Wethouder F. H. Bos benoemd tot ridder in orde van Oranje Nassau (Kort en bondig Anton Ruys wordt directeur van Rotterdams Toneel Bloemendaal Heemstede Bestuur stelt mandaat ter beschikking Vijfde Mei in Haarlem als gebruikelijk Veertig mille voor Haarlems Bloei Regering verontrust over sanering der melkslijterij Amsterdamse Beurs Artistieke leiding zal bestaan uit Jan Teulings en Bob de Lange VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMMERMEER Hartenlustschool won schaatswedstrijden Vereeniging voor den Effectenhandel Haarlems Christelijk Mannenkoor voor de radio Haarlems a Capellakoor Mobiele jeugdbioscoop morgen in Haarlem B. en W. stellen voor: Gasthuis wil pand aan Groot Heiligland aankopen „Verpleeghulp" zou oude vrouw bestolen hebben Lectuurdepöt Nederlandse Rode Kruis vraagt boeken Prijsuitreiking landelijke tekenwedstrijd Treinverkeer Amersfoort- Zwolle hervat De staking bij de KPM Kapitein van de „Eijo" gestraft Verbinding Goeree Overflakkee en Voorne Putten hersteld Proefalarm „grote ramp" in Zuidholland Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer F. H. Bos, wethouder der gemeente Haarlemmermeer, wonende te Zwanen burg. Dit deelde burgemeester mr. J. F. J an s o n i u s Donderdagmiddag in de vergadering van de gemeenteraad mee, waarin afscheid genomen werd van de heer Bos, die na zeven en twintig jaar raads lid te zijn geweest, waarvan ruim acht jaar wethouder, de tijd gekomen achtte zijn taak aan een jongere over te dragen. De raadszaal was versierd met bloemen, als uiting van een vriendelijkheid jegens de heer Bos, aldus merkte burgemeester Jan- sonius bij het begin van de vergadering op. Na afhandeling der agenda kwamen -ter vergadering mevrouw Bos en ambtenaren van de gemeente. Mr. Jansonius zeide een groot deel van de zevenentwintig jaren van het lidmaatschap van de raad van de scheidende wethouder te hebben meege maakt. Hij was aanvankelijk gemeentese cretaris en toen al heeft hij de heer Bos gadegeslagen. Deze gaf steeds blijk van een groot medeleven, had vaak critiek, maar steeds welwillend en bleek een bezadigd en wijs koopman te zijn. In de loop der jaren is het spreker gebleken, dat de heer Bos een man was met een hoge plichtsbetrach ting, met een grote belangstelling voor de zaken, wiens optreden respect afdwong. Als burgemeester had spreker de heer Bos na 1945 meegemaakt als wethouder. De jaren na de bevrijding waren druk en be langrijk. De wethouder beheerde de af deling gemeentewerken en nadat de heer Van Beem in 1949 tot het college was toe getreden had de heer Bos de grote zorg van de woningbouw. Nooit heeft hij zijn taak te licht opgevat en het probleem van de woningbouw hield hem steeds bezig. Hij kan zeggen, dat hij niet voor niets heeft gewerkt. Nadat de burgemeester het Koninklijk besluit had meegedeeld overhandigde hij De onlangs in Bloemendaal opgerichte schoolsportcommissie, onder voorzitterschap van de heer Ch. de Bock, blijkt een grote activiteit aan de dag te leggen. Na de vorige week gehouden schoolschaatswedstrijden voor alle lagere scholen in deze gemeente, kwamen Donderdagmiddag op de ijsbaan van de ijsclub „Duin en Daal" te Bloemen daal ongeveer twee honderd meisjes en jongens aan de start van de drie ULO- scholen: de Hartenlustschool, de school voor Individueel Voortgezet Onderwijs ,,'t Heu veltje" en de Christelijke ULO. In het algemeen klassement van de schaatswedstrijden werd de Hartenlust school (Openbare ULO aan de Vijverweg) nummer één met 657.7 punten. De school heeft hiermee beslag gelegd op een door de gemeente Bloemendaal beschikbaar gestel de wisselbeker, die door de heer B. W. Sol- kamans. lid van de Schoolsportcommissie, werd uitgereikt aan de beste rijder van die middag op deze school. Gerard Molenaar. Op de tweede plaats eindigde de Christe lijke ULO met 716.fi punten. Derde werd de school voor IVO ,,'t Heuveltje". Van de twaalf prijzen op de individuele nummers 120 meter hardrijden voor meis jes en 150 meter hardrijden voor jongens en dit weer onderverdeeld in leerlingen tot vijftien jaar en van vijftien jaar en ouder won de Hartenlustschool zeven prij zen, de Christelijke ULO vier en de IVO- school één. De gedétailleerde uitslagen waren: Meisjes tot 15 jaar: 1. Marijke Roggeveen, Hartenlustschool. 