Donderdag sluit de Berlijnse conferentie der vier ministers Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerika zou pact met Pakistan willen doorzetten Fransen menen Loeang Prabang te kunnen houden Niets bereikt Nog vier dagen kans op enig succes Onaanvaardbare Russische eisen ten aanzien der Oostenrijkse kwestie Franse regering over Bidaults verklaring Het woord is aan Britse luchtmaarschalk over atoombommen De vorst keert terug Edelsmid Jan Eloy Brom te Utrecht overleden Nachtelijke botsing tussen goederentreinen De 100.000 op 21349 „Djakarta in de war desa's blijven nuchter" Syngman Rhee wil Korea herenigen Weerrapport II li P 1 58e JAARGANG No 185 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 15 FEBRUARI 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 33 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ALS VOOR DONDERDAGAVOND zich niet iets groots voltrekt zal de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der C-rote Vier te Berlijn volkomen onverrich- terzake uiteengaan. Tot dusver heeft zij niets bereikt. Gisteren is door Molotov's hcuding haar minst-moeilijke vraagstuk het verdrag met Oostenrijk onopgelost gebleven. Het bestond al vijf jaar in ont werp en er waren vijf geschilpunten tus sen Oost en West blijven hangen. Het Wes ten gaf plotseling op al die vijf punten aan de Russische wensen toe en meende nu de ondertekening van het verdrag te mogen j verwachten. Neen, Molotov kwam met de nieuwe voor-waarde, dat de bezettingstroe pen in Oostenrijk zouden blijven tot de Duitse kwestie zou zijn opgelost. En met pogingen om de Duitse kwestie op te lossen is men volkomen vastgelopen. Zijn recht vaardiging van deze nieuwe eis hield in, dat vijf jaar geleden nog geen N.A.V.O. be stend, geen Europese Defensie Gemeen schap was ontworpen en geen Amerikaanse militaire bases in Europa op touw waren gezet. Daarom had hij toen die eis niet gesteld. Het baatte de Oostenrijker Figl, bij deze gelegenheid als vijfde minister van Buiten landse Zaken aanwezig, niet om zijn meest- overredende welsprekendheid op de Rus los te laten. Hij bleef bij zijn standpunt en sloot, als voorzitter, tenslotte de bijeen komst maar. Nu kan men nog vier dagen doorpraten óm een weg uit de doolhof te vinden. De door de Russen gevraagde conferentie van Vijf, met communistisch China als vijfde lid en het totale probleem der in de wereld bestaande spanningen als programma, is verworpen. De onderhandelingen over Duitsland zijn vastgelopen en de indruk is gewekt dat vooral Molotov al heel weinig animo bezit om hereniging van Oost- en West-Duitsland op korte termijn te'bevor deren. Het gesprek over het Oostenrijkse verdrag heeft tot niets geleid. Wat kan men nu verder nog verwachten? Niets, of het zou moeten zijn in de vorm van koppel verkopen, waarbij windstreek ter ene zijde zich bereid zou tonen tot toegefelijkheid op een bepaald punt in ruil voor toegefelijk heid van windstreek ter andere zijde op een ander punt. Mocht het u verbazen dat hier van windstreken gesproken wordt, u zult niettemin erkennen dat het vervelend is steeds maar de term „partijen" te bezi gen. En de tegenstanders zijn en blijven toch Oost en West. Misschien is het woord toegefelijkheid te schoon en te mild voor verdere ontwikkeling van de weliswaar overvloedig-dinerende verstandhouding waarin deze onder handelingen te Berlijn sinds 25 Januari, dus nu drie weken lang, gevoerd zijn. Her innering roept de eenvoudige ziel op, die in de critieke Meidagen van 1940 het sim pele maar treffende woord sprak: „Weet u wat het is met die oorlog? de mensen weten niet van toegeven". Maar goed, laten wij het milde woord blijven bezigen in nimmer-verflauwen de hoop op