lGf Vier spoorwagons uit de rails bij station Beverwijk PANDA EN DE KALKERKAR Waar komt toch al dat geld vandaan? Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag Zowel trein- als wegverkeer ondervond vertraging och ió liet zo MAANDAG 8 FEBRUARI 1954 2 flffë Effecten- en Geldmarkt Aspirin Aspirin Minister informeert naar sportvelden MATRASSEN - REPARATIE JAVAKAPOK. In één dag retour. E. G. 1. v. d. WERFF en Zn. Doop der nieuwe klokken van Leidse Academie Statistiek duidt op minder aktenstudie Ondanks grote toestellen minder doden per ongeluk Leden van het Rotterdams Toneel teleurgesteld Afscheid in Arnhem van Rika Hopper Acteur Gees Laseur in het huwelijk getreden Kerkelijk Nieuws WISSELS VERNIELD Beter hard geblazen. Ziekenvervoer per helicopter Heringa Wuthrich RESORPTIE Beurs en beursmensen kunnen wel te vreden zijn over de inzet van het nieuwe jaar. Januari bracht een omzet van niet minder dan 54 millioen, een cijfer, dat in lange tijd niet is voorgekomen en dat met een verdere hausse is gepaard gegaan. De waarde van 100 fondsen is weer met f. 220 millioen gestegen en nagenoeg alle rubrie ken hebben daarin hun aandeel gehad. Te meer valt dit verschijnsel op omdat deze hausse op de aandelenmarkt samenvalt met een lichte terugslag van de conjunctuur en met een blijvend aanbod van risicomijdend kapitaal. Want ook het grote succes van de nieuwe staatslening, waarop circa een der de van de inschrijvingen wordt toegewezen, heeft op het koersniveau van de obligatie- markt weinig of geen invloed gehad en ook de 3'A lening van Den Haag, welke thans tot een bedrag van 40 millioen wordt aan geboden a 99 zal wel weer een goed ont haal vinden. Behalve deze openbare emis-. sies kan men lezen dat enkele gemeenten Amsterdam, Rotterdam onderhandse leningen sluiten bij de institutionele beleg gers en dat Breda een premielening zal uit geven, waarvan de opbrengst mede voor Alkmaar bestemd is. Wanneer men zich afvraagt waar toch al dat geld vandaan komt, mag worden voor opgesteld als een waarlijk heuglijk feit dat de besparingen in ons land de laatste tijd in sneller tempo toenemen dan sinds lang het geval was. De Januari-inlagen bij, de spaarbanken hebben over het algemeen recordcijfers te zien gegeven en uiteraard slaat dit op de geld- en kapitaalmarkt te rug. Het is merkbaar, dat bij tal van par ticulier-en, trouwens ook bij bedrijven, de achterstand in de te betalen belastingen al lengs is en wordt ingehaald en er op die wijze weer ruimte komt voor de normale besparingen. De fiscus heeft dit reeds in 1953 gemerkt, doordien als totaal aan ko hierbelastingen 2536 millioen werd ont vangen tegen 2835 millioen in 1952, waar dan tegenover staat dat de niet-Kohierbe- lastingen de indirecte, als loonbelasting, omzetbelasting, etc. 152 millioen meer hebben opgebracht dan het voorgaande jaar en zelfs de herziene raming met 79 millioen hebben overtroffen. De toeneming hangt ongetwijfeld samen met de gunstige economische ontwikkeling in het afgelopen jaar, tengevolge waarvan loonbelasting, omzetbelasting en invoerrechten grotere bedragen hebben opgeleverd dan werd ver wacht. Toch is hiermee de ruimere beschikbaar stelling van kapitaal voor de fondsenmarkt ADVERTENTIE iCxHéin Auis! HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 10.50 Voor dè kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 So praan en piano. 11.45 Hobo en piano. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Wij ontdekken Amerika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18,15 Pianospel. 18.25 Paris vous parle. 18.30 R.V.U.: Mevr. dr. E. Pereira—d'Oliveira: Popularisering van de geneeskunst. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconcert. 19.30 Viool en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Lichte muziek. 22.05 Tirolér muziek. 22.45 Buitenlands weekoverzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Schoolradio. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als dè Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.25 Metropole-orkest en solist. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Viool en piano. 15.20 Phil- harmonisch orkest en soliste. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Rijksdelen Overzee. Pers en publici teit in Suriname door W. Lionarons. 13.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Kinderkoor. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Omroeporkest en solist. 21.30 Lof van de Polder, documentaire. 22.25 Pianorecital. 22.45 Gebed. 23.00 Niéuws. 23.15 Kamerorkest en soliste. 23.5024.00 Platen. TELEVISIE Gezamenlijk programma van AVRO, KRO, VARA en VPRO: 20.15 Europese schaatskampioenschappen in Davos. VARA: 20.25 Actualiteiten. 20.40 Ballet. 21.10 Een wintervacantie in Zwitserland, film. 21.25 Pauze. 21.30 De Klok, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen, 14.00 School radio. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Orgelspel. 16.00 Platen. 16.30 Orgelspel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.50 22.00 Nieuws. 22.15 Ka mermuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). niet ten volle verklaard. Er is meer dan eens op gewezen dat de voorraden bij de bedrijven in ons land sinds het einde van de Korea-oorlog aanmerkelijk zijn vermin derd. Aanvankelijk heeft men dit, althans voor een deel als een tijdelijk verschijnsel beschouwd, men is echter langzamerhand tot de overtuiging gekomen dat het eerder andersom is, dat de grote voorraden welke voordien werden aangehouden een tijdelijk verschijnsel waren en men, ook omdat geen grote prijsstijgingen op de grondstoffen- markten worden verwacht, allengs tot een normale bevoorrading terugkeert. Er zijn dus vermoedelijk niet onbelangrijke bedra gen vrijgekomen, wat ook wel blijkt uit de grótere liquiditeit van vele ondernemingen, zoals die uit de recente gegevens valt af té leiden. Een andere oorzaak kan men zoeken in de toegenomen export, met name ook in de z.g. onzichtbare export, bestaande uit assu ranties, diensten etc. en niet te vergeten, de verkoop van fondsen naar het buitenland. Zoals bekend heeft de betalingsbalans van Nederland in 1953 weer een groot overschot aangewezen, al was dit niet zo groot als in 1952 en de toevloed van buitenlandse devie zen, zoals die uit de weekstaten van de Ne- derlandsche Bank blijkt, heeft uiteraard een grotere geldruimte tengevolge, welke de banken zelfs dwingt om grote bedragen renteloos bij de Nederlandsche Bank onder te brengen. Naarmate de economische toe stand in ons land verbeterde en het ver trouwen in de eigen valuta toenam, heeft men ten onzent zijn bezit-aan Amerikaanse waarden verminderd, temeer omdat hier en daar de vrees voor een conjunctuursomslag in de V.S. werd uitgesproken. Precieze cij fers omtrent de „gerepatrieerde" Ameri kaanse waarden zijn niet bekend, maar het bedrag, dat de laatste twee jaren door Ne derlandse houders is gerealiseerd, wordt op 100 a 150 millioen geschat. Hier komt dan nog bij dat nagenoeg de zelfde overwegingen er toe hebben geleid dat het buitenland in Amsterdam is gaan kopen, dat met name voor de grote inter nationale fondsen een sterke buitenlandse vraag is ontstaan, die het fondsenhoudend publiek in ons land er helaas toe heeft verleid zijn goede aandelen en hier denke men vooral aan aandelen Konink lijke zij het dan ook met een flinke koerswinst af te stoten. Men meent aan de beurs dat thans reeds meer dan de helft van het kapitaal van de Koninklijke zich in buitenlandse handen bevindt en de kapi talen, welke door deze verkopen hier zijn vrijgekomen, zijn voor een goed deel aan de markt in meer lokale fondsen ten goede gekomen, waartoe dan ook de opheffing van de dividendstop heeft bijgedragen. Dat tal van ondernemingen in staat en bereid zijn, bij een vrije dividendbepaling en een verlichting van fiscale druk, het dividend te verhogen, is reeds gebleken. Deze week heeft bijvoorbeeld de conservatief geleide Heemaf het dividend van 10 tot 12 ver hoogd en zo zullen er nog wel meer volgen. Dit