19.8 sec.: 2. Hetty van der Peet. IVO 20 sec.; 3. Els Engel, Hartenlust school 21.4 sec. Meisjes van 15 jaar en ouder: 1. Mary Grootegoed, Hartenlustschool 17.2 sec.; 2. Jenny van der Hoeden. Christ. ULO 19.9 sec.; 3. Bertha Nieboer, Christ. ULO 20 sec. Jongens tot 15 jaar: 1. Hans Slings, Christ. ULO 24 see.: 2. Istvan Koning, Christ. ULO 25 sec.; 3. Kees Risseeuw, Hartenlustschool 25.6 sec. Jongens van 15 jaar en ouder: 1. Gerard Molenaar 19 sec.: 2. Kees van Noort 20 sec.; 3. Rik Renaud 22 sec., (allen Hartenlust school). Als toegift werd er nog een wedstrijd ge houden over tien ronden rondom de onge veer 500 meter lange vijver van Duin en Daal. De drie eerstaankomende jongens op deze vijf kilometer waren eveneens allen leerlingen van de Hartenlustschool: 1. Ge rard Molenaar 13.22 min.; 2. Koks Kroon 13.32 min.; 3. Kees van Noort 13.34 min. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: E. Vonk en M. E. Ab- benhuis; J. J. Uitendaal en E. G. Tersteeg; W. Harmenzon en L. Ch. M. Schut; H. G. Waltmann en J. M. P. van der Meer. GETROUWD: D. Huis en M. B. Wijngaar den; Th. A. Ruis en M. C. Diependaal; H. Balk en S. J. Salomons; A. A. J. van Dam en F. Ch. Jordan. GEBOREN: Bernhardine Francisca Odilia Maria, d. van J. M. C. Tombrock en C. L. M. Nieuwland; Peter Eugene Maria, z. van G. L. P. Hennekens en H. G. M. Berk; Petrus Johannes, z. van P. J. Buijs en H. M. Th. Koch. OVERLEDEN: H. M. Ruijzenaars. 87 Ch. J. ten Dam Ham—Lakenman. 77 j.; Wed. A. Langenberg—Lakenman, 75 j.; A. J. Goossens, 39 j.; Mej. M. A. van der Eijken, 62 jaar. Bij zijn afscheid als wethouder van de gemeente Haarlemmermeer is de heer F. H. Bos meegedeeld, dat hij benoemd was tot ridder i?i de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester mr. J. H. Jansonius speldde de versierselen oij. de heer Bos namens het college van B. en W. en de gemeentesecretaris de aan de orde verbonden versierselen. „Wij nemen niet alleen afscheid van wethouder Bos, maar ook van vriend Bos", besloot de bur gemeester en bood de beste wensen aan voor de toekomst. Mevrouw Bos ontving bloemen. De heer P. J. Joore voerde het woord namens de leden van de raad en merkte op, dat de heer Bos altijd in de bres heeft gestaan, als het ging om de belangen van de gemeente. Hij was een gezien, maar geen gemakkelijke tegenstander. Men waardeerde hem zeer en door zijn aftreden ontstaat een leegte. De opvolger zal geen gemakkelijke taak krijgen. Namens alle leden van de raad overhandigde de heer Joore een diplomatentas. De heer Bos dankte de Koningin voor de onderscheiding en richtte zich tot het col lege van B. en W., tot de leden van de raad en de ambtenaren, van wie hij in het 'bij zonder noemde de directeur en de gemeen te-architect van Openbare Werken, de heren dr. ir. M. J. Breuning en C. W. de Geus. Hij hoopte, dat de woningnood spoe dig tot het verleden zal behoren, dat krot woningen opgeruimd zullen worden, dat woningen voor ouden van dagen gesticht worden en dat industrieën uitgebreid wor den. De heer Bos besloot met te zeggen, dat hij met belangstelling de ontwikkeling van de gemeente zal volgen. Het Bestuur van tie Vereeniging voor den Effectenhandel heeft meegedeeld, dat het zijn mandaat ter beschikking van de leden wenst te stellen. Naar de mening van het zittende bestuur dienen de leden een bestuur aan te wijzen, dat kan rekenen op een meer daadwerke lijke ruggesteun dan in de praktijk der af gelopen maanden bleek te bestaan. In een tot de leden gerichte circulaire zegt het be stuur dat de ervaringen, die in de laatste maanden zijn opgedaan, de vraag doen