Molotov koppelde oplossing voor Oostenrijk aan Duitsland en Triëst Generaal Giap verdwijnt met leger in oerwoud Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Talleyrand Ook Oostenrijkse kwestie hokt Ontruiming door bezettingstroepen zou moeten wachten op Duits vredesverdrag Vredesengel" met harde vuisten Amerikaanse lof voor investerings kansen Het woord is aan Verwarring in Laos Frankrijk wijst aanbod van Zuid-Korea van de hand Engels schip op wrak gestoten en gezonken Vorstperiode voorbij ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 Nederland geprezen K.LM.-employé huwt de gouden stem In Canada bloeide handel in zuigelingen Weerrapport 68e JAARGANG No 184 298e JAARGANG No 32 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Charles Maurice cle Talfleyrand-Périgord werd op 13 Februari 1754, vandaag dus tweehonderd jaar geleden, geboren. Hij was de zoon van een Franse generaal en stamde uit een oud adellijk geslacht. Toen hij drie jaar oud was maakte het kind een lelijke val; de kwetsuur van een voet had tengevolge dat hij mank zou blijven. Dit ongeval beïnvloedde de geschiedenis van Frankrijk en van Europa. Het had in vloed op zijn carrière, want het belette zijn militaire loopbaan, die hij anders als erfgenaam zijn oudere broeder stierf jong had moeten volgen. Het be ïnvloedde ongetwijfeld ook zijn karakter en gedragingen. Hij werd opgeleid tot priester, waartoe hij zich niet geroepen voelde en als bisschop van Autun ver koos hij tijdens de Franse revolutie het staatsgezag boven dat der Kerk, hetgeen tengevolge had dat de Paus hem in de ban deed (die tien jaar later werd opgeheven). Maar die opleiding droeg er toe bij dat hij de diplomatieke loopbaan koos. Hij diende een reeks opeenvolgende régimes in de stormachtigste aller stormachtige tijden, die Frankrijk beleefd heeft. Hij diende ze eerst en droeg daarna bij tot hun val. Behalve een geniaal diplomaat was hij een staatsman, die herhaaldelijk op critieke momenten over de loop der ge beurtenissen besliste. In de historie der diplomatie heeft geen enkele faam de zij ne geëvenaard, ofschoon hij meer ver guisd dan geprezen is. vooral door de ver eerders van de nagedachtenis van Napo leon, de Grote Keizer, wiens machtige steun hij eerst en wiens scherpste tegen speler hij later was. Maar die laatste werd hij pas toen Napoleon door machtsbe geerte werd meegesleurd. Men heeft Tal leyrand geschetst als een volslagen a-morele intrigant. De keizer heeft hem in 1814, kort voor zijn val, toegevoegd: „U bent een lafaard, een verrader en een dief. U gelooft zelfs niet in God. U hebt. iedereen bedrogen en misleid. U zoudt zelfs uw eigen vader verkopen". Talley rand hoorde dit onbewogen aan. Hij zond de volgende dag zijn ontslag in. Het werd niet aanvaard. Ofschoon zo ontzaglijk veel studie van de figuur Napoleon is gemaakt en talloze boeken over hem geschreven zijn, is im mer zekere geheimzinnigheid hem blijven omsluieren. Wellicht moet men dit om keren: het streven om dit raadsel op te. lossen heeft de bibliotheek-Napoleon tot zulke omvang doen groeien. Hetzelfde geldt ten aanzien van de aandacht, hierin aan Talleyrand geschonken en van de af zonderlijke werken, aan hem gewijd. Ook met dit raadsel heeft men nooit afgere kend. Dat hij zich op onscrupuleuze wijze heeft verrijkt is wel bewezen. Dat hij her haaldelijk een dubbele rol heeft gespeeld en het heersende régime tegengewerkt is vastgesteld. Maar de onpartijdige histori cus heeft moeten erkennen dat hij door zijn beleid Frankrijk herhaaldelijk grote diensten heeft bewezen en tot in de laat ste periode van zijn lange leven in