Uitslaande brand aan Burgwal Agenda voor Haarlem Interessante kamermuziek in het Stedelijk Museum Kort en bondig Huiskamer uitgebrand; veel waterschade Sterk operaconcert in Rembrandt Theater Zangeres en criticus F. M. H. Hin vierde zijn zilveren jubileum Dr. J. van Dorp 75 jaar Drie Haarlemmers in arrest ^jBrieven aan de redactie MAANDAG 8 FEBRUARI 1954 ïiAARLÉMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gemeentewerksters kregen geen 5 verhoging Feestavonden van „Diogé" Geslaagde ouderavond van Pieter Hasselaersgroep L. C. J. Nieuwenhuys overleden Twee predikanten beroepen bij Hervormde gemeente Achteruit rijdende auto raakte driejarig meisje Schaduwzijde van ijsvermaak 7 ijdens weekeinde zes ongelukken in Haarlem Jo Vincent over Jos de Klerk Burgerlijke Stand van Haarlem Bruinisse zonder drinkwater Ziekenhuispredikant in Haarlem Zaterdagavond om tien minuten over half acht begonnen de alarmschellen in de seinzaal van de Haarlemse brand weer te rinkelen voor een uitslaande brand jn het perceel 81 rood aan de Burgwal. Er kwamen nog vier meldingen bin nen, nadat de motor spuit, ladderwagen, commando-auto en materiaalwagen wa ren weggereden naar het opgegeven adres. In de aan de voor zijde gelegen woon kamer laaide en loei de het vuur, waar voor de bewoners de familie Hovenier de vlucht hadden moeten nemen. De heer D. W. Ho venier was juist in een zijkamer aan het telefoneren toen hij zijn twee kinderen van resp. zes en vier jaar om hulp hoorde, schreeuwen. Toen hij zijn huiskamer bin nenkwam ontwaarde hij bij de schoorsteen rook en vlammen. Hij bracht eerst zijn kin deren in veiligheid, doch van de inboedel kon hij niets redden dan een radiotoestel. De brandweer sloot na aankomst de motorspuit onmiddellijk op de blusleiding aan; een slang werd via de ladderwagen geleid, een andere via de trap. Met een derde slang werd voor alle ze kerheid de achterzijde van het bovenhuis nat gehouden. De voorkamer brandde geheel uit, de overige vertrekken liepen vooral water schade op, evenals het benedenhuis. De smalüie Burg wad was spoediilg over dekt met een ijsvloer door het uitstromen de bluswater, zodat de brandweer behalve blussen ook nog zand moest uitstrooien om vefdere ongelukken te .voorkomen. Reeds om acht uur kon aan de kazerne worden doorgegeven, dat het vuur be dwongen was. Anderhalf uur later keer den de wagens op hun basis terug. De beide families die het huis bewoon den Hovenier boven, De Vries beneden waren verzekerd. De familie Hovenier heeft een voorlopig onderdak gevonden bij een aan de Voor uitgangstraat wonende zoon. De oorzaak van de brand is gelegen in een foutieve constructie van de schoor steen, waarvan het hout door oververhit ting van de kachel was gaan branden. Men had namelijk de schoorsteen met eterniet- platen omgeven, maar het hout laten zitten. Spanning in Spaarndam Zaterdagmiddag heeft het in Spaarndam eventjes gespannen toen omstreeks kwart vóór vier ongeveer honderd vierkante me ter van de rietwal bij het fort bezuiden het dorp in vlammen op ging. De fortwacht, schaatsenrijders en andere voorbijgangers hadden het vuur spoedig ADVERTENTIE EEN AVOND BIJ DE GEMEENTELIJKE AVOND NIJVERHEIDSSCHOOL In ons artikel over de Gemeentelijke Avond Nijverheidsschool te Haarlem in onze editie van Zaterdag 6 Februari, komt een passage voor, waardin werklieden van Beynes, Stork,Figee enzovoort als leraren in de technische vakken aan de Avondschool genoemd worden. De heer J. G. Rijkeboer deelt ons echter mede, dat de docenten aan zijn school leden van de technische staven van de fabrieken zijn. MAANDAG 8 FEBRUARI Cultura: Filmavond met lezing over ver voersmogelijkheden naar Canada, Australië en Zuid-Afrika, 16 jaar. 8 uur. Begijnhof kapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst. 