-ecJitgeed' Portret van Else Mauhs in Amsterdamse Schouwburg OR Nieuwe uitbarsting van de Merapi is onvermijdelijk „Structuurfouten in zieken fondswezen mede oorzaak" Gezin bedreigd met langzame vergiftiging fie/we i/cuiïuif! Fabrieksbranden in Zaandam en Enschedé „Hoe langer het duurt, hoe erger het wordt," meent vulcanoloog Eerste Kamer over artsenconflict Rijk helpt Scapino Tochten over Wadden ijs levensgevaarlijk MAANDAG 8 FEBRUARI 1954 S Gasleiding stukgevroren Aubade was ïn strijd met Zondagswet Vereniging voor V rouwenbelangen Conferentie van de Oecumenische Jeugdraad Oeteldonk heeft een nieuwe carnavalsprins Gevangenhouding van advocaat verlengd Koningin bij Diesviering te Leiden „Spaar je geld en je leven" Première van „The robe" Holland-Nautic en werkgelegenheid Aantal werklozen ruim 100.000 Vijfde Auschwitz-rapport van Rode Kruis. „Buitenbeentjes" waren ook op Loosdrechtse plassen Eb en vloed doen zich krachtig gelden Sedert Zaterdag middag hangt in de Stadsschouwburg te Amsterdam het door Jan Poortenaar ge- schilderde portret van mevrouw Else Mauhs, de grote Nederlandse actrice, die ruim vijf tig jaar geleden haar indrukwekkende car rière begon, doch al meer dan vijftien jaar niet meer op de plan ken is verschenen. Zij was zelf bij de ont hulling aanwezig, daartoe voor het eerst ;inds de oorlog het theater, waar zij zo- irele triomfen vierde, iveer betredend. Als voorzitter van iet comité, dat de gelden voor aankoop van 't schilderij heeft bijeengebracht, voerde dr. A. Saalborn hel woord. Else Mauhs is door Jan Poortenaar afgebeeld in haar rol van Elisabeth in het stuk „De vrouw zonder man". Het portret ontstond niet als gevolg van een opdracht, maar uit een wens van de schilder, die zo zeer door deze creatie getroffen was, dat hij haar wilde vereeuwigen. Mede uit deze rol is gebreken, aldus de heer Saalborn, welk een begenadigde actrice zij was. Ver der bracht spreker creaties als Nora, Eline Vere, Grusinskaja (uit „Mensen in het hotel") en het Adelaarsjong in herinnering om de veelzijdigheid van deze uiterst sub tiele actrice, die met zoveel bezie"ing zulke rijkgeschakeerde gevoelens tot uitdrukking kon brengen, te illustreren. Nadat de heer J. M. Bendien, directeur van de Stadsschouwburg, het zwarte doek had weggenomen, aanvaardde burgemees ter mr. A. J. d'Ailly met een even korte als hartelijke toespraak dit waardevolle ge schenk, dat hij een plaats in een der corri dors ter hoogte van de beste rangen vcr- zekei*4e. Mevrouw Mauhs sprak een kort dankwoord, waarin zij zich zeer getroffen verklaarde door de vriendelijke waar dering, die zij bij deze gelegenheid onder vond. „Aanvankelijk had ik het gevoel", zo verklaarde zij, „naar mijn eigen begrafenis te gaan. Maar dit heeft plaats gemaakt voor een grote blijdschap". Tijdens de na afloop van deze plechtig heid gehouden receptie hoorde men aller wegen de hoop uitspreken, dat Else Mauhs, nu zij de eerste stap heeft gezet, ook eens en zo mogelijk bij herhaling de verrich tingen van de huidige generatie zal komen gadeslaan. Men wenst dit temeer, omdat zij nog altijd de draagster is van de haar in 1934 geschonken Theo Mann- Bouw- meesterring, welke door haar aan een daartoe waardig bevonden opvolgster moet worden overgedragen. In Alphen aan de Rijn is het hele gezin M. Tatje onder doktersbehandeling gesteld, nadat zich bii alle gezinsleden verschijnse len van gasvergiftiging hadden voorgedaan. De oorzaak daarvan was, dat een onder de straat gelegen gasleiding tengevolge van de strenge vorst onklaar was geraakt. Het gas vond een weg tot onder de woningen en kwam daar aan de oppervlakte. Een week lang al had de familie Tatje last van onpasselijkheid