alles is voor de beurs bemoedigend, maar mag toch niet doen voorbijzien, dat het eenrichtingsverkeer van het Neder landse kapitaal niet normaal is en dat de plannen tot het scheppen van een vrije convertibiliteit van de valuta vastere vor men aannemen. In het jaarverslag van de Nationale Bank van België heeft de presi dent erop gewezen dat België de voor waarden voor vrije convertibiliteit heeft vervuld, hetgeen ook met Nederland het géval fs, maar tevens dat in België een grote credietvraag bestaat en dat het dis contotarief na de recente verlagingen nog altijd 3Yi bedraagt, terwijl dit ten onzent 2>/s is. Men zal er zich rekenschap van moeten geven dat naarmate het kapitaalverkeer vrijer wordt, Nederlands kapitaal onder be paalde voorwaarden in het buitenland be legging zal zoeken, gelijk dit ook vroeger het geval was en dat dit ongetwijfeld in ons land tot een stijging van de rentestand zal bijdragen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de directeuren der rijks hogere burgerscholen en der rijks middelbare scholen voor meisjes, de rec toren der openbare lycea en de besturen van bijzondere gymnasia, lycea, middelbare scholen voor meisjes en handelsdagscholen een schrijven gezonden, waarin hij zegt, dat het voor hem nodig is de beschikking te krijgen over meer volledige en overzich telijke gegevens betreffende de bij de scho len voor voorbereidend hoger of middel baar onderwijs behorende sportterreinen. Ter voorkoming van misverstand tekent de minister hierbij aan, dat dit onderzoek in de eerste plaats een oriënterend karak ter draagt en dat het dus niet betekent, dat aan gestelde desiderata spoedig zal kunnen v;orden tegemoetgekomen. ADVERTENTIE Bijvulling alleen met prima Februari 10 korting od reparatie. Van Marumstraat 18 Werkplaats No. 5 ADVERTENTIE Ruwe-en gesprongen handen? KALODERMA Ge/ee De Dies-viering van de Leidse Universiteit zal dit jaar een bijzonder cachet dragen door het feit. dat op de achtste Februari op het voorplein van het gebouw de klokken worden gedoopt, die binnenkort in het academie- terentje zullen komen te hangen. De vertrouwde klokken, die sinds 1671 ieder half uur over het Rapenburg galmden, laten hun tonen niet meer horen, sinds 1943 toen zij op last van de bezetters werden stukge slagen en in brokken neergeworpen om in dc smeltkroes te verdwijnen. Ter gelegenheid van de Dies-viering wordt in de Universiteitsbibliotheek te Leiden van 5 tot 8 Februari èen tentoonstelling gehouden van de kostbaarste verluchte handschriften, waarover deze instelling beschikt. Uit veilig heidsoverwegingen kan de tentoonstelling niet Over een langere duur worden gehouden. De beschikbare ruimte maakte slechts hét inrichten van een kleine expositie mogelijk. Iedere avond moeten de stukken, waaronder "nkele van wereldvermaardheid, die slechts zelden te voorschijn worden gehaald, naar de kluis van de bibliotheek worden terug gebracht. In ruim twintig vitrines zijn zestig handschriften ondergebracht, daterende van de zevende tot de negentiende eeuw. Lager onderwijs Haarlem Telefoon 18900 „Statistiek van het lager onderwijs 1953: de bevoegdheden der leerkrachten", een de zer dagen verschenen publicatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, bevat gege vens over de akten en diploma's, wélke de onderwijzers en onderwijzeressèn, werkzaam bij het gewoon lager onderwijs (g. 1. o.), het voorbereidend gewoon lager onderwijs (v. g- 1. o.), het u. 1. o. of het b. 1. o., op 16 Januari 1953 bezaten. De situatie is, waar mogelijk, vergeleken met die in 1940, toen een over eenkomstig onderzoek werd gehouden. Van de 37.570 bij het g. 1. o- of v. g. 1. o- werkzame onderwijzers en onderwijzeressen, was 48 procent in het bezit van de hoofd akte (1940: 58 procent). De overeenkomstige percentages waren: voor de akte Frans 10 procent (17 procent), voor de akte Duits 5 pro cent (9 procent), voor de akte Engels 8 pro cent (10 procent), voor de akte wiskunde 1 procent (3 procent) en voor de akte handels kennis 