Boer binnenkort aandeel houder in suikerfabriek Volksonderwijs vierde 40-jarig bestaan Javaanse suikerproductie Officier nam in 1940 dienst bij Waffen-SS Spaarndam Heemstede Amsterdamse Beurs Spaarnberg" gaat deze week open MAANDAG 8 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COLJRANT Negen jaar doorgebracht in Russische kampen Overeenstemming over Schelde-Rijn kanaal Overeenstemming in Kleine Commissie MacKinley derde in prijs van Argentinië Minister Staf naar V.S. Noorderpont vaart nog steeds Opbrengst van prijsvraag stelde teleur Damuitslagen Estafette-wedstrijden op ijsbaan „Nova Zembla" Gecostumeerde ijsfeesten in Heemstede afgelast R.K. Landarbeiders Bond vierde gouden jubileum „Er blijft een taak" zei voorzitter N. W. Tol „Heemstede-West" met beproefde klucht Scheepvaart Mr. H. J. van Nouhuys overleden Van onze correspondent te Soerabaja) In Oost-Java zullen binnen afzienbare tijd, voor de eerste maal in de geschiedenis van de Java suikercultuur, Indonesische boeren, (kwekers van suikerriet), aandeel houders in een suikerfabriek kunnen wor den. Dit is een volgende stap op de weg, die mogelijk in de toekomst zal leiden tot een volkomen ander aanzien van de suiker cultuur op Java. De eerste stap werd reeds enkele jaren geleden gedaan, toen een aan- Voör de oorlog waren zij uitsluitend de eigenaren van de gronden, die zij aan de ondernemingen verhuurden en waarop het riet verbouwd werd. Kort na de oorlog zijn zij er in toenemende mate toe overgegaan riet, dat zij voor eigen rekening verbouw den, door ondernemingsfabrieken te laten vermalen. Thans gaan zij mede-eigenaar van zo'n fabriek worden. Deskundigen zijn van mening, dat deze gang van zaken op dei lange duur wel eens zou kunnen leiden tol een volledige omme- tal suikerfabrieken behalve de eigen riet-keer in de Java suikercultuur, die nu voor- oogst, ook een deel van de rietoogst van de namelijk in handen is van Nederlandse boerengrondeigenaren ging verwerken. Vóór de oorlog waren ondernemings suikercultuur (geheel in handen van bui tenlandse maatschappijen) en bevolkings suikercultuur (uitgeoefend door boeren grondeigenaren) streng van elkaar ge scheiden. Ieder verbouwde zijn eigen riet en verwerkte het ook: de maatschappijen in grote fabrieken, en de boeren op zeer primitieve wijze, waarbij veel verloren ging en een product werd verkregen, dat slechts geschikt was voor binnenlandse consumptie. Toen enige jaren geleden een zo grote bevolkingsrietaanplant te velde stond, dat het voor de boeren onmogelijk was dfe gehele oogst zelf te verwerken, werd de hulp van enkele fabrieken ingeroepen, die dus naast haar eigen oogst, die van de boeren gingen verwerken. Van overheids wege is dit systeem, mede ter verhoging van de productie, sterk gepropageerd. In het afgelopen jaar vermaalden een aantal ondernemers. Arbeidsonrust Voor Java is 1953 een gunstig suikerjaar geweest. Het met suikerriet beplante areaal was vrijwel gelijk aan dat van 1952. Niet temin was de suikerproductie, onder andere dank zij gunstige klimatologische omstan digheden en een sterk teruglopen van het aantal oogstdiefstallen, ruim 160.000 ton groter dan in 1952. Was de nog steeds op lopende voortdurende arbeidsonrust er niet geweest, dan was er stellig nog aanzienlijk meer suiker geproduceerd. De totale suiker productie bedraagt thans ruim 600.000 ton. Hiervan kan voor het eerst na de oorlog een aanzienlijke hoeveelheid, namelijk 150.000 ton, worden geëxporteerd. Hoe het overigens verder in de toekomst zal gaan is nog niet duidelijk. Het is bijna zeker, dat de productiekosten niet zullen dalen. Integendeel: de communistische vak bond van suikerarbeiders; waarin de meeste suikerfabrieken in Oost-Java de oogst af- j werkers in de suiker georganiseeid zijn, komstig van ongeveer 600 ha bevolkings- I ijvert sinds enige tijd voor een nieuwe rietaanplant. De totale bevolkingsrietaan- loonsverhoging en deze eis doorkruist, zoals plant, die in 1953 geoogst werd, bedroeg I wel duidelijk is, het plan van de regering in Oost-Java ongeveer 17.000 ha tegen een om de suikerproductie in een snel tempo ondernemingsaanplant van ongeveer 28.000 verder op te voeren, teneinde ue uitvoer te ha. Verwacht kan worden, dat het kweken van suikerriet door de bevolking zich steeds meer zal uitbreiden en dat een steeds gro tere hoeveelheid van dit riet door de fabrie ken zal worden vermalen. kunnen