Ook Haarlem bereidde Rika Hopper bij haar afscheid een gelukkige avond Eensgezind protest van bewoners tegen huurverhoging va Kort en bondigj Meesten betaalden de verhoging niet Amsterdamse Beurs Viering,, Denkdag" door Haarlemse padvinders Georgette Hagedoorn beter dan ooit Santpoort MAANDAG 15 FEBRUARI 195$ HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Lange strandwandeling van negenjarige jongetjes Burgerlijke Stand van Haarlem Ook vragen van CPN-raadsleden Negentig procent betaalde niet Begrafenis van mgr. J. J. Henneman Burgemeester Den Tex Vlaggenparade op Botermarkt Diefstal van duizend gulden uit slagerij Mutaties bij Provinciaal Electricitei tsbedrii f type TCW Wijzigingen van vacanties voor Haarlemse scholen Burgemeester opent voorjaarsbeurs Land- en Tuinbouwjongeren Verkopingen Eduard van Beinum ziek uit Londen terug Vrolijke klanken in Zomerlust „Soli Deo Gloria" gaf een uitvoering Zelden is de Haarlemse Schouwburg sneller uitverkocht geweest dan voor de Zater dagavond plaats, gehad hebbende afscheidsvoorstelling van Rika Hopper, de oudste nog actieve Nederlandse actrice. En het is geen wonder, dat wethouder D. J. A. Geluk dit bewijs van hartelijke belangstelling aangreep om er zijn toespraak mee te be ginnen, toen hij als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur de huldiging inzette. Voordien hadden de aanwezigen, waarvan een groot gedeelte in avondkleding was gestoken, de scheidende kunstenares langdurig toegejuicht tijdens haar opkomst in het tweede bedrijf van „Anastasia" van Marcelle Maurette, een Frans televisiespel, door de Engelsman Guy Bolton voor het toneel bewerkt en door Jan Teulings vertaald en geregisseerd. Over dit stuk en de opvoering daarvan door de toneelgroep „The ater" hebben wij nog zo kort geleden geschreven, na de première in Amsterdam, dat het niet nodig is thans hierover in herhalingen te vervallen. Rika Hopper werd hierbij aangekondigd als „Hare Keizerlijke Majesteit" een titel, die haar later nog vele keren zou worden toegevoegd, onder meer om haar vorstelijke allure te ken schetsen. Na de vertoning van een twintigtal lichtbeelden van hoogtepunten uit haar carrière, waarbij de heer Hm. Deinum, di recteur van de schouwburg, de begeleiden de tekst voorlas, werd mevrouw Hopper anidierrnaal voor het voetlicht geleid, dit keer door mevrouw Strumphler-Van Riemsdijk en de heer Schuil als paranim fen. Als eerste trad wethouder D. J. A. Ge luk haar tegemoet, die in zijn toespraak een vergelijking van Jeanne van Schaik- Willioig uit een artikel in De Groene Am sterdammer overnam en daarmee de thans scheidiende actrice kenschetste als een estafetteloopster, die de fakkel der grote traditie van Nederlandse toneelspeelkunst aan de jongere generatie heeft doorgege ven. Na het uiten van hartelijke waarde ring voor het in de loop der jaren gebodene vertolkte spreker de hoop, dat zij ook nog gelegenheid zou vinden in Haarlem een af scheidsvoorstelling voor de jeugd te geven, opdat de scholieren van thans later zouden kunnen zeggen: „Toen wij jong waren, hebben wij Rika Hopper nog zien spelen!" Met een uit prachtige orchideeën samen gesteld bloemstuk besloot de wethouder zijn huldebetuiging. Tegelijkertijd werd in de zaal een boeket rode anjers aan de trou we huishoudster van mevrouw Rika Hopper ter haïxl gesteld. Namens het plaatselijk comité werd het woord gevoerd door dr. P. H. Schroder, die begon met te herinneren aan een voorstel ling van „Allerzielen" van Heijermans, waarin Rika Hopper op onvergetelijke wijze de rol van Rita vervulde. Dat was vijfendertig jaar geleden. „Ik werd op slag verliefd op u!" aldus onthulde de feest redenaar, die daaraan toevoegde aan zijn gevoelens uiting te hebben gegeven in een (nooit verzonden, wel bewaarde) lange brief in de hartstochtelijk bewonderende stijl, die men van een jongeling van acht tien jaren verwachten kan. „Ik ben nog steeds verliefd op u", ging de geestige spre ker verder, „en ik heb weer een brief aan u geschreven. Nu mag ik die zelf ter hand stellen. Het is een gelukwens van het co mité met vermelding van het bedrag, dat door uw Haarlemse bewonderaars werd bijeengebracht". Dr. Schroder volgde het voorbeeld