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Kleine Brinkman, Houtplein: Grote kapdemontftra- tie, T.O.C. Haarlem. Stadsschouwburg: „Gigi", Rotterdams Toneel, 8 uur. Ijsbaan Eindenhout, Wagenweg: 7—10.30 uur. Mi nerva: AVRO-revue, 8 uur. Frans Hals: „De zoon van niemand", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De engel en de bandiet", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Contraspionnage", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Scaramouche", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De woeste hoogte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ob sessie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 9 FEBRUARI Concertgebouw: Noordh. Ph. Orkest, 8 uur. Gebouw Vrijz. Kerv., Jacobstraat 6: Spr. G. Brucks en J. Kits; m. m. v. Anton Marco, zang, 8 uur. Cultura: Filmavond met lezing over „Toerisme in Europa" 16 jaar, 8 uur. Ijsbaan Eindenhout, Wagenweg: 105.30, 7—10.30 uur. Minerva: AVRO-revue, 8 uur. Frans Hals: „De zoon van niemand", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „De engel en de ban diet", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Contra spionnage", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Scaramouche", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De woeste hoog te", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Obsessie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. uitgterapt, zodat de brandweren van Haar lem en Haarternmerliede, die beide waren gewaarschuwd, niets behoefden te onder nemen. Men hield echter zijn hart vast bij de gedachte aan wat had kunnen gebeuren als het vuur binnen het fort, dat immers als munitiemagazijn dienst doet, zou zijn ge komen. Het schijnt dat een paar tienjarige kna pen dit vuurtje gestookt hebben. Raadslid Willetnse vraagt opheldering Het Haarlemse raadslid J. Willemse (Partij van de Arbeid) heeft vandaag de volgende vragen bij het College van Bur gemeester en Wethouders ingediend: Is het uw College bekend, dat een aan tal werksters op weekloon in dienst van de gemeente niet de 5% loonsverhoging heeft ontvangen, welke op 1 Januari 1954 aan het overige gemeentepersoneel is toegekend? Kan uw College meedelen waarom dit onderscheid is gemaakt? Is uw College bereid om, wanneer na onderzoek is gebleken dat deze groep ten onrechte is uitgezonderd, haar alsnog de volledige vijf procent van 1 Januari af toe te kennen? Het Haarlems Dilettanten Operette Gezel schap „Diogé" heeft op Zaterdag 6 en Zon dag 7 Februari in het gebouw van de H. K. B. aan de Tempeliersstraat, zijn eer ste twee feestavonden waarvan op Za terdag 13 Februari nog een herhaling plaats vindt afgewerkt. Deze avonden, welke zich in een flinke belangstelling van leden en donateurs mochten verheugen, werden verzorgd door het cabaret-duo „Pander" uit Amsterdam, en enkele leden van de ver eniging brachten de één-acter „De gierige echtgenoot" ten tonele. Tevens werd er op beide avonden een kienronde gehouden. Er was bal na tot twee uur. Het valt moeilijk uit te maken of de ijs- genoegens of het ongewone tijdstip voor een muziekuitvoering van ongunstige in vloed geweest zijn op de belangstelling voor het operaconcert, dat Zondagmorgen onder auspiciën van de Haarlemse Kunst gemeenschap in het Rembrandt-Theater werd gegeven. Hoe het zij, dit concert had een veel groter bezoek verdiend dan het nu ondervond. Vier Nederlandse vocalisten van naam, die met de muziek-dramatische kunst vol komen vertrouwd zijn geraakt: de sopraan Greet Koeman, de alt Anny Delorie, de tenor Chris Reumer en de bas Siemen Jongsma verleenden medewerking aan dit ochtendconcert. Het zal hun ongetwijfeld moeite genoeg gekost hebben bij déze uit voering in concértvorm niet te veel toe te geven aan het