en hoofdpijn. Toen de vader Donderdagavond, toen niemand de slaap kon vatten, op onderzoek uitging, viel hij van de onderste traptreden en ver loor het bewustzijn. Vermoedelijk doordat hij met zijn hoofd vlak bij de geopende deur naar de gang terecht was gekomen, kwam hij weer bij kennis. Hij vond toen zijn vrouw bewusteloos naast zich. Nadat in een woning in de nabijheid gaslucht was waargenomen en na een onderzoek door het desbetreffende gemeentebedrijf werd de oorzaak ontdekt. Er waren slechts kleine hoeveelheden gas in de woning terechtgekomen, maar toch genoeg om de gezondheid der bewo ners aan te tasten. De minste last hadden de kinderen, die een groot deel van de dag buitenshuis zijn. Mevrouw T. moest met een zuurstofapparaat behandeld worden. Technici van de gemeente hebben de leiding hersteld. In Kerkrade is Zondagmorgen een gou den bruidspaar met muziek onthaald. Maar op Zondag mag volgens de nieuwe Zon dagswet 's morgens in het openbaar geen muziek ten gehore worden gebracht. In Kerkrade heeft men dat Zondag toch ge daan, de eerste keer ondanks alle bepa lingen van de Zondagswet legaal, de tweede keer illegaal. net gouden bruidspaar woont in een straat die gedeeltelijk in Nederland en gedeeltelijk in Duitsland ligt. De grens wordt halverwege de straat aangegeven door een hoog hek van prikkeldraad. Aan de oostzijde van dit prikkeldraad mar cheerde Zondagmorgen de harmonie van het Duitse plaatsje Herzogenrathstrass - tot welk plaatsje de huizen aan de Duitse kant van de straat behoren - naast de koets waarin het gouden paar aan de andere kant van het prikkeldraad, kerk waarts werd gereden. Voor die koets liepen de muzikanten van het Kerkrader muziek corps „Wilhelmina", die echter hun instru menten thuis hadden gelaten. De Duitse harmonie maakte evenwel goed wat het Nederlandse corps achterwege moest laten. Maar na de kerkgang bracht de Kerk- raadse harmonie „St. Caecilia" het gouden paar een aubade. Het is zeer oude ge woonte alle Kerkraadse gouden bruids paren na afloop van de kerkelijke plech tigheid een aubade te brengen. Het bestuur van St. Caecilia besloot Zondag deze tra ditie te handhaven en het desnoods op een proces te laten aankomen. Dat proces zal de harmonie krijgen wart op het ogenblik dat de harmonie de straat van het gouden paar al musicerende bereikte, maakte de politie proces-verbaal op. De muzikanten hebben daarna maar in de tuin achter het huis van het jubilerende paar de muzikale hulde voortgezet. JAN HEYSE OVERLEDEN Te Veeire is op 72-jarige leeftijd over leden de kunstschilder Jan Heyse, een bescheiden figuur, die zich op de achter grond hield, doch niettemin enige bekend heid kreeg door drie bundeltjes houtsne den. Met burgemeester d'Ailly bekijkt Else Mauhs het Zaterdagmiddag in de Amster damse Schouwburg onthulde portret. Rechts de schilder Jan Poortenaar. Koningin woonde viering van 60-jarig bestaan bij De Koningin is Zaterdagmiddag aanwe zig geweest bij de viering van het zestig jarig bestaan van de Nederlandse Vereni ging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenar beid en Gelijk Staatsburgerschap, eertijds geheten „Vereniging voor Vrouwenkies recht", in het stadhuis te Naarden. De presidente, dr. H. VerweyJonker, zei onder meer in haar openingswoord, dat 60 jaar geleden een kleine groep vrouwen en een enkele man gezamenlijk de vraag stelden waarom in Nederland de vrouwen geen staatsburgerlijke rechten konden be zitten. Mevrouw Verwey was van mening, dat als de deelneming van de vrouwen aan het staatkundige leven een werkelijke be tekenis zal hebben, dat dan ook merkbaar moet zijn. „Wat wij vrouwen als onze bij dragen zouden willen brengen in het be