DEMONSTRATIE Rheumatiekbestrijding staat in middelpunt der belangstelling Kort en bondig Bloemendaal Pastoor Beune begraven Eredoctoraat voor dr. P. J. Waardenburg Géén verlies op ons helicop ter-net" Weerschepen blijven mogelijk behouden Nederland centrum van experimentele embryologie Amsterdamse Beurs Heemstede Knoflox HEINZ producten WO ENSD AG 10 FE B R U.Ait.I-1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Prof M. Cobbenliagen overleden Twaalf jaar wegens poging tot moord Dies-viering te Leiden Advies aan nieuwe bazen Sabena: Conferentie in Parijs Meteorologen staken op Franse vliegvelden Internationaal „ploegwerk" in Utrecht begonnen Documentaire film over Amsterdam Scheepvaart ADVERTEERT IN DIT BLAD De belangstelling: voor het rheumavraag- stuk neemt in brede kringen toe. Te lang reeds zijn rheuma en rheumapatiënt ver waarloosd geworden, ondanks pogingen van vooraanstaande figuren om al enkele tientallen jaren geleden bij overheid en particulier aandacht voor deze kwellende ziekte te vragen, aldus deelde mr. H. B. YVildt Meyboom te Overveen, secretaris van de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiek- bestrijding, ons mee naar aanleiding van de Zaterdag in Haarlem en Heemstede te houden collecte. De vereniging is in 1926 in het leven ge roepen en door gebrek aan geldmiddelen vermocht zij niet te verwezenlijken dat gene, wat zij zich onder meer tot doel had gesteld, te weten een volksbeweging te ont ketenen teneinde de opbouw van een doel treffende rheumatiekbestrijding mogelijk te maken. Dat er niettemin ook in de aan vang successen vielen te boeken, is wel in de eerste plaats te danken aan het onver moeid streven van de Amsterdamse rheu- matoloog dr. Jan van Breemen, die ver schillende activiteiten heeft weten te ont plooien. Verder heeft prof. dr. Muntendam na de tweede wereldoorlog geijverd om de Nederlandse Vereniging tot groter activiteit te bewegen. In 1950 is het bestuur gereor ganiseerd en sedert zijn ingeschakeld alle instanties en organisaties, die bij de be hartiging van het desbetreffende vraagstuk betrokken kunnen zijn. De taak van de medische uitvoering is in handen van de rheumatologen, doch propa ganda en fondssenwerving werden als pri maire verrichting van de vereniging voor op gesteld. In breed verband gezien, kan het zó worden gesteld dat haar taak drie aspecten heeft, teweten een wetenschappe lijke, een organisatorische en een sociaal- economische kant. De eerste, de weten schappelijke, is van bescheiden vorm; hier in werkt zij nauw samen met de Neder landse Vereniging van Rheumatologen en ook met de Stichting Rheumatiekfonds dr. Jan van Breemen. Organisatorisch ver zamelt zij studiemateriaal en documentatie, zulks ten dienste van haar steunpunten in den lande, hetzij dit zijn de Kruisvereni gingen of de steunverenigingen, die plaat selijk worden opgericht. In hecht contact met die lichamen stimu leert de vereniging ook regionaal de rheu matiekbestrijding en draagt zij bij aan een landelijke coördinatie op dit gebied. Over bekend is voorts uit ervaring, welke grote sociale en economische problemen er overi gens rijzen met betrekking tot de brede groepen van patiënten, die men in het alge meen als rheuma patiënten samenvat. Het verlies aan arbeidsproductiviteit door ziekteverzuim of invaliditeit tengevolge van rheumatiek is vele malen groter dan door welke ziekte ook. Dit kost de gemeen schap meer dan 70 millioen gulden per jaar! En zijn niet de kwellende pijnen en het langdurig leed, dat een tot invaliditeit gedoemde patiënt en zijn familie drukt een belangrijke factor? Intussen moet men niet denken, dat elke rheumatische aandoening tot ernstige gevolgen leidt. Hieromtrent kan men veel zeer interessante aanwijzin gen lezen in het onlangs verschenen en ook voor leken begrijpelijke handboekje over ..Rheumatiek, vormen, oorzaken, behande- deling en bestrijding" van de bekende rheu- matoloog dr. J. J. de Blécourt, lector aan de Universiteit te Groningen. Behalve opsporing en eerste onderzoek 59 Vonmorgen is in de kerk van de Aller heiligste Drieëenheid te Bloemendaal een Heilige Mis opgedragen voor pastoor L. A. J. M. Beune van deze parochie die Zondag is overleden. De Mis werd opgedragen door deken B. Kuilman uit Haarlem, geassis teerd door de kapelaans H. Roozen, Gh. de Waard en J. Hansen. Na de Mis sprak rector H. Sondael uit Oegstgeest de lijkrede uit. Pastoor Beune werd geboren te Amsterdam op 18 April 1896 en werd op 21 Mei 1921 tot priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Oegstgeest, Schiedam, Amsterdam en Haarlem-Noord. (Liduina). Van 1934 tot 1946 was hij verbopdsmoderator van het Verbond van Katholieke Jonge Midden standsverenigingen en rector van het Sint Lid'uinagesticht te Leiden. Van 5 Januari 1946 af was de heer Beune