dramatisch accent. Maar het is hun inderdaad gelukt de dramatiek op de achtergrond te houden door zich vooral te richten op de muziek zelve en de vocale schoonheid, waarbij nochtans het onmisbare expressieve element niet ver geten werd. Greet Koeman heeft de toehoorders doen genieten van haar warme getimbreerde stem, die in zovele variaties de weerspie geling kan zijn van innerlijke bewogen heid. Zij zong aria's uit „Tosca" van Puc cini en „Aïda" van Verdi en trad voorts op in ensemblestukken als het trio uit „Faust" van Gounod, het duet „Bei Man ner welche Liebe fühlen" uit „Die Zau- berflöte" van Mozart, het duet uit „Aïda" en in „het" kwartet uit „Rigoletto". Anny Delórie muntte vooral uit in die fragmenten, waarin zij haar stem als mezzo-alt, meermalen zelfs als mezzo sopraan, kon laten gelden. Glucks aria „J'ai perdu mon Euridice" uit „Orpheus" leek althans vaak te laag voor haar stem te liggen. Maar daarentegen kunnen de aria uit „La Bohème" en haar aandeel in het duet uit „Aïda" genoemd worden als mu ziek, die zij voortreffelijk kon zingen. Chris Reumer zong soms wat scherp. Maar wanneer hij op gang kwam, kreeg zijn toonvorming een hoge graad van wel luidendheid. En dan viel het ook op hoe uitstekend deze zanger articuleert, wat voor de verstaanbaarheid niet weinig van betekenis werd. Siemen Jongsma maakte veel indruk met zijn sonore, diepe bas. Met de aria uit „Don Carlos" van Verdi bereikte deze prima zanger wel een ab soluut hoogtepunt. De solisten werden nauwgezet begeleid door de pianist Joan Kalff, die verdiend betrokken werd in de hartelijke bijval van de toehoorders. P. ZWAANSWIJK In de Wethouder Westerveldschool in de Overtonstraat hield de Pieter Hasselaer- groep, onderdeel van de Nederlandse Pad vinders in het district Haarlem, Zaterdag avond een goed geslaagde cabaret- en kien- avond. Het werd een prettige en geslaagde avond, waaraan ook bijdroegen de vrolijke liedjes en imitaties van Piet Schuitemaker, het kunstfluiten met accordeonbegeleiding door Hans Limbach en Joop Bruggen en niet in het minst door Baas Bart Keur, die de nummers met conférence aan elkaar praatte. Daardoor leed het pi-ogramma niet aan langdurige pauze's tussen de opeen volgende nummers. Het enige bezwaar, dat wij hebben is dat de uitvoering van de Pieter Hasselaergroep Zaterdagavond maar liefst bijna drie kwar tier te laat begon. Gi-oepsleider oubaas Kat sprak het ope ningswoord. Hij bracht daarin dank aan het dames-comité, de dames Mensink, Van der Heuvels en Kat, dat kans had gezien een tafel vol geschenken bijeen te krijgen voor de kienronden en de verloting. Te Heemstede is in de ouderdom vam 80 jaar overleden de heer L. C. J. Nieuwen huys, oud-firmant van de Deviezenbank Theodoor Gilissen te Amsterdam. De thans overledene trad in het begin van deze eeuw a>Ls volontair in dienst bij de firma Theodoor Gil'issen, werd kort daarop pro curatiehouder en in 1914 firmant. In die kwaliteit heeft hij mede door zijn on kreukbare karakter grote verdiensten gehad. Hij was commissaris van verschei dene maatschappijen, zoals de Nederlandse Bank voor Zuid-Afrika, Kediri en Malang Stoomtram, Simplex Machine- en rijwie- lenfabriek en andere. Enkele jaren geleden heeft hij zijn functies bij alle maatschap pijen ter beschikking gesteld. Op kerkelijk terrein strekte eveneens zijn belangstelling zich uit. Hij was vijfentwin tig jaar kerkmeester van de Kathedrale Basiliek Sint Bavo en gedurende lange tijd president van het college van regenten van het Sint Jacobs Godshuis te Haarlem. Hij werkte voor het herstel van de Regale ab dij van Egmond en van 1923 af was hij een stuwende kracht bij de herbouw. De overledene v/as ridder in de orde van de H. Gregorius. Vanmorgen zijn in de parochiekerk van de II. Bavo aan de