rijzen of het bestuur inderdaad in het alge meen kan rekenen op st«un en belangstel ling van de meerderheid der leden en, voor zover dit statutair vereist is, op de steun en belangstelling van een 2/3 meerderheid. Het bestuur verklaart tot zijn besluit te zijn gekomen nadat in de ledenvergadering van 2 Februari het bestuursvoorstel tot vaststelling van nieuwe statuten van de vereniging ten tweede male niet de statutair vereiste meerderheid van 2/3 van het aantal uitgebrachte stemmen had be haald. Het bestuur zegt zeer getroffen te zijn door het feit, dat 60 procent van de leden geen gevolg heeft gegeven aan het drin gende verzoek de ledenvergadering bij te wonen. Het bestuur meent dit te moeten zien als een tekort aan belangstelling voor de aan de orde zijnde voorstellen, die het bestuur van zeer groot belang acht. Op Maandag 8 Februari, om zes uur, zal men over de zender Hillversum I, 298 meter- band, het Haarlems Christelijk Mannenkoor onder leiding van Bernard Verboom kunnen beluisteren. Onder meer zal „Landerkennung" van Edv. Grieg ten gehore worden gebracht. De bariton-solo wordt gezongen door de heer F. Beek. De pianobegeleiding berust bij me juffrouw B. Davclaar. Verder zal het koor op Woensdagavond 28 April in de grote zaal van het Concertgebouw concerteren. De organist Feike Asma zal op dit concert een tweetal werken voor man nenkoor en orgel van Alphons Diepenbrock en *an Nieland begeleiden en tevens als solist optreden. Ook zal het meisjeskoor „Juliana" uit Den Haag medewerking ver lenen. Het geheel zal staan onder leiding van Bernard Verboom. Dezer dagen werd te Haarlem opgericht het Haarlems a Capellakoor, met de bedoe ling de beoefening van de zuivere koor- polyfonie te doen herleven. Het répertoire bevat werken van klassieke (Jacob Óbrecht, Orlando di Lasso, Palestrina), romantische (Philip Loots, Alphons Diepenbrock) en hedendaagse (Badings, Jan van Dijk, Tom de Vries) componisten. Vooral aan het werk van Nederlandse toondichters zal aandacht worden besteed, waardoor het koor meent te voldoen aan een culturele behoefte. Men wil de traditie van het Madrigaalkoor van Dresden en het Klein a Capellakoor van Hoogerwerf op zo hoog mogelijk niveau voortzetten. Tevens zal het koor medewer king verlenen aan de bespelingen op het 31-toonsorgel van professor Fokker in Tey- lers Museum. Het Haarlems a Capellakoor staat onder leiding van Anton de Beer. Van Zaterdag 6 Februari af zal in Haar lem gedurende twintig dagen op zeven plei nen de mobiele jeugdbioscoop verschijnen. In deze bioscoop zullen filmvoorstellingen voor de jeugd gehouden worden, waarin onder meer zijn opgenomen enkele teken- filmpjes en sportfilms. De voorstellingen, die door veertig kinde ren tegelijk bijgewoond kunnen worden, duren één uur. Men heeft het plan opgevat om drie dagen op één plein te blijven staan. Het Spaarnhovenplein zal, behoudens goed keuring van de politie, het eerst aan de beurt zijn. Het centrumcomité „Koninginnedag" te Haarlem heeft besloten de viering van Bevrijdingsdag in ere te houden en laat het volledige, reeds vastgestelde programma van de feestelijkheden op 5 Mei doorgaan. Zoals wij reeds hebben gepubliceerd omvat "dit 's morgens de plechtige dag opening met bazuingeschal van de transen van de Bavotoren, de zeepkistenrace die dit jaar een extra feestelijk tintje krijgt, omdat het evenement voor de vijfde keer plaats heeft en 's middags het tradi tionele kinderzangconcours on de Katten- berg, dat thans wellicht als extra attractie met een kort kindei'ballet wordt aange vuld. 