pastoor te Bloemendaal. Rector Sondael kenmerkte pastoor Beune als een nederig mens, die er alles voor over had om anderen zo veel mogelijk te hel pen. Pastoor Beune had één verlangen: Een goed pastoor te zijn. Zijn parochianen wa ren altijd in zijn gedachten en hij leefde met hen mee. Al wat hij deed was priester zijn. Pastoor Beune had ook een grote liefde voor zijn familie, waar hij vaak mee samen kwam. Hij was gul, royaal, hartelijk en bezorgd voor zijn kapelaans. Het devies wat hij meegaf was: Man van karakter, man van de daad. Pastoor Beune wist maar al te goed dat hij mens was. Hij was een man van karakter, meelevend en me delijdend. Men heeft hem nooit een kwaad woord horen spreken over mensen die met hem van gedachten verschilden. Voor al les was hij priester. God heeft pastoor Beune's gebed ver hoord. Hij heeft geen lang ziekbed gehad. Hij is God dankbaar voor alles wat hij ont- .ving in zijn leven. Hij is priester tot in eeuwigheid. Na de lijkrede van rector Sondael, droe gen parochianen de kist van het kerkge bouw aan de Zomerzorgerlaan naar het Sint Adelbertuskerkhof aan de Dennen weg. Ruim 200 andere parochianen, man nen en vrouwen, jongens en meisjes volg den de baar langs de met een wit sneeuw kleed bedekte Bloemendaalseweg, de Rus- tenburgerweg en de Kennemerweg naar de Dennenweg, waar het stoffelijk over schot van pastoor Beune in het priester graf op de heuvel naast de Kapel werd bijgezet. Dit geschiedde in aanwezigheid van honderden parochianen en belang stellenden. Onder hen bevonden zich rector Van Kampen uit Breda, de Monseigneurs Van den Berg en Jansen uit Utrecht, bur gemeester jhr. mr. C. J. A. Den Tex, wet houder mej. dr. M. E. Nolte, de heer J. F. M. Pinxter, fractie-voorzitter van de KVP in de gemeenteraad en vele anderen. Zij bevonden zich eveneens onder de ruim vijfhonderd aanwezigen, die de dienst in de kerk meemaakten. Aan het graf werd de plechtige absoüte verricht door pastoor H. Roelvink en rec tor H. SonöaeL Laatstgenoemde, een neef van de overleden pastoor Bëuhe, dankte de talrijke belangstellenden hebben consultatiebureaux ook nog tot taak de sociale verzorging van de patiënt tijdens en na zijn ziekte. Deze sociale taak is een onderdeel van de rheumatiekbestrijding, dat voor het volledig herstel van de patiënt van groot belang is, omdat hierdoor ge tracht wordt hem niet alleen lichamelijk beter te maken doch tevens hem zijn plaats in de maatschappij volledig te doen in nemen. In de gevallen welke een bepaald ernstig karakter hebben, kan naar het oordeel van de bevoegde rheumatologen een effectieve behandeling om invaliditeit te voorkomen, Of bestaande invaliditeit zoveel als nog mogelijk is te verminderen 't best plaats vin den in een speciale rheumakliniek of een aparte rheuma-afdeling van een algemeen ziekenhuis. Er bestaan in ons land reeds enige mogelijkheden daartoe, doch deze tellen in totaal ongeveer 350 bedden, ter wijl het tienvoudige door de rheumatologen nodig wordt geacht. Er wordt naar ge streefd in de daarvoor in aanmerking komende plaatsen de mogelijkheden voor de behandeling belangrijk uit te breiden. Dit te bevorderen is ook de taak van de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiek bestrijding te s-Gravenhage (giro no. 3385), waarvan Koningin Juliana Be schermvrouwe is. Deze wordt daarbij ge- holnen door plaatselijke corr.ité's, die ook in Haarlem en Heemstede tot het houden van een geldinzameling met volle instem ming van de gemeentelijke autoriteiten zijn gevormd. Moge het beroep, dat deze week in ver schillende vormen op de milddadigheid van de gemeentenaren en de bedrijven voor dit doel zal worden gedaan niet te vergeefs zijn, aldus besloot mr. Wildt Meyboom het gesprek. Te Tilburg is hedenochtend plotseling overleden professor dr. M. J. H. Cobben- hagen, hoogleraar aan de Katholieke Eco nomische Hogeschool te Tilburg. Overeenkomstig de eis van de officier vain justitie heeft de rechtbank te Leeuwarden de 45-jarige gewezen koster van de Gereformeerde Kerk te Bolsward, J. van dier W. wegens poging tot moord op zijn echtgenote door middel van het toedie nen van vergif, veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Als besluit van de Dieeviering der Leidse universiteit is het ere-doctoraat in de ge neeskunde uitgereikt aan dr. P. J. Waar denburg uit Arnhem. De promotor prof. dr. H. W-. Siemens, noemde in zijn toespraak tot dr. Waarden burg deze zeldzame onderscheiding van de Leidse universiteit ten volle gerechtvaar digd, gezien het feit, dat hij de erfelijk heidsleer en het onderzoek van het erfe- lijkheidsvraagstuk in ons land als een apart onderdeel van de medische weten schap heeft geïntroduceerd. Hij deed dit terwijl nog geen van de medici in ons land deze tak van wetenschap als een apart vak erkende. Naast