een keer punt. Ook op een moment als dit, nu niet eens reden bestaat om aan te nemen dat drie weken van dagelijks contact het wederzijdse wantrouwen ook maar in het geringst verminderd hebben. Zou men de wederzijdse uitwerking van propaganda moeten taxeren, dan kan men ook geen resultaat van enige betekenis verwachten. Wel is ongetwijfeld de belangstelling van het publiek publiek in de meest alge mene zin bedoeld in dergelijke conferen ties tot een nieuw dieptepunt gedaald. Het moet, minder bevangen door oorlogsvrees dan het in vorige jaren was, bij deze wekenlange falende praatpartijen wel door eer. steeds toenemende verveling en erger nis beslopen worden. Menigeen zal inzien dat Churchills voorstel in Mei 1953, om op het hoogste niveau te beginnen met een bespreking zonder agenda met het doel, eerst het wantrouwen te doorbreken en daarmee een betere sfeer voor zakelijk overleg te scheppen, de goede weg aangaf. Mannen met grote, eenvoudige mensen kennis zien zulke dingen altijd het klaarst. Helaas zijn zulke mensen niet talrijk en zijn zij zeer zeldzaam op leidende posten. R. P. Zondag is te Utrecht op 63-jarige leeftijd de internationaal bekende edelsmid Jan Eloy Brom overleden. Jan Eloy Brom stond met zijn broer Leo Brom sedert 1915 aan het hoofd van het atelier van Katholieke edelsmeedkunst, dat onder leiding van hun vader ook in het buitenland een grote faam heeft verworven door de vervaardiging van talloze produc ten van buitengewoon vakmanschap, niet alleen op kerkelijk gebied. Het in 1947 door Prinses Juliana aan generaal Eisenhower aangeboden ere- zwaard was in opdracht van Koningin Wilhclmina in Broms atelier vervaardigd. In de nacht van Zaterdag op Zondag is bij het station Amersfoort een uit Utrecht komende goederentrein tegen een ran gerende goederentrein gebotst, waardoor enige goèderenwagons werden versplinterd en enkele andere omvielen. De cabine van de electrische locomotief van de uit Utrecht komende trein werd in gedrukt; de bestuurder, de heer Boerdam uit Zwolle, liep een hersenschudding op. Een conducteur, die zich in een der goe derenwagons bevond, werd licht gewond. De materiële schade is groot. In de heden gehouden trekking van de staatsloterij is de prijs van f 100.000 ge vallen op lot 21349. Van dit lot is serie A verkocht te Amersfoort, serie B te Harder wijk, serie C te Goes en serie D te Rotter dam. ARRESTATIE IN NOORWEGEN. Volgens de Noorse pers is in het district Jarfjord, ten Oosten van Kirkenes, een Russische officier in burger, die de Noors- Russische grens had overschreden, door de Noorse politie in hechtenis genomen. BERLIJN, 15 Februari, (ANP). De vier ministers bereikten in hun zit ting van Zondagmiddag geen andere overeenstemming, dan dat zij de Berlijnse conferentie op Donderdag 18 Februari zullen besluiten. De Westelijke ministers hebben het voorstel gedaan op die dag het Oosten rijkse staatsverdrag te ondertekenen en daarmede de bijeenkomst „een eerbiedwaardige plaats in het historie" te geven, maar er zijn ook Zondag geen vooruitzichten op een tot stand komen van het verdrag geopend. Molo tov heeft zijn voor de tegenpartij onaanvaardbare eisen van een neutrali satie van Oostenrijk en een voortzetten van de bezetting gehandhaafd, daarmede is het Oostenrijkse debat voor het ogenblik vastgelopen. Vandaag zetten de ministers hun gehei me beraad over een Aziatische conferen tie voort, doch ook daaromtrent bestaan nog principiële meningsverschillen. Molo tov staat er op, dat een bijeenkomst der grote vijf, met inbegrip van China, zal worden bijeengeroepen, teneinde zulk een conferentie voor te bereiden. De Weste lijke ministers wensen weliswaar met China te confereren over Korea en moge