden op het pro gramma komen te staan. Voor de Europese kampioenschappen in het hardrijden op de schaats, die Zaterdag 6 en Zondag 7 Februari in Davos worden gehouden, zijn de volgende inschrijvingen binnengekomen: Rusland: Gontsjarenko, Shilkov, Grishin. Engeland: Cronshey, Dymock, Stevens. België: Laboubee, Detaille, Nys. Nederland: Broekman, De Graaf, Huiskes, Maarse, Schuier, Van der Voort. Noorwegen: Andersen, Aas, Haugli, Hodt, Johannessen. Seiersten. Finland: Salonen, Jaervinen, Saloma. Frankrijk: Heckli, Cartaux. Guilloz. Zweden: Ericsson, Stroem, Sjoelin, Pajor, Malmsten. Italië: Citterio, Caroli. Duitsland: Meding, Raepple, Keiler. Oostenrijk: Mannsbarth, Offenberger, Josef Eminger, Kurt Eminger. Zwitserland: Kuil, Rohrbach, Hardmeier. Mevrouw Brinkmeyer uit Beets (Noord- holland bij de dames en Hazelbag uit Gou da bij de heren hebben in Almelo het Ne derlands kampioenschap schoonrijden ge wonnen. Bovendien legden deze twee rijders beslag op de nationale titel bij de paren. Bij de dames werd mej. Molenaar (Nieuw Vennep) met' 294,5 pnt. derde. De uitslagen van de voor de vierde ronde van de Engelse bekercompetitie overge speelde wedstrijden luiden: BlackpoolWest Ham United31 ChesterfieldSheffield Wednesday 24 Newcastle UnitedBurnley 10 PortsmouthScunthorpe United 22 (na verlenging) In de vijfde ronde komt Blackpool tegen Port Vale, Sheffield Wednesday tegen Everton en Newcastle United tegen West Bromwich Albion. De winnaar van de wedstrijd Portsmouth Scunthorpe United komt uit tegen Bolton Wanderers. Rick zag een zolderkamer, daar binnen. Er was niemand in. Hij wist eigenlijk niet goed, wat hij zou doen.... naar binnen gaan, of niet? Toen besloot hij het toch maar te doen. Met veel moeite klom hij over de vensterbank het raam door; want dat was allemaal zo heel groot, in vergelijking met Rick zelf. Maar eindelijk was hij dan toch binnen, en hij keek rond. Het leek hier wel een soort kinderkamer; er stonden enkele stoeleneen kastje en een bed, en er lag wat speelgoed. Rick stond daar, helemaal alleen en kleintjes in die kamer. Hij dacht aan hun eigen kamertje thuis, het gezellige kamertje van hem en Bunkie. En de tranen schoten hem in de ogen. Zou hij ooit nog eens terug kunnen komen in oom Tripje's huis? Bij Bunkie en Oepoe- tie, die nu langzamerhand toch eigenlijk zijn broertjes ivaren geworden? Maar dan zou hij hier eerst weg moeten kunnen, weg uit dit land van de mensen. En hoe zou dat kunnen? Alles was hier zo groot en zo zwaar..,, en waarheen zou hij moeten gaan? Arme Rick! Hij voelde zich zo eenzaam en verlaten. Hij was moe en ging op de grond zitten. En ja. hij kon er heus niets aan doen.... toen huilde hij, omdat hij zich zo ongelukkig voelde Dc strijd tussen de dames van IIBC en Velox, die gisteravond in het Krelagehuis in Haarlem werd gespeeld, bracht een ver rassing in de volleyhalcompetitic. Sinds weken viel er geen verrassing te noteren, maar nu brachten de IIBC'ers Velox een nederlaag toe. De eerste game was voor Velox (1511), maar dit was dan ook de enige winst. Met 815, 1315 en nogmaals 1315 wisten de zwart-witten een kostbare zege te behalen. De strijd stond technisch op een behoorlijk peil, de grotere vechtlust van Wil Medenbiik en haar teamgenoten zorgden er voor dat ze nu in puntenaantal gelijk zijn gekomen met Velox. Heel wat minder waren de andere wed strijden in de eerste klasse dames. Zo'zagen we Rapiditas, dat nog steeds de tweede plaats bezet op de ranglijst, tegen Die Raeckse een zeer slechte wedstrijd spelen. Ook Die Raeckse maakte geen grootse in druk maar hierbij moet gezegd worden dat de kampioenen practisch nooit op een be hoorlijke tegenstand stuiten zodat het ook moeilijk valt het spelpeil op te voeren. Een noncnalant spelende OSS-ploeg moest tegen PSVH genoegen nemen