stuursapparaat is een stuk menselijkheid en ook heel vaak een directe practische aanpak van de problemen zeif, een benade ring van de feiten van uit de werkelijk heid", Tot de Koningin zei de presidente: „Wij weten hoe zeer u zelf de problemen weet te bekijken van de menselijke en de prac tische kant en er naar streeft een traditio neel formalisme te doorbreken. Wij zijn blij met deze gelegenheid u eens- te zeggen hoezeer u ons daarbij een voorbeeld en een aanmoediging bent". Na een toespraak van de heer J. Visser, burgemeester van Naarden, voerden het woord mevrouw A. E. J. de VriesBruins, oud-lid van de Tweede Kamer, en mej. mr. E. H. Schaffers. Nel Oosthout declameerde een fragment uit „Hilda van Suylenburg" en enkele gedichten van Henriette Roland Hólst, alsmede een fragment uit „Vor stenschool" van Multatuli. De 80-jarige mevrouw W. Wynaendts Francken—Dyserinck hield een rede over de totstandkoming van de vereniging voor vrouwenkiesrecht op 4 Februari 1894. De presidente deelde mede, dat een vijf tal „veteranen", mevrouw Duysman Blocq Wy'orandy uit Leeuwarden, mej. E. H. Piepers, mevouw A. E. J. de Vries Bruins, mevrouw W. Wynaendts Francken Dyserinck en mevrouw E. van Itallie Van Emden, het erelidmaatschap was aan geboden. AnVERTF.N'l IE IRIS'S TRAAT 20 TEL. 13439 WOLLEN TRUIEN EN VESTEN Ruim tweehonderd jongeren hebben Za terdag en Zondag deelgenomen aan de Fe- bruari-conferentie van de Oecumenische Jeugdraad in de Bergkerk te Amersfoort. Onder hen waren vertegenwoordigers van de Remonstrantse Broederschap, de Ned. Hervormde Kerk, het Leger des Heils en Oud-Katholieken. Ook de Gereformeerde jongeren, hoewel niet aangesloten bij de Oecumenische Jeugdraad, waren aanwezig, omdat zij voor het streven een bijzondere belangstelling aan de dag leggen. De be sprekingen van de conferentie waren ge richt op hetgeen besproken zal worden in de tweede assemblée van de Wereldraad van Kerken, die in Augustus in Evanston in de Verenigde Staten zal bijeenkomen. De conferentie was ook een voorbereiding op het Evanston-congres dat 27 en 28 Maart in het Hervormd Lyceum te Am sterdam zal worden gehouden. Zondag sprak ds. B. T. Molander uit Genève, secretaris van het jeugddeparte- ment van de Wereldraad. Hij betoogde, dat de taak van de wereldraad in hoofd zaak gericht moet zijn op Azië en Afrika omdat men meent dat daar de beslissingen van de wereldpolitiek zullen vallen. Mejuffrouw ds. B. Ruys, predikante te Oost-Berlijn, belichtte de spanningen die in Berlijn leven en hoe de kerk daar de conferentie van de Grote Vier gespannen volgt. Mej. Ruys gaf als haar mening te kennen, dat zij, die uit Oost-Duitsland vluchten niet altijd de besten zijn. Opval lend is dat zij, die leven in de Christelijke sfeer, niet aan vluchten denken. Reverend B. Perkins sprak over de we reldwerkkampen. Er zijn op het ogenblik 29 werkkampen in 21 landen. Ook in Oude Tonge en op Schouwen is in dit opzicht belangrijk werk gedaan. 's-Hertogenbosch, dat drie dagen in het jaar Oeteldonk heet, heeft een nieuwe car navalsprins gekregen. Op de troon van het Oeteldonkse rijk heeft Zondagavond de opvolger van Prins Amadeiro XVI plaats genomen, nadat de scheidende Prins een groots afscheid was bereid. De nieuwe Prins is drs. H. Jonker uit Hilversum. Na een regeringsperiode van 25 jaar heeft Prins Amadeiro XVI om gezondheids redenen afstand moeten doen. In het centrum van het gebouwencomplex van de textielfabriek „Schuttersveld" (Ge broeders Van Heek N.V., Enschedé) heeft in de afgelopen nacht een felle brand ge woed. Door tot nu toe onbekende oorzaak vatte een grote hoeveelheid fluweel, welke in de snijzaal was behandeld, vlam. Het vuur breidde zich met