lijk later over Indo-China, doch zij willen niet, dat China zelf tot de organisators van zulk een conferentie zou behoren. Het reeds kansloos geachte debat over Duitsland en de Europese veiligheid zal vanmiddag worden voortgezet. De Wes telijke ministers zullen daarbij waar schijnlijk hun aanbod van veiligheidsga ranties jegens de Sovjet-Unie herhalen, maar Molotov heeft niet getcond, dat deze enige indruk op hem maken. Integendeel, hij heeft ook tijdens het Oostenrijkse de bat van dit weekeinde nog'eens duidelijk gemaakt, dat zijn strijd in hoofdzaak te gen de Europese defensiegemeenschap en tegen de Amerikaanse militaire steun aan Europa gericht is. Zijn rechtstreekse aanvallen op de NAVO heeft Molotov Zondag in belang rijke mate gewijzigd door een correctie aan te bieden van de beschouwingen, die zijn plan voor een veiligheidspact van 32 landen in de Britse pers heeft uitgelokt. De Russische minister verklaarde uitdruk kelijk, dat men zijn veiligheidsplan ver keerd had geïnterpreteerd door het als een eis tot opheffing van de NAVO te zien. Met dat al acht men hier ook voor het thema der Europese veiligheid geen com promis meer mogelijk, zodat de kans daagt dat de ministers Donderdag uiteen zullen gaan, zonder positieve besluiten te hebben kunnen nemen. Een pleister op deze wonde der confe rentie lijkt echter het Zaterdag tussen Dulles en Molotof afgesloten gesprek over de wijze, waarop Eisenhov rrs plan voor een internationale atoombank zal worden behandeld. Over deze gesprekken is men in Amerikaanse kringen niet ontevreden. Zij zullen langs de normale diplomatieke kanalen worden voortgezet. De voortzetting van het debat over het Oostenrijks staatsverdrag werd Zondag avond door John Foster Dulles een „be schamende voorstelling" genoemd. De mi nisters handhaafden hun Zaterdag reeds uitgestippelde posities en er kon dan ook geen vooruitgang worden geboekt. De Westelijken staken hun bereidheid, om alle oude Russische bezwaren te over winnen, nu in wel zeer concrete vorm. Bij monde van Dulles stelden zij voor alle artikelen van het ontwerp-verdrag te re digeren volgens de Russische wensen, die in de 269 zittingen der ministeriële plaats vervangers over het verdrag naar voren zijn gebracht. Het verdrag zou dan vol gens hen Donderdag kunnen worden on dertekend. Molotov verwekte luide en iro nische hilariteit onder de Westelijke de legaties, toen hij deze tactiek een bewijs noemde voor het feit. dat de Westelijke landen het verdrag vijf jaren lang zou den hebben tegengehouden. Molotov verklaarde zich eveneens be reid Donderdag te ondertekenen, mits in het verdrag de beide nieuwe eisen wer den verwerkt, die hij twee dagen geleden verrassend had gesteld. Oostenrijk zou zich in het verdrag moeten verplichten tot neutraliteit en zolang er geen Duits vredesverdrag is. zouden de troepen der vier landen in Oostenrijk, met uitzonde ring van de hoofdstad, moeten kunnen blijven. Op de hem gestelde vraag, waarom de Sovjet-Unie niet vijf jaren eerder met haar thans gestelde eisen tegenover Oos tenrijk was gekomen, antwoordde de Rus sische minister: „Vijf jaren geleden wa ren er nog geen Amerikaanse militaire bases in Europa. Thans zijn er honderd. Bovendien was er toen geen EVG in de maak en daarmede geen kans op herle ving van het Duitse militarisme. Beston den zulke plannen niet, dan zou het ge makkelijker zijn een oplossing voor Oos tenrijk te vinden". Molotov gaf toe, dat zijn voorwaarden Oostenrijk geen kans gaven op een volle dige onafhankelijkheid. Hij zeióe dat zelf te betreuren en hij vroeg vooral van de bevolking van dit kleine land begrip voor deze Russische houding. Dr. Figl gaf echter te vers-taan, dat dit begrip bij zijn