met een 31 nederlaag. Steeds weer onderbrak de coach van de Zandvoortse dames het spel met „time out" om zijn pupillen aanwijzingen te geven, maar het baatte met. Met 157, 1513, 1015 en 155 verspeelde OSS twee kostbare punten. Bij de heren viel de ruime overwinning van CIOS <p Velox bijzonder mee. Temeer daar de groen-witten met enkele invallars tussen de lijnen verschenen. De tussenstan den waren 9—15, 15—13, 13—15 en 5—15. Er is altijd een grote rivaliteit tussen de Brandweer en de Politieploegen. Dit keer moesten de spuitgasten met een gedecideerde nederlaag genoegen nemen. De tussenstanden waren: 1512, 1015, 9—15, en 8—15. HVS I won van HVS II met 3—1. Tournooicn Enkele, verenigingen, uitkomend in de af deling Haarlem, zijn voornemens een volley- baltournooi te organiseren. Zo organiseert de RKSV Leonidas Zaterdag 13 Februari in het Krelagehuis een nationaal volleybal- tournooi waar niet minder dan 49 teams voor inschreven. HVS organiseerde verleden jaar het Flora- tournooi. Het grote succes dat HVS vorig jaar behaalde is aanleiding geweest ook dit jaar een tournooi te organiseren. Het „HVS- Floratournooi" wordt op 27 Maart gehouden. Eveneens in het Krelagehuis. Onder de vele inschrijver komen ploegen voor als RVC, SMH, Boemerang, Celebes. SOS, enz. Ook het Zandvoortse OSS gaat een tour nooi houden en wel in het kader van -iet 50-jarig bestaan der vereniging. Dit tour nooi zal in Mei op de velden van „Zand- voortmeeuwen" in Zandvoort gehouden worden. De volledige competitie-uitslagen luidden: Dames. Ie klasse: Rap.Die Raeckse 04; PSVH—OSS 3—1; Velox—HBC 1—3. 2e klasse: Die Raeckse 2HBC 2 22; RamplaanPWN 40. 3e klasse: Velox 3Santpoort 40; BGV 2—HVS 3 4—0. Heren. Ie klasse: VeloxCIOS 13; PSVH —Brandweer 3—1; HVS 2—HVS 1 1—3. 2e klasse: Rap.—PSVH 2 4—0; BGV—HBC 2 40; BoruSantpoort 04. 3e klasse: StampersGios 13; HVB 4— Die Raeckse 3 40; Velox 2Rap. 3 04. De technische commissie van de Neder landse Basketballbond, afdeling Haarlem, is dit seizoen niet erg gelukkig geweest met het organiseren van de centrale training. Tot de voornaamste oorzaken moet het voor de deelnemers ongeschikte tijdstip gerekend worden. Deze aangelegenheid is nu opnieuw be keken en er wordt wederom met een cen trale training begonnen. Voor de dames vangt deze aan op Vrijdag 5 Februari. Dit moet geen enkele moeilijkheid meer kunnen opleveren, daar door de medewerking van de competitieleider, er op de Vrijdagen geen le klasse dameswedstrijden meer vast gesteld worden. De heren en junioren zullen nog even ge duld moeten hebben. Dezen zouden Zaterdag 6 Februari beginnen doch de vorst noopte to. uitstel, daar de training voor deze groe pen wegens zaalgebrek in de buitenlucht moet plaats vinden. De vlogende dames komen Vrijdag in actie: Schrama, v. Deursen, Medemblik (An tilopen); Huigen, Kors, Snel, Steenkist Tussen de besturen van de exploitatie van de renbaan Duindigt en de stichting Neder landse draf- en rensport is overeenstemming bereikt ten aanzien van het beschikbaar stellen van de renbaan Duindigt voor het houden van rennen en draverijen. Hierdoor blijft Duindigt voor de Nederlandse paar densport behouden en is een einde gekomen aan de onzekerheid, die vooral drukte op de bestaansmogelijkheden van trainers, jockey's, stalpersoneel en hun gezinnen. Sedert het einde van het seizoen waren onderhande lingen gevoerd tussen de eigenaresse van Duindigt, de erven Jochems, en enkele Amerikaanse maatschappijen in verband met het exploiteren van de renbaan Duindigt als recreatieterrein voor hun personeel. Door de overeenstemming, die thans is be reikt tussen de besturen van Duindigt en de stichting Nederlandse draf- en rensport, alsmede door het besluit van de gemeente Wassenaar, inzake het verlagen van de ver makelijkheidsbelasting van 35 tot 20 be sloot het bestuur van de renbaan Duindigt de exploitatie voor de eerstkomende vijf jaren weer ter hand te nemen. 