hope loos-schijnende posities de merkwaardig ste resultaten wist te bereiken. Talleyrand werd reeds tijdens de grote revolutie meermalen als gezant naar Lon den afgevaardigd. Hij was tijdens het zwakke bewind van het Directoire gedu rende twee jaar minister van Buitenlandse Zaken en herkende in de jonge generaal Bonaparte Frankrijks komende heerser. Hij hielp hem de staatsgreep te doen sla gen, die hem tot Eerste Consul maakte. Hij werd Napoleons minister gedurende acht jaar, steunde aanvankelijk zijn be leid en onderwierp zich daaraan maar spaarde zijn critiek niet, die reeds tot scherpe uiting kwam toen de Eerste Con sul, vlak voor hij zich tot keizer liet uit roepen, een der door de revolutie verjaag de Bourbons, de hertog d'Enghien. uit Duitsland liet ontvoeren, voor een krijgs raad te Vincennes terechtstaan en fusil leren. Toen moet Talleyrand de befaamde woorden: ,.Dit is meer dan een misdaad, het is verkeerd beleid", geuit hebben. Hij streefde naar vrede en poogde des keizers steeds toenemende eerzucht te remmen; hij trad daarbij ongetwijfeld herhaaldelijk in overleg met diens tegenstanders en wist lijdelijk vrede met Oostenrijk, met Pruisen, met Rusland te bewerken. Zijn afkeuring van Napoleon's beleid in Spanje bracht hem ertoe, de comedie van een vriendschappelijke ontmoeting met zijn oude vijand Fouché, de schurkachtige mi nister van Politie van het régime, te spe len. Toen Napoleon daarvan hoorde keer de hij overhaast naar Parijs terug. Talleyrand slaagde er niet in hem van de noodlottige tocht naar Rusland (1812) te weerhouden, die hij als „het begin van het einde" kenmerkte reeds voor de mars van het Grote Leger was aangevangen. Hij was toen al sinds jaren geen minister meer maar nog steeds adviseur in 's kei zers naaste kring: Napoleon scheen zich niet van hem te kunnen ontdoen. Tijdens deze oorlog was Talleyrand al in corres pondentie met de verbannen troonopvol ger der Bourbons en na de slag bij Leipzig bewerkte hij in overleg met de tsaar van Rusland, Alexander I, het herstel van het koningschap en de troonsbestijging van Lodewijk XVIII. Deze benoemde hem op nieuw tot minister van Buitenlandse Za ken en op het Congres van Wenen, dat Europa moest herstellen, slaagde de ge niale diplomaat erin het herstel van Frankrijks oude grenzen te verwerven. Napóleon's terugkeer van Elba scheen al zijn streven weer teniet te doen, maar na de definitieve nederlaag bij Waterloo en 's keizers verbanning naar St. Helena be reikte hij nog meer: een geheim verbond tussen Engeland, Oostenrijk en Frankrijk om Ruslandi's volledige verovering van Polen en Pruisen's inlijving van Saksen te voorkomen. Als diplomaat van een ver slagen macht nam hij in zekere zin de lei ding bij het opnieuw regelen van de Euro pese machtsverhoudingen. Hij trad als minister af en werd „Grand Cham bell an"; een tijdlang speelde hij geen rol van bete kenis meertot de Juli-revolutie van 1830, toen Karei X ten val werd gebracht. Daarop overreedde hij de pretendent uit het Huis Orleans, Louis Philippe, die de laatste koning van Frankrijk zou zijn, om de troon te aanvaarden. Als 76-jarige ging hij nog als ambassadeur naar Lon den, vervulde die missie vier jaar en be reikte de sluiting van een bondgenoot schap met. Engeland, Spanje en Portugal. Toen keerde hij naar zijn landgoed Valen- gay in Touraine terug. Op 17 Mei 1838 stierf hij daar, zesentachtig jaar oud. BERLIJN, 13 Februari (United Press, ANP, Reuter) Sovjet-Rusland heeft giste ren op de Berlijnse conferentie laten weten dat het zijn bezettingsstrijdkrachten voor onbepaalde tijd in Oostenrijk wenst te handhaven. Een