volk te enenmale ont breekt. Hij verklaarde geen bevoegdheid van zijn regering te hebben om zich over de nieuwe eisen uit te spreken. Molotov vond het daarop beter de besprekingen een paar dagen uit te stellen, teneinde dr. Figl de gelegenheid te' geven zich met Wenen te verstaan. Zaterdag De drie Westelijke ministers en de Oos tenrijkse vertegenwoordiger op de Ber lijnse conferentie, Figl, hebben Zaterdag eensgezind de Russische voorstellen af gewezen om de ontruiming van Oostenrijk afhankelijk te stellen van de oplossing van het Duitse vraagstuk. Bidauit en Eden verklaarden zich be reid terstond heen te stappen over alle moeilijkheden, die in de afgelopen vier jaar als argument der Sovjet-Unie heb ben gediend om het staatsverdrag voor Oostenrijk niet aan te nemen, en inzake de vijf artikelen, waarover men het nog niet eens was geworden, de dooi- de Sov jet-Unie verlangde lezing te aanvaarden. Maar Molotov hield er aan vast, dat men, alvorens deze artikelen te behandelen, eerst de nieuwe Russische voorstellen voor neutralisatie van Oostenrijk en voor opschorting van de terugtrekking der be zettingstroepen totdat het Duitse vredes verdrag zou zijn getekend, in behande ling zou nemen. De ministers konden het na lange discussies Zaterdagavond niet meer eens worden over d-e procedure, die zij bij de verdere behandeling van het vraagstuk zouden volgen. Bidauit krijgt fiat Het Franse kabinet heeft Zaterdag zijn instemming betuigd met. de pogingen van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Bidauit, om tijdens de vier-mogendheden- conferentie te Berlijn, op bevredigende voorwaarden, overeenstemming te bereiken over een internationale conferentie voor het herstel van de vrede in Indochina, al dus werd Zaterdag te Parijs vernomen. Reuter tekent hiei-bij aan, dat het voor de eerste maal is, dat het Franse kabinet als zodanig een verklaring heeft afgelegd, waarin onderhandelingen voor vrede in Indochina worden aangemoedigd. De drie Westerse ministers hebben vóór het verdrag met Oostenrijk in de confe rentie met Molotov ter sprake kwam een bespreking gehad met de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken Figl. Van links naar rechts: minister Foster Dulles minister Eden, minister Figl en minister Bidauit. PARIJS (Reuter) De Franse regering meent, dat, als een regering van een ver enigd Duitsland zou weigeren toe te treden tot de Europese verdedigingsgemeenschap, alle Franse en andere Westelijke concessies aan Duitsland, zoals handelsverdragen en het opgeven van aanspraken op herstelbe talingen en bezettingsrechten, door Frank rijk als vervallen zullen worden beschouwd. Dit is Zaterdag meegedeeld door de Franse minister van Voorlichting, Hugues, na een kabinetsvergadering, waarop werd gesproken over de houding van minister Bidault op de vier-mogendheden-conferen- tie in Berlijn. Bidauit had daar verklaard, dat een regering voor geheel Duitsland zelf vrijelijk zou kunnen beslissen of zij wil toetreden tot de Europese verdedigingsge meenschap en dat zij niet gebonden zou zijn door besluiten van de West-Duitse regering op dit punt. Minister Hugues deelde voorts mede, dat de door minister Bidauit in Berlijn aan vaarde interpretatie, dat de ondertekening van het Europese legerverdrag door de regering van Bonn geen regering voor geheel Duitsland zou kunnen binden, door het Franse kabinet Zaterdag is bevestigd noch verworpen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S WASHINGTON (United Press) De Verenigde Staten zijn van plan een over eenkomst voor militaire hulp in de nabije toekomst te ondertekenen met Pakistan, ondanks de protesten van India, zo wordt in Washington gezegd. De nationale veiligheidsraad