vergroten. Djakarta heeft zich daarbij tot doel gesteld binnen een be perkt aantal jaren de uitvoer op te voeren tot de vooroorlogse hoeveelheid van onge veer een millioen ton (in 1939 produceerde Nog een stap verder I Java ruim 1.350.000 ton suiker). Theore- Onlangs is men nog een stapje verder tisch is dit zeker mogelijk, daar de geza menlijke suikerfabrieken een maalcapaci- teit hebben voor ongeveer anderhalf millioen ton. Of het plan echter in de praktijk zal kunnen worden verwezenlijkt is de vraag, vooral gezien de reeds genoemde voort durende arbeidsonrust. gegaan. Er is namelijk besloten, dat de sinds de oorlog stilliggende suikerfabriek Krebet in het Zuid Malangse halverwege 1954 weer in gebruik zal worden gesleid, uitsluitend voor het verwerken van bevol kingsriet. Deze fabriek zal dus zelf geen riet meer kweken. Krebet is eigendom van het Chinese concern Kian Gwan. De fa briek. die nu is ondergebracht in een nieuwe n.v., De Krebet Baru. wordt gefi nancierd door Kian Gwan en door de over heid, waarbij het in de bedoeling ligt dat de aandelen, thans in handen van de rege ring, zo spoedig mogelijk zullen worden verkocht aan Indonesische boeren, ver bouwers van suikerriet. Hier is dus het gehele suikerproductie-apparaat in handen van Indonesiërs. De 39-jarige H. J, A. van der K.. die op Oudejaarsdag bij de grens werd gear resteerd, toen hij na negen jaren krijgs gevangenschap uit Rusland terugkeerde naar Nederland, heeft wegens het dienst- nemen in Duitse krijgsdienst voor de bij zondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank terecht gestaan. Van der K. verklaarde dat hij vóór de Duitse inval eerste luitenant bij de infan terie was geweest en had deelgenomen aan de gevechten op de Grebbeberg. Een maand na de capitulatie kreeg hij zijn ont slag uit het Nederlandse leger. Enkele we ken later meldde hij zich in Amsterdam bij de Waffen-SS. In Duitsland werd hij opgeleid tot ..Obersturmführer". Hij legde de eed van trouw af op Hitier en werd in Augustus 1941 naar het Oostfront gezon den. Bij de terugtocht van het Duitse leger werd hij in Juli 1944 in Estland door de Russen gevangen genomen. Negen jaar lang bracht hij door in achttien verschil lende Russische kampen. In October werd hii met 35 andere Nederlandse krijgs gevangenen naar Berlijn gestuurd. De helft van deze S.S.'ers verzocht terug te mogen keren naar Nederland, de andere helft wilde in Duitsland blijven. Van der K., die ziek was, behoorde tot de laatsten en liet zich opnemen in een ziekenhuis bij Osnabrück. Met Kerstmis mocht hii het ziekenhuis verlaten. Op Oudejaarsdag ging hij de Nederlandse grens over. „Ik wilde mijn moeder opzoeken", zei hij. President: „Waarom nam u dienst bij het Duitse leger?" Verdachte: „Ik wilde graag in militaire dienst blijven". President: „Kon het u niet schelen tegen wie u vocht?" Verdachte (aarzelend): „Ja, dat toch wel". President. „Wat zegt u nu van uw ge dragingen?" Verdachte: „Ik had als Nederlands offi cier anders moeten handelen". President: „Als u geen officier was ge weest had u het niet zo erg gevonden?" Verdachte: „Ook "wel". President: „Is u nu genezen van uw op vattingen over het Duitse regiem?" Verdachte: „Ja zeker, edelachtbare". De officier van justitie, mr. F. Hollander, zei in zijn requisitoir, dat er na zo lange tijd steeds een zekere twijfel bestaat of za ken als deze nog in aanmerking komen voor vervolging. Die mag dan ook alleen maar met speciale toestemming van de minister van Justitie worden ingesteld. In dit geval was de toestemming verleend, hoewel tegen de andere leden van de groep van 34 nauwelijks of niet was opge treden. Deze verdachte was officier van het Nederlandse leger geweest, een man, die de eed op de Koningin had afgelegd, doch niet geschroomd had dienst te nemen bij de vijand, nog -voor de kruitdamp geheel was opgetrokken. De officier noemde dit land verraad. Hij eiste één jaar. waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Bovendien vroeg hij de ver dachte uit de burgerrechten te ontzetten. Als raadsman betoogde mr. J. Kropman, dat het onbillijk was deze verdachte an ders te behandelen dan de overige uit Rus land teruggekeerde SS'ers. Hij vroeg de onmiddellijke invrijheidsstelling van zijn cliënt. De rechtbank wees dit verzoek van de hand en bepaalde de uitspraak op 12 Fe bruari BRUSSEL (ANP) Naar het „Laatste Nieuws" bericht, is men