Herenweg te Heem stede de uitvaartdiensten gehouden en op het R.K. kerkhof Sint Adeibertus te Bloe- mendaal is zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld. In de Wijkgemeente II (omgeving Leidse- vaart) der Nederlands Hervormde Kerk is beroepen in de vacature-ds. W. J. van Elden dr. G. Huls, predikant te Gouda. Op ds. J. Germans te Enschede is een be roep uitgebracht in de vacature in de Wijk gemeente VI (Amsterdamse buurt en Slachthuiskwartier) Zaterdagmiddag omstreeks half zes heeft zich op de Lorentzkade te Haarlem een verkeersongeval voorgedaan. Een chauf feur van een vrachtauto, die achteruit wil de rijden om te kéren, had zich er eerst van overtuigd, dat er zich geen kinderen achter zijn wagen bevonden. Op het ogen blik dat hij in zijn cabine klom, heeft de driejarige Winfried Spaai-gai-en evenwel kans gezien, achter de vrachtauto langs te lopen en op het trottoir te gaan zitten, met haar voeten op de rijweg. Toen de auto zich in beweging zette, kwam haar rechter voet onder het rechterachterwiel. De chauffeur heeft onmiddellijk gestopt. Het meisje is ter verpleging opgenomen in het Diaconessenhuis. De ijspret heeft tijdens het weekeinde natuurlijk ook haar schaduwzijden gehad in de vorm van een reeks grotere en kleinere ongelukken en ongelukjes. Daarbij was ook wel eens sprake van eigen schuld, zoals in het geval van de 22- jarige militair, die Zaterdagmiddag om on- geyeer half zes door het ijs van de Kinder huissingel zakx^. Dat gebeurde op een plaats, waarvan duidelijk stond aange geven, dat zij gevaarlijk was. De onvoor zichtige is door een andere schaatsenrijder, die zich daartoe aan een paal in het water kon vasthouden, uit het water getrokken. Een vijftienjarige scholier brak Zater dagmiddag zijn linkerenkel tijdens een ijs- hockeywedstrijd op de ijsbaan aan de Kleverlaan omdat hij een klap met een hockeystick tegen dat lichaamsdeel kreeg. Hij is opgenomen in de Deo, evenals een 43-jarige fotograaf, die op de Delft voor over viel, waarbij zijn neus deerlijk ge kwetst werd. Ook liep hij een wond bij het oog op. Een achttienjaiigs vormer brak zijn neusbeen bij het schaatsen op de Klopper- singel, waar een loodgieter van dezelfde leeftijd bij een valpartij een zware hersen schudding opliep en eveneens naar de Deo moest worden gebracht. Ook de 51-jarige Piebe Fiege liep op het Zuider Buiten- spaarne een hersenschudding op. Hij werd naar de Mariastichting vervoerd. De vijftienjarige Joop van der Peijl was Zondagmiddag al even onfortuinlijk toen hij op de Houtvaart tegen het touw van een wedsti-ijdparcours opreed. Jo Vincent, die haar herinneringen schrijft in het weekblad Elsevier, zegt daarin na over haar eerste concerten in de Zaanstreek en Aalsmeer verteld te hebben: „Spoedig was Haarlem aan de beurt. Jos. de Klerk, criticus van Haarlems Dagblad, was bij dit eerste gebeuren aanwezig en bij miin afscheidsconcert zat hij er nqg. Twee en dertig jaren lang heeft hij mij „verslagen"; hij moet miin recordhouder zijn. Honder den malen heeft hij mij moeten aan horen: hoe heeft hij het volgehouden, steeds fair en objectief te zijn?" Het verheugt ons dat de criticus zelf eens in het openbaar een schone en hartelijke critiek krijgt en dat dan nog wel van een kunstenares, die hij van het begin van haar carrière, die zich op zo brillante wijze heeft ontwikkeld, tot het indrukwekkende afscheid in zijn beschouwingen heeft ge volgd als haar „recordhouder", zoals Jo Vincent zegt. Onze kundige medewerker, in wiens fairness en objectiviteit wij altijd ons volle vertrouwen hebben gesteld, zal hierin de erkenning ervaren van'een vak genote, die immer, evenals hij, de muziek toegewijd is geweest. HAARLEM, 6 Februari 1954 ONDERTROUWD: 6 Febr., A. G, Everard en A. G. J. M. Francken. GEHUWD: 6 