grote snelheid uit, doch de gemeentelijke brandweer, die met groot materiaal uitrukte, alsmede de fabrieks- brandweer, konden het vuur beperken tot de snijzaal, welke zware schade kreeg. Deze wordt voorlopig geschat op een ton, doch het zal waarschijnlijk bliiken, dat zij nog aanzienlijk groter is. De nachtploeg, d'ie om 12 uur in de fabriek kwam, is on middellijk begonnen om de duizenden me ters fluweel, die lagen te schroeien en die zware waterschade hadden opgelopen, naar buiten te brengen. In de afgelopen nacht omstreeks één uur konden enkele secties van de brandweer inrukken, waarna de rest zich bepaalde tot nablussen. Om kwart over twaalf Zaterdagmiddag ontdekte personeel van de Bruynzeelfa- brieken te Zaandam, dat brand was ont staan in het kantoor, dat boven de vloe- renfabriek is gebouwd. De brand woedde in de nabijheid van luchtkokers, waardoor hetelucht voor verwarming wordt aange voerd. In een oogwenk stond het grote kantoorgebouw dicht onder de rook, zodat men hals over kop het kantoor moest ver laten. Steekvlammen schoten uit de vloe ren omhoog, waartegen de gealarmeerde bedrijfsbrandweer weinig kon uitrichten door de enorme rookontwikkeling. De hulp van de vrijwillige gemeentelijke brandweer, die met groot materiaal ver scheen, was zeer welkom. Met behulp van zuurstofmaskers kon men het kantoor binnendringen. De vloer werd opgebroken en een erjorme water massa werd naar binnen gespoten. Om streeks twee uur was men de brand meester. De sehade kon nog niet worden vastgesteld, doch zal vermoedelijk enkele tienduizenden guldens belopen. De oorzaak van de brand is niet bekend. Door de vorst werd het terrein rond de fabriek, doordat het bluswater onmiddel lijk bevroor, zo glad a'ls een ijsbaan. Door zaagsel te strooien kon men ongelukken voorkomen. Loods afgebrand In een half uur tijd is Zondagmiddag in het Zwaanhals te Rotterdam een houten loods totaal afgebrand. Er waren rijwielen, motorrijwielen en een auto in gestald, en voorts waren er enige meubels opgeslagen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niets anders meer doen dan de aan grenzende gebouwen voor aantasting te behoeden. Met vijf stralen werd tenslotte het vuur bedwongen. Van de loods met in houd was zo goed als niets meer over. De schade is op het ogenblik nog niet te schat ten, maar loopt in de duizenden guldens, De loods was eigendom van J. M. Woning te Zoetermeer. Het ernaast gelegen pand van de firma Cohen, waarin behangselpa pier lag opgeslagen, heeft ook enige brand en waterschade opgelopen. De rechtbank te 'sGravenhage heeft van ochtend in raadkamer beslist dat de gevan genhouding van mr. M. H. H., een van de verdedigers van de Berkelse arts O., met één maand verlengd zal worden. Ter gelegenheid van de 397ste Diesvie ring der Leidse universiteit zijn Zaterdag en Zondag in de Sleutelstad bijeenkomsten van velerlei aard gehouden. Vandaag, de eigenlijke Dies, zijn de nieuwe klokken voor de academietoren gedoopt en heeft de rector de gebruikelijke Dies-rede uit gesproken. Koningin Juliana, oud-alumna van de Leidse universiteit, heeft Zaterdag avond een schouwburgvoorstelling bijge woond en Zondag een bijeenkomst, belegd door de Christen Studenten Raad. Zaterdagavond werd in de schouwburg een voorstelling gegeven van „The Grass Harp" van Truman Capote door het Leidsch Studenten Toneel en de Toneel vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden, met medewerking van een aantal oud-alumni. Regisseur was Jan Retèl. De Christen Studenten Raad had Zon dag een bijeenkomst belegd tijdens welke geleerden van uiteenlopende godsdiensti ge overtuiging een probleem belichtten dat zowel godsdienst als wetenschap raak