in de Belgisch - Nederlandse commissie voor de water wegen tot een overeenstemming gekomen met betrekking tot de oplossing van het vraagstuk der Schelde-Rijnverbinding. De heren Van Cauwelaert en Van Steenberghe zullen binnenkort hun verslag aan de on derscheidene regeringen overhandigen. Volgens het blad wordt in het verslag de aanleg aanbevolen van een kanaal, dat de landengte van Zuid-Beveland doorsnijdt ten Oosten van Balh. Dit kanaal zou achter een aan te leggen dam de Ooster-Schelde oversteken om ten Noorden vgn Bergen- op-Zoom Brabant te bereiken. Vandaar af zou het kanaal in Noord-Oostelijke rich ting lopen tot vlak bij het plaatsje Moer dijk, waar het zou uitmonden in het Hol lands Diep. In bevoegde kringen te Brussel weigerde men deze inlichtingen te bevestigen of te ontkennen. Overleg wet Antillen PARAMARIBO. (A.N.P.). Van wel ingelichte zijde wordt vernomen, dat de Kleine Commissie, die in Paramaribo de voortzetting van de R.T.C. voorbereidt, op alle punten overeenstemming heeft bereikt. Zondag zijn nog vergaderingen gehouden van de voorzitters der delegaties en de vol tallige delegaties over de toelichting op het ontwerp-statuut. De Arubaanse afgevaardigde Yrausquin heeft overigens opnieuw de afsoheidinigs- kwestie in Aruba aan de orde gesteld. PARIJS. (ANP) De „Prijs van Ar gentinië", een draverij begiftigd met een prijs van vijftien duizend gulden is te Vin- cennes (Parijs) gewonnen door het paard ..Emden" van de heer Gilberts, gereden door de Franse pikeur Céran-Maillard. De Nederlander J. Kruithof kwam met „Fuch sia" als tweede door de finish. Het Neder landse paard „MacKinley van stal Mid- denmeer, gereden door P. M. Smit klas seerde zich derde. WASHINGTON, (United Press) Offi ciële kringen hebben bekend gemaakt dat de Nederlandse minister van Defensie, ir. C. Staf, op 17 Februari een bespreking zal hebben met president Eisenhower op het Witte Huis. Hij zal enige dagen de gast zijn van het ministerie van Landsverdedi ging en een bezoek brengen aan een aan tal opleidingskampen van leger, vloot en luchtmacht. STRAALBOMMENWERPER VERONGELUKT OXFORD (Reuter) Een Amerikaanse bommenwerper met zes straalmotoren van het type B -47 is vandaag in een bos in de buurt van Oxford (Engeland) neergestort. De bemanning van drie koppen is om het leven gekomen. Het toestel vloog in brand toen het de bomen raakte. Terwijl overal in het land de scheepvaart door ijsgang onmogelijk is en vele pont veren hun diensten hebben gestaakt, vaart de Noorderpont bij de fabriek van Droste nog normaal haar dienst. Ook op Zondag heeft het pontpersoneel enkele uren ge werkt om te voorkomen, dat de pont in zou vriezen. Een belangrijk voordeel tot liet in stand houden van de veerdienst is de warm waterlozing van enkele fabrieken. Het Spaarne ligt daar nog volkomen open en is een dankbaar toevluchtsoord van eenden en meeuwen die daar hongerig rond scharrelen en met de dag vermageren. Ve len die van het pontje gebruik maken, voe ren deze dieren met brood om hen enigszins uit hun nood te verlossen. De trekking van de prijsvraag-loterij, georganiseerd door de stichting „Het Nederlandse Blindenwezen", met het doel de financiële basis te leggen voor het op te richten bureau maatschappelijk werk voor blinden, is te Amsterdam gehouden. De slagzin die door de deelnemers moest worden gevonden luidt: „Helpt de blinden zichzelf te helpen". De eerste prijs, een auto, werd gewonnen door mejuffrouw B. Wijnhorst te Maas sluis, het ameublement door mevrouw G. Kreuze-Ariese te Renkum, de koelkast door'de heer P. de Jaeger te IJzendijke, de radio-g'ramofoon door mej. S. Fennema te Tzum. Het bestuur van de stichting noemt de opbrengst van de prijsvraag teleurstellend. Aan extra geplakte postzegels is een be drag binnen gekomen van ruim f 14.000.