60) Cornelia haalde de schouders op. Haar gezicht weid uitdrukkingsloos en de kleur verdween van haar wangen. „Daar kan i'k niets aan doen, 't Is 't ge luk van. 't spel. We staan op 't ogenblik op een tweesprong, Gavin. Of de troep, óf ik. Ik wacht op Val's keuze". „En als hij de troep kiestvroeg Gavin, uiterlijk erg rustig en kalm, maar innerlijk vol "bange verwachtingen. „Dan kan hij naar de maan lopen met zijn troep!", gilde Cornelia. „Maar mij zal hij dan niet meer zien! Ik kan best zon der Val Herrick leven als 't moet! Voor mijn part neemt hii dan maar die smoor verliefde Rosemary!" Gavin voelde de aandrang in zich opko men haar eens flink door elkaar te ram melen. Maar hij wist zich te beheersen. Hij ü*fcaide zich om en liep de kleedkamer uit. De deur sloeg hij niet eens hard ach ter zicht dicht. Maar toen hij zich weer bij de mensen die op 't toneel aan het werk waren, ge voegd had, zuchtte hij diep. Die hatelijke opmerking over Rosemary kon hij niet goed verwerken, 't Kind scheen de laat ste tijd verstandiger geworden te zijn, al hoewel ze toch vaak uren met Val alleen was als hij brieven dicteerde. Als Corne lia echter iets onverstandigs zou doen, zou haar bewondering voor Val weer toren hoog stijgen, 't Had feitelijk niet veel te betekenen: een schoolmeisjesachtige ver ering, een dwaze verliefdheid op een held. Maar Val was tenslotte ook maar een man en als Cornelia hem in de steek zou laten zou hij wel bijzonder veel zelfbeheersing moeten tonen om Rosemary's genegenheid, om haar kinderlijke aanhankelijkheid niet een grote troost te vinden. En tenslotte zou Rosemary en niet Val of Cornelia, hier de dupe van werden! Gavin was daar heilig van overtuigd. Hij kende dit soort mensen beter dan wie ook. Na dat ze een tijd lang de grootste ruzie zou den hebben gehad zouden ze zich weer met elkaar verzoenen, foto's van hen beiden laten nemen en weer samen gaan optreden. En of dit op Broadway of in de provincie zou gebeuren, zou uitsluitend afhangen van Cornelia's invloed op Val. Gavin durf de er nu al alles om te verwedden, dat 't Broadway zou wordenmaar in de tus sentijd zou Rosemary in een soort zevende hemei, geleefd hebben, waaruit ze dan plotseling zou neervallen in de harteloze realiteit van het normale leven van alle dag, vernedert, voor de gek gehouden, ge kwetst door twee wispelturige egoïsten Rosemary! Terwijl hij gedachteloos een stuk linnen, dat los was gescheurd, begon vast te spij keren, sloeg hij zich plotseling flink op de vingers. Hij vloekte. Waarom ter wereld zou hij zich nog druk om hen maken, nu hij toch maar een soort kindermeisje was? Dat ben ik, voor iedereen, dacht hij somber gestemd, niets meer of minder dan een zeurderige kindermeid!.... Denk om je ogen onder die sterke lampenBlijf niet te lang zonnebaden op 't strand want anders verbrand je te veel Kindermeid, kindermeid, kindermeid! zong hij zachtjes, waarop Terry, die aan de andere kant van 't toneel met iets bezig was, schreeuwde: „Wat zeg je? Wat wil je? Ik versta je niet als je zo staat te hameren!" Gavin hield op met 't timmeren en be gon te lachen. De in het stadje opgedui kelde duvelstoejager was gaan eten, zodat hij en Terry alleen waren. De ruimte boven het toneel was maar erg laag, zodat er geen décors konden worden opgehangen. Deze werden dus maar ergens achteraan neergezet. Terry, die moeizaam een décor, waarm enkele ra men voorkwamen, voortduwde, leek wel een trotse kindei verzorgster, die achter een kinderwagen liep. „Ik dacht er juist aan dat we eigenlijk niets meer zijn dan kindermeisjes en toen kwam jij met dat gevaarte aan!" Terry grijnsde. „De tournee is bijna afgelopen. Ik ge loof dat we er zo