Commando-wisseling op het station Haarlem Uiterst nerveuze apparaten waken LAXEER-AKKERTJE5 Bezwaren tegen plaats van nieuwe openbare kleuterschool in Overveen Kort en bondig dag en nacht over de temperatuur in Europa's modernste sigarettenfabriek, opdat de allergeringste afwijking in het vochtigheidsgehalte*) van de CABALLERO-tabak vermeden worde. Aan deze constante temperatuurwacht dankt Caballero mede zijn constante kwaliteit. Hoofdstationschef J. Wijmans gaat heen; Zutphens chef J. Merten volgt hem op IJsbrekers houden Kanaal open Een bril? FEDERMANNf NATUURLIJK* Twee hevige valpartijen op ijsbaan „Brederode" ^ÏBrieven aan de redactie DONDERDAG 4 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 ,Wèg die afvalstoffen die Uw ingewanden verstoppen! Zacht en toch snel werken Alle veren nog intact Burgerlijke Stand van Haarlem 65 CENT Vereniging „Rehoboth" bestaat kwart eeuw Invalidenbond vraagt een toeslag wegens koude Kolentoeslag voor oorlogs- en rampslachtoffers Brand in de Centrale Ziekenboeg te Den Helder Rotterdamse K.v.K. helpt Oostenrijk J. C. Beker slaagde voor doctoraal examen Marionettenspel voor Santpoort's schooljeugd Brabants Orkest helpt Scapino-Ballet ADVERTENTIE Op 1 Maart gaat hoofdstationschef J. Wijmans, die sinds 1949 de scepter gezwaaid heeft over alle N.8.-emplacementen in het rayon Haarlem, met pensioen. Hij heeft dan een spoorwegcarrière ach ter de rug, die meer dan 45 jaar geleden begon met zijn aanstelling tot leerling-klerk op het station UtrechtMaliebaan en die sindsdien een groot aantal „halteplaatsen" kende. Na gedurende een kwarteeuw verschil lende middelbare rangen in de spoorweg hiërarchie bekleed te hebben, werd hij begin 1933 benoemd tot stationschef in Aal ten, welke standplaats hij na drie jaar ver wisselde voor het station van Eist. In dat Betuwedorp met zijn grote fruitveilingen was het vrachtvervoer gedurende de zomer maanden zo intensief, dat het de heer Wij mans volop gelegenheid gaf zijn capacitei ten als organisator te ontplooien. Toen echter kwam de oorlog en reeds in de Mei- De scheidende chef, de heer J. Wijvians, in zijn werkkamer. dagen van 1940 was hij genoodzaakt zijn eigen station en seinhuizen in brand te steken om te voorkomen dat ze de vijand in handen zouden vallen. Dat is de moei lijkste opdracht geweest die hij ooit heeft moeten uitvoeren, maar ruim vier jaar later beleefde hij op dezelfde plek het hoogtepunt van zijn loopbaan, toen Eist bevrijd was en hij vol trots weer bezit kon nemen van zijn station of wat ervan over was. „Dat was de kortste plechtigheid die ik ooit heb meegemaakt", vertelde de chef ons. „Geen vlaggen of ander feest- vertoon, alleen maar een bestoven Cana dese sergeant en ikzelf op een verlaten perron voor een in puin gebeukt stations gebouw." „Station all clear, sir?" vroeg de sergeant mij. „Alles in orde" antwoordde ik en toen drukten we elkaar de hand. Dat was alles, maar ik zal het nooit vergeten." Daarna is het lange tijd repareren en improviseren geweest., want tien zware bombardementen hadden heel wat schade aangericht en in de laatste dagen vóór de bevrijding was Eist zelfs een der brand punten van de slag om Arnhem met alle treurige gevolgen van dien. Het dorp was toen al geruime tijd geëvacueerd, maar de chef kon en wilde zijn post niet verlaten, met het gevolg dat hij heel die veldslag van A tot Z meegemaakt heeft. De Haarlemse jaren Na de oorlog heeft de heer Wijmans nog drie jaar het station Schiedam beheerd vóór hij in 1949 als hoofdstationschef naar de Spaarnestad kwam, waar hij sindsdien de algehele leiding had over de emplace