's Avonds wordt dan op de Grote Markt door de verenigde Haarlemse zanghoren onder leiding van Jos. de Klerk de can tate „Zo zong de Gouden eeuw" gezongen, welke vooraf wordt gegaan door de eerste uitvoering van de nieuwe Bevrijdingscan tate voor kinderkoor van Jos de Klerk op tekst van Jaap Moulijn. Geopend wordt met het lied „Vrijheid" op tekst van Jan Engelman van Ernst van 't Kaar. Het Noorcl'hollaods Philharmonisch Or- xest, het Toonkunstorkest en de stads- beiaardier zullen ook hun medewerking verlenen. Overwogen wordt de viering van Bevrij dingsdag met vuurwerk te besluiten. Wij vestigen er in dit verband de aan dacht op, dat B. en W. in de Memorie van Antwoord hebben meegedeeld, dat „als steeds" op 5 Mei op de scholen vrijaf wordt gegeven. Wij vernamen, dat het col lege zich nog niet heeft beraden over de consequenties van het deze week genomen oesluit van de Tweede Kamei de vijfde Mei als nationale feestdag af te schaffen. Tot nu toe werd het gemeentepersoneel een halve vrije dag gegeven. B. en W. hebben de Haarlemse raad voorgesteld de subsidie voor de Stichting Haarlems Bloei te verdubbelen en te bren gen op veertigduizend gulden voor het jaar 1954. In het verzoek, dat het stichtingsbestuur daartoe heeft gedaan heeft het onder meer betoogd, dat de min of meer dynamische ontwikkeling van het vreemdelingenver keer na de oorlog, de propagandistische methoden, die daarbij worden toegepast, en de eisen, welke aan het gehele apparaat moeten worden gesteld, zodanig zijn ge wijzigd, dat het nodig is gebleken maat regelen te treffen teneinde het uitvoerend apparaat van de stichting in staat te stellen deze zwaardere taak naar behoren te kun nen vervullen. Een en ander brengt met zich mede, dat een uitbreiding van personeelsbezetting noodzakelijk is, evenals een andere huis vesting van het bureau. Daarnaast vergt het voeren van de noodzakelijke propa ganda in binnen- en buitenland grotere uitgaven dan tot nu toe hiervoor beschik baar waren. B. en W. zijn van mening, dat deze stich ting op een heel bijzondere wijze het ge meentebelang dient en op grond hiervan in de gelegenheid gesteld moet worden de naar de eisen des tijds toegenomen en zwaarder geworden taak naar behoren te vervullen. De commissie van bijstand voor de toe kenning van subsidies uit de gemeentekas heeft omtrent bedoeld verzoek een gunstig advies aan het college uitgebracht. B. en W. stellen de gemeenteraad voor regenten van het Sint Elisabeth's of Grote Gasthuis te machtigen tot aankoop van het voormalig Doopsgezind Kinderhuis met erven en grond aan het Groot Heiligland 4 voor een bedrag van 61.446, waarvan 57.538 als aankoopsom van het pand en 3.908 voor kosten van overdracht en taxatie. Sinds 1943 is het gebouw gehuurd en ge bruikt als diphterie-barak, alsmede voor patiënten die vrij langdurige verpleging nodig hebben. Op 1 Januari 1948 is de huur wederom voor tien jaar verlengd met de bepaling, dat indien de verhuurster het pand binnen die tien jaar zou willen ver kopen, het Gasthuis het recht van voor koop zou worden gegeven. Maakt het Gast huis van dit recht thans geen gebruik dan wordt het pand aan derden verkocht en dient het binnenkort te worden ontruimd, zoals bij het verlengen van de huur is overeen gekomen. Daar het Gasthuis het pand niet kan missen heeft het college van B. en W. geen bezwaar tegen het verlenen van de gevraagde machtiging. De Haagse politie heeft een 21-jarige „verpleeghulp" gearresteerd. Zij zou een oude dame, bij wie zij inwoont bestolen hebben. Het meisje zelf, dat zonder werk is, be weert goederen en sieraden tot een vrij aanzienlijk bedrag van de oude dame ge kocht te hebben tegen geringe bedragen. Zij toont daarbij kwitanties, waarvan zij overigens erkent, dat er enkele gefingeerd zijn. Bij huiszoeking is gebleken, dat. de ka mers van de oude dame overhoop zijn ge haald en dat kleding en linnengoed, deels verpakt in koffers, blijkbaar voor vervoer gereed stonden. Het meisje, dat eerst geen stuiver bezat, heeft zich nieuwe kleren, schoenen, een leren jas en een bromfiets met toebehoren aangeschaft. De arrestante ontkent pertinent elke opzet tot diefstal, oplichting of verduis tering. De oude dame ontkent, ooit een machtiging of kwitanties te hebben afge geven. Het lectuurdepöt van het Nederlandse Rode Kruis zendt geregeld