door Molotov ingediend voor stel hield in dat de bezettingsstrijdkrachten in Oostenrijk met uitzondering van de stad Wenen gehandhaafd moesten blijven tot na de ondertekening van een Duits vredesverdrag. Aangezien geen regeling voor Duitsland in zicht is betekent dit dat de 40.000 man Sovjettroepen en de 20.000 man geallieerde troepen misschien nog jaren op Oostenrijkse grond zullen vertoeven. De Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken behielden zich commentaar voor tot vandaag, maar een woordvoerder van een der Westelijke delegaties, brandmerkte het Sovjet-voorstel als „onaanvaardbaar". Minister Molotov heeft op de vergade ring van Vrijdagmid dag, die drie uur duurde, voorgesteld de Oostenrijkse kwes tie te verwijzen naar de plaatsvervangers van de ministers, die dan binnen drie maanden het ont werpverdrag moeten voltooien, waarover zij op 260 vergaderin gen in de afgelopen vijf jaar geen over eenstemming hebben kunnen bereiken. Als richtlijnen voor de regeling van het Oostenrijkse vraag stuk, dat Vrijdag voor de eerste maal dooi de ministers in open bare vergadering werd behandeld, stel de de Russische mi nister voor: dat de bezettings troepen in Oostenrijk moeten blijven, uitge zonderd de hoofdstad Wenen (die midden in de Russische zóne ligt),stot een vredes verdrag met Duits land is gesloten; dat in het ontwerp verdrag een artikel wordt ingelast, dat Oostenrijk bindt geen bondgenootschap aan te gaan gericht tegen een land dat tegen het Duitsland van Hitier heeft gevochten. (In dit verband wijst Reuter er op, dat volgens de Sovjet-Unie de Europese Verdedigingsgemeenschap een dergelijk bondgenootschap is). Ook mag Oostenrijk niet de vestiging van militaire bases voor vreemde mogendheden of bui tenlandse militaire instructeurs toelaten; dat de plaatsvervangers van de ministers tevens de Sovjet-eis bespreken, dat Triëst en omgeving niet mogen worden gebruikt als militaire basis. Eden en Dulles hebben Vrijdag er op aangedrongen, dat de ministers zelf de vijf artikelen van het ontwerpverdrag, waar over nog geen overeenstemming is bereikt, behandelen. Beiden steunden het Oosten rijkse verzoek om vermindering van de economische eisen, zoals deze zijn gesteld in het ontwerpverdrag, dat uit 1949 dateert. De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken, Figl, die de vergadering bij woonde, had hierop aangedrongen. Hij zei bezwaar te maken tegen de Russische eis, dat Oostenrijk aan de Sovjet-Unie 150 mil- lioen dollar betaalt voor voormalige Duitse eigendommen in het land. Ook maakte hij bezwaar tegen de door Rusland geëiste olieconcessie van dertig jaar. Molotov verklaarde, dat de Sovjet-Unie bereid was als betaling voor de voormalige Duitse eigendommen goederen in plaats van dollars te aanvaarden. Doch hij waar schuwde, dat verdere bespreking van de Oostenrijkse bezwaren „meer verwikkelin gen" met zich mee zou brengen en regeling van de kwestie zou vertragen. Volgens minister Dulles „schreeuwt" het Oostenrijkse vraagstuk om een oplossing. Door de vertraging van het sluiten van een verdrag was op Oostenrijk een „bescha mende economische last gelegd," zo zei hij. Hij voegde hieraan toe, dat sedert 1949 Rusland uit de „zogenaamde Duitse eigen dommen" in de Russische zóne van het land ten minste 200 millioen dollar netto winst had gehaald. Bidault, die Vrijdag voorzitter was, meen de, dat de ministers het Oostenrijkse ver zoek om verlichting van de economische eisen dienden te overwegen. Volgens hem zouden wellicht sommige van de Oosten rijkse bezwaren gerechtvaardigd blijken. Heden, Zaterdag, zullen de ministers de Talleyrand