menten Haarlem, Heemstede, Overveen, Halfweg en het goederenstation Wester gracht met een totale personeelssterkte van 300 man. Dat was een moeilijke, maar ook dankbare taak, vindt hij, want Haarlem is een der meest „verkeers-intensieve" sta tions van het land, waar bijvoorbeeld 's morgens voor negenen alleen al elfdui zend abonnementhouders de controle pas seren, om van d£ „gewone" reizigers en het omvangrijke vrachtvervoer nog maar te zwijgen. Bovendien moet er voortdurend rekening gehouden worden met massale invasies van stukgoederen en gelegenheids reizigers bijvoorbeeld tijdens de weekends, bij bijzondere gelegenheden en in vacantie- tijd en het resultaat is dan ook dat de chef en zijn staf dikwijls tot over hun oren in de problemen zitten. Een van zijn laatste krachttoeren in dit opzicht was de om bouw van het gehele rails- en seinsysteem aan de Spaarnezijde van het station, een werk dat in September 1953 begonnen is en ten doel heeft, de treinen uit Amster dam in de toekomst sneller te kunnen bin nenloodsen. Dat is een gecompliceerde arbeid die voornamelijk 's nachts moet ge schieden om de afwikkeling der personen- dienstregeling niet te hinderen. Maar 's nachts zit men weer met een druk goe derenvervoer dat evenmin vertraging mag krijgen. Toch is de heer Wij mans er in samen werking met zijn technische collega's in geslaagd, ook deze Gordiaanse knoop te ontwarren en zo heeft hij eigenlijk steeds ADVERTENTIE alle moeilijkheden weten op te lossen met vindingrijkheid en besluitvaardigheid. Nu gaat hij dan de dienst verlaten, maar niet om op zijn lauweren te gaan rusten. „Ik heb nog wel voor twintig jaar plan nen", vertelde hij ons, „en hoop mij vooral te gaan verdiepen in de geschiedenis en de litteratuur, die altijd mijn hobbies geweest zijn, maar waarvoor ik dikwijls geen tijd overhield." Hij blijft ook ais ambteloos burger Haarlem trouw, want onze stad en zijn inwoners „liggen" hem en dus blijft hij hier wonen. Zijn plaats als hoofdstationschef Haarlem zal worden overgenomen door de heer J. Merten, thans stationschef te Zutphen, die ook al een kwarteeuw bij de N.S. is. In Zutphen had hij o.a. veel bemoeienis met de bouw van het nieuwe station. De sluizen te IJmuiden hebben nog geen last van ijsgang; er wordt voortgegaan met ijsspuien door de kleine sluis en de ijsbre- kers houden het Noordzeekanaal open. Dapper pontje Het veex-pontje van Donkersloot bij de Velserbrug houdt dapper vol ondanks de ijsgang: de kleine motorscheepjes ploegen zich in dienst van de industriearbeiders nog welgemoed heen en weer. Zeven graden vorst De gemeten minimumtemperatuur in IJmuiden bedroeg de afgelopen nacht -7.9 graden Celsius; het ijs gaat zich inmiddels steviger aan de strekdammen in de haven mond hechten. Ponten varen De pontveren in Velsen zouden zichzelf niet zijn, als zij de strijd tegen het ijs zou den opgeven. Er wordt in Velsen nog geen hinder ondervonden men heeft overigens nog nooit de dienst hoeven staken en de veren van Buitenhuizen en bij de Hembrug onderhouden eveneens normaal de dienst. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfond-en HAARLEM, 3 Februari 1954 ONDERTROUWD: 3 Febr., J. G. J. Wil- mes en H. M. van Breda; M. van Stijn en A. H. Henrich; A. Chr. Strijkers en M. C. Geeris; R. J. E. Stavinga en G. M. Philippo; J. van Es en C. M. Th. Bergman; M. Rumpff en A. Dijkstra; J M. Cruijff en T. Zeilmaker; J. H. M. Franke—van,Buchem; A. P. J. Luij- ten en C. D. M. Montauban; H. J. Metzelaar en C. J. Spee; W. C. van Butselaar en J. Bonsema; J. H. Keijzer en L. I. Bouma; A. J. de Zaaijer en A. A. Scheelings; J. P. Wil- lemsen