te. Deze bijeenkomst werd gehouden in de Zuiderkerk te Leiden. De zevenjarige Marleentje Kint, leer linge van de eerste klas der St. Joseph- school uit Hulst, is Zaterdag naar Amster dam gekomen, om daar als eerste uit han den van de burgemeester Arnold J. d'Ailly haar prijs in ontvangst te nemen, die zij gewonnen had in de landelijke tekenwed strijd „Spaar je geld en je leven". De Na tionale Spaarraad en het Verbond voor Veilig Verkeer hadden deze tekenwed strijd voor leerlingen van de lagere scho len en het V.G.L.O. uitgeschreven. Me°- dan 900 scholen, met een totaal aantal v i 150.000 leerlingen, hebben aan de wei- strijd deelgenomen. De aanwijzing der prijswinnaars geschiedde per klas en per provincie door een jury uit de betrokken provincie. De eerste Twentieth Century Fox film in cinemascope zal 12 Februari haar pre mière in Nederland beleven in het Flora en Rialto theater te Amsterdam en het Asta theater te Den Haag. Het is „The robe" (de mantel) naar de roman van wijlen Lloyd C. Douglas, met Richard Bur ton, Jean Simmons en Victor Mature in de hoofrollen. In het Asta-theater gaat een gala-voor stelling de openbare voorstellingen vooraf. De drie bovengenoemde bioscopen zijn ingericht op de vertoning van cinemascope- films met toepassing van rtereophonisch geluid. Ook het Luxor theater te Rotterdam zal binnenkort starten met „The Robe". f/y ADVERTENTIE ZEGT IEDERE ROKER VAN MILD SHAG DJAKARTA (Aneta). „We vliegen over het door de Merapi geteisterde gebied. Daar liggen de onverhoeds door de gloed- wolken overrompelde gehuchten Bakalan, Sumber, Pentjarduwur en Pentjarmgisor of beter gezegd, wat er van deze dorpjes nog rest. Bijna niets dan in elkaar geklap te huisjes, die de indruk wekken of ze door een reusachtige voet omver zijn ge schopt", aldus beschreef een verslaggever van de „Preangerbode" te Bandoeng, het geteisterde gebied rondom de Merapi. „Men ziet uit de lucht niets bijzonders aan de Merapi. Maar in het topgebied ko men nog dagelijks gloedwolken voor. De lavaprop aan de Westzijde groeit gestadig In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Sociale Za ken en Volksgezondheid hebben de sena toren niet nagelaten naar het huisartsen conflict te informeren. „Kan de minister tot op zekere hoogte nog zijn handen in onschuld wassen ten aanzien van het specialistenconflict, dit is niet mogelijk met betrekking tot het con flict, dat met de huisartsen is ontstaan, doordat de minister de tussen de zieken fondsen en de huisartsen gesloten en door de ziekenfondsraad goedgekeurde overeen komst heeft geschorst", aldus enige leden. Hen had deze schorsing verwonderd. Im mers, na langdurige onderhandelingen was hier een resultaat omtrent een voorlopige voorschotregeling bereikt, waarmede ook de Ziekenfondsraad zich had kunnen ver enigen. Er moesten dus wel zeer ernstige rede nen voor deze schorsing bestaan. Deze le den konden daarvan voorshands nog niet overtuigd zijn. Overigens waren deze leden van mening, dat op het gebied van het Ziekenfonds- De V.A.R.A. is van plan zijn omroepgebouw te Hilversum belangrijk uit te breiden. Hier ziet men het ontwerp van de architecten Merkelbach en Ellink in vogelvlucht. Het gedeelte op de voorgrond met gebogen kap en toren.is de tegenwoordige studio; het overige behoort tot de voorgenomen nieuwbouw, die zal bevatten een grote studio met plaatsen voor publiek, een ruime muziekstudio en een derde nieuwe studio, met alle daarbij behorende technische ajdelingen, met kantoorruimten e.d. De V.A.R.A. hoopt nog dit voorjaar te kunnen beginnen met de bouw, die zeker twee jaren zal duren. Enkele leden der Eerste Kamer hebben bij het Voorlopig Verslag van deze Kamer over