KLM en Financiën gaan electronisch rekenen De Centrale schenkt drie ton voor sociaal en cultureel werk PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Twee Amerikaanse „wonderbreinen" in Den Haag ingewijd De radio geeft Dinsdag Twee branden door kinderspel met vuur Vrijz. Dem. Bond neemt deel aan Staten verkiezingen Nederlands protest in Djakarta Toch ió het zo vj MAANDAG 15 FEBRUARI 1954 2 360.000 sommen per uur Brandend Maagznnr dat schrijnt tot hoog in de keel Katwijk heeft een haven in maquette vorm Majoor Van Ardenne uit Korea terug Dr. P. Th. Posthumus Mcijes opnieuw voor de radio Bij gouden jubileum De arrestaties Brand in hotel te Oisterwijk ANWB vraagt verlichting kruispunt te Spaarndam IJs bij eb en vloed in Zuiderzee (Van een verslaggever) Sinds enkele dagen is Den Haag een tweetal electronisehe wonderbreinen" rijk, die in onderdelen van seconden re kenkundige problemen kunnen oplossen, waarvoor de knapste wiskundigen uiren nodig zouden hebben. Eén van die „denk- robots", die gehuurd zijn van de Interna tional Business Machine Corporation in Amerika, is geplaatst in het ministerie van Financiën, de andere in het hoofdkan toor van de K.L.M. - en dat laatste exem plaar hebben wij dezer dagen kunnen be wonderen. Het bestaat uit twee stalen kasten, die er van buiten nauwelijks belangwekken der uitzien dan een normale kantoor- archiefkast. De grootste van het tweetal, die 1,80 meter breed en minder dan mans hoog is, herbergt de eigenlijke „hersens" van deze rekenmachine, de andere, die nauwelijks half zo groot is, fungeert ais het „zintuigenstelsel". Plaatst men daarin nu Hollerithkaarten - kartonnen fiches met ingeponste perforaties, waarin elk gaatje een bepaald' cijfer of getal voorstelt - dan worden die ogenblikkelijk afge tast door electronisehe „vingertoppen", die de positie van ieder gaatje registreren en doorzenden naar het „centrale zenuw stelsel", dat instructie-paneel heet. Daar worden de van de vingertoppen ontvangen „zemuwprifckels" door een schakelpaneel gevoerd, waarop men van tevoren heeft vastgelegd welke rekenkundige bewer kingen de machine achtereenvolgens met deze serie „gaatjesopdrachten" moet gaan uitvoeren. 1200 lampen Is dat gebeurd dan worden de gegevens naar de tweede machine, het eigenlijke brein van het apparaat gezonden, dat bliksemsnel de voorgelegde rekenopdracht ontleedt tot afzonderlijke deelopdrachten en ze dan over een breed front naar zijn 1200 electronisehe „hersencellen" (radio buizen) jaagt. Ongeveer de helft van die radiolampen fungeert als reken-,.units", die tezamen alle rekenkundige bewer kingen kunnen uitvoeren met een snel heid van 2000 tot 16000 operaties per se conde; de andere helft vormt het automa tische geheugen, waarin de verkregen deel- of einduitkomsten van een vraag stuk kunnen worden „geconserveerd" tot dat ze met behulp van een speciale „com- mandoprikkel" worden opgevraagd. Elk van de 1200 lampen heeft bovendien een eigen neon-toetslampje, waaraan men kan zien of die „hersencel" in kwestie zijn werk naar behoren doet en voorts is er ook een centraal contróleDaneel, dat het mogelijk maakt de uitwerking van een opdracht stap voor stap te volgen. Mocht er desondanks ergens iets fout gaan door b.v. een mechanische storing, dan maakt de robot hiervan zelf melding met een rood alarmlicht. Is een rekenopdracht voltooid (hetgeen per ponskaart slechts een fractie van een seconde vergt) dan telegrafeert de machi ne de einduitkomst naar het voorzet appa raat, waar de gevonden resultaten auto matisch op de betreffende Hollerithkaart worden ingeboekt. De totale arbeidspres tatie van het apparaat bedraagt 360.000 rekenkundige bewerkingen van maximaal 8x8 cijfers per uur - een klusje waarvoor ADVERTENTIE kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smel ten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Platen 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Prof. dr. D. H. Wester: Plactics. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Hammondorkest. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Wij ontdekken Amerika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Platen. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 13.15 Piano. 18.25 Paris vous parle. 18.30 Asthma. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Militair orkest. 19.25 Strijkkwartet. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Gevarieerde muziek. 22.05 Tiroler mu ziek. 22.45 De woelige wereld. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.2024.00 Dans muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijezr. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.50 Kamerorkest. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Vopr de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Schoolradio. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 De voedselprodutcie en -con sumptie in de wereld. 18.00 Platen. 18.20 Sport. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualitei ten. 10.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Omroep-orkest. In de pauze: (21.0021.15): Kan een haan een ei leggen? 21.45 Paedagogische causerie. 22.00 Piano. 22.25 Platen. 22.45 Gebed en lit. kalender. 23.00 Nieuws: 23.1524.00 Strijkorkest en soliste. TELEVISIE (K.R.O.) 20.1521.45 Philharmonisch orkest en solist. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.30 Omroepkoor. 15.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten.19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Omroeporkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraagesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. Op 224 m.). een ervaren cijferaar vele dagen nodig zou hebben. Louter nullen en enen Het zou te ver voeren, de werking van dit rekenwonder uitvoerig te beschrijven, maar het principe ervan kan in enkele woorden verklaard worden. De machine rekent niet gelijk de mens, met het tien tallige stelsel, maar herleidt alle cijfers tot combinaties van nullen en enen: het getal 7 b.v. schrijft zij als 0111. Die her leiding is noodzakelijk omdat de hersen cellen - in casu de radiolampen - slechts „nullen" (geen spanning tussen anode en kathode) en „enen" (wel spanning) kun nen registreren. Het tweede geheim berust op het feit dat alle rekenkundige bewerkingen - dus ook aftrekken, vermenigvuldigen en de len - in principe tot optellingen herleid worden. Aan een uitleg daarvan zullen wij ons niet wagen, maar het ligt voor de hand dat ook dit aanmerkelijk tot de re kensnelheid bijdraagt. Nog meer rekenhonger Nu is het echter ook weer niet zo dat men de machine van ogenblik tot ogen blik allerlei willekeurige sommen voorzet, want voor ieder vraagstuk moet op het instructiepaneel een specifieke commando schakeling worden uitgezet om de aard en de volgorde van de verschillende be rekeningen vast te stellen en het gereed maken van zoti instructie kost uiteraard tijd. Daarom krijgt de electronisehe re kenmachine in hoofdzaak vaste typen van vraagstukken op te lossen, waarbij de volgorde der bewerkingen steeds dezelfde is en waar men dus met eenzelfde basis- instructie kan volstaan. Zulke type vraagstukken zijn er bij de K.L.M.als in ieder groot bedrijf, vele, bijvoorbeeld het omrekenen van bedragen in vreemde va luta vice versa, de loonadministratie, ana lyses en ramingen van vrachtprijzen en passagetarieven op bepaalde vliegroutes, coördinatie van driehoeksmetingen voor de luchtkartering e.d. Het K.L.M. „won der brein" is in eerste instantie gehuurd om een vrij aanzien lijke achterstand in de administratie van onze luchtvaartmaatschappij in te lopen. Daarmee zouden, zo had men berekend, vele weken gemoeid zijn, maar de elec tronisehe veelvraat presteerde het om zich in enkele dagen door de hele rijstebreiiberg heen t.e werken. Tevreden snorrend kraakt hij met verbijsterende snelheid alle wis kundige puzzles en formules die men hem voorzet en reeds ziet het er naar uit, aax