deze wetenschapsbeoefe ning zag hij zich gesteld vnor een uitge breide praktijk in Arnhem. Meer dan 200 publicaties verschenen van zijn hand, waarvan meer dan 160 op het gebied van de erfelijkheidsleer. Prof. Siemens herin nerde aan de talloze bijzondere vondsten van dr. Waardenburg op medisch terrein en legde de nadruk op de grote internatio nale naam, die hij zich verwierf, waarvan vele binnen- en buitenlandse onderschei dingen het gevolg waren. Universiteit en strafrecht In de Stadsgehoorzaal heeft de rector- magnificus, prof. mr. J. M. van Bemmelen, de Dies-rede gehouden over „Universiteit en strafrecht". Na een historisch-philoso- fische inleiding zei prof. Van Bemmelen, dat goed en kwaad realiteiten zijn in de menselijke geest. Voor hem staat het vast dat juist uit de conflicten tussen onze ver schillende neigingen en uit de verschillen die er tussen mensen bestaan, de crimina liteit me twetmatigheid voortvloeit. Naast het intelligentiequotiënt zou men kunnen spreken van een moraliteitsquotient. Van mensen met een moraliteitsquotient be neden het normale mag men geen mora liteit verwachten als van een normaal mens. Stellig meende prof. Van Bemmelen te moeten ontkennen, dat uit die wetmatig heid zou voortvloeien de opheffing van de verantwoordelijkheid van de mens of de zinloosheid van alle beloning en straf. Steeds groter wordende groepen worden via bepaalde maatregelen en voorwaarde lijke veroordeling aan de eigenlijke straf onttrokken, omdat men inziet dat zij tot hun verkeerde daden gebracht worden door oorzaken waaraan zij niets konden doen. Prof. Van Bemmelen was van mening, dat men steeds meer oorzaken van crimi naliteit zal ontdekken waarvan vast zal komen te staan, dat de individuele dader er niets aan toe of af heeft kunnen doen, dus dat hij daaraan geen schuld heeft. De menselijke verantwoordelijkheid kan ech ter niet worden uitgeschakeld, want be wondering over goede en afkeuring over verkeerde daden zal nimmer geheel ver dwijnen. Toch zal het toenemend besef van de eigenlijke oorzaken der misdadig heid de verontwaardiging over misdaden steeds verder verzachten. Om die reden is alles wat thans reeds bijdraagt tot huma nisering van straf van harte toe te juichen. In de wedstrijd „Baas boven baas", uit geschreven door de redactie van het blad van die naam, een uitgave van het Neder lands Instituut voor Efficiency, heeft de hoofdbaas van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. de heer S. Ne- derlof, de eerste prijs gewonnen, bestaande uit een bedrag van 50. Als wisselprijs mocht hij het bronzen beeld van de beeld houwer Theo van der Nahmer mee naar huis nemen. Er waren 148 inzendingen geweest, die allen een antwoord bevatten op de vraag, wat het beste advies werd geacht, dat men geven kon aan de arbeider die plotseling tot baas was bevorderd. (Van onze correspondent in Brussel) Van de zijde der Sabena wordt mede gedeeld, dat de beschouwingen van de heer Kolff, directeur van het Rotterdams Heli copter Syndicaat, als zou deze Belgische N.V. tot exploitatie van het luchtverkeer zes ton per jaar op haar helicopterlijn Brussel-Rotterdam verliezen, van alle grond ontbloot zijn. Wanneer men het gehele helicopternet beschouwt is het momenteel reeds zo, dat er geen verlies op de exploitatie is. Het verlies op de eigenlijke helicopter-exploi- tatie wordt namelijk goed gemaakt door het feit dat de Sabena er in geslaagd is een nieuwe pasagiers-cliëntèle met over zeese bestemmingen, via de heliports, naar het internationale vliegveld van Meisbroek bij Brussel te brengen. Daar stappen die passagiers over op de lijnviiegtuigen van de Sabena. Dit is voornamelijk het geval met de passagiers uit Bonn en Keulen, welke plaatsen ver afgelegen zijn van de inter nationale vliegvelden, maar ook te Rotter dam hebben passagiers van de helicopter gebruik gemaakt om bijvoorbeeld naar de Belgische Congo te vliegen. Het gaat hi?r om een cliëntèle, die zon der de Sabena-helicopterdienst met andere maatschappijen zou hebben gevlogen. Bovendien wees men er ons op dat de berekening van de heer Kolff niet steunt op door de Sabena verstrekte gegevens, die alleen precies kan weten wat het te kort is. Men vraagt zich dus af op welke basis de heer Kolff het verlies van zes ton heeft berekend. PARIJS, (ANP) Bij de opening van de internationale conferentie over de weer schepen op de Atlantische Oceaan, die gis teren in het U.N.E.S.C.O.