3 procent (3 procent). Voor de 5181 u. 1. o. onderwijzers en onder wijzeressen werden de volgende percentages gevonden: hoofdakte 93 pet. (92 pet.), akte Frans 53 pet. (62 pet.), akte Duits 49 pet. (49 pet.), akte Engels 54 pet. (55 pet.), akte wiskunde 25 pet- (26 pet.) en akte handels kennis 33 pet. (28 pet.). „Stelt men als eis voor benoembaarheid bij het u. 1. o. het bezit van de hoofdakte en ten minste 2 jaar der lagere akten Frans, Duits, Engels, wiskunde of handelskennis, dan blijkt, aldus het C. B. S-, dat bij het g. 1. o., waaruit de u. 1. o. leerkrachten dóórgaans worden gerecruteerd 7 pet. aan deze eis vol doet". Luchtvaart-statistiek toont: De IATA, (International Air Transport Organisation) heeft een vergelijkende sta tistiek over de jaren 1948 tot 1952 gemaakt over de veiligheid van het luchtverkeer. Zij komt naar aanleiding daarvan tot de volgende conclusies. De verhoging van de veiligheidsgraad is constant sedert 1948. Voor de eerste maal bedraagt het aantal dodelijke ongelukken minder dan 1 per 100 millioen kilometer passagiersvervoer. Het aantal dódén in 1952 ligt lager dah in 1951. Niettegenstaande het in dienst stéllen van steeds grotere vliegtuigen neemt hét aantal slachtoffers per ongeval af sedert 1951. 52 leden van de 64, die hun statistieken overmaakten hadden geen ongelukken in 1952. Voor de eerste maal houden de cijfers van de IATA rekening met slachtoffers onder derden op de grond. Deze statistieken hebben betrekking op vrijwel alle maatschappijen die lid zijn van de IATA (64 op 67), en in 1952 geregelde internationale lijndiensten onderhielden. Deze maatschappijen hebben 85 percent van het geregeld lijnverkeer over de we reld (binnenlands en internationaal). Spelers, technisch en administratief per soneel van het Rotterdams Toneel hebben op een Vrijdagmiddag te Amsterdam ge houden vergadering een motie aangeno men, waarin zij hun afkeuring uitspreken over het feit „dat het bestuur van de stich ting Rotterdams Toneel bij de onderhan delingen over een nieuwe leiding de be langen van de geëngageerden in zijn be sprekingen en beslissing niet heeft be schermd, zoals zij op grond van hun dik wijls jarenlange werkzaamheid bij het ge zelschap hadden mogen verwachten". Deze motie werd aangenomen, nadat de voorzitter van de stichting Rotterdams Toneel, mr. J. C. S. Nijenbandring de Boer, een uiteenzetting had gegeven over de be noeming van de nieuwe leiding met Anton Ruys als directeur. De motie zal gezonden worden aan het bestuur en aan de stich ting Toneelcoördinatie. Ook na afloop van de Vrijdagavond in Arnhem gegeven voorstelling van „Anas- tasia" van Marcelle Maurette door de to neelgroep Theater viel Nederlands oudste nog actieve actrice, Rika Hopper, een har telijke huldiging bij haar afscheid ten deel. In zijn toespraak bracht burgemeester Chr. G. Matser haar dank voor alles wat zij voor het Nederlandse toneelleven heeft gedaan. Wethouder J. Bronkhorst over handigde haar vervolgens een plaquette van (je schouwburg. Verder werd het woord gevoerd door de dichter Jan H. de Groot als voorzitter van de Gelderse Werkge meenschap van Kunstenaars, door Rob de Vries als directeur van het spelende ge zelschap en door enige anderen. In haar dankwoord richtte mevrouw Hopper zich in het bijzonder tot de letter kundige Johan van der Woude, bij wie de gedachte destijds was opgekomen een nieuw gezelschap in de Gelderse hoofd stad te vestigen en die zeer veel werk heeft verzet om dit plan te verwerkelijken. Onder veel belangstelling, speciaal van de zijde der Haagse Comedie, is Cees La seur, een van de directeuren van dit gezel schap met mevrouw Joan de Bruine Groe- neveldt in het huwelijk getreden. Als ge tuigen fungeerden de heren Paul Steen bergen, jhr. C. H. Beelaerts van Blokland, jhr. W. J. van Citters en R. Rijkens. Na het formele gedeelte hield de ambte naar van de burgerlijke stand een toe spraakje, waarin verscheidene titels van door Laseur gespeelde stukken waren ver vlochten. Ned. Herv. kerk