-. Aan giften werden nog enkele honderden guldens ontvangen. Voor de persoonlijke damkampioenschap pen van Kennemerland 1954 werden de vol gende partijen gespeeld: Hoofdklasse: W. de JongJ. Poppen 20; A. F. van LeuffenL. Fopma 20; H. Berk G. Hekelaar 20; A. DoumaJ. Boerkoel 1—1; W. v. d. Wort—J. Bom 0—2; P. v. d. BergJ. van Straten 20; L. VooijsTI. Swiër 2—0; F. Postma—K. de Jong 1—1; G. HekelaarA. Douma 20; A. F. v. Leuffen H. Berk 11: J. PoppenL. Fopma 11; J. v. d. LooW. de Jong 02. Eerste klasse: W. VerheijdeH. Ie Noble 11; W. RoestH. de Ruiter 20; G. Post F. Claudius 11; C. v. MaarenW. Per soon 02. Tweede klasse: C. VrolijkL. Visser 20; J. v. HoogenH. Schaap 11; J. TuinTj. Verbeek 2—0; J. VisserH. Leeuw 20. Jeugdklasse: R. C. SmitG. v. d. Reep 20; Fr. KooymansK. Loots 20; G. v. d. ReepFr. Kooymans 20: H. v. d. Vossen R. C. Smit 20; Fr. Kooymans—H. v. d. Vossen 02; K. LootsG. v. d. Reep 20; H. v. d. VossenK. Loots 20; R. C. Smit F. Kooymans 20; P. Kok Jr.J. Braven- boer uitgesteld. De personeelsvereniging van de Haarlemse Scheepsbouw Mij. hield Zaterdagmiddag een estafette-wedstrijd op de ijsbaan Nova Zem bla in Spaarndam. Er werden acht ploegen geformeerd. De uitslag was Eerste prijs 20.Smink, Molenaar, Beiersbergen, Zadelhof. Tweede prijs 16.Bloem, Maarten, v. d. Woude, Puts. Derde prijs 12.—: Winter, Smit, Meier, Koster. Vierde '.rijs 8—: Bodegom, Meier. Lex- mond, Wolvers. De prijsuitreiking geschiedde in café Van der Putte. De Spaarndamse Scheepswerf „Stapel" hield eveneens een wedstrijd in het hard rijden. De uitslag werd Eerste prijs 40.—: A- Ruijgrok; tweede prüs 25.—: H. Voorbraak; derde prijs 15.—: G. Berk. Afgezien van de voor ijsfeesten minder gunstige weerberichten, heeft het bestuur van de IJsvereniging „De Volharding" in Heemstede, wegens gebrek aan belangstel ling moeten besluiten, de voor Dinsdag vastgestelde gecostumeerde ijsfeesten af te gelasten. Dit geldt zowel voor de kinder feesten des middags, als voor de feesten van de ouderen, welke voor de avond wa ren aangekondigd. De feestelijkheden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de afdeling Heem stede van de R.K. Bond voor Landarbeiders „St. Deusdedit", welke Zondag in Heemstede hebben plaats gehad, namen des morgens op de gebruikelijke wijze een aanvang met een plechtige kerkelijke herdenking, gehouden in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouwe He melvaart aan het Valkenburgerplein. Na af loop hiervan volgde voor de leden een ge meenschappelijk ontbijt in het R.K. Vereni gingsgebouw aan de Herenweg, waarbij de feestrede werd uitgesproken door een lid van het hc fdbestuur, de heer N. Elfrink. Uiter aard behandelde spreker eerst de ontwik keling van de jubilerende organisatie, waar na hij vervolgens op de diverse gunstige resultaten wees, welke in de loop der jaren door bemiddeling van de bond werden be reikt. Hierna kwam de heer N. J. v. d. Lin den als afdelingsvoorzitter van de Katho lieke Arbeiders Beweging zijn gelukwensen uitspreken, welke felicitaties door de geeste lijk adviseur, kapelaan C. Bakker, op zijn beurt van harte werden onderschreven. Des middags vond in hetzelfde gebouw een druk bezochte receptie plaats, waarbij wet houder E. J. van Lent zich als de eerste spreker op geestige wijze de jubilerende bond met een gouden echtpaar vergeleek. Spreker verheugde zich bijzonder over de diverse be haalde successen, in welk verband hij ook de P, B. O. nog aanhaalde. Namens de werk gevers in het hoveniersbedrijf sprak vervol gens de heer Carl van Empelen, die wees op de goede verstandhouding tussen beide orga nisaties, afschoon beider belangen menigmaal tamelijk uiteenlopend zijn geweest. Het hoofdbestuur werd vertegenwoordigd door de heer W. Loerakker, die onder meer herinnerde aan het voortreffelijke werk. dat eenmaal door de pioniers van de bond kon worden verricht. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer N. Roozen, namens de bloembollenkwekers uit Vogelenzang, Ben- nebroek. Hillegom en Heemstede, een ve»te- genwoordiger van de afdeling Heemstede van de K. A. B. O. en de oud-afdelingsvoorzitter de heer C. J. Behage. Alle sprekers werden op passende wijze beantwoord door de voor zitter van de jubilerende afdeling de heer H. Kuiper. Alvorens des avonds in de grote zaal van het R.K. Verenigingsgebouw een aanvang werd gemaakt met het feestprogramma, dat door het Amersfoortse Cabaret Gezelschap „Het Masker" verzorgd werd, sprak eerst de heer H. Weijers. ais voorzitter van de feest commissie een kort inleidend woord. Vervol gens richtte de heer N. Elfrink zich opnieuw tot de leden, om het belangrijke werk van de pioniers nog even nader te belichten. Hierna werd het podium afgestaan aan het cabaret-gezelschap, dat de aanwezigen met een gevarieerd programma uitstekend heeft vermaakt. Coos van der Velde verzorgde hiervoor een vlotte conférence, waarna hij in diverse schetsjes naar behoren door Beppy Murray werd geassisteerd, die bovendien zelf ook nog als soubrette