en W. de Zwart; W. Vellenga en J. Klaassen; W. J. Zonneveld en H. Th. Daams; J. J. Starink en H. S. Fonteijne; J. C. van Altena en J. H. van Duijn. GEHUWD: 3 Febr., A. W. Nunnink en A. Th. Tromp; A. van Kordelaar en J. M. Schneider; P. M. Lammers en N. Roskam; A. W. M. van Hees en M. C. van der Vlugt; A. J. Krak en G. H. Bonman; J. M. Remiëns en C. A. F. Brouwer; H. M. van Buggenum en E. Wenzel; G. M. Elzinga en M. Donker- vliet; D. A. Teerlink en G. J. Maruk; P. Janzen en M. P. Vos; L. Boon en L. van Toorn; E. C. Olie en A. E. Bosch. BEVALLEN van een zoon: 2 Febr., E. van DiemenJanssen; M. Kuijlvan Baak; 3 Febr., M. C. OosterbaanBoelens; J. M. Vloemansvan der Vorst. BEVALLEN van een dochter: 2 Febr., E. van DiemenJanssen; S. VenemaBuss; 3 Febr., S. M. WenningWillemse; Th. F. KuikensWooninck; H. HesseisHogen- doorn; R. Blokzijl—Koopman. OVERLEDEN: 31 Jan., F. J. Jansen, 77 j., Popelingstraat; 1. Febr., C. Rademaker—van Zomeren, 69 j., Amsterdamsevaart; 2 Febr., A. Marks, 76 j., Kinderhuissingel. Het relatieve vochtigheldsgehalle van de lucht, dei In ons land varléeri van 30 lot 95 procent, wordt In de Caballero-tabrlek door middel van de allernieuwste apparatuur doorlopend op 72 procent gehouden Op Zaterdag 6 Februari bestaat de ver eniging voor voorbereidend lager onderwijs op Gereformeerde grondslag „Rehoboth" 25 jaar. Nadat in Februari 1929 de vereniging was opgericht, werd op 1 September 1930 de eerste der drie scholen, die de vereni ging thans telt, geopend, namelijk de school in de Patrimoniumstraat. Later verschenen er nog twee in de Ambachtstraat en aan de Zomervaart. Werd de eerste school ge bouwd met gelden, verzameld door het be stuur, de bouw van de beide andere scholen kwam tot stand door toedoen van een per soon, die onbekend wenst te blijven. Ten aanzien van het wel en wee op deze „Rehoboth-scholen" hebben wij ons licht eens opgestoken bij mevrouw M. Bakker- Klomp, die jaren lang eerste onderwiizeres en daarna hoofd van de school in de Patri moniumstraat is geweest. Met dankbaarheid denkt zij nog vaak aan die tijd terug, want al heeft zij de crisis- en oorlogsjaren meegemaakt, juist deze tijd bewees zo duidelijk, dat er een ideale sfeer op de scholen heerst. Zij herinnert zich nog levendig die on vergetelijke avond in de Kloppersingelkerk, waar leerlingetjes uit de hoogste klassen van de drie scholen, in helder wit gestoken, door floodlight beschenen, stonden te zingen. Het was in de crisisjaren toen de gemeente de subsidie halveren moest. Met een dergelijk concert en met andere festiviteiten trachtte men dan geld binnen te krijgen. Ook de Kerstfeesten tijdens de oorlog vormden ware hoogtepunten in het leven van de kinderen en hun meerderen. Met puntjes boter, schepjes suiker en kunst en vliegwerk kon men alle kinderen dan een gebakje voorzetten. De samenwerking tussen schoolbestuur en ouders liep altijd perfect. Men organi seerde dikwijls avonden, waarop de ouders zelf konden boetseren, vouwen en zingen teneinde er van doordrongen te raken, op welke wijze hun kinderen worden onder wezen. Het is mevrouw Bakker tijdens haar Op de ijsbaan Brederode te Santpoort, waar de tennisbanen onder water zijn ge zet, kwamen Woensdagavond tussen acht en negen uur twee jongens kort na elkaar De Algemene Nederlandse Invaliden- bond heeft een schrijven gericht tot de minister-president, waarin hij, naar aan leiding van de abnormaal lage tempera tuur verzoekt een extra toeslag voor een maal te willen verlenen aan de rentetrek kers ingevolge de Invaliditeitswet, Onge- zo hevig te vallen, dat een er van naar huis vallen