-gebouw te Pa rijs is begonnen, is het hoofd van de Ne derlandse delegatie, de heer A. P. Dekker, waarnemend directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst en hoofd van de Ne derlandse weerschepencommissie, bij ac clamatie tot voorzitter gekozen. De heer Dekker heeft ook de vorige conferentie over hetzelfde onderwerp, in Juli 1953 te Brigh ton gehouden, gepresideerd. De conferentie, die vermoedelijk twee of drie weken zal duren, zal zich bezig houden met het lot van de 25 weerschepen, die samen tien drijvende meteorologische observatieposten op de Atlantische Oceaan vormen. Volgens een overeenkomst, die in 1946 getekend en in 1949 gewijzigd werd, worden 14 van deze schepen onderhouden door de Verenigde Staten, vier door Enge land, twee door Nederland, Frankrijk en Noorwegen en één door Canada. In October 1953 heeft de Amerikaanse regering aangekondigd dat zij zich geheel uit de weerschepenorganisatie wilde te rugtrekken, omdat de kosten voor de Ver enigde Staten te hoog zijn. Van het totale bedrag van bijna zeventien-en-een-half millioen dollar, dat de organisatie jaarlijks kost, h<?eft Amerika tot dusver namelijk 13.6 millioen dollar betaald. In conferentiekringen wordt deze Ameri kaanse stap van verleden jaar op verschil lende wijzen uitgelegd. Sommigen ver klaren deze uit het feit, dat het werk van de weerschepenorganisatie niet meer zo belangrijk is voor de luchtvaart als in 1946. De betekenis der organisatie zou voor de Europese landbouw en visserij veel groter zijn dan voor de Amerikaanse. Deze en andere motieven zouden in Washington zijn aangevoerd om de indruk te vestigen dat de bijdrage aan de weerschepenorga nisatie een luxe is, die de Amerikaanse regering zich niet langer behoeft te per mitteren. Maar toen het besluit bekend werd zijn er zoveel protesten opgegaan dat de regering-Eisenhower op 22 December bekend maakte, dat zij toch wel bereid was een beperkt aantal weerschepen te hand haven. In het licht van deze laatste verklaring zal de conferentie er dus naar streven de organisatie voort te zetten, zij het dan ook dat er nieuwe technische en financiële regelingen zullen moeten worden getroffen. PARIJS. (Reuter). Het personeel vam de meteorologische düenst on de Parijse vliegvelden Le Bourget' en Orly zijn van daag voor onbepaalde tijd in staking ge gaan ter ondersteuning van looneisen. Het luchtverkeer ondervindt vertraging, overi gens niet zo zeer als gevolg van deze sta king als wel tengevolge van slechte weers omstandigheden. De staikingsoproep, die oorspronkelijk van de Katholieke, de socialistische en de communistische vakbond was uitgegaan, is alleen dooi- laatstgenoemde organisatie ge handhaafd, nadat de socialistische en de Katholieke vakverenigingsleiders hadden besloten, nog enige dagen te wachten met het oog op een mogelijk vergelijk. Het merendeel van het betrokken personeel heeft echter aan de oproep gehoor gege ven. Slechts een kleine groep is op het werk verschenen om op te treden in geval van nood. In totaal zijn 1800 employé's bij de sta king betrokken, van wie sommigen niet meer dan ongeveer 250 gulden per maand verdienen. Dinsdag is in het Hubrechtlaboratorium te Utrecht het eerste internationale „ploeg werk" op het gebied der experimentele embryologie, (de wetenschap van de ont-» wikkeling der wordingskiemen) officieel geopend. Aan dit werk, dat om het andere jaar in het Hubrechtlaboratorium zal wor den verricht, zullen jonge embryologen uit verschillende landen der wereld deelnemen. Het opent de mogelijkheid nader te kun nen komen tot de kennis der fundamentele ontwikkelingsprocessen. De eerste spreker bij deze opening was prof. dr. J. Boeke, oud-hoogleraar in de histologie en embryologie te Utrecht en voorzitter van de afdeling embryologie van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschap pen te Amsterdam. Hij schetste de rol die nu wijlen prof. Hubrecht heeft gespeeld in de embryologische wetenschap, hoe deze in 1911 zijn steun verleende bij de stich ting van het naar hem genoemde instituut dat het enige internationale centrum voor deze tak van wetenschap bleef. Thans vormt het laboratorium een sectie van de Unesco en is het het centrale punt voor de vergelijkende embryologie. In het museum van het laboratorium staan collecties uit de gehele wereld ter beschikking, maar ook de eigen verzameling werd voortdurend uitgebreid. Prof. dr. Ch. P. Raven, hoogleraar in de zoölogie, dierengeographie en vergelijken de anatomie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, gaf een overzicht van de reorga nisatie der instelling na de laatste oorlog. Aan het „ploegwerk" wordt deelgeno men door 10 onderzoekers uit 9 landen. Twee komen er uit Japan, de anderen uit Canada, Duitsland, Groot-Brittannië, Is rael, Italië, Nederland, Turkije en de Ver enigde Staten. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad het voorstel doen toekomen een documentaire film over Amsterdam te doen vervaardigen en daarvoor een crediet van 37.500 beschikbaar te stellen. Slotkoers Openings gisteren koersen 5-3 X Nederl.'47 99% 99 X A.K.U 193'4 192X 244% 244 X Philips Gloeil. 