optrad. Niet minder succes verwierf Eleanore met haar jodel- liedjes en het Tiroler ensemble, waardoor zij zich liet begeleiden. Hetzelfde kan worden vermeit' van Henk Boerlage, als lid van „De Eietenbouwers' en Herman Theunissen, wiens prestaties als accordeon-virtuoos in deze om geving reeds lang een niet geringe vermaard heid mochten verwerven. Ook de muzikale omlijsting van dit succesvolle programma, was bij „The Syncopaters" in vertrouwde handen, zodat de feestcommissie met voldoe ning op haar organisatie van dit feest kan terugzien. Aansluitend op de marionetten-voorstel lingen, welke Woensdag voor de leerlingen van de Santpobrtse openbare scholen in het Jeugdhuis werden gegeven, kwamen de le den van de jubilerende afdeling Santpoort van Volksonderwijs Zaterdag bijeen in de zaal van café „Zomerlust". In zijn welkomstwoord zei de voorzitter, dc heer N. W. Tol, clat deze feestavond niet alleen bedoeld was om de onderlinge band te verstevigen, doch ook om Volkson derwijs wat meer in de algemene belang stelling te plaatsen. Het werk van Volks onderwijs is de laatste jaren in Santpoort minder spectaculair geworden, nu het be heer van de kleuterscholen Spaarnberg en Brederode aan de gemeente is overgegaan en de organisatie van de tweejarige lente feesten en van 't Floralia-werk geleidelijk aan door anderen is overgenomen. Toch is haar taak in deze tijd van leerkrachten gebrek en daaruit voortvloeiende misstan den in het onderwijs, zeker niet kleiner geworden. Vpor het vele werk, dat me vrouw Horbeek als secretaresse voor de af deling heeft verzet werd haar een bloem- stukje als lastbaar bewijs van dank aan geboden. De lieer J. van Tuyll, lid van het hoofd bestuur en van de Federatie Ncordholland, feliciteerde de jubilerende afdeling en zet te doei en werkzaamheden van Volsonder- wijs uiteen. Tot twee r.ur was er daarna nog gelegen heid voor een praatje en een dansje, waar veel gebruik van werd gemaakt. „George en Margaret" „George en Margaret" van Geraia Savory is een allergenoeglijkst familie-blijspel, dat reeds een succesvolle loopbaan bij het be roepstoneel achter de rug heeft. Voor de oorlog had „Het Masker" er al een behoor lijk plezier aan beleefd, waarna Ko Arnoldi het later weer voor zijn „Rotterdams To neel' op het répertoire plaatste. En nu wij het dan eindelijk bij de „Kennemer Toneel kring" hebben teruggezien, blijkt het als blijspel nog niets van zijn bekoring te heb ben verloren. Vooral omdat het genoemde ensemble er onder regie van George Press- burg een waarlijk voortreffelijke opvoering van wist te geven. Zoals bij dergelijke Engelse comedies meestal het geval is, biedt de intrige weinig siof tot navertellen. Het brengt weer een brave pater-familias, een bedrijvige 'mama en een klaterende en schallende jeugd op de planken. Och, hun gezamenlijke wederwaardigheden zijn niet schokkend genoeg om het publiek diep te beroeren, maar het zijn juist die gewone, bijna alle daagse fa mil ie-taf reelt j es, gelardeerd met een vleugje liefde en sentiment, die in de zaal een permanent genoeglijke weerklank Tot voor enige jaren oefende Piet Mos- sinkoff's spel „Tot wederdienst bereid" een enorme aantrekkingskracht op onze ama teurtoneelspelers uit: vrijwel iedere vere niging, die haar donateurs eens een avond van uitbundig plezier wilde bezorgen, zon der al te hoge normen aan te leggen, bracht dit stuk met graagte op de planken. Van daar dat deze klucht nu zo goed als uit gespeeld is. „Tot wederdienst bereid" on derscheidt zich in geen enkel opzicht gun stig van de tientallen andere middelmatig heden, die nog steeds voor het amateur toneel beschikbaar worden gesteld. Ook dit bedenksel bevat geen enkele originele gedachte. De intrige werd als een slappe cocktail uit de bekende stukken Overschot je. Pygmalion en De Nalatenschap samen gesteld. Bovendien is de structuur bijzon der zwak van bouw en schroomde de au teur niet de grootste onwaarschijnlijkhe den te gebruiken, wanneer hij deze voor de gelukkige oplossing van zijn geforceer de verwikkelingen noodzakelijk achtte. Maar hoe dan ook, de toneelvereniging „Heemstede-West" heeft er Zaterdagavond in hótel „De Leeuwerik" te Haarlem het beoogde effect volledig mee bereikt, want ook ditkeer behaalde deze beproefde klucht een uitbundig lachsucces. Onder aanvoe ring van regisseur C. Kroese, die zelf de uiterst dankbare rol van de „buitelende" ex-zeeman