wet, Landbouwongevallenwet en Noodwet-Drees voor aanschaffing van ex tra brandstoffen en kleding. en de ander naar het ziekenhuis worden vervoerd. moest De valpartijen waren een gevolg van enige slechte plekken in het ijs. Daar de ijsbaan „Brederode" de laatste dagen druk bereden is en het onderhoud daarmee geen gelijke tred heeft gehouden, is het gravel van het tennispark op verschillende plaat sen boven de ijskorst uitgekomen. Deze kleine obstakels en enige kleine scheuren waren aanleiding tot vele valpartijen, waarvan er twee een tamelijk ernstige af loop hadden. De eerste was de Santpoorter K„ die met de schaats in een scheur bleef steken, achterover sloeg en bewusteloos bleef lig gen. Hij werd door vrienden weggebracht en in de wagen van een dokter naar huis vervoerd. Hij klaagde later over pijnen in het hoofd. Er werd van een lichte hersen schudding gesproken. Even daarna kwam de IJmuidenaar P. P. van de Oosterduin weg op het Santpoortse ijs te vallen. Hij klaagde over pijn in de elleboog en de rug. P. moest met een ziekenauto naar het Aix- toniusziekenhuis worden overgebracht. „schooltijd" opgevallen, dat ook de Her vormde en Rooms-Katholieke ouders, die hun kinderen naar deze scholen stuurden, zich veel aan deze scholen gelegen lieten liggen, hetgeen wel pleit voor de goede sfeer, die er heerst. Men zal het 25-jarig bestaan van deze vereniging, die thans plannen heeft voor het stichten van een kleuterschool op het terrein van de Elout van Soeterwoude- school, op bescheiden wijze vieren. De minister van Maatschappelijk Werk heeft aan burgemeesters en wethouders der gemeenten medegedeeld, dat hij wegens de uitzonderlijke koude kan goedvinden, dat, over de week van 1 Februari 1954 tot en met 6 Februari 1954, aan degenen, die in gevolge dan wel met toepassing van de Regeling Hulpverlening Oorlogsslachtoffers C1940-1945een uitkering voor levenson derhoud ontvangen, respectievelijk voor wie kwartiervergoeding a's rampslacht offer wordt verstrekt, een brandstoffenbij- slag wordt verleend tot de hierna genoemde bedragen: 3.60 aan gezinnen en alleen staanden, die in eigen huishouding voor zien, en aan gezinnen, die bij derden zijn ingekwartierd en dus niet in eigen huis houding voorzien; 1.80 aan alleenstaan den, die niet in eigen huishouding voorzien („kostgangers"). In de afgelopen nacht' om ongeveer 3.30 uur is op de bovenste verdieping van de achterste vleugel van de Centrale Zieken boeg van de marine in Den Helder brand ontstaan. Op het eerste alarm rukte de Helderse brandweer met groot materiaal uit. De zie ken werden overgebracht naar de nabij liggende gebouwen van de koninklijke marine. Doordat er geen wind en strenge vorst was kon de brand gelocaliseerd worden. De bovenverdieping brandde geheel uit en er is zeer veel waterschade. De oorzaak is nog niet bekend. Er verblijven als regel in de Centrale Ziekenboeg geen ernstige zieken, zodat allen zonder moeilijkheden in veiligheid konden worden gebracht. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft de Oostenrijkse gezant een bedrag van 20.000 shilling aangeboden ten behoeve van de lawineslachtoffers. De Parijse priester Abbé Pierre heeft een grootscheepse hulpverleningsactie ontketend ten gunste van de daklozen, die trots de bittere koude buiten moeten slapen. Ook de „Metro" hielp mee de zwervers onderdak te brengen en stelde drie ongebruikte onder grondse stations beschikbaar. Dankbaar werd van deze verwarmde slaapgelegenheid gebruik gemaakt. Aan de Universiteit van Chicago (U.S.A.) slaagde voor het doctoraal examen philoso- phie (hoofdvak: theologie) onze vroegere