224X 227 •Con. Petroleum 381K 382X A'dam Rubber 147X 145X Holl. Amer. Lijn 151 X 151X N. Scheepv. Unie 140 X 137 X H.V.A 136 136X 122 121 Amsterd. Bank 190X 190X Ned. Handel Mij. 174 174X Rotterd. Bank 178X 178X Twentsche Bank 178% 179 Anaconda Copper 337/in 33% Bethlehem Steel 56% 56 Republic Steel 49 49% Shell Union 87 x 87 X Tidewater 21,5/ia 21% U. S. Steel 41X 41X Aagtedijk, 14 v. Victoria te New York verwacht Aalsdijk, 11 v. New York te Rotterdam. Abbedijk, 3 te New York. Alblasserdijk, verm. 13 v. Houston en 15 v. Gal veston n. Rotterdam. Adinda, 8 v. Sungeigerong n. Bankok. Aletta. 8 v. Saigon n. Haiphong. Alwaki, 11 v. Santos te Buenos Aires verw. Amstelpark, 8 te Hampton Roads, more. Argos, 8 v. Gibraltar n. Savotia. Christi. Alioth, 9 v. Las Palmas n. Antwerpen. Altair, pass. 8 St. Paulsrock n. Las Palmas Aldabi, 8 te Montevideo. Alhena, 8 te Antwerpen. Amor, 8 v. Catania n. Messina. Amstelkroon, 9 v. La Guaira n. Curasao. Abbekerk, 8 300 m. ZW. Cocos eil. Algenib, 8 90 m. ZW. Finisterre. Amsteldijk, 8 930 m. W. Flores. Armilla, 8 210 m. Z.ZW. Kp. Padaran. Arundo, 8 420 m. ZW. Cocos eil. Aagtekerk. 10 te Hongkong. .Agatha, 9 v. Telokanson n. Pladju. /ymkerlj, 9 v. Marsejiie n. Pvjiijke1"^ fmpenan, verm. 13 v. Rotterdam n. r.rienk'erk, pass. 9 Óuessant n. Ant ntonia. 4 v. Singapore n. Haiphong. A pp iog cd ijk, 9 v. New York n. Boston. Ariadne, pass. 9 Óuessant n. Amsterdam. Arkeldijk, 10 te Brownsville. Aalsdijk 9 te Antwerpen. Alderamin, 9 v. Karachi n. Bombay. Ariadne, pass. 10 Wight n. Amsterdam. Averdijk, 9 te New York. Axeidijk, 9 dwars Scilly's n. New York. Barito. 9 te Kroe. Bloemfontein, pass. 8 Dakar n. Las Palmas. Blommersdijk, verm. 11 v. Rotterdam n. N. York Boskoop, 8 v. Carthagena n. Aruba. Bonaire, 8 620 m. NO. Flores n. Plymouth, Borneo, 9 v. New Orleans te Tampa. Bennekom, 8 v Pisco te Callao. Bintang, pass. 8 Gibraltar n. Amsterdam. Boschfontein 9 v. Zanzibar te Tanga. Barimun, 7 v. Kaimana n. Merauke. Bintang, 8 120 m. O Gibraltar. Bali, 9 v. Port Said 12 Napels verwacht. Bantam, 8 v. Colombo n. Aden. Billiton, 15 Balboa verwacht. Bintang, pass. 9 Kp. Vincent 13 A'dam verw. Clavella, 8 te Napels. Corilla, 8 te Yokohama. Coryda, 8 v. Cristobal n. Curasao. Cottica, 8 v. Trinidad n. Paramaribo. Castor, 8 v. Hamburg n. Amsterdam. Callisto, 8 80 m. NO. Flores. Caltex Delft, 8 dwars Casquets n. Sidon. Caltex Leiden, 8 150 m. N.NO. Finisterre. Caltex Padang, 8 Kp. de Gata gepass. n. Singa pore. Caltex,Pernis, pass. 8 Burlings n. Rotterdam. Camphuys, 9 te Gorontalo. Caltex The Hague, pass. 9 Sicilië n. R dam. Caltex Utrecht, 9 rede Vlissingen n. Sidon. Crotienbui'gfri. 9 te Bordeaux. Dalerdijk, verm. 10 v Mobile n. New Orleans. Duivendrecht, 6 te New Orleans. E,sso Rotterdam, 8 v. Le Havre n. Aruba. Eendracht, verm. 9 v. Haifa n. Akcay. Eemdijk verm. 11 v. R'dam n. Golf v. Mexico. Ena, 9 te Balikpapan. Eos, pass. 9 Óuessant n. Lissabon. Esso Amsterdam, pass. 8 Runsal Jebel naar Rastanura. Enggano, verm. 10 v. Calcutta n. Malabar. Erina, 15 Stanlow verwacht. Eemland, pass. 10 Finisterre n. Amsterdam. Friesland (KRL)10 v. Bombay n. Cocanada Groote Kerk, 8 te Durban. Grote Beer, 8 380 m. W. ten Z. Valentia. Gadilla, 25 v. Curagao te Yokohama verw. Garoet, 9 v. Tj. Priok n. Singapore. Heemskerk, pass. 8 Mogadisco n. Suez. Hoogkerk, 9 te Kobe. Hathor, 8 v. Haifa n. Antwerpen. Hermes, 7 v. Bilbao n. Cristobal. Hestia, 9 te Brunsbüttel. Hera, 9 te Cumana. Hydra, 9 v. Antwerpen n. Amsterdam. Hector, 10 v. Valencia n. Rotterdam. Hilversum, pas. 10 Malta n. Lards End. Indrapoera, 13 Port Said verwacht. Ivoorkust, pass. 9 Monrovia n. Freetown. Ino, 28 v. Jaomel n. Curagao. Jupiter, pass. Gibraltar n. Amsterdam. Jagersfontein, 9 v. Antwerpen n. Amsterdam. Java, 10 Suez verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, 10 v. Sydney n. Aden Kota Inten, 8 v. Halifax n. Alexandria. Kedoe, te Rotterdam verwacht. Kit ld recht, 7 v. Colombo n. Aden. Kalabahi, 8 150 m. O ten N. Buton. Kasimbar, 9 v. Ambon te Makassar. Karimata. pass. 9 Finisterre 15 Port Said verw. Kertosono, 11 Los Angeles verwacht. Laagkerk, 8 v. Rotterdam n. Calcutta. Lekkerkerk, 8 te Suez. Loenerkerk, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Loosdrecht, vertr. 12 v. Rangoon n. Calcutta. Limburg, 4 te Seattle. Langkoeas, 8 v. Tj. Priok n. Bangkok. Le Maire, 9 te Palembang. Lemsterkerk, 8 170 m. O. Aden. Lekhaven, pass. 9 Finisterre n. Las Palmas. Laurenskerk, 10 v. Genua n. Alexandrië. Leuvekerk 11 te Karachi verwacht. Lutterkerk, 7 te Karachi. Leopoldskerk. 9 te Antwerpen. Laagkerk, pass. Dutigeness n. Marseille. Luna. 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Maasdam, verm. 9 v. New York n. St. Thomds. Mcrwede, 8 te Antwerpen. Maas, 8 v. Tunis n. Oran. Mariekerk. 8 v. Antwerpen n. Las Palmas. Muiderkerk. 