aan zieken, zo wel in inrichtingen als thuis boeken, ten einde hun afleiding van de eigen zorgen te verschaffen en gelegenheid te geven tot verruiming van het gezichtsveld. Om dit mooie werk te kunnen doen, moet het Lectuurdepöt echter beschikken over een uitgebreide bibliotheek van boe ken op ieder gebied, voor jong en oud. Aan romans, technische boeken en kinder boeken bestaat op het ogenblik de meeste behoefte. Aangezien het arbeidsveld van het Lec tuurdepöt nog steeds groeit, worden steeds meer boeken gevraagd. Daarom wordt er een beroep op u ge daan om uw goede boeken, die u niet meer leest, niet in uw boekenkast te zetten, maar af te staan aan het „Rode" Kruis". Bij de onderstaande adressen kan men de boeken afgeven: Voor Aerdenhout: op Maandag en Vrij dag bij mevrouw Th. Marcus, Oosterduin weg 248; voor Bloemendaal: bij mevrouw M. P. Kluit, Esschenlaan 25; voor Haarlem: afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis, Paviljoenslaan 3; voor Heemstede: bij mevrouw L. Brossois, Heemsteedse Dreef 136; mevrouw II. E. Degenaar, P. de Hooghstraat 11; mevrouw S. Vermaat, Zomerlaan 30; mevrouw P. de Wolff, Vondelkade 4; voor Overveen: bij mevrouw J. Wildschut, Parnambucolaan 7. Gaarne worden de ^boeken, desgewenst, bij u thuis afgehaald, waartoe men zich telefonisch kan wenden tot de afdeling Haarlem en omstreken van het Neder landse Rode Kruis, Paviljoenslaan 3, Haar lem, telefoon 21485 In 1953 werd door de afdeling Haarlem ingezameld: 7681 kg. tijdschriften en 1551 boeken. Op Zaterdagmiddag 6 Februari zal de voorzitter van de Nationale Spaarraad, burgemeester mr. A. J. d'Ailly in het R.A.I.-gebouw de prijzen aan de win naars van de landelijke tekenwedstrijd „Spaar je geld en je leven" uitreiken. Deze tekenwedstrijd is, als onderdeel van de Jeugdspaaractie 19531954, in Novem ber van het vorig jaar uitgeschreven door de Nationale Spaarraad in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer voor alle lagere scholen in ons land. Het treinverkeer tussen Amersfoort en Zwolle is vanochtend vroeg in volle om vang hervat. Het was sinds Woensdagavond gestremd tengevolge van de ontsporing van een sneltrein. De directeur van de K.P.M. te Djakarta, heeft aan Pi-Aneta verklaard, dat de staking bij de K.P.M. geen vertraging op de lijndiensten veroorzaakt. De staking van het technisch personeel in Tandjong Priok (een derde deel van het totaal aan tal arbeiders aldaar) is geëindigd. Aan de westkust van Borneo zijn door de sta kingen de werkzaamheden geheel lamge- .legd. Een aantal schepen kan van daar niet vertrekken. Ook in Semarang liggen de werkzaamheden voor het grootste deel stil. In een rede voor de Geklersche Maat schappij van Landbouw, die Donderdag te Arnhem haar 115de algemene vergadering heeft gehouden, heeft minister S. L. Mans- holt gezegd, dat de regering ernstig veront rust is over de uitwerking die de sanerings maatregelen op het gebied der melkslijterij hebben gehad. Tot bereiking van een ge zonde toestand kunnen bepaalde maatrege len niet achterwege blijven, zei hij. maar er mag nooit een monopoliepositie ontstaan. Gebeurt dit wel, dan kan ingrijpen der re gering niet achterwege blijven. Daarbij zal onder meer de vestigingsvrijheid onder het oog moeten worden gezien, aldus de minis ter. De heer Mansholt besprak voorts Euro pese en specifiek Nederlandse landbouw vraagstukken. Europa speelt op het ogen blik een geringere rol op de wereldmarkt dan vóór de oorlog. In 1952 en 1953 is een algehele prijsdaling ontstaan van land bouwproducten. In Amerika zijn voorraden ontstaan, die een gevaar vormen voor de wereldmarkt. Ongeveer 25 tot 40 percent van de totale jaarproductie is in handen van de Amerikaanse regering. Het zou fa tale gevolgen hebben, wanneer deze voor raden op de wereldmarkt zouden worden afgezet. Minister Mansholt merkte ten aanzien van Europa op, dat nationaal de vraagstukken niet meer zijn op te lossen. Van betekenis