stadgenoot de heer J. C. Beker. Na het Stedelijk Gymnasium te Haarlem te heb ben doorlopen, studeerde hij aan de Uni versiteit van Utrecht, vanwaar hij, als can- didaat in de theologie door de Wereldraad van Kerken werd uitgezonden naar Ame rika. Daar studeerde hij eerst aan het Se minarium te Evanston en vervolgens aan de Universiteit te Chicago. In een openbare vex-gadering van Gede puteerde Staten van Noordholland waren Woensdagmiddag bewoners van de Vrij- bui-glaan te Overveen, die in hoger beroep waren gekomen tegen het raadsbesluit van Bloemendaal van 2 Juli 1953, waarbij een partiëel uitbreidingsplan „Weerszijden .Tulianalaan" werd ingetrokken, in de ge legenheid hun bezwaren toe te lichten. Vooraf gaf de voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, een overzicht van de gang van zaken. Hij herinnerde er aan, dat de gemeenteraad het besluit genomen had om het mogelijk te maken een kleuter school te bouwen aan de Oostzijde van de Vrijbux-glaan. Bij Gedeputeerde Staten wai-en een telegram en twee adressen van bewonei-s binnengekomen, die bezwaren hadden tegen het raadsbesluit. In die adres sen hex-innerden zij er aan, dat de gemeen teraad aanvankelijk als plaats gekozen had het gedeelte van het teiTein, waarop het Tinholthuis staat; op dit besluit is de raad teruggekomen en als plaats werd aange wezen de omgeving van een zandbak. De bewoners betx-euren het, dat de zandbak zal verdwijnen. Toen de bewonei's van de •Vrijburglaan de huizen kochten verkeerden zij in de veronderstelling, dat zij een ruim uitzicht zouden behouden. Komt de school op de door de raad aangewezen plaats, dan is het ruime uitzicht verdwenen. De voor zitter deelde mee, dat B. en W. van Bloe mendaal opgemerkt hebben, dat het oor- spi'onkelijke plan was een school te bouwen aan de Prins Hendriklaan; de raad vond de plaats ongeschikt, omdat er een speelter rein voor de jeugd is. Toen wei'd een plaats aangewezen aan de Vrijburglaan, die beter geschikt werd geacht dan de andere plaats. Eerst was het de bedoeling het Tinholthuis op te heffen, maar de raad kwam op het besluit terug en besloot de plaats van de zandbak te kiezen. Volgens B. en W. zal de Vrijbux-glaan niet ontsierd worden, is het niet te betreuren, dat de zandbank ver dwijnt en zijn de bewoners ten onrechte in bei-oep gegaan. Gedeputeerde Staten heb ben advies ingewonnen bij de Commissie later zal volgen. voor uitbreidingsplannen, die van mening is, dat er geen bezwaren ingediend kunnen worden. De bedoelde wijze van handelen, namelijk het intrekken van het pai'tiële uitbreidingsplan, is toelaatbaar. Als de ge meente in tijdnood komt kan ook gebruik gemaakt woi-den van artikel 20 van de Wederopbouwwet*. Voorts hebben Gedepu teerde Staten een advies ontvangen van de Hoofdingenieur-directeur van Wedex'op- bouw en Volkshuisvesting, die van mening is, dat artikel 20 van de Wederopbouwwet niet toegepast kan woi'den; cr zijn drie ter reinen genoemd en bovendien is de school thans ondergebracht in „Bloemenheuvel". Tijdnood is er dus niet. De directeur wil voorhands tegemoet komen aan de bezwa ren van de bewoners. De heer A. N. van Geyn, die de be zwaren van de bewoners toelichtte, bracht in herinnering, dat de gemeenteraad veel moeite heeft gehad met de voorbereiding van het raadsbesluit. Diverse malen is ex- over vergaderd en twee plaatsen zijn niet gekozen. De bewonei-s weten, dat er een school moet komen, maar zij achtten de plaats niet goed en hebben bezwaren inge diend tegen het intrekken van het partië'e uitbreidingsplan; voorts betoogde hij, dat er niet gehandeld was overeenkomstig de