men binnenkort veel meer cijferwerk van andere afdelingen zal moeten aantrekken om zijn formidabele rekenhonger blijvend te kunnen stillen! Het gemeentebestuur van Katwijk heeft Zaterdag een honderdtal toekomstige ci- viel-ingenieurs, thans nog studenten aan de Technische Hogeschool te Delft, ont vangen. Tijdens .deze ontvangst is aan het Katwijkse gemeentebestuur een maquette aangeboden van het plan voor de bouw van een zeehaven in Katwijk aan Zee. De burgemeester van Katwijk, mr. W. J. Woldringh van der Hoop, zei in een toespraak, dat een zeehaven een der be langrijkste wensen van Katwijk is, om dat de visserij door het ontbreken van een haven voor zeer grote moeilijkheden ge plaatst wordt. Onder de vele vissers plaatsen in Nederland neemt Katwijk de eerste plaats in, aldus de burgemeester, die opmerkte dat de vloten van Vlaar- dingen en Scheveningen gedeeltelijk wor den bemand met mannen uit Katwijk. Daar men nu aan het bouwen is voor het hoogheemraadschap Rijnland, is het vol gens de burgemeester nu het goede ogen blik om tot de aanleg van een zeehaven te besluiten. Hij hoopte dan ook, dat van regeringswege een spoedige beslissing is te verwachten. De voorzitter van de Delftse studenten vereniging, de heer S. M. J. van der Meer, baentwoordde de rede, waarna de maquet te van het zeehavenplan aan het gemeente bestuur werd aangeboden. De toekomstige ingenieurs hebben een werkzaam aandeel in de voorbereidingen en de voorstudie van het zeehavenplan gehad. De grote groep studenten vertrok vervol gens naar het duinterrein ten Noorden van de uitmonding van de Rijn, waar volgens de plannen de haven zal moeten komen. Daar werd ten aanschouwe van een grote menigte door de burgemeester op verzoek van de gasten onder de klanken van het volkslied een groot bord onthuld met het opschrift „Hier moet Katwijks zeehaven komen". De ontvangst werd besloten met een diner. Met het KLM-toestel „Pontianak" is Zon dagmiddag majoor C. van Ardenne van het Nederlands vrijwilligers detachement in Korea op Schiphol aangekomen. Hij maak te deel uit van het detachement Korea - vrijwilligers, dat op 29 Januari 1953 uit Nederland vertrok. Dit detachement is thans op thuisreis en zal op 23 Februari in Nederland terugkeren. Majoor Van Ardenne ontving uit handen van de plaatsvervangend commandant van het regiment Van Heutz, majoor A. C. van dei- Meijde, het Kruis voor Recht en Vrij heid. Dr. P. Th. Posthumus Meijes, die jaren lang in zijn Zondagmiddag-radiopraatjes de droge stof van het spoorboekje tot leven wist te brengen in zijn causerieën onder de titel „De Spoorwegen Spreken" is, nu hij op 1 Januari met pensioen ging en zijn radio-causerieën vervielen, aangezocht om voor de AVRO-microfoon op hetzelfde Zondagmiddaguur een serie korte praatjes te houden over een ander onderwerp, na melijk de B.B., Bescherming Bevolking. President Eisenhower heeft de leider van de Britse expeditie naar de Mount Everest Sir John Hunt (midden) en de man die met Tenzing de top bereikte Sir Edmund Hillary (rechts) geëerd met de Hubbard médaille van de Nationale Geografische Sociëteit. Bij het gouden jubileum van de Centrale Arbeidersverzekeringsbank N.V. te Den Haag heeft de president-commissaris, de heer E. Küpers, meegedeeld dat een bedrag van drie ton ter beschikking is gesteld voor sociale en culturele doeleinden. De stich ting „Ankerwerk" krijgt daarvan het leeuwendeel, namelijk 170.000 gulden voor het werk onder de niet-gegrepen jeugd. Het Nederlandse Verbond van Vakverenigingen krijgt vijftig mille voor de bouw en inrichting van het Evert Kupersoord, dat in Amersfoort zal verrijzen. Voor het scholingswerk en het wetenschappelijk werk van de Partij van de Arbeid is eveneens vijftig mille beschikbaar gesteld en voor het Inter nationaal instituut voor sociale geschiedenis te Amsterdam tien mille. Voor andere organisaties van sociale en culturele aard zijn de volgende bedragen uitgetrokken: Instituut voor Arbeidersontwikkeling, Arbeiders