Febr.. D. Boèrsma en K. Moerbeek. BEVALLEN van een zoon: 5 Febr., M. Wildschut—Germans: T. Antonisse—Wagner- 6 Febr.. G. F. M. Lagerweij—de Kok; M. J. Vallenduuk—Braak; C. Huibers—Wessel- man. 2 z. BEVALLEN van een dochter: 3 Febr,, J. C. Zuurdeeg—Kok: 5 Febr., M. J. Schoorl— Nijssen; H. van Mourik—van Berkel. OVERLEDEN: 4 Febr., A. van der Linden, 42 j„ Rembangstra'at; 5 Febr., J. Dooije- waard—van Leeuwen, 70 j., Westerhoutpark. Het loont de moeite om zo van tyid tot tijd eens een van de kamermuziekconcer ten te gaan beluisteren, die om de veer tien dagen op Zonidiaigmicfldiag in het Ste delijk Museum te Amsterdam gehouden worden en waarvan de organisatie bij Da niel Ruyneman berust. Men kan er ver rassende dingen beleven en er geconfron teerd worden met onbekende werken, oude en nieuwe, die de onbegrensdheid van het kamermuziekgenre openbaren. Zo kregen wij deze Zondag, virtuoos gespeeld d-oor Koen van Slochteren en Arnold Swillens, een Duo voor hobo en fagot te horen van een zekere Jos Fiala, welike compositie door de fluitist Frans Vester te Brussel in handschrift ontdekt is en welke op grond van technische eisen en muzikale inventie werkelijk een „ontdekking" mag héten. Bijzonderheden omtrent de componist Fiala bleken aan de executanten onbekend te zijn. In hét programma spraken zij het vermoeden uit, dat hij iin de eerste helft van de achttiende eeuw zou hebben ge leefd en verwant zou zijn aan de meesters van de Mannheim er school. Dit vermoe den kon ik echter niet delen; ilk kreeg de indruk dat die muziek pas op het eind der achttiende eeuw kon zijn ontstaan. Mijn vermoeden werd bewaarheid toen ik, thuis gekomen, aan het snuffelen gitng in mijn bibliotheek en te weten kwam dat deze Fiala omstreeks 1750 in Bohemen moet zijn geboren, huisknecht werd van een Saksische graaf, liefhebberde op de hobo en het daarin zover bracht, dat hij zijn serviele baan vaarwel kon zeggen en als componist carrière maakte. In 1776 werd hij als hoboïst aangesteld in het or kest van de Aartsbisschop van Salzburg. In dit ensemble heeft hij dus de Mozarfcs, vader en 'zoon, meegemaakt. Velerhande werken van hem zijn herdrukt. Nog in 1806 verschenen van hem trios voor fluit, hobo en fagot. En nawijsbaar is dat hij in 1811 nog leefde. In het licht van de her nieuwde belangstelling voor kamermuziek in allerhande bezettingen, leek het mij niet ondienstig deze gegevens door te ge ven, gezien de betekenis van Frans Ves- ters „ontdekking". In oude muziekbiblio theken, zoals diie van het Brusselse Con servatorium, is waarschijnlijk nog wel meer te vinden van deze vergeten compo nist. De tweede verrassing betrof een trio vöor fluit, hobo en fagot, dtoor Karei Mengelberg in 1940 gecomponeerd1: een gezond modem stuk, dat weliswaar uiter sten aan technische eisen stelt, doch de karakteristiek van elk instrument prach tig uitbuit en aldoor voortreffelijk klinkt. Het is muziek van goeden huize, zonder gewichtig doemde vaagheden. De dlrie vertolkers: Frans Vester, Koen van Sloch teren en Arnold Swillens, kenden er hun virtuoze musiceerlust in botvieren. Het Nederlands compositorisch aandeel in het programma werd uitgebreid met de Sonate voor cello en piano van Henrietta Bosnians, gespeeld door Francoise Vetter en Sini van den Brom: een voortreffelijk speelstuk d-at verder zijn betekenis aan het klassiek - rom&mtiische voorbeeld van Fauré ontleent. De interpretatie was zeer boeiend. Dit mag ook gezegd zijn van de vertolking, die de dames Vetter en Van den Brom gaven van een Suite van Cou- perin en „Chants d^Eapagne" van Joaquin Nin. JOS. DE KLERK Bruinisse zit nu al gedurende énkele dagen zonder drinkwater, doordat de plas ticleiding door het Zijpe bevroren is. Op Schouwen-Duiveland aanwezige tank auto's die van Zierikzee uit de