Beroepen te Schoonhoven (toez.) J. Batelaan, zendingsdirector te Utrecht. Aangenomen voor bijzondere werkzaam heden (maatschappelijke en geestelijke opbouw in Zuid-Oost Friesland, met bin ding aan zijn standplaats van prov. kerk vergadering van Friesland) (toez.) P. Ver dam te Wijnjeterp Chr. Geref. kerken Bedankt voor Gouda J. H. Velema te Zwolle. Geref. gemeenten Bedankt voor Hendrik Ido Ambacht A. v. Stuyvenberg te Nunspeet. Waar anders schepen varen reden Zondag auto's. De Volendammer visser op dit plaatje zag met lede ogen het snelverkeer op de Gouwzee aan. De jongste weerberichten zullen hem wel weer wat moed geven. Zaterdagmiddag even na half vier zijn van een lange goederentrein, die van het station Beverwijk op weg was naar Haar lem, op het eerste wisselblok ten Westen %7an de spoorovergang aan de Wijker- straatweg vier lege kolenwagens uit de rails gelopen. Er ontstond materiële scha de. Behalve dat het personenvervoer dooi de Spoorwegen hiervan de verdere middag en avond last ondervond, werd gedurende korte tijd ook het wegverkeer op de hoofd weg Wijkerstraatweg-Velserweg geblok keerd omdat de staart van de trein zich nog op het Beverwijkse emplacement be vond en de overweg afgesloten bleef. Het wegverkeer werd in deze tijd omge leid over de overwegen aam de Konings weg in Velsen-Noord en de Koudenhom itn Beverwijk. De vier ontspoorde wagons zalen in de eerste helft van de trein, die op het hoofd spoor reed. Nadat de locomotief en acht wagons het wisselblok waren gepasseerd gebeurde het ongeval, door nog onbekende oorzaak, waardoor de hoofdlijnen en die aam de Noordzijde werden versperd. Deze Noordelijke lijn werd gebruikt voor de uit Alkmaar gearriveerde ongevals-trein. De werkploeg toog onmiddellijk aain de slag. Met vereende krachten en vam zware krikken voorzien is er gewerkt, om althans de ontspoorde wagons op de rails te bren gen. Om acht uur 's avonds stond de laat ste vam de vier wagons weer op de rails, maar daarna kwam het moeilijke werk voor de werkploeg vam Beverwijk, die in de keiharde grond het beschadigde wissel complex moest gaan herstellen. De gehele nacht is er doorgewerkt. Zondagmorgen konden de eerste treimen er weer zomder gevaar overheen. Pendeldienst Het personenvervoer ondervond wel vertraging, maar niet érnstig. Er werd tussen Velsen-IJmuiden Oost en Uitgeest een ongeregelde pendeldienst onderhouden vam vier uur tot en met de laatste treim van Zaterdagavond. Hét spoorwegverkeer kon alleen over de Zuidelijke lijn worden onderhouden en bij het passeren vam de 26. In het stadion was de race nog in volle nang; terwijl de menigte op de tribuiie ademloos toekeek, stormden de snelheids monsters met oorverdovend motorengebrul over dé baan. Er was echter één toeschou wer wien de gang van zaken minder dui delijk scheen te zijn en dat was de goede professor Kalker. „Pardon, mijnheer", wendde hij zich tot Pat O'Nozel, die zor gelijk naar de voorbijflitsende wagens staarde, „kunt u mij ook zeggen, waarheen al die auto's zo snel gaan!" „Maak geen grappens, professor", antwoordde de de tective geprikkeld, „dit is een ernstige zaak. Er wordt een race gehouden, waar- ,.Dat is juist het ernstige", antwoordde Pat, bedrukt op zijn tijdglas kijkend, „hij heeft zoéven de baan verlaten en als hij niet gauw terugkomt, hebben we geen kansens meer om te winnen". Maar Panda hield op dat ogenblik zijn eigen race.... met de aan Panda deelneemt in uw Kalkerkar". 