Jeugdcentrale, „Humanitas" en Woodbrookers elk vierduizend gulden en verder nog duizend gulden voor elk der volgende organisaties: A.V.O., Politeia, Culturele Sportbond en Bond van Arbeiders zangverenigingen. Het huisorgaan van de bank, „De Roe per", is met een jubileumnummer ver schenen, waarin de heer E. Kupers mee deelt, dat in de rij van zestig zustermaat schappijen De Centrale de zeventiende plaats inneemt met een verzekerd kapitaal van ruim driehonderd millioen gulden met meer dan een millioen polissen. Ten aanzien van de volksverzekering komt De Centrale op de vijfde plaats met een verzekerd ka pitaal van 137 millioen. De heer Kupers herinnert er ook aan, dat in een deel van de vakpers het altijd openhartige jaarverslag van De Centrale aan een vernietigende deloyale critiek werd blootgesteld. De winst aan "de arbeidersbeweging werd jpisleidend genoemd, want deze nieuwe maatschappij, die slechts met een kapitaal van vijftig- Zondagavond omstreeks half zes is brand uitgebroken in de houten noodwoning van de familie H. van de B. te Nijkerkerveen. Het bleek dat de vijf kinderen bij afwe zigheid van de ouders een brandend stuk hout uit de kachel hadden gehaald en dit hadden neergelegd in de houtbak. De kin deren snelden toen de brand uitbrak naar buiten. Een buurman droeg er zorg voor dat het op stal staande vee werd gered. Een bij de noodwoning liggend slaapgedeelte bleef behouden. De noodwoning zelf kon door de Nijkerkerveense brandweer niet worden behouden. De schade wordt niet door ver zekering gedekt. Het bezoek dat mevrouw W. uit de Haagse Meloenstraat gisteren van haar zoon en kleinzoon kreeg, zal haar nog lang heugen. Terwijl de familie gezellig het Zondagse kopje koffie nuttigde mocht de zevenjarige Robbie op een zolderkamer spelen. Het knaapje vermaakte zich met lucifers en oud papier, waarmee hij een mooi brandje stichtte. Dat brandje werd echter hoe langer hoe groter. Robbie zag geen kans tot blussen, sloop de trap af en ging zij het in ietwat hangerige stemming bij de buren op bezoek. Weldra stond de zolder van oma's huis in de rustige, moderne Haagse straat in lichterlaaie. Rookwolken spiraalden uit het dak, hetgeen tegen één uur door over buren werd gezien. Op de melding „uit slaande brand" rukten een ladderwagen, twee motorspuiten en een materiaalwagen uit. Het blussen duurde een klein half uurtje. De zolderverdieping en een deel van het dak verbrandden. Huis en inboedel zijn verzekerd. duizend gulden was begonnen, zou zeker binnen een paar jaar op de fles gaan. De directeur van De Centrale, ir H. Vos, huldigt de nagedachtenis van de eerste directeur, Nehemia do Lieme, als die van een groot man, die De Centrale omhoog trok uit het niets. Hij was een financier van grootse allure, hij verschafte De Cen trale een wetenschappelijk aanzien, dat ver uitging boven de betekenis welke zij op grond van de omvang van haar bedrijf zou hebben bezeten. De Lieme werd opge volgd door de heer C. M. Simonsz, die tijdens de bezetting blijk gaf van onver schrokkenheid ten aanzien van hen die De Centrale in het gelijkschakelingsproces wilden betrekken. Tot degenen die in de feestvreugde van De Cèritrale delen behoort ook de heer H. J. Hcfstra, directeur van de Centrale Algemene, de na de oorlog door De Cen trale cn het N.V.V. opgerichte brand- en variaverzekeringsmaatschappij. De 240.000 bij De Centrale verzekerde gezinnen hebben alle een herdruk gekregen van de tekening van Albert Hahn „Het straatje", die het gezicht van uit een don kere slop op een in een lichte verte voor bijtrekkende Meistoet uitbeeldt. In het jubileumnummer van „De Roe per" staat daarbij het bekende gedicht van C. S. Adema van Scheltema „De roden roepen" afgedrukt. De Vrijzinnig Democratische Bond heeft in een te Utrecht gehouden vergadering besloten, deel te nemen aan de verkie zingen voor de Provinciale Staten op 21 April in nog nader te bepalen provincies. Wel staat reeds vast, dat aan