van wethouder Geluk door de hand van de actrice te kussen, maar daar bleef het niet bij: de oude en onverzwakt gebleven liefde voor de kunstenares werd beloond met een joyeuze omhelzing. Hulde van oud en jong De volgende spreker had nog oudere herinneringen, een tijdsbestek van een halve eeuw doorkruisende: de gewezen criticus J. B. Schuil, die haar voor het eerst had zien spelen in „Vriendinnetje" van Brieux en kort daarna in haar glans rol in „Opstanding" van Tolstoi, maar toch voornamelijk uitweidde over de pe riode, die de meesten der aanwezige toe schouwers van nabij hadden meegemaakt, toen het gezelschap „Comedia" onder lei ding van Cor Hermus vaste bespeler van de schouwburg in Haarlem was. In Rika Hopper had de heer Schuil nog één keer gelegenheid hulde te brengen aan de dui delijke speeltrant van de Bouwmeesters en hun tijdgenoten: „Zelfs als u fluistert, kan men u tot in de verste hoeken van de zaal gemakkelijk verstaan. Men zal u ook daar om missen, want uit deze voorstelling van Anastasia is weer eens geblekeft, hoezeer uw optreden als voorbeeld werkt!" Hierna kwam mevrouw Marguérite van Hengel-Couperus naar voren om een fraai kussen aan te bieden als vertegenwoordig ster van een aantal dames, wier op vi sitekaartjes gedrukte namen daaraan wa ren gehecht. De bewondering van de Haar lemse sociëteit Teisterbant werd vertolkt door David Koning, die haar met enkele kleine voorbeelden van karakteristieke détails uit haar spel als een groot actrice kenschetste, iets nader ingaand op haar zeldzame vermogen zich bij de moderne speeltrant aan te passen, zonder de voor delen van de romantische stijl verloren te laten gaan. Autoriteit en echtheid kenmer ken de toneelpersoonlijkheid van Rika Hopper, die spreker tot in lengte van da gen als maatstaf van vergelijking voor ogen zal blijven staan. Tenslotte haalde de schrijver-arts Tjebbo Franken enige herinneringen aan persoonlijke ontmoe tingen op en gaf Ann Bom kort en kern achtig uiting aan de gevoelens van bewon- V an Zandvoort naar IJmuiden De 28-jarige G. ten Velde, een chauffeur van de N.Z.H., trof Zaterdagmiddag om streeks half vijf op de pier in IJmuiden een tweetal jongetjes v,an negen jaar aan, die met een droeve blik naar zee staarden. Het bleek, dat zij afkomstig waren uit Zandvoox-t. Zij hadden een strandwan deling ondernomen, die in IJmuiden ein digde, waar zij te moe waren, om de terugtocht te aanvaarden. De chauffeur heeft hen gebracht naar het posthuis station te Haarlem. Via de Zandvoortse politie zijn de ouders gewaarschuwd, die hun kinderen met spoed hebben afgehaald. HAARLEM, 13 Februari 1954 BEVALLEN van een zoon: 11 Febr., F. C. van der Meulenvan der Heyde; 12 Febr., G. BosmanBroekhof; M. JacobsSieval; H. G. KeesomVink; J. Rinkvan Hemert. BEVALLEN van een dochter: 11 Febr., E. van DammeBarnhoom; 12 Febr., B. de Boer—Heijda. OVERLEDEN: 12 Febr.. J. Spierenburg, 56 j., Kortenaerstraat; J. H. Sauveur, 86 j., Wilhelminastraat; P. Baas, 90 j., Voorzorg straat; J. Chr. Haarman, 85 j., Verspronck- weg. dering van de Haarlemse jeugd, die het voorrecht heeft gehad van haar spel te genieten. Een gaaf geschenk In zijn toespraak had de heer Schuil iets geciteerd uit een brief, die hij van me vrouw Hopper had ontvangen na haar af scheidsavond in Amsterdam, waarin zij zichzelf „een overgelukkige vrouw" noem de. In haar dankwoord herhaalde zij deze Wethouder D. J. A. Geluk kust Rika Hopper de hand op haar afscheidsavond in de Haarlemse Schouwburg, terwijl de leden van de toneelgroep Theater glim lachend toezien. Het hoofd in het midden behoort aan Johan Schmitz. verzekei-ing. Bij dit afscheid past geen droefheid, zo vervolgde zij: „Ik heb het toneel vaarwel willen zeggen in volle glo rie. Soms zie ik mensen huilen in de zaal. Dan denk ik wel eens: waarom doen zij dat? Temidden van alle hartelijkheid voel ik dan weer, dat het de laatste avonden zijn, die ik op het toneel doorbreng. Dat besef ik iedere keer sterker. Maar ik heb dit zelf verkozen en daarom moeten wij alles vrolijk houden. Ik hoop heel lang van mijn rust te genieten, ik zou wel honderd jaar willen worden en dan vraag ik de heer Schuil om een dagje met mij uit te gaan!" Na alle