de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid verklaard het niet eens te zijn met de minister betreffende maat regelen tot behoud van de werkgelegen heid. Zij doelden hierbij met name op het gebeuren bij de Holland-Nautic en waren van oordeel, dat de regering hier wel de gelijk de taak had deze werkgelegenheid voor de arbeiders te behouden door het verlenen van financiële bijstand aan het bedrijf. „Zoals het lid van de Tweede Ka mer de heer Reuter terecht betoogde, moet de regering verplicht worden geacht een bedrijf als dit, dat wel in financiële moeilijkheden verkeerde, doch zeker over orders beschikte, met het oog op de werk gelegenheid de helpende hand te bieden", aldus deze leden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft de stichting Scapino, ballet voor de jeugd, meegedeeld dat haar een extra rijks subsidie van 3000 is verleend als tege moetkoming in de schade ten gevolge van de brand, die onlangs de studioruimte heeft verwoest, waarbij décors en costuums ver loren zijn gegaan. In zijn brief heeft de minister de hoop uitgesproken, dat mede door deze sub sidie de werkzaamheden spoedig hervat zullen kunnen worden. Het aantal werkloze mannen nam in de loop van Januari voornamelijk als gevolg van het winterseizoen toe van 91.229 tot 101.070. Het aantal personen, werkzaam op door de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken gesubsidieerde objecten steeg van 20.403 tot 22.502. Het direct beschikbaar aanbod nam derhalve toe van 111.632 tot 123.572. Het aantal zogenaamde vorstwerk- lozen is hieronder niet begrepen. Behalve door het winterweer verminder de de werkgelegenheid enigszins ten ge volge van het aflopen van de werkzaam heden aan het dijkherstel. In de meeste bedrijfstakken evenwel handhaafde de werkgelegenheid zich op een behoorlijk peil. Het aantal aanvragen voor mannelijke arbeidskrachten nam toe van 21.019 tot 24.633. Het beschikbaar aanbod van bouwvak arbeiders steeg van 19.646 tot 22.214, veen arbeiders van 2281 tot 2497, metaal arbeiders van 5887 tot 6089, landarbeiders van 22.572 tot 26.636, transportarbeiders van 6873 tot 7921 en losse arbeiders van 20.680 tot 25.038. De werkloosheid was eind Januari het hoogst in Groningen met 62 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 16. Het rijksgemid delde bedroeg 32 legen 29 op 31 December Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 8590 tot 8737. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 19.716 tot 23.012. wezen een nieuwe wettelijke regeling dringend nodig is ter vervanging van het in de bezettingstijd tot stand gekomen Ziekenfondsbesluit. Zij waren tegenstan ders van een verhoging van de grens van de verplicht verzekerden tot f 6000. Naar hun mening zou een verhoging van de grens zich moeten beperken tot de normale loonsverhoging van 5 percent en is er geen voldoende aanleiding deze grens te koppelen aan de Ziektewet. Sommige leden vroegen of de minister niet van mening is, dat op grond van de opgedane ervaring met de toepassing van het Ziekenfondsbesluit, onder meer wat betreft het niet afhalen van recepten, het noodzakelijk is een zodanige regeling te treffen, dat de ziekenfondspatiënten, in dien zij een arts moeten raadplegen en een recept ontvangen, daarvoor een kleine bijdrage hebben te betalen? Vele leden waren van oordeel, dat een aantal moeilijkheden, die het Ziekenfonds wezen in de laatste jaren te zien heeft ge geven, en met name de tijd en moeite, die het kost om tegenstrijdige belangen tot elkander te brengen, geenszins alleen aan tekortkomingen der betrokkenen zijn te wijten, maar mede het gevolg zijn van structuurfouten van het Ziekenfondswezen. Deze leden