voor zijn rekening genomen had, hebben de werkende leden z:ch krach tig geweerd om de komische avonturen van Tony Hamilton in de vereiste kluchtsfeer te plaatsen. Dit waren dan Lien Wijnstroom als de bazige tante, Annie Jeltema als de hautaine verloofde, met Cor Hunik en Huub Waasink, die de beide vrienden in alle hachelijke situaties tot het vrolijke middelpunt van deze voorstelling maak ten. En dan mag zeker Mary Visser niet onvermeld blijven, die de wonderlijke metamorfose van vissersdochter tot film ster mocht ondergaan. De kleinere rollen waren ditmaal voor Annie van Donselaar, Jan Bernnrdt, Jannet Foks en Herman Foks. De voorstelling werd gevolgd door een geanimeerd bal onder leiding van G. Koele re ij, waarvoor de muziek door het ensem ble „The Jolly Jokers" verzorgd werd. GEEN ORGELCONCERT IN HEEMSTEDE. Het orgelconcert, dat hedenavond in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond te Heemstede door .Tan Boeke gegeven zou worden, gaat wegens de weersomstandig heden niet door. Slotkoers Openings Viij dag koersen 1-3 '4 Nederl.'47 99»/,, 99% 4..K.U 193 195% 244 245% Philips Gloeil. 222 225 •Con. Petroleum 375% 384% Vdarn Rubber 123% 151 FToil. Amer. Lijn 150 X- 150% M. Scheepv. Unie 137% 138% H.V.A 130% 134% Deli Mij 115%o 122 Amsterd. Bank 190 190 NTed. Handel Mij. 174 174 Rotterd. Bank 178% 179 Twentfsche Bank 178% 179 Anaconda Copper 33 33 Bethlehem Steel 56% 57 Republic Steel 50 50% 84% 86% 22 22% 41 21% vinden. Deze gedistingeerde huiselijke sfeer lag de spelers van de „Kennemer To neelkring" voortreffelijk, niet in het minst, omdat hun articulatie en bewegen over het toneel aan vele andere amateurs tot voor beeld kunnen worden gesteld. De keuze van het bestuur van de afdeling Santpoort van „Volksonderwijs", dat deze opvoering Za terdagavond aan de feestelijke herdenking van haar dertigjarig bestaan in „Zomer lust" verbond, mag dan ook zonder enig voorbehoud gelukkig worden genoemd. Bij de spelers wist vooral Dick Stevens zich te onderscheiden door Malcolm met een geestige bonhomie tot het middelpunt van de voorstelling te maken. Daarnaast een niet minder amusante Frankie van Jeanine de Vries, die alles voor een recal citrante bakvis meebracht. Verder spreidde Greet van Opijnen als Alice een vermake lijke activiteit ten toon, terwijl Dick Pot- harst Jr., Ton Jongens en Cees van Dijk met een bijna dartele spelopvatting de jeugd in dit milieu plaatsten. Een blijspel, dat voor iedere vereniging kan worden aanbevolen, welke uitziet naar een geestig stuk, dat zonder banale flauwiteiten een behoorlijk succes oplevert. ff De badinrichting „Spaarnberg" aan de Wüstelaan te Santpoort zal Donderdag 11 Februari voor het publiek worden geopend. De badinrichting is geopend op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van negen tot twaalf en van half twee tot negentien uur. Aagtekerk, fi v. La Buan n. Hongkong. Aardijk. 9 New Orleans verwacht. Abbekerk, pass. 7 Cocos eil. n. Fremantle. Adinda, 6 te Sungeigerong. Agatha, 7 te Telokanson. Alchiba, 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Aldabi. 6 te Montevideo. Aldegonda, 6 te Bangkok. Aletta, 7 te Saigon. Almkerk, 7 v. Genua n. Marseille. Alphard, 6 v. Rio de Janeiro n. Santos. Amerskerk, 8 te Melbourne. Andij'k, pass. Vlissingen n. Vera Cruz. Annenkerk, pass. 7 Kp. St. Vincent n. Antw. Arendsdijk. 6 v. Philadelphia n. Trinidad. Argos, 7 te Gibraltar. Ariadne, pass. 7 Finisterre n. Amsterdam. Arkeldijk, 6 te Galveston. AHhena, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Amsteliand, 7 te Amsterdam. Amstelveen, 5 v. Paöahg n. Suez. Axeldijk, 8 rede Vlissingen ten anker n. N. York Aalsdijk, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Aiiblasserdijk, 6 te Tampa. Alcyone, pass. 8 Ouessant en 10 te Antw. verw. Alioth, 8 v. Babia te Las Palmas. Alkaid. 7 v. Buenos Aires te Montevideo. Almdij'k, 7 v. Rotterdam te Londen. Alnati, 8 v. Rio de Janeiro te Victoria. Alpherat. 8 v. Montevideo te Buenos Aires. Altair, pas, 7 Fernando Noronha n. Las Palmas. Aludra, v. Paranagua te Santos. Amor, 8 te Catania. Amstelbrug 8 v. Las Palmas te Recife Averdijk, 7 te Norfolk. Bantam. 8, te Colombo. Bennekom. 7 te San Francisco. Bintani?, pass. 6 Kp. Bon n. Amsterdam. Boschfontein, 7 te Zanzibar. Boskoop. 7 te Cartagena. Banka, 7 v. Amsterdam n. Indonesië. Britsum, 8 v. Kobe n. Nagoya. Bali. 8 v. Colombo te Suez. Billiton, 7 v. Los Angeles n. Balboa. Blitar, 7 v. Geelong te Sydney. Boissevain. 