heeft de kwestie onder de loupe gehad en is het in liet algemeen eens met het idee. Of dit „formele" goedkeuring inhoudt, dan wel een informeel sein is aan de onderhande laars om hun gang te gaan, is niet duidelijk. De zegslieden verklaren evenwel dat waar het om gaat is, dat de Verenigde Staten de zaak doorzetten. Amerikaanse autoriteiten hopen dat het voorgestelde Turks-Pakistaanse veilig heidspact bekend kan worden gemaakt voor dat zulks met een Amerikaans pact van militaire hulp aan Pakistan gebeurt. Er is echter wat vertraging gekomen in de onderhandelingen over het Turks-Pa- LOEANG PRABANG, (Reuter en UP) De kanonnen van de bedreigde hoofd- van Laos, Loeang Prabang, hebben Za terdag voor de eerste maal het vuur ge opend op opstandelingen in de met oer woud bedekte heuvels ten Oosten van de stad. De daar waargenomen Vietminh- troepen zijn, naar men gelooft, plaatselijke verzetsstrijders, doch mogelijk ook maken zij deel uit van de 316e Vietminh-divisie, die na een opmars van 200 kilometer van Samnoea uit, Loeang Prabang van het Oosten uit nadert. Tevoren vormde een andere, de zoge naamde „ijzeren divisie" van de opstande lingen de voornaamste bedreiging van de stad, doch volgens de laatste berichten is liet gros van deze troepen nog veertig ki lometer van de stad verwijderd. In Loeang Prabang is bekendgemaakt, dat Zaterdag een bataljon Franse parachu tisten is neergelaten te Moeongsai, een Kantoor- en havenpersoneel van de K.P.M. te Djakarta is in slaking gegaan om de eisen betreffende verhoging van salarissen kracht bij te zetten. Foto: tijdens een vergadering van het stakende personeel, gehouden voor het hoofdkantoor van de K.P.M. te Djakarta. Frans steunpunt op ongeveer 90 kilometer ten Noorden van de stad, om het garni zoen aldaar te versterken. Men gelooft, dat de hoofdmacht van de 12.100 man sterke „ijzeren divisie" in het gebied ten Oosten van Moeongsai staat. De Franse minister van Landsverdedi ging, René Pleven, heeft Zondag, na de verdediging van Loeang Prabang te heb ben geïnspecteerd, verklaard: „Er is geen sprake van dat wij Loeang Prabang niet zullen behouden". Later bezocht Pleven de 69-jarige Ko ning Sisavang Vong van Laos in zijn pa leis aan de oever van de Mekong, van waaruit hij de verdediging zijner residentie leidt. Na het bezoek verklaarde Pleven: „Klei ne vorstendommen kunnen grote koningen hebben. Het moreel en de geestkracht van de koning zijn bewonderenswaardig". De Fransen zijn van mening dat zij thans voldoende versterkingen naar Loe ang' Prabang hebben aangevoerd om elke Vietminh-aanval te kunnen afslaan. Men acht het zelfs mogelijk, dat zij in deze frontsector spoedig tot de aanval zullen overgaan, daar er aanwijzingen zijn, dat de opmars der communistische rebellen niet ver van Loeang Prabang begint te verslappen. Officiële kringen in Saigon zeggen dat de Vietnamese r.egering geen bezwaar heeft tegen een bespreking van de kwestie Indochina op een bijeenkomst van de Grote Vijf, mits er geen directe onderhan delingen zijn met de leider van de Viet- minh, Ho Chi Minh. De regering van pre mier Prins Buu Loc zou zeer vijandig staan tegenover zulke onderhandelingen, omdat er wordt gevreesd, dat dergelijke onderhandelingen een zeer slechte invloed zouden uitoefenen op het Vietnamese leger en de openbare mening en alleen de pro paganda van de Vietminh zouden dienen. Sommige nationalisten zijn van gevoe len dat een algemene conferentie van de Grote Vijf zou uitdraaien op besprekingen tussen Ho Chi Minh, met de steun van China en Rusland, aan één kant en Frank rijk met zijn geallieerden aan de andere. Generaal Weyland, bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oos ten, heeft Maandag