meenden, dat de tegenwoor- woordige wetgeving ten spoedigste door een betere moet worden vervangen. Zij zouden in dit verband aan alle te treffen regelingen een voorlopig karakter willen toekennen en vroegen zich af, of onder deze omstandigheden de bestaande bepa lingen niet met grote soepelheid moeten worden gehanteerd, zodat de gebreken van het stelsel niet worden geaccentueerd. Dezelfde leden merkten op, dat bij de Ziekenfondsen zowel bij de verzekerden als bij de deelnemers gelijkelijk klachten bestaan over overbelaste spreekuren. Zij achten dit een ernstige zaak. Gevraagd werd, hoe het staat met het bekende conflict tussen de specialisten, Verenigd in de Nederlandse Vereniging van Specialisten, en de Ziekenfondsen. Enige leden stelden de vraag, of het be reiken van overeenstemming niet wordt bemoeilijkt door de vorig jaar uitgevaar digde pr ij zenbeschikking. Nu gebleken is, dat deze beschikking geenszins bevorder lijk is geweest voor het bereiken van over eenstemming, veeleer het tegendeel, vroe gen zij, of de minister van Sociale Zaken er bezwaar tegen zou hebben, indien zijn ambtgenoot van Economische Zaken deze beschikking introk. Het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis heeft met het thans gereed gekomen vijfde deel zijn serie pu blicaties over de deportaties van Joden naar Auschwitz in de bezettingstijd vol tooid. In dit rapport worden de acht trans porten behandeld, die in 1944 tussen 25 Januari en 3 September uit Westerbork en Vught naar Auschwitz zijn gegaan. Deze transporten omvatten 5269 personen van Joodsen bloede en 234 zigeuners, waarvan slechts 549 personen de ellende hebben overleefd. Het Rode Kruis hoopt nog één publica tie te wijden aan de deportaties van Joden, die van Nederland naar andere kampen dan Auschwitz en Sobibor werden ver voerd. Zaterdagmiddag deden zich verscheidene ongelukken op de Loosdrechtse plassen voor, doordat schaatsenrijders waarschu wingen in de wind sloegen, buiten de uitge zette baan reden en in wakken raakten. De 16-jarige Flip Hamers uit Kortenhoef, zoon van de kunstschilder, slaagde er ge heel alleen in 'n vader en zijn 8-jarig zoon tje te redden. Het was een redding op het laatste nippertje, want het tweetal dreef reeds ruim zes minuten in het ijskoude water rond, waarbij de vader met water trappen zijn kind en zichzelf boven water wist te houden. Juist toen hij de hoop op gaf kwam de dappere redder opdagen. Óp een der andere plassen wist T. Vlug uit Loosdrecht een 10-jarig kind te redden, en nog in vier andere gevallen moesten dren kelingen uit wakken worden bevrijd. en hetzelfde is het geval met de lavatong, die zich aan de Noordzijde bevindt. Het gevaar van dit laatste bestaat hieruit, dat deze tong (niet te verwarren met een lavastroom, zoals men die bijvoorbeeld kent bij de vulkanen op Hawaii), voortdurend aangroeit zonder af te brokkelen. Hierdoor hoopt de massa vast gesteente van zeer hoge temperatuur, waaruit deze lavatong bestaat, zich meer en meer op. Vindt op een gegeven moment nu toch een afstorting plaats, dan zijn de gevolgen veel erger dan wanneer de tong bij stukjes en beetjes zou zijn afgebrokkeld. Het gebied dat in dit geval met vernie tiging bedreigt wordt, is gelegen tussen de valleien van de Kali Apu en de Kali Tri- sing, in welk gebied de desa's Tabelan, Takeran, Belang, Karang, Djengil, Gowok- sabang, Gowok en Tlogolele op advies van drs. De Neve reeds werden ontruimd. „Gelijk een enorme heksenketel ligt de krater daar in de ijle morgenlucht te dam pen. Zwavel- en zoutzuurdampen dringen het toestel binnen", aldus de verslaggever van de Preangerbode. „De onweerlegbare kentekenen van een eruptie, legde de heer De Neve