liet geen erfgenaam na. Zijn adellijke afkomst en het ongeval in zijn kinderjaren, dat hem tot een kreupele voor het leven maakte, doen denken aan Henri de Toulouse-Lautrec, de geniale schilder, eveneens telg uit een oud-adellijk geslacht, eveneens in zijn jeugd door een ongeval mismaakt en daardoor in zijn levensloop beïnvloed. Maar hiermee ein digt de vergelijking. Lautree was een mis maakte dwerg; Talleyrand ondanks zijn kreupelheid een man van bijzondere per soonlijke charme en zeer vitaal, buiten gewoon scherpzinnig en geestig: talloze brillante uitingen van geest staan op zijn naam. Zijn familie was met zijn heengaan niet uitgestorven. De wereld is daaraan herinnerd toen drie jaar geleden de ein deloze mislukte onderhandelingen in het Palais Rose te Parijs werden gevoerd over een agenda voor een conferentie der Grote Vier. Het Palais Rose behoort toe aan de familie Talleyrand-Périgord. Bij hetgeen daar toen geschiedde moet de grote diplo maat zich wel in zijn graf hebben omge draaid. Hij faalde menigmaal, maar zin loosheid kenmerkte zijn beleid zeker nooit. De wereld heeft hem veel verweten en nimmer vergeten. In hem en in zijn stre ven hebben ongetwijfeld uiterste tegen stellingen zich doen gelden. R. P. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Leopold Figl, verlaat de (tijdelijke) woning te Berlijn van John Foster Dulles, minister van Buitenlandse Zaken der V.S. na een bespreking over de Oostenrijkse kwestie. Op de achtergrond half afgewend minister Dulles. bespreking van de Oostenrijkse kwestie vooi'tzetten. Eerder op de dag hadden de ministers in geheime vergadering gespx-oken over het Russische voorstel voor bijeenroeping van een vijf-mogendhedenconferentie met communistisch China. Aan deze kwestie zal nog een geheime vergadering worden ge wijd. Men gelooft, dat de ministers bij dit geheim ovei-leg enige vorderingen hebben gemaakt in de richting van een vergelijk. Volgens het vooi-stel van Molotov zullen de in het land blijvende troepen geen be- zettingstx-oepen zijn en zij zullen zich niet mogen mengen in het bestuur van het land of in het sociale en politieke leven. De stgtus van de ti'oepen zal worden geregeld bij een speciale overeenkomst, door de Grote Vier met Oostenrijk te sluiten, welke gelijk met het Oostenrijkse staatsverdrag van kx'acht zal worden. Westelijke waarborg? Om tegemoet te komen aan de Russische vrees voor een eventuele aggressie van de zijde van Duitsland zouden de Westelijken te Berlijn thans een speciale waarborg overwegen. Deze waarborg zou gegeven v/orden in de vorm van een plechtige ver klaring, die de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk bindt tot onthou ding van een vijandig initiatief jegens de Sovjet-Unie en die deze landen verant- woordelijk stelt voor de vredelievende be doelingen van Duitsland. In bevoegde kringen wilde men deze be richten niet bevestigen. Geen compromis De vier ministers zullen hedenmiddag tezamen met de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken de besprekingen over icooqocooooooooooooo' xxxxxjooooooooooooooooooocxxxxx»ocxo:. 