Woningwet. Mr. L. C. K o 1 f f, ambtenaar bij de ge meentesecretarie van Bloemendaal, zeide dat de plaats gekozen is nadat er ruim schoots over gesproken is. Stedebouwkun- d;ge bezwaren kunnen er volgens spreker niet genoemd worden en de x-aad was van mening, dat de bouw op de vlotste wijze bereikt kon worden door intrekking van het partiële uitbreidingsplan. De heer IJ. E. D ij k s t r a, directeur van Publieke Werken te Bloemendaal, gaf een toelichting op het terrein en de omgeving en betoogde eveneens, dat intrekking de mogelijkheid biedt het plan zo spoedig mogelijk te realisei-en. Na repliek deelde de voorzitter mee, dat de beslissing van Gedeputeerde Staten Het is een gelukkige greep geweest van het bestuur van de afdeling Santpoort van „Volksonderwijs", om de jeugd van de openbare scholen op een marionettenspel te onthalen ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de afdeling. Tot twee maal toe was de zaal van het Hervormd Jeugdhuis aan de Burg. Ensclxe- délaan geheel gevuld met enthousiaste jongens en meisjes. 's Morgens werd voor de kleuters van de scholen „Spaarnbei-g" en „Brederode" te- samen met de leerlingen van de eei-ste en tweede klassen van de Adolf van Nassau- school en de Brederodeschool het spel „Piggelmee" opgevoerd. Intens, soms zelfs een beetje tè intens leefden de kinderen met het verhaal mee, dat de meesten wel kenden en dat op zeer bevattelijke wijze door het marionettentheater „Pitoek" van Ankie Last werd gebracht. 's Middags genoten de leerlingen van de hogere klassen van beide scholen van een (Verkort weergegeven) De 5 De 5 is, meen ik, toch in hoofdzaak gegeven als tegemoetkoming voor de huurverhoging? Nu vraag ik mij af: moet men dan alle plotselinge prijs verhogingen maar voor zoete koek nemen? Waarom wordt er op onjuiste pr ij wei- hogingen niet streng toegezien? Zeker, ik ben er van overtuigd, dat er straks een statistiek wordt gepubliceerd, dat de 5 °h vei"hogirtg alleszins heeft beantwoord aan het beoogde doel. Het helpt toch niet of men zijn best doet of dat men kamkevt, want men heeft het allemaal maar te aanvaarden. Wat wordt er toch in een wereld van „opbouw" gesold met een mens. W. J. H. GOEDHART Duurdere kappers. Een gepensionneer- de heeft zijn mening weergegeven over duurdere kappers en zijn visie gegeven over de lonen van bedienden. De gepen- sionneerde zal ongetwijfeld herinneringen bewaren aan het verleden en op de hoogte zijn van de lonen van toen en nu. Hij is misschien vei-geten wat de prijzen van knippen en scheren in die tijd waren en daar ik van 1911 in het vak ben zal ik enige herinneringen ophalen. In dat jaar betaalde men vijf cent voor scheren en na 19151916 is de prijs verhoogd tot tien cent. Neemt men aan, dat een klant twee keer per week in de kapperszaak kwam, dan betaalde hij twee maal tien cent en vijf cent fooi: in totaal dus vijfentwintig cent. Per maand betaalde hij een gulden en opvoering van „Jan Pierewiet". Tot achter j voegt men daarbij dertig cent voor een in de zaal was het spel prachtig te volgen. De jongens en meisjes waren enthousiast eri in een beste stemming, waaraan de trac- tatie, die kennelijk uitstekend smaakte, ook niet vreemd was. Een der leden van het ondex-wijzend per soneel dankte „Volksonderwijs" namens de 600 kinderen, die thuis wel heel wat te ver tellen gehad zullen hebben. Direct na het vernemen van de schade, die het Scapino-ballet heeft geleden door de brand in een Amsterdamse opslagplaats, hebben de leden van bet Brabants Orkest besloten aan hun collega-kunstenaars hulp te bieden. Ondanks een zeer druk bezet seizoen hebben zij