10 v. Hongkong te Manila. Maasland, 8 580 m. NW. St. Paulsrock. Macoma. 8 v. Hamble n. Avonmouth. Macuba, 8 ten Westen Luzon n. Kawasaki. Minjak, 9 v. Gorontalo te Posso. Mi tra, 8 20 m. NW. Algiers. Madoera, verm. 15 v. Durban n. Lorenzo Marquez Malvina, 5 v. Tarakan n. Balikpapan. Marken. 17 Basrah verwacht. Mataram. 9 dwars Malta 11 Beyrouth verwacht. Mirza 7 Kawasaki verwacht. Mvonia, 11 Adelaide verwacht. Maasdam, 9 v. New York n. St. Thomas. Molenkerk, 10 v. Las Palmas n. Kaapstad. Meliskerk, 9 v. Antwerpen n. Genua. Nieuw Amsterdam, 8 te New York vertr. 11 v. New York n. Port au Prince. Noordam, veitr. 13 v. Rotterdam n. New York. Notos, pass. 8 Gibraltar n. Amsterdam. Nestor, 10 v. Amsterdam n. Rotterdam. Ondina, 8 v. Chittagong n. Singapore. Oranjefontein, 9 v. East London te Durban. Orion, 8 Finisterre gepass. n. Oran. Omala, 10 te Adelaide. Oranje, vertr. 13 v. Tj. Priok n. Amsterdam. Pendrecht, 11 Paulsboro verwacht. Polydorus, pass. 3 Mir.ikoy n. Aden. Polyphemus, 9 Suez verw. Prins Fred. Willem, pass. 8 Kp. Vincent n. Londen Pygmalion, 9 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince Perna, 8 250 m. N. Darwin. Prins Willem III, 8 150 m. Z.ZO. Kanarische eil. Poelau Laut, pass. 9 Daedalus 11 Aden verw. Poseidon, pass. 9 Mona eil n. Curagao. Prins Fred. Hendrik, 10 te Halifax. Prnis Joh. W. Friso, pass. 9 Kp. St. Vincent n. Alexandrië. Rijndam, 13 Cobh Ierl. verw. Rondo. 9 te Belawan. Radja, 12 Tj. Priok verwacht. Raki pas. 9 Kreta n. Port Said. Rafaela, 9 v. Bangkok n. Pladju. Rempang, verm. 9 v. Calcutta n. Penang. Ridderkerk, pas. 9 Westp. Kreta n. Genua. Rijnkerk, 9 Kp. Guardafui n. Penang. Roepat, pass. 10 Minikoy n. Djibouti. Riouw. 9 te New York. Rita. 10 te Bangkok. Roebiah, 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Rotula, 10 Accra verwacht. Rotti, pas. 10 Sabang n. Penang. Ruys, 7 te Hongkong. Salatiga, 11 te Bahrein verw. Samarinda, vertr. 9 v. Dar es Salaam n. Belawan Saroena, 9 te Soerabaja. Sliedrecht, 9 Mena al Ahmadi verwacht. Sloterdijk, 13 Havanna verwacht. Sheratan, pass. 7 Mona eil. n. Philadelphia. Stentor, 8 v. Trinidad n. Amsterdam. Schie, 8 120 m. NO. Finisterre n. Tunis. Silindoeng, 8 te Belawan. Singkep, 8 v. Soerabaja n. Semarang. Stad Breda, 8 70 m. NO. Óuessant. Stad Vlaardiugen, 8 370 m. N. Azoren. Stanvac Djirak, 8 dwars Str. Singapore naar Saigon. Stanvac Pendopo, pass, a eil. Linga n. Bangkok Stad Alkmaar, 9 te Narvik. Stad Maastricht, 9 v. Sfax n. Rotterdam. Stad Schiedam, 13 Hoek v. Holland verw. Sumatra, 9 v. Makassar n. Panarukan. Sunetta, pass. 9 Kp. Leeuwin n. Melbourne. Salawati. 14 Port Said verwacht. Samarinda 9 v. Dar es Salaam n. Belawan. Saparoea, verm. 11 Gdynia n. Hamburg. Sibajak. pass. 9 120 m. ZW. Kreta 11 Port Said verwacht. Tawali, verm. 12 v. Hamburg n. Antwerpen. Themisto, 8 v. Bremen n. New York. Trajanus. 8 te Hamburg. Tosari, 10 Hoek v. Holland verwacht. Tankhaven TI 0 te Sungeigerong. Tankhaven III, 8 v. Soerabaja n. Sungeigerong Tara, 8 540 m. N. St. Paulsrock. Tibia, 8 490 m. Z.ZW. Hongkong. Tjibodas, 8 v. Bintang n. Singapore. Tabian, verm. 10 v. Los Angeles n. San Francisco Tabinta, 14 La Guaira verwacht. Tarakan, 10 KhorramShar verw. Taria, 22 Singapore verwacht. Tomini, pass. 9 Sabang n. Port Said. Tomori. 13 Genua verwacht. Tegelberg, 8 v. Moji n. Buènos Aires. Tero, 9 Fernando Noronha gep. n. R'dam. Titus, 9 te Amsterdam. Utrecht, 13 Tj. Priok verwacht. Van Spilbergen, 9 te Abidjan. Westerdam 8 v. Bermuda n New York. Westland. 9 v. Buenos Aires te Montevideo. Willemstad, 8 v. Aruba n. Port Limon. Waiwerang. 9 v. Soerabaja te Atapupu. Woensdrecht, pass. 8 Beachyhead n. R'dam. Waal, 9 v. Saloniki n. Izmir. Waterman, 9 v. Waivisbaai n. Las Palmas. Weltevreden. l"3 Belawan verwacht. Wieldrecht, 9 v. Napels n. Tripoli. Willem Ruvs. vertr. 10 v. Rotterdam n. Ti. Priok Wonosari, verm. 13 v. Rotterdam n. Antw. Zonnewijk, 8 v Curacao n. Izmir. Zijpenberg. 8 Dover gepass n. Emden. Zaan, 10 te Zaandam. Zeeland (KRL). 10 Cochin verwacht. Zuiderkruis, 10 New York verwacht. KLEINE VAART Albergen, vertr. 9 v. Terneuzer. n. Rotterdam. Anna b, 9 60 m. ZW. Lundy eil. Algarve, 8 te Avonmouth verwacht. Audaeia, 9 Rotterdam verwacht. Att, 8 v. Hamburg n. Wicklow. Actinia, 6 v. Liverpool n. Cardiff. Annie pass. 8 Vlissingen n. Gent. Betty Anne s, 10 v. Cardiff te Lissabon verw. Bab-T, 7 te Sete. Beekbergen, vertr. 9 v. Basse Indre n. Requejada Bill s, 9 v. Rostock n Hamburg. Claes Comftaen, 9 nog te Barry. Coolhaven, 9 v. Port Lyautey te Casablanca. Corrie b, 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Casana, pass. 8 Vlissingen n. Gothenburg. Coolsingel, 8 v. Dean te Londen. Daje Bohmer, 9 v. d. Torbay n. Dakar. Dollard. 9 v. Rotterdam te Newross verw. Deo Duce. pass. 8 Kiel n. Kopenhagen. Driebergen, vertr. 