19 Een 3S-jarige Zweedse zakenman Albert' Kinnberg is in Oost-Berlijn in moeilijk heden geraakt bij een poging om minis ter Molotov te spreken te krijgen. Hij wilde proberen Molotov ..tot andere gedachten te brengen,, zodat de gehele wereld vrede zal krijgen". Volgens Zweedse persberichten had hij. toen hem op de Russische ambassade in Oost-Berlijn de toegang tot Molotov werd geweigerd, vijf politiemannen met een stoel bewusteloos geslagen, voor hij kon worden overmeesterd. Kinnbcrgs moeder, die in een verklaring tegenover de pers haar zoon „een reus met de ziel van een kind noemde", ver zocht Vrijdag de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken om bemiddeling bij de Sovjet-autoriteiten. ..Albert gelooft blindelings in zijn eigen denkbeelden, die soms echter wat fantastisch zijn" zo zei zij. Enige dagen geleden bad haar zoon, die voor zaken in Berlijn verblijft, haar opgebeld en gezegd, dat hij zou oroberen Molotov te spreken te krijgen. In sommige Zweedse persberichten is ie verwachting uitgesproken, dat Kinn berg voor een gerechtshof zal moeten verschijnen, beschuldigd van een poging om een aanslag op Molotov te plegen. Oostenrijk voortzetten doch in de Weste lijke dedegaties geeft men te verstaan, dat men geen kans op een coinpromis aanwezig acht. De door Molotov gestelde nieuwe eisen worden niet alleen volledig onaan vaardbaar geacht, doch zij worden ook gezien als een bewijs, dat de Russen in dit stadium niet tot een oplossing van het probleem Oostem-ijk wensen te komen. Van de Westelijke ministers, die vandaag Molotov zullen beantwoorden, is naar uit de delegaties verluidt niets anders dan een resolute afwijzing te verwachten. Dr. Figl zal opnieuw aan de tafel der groten zitten en ook in zijn delegatie wox'den Molotovs eisen voor een voortzetting van de bezet ting voor onbepaalde tijd als onaanvaard baar beschouwd. Volgende weck einde? In kringen van de Berlijnse conferentie is vandaag gezegd, dat de deskundigen der vier mogendheden het er over eens zijn, dat de viermogendhedenconferentie de vol gende week besloten moet worden. Opdat de conferentie de volgende week besloten kan wox-den, hebben de deskun digen verder een buitengewone vergade ring op Zondagmiddag geadviseerd. Ver wacht wordt, dat dit een openbare verga dering over de kwestie Oostenrijk zal worden. PARIJS (A.N.P.) De Nederlandse op vatting over gastvrijheid voor buitenland se investeringen en de werkwijze vaxx de Nedex-landse regering op dit gebied zijn door de leden van de Amerikaanse dele gatie met waardering vermeld tijdens de Pairijse conferentie over particuliere Ame rikaanse investering in Europa, die giste ren is geëindigd. Ook hebben de Amerika nen hun voldoening uitgesproken over de uiteenzettingen, die door de Nederlandse delegatie zijn gegeven. Met name maakte de vex-klaring indruk op hen, die het Ne derland niet uitsluitend om buitenlands kapitaal, in casu om dollars, te doen is, maar in de allereerste plaats om verrui ming van de werkgelegenheid, vergroting van de px-oductie en uitvoermogelijkheden, en de vakkennis, die door buitenlandse in vesteerders wordt meegebracht. De Amerikanen lieten blijken, niet alleen aan de conferentietafel inaar ook in infor mele gesprekken, dat zij in de Nederlandse houding een gax-antie zagen voor loyale medewerkixxg van Nederlandse kant en van de onontbeerlijke „service" die vol gens hem elders nogal eexxs scheen te ont breken. De economische integriteit en de toenemende „hardheid" van de gulden ble ken door de Amerikanen eveneens te wor den gewaardeerd. Van Nederlandse zijde werd op de con ferentie in het bijzonder de aandacht ge vestigd op de van overheidswege genomen j maatregelen ten behoeve van buitenlandse investeringen, zoals de voorlichting van industriëlen, die de oprichting van een on derneming in Nedei'land overwegen, de centralisatie door de oprichting van het DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Goethe: Of het geluk hem gunstig is, wat helpt dat een stoffel? Want regent het pap, dan ontbreekt hem nog een lepel. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van de Franse ambassade in Washington heeft Vrijdag verklaard, dat zijn regering zeker een Zuid-Koreaans aanbod om een divisie naar Indochina te zenden, zal verwerpen uit vrees voor mo gelijke communistisch-Chinese interventie. Ook een eventueel aanbod van nationalis tisch China zou, om dezelfde reden, wor den afgeslagen, zo voegde hij hieraan toe. Het Franse opperbevel in Indochina ver keert in het onzekere over de volgende manoeuvre van de opperbevelhebber der Vietminh-opstandelingen, generaal Von Guyen Giap. De hoofdmacht van de Viet- minh is verdwenen in het oerwoud. Franse officieren, die Donderdag meenden, dat de „ijzeren divisie" van de opstandelingen ongeveer 40 kilometer van Loeang Prabang. de hoofdstad van Laos, stond, verklaarden Vrijdag, dat de positie van de opstandelin gen „duister" is. Koning Sisavang Vong heeft in een bood schap aan het Laotiaanse parlement de bevolking opgeroepen het vertrouwen te behouden. „Wellicht zullen wij zware be proevingen moeten doox-staan, doch Laos zal daaruit te voorschijn komen als een gi-otere natie", aldus dé Koning. Onze correspondent in Parijs schrijft: De militaire en de politieke situatie wordt er voor Frankrijk in Indochina niet beter op. Niet alleen rukken de Viets da gelijks veixier op, de x-ebellen zijn boven dien nu zo diep in de Franse linies door gedrongen dat zelfs de nog niet veroverde gebieden verre van veilig meer zijn. De Fransen mogen over het algemeen militair wat beter zijn geoutilleerd, in de guerilla- teehniek leggen ze het tegen de vijand vol ledig af. Daarom moet Frankrijk het voor lopig vooral wel van de luchtmacht hebben, een wapen waarin de verbonden troepen nog altijd over een onbestreden superiori teit beschikken. Militaii-e deskundigen vat ten de toestand aldus samen dat er voor Frankrijk weliswaar geen dii-ect gevaar bestaat dat het uit zijn vroegere kolonie zal wox-den verdreven, maar dat de moge lijkheid van een Franse gewapende over winning eveneens moet worden uitgesloten. Zoals we wel eerder hebben betoogd, hopen de Fransen dat er in Berlijn nu een uitzicht op een politieke overeenkomst zal kunnen worden geopend. Vandaar dan ook dat Bidault uit naam der drie Westelijke mogendheden Molotov heeft verzocht in Peking stappen te willen doen opdat de Chinese hulp aan de opstandelingen van Ho Chi Minh zal worden stopgezet. Ofschoon Molotov zich niet zonder meer aan dit verzoek onttrokken heeft, slaat niemand de kansen van succes heel hoog aan. Mocht van een overeenkomst tussen de Grote Vijf ten behoeve van de vrede in Indochina niets kunnen komen, dan rest, theoretisch, Parijs natuurlijk nog altijd de mogelijkheid in direct overleg met Ho Chi Minh naar een wapenstilstand te streven. Dat is dan ook zeker een der eventualitei ten, die de minister van Oorlog, Pleven, on dit moment in Saigon onderzoeken moet. Pleven heeft van de regering blanco vol macht gekregen en hij is een staatsman die de kunst van het onderhandelen mees terlijk beheerst. Een der weinige Franse bewindslieden met een ministei-kop, zo heeft generaal De Gaulle eens van hem gezegd. Amerikaanse interventie Het is zeer waarschijnlijk dat het vooral deze mogelijkheid van een onderlinge over eenkomst tussen Franrijk en de rebellen is, waardoor Amerika nu een wat actiever houding aan lijkt te willen nemen. Zo'n compromis zou Indochina immers goed deels en op den duur stellig volledig aan de communisten uitleveren, waardoor heel Zuid-Oost Azië zou wox-den bedreigd. Voor het eex-st hebben de Anxrikanen nu een tweehonderd militaire specialisten Parijs had er om vieiTxonderd gevraagd naar Vietnam gestuux-d, en daarmee zou Washington wel