1 politie. En die race zou hij toch eerst moe- ,.0, juist, nu herinner ik het me weer", j ten winnen, voor hij naar de baan kon te- zei de vergeetachtige geleerde, „maar waar rugkeren! is Panda? Ik zie hem niet op de baan!" ontzette wissels moest er zeer langzaam worden gereden. Een geluk bij dit ongeluk was, dat de ontsporing net niet op de overweg vain de Wijkerstraatweg ge schiedde, wamt dan was de ellende niet te overzien geweest. De dienstplichtig sergeant Van V. uit StéénWijk had zich Vrijdag voor de Krijgsraad te velde West te verantwoorden omdat hij zich op 25 Mei van het vorig jaar te Hengelo „misdragen" zou heb-ben in een treincoupé door zo hard op een mondfluit te blazen, dat de bestuurder de trein tot stilstand bracht, denkend dat er een stop signaal gegeven was. De beklaagde ver klaarde in een wat uitgelaten stemming te zijn geweest door zijn bevordering en door een zilveren bruiloft die hij in het vooruit zicht had. De president vond echter, dai een sergeant meer beheersing moet tonen, de auditeur eiste een boete van twaalf gulden. De krijgsraad maakte er tien gul den of. vijf dagen van. Znndag is een inwoner van de gemeente Wissekerke op het door het ijs geïsoleerde eiland Noord-Beveland, voor wie opname in een ziekenhuis noodzakelijk bleek, per hélicopter naar Goes vervoerd. De zieke werd met de wijkverpleegster in enkele minuten tijds naar Goes gebracht. Het toe stel van de Marine-luchtvaartdienst op Valkenburg landde te Goes op een voetbal veld, waar een ziekenwagen gereed stond. Gered. Van de zestien inzittenden van een Amerikaans militair transportvliegtuig van het type C-47, dat Vrijdag boven Alaska verongelukte, zijn zes personen gered. Het wrak ligt in een woest berg gebied. De zes geredden wisten niet, wat er met de overige inzittenden is gebeurd. Aan boord bevonden zich een beman ning van drie leden en dertien mili tairen. Botsing;. Negen personen zijn Zondag c-m het leven gekomen en 25 gewond, toe,n te Celiano Dussan, in het Columbiaanse departement Tolima, een passagiers- trein op een goederentrein inreed. Van eerstgenoemde trein werden vijf rijtui gen vernield. Bloot. Ex-Koning Faroek van Egypte heeft bekend gemaakt, dat kunstverzamelaars die voormalige bezittingen van hem op kopen bij de veiling van paleisschatten, die de volgende week in Cairo begint, zich blootstellen aan eventuele aanspra ken op de gekochte voorwerpen. De ex- Koning erkent de verkoop door de Egyptische regering niet. Dank. John Hvasta, de 26-jarige Ameri kaan, die als gevangene en voortvluch tige meer dan vijf jaar in Tsjecho-Slo- wakije heeft doorgebracht en enige dagen geleden van de Tsjechoslo waakse regering gratie heeft gekregen, is Zater dag op het vliegveld Idlewild (New York) aangekomen. Hij omhelsde zijn moeder en riep: „Dank God, dank God, dank God". Zuiver. De commissie voor on-Amerikaanse activiteit uit het Huis van Afgevaardig den heeft de overgrote meerderheid van de Amerikaanse geestelijken en onder wijzers van iedere smet van politieke onbetrouwbaarheid vrij verklaard. Slechst een zeer klein "deel van hen is communist of communistisch georiën teerd, aldus de commissie, die verder de filmindustrie prees, omdat zij zich van communisme had gezuiverd. Overgeplaatst. Uit een thans vrijgegeven verslag van een geheime zitting van een subcommissie uit het Amerikaanse con gres blijkt, dat generaal-majoor Richard Partridge uit de post van hoofd van de inlichtingendienst van het Amerikaapse leger is overgeplaatst, vijf weken nadat senator McCarthy hem „volkomen in competent" had genoemd. McCarthy had gezegd: „Waarom een man op deze post te plaatsen, die niet eens het ele mentairste over het commuisme weet?" Lening. De Sovjet-Unie heeft Finland een lening van 40 millioen roebel toege staan, aldus heeft het Finse ministerie van buitenlandse zaken bekend ge maakt. De beide landen zullen nog uit maken of de lening betaalbaar zal zijn in goud, Amerikaanse dollars of in enige andere valuta. De Sovjet-Unie heeft zich ook bereid verklaard, een deel van de Finse uitvoer naar Rusland in dit jaar in goud of Westelijke betaal middelen te voldoen. Bezoek. De Russische minister van handel, Mikojan, heeft Zaterdag voor het eerst sinds vele jaren een bezoek aan de Britse ambassade te Moskou gebracht, waar een receptie werd gegeven ter ere van het bezoek van een aantal Bi'itse zakenlieden. Harry Dowset, de Britse scheepsbouwer die van de Sovjet-Unie een order van 20 trawlers ter waarde van 60 millioen gulden heeft gekregen, is inmiddels in Engeland teruggekeerd. Hij deelde mee, dat het