9 v. Caen n. Birkenhead. Da Capo, pass. 9 Vlissingen n Antwerpen. Deni, 9 v. Antwerpen n. Esb.ierg. Depa, 8 v. St. Brieuc n. Norwich. Erebus, 8 v. Oporto te Antwerpen. Ferocia, 8 v. Liverpool te Par. Express. 8 v. Amsterdam te Rouaan. Frans, 8 v. IJmuiden n. Londen. Gerrie s, 9 v. Cardiff n. Rotterdam. Gre, pass. Vlissingen n. Temeuzen. Henrica b, 9 v. Antwerpen n. IJmuiden. Haskerland, 7 v. Rotterdam te Goole. Hartel, 8-10 te Duinkerken verwacht. Henrica, 9 v. Nar.tes te Tunis verw. Import, 8 v. Lissabon te Antwerpen. Jokurma, 8 v. Barry n. Rochefort. Jorina, 8 v. Londen n. Dublin. Joost, 6 van Londen naar Sete. Jo, vertr. 9 v. Zierikzee n. Rotterdam. Kemphaan, 8 v. Rotterdam te Aarhus. Koningshaven, 9 v. Gothenburg te R'dam verw. Leny, 8 v. Londen n. Rochefort. Leuvehaven, pass. 8 Vlissingen n. Kopenhagen. Leuyehaven, 10 v. Antw. te Kopenhagen verw. Larix, 2 van Goole n. Sete. May Mere, 8 te Genua. Muphrid, pass. 8 Vlissingen n. Terneuzen. Marcella, 9 v. Amsterdam n. Rotterdam. Matthew, 9 v. Dover te Blllingham verw. Menkar, 8 400 m. N.NO. St. Vincent. Merwehaven, vertr. 9 v. Greenhithe n. R'dam. Monica, 8 te Middlesbro. Myfem. 9 nog te Parijs. Mypuck, 8 te Parijs. Midas, 8 v. Ryeka n. Bari. Noorderlicht 9 v. Goole te Par. Neeltje b, 8 v. Marans n. Cardiff. Netta, 8 v. Port Lyautey n. Nantes. Nieuwland. 8 v. Rotterdam te Grangemouth. Noord, 8 Sandefjord n Gdynia Noorderhaven, 8 v. Gent n. Halmstad. Nottingham, 8 v. Rotterdam te Leith. Nijenburgh. 8 v. Middlesbro n. Rotterdam. Nero, 8 te Gothenburg n. Aarhus. Prior, verm. 9 v. Londen. Pavo, 8 van Bordeaux naar Huil. Plato, 8 v. Hamburg n. Gothenburg. Ponto, 5 Ceuta gepass n. Dundee. Ponza, 8 Vlissingen gepass n. Londen. Poortvliet, vertr. 9 v. Swansea n. R'dam. .Rian, 8 v. Antw. te Vlissingen. Rubicon pass 9 Vlissingen n. Gent. Ruby, 8 v. Dublin n. Belfast. Rijnhaven, 8 dwars Finisterre n. Rouaan. Spurt, 10 v. Lissabon te Rotterdam verw. Strijpe, 8 v. Jersey n. Rouaan. Toos. 8 v. Plymouth te Aalborg. Theano, 9 v. Londen te IJmuiden. Theodora, 9 v. Drammen te Kopenhagen verw. Trito, pass. 8 Lizard n. Dublin. Tyro, 8 v. Drogheda n. Rotterdam. Twee Gebroeders, pass. 9 Vlissingen n. Antw. Vindicat Atque Polit, 8 v. Calais n. Teignmouth Vrouwepolder, vertr. 10 v. Oporto n. Rotterdam Westersingel, vertr. 9 v. Cork n. Swansea. Wickenburgh, 8 v Duinkerken n. Londen. Westlaan, 9 v Rotterdam n. Wormerveer. IJsei. pass. 8 lissingen n. Le Havre. BINNENLAND De vorige week werd in haar woning in Leidsendam de 65-jarige mej. M. S. aan getroffen in een toestand, die onmiddellijke overbrenging naar een ziekenhuis nood zakelijk maakte. Zij overleed enkele dagen later, naar men meende, als gevolg van een ernstige graad van bevriezing. Later bleek echter, dat zij kort vóórdat zij in het huis werd gevonden een beroerte had gehad, als gevolg waarvan haar onderlichaam geheel verlamd raakte. Honderdvijftig studenten van de Tech nische Hogeschool te Delft waren gisteren de gasten van de Radio Radarschool te Dee- len en de LUA-school (Luchtmacht-artillerie school) te Ede. De studenten werden door militaire technici rondgeleid door de afde lingen van de school. Men bezocht de les lokalen waar beroepsmilitairen worden opgeleid tot radiomonteur, radarmonteur, radiotelegrafist en radiotelexist, telexist, radiotelefonist, radar viziermonteur en tech nisch verbindingsofficier. De herhalingsoefeningen van de 44ste regimentsgevechtsgroep, welke zouden worden gehouden van 8 Maart tot 3 April, zijn uitgesteld tot begin Augustus, aange zien door de vorstperiode de voorbereidingen voor de legering ernstig zijn gestagneerd. De 74-jarige H. K. uit Zaandam is door het gerechtshof te Amsterdam wegens het ophangen van een konijn veroordeeld tot een boete van 10 gulden. De politierechter had hem tot één week hechtenis veroordeeld. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft als zijn gedelegeer de in televisieaangelegenheden aangewezen mr. Ph. de Vries te Hilversum. Mr. De Vries is tevens belast met het toezicht op het financiële beleid van de Nederlandse Tele visie Stichting en met de controle van het door de omroeporganisaties gevoerde gel delijk beheer wat de televisie betreft. Eén jaar en drie maanden gevangenis straf is geëist tegen de 55-jarige gehuwde vrouw J. C. van W.