eens de eerste stap naar een gewapende interventie kunnen hebben gedaan. Wil Amerika deze zóne inderdaad voor zijn eigen veiligTieid houden, dan heeft het geen andere keus. Dat is nu wel duide lijk bewezen. Maar niet minder duidelijk is het, dat het Amex-ikaanse volk allex-minst happig is op een nieuw militair. avontuur, nadat de oorlog in Korea tot een einde is gebracht. In de hogere militaire kringen te Washington ziet men intussen een risico in een consequente en principiële non-bel- ligerentie. Dat is nu opnieuw gebleken uit de missie van genei-aal O'Daniel, die als persoonlijk vertegenwoordiger van presi dent Eisenhower naar Indochina zal wor den gezonden. Deze generaal is thans com mandant der Amerikaanse strijdkrachten in het Pacific-gebied en hij staat aange schreven als een der felste voorstanders van actieve medewerking in de strijd tegen de Vietminh-rebellen. Zoals men weet heeft Eisenhower bij herhaling tegengesproken, dat zijn regering actieve militaire steun zou ovex-wegen, zo lang China zich tenminste niet ook met open vizier in de strijd zal hebben gestort. Maar de oplettende waax-nemer zal het niet zijn ontgaan, dat de toon van die te genspraak de laatste dagen veel minder vastberaden is geworden. Het behoeft geen betoog, dat Parijs deze Amerikaanse ontwikkeling met de grootste belangstelling gadeslaat, al is, ook in regei'ingskringen, de instemming zeker niet algemeen. Bij een Amerikaans ingx-ijpen zou Frankrijk vermoedelijk niet alleen de leiding op het strijdtoneel ver- liezexi. het zou zeker ook een gx-oot deel dei- huidige dollax-steun af moeten schrijven. LONDEN (United Px-ess) De „gouden stem" zal deze maand voor het laatst door de gebouwen van London Airport klinken, want de bezitster van deze stem, de 24- jarige Valerie Atkins, gaat begin Maart trouwen met Peter Lette van Oostvoorne, (afkomstig uit Aerdenhout), die als KLM- emplové werkzaam is op het grote Lon- dense vliegveld. Vijf jaar lang heeft de welluidende stem van miss Atkins door de luidsprekex-s van de vlieghaven de aankomst en vertrektijden van de toestellen, namen van laatkomers en kwijtgeraakte kinderen opgeroepen. Zij had met haar stem zo'n bekendheid ver worven, dat deze verschillende malen door radio en film gebruikt is. MONTREAL (Reuter). De politie te Montreal heeft medegedeeld een handel in zuigelingen in Montreal te hebben ontdekt, waarbij over de laatste tien jaar meer dan duizend baby's voor een bedrag van om streeks drie millioen dollar uit deze stad zijn verkocht. De politie neemt aan, dat de meeste baby's aan Joodse echtparen in de Vere nigde Staten zijn verkocht. Deze echtparen zou men hebben doen geloven, dat de kin deren uit Joodse ouders waren. In New York en Montreal gevonden bewijzen tonen aan, dat Joodse echtparen 3000 tot 10.000 dollar voor een zuigeling hebben betaald. De basis van deze illegale handel is het vervalsen van geboortebewijzen. De adop tiewetten bepalen namelijk, dat adoptie slechts mag geschieden door personen, die dezelfde religie hebben als die, waaruit het kind voortspruit. Herman Buller, een jurist uit Montreal, is gedagvaard op beschuldiging van „het vervalsen van een geboortebewijs". dix-ectox-aat-generaal voor de industriali satie, de afwezigheid van discriminerende bepalingen, de vrijheid om buitenlandse medewerkers mee te brengen, de regelin gen voor repatriatie van geïnvesteerd ka pitaal en voor het ovex-maken van winsten. In vex-schillende opzichten bleek Neder land, zoals ook een aantal andere kleinere landen, meer te doen om het de buiten landse investeerder gemakkelijk te maken dan de grotere Europese