aangeboden op een na der te bepalen vrije dag een concert te geven, waarvan de opbrengst geheel aan Scapino ten goede zal komen. Wanneer en waar dit concert zal worden gegeven, is nog niet bekend. keer knippen, dan waren zijn uitgaven voor de kapper 1.30. In de loop der jaren is het scheren bij de kapper verminderd en hij heeft nog maar enkele klanten die zich laten scheren. Ik neem aan, dat cie gepensionneerde zich ook zelf scheert, waarvan de kosten niet hoog zijn. Wel komt hij een keer per maand bij de kapper en betaalt hij 1.De klant geeft dus minder uit dan vroeger en de kapper ont vangt minder dan een aantal jaren gele den. De gepensionneerde is dus goedkoper uit. De lonen van de kappersbedienden zijn sinds 1915 aanzienlijk gestegen en de patroon moet sociale lasten betalen. Een goede bediende moet eerst voor 70 tot 80 verwerken, wil zijn baas wat gaan verdienen. Gaarne wil deze zijn bediende meer geven, maar dan zullen de prijzen (thans zijn die in Haarlem 0.80, i. 1.15 of 1.50) voor het knippen aanzien lijk moeten stijgen. Daartegen zal de gepensionneerde wel bezwaren hebben. Komt hij bij een vakman, dan zal deze meer dan tien minuten nodig hebben. J. H. VERBEEK BINNENLAND Inbrekers hebben ondanks de zware bewaking kans gezien via het dak in het gemeentelijk entrepot aan cie Cruquiuskade te Amsterdam te komen. De buit bestond uit 200.000 sigaretten. De Griekse minister-president, veld maarschalk Papagos, heeft bij het nationaal monument in Amsterdam een krans gelegd. De Griekse premier werd begeleid door een ere-escorte van acht maréchaussée's in ceremonieel tenue. In het plantsoen stond een peloton van de Koninklijke Landmacht aangetreden. De rechtbank te Amsterdam heeft de 22-jarige ex-matroos H. G. uit Amsterdam wegens mishandeling en insubordinatie ver oordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Aan boord van de kustvaarder „Eljo", had hij op 15 December 1952, toen het schip in Bilbao lag de kok afgeranseld en de kapitein een klap in het gelaat gegeven. Het hoofdbestuur van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft in een telegram aan minister-president dr. Drees verzocht zijn invloed te willen aanwenden opdat kosteloos brandstoffen worden ver strekt aan hen, die alleen van de Noodwet ondersteuning moeten bestaan. De productie der Nederlandse kolen mijnen bedroeg in December (24 werkdagen) 944.900 ton tegen 1.010:900 ton in Novem ber (25 werkdagen). De gemiddelde pro ductie per werkdag was 39.400 ton (40.800 ton). Ingevoerd werd 514.900 ton waai van 217.000 ton uit Duitsland. De Rooms Katholieke school te Haren (gemeente Megen) is gisteren gesloten, omdat de gewenste temperatuur niet kon worden bereikt. Men haalde slechts 4 tot 5 graden en in een enkel lokaal was zij zelfs 0 graden. Ook de scholen in Oss, die gas- verwarming hebben, zijn van vandaag af gesloten. B. en W. van Amsterdam hebben hun voorstel van April 1952 tot „het heffen van een retributie wegens het geregeld bergen op de openbare gemeentegrond van motor rijtuigen des nachts na 24 en 'oor 5 uur" ingetrokken. De inmiddels in het Staatsblad opgenomen wijziging v n de Motorrijtuigen belastingwet heeft die heffing onmogelijk gemaakt. Er zal ook geen retributie meer worden geheven voor het innemen van vaste standplaatsen met taxi's en autobussen. Een bestelauto van de telefoondienst te Rotterdam is op de Schiedamsedijk in bot sing gekomen met de bestelauto van een ijsfabriek. De P.T.T.-wagen raakte in brand. De drie inzittenden konden nog, op het nip- 'pertjé de auto verlaten. Een van- hen, een 16-jarige leerling-electrieien, moest met in wendige kneuzingen in een ziekenhuis wor den opgenomen. De P.T.T.