overige ge meenten van water voorzien, hebben daar mee al werk genoeg. In Bruuiisse hoopt men nu, dat meer tankauto's gezonden zullen worden. Zaterdagmorgen is de heer F. M. H. Hin in het Concertgebouw door het personeel van de Kousenfabrieken Hin N.V. te Haar lem en haar filialen te Velsen en Den Hel der gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar geleden werd opgenomen in de leiding van het bedrijf. Mr. J. H. J. Simons belichtte namens de raad van commissarissen de veelzijdige en buitengewone talenten van de jubilaris, die hem, mede door zijn doorzettingsvermo gen in staat hadden gesteld het bedrijf in een kort tijdsbestek op te werken tot een grootbedrijf met 1500 man personeel, dat thans in de Nederlandse dameskousen industrie aan de top staat en ten opzichte van industrialisatie, export en wei-kgele- genheid niet alleen voor Öe gemeente Haarlem, maar ook voor het gehele land van groot belang is. Als aandenken aan het jubileum bood rrir. Simons een collectie Chinees porselein aan. De nestor van het bedrijf, de heer W. Blankwater, bedrijfsleider, haalde herin neringen op uit het verleden. Hij verklap te, dat de heer Hin er feitelijk een continu- werktijd op na hield, want des morgens legde een noititiebloc vol aantekeningen steeds getuigenis af, dat een groot deel van de nachtelijke uren met arbeid gevuld werden. De dank van het gezamenlijke fa- brieks- en administratief personeel ver tolkte hij door aanbieding van het portret van de heer Hin, geschilderd door de Was- senaarse kunstschilder Schreuder. De procuratiehouder, de heer W. Ocke- loen, typeerde de bron van- het succes van de heer Hin doof op te merken, dat hij zijn wei-k opvat als een spel, daarin heel zijn hart legt met de wil om te overwinnen, maar daarbij de sportieve geest niet uit het oog verliest. Hoe het personeel over de patroon denkt kwam tot uiting door de wijze waarop de heer Sleeman, lid van de voorlopige onder nemingsraad en de heer v. d. Berg, voor zitter van Hin's Amusements Gezelschap aan hun gelukwensen en dank (ook na tuurlijk weer onder aanbieding van ge schenken) uiting gaven. De bestaanszeker heid, de arbeidsvrede en de lonen, welke de hoogste zijn die, waar ook in de Neder landse textielindustrie, worden betaald, zijn volgens deze heren vooral te danken aan de wijze waarop de heer Hin het over leg tussen werkgever en werknemers mo gelijk maakt en stimuleert. Ook de heer Fijlstra. sprekende namens de Bedrijfsunie van Werknemers in de Textielindustrie, deelde deze mening en dankte de heer Hin onder het aanbieden van een mand met bloemen, voor de pretti ge en sportieve wijze waarop hij het thans zeer nauwe contact tussen de gezamenlijke textielwerkgevers en -werknemers in Ne derland heeft doen starten en verder heeft uitgebouwd. De architect van het bedrijf, de heer C. C. van Beaumont, sloot de rij van sprekers. In zijn dankwoord richtte de heer Hin zich tot alle sprekers. Hij deed uitkomen, dat hét resultaat hoofdzakelijk te danken was aan de uitstekende teamgeest en de bijzondere toewijding van al zijn medewer kers van hoog tot laag. Hij deed een be roep op allen om dgze samenwerking on verminderd te doen voortduren in het be lang van talrijke gezinnen, van het bedrijf en ook van geheel ons land. Dinsdag 16 Februari hoopt dr. J. v. Dorp, emeritus predikant van de Nederlands Her vormde Gemeente te Gendrineen en thans wonende te Heemstede, zijn 75ste verjaar dag te vieren. Dr. Van Dorp werd 16 Februari 1879 te Zoetermeer geboren, bezocht het stedelijk gymnasium te Doetinchem en studeerde ver volgens eerst een jaar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en daarna aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1910 bij wijlen prof. dr. H. Visscher op het proef schrift „De ethiek van Auguste Comte" pro moveerde tot doctor in de godgeleerdheid. Nadat candidaat Van Dorp in 1904 door het provinciale kerkbestuur van Zuidhol land was toegelaten tot de Evangeliebedie ning in de Nederlands Hervormde Kerk. verbond hij zich 27 October 1907, na voox-af te zijn bevestigd door zijn zwager, ds. J. Stegeman, thans emeritus-predikant te Aalten aan zijn eerste gemeente Erichem (classis Tiel). 