in Tokio meegedeeld, dat een eerste zending van twaalf Ameri kaanse B-26 bommenwerpers naar Indo- Cbina onderweg is en dat meer van der gelijke toestellen zullen volgen. Maurice Barrès: Op avonden, waarop ik mij bui ten staat voel om intelligent te zijn, doe ik alsof ik mij verveel. kistaanse pact en daardoor is het mogelijk dat eerst de Amerikaans-Pakistaanse over eenkomst bekend zal worden gemaakt. Autoriteiten zeggen dat een der redenen waarom haast wordt gemaakt 'filet de over eenkomst met Pakistan is, dat sommige Aziatische naties vertraging uitleggen als een teken van weifeling van de kant dei- Verenigde Staten wat betreft steun aan een van haar beste Aziatische bondgenoten. Diplomatieke kringen hier geloven dat de Indiase oppositie de zaak misschien ver haast heeft. Hoewel Amerikaanse autori teiten India blijven beschouwen als de democratische leider van Azië en op vriendschappelijke voet met dit land willen blijven, maken sommige autoriteiten geen geheim van hun opvatting dat Nehróe te ver is gegaan bij het vertellen aan andere landen hoe zij hun eigen zaken moeten be hartigen. Officiële cijfers wat betreft de hoeveel heid militaire hulp die de Verenigde Staten aan Pakistan gaan geven, zijn nooit bekend gemaakt. Schattingen lopen tussen 25 en 50 millioen dollar wat het eerste jaar betreft. Een zelfde hoeveelheid zou India worden aangeboden, maar men gelooft dat Nehroe zich gedwongen zal gevoelen te weigeren. Stitan Sjahrir: DJAKARTA (Aneta) Tijdens een openbare vergadering ter gelegenheid van het zesjarig bestaan der Partai Socialis In donesië heeft de voorzitter der P.S.I., Su- tan Sjahrir, de huidige toestand in Indo nesië niet zo verwarrend genoemd. „Alleen in Djakarta", aldus Sjahrir, „ziet men mensen, die in de war zijn en ziet men de rgering in de war raken, doch in de desa's worden de vraagstukken met betrek king tot corruptie niet druk besproken. In de dessa's heeft men slechts aandacht voor de resultaten van de arbeid. De conflicten tussen en de concurrentie onder de poli tieke partijen komen ook slechts voor in dc steden en niet in de desa's". De spreker hoopte dat zij, die reeds moeilijkheden on dervonden, bereid zullen zijn het hoofd te bicden aan de nog grotere moeilijkheden, die in de toekomst waarschijnlijk zullen opdoemen. SEOEL. (United Press). Syngman Rhee, de president van Zuid-Korea, heeft in een interview tegenover United Press verklaard: „Met of zonder hulp van geal lieerden zullen wij handelend optreden om het Noorden te bevrijden en van Korea weer één land te maken". Hij 7,ei het terugtrekken van twee divi- vies Amerikaanse troepen te beschouwen als „het begin van het uiteenvallen van de strijdkrachten van de UNO in Korea". Wat hij verder zei komt in het kort hierop neer: De conferentie over Korea zal misluk ken. Hereniging kan absoluut niet worden be reikt langs de weg van besprekingen wan neer de Noordelijken sterker worden en de geallieerden de sterkte van hun strijd krachten in Korea verminderen. Zolang Korea verdeeld is zal Zuid-Korea buitenlandse hulp blijven behoeven. De wegtrekkende Amerikaanse troepen zouden hun uitrusting achter moeten laten opdat Zuid-Korea ze spoedig mogelijk zo veel mogelijk nieuwe divisies op de been kan brengen. LONDEN (Reuter). „Indien de Vere nigde Staten en Groot-Brittannië wensen dat er een einde komt aan aggressie in Europa, moeten zij plechtig verklaren, dat zij tegen elke aanvaller gebruik zullen maken van atoom- en waterstofbommen", aldus verklaarde de Britse luchtmaarschalk Sir John Slessor, voormalig stafchef der RAF, Zondagavond in een radiotoespraak. „Geen enkel land zal een grote oorlog be ginnen, indien het weet dat het dan met de volle macht