7 v. Santos n. Buenos Aires. Bloemfontein, 7 185 m. Z. Dakar. Bonaire, 7 380 m. NO. Flores. Caltex Delft, 7 v. R'dam n. Sidon. Caltex Leiden, 6 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Pernis, pass. 7 Gibraltar n. R'dam. Caltex The Hague. 7 70 m. O. Kreta n. R'dam. Caltex Utrecht, 7 te Vlissingen. Chatna, fi v. Liverpool n. Curagao. Cistula, 6 v. Miri n. Singapore. Cleodora, 7 te Singapore. Cronenburgti 6 v. Newport Mon n. Bordeaux. Caltex Padang, pass. 7 Gibraltar n. Singapore. Clavella, 7 v. Malta n Napels. Cottica. 8 te Port of Spain. Cronenburgh. 9 te Bordeaux verw. Celebes, 7 te Amsterdam. Delft. 6 v. Balboa n. Callao. Diemerdiik, 7 145 m. W.ZW. Ouessant. Donsedijk, 7 te- Antwerpen. Drente, 8 te Belawan. Delfshaven, pass. 6 Rio Grande do Sul n. Buenos Aires. Dmvendijk. 7 v. Newport News n. Curagao. Kernland. 7 v. Las Palmas n. Amsterdam. Fos. 7 v. Amsterdam n. Lissabon. F.sso Den Haag. pass. 8 Kreta n. Sidon. Felipes. 7 v. Telokanson n. Pladju. Gaasterkerk, 7 te Marseille. Gouwe. pass. 6 Las Palmas n. Hamburg. Grote Beer. fi te Lorenzo Marquez. Gordias, 8 v. Haifa n. Mersin. los. 6 te Napels. Ganymedes, 8 te Mobile. Haulerwiik. 5 v. Dakar n. Rotterdam. Hecuba, 5 v. New York n. Port au Prince. Heemskerk, 7 200 m. NO. Mombasa. Hestia, pass, fi Lands F.nd n. Brunsbüttelkoog. Hilversum. 7 v. Port Said n. Lands End. Uvdra. 7 te Antwerpen. Helicon. 8 v. Ciudad Trujillo te Maraeaibo. Tloc. fi te Napels. Indrapoern. 8 v. Marseille te Genua. Joh. v. Oldenbarnevelt. 7 v. Melbourne naar Sydney. Java, 8 v. Djibouti te Port Soedan. Kertosono. 7 te San Francisco. Kota Gedeh, pass. 7 Gibraltar n. Halifax. Karimata. 7 v. Amsterdam n. Londen. Kota Gede, 6 Algiers n. Halifax. Kedoe. pass. 7 Lissabon n. Rotterdam. Larenberg, 6 v. Lagos n. Rivercess. Lawak. 7 te Los Angeles. Leersum. 3 te Savannah. Lekhaven, fi v. Rotterdam n. Buenos Aires. Lemsterkerk, 7 dwars Perim n. Bahrein. Leopoldskerk. pass. 7 Vlissingen n. Antw. Liseta, 7 v. Pladiu n. Port Dickson. Linge. pass. 7 Las Palmas n. Rotterdam. Lauren.skerk. 7 v. Marseille 8 te Genua. Luna. 7 te Amsterdam. Mariekerk. pass. fi lissingen n. Antweipen. Muiderkerk, 8 v. Hongkong n. Manilla. Meerkerk 8 te Genua. Zondag is mr. H. J. van Nouhuys, substi tuut-officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam, tijdens een schaatstocht on wel geworden en overleden. Hij was 54 jaar. De heer van Nouhuys, die in Amsterdam ge boren werd, studeerde aan de universiteit van Leiden en vestigde zich als advo caat en procureur te 's-Gravenhage. In November 1934 werd hij ambtenaar van het openbaar ministerie te Rotterdam en op 20 Januari 1942 substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Amster dam. Marken, 7 te Bushire. Maasdam, fi te Norfolk 7 v. Norfolk te N. York. Maas. 7 te Tunis. Mentor, 8 v. Malta te Alexandria. Macoma, 6 v. Rotterdam n. Amhle. Malea, fi v. Londen n. Huil. Markelo, 7 v. Kopenhagen te Rotterdam. Mataram, pass. 6 Gibraltar n. Beyrouth. Modjokerto, 7 te Chenbon Merwede, 8 v. rede Vlissingen n. Antwerpen. Noordam, 8 v. New York te Rotterdam. Orion. 7 Ouessant Repass n. Oran. Oranje, fi v. Singapore te Priok. Oranjefontein, 7 te East London. Peperkust, 8 v. Takoradi n. Freetown. Polyphemus, fi v. Aden n. Suez. Prins Fred. Willem, 7 v. Carthagena n. Londen. Polydorus, pass, 7 Ceylon n. Aden. Prins Maurits, pass. 7 Teneriffe n. Bordeaux. Prins Philips Willem, 9 v. Le Havre te Dakar verwacht. Ri.inkerk, 8 te Aden. Ridderkerk, 7 v. Port Said n. Genua Ridderkerk, 7 te Port Said. Radja, 6 te Port Swettenham. Raki, fi v. Genua n. Port Said. Riouw, 7 te Newport News. Rondo, R te Penang verwacht. Rotti, pass. 6 Minikoy n. Penang. Rijndam, 7 300 m. O. New York n. Rotterdam. Rijnland, 8 v. Hamburg te Amsterdam. Salawati, 6 te Genua. Saroena, 7 v. Pladju n. Soerabaja. Schie, pass. 7 Ouessant n. Tunis. Sheratan, 7 v. Las Piederas n. Philadelphia. Slamat. 7 te Dramman. Stad Breda, pass. 7 Northforeland. Stad Dordrecht, 6 v. Port Empedocle n. Huelva. Stad Leiden, pass. 7 Niton. Stad Maastricht, 6 v. Palermo n. Sfax. Stad Schiedam, pass 7 Kp. St. Vincent naar Vlaardingen. Stad Rotterdam, 7 te Immingham. Straat Soenda, 6 v. Hongkong n. Manilla. Sumatra, 7 v. Balikpapan n. Makassar. Sibajak, pass. 7 Bougaronie n. Port Said. Saparoea, 7 v. Hamburg te Gdynia. Sarangan. 