eerste vaartuig waarschijnlijk December van het vol gend jaar zal worden afgeleverd. Restaurant. Dezer dagen is in Parijs het grote universiteitsrestaurant „Mabillon" geopend, dat in tweeënhalf uur 3000 maaltijden kan serveren. Er zijn twee zalen geopend en binnen een maand zullen de beide andere klaar zijn. Dan kunnen er 7000 maaltijden opgediend worden. Door het ingebruiknemen van „Mabillon" wordt de taak van de andere restaurants verlicht, die dagelijks ge middeld de 38.000 maaltijden van 75 cent serveren aan de studenten. Omgeslagen. Op een rivier bij Surat in India is Zondag een boot met ongeveer 120 opvarenden omgeslagen. Na het ongeluk zijn 11 lijken geborgen. De an deren hebben de wal kunnen bereiken. De boot, waarop zich tegen de aanwij zingen van de bemanning in veel te veel pelgrims hadden ingescheept, sloeg om, toen het anker gelicht werd voor een tocht naar een eiland in de rivier, waar een religieus feest werd gehouden. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES DE wortels van een plant bevatten vele onopgeloste raadselen en één van de sprekendste mysteries is voor ons wellicht het verschijnsel dat wortels niet domweg alleopgeloste stoffen waarmee zij in aan raking komen opzuigen, maar dat zij daar uit een keus maken overeenkomstig haar behoeften. Ware de plant niet met dit raadselachtige vermogen toe- gerust, dan zouden we cm- getwijfeld de vrcemdsoortia- ste afwijkingen waarnemen, want in de bodem zijn de mine ralen vaak zeer ongelijk ver deeld zodat de ene plant een een totaal andere samenstel- V ling en daardoor andere vormen zou vertonen dan haat soortge noot die enkele meters verder in grond van andere samenstelling tiert. Maar goed, wortels hebben nu eenmaal hét vermogen om uit de bodem, op te ne men wat voor die speciale soort het meest gewenst is en dientengevolge kunnen plan ten en bloemen van eenzelfde soort ook inderdaad aan elkaar gelijk zijn. De vraag, waaróm de plant een zekere hoeveelheid van een bepaalde stof opneemt en niet méér. blijft echter onbeantwoord. Nu is het misschien wat. vermetel een v er gelijking te trekken tussen plantenwor tels en een gedeelte van het menselijk spijsverteringsorganisme, maar voor van daag moeten we het er maar op wagen, vooral omdat zal blijken dat hetzelfde ge heim. bij de planten waargenomen, zich in nog veel sprekender vorm bij ons voordoet. Ook al staan we in het dagelijks leven daar geen moment bij stil. u zult toch moe ten toegeven dat het op zichzelf heel merk waardig is, dat na een zware maaltijd, J waarbij lever, nieren, eieren, mosselen, gar nalen, mager vlees, raapstelen, spinazie, molsla, asperges, aardappelen en aard beien werden opgediend, we daarvan geen andere gevolgen ondervinden dan een ver stoorde maag. Toch is alléén reeds de hoe veelheid ijzer die bij een dergelijk menu naar binnen wordt gewerkt zó vele malen groter dan voor de instand houding van het lichaam nood zakelijk is, dat het heus niet verwonderlijk zou zijn ge weest indien tijdens het diner ons de roestvlekken waren uitgebroken. Stevige eters zul len op den duur weliswaar wat uit het model geraken of eventueel lichamelijke stoornissen daar van ondervinden, maar van een opéénho- ping van in overmaat genoten stoffen zal zelden iets te merken zijn. noch van de aanwezigheid van „lichaamsvreemds ele menten". (Vergiften laten we hier uiter aard buiten beschouwing). Hieruit blijkt reeds dat na iedere maal tijd in ons spijsverteringssysteem een keus wordt gemaakt tussen de stoffen die voor het lichaam noodzakelijk zijn en die, welke als overbodig worden beschouwd en weer kunnen worden afgevoerd. Het opnemen van de voedingsstoffen bestaat dus werke lijk niet alleen maar uit het dóórdringen van alle mogelijke stoffen via de darm- wand in het bloed. In tegendeel, we heb ben hier te maken met een uitermate ge compliceerd verschijnsel, dat resorptie wordt genoemd, maar van welks raadselen we nog steeds iets moeten vertellen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2