4 Juni 1911 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Gcndringen (classis Doetinchem) welke hij diende tot 1 Mei 1944. toen hem op 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Van 1 April 1947 tot omstreeks 1950 was dr. Van Dorp werkzaam als hulpprediker te Heemstede, waar hij speciaal wei'd belast met de geestelijke verzorging van „Meer en Bosch", de inrichting voor lijders aan val lende ziekte, ter vervanging van wijlen ds Duyvendak, die toen als veldprediker in In donesië werkzaam was. Tegenwoordig is hij werkzaam als zieken huispredikant voor de Regionale Raad voor Groot-Haai'lem. Inzonderheid bezoekt hij ge regeld de patiënten in St. Elisabeths Gast huis en Mariastichting. Dr. van Dorp is een uitstekend schaker, die met dat spel ook de patiënten van „Eykengaerde" veel afleiding bezorgt. Tijdens zijn verblijf in Gendringen was dr Van Dorp vele jaren lid van het classicaal bestuur van Zulphen en zes jaar lid van het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland Verder was hij vele jaren bestuurslid van de Christelijk Philanthropische Inrichtingen te Doetinchem (secretaris van de Voorop leiding) en hoofdredacteur van de Nieuwe Nederlandse Kerkbode. BINNENLAND Het hoofdbestuur van de Nederlandse Invalidenbond heeft aan de minister van. Sociale Zaken verzocht te willen bepalen, dat voor personen, die een uitkering krijgen krachtens de Invaliditeitswet en die daar naast aangewezen zijn op ondersteuning via de diensten voor Sociale Zaken, een derde deel dier uitkering wordt vrijgelaten en niet meer het geheele rentebedi-ag op de onder steuning wordt gekort. Een hevige brand heeft Zaterdagavond gewoed aan boord van het Belgische motor schip „Gella", in reparatie bij Niehuis en Van den Berg's Seheepsreparatiebedrijf N.V. aan de Pelgrimskade te Rotterdam. Het schip, dat eigendom is van de „Entreprise Chimique et Electrique S.A." te Brussel, was juist zover gerepareerd, dat het over veeiiien dagen weer in de vaart zou komen. De schade door de brand veroorzaakt, is vrij aanzienlijk. In Museum Boymans te Rotterdam werd Zaterdagmiddag de twintigduizendste betalende bezoeker aan de Rubenstentoon stelling verwelkomd. De directeur van het Conservatorium te Amsterdam maakt bekend, dat er een aantal beurzen zal worden verstrekt voor een volledige orkestopleiding voor blazers. Aanmeldingen voor een vergelijkend exa men dienen voor 15 Maart te geschieden. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal op 20 Februari het her stellingsoord „Emmakinderhuis" te Wijk aan Zee officieel openen. Aan dit herstellingsoord is een openluchtschool verbonden, die te gelijkertijd officieel zal worden geopend. Nederland zal de nationale rijbewijzen erkennen van die staten, die de internatio nale verkeersconventie van Genève van 1949 hebben geratificeerd. Bewoners van deze landen zullen dus in Nederland geen internationaal rijbewijs nodig hebben. Het betreft hier de rijbewijzen van Frankrijk, Italië. Luxemburg, de Unie van Zuid-Afrika en de Verenigde Staten. De Zwitserse rij bewijzen en de Belgische identiteitskaaiden blijven evenals voorheen erkend, wanneer zij gebruikt worden in het toeristisch verkeer. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren zou het zeer op prijs stellen, in kennis te worden gesteld, wan neer zich ergens in den lande massa's vogels ophouden, die behoefte aan voedsel hebben. De vereniging is gevestigd Prinses Made straat 40, tel, 112755 te 's Gravenhage. Met ingang van 1 Maart zal de Sabena drie keer per dag gaan vliegen op de heli- copterlijnen Rotterdam—Antwerpen—Brus sel en MaastrichtBrussel. HAARLEM EN OMGEVING Mej. M. J. C. Flury te Driehuis is aan de gemeente-universiteit te Amsterdam ge slaagd voor het doctoraal examen genees kunde. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen voor mijningenieur de heer B. P. Jetses te Haarlem. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen genees kunde mej. A. A. Gorter te Haarlem. Op Maandag 15 Februari zal in Brink- mann de afdeling Haarlem van de Neder landse Christelijke Grafische Bedrijfsbond een feestavond houden ter gélegenheid van het veertigjarig jubileum van deze afdeling. ADVERTENTIE H Tt/SCHf iaï/ Koningin Juliana was Zaterdagmiddag in Naarden aanwezig bij de viering van het zestigjarig beslaan van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, vrouwen arbeid en gelijk staatsburgerschap. De 80-jarige mevrouw W. Wynaendts Fraticken- Dyserinck, een der oprichtsters der vereniging bood de Koningin een pop aan in de kledij van de tijd rond de eeuwwisseling Onder verdenking betrokken te zijn bij auto diefstal Twee Haarlemse chauffeurs en een bak ker zijn door de politie in hechtenis ge nomen onder verdenking betrokken te zijn bij de diefstal van een auto, die Woensdag avond bij de Stadsschouwburg geparkeerd stond. De zaak kwam aan het rollen doordat een Alkmaarse politie-agent er Vrijdag getuige van was hoe iemand aan een garagehouder in de Kaasstad een tweedehands auto stond aan te prijzen. Daar de politieman wist, dat er een wagen van het opgegeven merk gestolen was, nam hij het zekere voor het onzekere en arres teerde de aanbieder, die een 45-jarige Haarlemse chauffeur bleek te zijn. Deze verklaarde, dat hij de auto voor een kennis moest verkopen. Het onderzoek werd door de Haarlemse politie voortgezet en leidde tot de aanhou ding van een tweede, 39-jarige chauffeur, en een dertigjarige bakker. De laatste be kende de auto te hebben gestolen en laatst genoemde chauffeur te hebben verzocht de auto voor hem te verkopen. Deze zou op zijn beurt de in Alkmaar gearresteerde col lega in de arm hebben genomen. (Verkort weergegeven) Iluizcnnood. Dat de huishuur omhoog is gegaan, vind ik niet zo erg. Men is tegen woordig blij een dak boven het hoofd te hebben. Maar: ik woon in de Leidsebuurt, mijn huis ziet er van buiten knap uit en doet 8,10; maar inwendig is het mis: de vloeren en balkenlaag zijn verrot en het vocht komt 1,50 meter boven de plint uit, dat betekent dat schilderen en behangen geld verspillen is. Het gaat mij hierom, er is een schreeu wend gebrek aan huizen, bij ons in de buurt staan ze te verrotten, en de kleine huis eigenaren vangen iedere week de huur, en bekommeren zich nergens over. De kleine huiseigenaren zouden op een of andere ma nier moeten worden verplicht de huizen beter bewoonbaar te maken, desnoods met subsidie. Het gaat mij aan het hart, daar honderden huizen te zien verrotten. Ze kunnen gemakkelijk hersteld worden. „Een Leidsebuurt-bewoner" Particulier initiatief. Het bevreemdt ons, dat uw verslaggever een onjuiste lezing gaf van de brand op 3 Februari bij De Graaf op de Grote Markt, Immers toen de brandweer arriveerde, was alles reeds gedoofd en heus: de oude Baef en Brinkmann en consorten en des noods nog Spaarndam waren wel gespaard gebleven. Moet echter in deze tijd alle particuliere initiatief maar'genegeerd en doodgezwegen worden? G. J. WILLEMS (Neen; boos opzet was ons.vreemd en wij verontschuldigen ons voor een foutieve mededeling welke het gevolg was van een onjuiste inlichting. Red.).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3