van atoomwapens zal wor den bestookt", zo zei hij in de laatste van een serie radiotoespraken, getiteld: „De omwenteling in de strategie". Sprekend over Duitsland verklaarde Sir John dat er „niet de minste kans op be staat met de communisten in internationale onderhandelingen tot overeenstemming te komen", hieraan toevoegend: „Wij moeten het initiatief nemen en in de omgang met de communisten wat van hun eigen tech niek van het stellen van het voldongen feit overnemen". Een andere suggestie van hem was dat het in 1948 door Groot-Brittannië, Frank rijk, Nederland, België en Luxemburg ge tekende verdrag van Brussel zou worden uitgebreid tot West-Duitsland, de Verenigde Staten en Canada. „En zodra dit zijn beslag zou hebben gekregen, zouden wij de Sovjet-Unie, Po len en Tsjechoslowakije officieel moeten uitnodigen eveneens toe te treden. Indien zij zouden weigeren en dat zouden zij in eerste aanleg zeker doen zouden wij moeten zeggen: „Uitstekend. U zou, in ge val van een aanval, de gevolgen daarvan ondervinden, doch zult dan niet de voor delen hebben die anders verstrekte waar borgen u zouden bieden". Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde hebben zich in de luchtdrukverdeling boven West-Europa belangrijke veranderingen voltrokken. Za terdag lag boven de Britse eilanden een lage drukgebied waaromheen door Zuiden winden betrekkelijk zachte lucht naar Ne derland werd gevoerd. In het Zuiden en midden van het land liep de temperatuur op tot 7 a 8 graden en in het Noorden tot 5 a 6 graden. Het lage drukgebied ver plaatste zich naar de Middellandse Zee en nam in betekenis af, waardoor bij ons de luchtdruk verschillen geringer werden en de wind nagenoeg geheel ging liggen. In de vochtige lucht ontstond daardoor Zon dag in een groot deel van het land een hardnekkige mist. Intussen kwam er boven Scandinavië een nieuw gebied van hoge luchtdruk tot ontwikkeling, dat de wind over Nederland en Noord-Duitsland naar het Oosten deed draaien. Koudere drogere lucht wordt nu aangevoerd. De mist gaat dientengevolge verdwijnen en de tempe ratuur zal geleidelijk verder gaan dalen, zodat de komende dagen op lichte vorst moet worden gerekend. Het is echter mo gelijk dat de vorst niet tot in het uiterste Zuid-Westen van het land doordringt. In het Noord-Oosten bestaat daarentegen enige kans dat de temperatuur zelfs over dag niet boven het vriespunt komt. (van hedenochtend 7 uur) weers- toestand .5 >3 5 i x. f-1 Z.5 Helsinki mist NNW 3-21 0.1 Oslo onbewolkt windstil -24 0 Stockholm Poolsneeuw ZW 1 -16 0.1 Kopenhagen zwaar bew. O 14-20 Rome geheel bew. NNO 4 4 0.1 Amsterdam mist NO 7 0 0.2 Londen mist NNO 4 3 0 Brussel geheel bew. NO 5 5 2 Parijs geheel bew NO 4 7 14 Bordeaux (geen oogaaf ontvangen) Grenoble onbewolkt windstil 8 11 Nice motsneeuw ONO 5 -1 0.1 Warschau motsneeuw ONO 6 0 0.1 Berlijn nevel NO 4 0 0 Frankfort mist windstil -2 0 München nevel windstil 0 0 Zürich nevel NNO 1 0 0 Genève regen ZO 2 4 18 Locarno nevel OZO 4-2 0 Wenen zwaar bew. W 5 10 Innsbruck licht bew. OZO 4 8 4 Neerslag laatste 24 uur KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt en nevelig met hier en daar wat motregen. Matige, vannacht tijdelijk zwakke Oostelijke tot Noord- Oostelijke wind. Lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt. 16 Februari Zon op 7.55 uur, onder 17.54 uur. Maan op 16.43 uur. onder'7.12 uur. Maanstanden 17 Febr. 20.37 uur: Volle maan 26 Febr. 0.29 uur' Laatste kwartier Hoog en laag water In IJmuiden Maandag 15 Februari Hoog water: 2.12 en 14.33 uur. Laag water: 10.04 en 22.35 uur. Dinsdag 16 Februari Hoog water: 3 06 en 15.20 uur. Laag water: 10.59 en 23.20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1