—R. uit Utrecht. De politie had vastgesteld dat zij meer dan zes tig winkelende dames in warenhuizen of op markten van haar tasjes of portemonnaies had beroofd. Met het geld tracteerde zij haar vriendinnen in lunchrooms. Vier jaar gevangenisstraf is geëist tegen de tapijtenhandelaar A. G. L. van der P. uit Arnhem, die in twee jaar tijd 51 in braken had gepleegd, waarbij hij ongeveer f20.000 had buitgemaakt. Hij ging er 's nachts met zijn eigen auto op uit soms samen met de poelier H. J. H. uit Arnhem, tegen wie anderhalf jaar werd geëist. Toen gisteren in de Kortenoordsehaven te Rotterdam de schipper van de motor sleepboot „Ram" aan boord terugkeerde, trof hij zijn 19-jarige knecht N. K. uit Dor drecht levenloos in bed aan. Van het kachel tje had hij de pijp afgesloten, waardoor het kleine verblijf zich met kolendamp vulde, met het genoemde noodlottige gevolg. De raad van Bolsward heeft zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W. aanvaard, om definitief het standaard contract inzake de aardgasvoorziening met de Staat der Nederlanden aan te gaan. Deze beslissing biedt voor de Zuid-Westhoek van Friesland wijdere perspectieven dan alleen voor de gemeente Bolsward, die in het bezit is van een gasfabriek. Deze gasfabriek wordt van een productieapparaat omgeschakeld tot een distributie-apparaat. Twee Nederlanders, G. en B. uit Hulst, die vorige week in België wegens het smok kelen van vee zijn aangehouden, hebben bij de Belgische justitie een aanklacht inge diend tegen de douane te Lookeren. G. en B. hebben verklaard dat zij door de doua niers zijn mishandeld. Om te komen tot de oprichting van een Christelijke school voor middelbaar onder wijs in Oost-Gelderland is in Aalten de „Vereniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs in Gelder lands Oosthoek" opgericht. In Oost-Gelder land is nog geen instelling voor Christelijk middelbaar onderwijs. In 1953 kwamen in ons land 2353 men sen door verdrinking om het leven. In dit aantal zijn de 1795 slachoffers van de watersnoodramp begrepen. Er verdronken in 1953 35 mensen in te water geraakte auto's. Er reden niet minder dan 515 auto's te water. In dezelfde periode werden 1568 personen uit te water gereden auto's gered. De commandant van de vliegbasis Leeuwarden, kolonel B. J. Fiedeldy, heeft in verband met zijn aanstaand vertrek als commandant van de vliegbasis Leeuwarden, afscheid genomen van het detachement Vlieland. Hem werd daar een afscheidsdiner aangeboden, waaraan mede aanzat de bur gemeester van Vlieland, de heer J. van den Bent. Hij kon die dag niet meer terug naar het vasteland als gevolg van de mist. HAARLEM EN OMGEVING Met veel succes heeft het actieve Bouw fonds van de voetbalvereniging DSK in het Jeugdgebouw aan het Teylerplein een op voering gegeven van „Brieven onder Num mer", een kolderklucht in 3 bedrijven van Tis Nieuwaar. In de Mariastichting te Haarlem is in de ouderdom van 64 jaar overleden de heer F. Hansen, pastoor van de H. Hartparochie te De Zilk. In 1914 werd hij tot priester ge wijd en sedert 30 Januari 1937 was hij Dastoor te De Zilk. Op Zaterdag 13 Februari wordt in café-restaurant „De Leeuwerik" te Haarlem de algemene bondsjaarvergadering van de Land- en Tuinbouwjongeren in het Bisdom Haarlem gehouden. Aan de Universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen econo mie de heer J. Stoffer te Santpoort. De Nederlandse Padvindersraad, de organisatie van de Nederlandse Padvinders en $e Verkenners van de Katholieke Jeugd beweging. heeft dezer dagen besloten, dat Nederland op de in 1955 in Canada te hou den Jamboree' vertegenwoordigd zal worden door honderd padvinders. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: M. H. v. Staverer en C. J. Prins; R. C. J. de Jong en J. M. Wiedijk. GEHUWD: J. C. Velberg en N. Ketelaar. GEBOREN: Emma Adriana en Martien Adriaan, d. en z. van A. M. Kroon en E. Buesink. VRIJWILLIGE VERKOPING J. VAN CAMPEN, H. N. A. M. VERBEEK, c.s. Makelaars zullen op Maandag 22 Febr. 1954, na zes uur in „Frascati" te Amsterdam, ten overstaan van de notarissen W. H. LUBBERS en A. J. DRAGT in veiling brengen: Het Herenhuis met tuin en Erve te Halfweg a. d. Houtrijkerstraat 20. Kad. Gem. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Sectie M. nr. 2195, gedeeltelijk, gr. pl.m. 1 are 93 c. a. Het huis is vrij van huur en bij de betaling der kooppen ningen ontruimd te aan vaarden. Lasten f 100 p. j. Te bez. Dinsdags en Donderdags en verkoopdag van 2 tot 4 uur. Nad. inl. bij de Directie-Ma kelaars: J. VAN CAMPEN, Kerkstraat 23, Tel. 31468. H. N. A. M. VERBEEK, Heren gracht 235. Tel. 34278, Am sterdam-C. Inmiddels uit de hand te koop DEKENS-BEDSTELLEN Deze week verkoop aan" gekochte monsters van textielbeurs Amsterdam. Wollen dekens f 15.90, f 17.50. Damast bedstellen f 42.50. TAPIJTHANDEL „MARO", Jansstraat 85, by Gr. Markt, Haarlem. De originele natuurgroene pastilles zijn sterk geconcen treerd - daardoor klein - dus gemakkelijk door te slikken. Knoflox voor hernieuw de Jeugd. 150 reukloze pastilles (voldoende voor een maand) f 1.80 Donderdag, Vrijdag en Za terdag a.s. houden wij een demonstratie van in onze geheel vernieuwde zaak. Wij nodigen u gaarne tot een bezoek uit. Opgericht 1B89 DELICATESSEN Gr. Houtstr. 118 - Tel. 13151

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3