8 v. Manilla n. Soerabaja. Slamat, vertr. 11 v. Damman n. Bahrein. Stentor, 8 te Trinidad. Tara, 7 v. St. Vincent n. Rio de Janeiro. Tawali, 7 te Hamburg. Tegelberg, 7 te Moji. Teucer 7 te Gravesend. Thalatta, 7 v. Liverpool n. Port Said. Titus, fi v. Leixoes te Rotterdam. Trajanus, 7 Hamburg verwacht. Ternate, pass. 7 Ceylon n. Singapore. Tiba, verm. 13 v. Necochea n. Rotterdam. Tomini, 7 v. Singapore n. Port Said. Utrecht, 8 v. Belawan te Penang. Van Linschoten, 8 te Rotterdam. Van Spilbergen, 7 v. Freetown n. Abidjan. Waterman, 7 v. Kaapstad n. Walvisbay. Wieldrecht, 7 te Napels. Woen9drecht, pass. 7 Lizard n. Rotterdam. Westerdam. B 680 m. O.NO. Bermuda. Willemstad. 7 v. Curagao n. Aruba. Zijpenberg; 7 Ouessant gepass n. Emden. Zuiderkruis, 7 Oostp. Cuba gepass. n- N. York. Zonnewijk, 8 te Curagao. KLEINE VAART Albergen. 6 dwars lie de Bas 8 te Terneuzen verwacht. Anna b. 6 v. Newport Mon n. Amsterdam. Arienoldus-G, 5 v. Amsterdam n. Fecamp. Arnoudspolder, 6 Rotterdam verwacht. Atlas, 5 v. Iquique n. Amsterdam. Beekbergen, 6 te Basseindre. Birmingham, 5 v. Hsrlingen n. Goole. Audacia, 6 op de Tyne verwacht. Binnenhaven, 6 te Rouen verwacht. Boreas, 5 v. Oran naar Tunis. Bree Helle, vertr. fi v. London n. Rotterdam. Brem, 9 te Rotterdam verwacht. Carpo, 6 te Rotterdam verwacht. Continental, pass. 6 Vlissingen n. Gent. Coolhaven, 7 Port Lyautey verwacht. Coolsingel, 5 v. Waterford te Dean. Cornelia b II, fi 10 m. ZW. St. Nazaire. Dacapo. fi te St. Nazaire. Daviena Goekoop, 5 v. Portsmouth te Roscoff. Deo Duee, pass. 6 Westlander n. Malmö. Diligentia, 5 v. Ipswich te Thameshaven. Driebergen, 6 te Caen. Fedala, 5 v. Aalborg n. Ventspils. Ferocia, verm. 6 v. Liverpool n. Par. Fiducia, verm. 6 v. Londen n. Rotterdam. Fraoka II. 5 v. Southampton n. St. BrieuX 8 dwars Sark. Gaasterland, 6 v. Rotterdam n. Kingslynn. Harold, 5 te Sandefjord. Hartel, vertr. 8 v. Penryn n. Duinkerken. Haskerland, 6 v. Rotterdam n. Goole. Hast V, 5 v. Dover n. Alderney. Ingeborg, 5 v. Alesund n. Frederikstad. Java. 5 v. Poole te Morlaix. Kcnitra. 5 v. Casablanca n. Rouen. Koningshaven verm. fi v. Gothenburg n. R'dam Lucas Bols II. 5 te Ipswich. Lydia, fi te Lor.den verwacht. Marcella, fi v. Amsterdam te Rotterdam. Msrkab, 6 15 m. N. Bornholm. Menkar, 10 St. Vincent verwacht. Meres, 13 Montevideo verwacht. Merwehaven. pass fi Ouessant n. Londen. Mirisland, 5 v. Leith n. Rotterdam. Midas, 5 v. Venetië n. Triest. Mirzam, B v. Nantes n. Bordeaux. Monica, 6 v. Ordnancework n. Billingham Muphrid. 5 v. Garston n. Terneuzen. Nepltie b, fi v. Marans n. Cardiff: Nieuwe'haven vertr. fi v. Rotterdam n. Malmö. Nieuwland. fi v. Rotterdam n. Grangemouth. Noord. 7 v. Hamburg te Sandefjord verw. Noorderhaven, pass. 6 Vlissingen n. Gent. Nero, 5 v. A'dam n. Gothenburg. Nottingham, fi v. Rotterdam n. Leith. Olive, fi v. Londen te Vlissingen. Olwe, 6 v. Vlissingen n. Grimsby. Pavo, 5 te Bordeaux. Ponza, 5 te Antwerpen. Prior, 5 te Londen. Rosemarie, 5 v. Aarhus n. Fredericia. Sirius, 6 v. Londen n. Duinkerken. Strijpe, verm. 8 v. Jersey n. Rouen. Theano, 5 v. Waterfjord n. Londen Theodora, B te Drammen. Vindicat Atque Polit, 6 v. Requejada te Calais verwacht. Vlier, fi v. Antwerpen te Rotterdam verwacht. Vrouwepolder, pass. 7 Oporto verwacht. Walcheren, B v. Swansea te Caen. Westerdok, 5 v. Great Yarmouth n. Norresundby Willy. 6 40 m. N. Longships n. Liverpool. Zondagmorgen vierde het echtpaar Creulzeu-Quaedvlieg te Kerkrade zijn gouden huwelijksfeest Dit feit is op zichzelf niet zo bijzonder, ware het niet, dat het in Limburg gebruik is dat het jubilerende echtpaar met muziek ter kerke wordt gebracht. Door de Zondagswet, welke het ten gehore brengen van muziek vóór 12 uur verbiedt, zou het ditmaal onmogelijk zijn aan de oude traditie te voldoen. Men heeft echter een originele manier gevonden om het echtpaar met muziek naar de kerk te begeleiden en toch de ivet niet te schenden: het bruidspaar woont namelijk aan de befaamde Nieuw- straat, waar dwars doorheen de Nederlands-Duitse grens loopt. Toen het bruidspaar dan ook Zondagochtend in stille tocht ter kerke ging, klonken vanaf de Duitse zijde van de weg de opgewekte tonen van de Duitse Musikkapelle van het nabijgelegen Herzogenrath-Strasz, dat aan de andere zijde van het prikkeldraad hei gouden echtpaar naar de kerk begeleidde.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8