langzamerhand een beetje genoeg van krijgen. Zullen we even een glas bier gaan drinken?" Nadat ze van enkele glazen wit-schui- mend vocht genoten hadden, gingen ze lunchen in een milk-bar, omdat het daar goedkoper was dan in een restaurant. Terry hing over 't tafeltje heen, zijn mond vol spaghetti en toast. „Heeft Cornelia vanmorgen op je man lijke schouder uitgehuild? Ik vind dat ze er de laatste tijd een beetje pips uitziet". „Mmmm Gavin voelde er weinig voor om iets te zeggen. Hij vond Terry wel een aardige kerel, maar hij wist dat de jongen steeds te veel ging zeggen als hij een paar bier tjes op had. En 't had toch werkelijk geen zin juist nu een soort paniek te ontkete nen, vooral omdat nagenoeg iedereen moe was en met opluchting aan '1 naderende vertrek naar Engeland dacht. Daar zouden ze dian eindelijk eens goed kunnen uitbla zen voordat 't nieuwe seizoen zou begin-' nen. „Jullie Schotten zijn nogal spraakzaam, hè?" Terry had 't gemompel van Gavin'' gelukkig niet al te ernstig opgenomen. Gavin grinnikte. „Als je eindelijk klaar ben met eten, loop je dan even mee naar mijn kamer?", vroeg Terry. „Ik heb iets dat ik je zou willen laten zien. We hebben overigens zeeën van tijd, voor twee uur hoeven we niet terug te zijn". ,,'t Hangt van dat „iets" afis 't een meisje?" Terry lachte. Hij hield zijn hoofd naar achteren en maakte zo'n lawaai, dat ieder een in 't eetzaaltje hun richting uitkeek. Tenslotte zei hij; „Ja, 't is een meisje. In zekere zin ten minste. 't Is in ieder geval vrouwlijk". „Dat dacht ik al! Hoe zou 't ook anders kunnen! Je bent er zo enthousiast over! Maar waarom wil je 't me eigenlijk laten zien?", vroeg Gavin. Hij was in de verste verte niet bezorgd over Terry, die al drie keer, nadat hij in Auckland Myra Martin had leren kennen, hals over kop verliefd was geworden. „Ik wilde graag je eerlijk oordeel horen". Terry's stem klonk plotseling weer vrij ernstig; hij scheen ditmaal werkelijk geen gekheid te maken. „Zelf geloof ik dat 't het mooiste is dat me in mijn mislukte leven geschonken is, maar ik wou toch graag jouw oordeel ho ren". „Ik ben geen groot kenner van vrouwen, dat weet je best", zei Gavin met zijn sterkste Schotse accent!" „In dit geval wel!" Toen ze samen de binnenweg opliepen, die van de zee naar de heuvels leidde, vroeg Gavin zich af wat Terry nu wel weer uitgebroed zou hebben om hem voor de1 gek te houden en om zichzelf een vrolijk ogenblik te bezorgen. Toen ze Terry's kamer, die hij deelde met Tom Hazlemere, binnengingen was het niet een meisje van vlees en bloed dat hij liet zien, noch een foto van een o£ andere nieuwe vlam maar een schilderij, dat hij vrij verlegen van het beschermende kleedje ontdeed en op een kastje zette, zodat Gavin het goed van enige afstand kon bekijken. „Het eerste en enige pox-tret dat ik ooit heb geschilderd! „De costumière". Terry zei het alsof hij een jongen was, die voor de eerst? keer van zijn leven ver liefd was. Maar er klonk niets van bravour in zijn stem. Gavin staarde naar het doek; hij was met stomheid geslagen door Terry's werk. Ma Tulip! De magere, bleke en spichtige vrouw met op haar gegroefd gelaat een stille verrukking, terwijl ze naar een cos- tuum keek dat ze in haar handen hield, zodat men de indruk kreeg dat ze eens, in een ver verleden, in datzelfde costuum gespeeld hadJulia misschien. Ze knielde bij een grote mand voor toneel- cosluums, waar een waterval van warme kleuren uit kwamfluweel en zijde en met juwelen bestikte doeken, die een soort bouquet vormden. De achtergrond was slordig, stoffig, wazig, vol schaduwen. Alleen de rijke stoffen en het gezicht van de vrouw lichtten op, toonden als het ware de ziel van het toneel. Terry, die op een van de bedden was gaan liggen zei: (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6