-bestelwagen brandde geheel uit. Schaatslustige vertegenwoordigers van het Verenigd Cargadoorskantoor te Amster dam hebben het plan opgevat de auto's, waarmede zij hun relaties gewoonlijk plegen te bezoeken,vandaag in de garage te laten en hun zaken per schaats af te doen. In een groep van 25 personen bonden zij heden ochtend om negen uur in Zaandam dc ijzers onder om te beginnen aan een goodwill- tocht door de Zaanstreek, waarbij zij zaken relaties der firma in Zaandam, Koog Zaan dijk en Wormerveer bezochten. Mej. dr. A. de Waal, staatssecretaris van Onderwijs heeft héden te Veendam de vergrote landbouwhuishoudschool heropend verklaard. Dat deed zij aan het slot van een toespraak, die zij in Sociëteit „Veenlust" hield Mej. dr. A. de Waal zeide in een toe- spi-aak dat zij in de grote belangstelling voor de landbouwhuishoudschool een geest van samenwerking ziet, die zeer belangrijk is voor het plattelandsonderwijs. De Koningin heeft benoemd tot com mandeur in de Huisorde van Oranje de heer H. R. Tutein Nolthenius, rentmeester van het Kroondomein. HAARLEM EN OMGEVING Aan de afdeling V.G.L.O. van de Prins- Bernhardschool. Vrouwestraat 8 is tot on derwijzer benoemd de heer J. Burger te Nederhorst den Berg. Gisteravond heeft de Gereformeerde zangvereniging ,,Con Amore" onder leiding van Dick van Leeuwen een uitvoering ge geven voor de patiënten van „Bredorode- duin". Het programma bestond uit Chr. liederen. Aan de gemeente universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het artsexamen lste gedeelte mej. M. C. Olthoff te Heem stede. De Nederlandse Stichting voor het ge brekkige kind heeft in samenwerking met het Algemeen Ziekenfonds „Ziekenzorg" rt Haarlem een voorstelling voorbereid., die op Maandag 15 Februari in het Concertgebouw wordt gehouden. De cabaret-revue „Met hartelijke groeten" wordt gegeven, waar aan medewerking verlenen Willy Vervoort, Tonny Boucher, Annabelle's en Co., An- toine Faveur, Fransky en Co. van der Heide Wijma. Het echtpaar J. van der IlorstKas, wonende Spaarnoogstraat 17, hoopt op Woensdag 10 Februari de dag te vieren, dat het vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. De bruidegom is achtendertig jaar werk zaam geweest bij de Nederlandse Spoorwe gen. Het echtpaar is in de omgeving van de Spaarnoogstraat zeer gezien. De afdeling Haarlem van de Neder landse Christen Vrouwenbond heeft besloten tot splitsing in een afdeling Haarlem-Noord en Haarlem-Centrum. Op Maandagavond 8 Februari zal in de grote zaal van het Neder lands Hervormde Jeugdhuis aan de Pijn boomstraat hoek Schoterweg de oprich tingsvergadering van de nieuwe afdeling Haarlem-Noord worden gehouden. De heer J. D. Smit, werkzaam bij de Bloembollen- en Zaadhandel C. G. Tubergen N.V., die dezer lagen zijn gouden jubileum vierde is toegekend de ere-médaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Dezelfde onderscheiding is toegekend aan de heer C. Faas te Lisse, bedrijfsleider van de bloembollenkwekerij van Jac. Th. de Vroomene. Ook de bij de Nederlandse Jeugd Her berg Centrale aangesloten Itten en Jitten, die in Haarlem wonen, zullen hun bijdrage willen leveren aan de actie Jeugd van Haarlem helpt jeugd van Oude Tonge. Dit kan geschieden door storting op het giro nummer van de penningmeester van het Plaatselijk Bestuur NJHC 567076. Men kan zijn bijdrage ook afgeven aan de jeugd herberg „Jan Gijzen" aan de Jan Gijzen- vaart, in Haarlem-Noord. De jeugdherberg is thans gemakkelijk per schaats te be reiken.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9