achtte hij het, dat de Europese gemeen schapsgedachte steeds meer veld wint. Slechts langs deze weg kunnen de moeilijk heden worden opgelost. Wanneer de Euro pese Defensiegemeenschap er niet komt, ziet het er voor West-Europa somber uit. Naar analogie van de Kolen- en Staalge meenschap dient volgens de minister ook een landbouwgemeenschap aan de orde te worden gesteld. Een gelukkige omstandig heid achtte hij het, dat er in de kring van de zes betrokken landen sprake is van een groeiend besef voor de politieke gemeen schap. Het is van belang, dat de landbouw hier niet bij ten achter blijft. De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein en eigenaar van het motorzeil schip „Eijo", J. M. S. uit Groningen voor een week de bevoegdheid om als kapitein te varen op zeeschepen ontnomen, omdat het aan zijn schuld is te wijten dat zijn schip op 31 October 1953 in aanvaring kwam met het tegemoet komende binnen- motorschip „Zwarte Water", korte tijd na dat het de Beatrixsluis in het Merwede- kanaal bij Vianen had verlaten. De aanvaring is naar de mening van de raad veroorzaakt doordat de „Eijo" bij het passeren van een meeligger te veel aan haar bakboordzijde van het vaarwater is gekomen en de aldaar varende „Zwarte Water" niet tijdig heeft opgemerkt. Op de „Eijo" is niet goed uitgekeken. Daar het voorschip zo hoog ligt, dat men van de brug af geen vrij uitzicht heeft, had de kapitein boven op het stuurhuis moeten gaan staan, nu hij niet voldoende personeel had om een uitkijk voorop te plaatsen. De Raad keurt het ten zeerste af, dat de kapi tein is doorgevaren, zonder na te gaan of de „Zwarte Water" hulp nodig had. Juist voor het ter perse gaan van dit nummer vernamen wij dat tussen Goeree- Overflakkee en Voorne-Putten thans weer een vrij geregelde verbinding wordt onder houden. Het veer HellevoetsluisMiddel- harnis en dat tussen Dinteloord en Oolt- gensplaat is met assistentie van ijsbrekers op beperkte schaal hervat. Vanavond zal een kustvaarder uit Rot terdam honderd ton anthraciet naar Zie- rikzee brengen. Verder zal de lading be staan uit levensmiddelen. Verwacht wordt, dat het schip morgenochtend in Zierikzee kan arriveren. BINNENLAND Binnenkort is de benoeming te verwachten van prof. dr. H. J. v. d. Schroeff te Heem stede tot rector van het onlangs opgerichte Nederlandse Studiecentrum voor Doel matige Bedrijfsopleiding, voortgekomen uit het initiatief van dr. Paul Rijkens. Prof. dr. Van der Schroeff is 53 jaar oud. Sinds 1945 is hij hoogleraar in de bedrijfshuis- houdkunde aan de Gemeentelijke Univer siteit van Amsterdam. Een foto van prof. dr. Van der Schroeff. Slotkoers Openings gisteren koersen 5-3 Nederl.'47 9914 99/ \.K.U 190/, 191/ Jnilever 244 244 Philips Gloeil. 220 221/ Kon. Petroleum 370/ ex.d. 374/ Vdam Rubber 123 124/ Holl. Amer. Lijn 149% 150 N. Scheepv. Unie 137/ 137/ H.V.A 129/ 130 114 114/ Aifisterd. Bank 190 190 Ved. Handel Mij. 174% 174/ Rotterd. Bank 178/ 178/ Twentsche Bank 178/ 178/ Anaconda Copper 32/ 32/ Bethlehem Steel 55,s/ia 56/ Republic Steel 49/ 49% 82/ 84 21"/io 22 U. S. Steel 41 41 Het bestuur van de stichting Rotterdams Toneel deelt mede, dat met ingang van 1 September 1954 de heer Anton Ruys is be noemd tot directeur en zakelijk leider en de heren Jan Teulings en Bob de Lange tot artistieke leiders van het gesubsidieerde gezelschap, dat de schouwburg te Rotter dam zal gaan bespelen. Dc voorzitter van de stichting Rotterdams Toneel, mr. J. C. S. Nijenbandring de Boer, verklaarde, dat het college van B. en W. te Rotterdam zijn goedkeuring aan deze be noeming heeft gehecht. Aan de tegenwoor dige directie is van deze benoemingen mededeling gedaan. Aangenomen mag wor den dat veel leden van Ruys' ensemble, „Het Vrije Toneel" van het nieuwe Rotter dams Toneel deel zullen gaan uitmaken, om zo te komen tot een ensemble, dat goed in elkaar zit. Het bestuur koestert de wens om op de duur te komen tot vestiging van het