de Staten verkiezing in Friesland zal worden deel genomen. De voorzitter van de bond, mr. K. Bijl- sma uit Franeker, verklaarde dat de bond na de heroprichting op 30 Januari 1953 overal veel sympathie ontmoet. Het leden tal is groeiende. Na bespreking van doel stelling, beginselverklaring en werkpro gramma van de bond werd besloten meer actie van de bond te doen uitgaan en bin nenkort in verschillende plaatsen leden vergaderingen te gaan houden. Op 13 Maart zal wederom te Utrecht een verga dering worden gehouden ter bespreking van de verdere uitbouw van de bond en de te voeren actie. In het voorlopig hoofdbestuur werd met de waarneming van het secretariaat belast de heer F. J. Plesman te Santpoort. 32. Omkijkend, zag een der rijders van baas Kraska, dat Panda hem snel inhaalde. „Daar komt dat kleine misbaksel op wielen aan", gromde hij, „maar MIJ zal hij niet passeren; ik veeg hem van de baan, zoals baas Kraska bevolen heeft!" Onbewust van de boosaardige plannen van de rijder voor hem, joeg Panda met topsnelheid achter hem aan. Bij een scherpe bocht begon hij hem te passeren toen de rijder plotseling met een boosaardige grijns omkeek en een ruk aan zijn stuur gaf. De grote wagen zwenkte opzij en dreef het kleine Kalker- karretje naar de muur. „Hé! Pas op!!", gil de Panda verschrikt, „opzij!" Toen de rijder echter nog meer naar rechts week en hem tussen de grote wagen en de muur dreigde te mangelen, begreep Panda, dat dit kwade opzet was. Maar toen herinner de hij zich in een flits, dal hij op de ker mis eens acrobaten in een reusachtige ton had zien rondrijden. De middelpuntvlie dende kracht van hun snelheid had hen tegen de steile wanden van de ton gedrukt. Zou hij dat hier ook niet kunnen? Zijn snelheid was groot en de bocht was scherp vastberaden drukte hij de gaspedaal helemaal in.De mond van de boosaar dige rijder viel open van verbazing, toen hij Panda het volgend ogenblik als een vlieg tegen de muur gedrukt, langs hem heen door de bocht zag suizen. DJAKARTA. (Aneta). Het Neder landse Hoge Commissariaat heeft Maandag bij de Indonesische regering geprotesteerd tegen de gang van zaken bij de arrestatie van een dertigtal Nederlanders en met name tegen het uitblijven van een bevre digend antwoord op verzoeken om inlich tingen over deze arrestaties, welke het Hoge Commissariaat tot het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gericht. In de overhandigde nota wijst het Hoge Commissariaat er op, dat het zich sinds 29 December zeven maal schriftelijk tot het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gewend met verzoeken om inlichtingen en dat daarop aldus een communiqué van het Ned. Hoge Commisariaat als enig antwoord werd ontvangen eenverwijzing naar de tevoren uitgegeven bekendmaking der regering, waarin over deze aanhoudin gen enkele algemene, summier gestelde mededelingen .werden gedaan. In de nota van het Hoge Commissariaat wordt er voorts tegen geprotesteerd, dat het Hoge Commissariaat tot nu toe niet in staat is gesteld, volgens de algemeen aan vaarde internationale gebruiken aan deze gearresteerde Nederlanders consulaire bij stand te verlenen en dat de gearresteerden nog niet in de gelegenheid zijn gesteld hun wensen kenbaar te maken inzake te ver strekken rechtskundige bijstand. Op het schriftelijk verzoek van het Hoge Commis sariaat, de Nederlandse arrestanten te mo gen bezoeken, werd tot dusver slechts vernomen, dat deze aangelegenheid onder de aandacht der betrokken Indonesische instanties was gebracht. Zondagmorgen is omstreeks zeven uur door het defect raken van een gasfles, brand uitgebroken in het pas gerestau reerde hötel en bosrestaurant „Klein Speijök" te Oisterwijk. Het gebouw, en vooral de bovenverdieping, die vrijwel ge heel uitbrandde, kreeg aanzienlijke schade. De plaatselijke brandweer en die uit Til burg wisten het restaurant voor verwoes ting te behoeden. De waterschade is zeer greot. De attributen van het zeven eeuwen oude gilde „St. Barbara", zoals vendels (waaronder het aloude moedervendel) costuums, dieptetrom enzovoort, met uit zondering van het gilde-zilver, zijn door de brand verloren gegaan. Naar het zich laat aanzien zal „Klein Speijck" weer geheel in de vorige toestand hersteld en nog deze zomer opnieuw in gebruik genomen kunnen worden. Verze kering dekt de schade. Het kruispunt nabij het Gemeenlandshuis van Rijnland te Spaarndam, waar de wegen van Assendelft, Haarlem en Halfweg te Spaarndam samenkomen, is bij avond zeer onoverzichtelijk. Herhaaldelijk komen hier zgn. bijna-ongevallen voor. De A.N.W.B. heeft de provincie Noordholland dan ook verzocht deze gevaarlijke situatie te verbe teren, o.m. door het aanbrengen van een goede verlichting, daar de huidige verlich ting volkomen onvoldoende is. Proces Volgens bet Albanese persagent schap zal binnenkort een groot spion, nageproces in Tirana beginnen tegen „een groep agenten en terroristen, die een gewapende opstand en de omver, werping van het huidige bewind voor. bereidden". Zij werden in December door de Albanese veiligheidsdienst ge. vangen genomen. De Amerikaanse heime dienst in Griekenland zou hen naar Albanië hebben gezonden. Dank. Mao Tse Toeng heeft Zaterdag dank gebracht voor de Russische hulp aan China. Hij zeide, dat het vier jaar oude vriendschapsverdrag tussen China en de Sovjet-Unie moet blijven bestaan, in een boodschap aan het Russische staatshoofd Malenkov drukte hij vol gens radio-Peking de wens uit, dat de broederlijke vriendschap en samemver. king van beide grote landen zich ver- der zouden ontwikkelen en versterken, Onderzoek. De Amerikaanse senatoren Styles Bridges (republikein) en Stuart Symington (democraat) zullen op 21 Februari naar Europa reizen om een onderzoek in te stellen naar berichten over communistische infiltratie in fa brieken, die moderne Amerikaanse vliegtuigen vervaardigen voor de NAVO. De senatoren zullen, vergezeld van twee stafleden van de senaatscommissie voor toewijzingen, waarvan Bridges voorzit ter is, en van twee leden van de com missie voor de strijdkrachten, Frank rijk, West-Duitsland, België, Nederland, Italië, Groot-,Brittannië en Spanje be zoeken. Sabotage. Maritieme medewerkers van Britse bladen, die zich aan boord van het 36.000 ton metende vliegdekschip „Eagle" bevinden, dat op weg is naar de Middellandse Zee, hebben melding maakt van nieuwe gevallen van sabo tage, die zich na het vertrek uit Gibral tar hebben voorgedaan. Het ernstigste van deze gevallen is het overboord werpen van electronisch materiaal, dat wordt gebruikt bij de controle dei vuurleiding van het scheepsgeschut. Boodschap. Paus Pius XII, die langzamer hand herstelt van zijn ziekte, heeft zich Zondagavond met een via radio- Vaticana uitgesproken boodschap van troost tot alle zieken ter wereld gericht. Hij beperkte zich hierbij tot het voor lezen van de eerste 500 woorden van zijn 2.000 woorden tellende „boodschap aan de zieken". De rest van de bood schap werd door een priester voorge lezen. Transport. Duizend rendieren zijn Zondag in twaalf open wagons, waarvan de vloeren met een laag sneeuw zijn be dekt, uit Zweden naar het Noorse berg. gebied nabij Hardanger vertrokken, Men haa de dieren aanvankelijk kudden over het land willen over brengen, doch dit mislukte, daar zi steeds -weer naar hun weiden in Zwe den terugkeerden. De rendieren krij gen onderweg mos. De sneeuwlaag zai gedurende de lange reis van tijd tot tijd vernieuwd worden. De locomotief rijdt bij dit merkwaardige transport niet voor-, doch achteraan, om te voorko men,, dat de rendieren in tunnels door de rook zouden stikken. Eis. Het Madrileense blad „ABC" heeft Zaterdag Spaanse souvereiniteit over de internationale zóne van Tanger, dat het het „Afrikaanse Gibraltar" noemde, geëist. De zóne dreigt volgens het blad een centrum van „samenzweringen te gen de vrede in Noord-Afrika te wor den". „De aanwezigheid van Fransen in Tan ger ergert de Mohammedanen. Tanger