uit en dan wijst hij op de blauwachtige rook, die uit de krater kronkelt en die volgens onze gastheer duidt op temperaturen boven de 900 graden. Aan de Westzijde van de kra ter is de lavaprop nu duidelijk zichtbaar. Het is moeilijk zich te realiseren wat de gevolgen zullen zijn als deze prop, waar van de inhoud door drs. De Neve wordt geschat op 250.000 kubieke meter, omlaag komt. Dan zal de streek tussen de kali Trising en de kali Wonowo even radicaal in een dorre, droge woestenij werden her schapen als nu het geval is met het gebied tussen Apu en Adjang. Doch naar alle waarschijnlijkheid zal de verwoesting, ge zien de omvang van de lavaprop zich dan veel verder uitstrekken. Reeds nu is de prop groter dan in de rampzalige dagen van 1930 en nog steeds neemt zij in om vang toe. En daarom hoe vreemd het ook moge klinken hoe eerder de lava prop naar beneden komt, hoe beter het is. „Wat we nu beleven", .zo schreeuwt de heer De Neve boven het dreunen der moto ren en het gieren van de wind uit, „is slechts uitstel van executie". Eens moet die gloeiende klomp toch naar beneden komen en iedere dag langer be tekent een grotere omvang van de te ver wachten catastrofe. Het ongelukkige met zo'n vulkaan is, dat er geen peil op valt te trekken. Dat het komen moet is zeker, maar wanneer het komen zal, blijft een open vraag". De ruim drieënéenhalfduizend bewoners van het grootste der Friese Waddeneilan den, Terschelling, gingen Zondag de zesde dag van hun isolement in. Dagelijks landen op het noodlandingsterrein op de uitge strekte zandplaat Noordsvaarder, dat Rijks waterstaat heeft aangelegd, de vliegtuigen der Koninklijke Luchtmacht, die post bren gen en halen en in urgente gevallen ook passagiers vervoeren. Zolang het vroor kon het landingster rein gebruikt worden. Wanneer echter de dooi doorzet en de wind gaat draaien is het afgelopen, want dan komt de Noordsvaar der bij vloed onder water te staan en dan wordt het zand zacht en pappig. Dan wordt verwacht, dat het eiland enkele da gen volledig geïsoleerd zal zijn. De Wad denzee zal als het kwik boven nul komt te -staan niet direct bevaarbaar zijn. Als het ijs door de wind de zeegaten wordt uitgedreven kan het in een dag of drie vier bekeken zijn, maar als dat niet ge schiedt kan men er nog vele weken mee zitten. Zaterdag en Zondag hebben enkelen van Hornhuizen en Warmenhuizen op het vaste land uit de overtocht naar Schiermonnik oog volbracht. Het ijs is echter slecht door de. eb en vloed, welke zich hier doen gelden. Het betreden van het Waddenijs is levensgevaarlijk. Zaterdagmiddag zijn vier personen, af komstig uit Dokkum, over het ijs van de Waddenzee naar Ameland gelopen. Naar aanleiding hiervan heeft de burge meester van Ameland er met de meeste na druk op gewezen, dat deze tocht als levens gevaarlijk moet worden beschouwd. De vier Dokkumers zijn de heren Hacquebord, Boorsma, dr. Gunster en Piersma. Zij zijn goede wad-kenners. Toch hebben zij zich na aankomst tot de burge meester van Ameland gewend om voor de terugreis transport per vliegtuig te krijgen. Er was echter op het eiland geen vliegtuig meer aanwezig, zodat zij ook de terugtocht te voet zijn begonnen. De verbinding van Texel met de vaste wal wordt vandaag uitgebreid tot twee diensten per dag v.v. Dank zij de Wes tenwind is er meer water gekomen. De hoeveelheid ijs is sterk verminderd. De directeur-materieel luchtmacht, generaal-ma.ioorvlieger J. A. Bach, is met vier hoofdofficieren der Koninklijke Lucht macht van Schiphol naar de Verenigde Sta ten vertrokken. Zij zullen enkele bases van de Amerikaanse luchtmacht en enige vlieg tuigfabrieken bezoeken.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7