gezelschap in Rotterdam. De heer Nijenbandring de Boer verklaar de voorts, dat er in 1956 een wijziging zal komen in de gehele toneelsituatie, omdat dan weer de leidingen gekozen moeten worden in 's-Gravenhage cn Amsterdam. In dat jaar is dus te verwachten, dat er zich verschuivingen zullen voordoen. Bo vendien is te verwachten het overgaan van acteurs op meerjarige contracten. Eén van de moeilijkheden om het gezelschap te Rot terdam te vestigen, was juist gelegen in de éénjarige contracten, omdat er zodoende voor de acteur altijd de mogelijkheid be stond, dat hij na een jaar weer zou moeten verhuizen. Bij meerjarige contracten ligt volgens de voorzitter de situatie beter. Hij meent dat de heer Ruys toch wel twee jaar r.odig zal hebben om een ensemble van een bepaalde kwaliteit tot stand te brengen, dat inderdaad bereid is om de sprong naar Rotterdam te wagen. Het is de bedoeling, dat het nieuwe ge zelschap uit 25 a 30 leden zal bestaan, zo dat de mogelijkheid tot behoorlijke dou blure aanwezig is. Het huidige Rotterdams Toneel telt eveneens dertig leden. De voorzitter sprak tegenover het A.N.P. zijn waardering uit voor het werk van Ko Arnoldi, dat deze de afgelopen zeven jaar heeft verricht. Onlangs heeft de „internationale am bachtsfederatie" haar negende vergadering gehouden in Parijs. De federatie werd in 1947 door 18 West-Europese landen opge richt en omvat de ambachtspatroonsorgani saties der aangesloten landen. Op de Parijse vergadering is een aantal belangrijke be sluiten genomen om te komen tot instelling van een internationaal informatiecentrum voor productiviteitsverhoging en export bevordering voor ambacht en kleine nijver heid. Voorts zal men o.m. een nauwere samenwerking op het gebied van internatio nale uitwisseling van jonge ambachtslieden nastreven. Een van de oudste vrijwillige brand weercorpsen in ons land, dat van Deventer, heeft Donderdag zijn zestigjarige bestaan gevierd. De hoofdinspecteur van het Rijks- brandweerwezen, de heer D, R. A. van Lan gen herinnerde aan de burgerzin van Deven ter jegens deze vrijwillige brandweer, die bekendheid verwierf in het gehele land. Het geheel vernieuwde Hervormde kweekschoolgebouw aan de Plantage Mid denlaan te Amsterdam is officieel geopend door ds. J. C. Koningsberger, lid van het bestuur. Het schoolgebouw was reeds jaren lang een onvoldoende huisvesting. Door de nieuwe kweekschoolwet, die 1 September 1952 in werking trad, was het mogelijk om tot een algehele verbouwing te komen. Het gebouw is geheel gemoderniseerd, er kwam een vei'dieping op en in de tuin verrees een gymnastieklokaal, dat tevens als auta met toneel en kleedkamers is ingericht. De onlangs in 'sGravenhagc opgerichte „Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers" (N.V.B.V.) heeft het eerste nummer van haar orgaan „De Voetganger" uitgegeven. De N.V.B.V. gaat, zo heet het hierin, grote belangstelling ondervinden van vele bij het verkeer betrokken organisaties. De nieuwe groet van de leden van de N.V.B.V. is volgens het eerste nummer van het orgaan: „veilige voetgang". Tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau is benoemd prof. mr. dr. J. P. A. Francois, raadadviseur in algemene dienst, juridisch adviseur van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw is benoemd prof. dr. L. van der Pijl, hoogleraar in de plantkunde aan de universiteit van Indonesië te Bandung, Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag is staatsraad prof. mr. G. A. van Poelje door het Instituut voor Bestuurs wetenschappen, welks voorzitter hij is. een verzameling van een aantal zijner artikelen en redevoeringen onder de titel „Wet en Wezen" aangeboden. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft f 150 boete cn een maand gevangenisstraf voorwaardelijk geëist tegen' de brugwachter der Nederlandse Spoorwe gen G. V. uit Leidsendam aan wie ten laste was gelegd dat hij op 2 Juli van het vorig jaar niet tijdig de afsluitbomen van de overweg in de Westvlietweg te Voorburg had gesloten. Het gevolg daarvan was ge weest dat een auto tegen de locomotief van een goederentrein was opgereden. De in zittenden van de auto kwamen er zonder letsel af. In de Domaniale Mijn te Kerkrade is Donderdag de 20-jarige leerling-houwer J. Stevens uit Bleijerheide door vallend ge steente gedood. Hij was gehuwd en vader van één kind. De Vereniging van Alcohoibestrijding bij Snelverkeer (V.A.S.) die 14 Februari 25 jaar bestaat, zal op 17 Februari haar jubi leum vieren met een congres, dat in de Die rentuin te Den Haag wordt gehouden. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, zal het congres openen. Mr. S. J. van der Hoeven, advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's Hertogenbosch, zal spreken over „Verkeer, alcohol en verkeerswetge- ving" en de heer Chr. G. Matser, burge meester van Arnhem, over „Verkeer, alco hol en verantwoordelijkheid". Volgens voorlopige gegevens heeft het betalingsverkeer met aan de Europese Be- talings Unie deelnemende landen voor Ne derland in Januari 1954 een tekort van circa f115 millioen opgeleverd. Bij de beoordeling van dit cijfer dient in aanmerking te worden genomen de betaling aan Engeland op 15 Januari van een vervroegde aflossing van 12,6 millioen pond sterling op de destijds door Engeland aan Nederland verstrekte lening van 45 millioen pond sterling. De minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat aan de onder zijn ministerie dienende ambtena ren en arbeiders, die tijdens de uitoefening van hun dienst een motorrijwiel berijden, een valhelm zal worden verstrekt. Het ge bruik daarvan is verplicht, ook voor duo rijders. De ANWB heeft de 2500 verkeersauto- riteiten in ons land, gewezen op de noodzaak de breedte van de rijwielpaden langs ver harde wegen waar mogelijk op minimaal 2,50 meter te brengen terwille van het zich steeds sterker ontwikkelende gemengde verkeer van fietsen en bromfietsen op deze paden. Vandaag is afgekondigd de wet, hou dende goedkeuring van het verdrag tot oprichting van de Europese Defensie-ge meenschap. De wet treedt 6 Februari in werking. Om de slachtoffers van de grote brand, welke onlangs de havenstad Poesan in Korea heeft geteisterd, te helpen, heeft het Nederlands Detachement Verenigde Naties een tiental kisten met dekens en kleding, alsmede een geldbedrag, geschonken. De Zuid-Koreaanse minister van Sociale Zaken, Solemn Park, heeft in een waarderende brief, welke hij aan de commandant van het deta chement luitenant-kolonel Knuist, overhan digde, de dank betuigd van het Koreaanse volk voor deze hulp. Het fregat „Johan Maurits van Nassau", teruggekeerd uit de Koreaanse wateren, zal Zaterdag elf uur afmeren te Nieuwediep. Gistermiddag omstreeks twee uur is de zevenjarige Arnold H., toen hij achter een aantal op dc Kicppersingel geparkeerd staande auto's langs de weg overstak, door een personenauto, bestuurd door de 37-jarige Haarlemse vertegenwoordiger G. van G. aangereden. Het jongetje is met enige schaafwonden en vermoedelijk een lichte hersenschudding naar zijn huis gebracht. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen rechts wetenschappen mej. C. M. E. van der Mae- sen te Haarlem. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen werktuigkundig ingenieur de heer J. Both te Heemstede. Vanochtend om 6 uur heeft een proef alarm in Zuidholland de organisatie hulp verlening bij rampen in het geweer ge bracht. Een telegram van het K.N.M.I. was het sein tot het oproepen van alle medewerkers aan deze organisatie. Ongeveer 40 minuten na het alarm was de staf van de organisatie in het provincie huis aanwezig en kon men de verbin dingen gaan leggen met de gemeentebestu ren, en de reeds gewaarschuwde hulpver lenende rijks- en provinciale instantie. Vanavond zal men kunnen nagaan, at alles naar wens marcheerde.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11