landen, die zoals uit de gegeven uiteenzettingen kon worden opgemaakt, in sommige opzichten eerder afwijzend dan aanmoedigend tegenover buitenlandse investeringen staan. Het Engelse motorschip „Seablue" (513 ton) is hedenochtend vx-oeg in de Schelde- mond op het wrak gestoten van de „Em pire Blessing", nabij boei NF 15. Het schip maakte zware slagzij en tracht te Vlissingen te bereiken. Om even voor zessen seinde de „Sea blue", dat zij een i-eddingboot nodig had. Zij kreeg veel water binnen. Inmiddels was de reddingboot van Breskens al ter assis tentie uitgevax-en, evenals de Nederlandse sleepboot „Hudson" en een bergingsvaar tuig uit Vlissingen. De „Seablue" is, naar later bleek, ge zonken, maar een Belgische tender heelt de bemanning aan boord genomen. Dit schip en de reddingboot van Breskens ble ven echter aanvankelijk in de buurt van de plaats waar de „Seablue" was gezonken, omdat men vermoedde dat zich nog een lid van de bemanning te water bevond. Men wilde wachten tot het licht was geworden om te kunnen zoeken. Een marinevliegtuig steeg van Valkenburg op om hierbij assis tentie te verlenen. Naderhand is echter gebleken dat de ge hele bemanning van de „Seablue" veilig aan boord van het Belgische vaartuig was. Dit schip is thans op weg naar Vlissingen. Het K.N.M.I. deelt mede: Een actieve depressie, die van de Oceaan naar Ierland koex-ste, deed de wind in onze omgeving toenemen uit Zuid tot Zuid- Oost. Daarmede samenhangend werd een nieuwe hoeveelheid zachte Oceaanlucht naar ons land getransporteerd. Deze lucht- stroming slaagde er vannacht in nu ook de vorst uit het Noorden van het land te ver drijven. Hoewel de vorstgrens nog in de buurt van Nederland blijft is toch de kans op terugkeer van de winter gering. Winden uit Zuidelijke richtingen zullen de aanvoer van warmere lucht in stand houden. Voor het weekeinde wordt dan ook zacht weer verwacht, hoewel boven de sneeuw- en ijs massa's die in sommige gebieden van ons land nog aanwezig zijn, de temperatuur slechts langzaam zal stijgen. De fronten van de Oceaandepressie zul len af en toe wat regen of motregen ver oorzaken, maar morgen zullen ook ver- spi-eide opklaringen voorkomen. (van hedenochtend 7 uur) weers- toestand G C.t. H ■O- T3ti e - 2 ■S-g Sg §3 S* 5 c Sü He- z.2 Helsinki sneeuw windstil -16 0 Oslo geheel bew. NNO 2-8 0 Stockholm sneeuw NNW 2 -9 0,3 Kopenhagen sneeuw O 7 -3 0,1 Londen geheel bew. Z 8 7 4,5 Amsterdam motx-egen Z 6 4 0,2 Brussel geheel bew. Z 6 5 0,7 Parijs geheel bew. Z 6 6 3 Bordeaux (geen opgaaf ontvangen) Grenoble (geen opgaaf ontvangen) Nice onbewolkt windstil 10 0 Warschau sneeuw ZO 1-4 2 Berlijn nevel OZO 2-5 0 Frankfort mist ZZW 12 0 München mist windstil -0 0,1 Zürich nevel windstil 1 0 Genève nevel windstil -0 - Locarao zwaar bew. windstil -1 0 Wenen (geen opgaaf ontvangen) Innsbruck (geen opgaaf ontvangen) Rome licht bew. ONO 6 6- Neerslag laatste 24 uur ZUIDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en plaatselijk enige regen of motregen. In het Noorden van het land doorgaan de dooi. in het Zuiden vrij zacht weer. Vrij krachtige tot matige wind uit Zui delijke richtingen. 14 Februari Zon op 7.59 uur. onder 17.51 uur. Maan op 14.11- uur. onder 6.20 uur. 15 Februari Zon op 7.57 uur, onder 17.53 uur. Maan op 15.27 uur. onder 6.49 uur- Maanstanden 17 Febr. 20.17 uur- Volle maan 26 Febr 0.29 uur Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 14 Februari Hoog water: 1.04 en 13.34 uur. Laag water' 8.54 en 21.33 uur Maandag 15 Februari Hoog water: 2.12 en 14.33 uur. Laag water: 10.04 en 22.35 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1