is een sterkte, die aan volledige Spaan se souvereiniteit ontsnapt, hoewel het binnen het gebied van het Spaanse protectoraat ligt", aldus het blad. Steun. De Sovjet-Russische vertegenwoor diger in de bijeenkomst van de econo mische commissie voor Azië en het Verre Oosten heeft het aanbod van Sovjet-Unie herhaald tot het verlenen van technische steun aan de economisch minder ontwikkelde landen. In ant woord op vragen van vertegenwoordi gers van India en Pakistan verklaarde hij, dat de daarvoor geschikte Russische organisaties verzoeken om steun overweging zouden nemen, volgens het programma voor de verlening van technische steun van de UNO. Verheffing. Radio-Boedapest meldt, dat de Poolse, Bulgaarse en Hongaarse re geringen hebben besloten haar onder linge diplomatieke vertegenwoordigin gen tot ambassades te verheffen. De re geringen van Roemenië, Tsjechoslowa- kije, Hongarije en Albanië hebben twee dagen geleden een overeenkomstige beslissing genomen. EEN afbeelding van de bevroren Gouw zee, op welks hobbelige, maar gladde oppervlak de schaatsenrijders of sleevaar- ders zich in ijltempo naar Marken spoeden, moge een plezierige aanblik opleveren, een wérkelijke zee die in de greep van het ijs is gevangenziet er ongastvrij en huivering wekkend uit. We mogen het de eerste pool reizigers dan ook werkelijk niet kwalijk nemen, dat zij bij de eerste kennismaking met het ijs reeds de steven wendden en koers zetten naar de veilige thuishavensWaar de zee dik en geronnen is, zo verklaarde Pytheas in de 4de eeuw v. Clir., kan geen land meer bestaan; ook geen zee en geen lucht, doch alleen een mengsel van deze drie, zodat daar alles moet zweven, geen schip kan varen en geen mens kan lopen". Van dit zivcven is meestal niet veel te recht gekomen, maar het is inderdaad waar, dat de bevroren zee zich zowel voor de vaart als voor het voetgangersverkeer slecht leent. Degenen die in 1929, toen de Zuiderzee dicht lag, over het ijs van Fries land naar Noordholland zijn overgestoken, kunnen daarvan enigszins getuigen. In- plaats van een mooie gladde ijsvlakte, zo als we die op foto's van de bevroren Gouw zee gewend zijn, was het Noordelijke deel van de Zuiderzee destijds een onregelmatig ijslandschap, waarin opgestapelde ijsfor- maties afwisselden met hobbelige en brok- kige ijsvlakten. Een moeilijk begaanbaar terrein dus, dat voor een „oversteek" heel wat uithoudingsvermogen vergt. Vandaar dat in oude tijden dergelijke gebeurtenis sen door penningen of andere herinne ringstekenen werden herdacht. Zo heeft (Nadruk verboden) ■zee be- re- cm. in een onzer lezeressen een lepeltje in haar bezit, gedateerd 25 Februari 1740, met de woorden: Met paard en slee gehaalt „tot Stavoren betaalt". De wind is voornamelijk schuldig aan dergelijke onregelmatige ijsformaties. veel mindere mate speelt hierbij de eb- vloedbeweging een rol. De getijv er schillen waren in 1929 in het Noor delijk deel van de Zuider ongeveer 80 cm., maar droegen in de Zuidelijke gionen niet meer dan 30 Hierdoor werd de ijsmassa de loop van 24 uur welis waar tweemaal op en neer bewogen, waardoor scheuren konden optreden, maar dit veroorzaakte toch niet die grilligheid in formatie als de wind door opstuwing van water, overslag van golven en overspoeling met ijsschotsen wist te bewerkstelligen. Nu we op verzoek van enkele lezers over het gedrag van wijlen het Zuiderzee-ijs bij eb en vloed hebben gesproken, mogen we één merkwaardigheid toch niet over het hoofd zien, vooral niet, omdat in het rap port van prof. Lorentz hierop reeds werd gewezen naar aanleiding van de ervaringen die tijdens de strenge winter van 1890 werden opgedaan. Bij zware ijsgang in de Zuiderzee bleken de getijv er schillen, welke in het Noordelijk deel ongeveer 80 cm. bedroegen, kleiner te worden, terwijl de verschillen van 30 cm. in het Zuidelijk deel juist toenamen. Het omgekeerde dus van wat ze zouden verwachten. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2