sprekers bedankt te hebben, richtte Rika Hopper zich tot de leden van het gezelschap, waarmee zij deze afscheids- tournée maakt, hen stuk voor stuk be dankend voor de medewerking, in het bij zonder Caro van Eyck, die er met haar groot talent zoveel toe heeft bijgedragen de voorstelling tot een artistieke gebeurte nis te maken. „Het toneelspelen", zo open baarde zij haar kunstzinnig testament, „moet altijd het karakter hebben van een geschenk aan het publiek. Zorg ervoor dat dit geschenk altijd zo gaaf mogelijk is". Ook het technisch personeel van de schouwburg werd niet vergeten en afzon derlijk bedankt voor het versieren van haar kleedkamer. De heer Deinum, die als laatste een kort woord had gesproken, fungeerde vervol gens als gastheer op een betrekkelijk druk bezochte receptie in de bovenfoyer van het theater. Na de heer G o e d e e (Arbeid) men zie ons artikel in het blad van Zaterdag hebben nu ook de heren H. C. Henne- v e 11 en m r. M. D. P r o p e r van de Com munistische fractie van de Haarlemse raad vragen gesteld aan B. en W. van Haarlem over de huurverhogingen voor de nieuwe huizenblokken van „Onze Woning", „Voor uitgang", „Zorgvliet" en „Ons Belang". De vragen luiden als volgt: Is het uw college bekend dat van diverse complexen woningwetwoningen niet val lende onder de huurverhoging per 1 Januari 1954 de bewoners een aanzegging hebben ontvangen dat een hogere huurprijs moet worden betaald? Kan uw college mededelen op hoeveel woningen deze huurverhoging van toepas sing is verklaard en waar deze woningen gelegen zijn? Is het uw college bekend dat vele bewo ners van deze complexen huurcontracten bezitten, waarin de huurprijs definitief is vastgelegd? Is voor die verhoging een goedkeuring door de bevoegde instantie verleend? Is uw college bereid zo nodig een eventueel tekort in de exploitatie-rekening van de betreffende complexen te dragen of bij het Rijk aan te dringen op een verhoogd subsidie? Naar wij verder vernamen hebben ook vijftig bewoners van huizen van „Onze Woning" aan de Eksterstraat geprotesteerd tegen de huurverhoging. Ook zij hebben unaniem besloten de verhoging niet te be talen. Wel zal het bedrag der verhoging bij een vertrouwenscommissie worden gestort voor het geval uitgemaakt mocht worden dat de huurverhoging toch verschuldigd is. In dat geval zal geen „verhaal" van een groot, immers opgelopen bedrag nodig zijn, terwijl, indien de huurders in het gelijk worden gesteld, ook een vlotte terugbe taling verzekerd is. Wij vernamen, dat van de bewoners van de nieuwe huizen van „Vooruitgang" in de Slotkoers Openings Vrijdag koersen 1-3Nederl.'47 99% 98% A.K.U 192 192 Jnilever 244 142% Philips Gloeil. 231% 232 Kon. Petroleum 379 376 Adam Rubber 144)4 140% Holl. Amer. Lijn 153% 154 N. Scheepv. Unie 141 142% H.V.A 140 138% Deli Mij 129 127% Amstcrd. Bank 190 190% Ned. Handel Mij. 175% 175 Rotterd. Bank 179)4 177% Twentsche Bank 178 178 Anaconda Copper 33 33% Bethlehem Steel 55 55% Republic Steel 48 49% Shell Union 8515/j« 85% Tidewater 21% U. S. Steel 40 X 41 componistenbuurt in Haarlem-Oost onge veer negentig procent de nieuwe huurprijs van 11,40 per week niet heeft voldaan. Weliswaar bedraagt de verhoging voor deze groep slechts veertig cent, maar men moet wel bedenken dat voor arbeiderswoningen deze huur al aan de hoge kant was. Daarbij komt, dat de woningbouwver enigingen maar heel kort de tijd hebben gehad hun leden-bewoners over de ver hoging in te lichten. Verleden week Maan dag immers kregen de besturen pas het eerste bericht van het Stadhuis hierover. Het bestuur van „Vooruitgang" heeft zich daarover dan ook bij het gemeentebestuur beklaagd onder overlegging van de protest brieven der bewoners. In de parochiekerk Sint Joseph aan de Jansstraat heeft deken J. J. A. Kuilman de mis van requiem opgedragen voor mgr J. J. Henneman, archivaris van het bisdom Haarlem, geheim kamerheer van Paus Pius XII en oud-professor in de kerkge schiedenis aan het Theologicum te War mond. In het priesterkoor hadden plaats ge nomen mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, mgr J. M. Groot, vicaris-gene raal, Dom. P. Andriessen, abt van de Sint Adelbertus abdij te Egmond, de preases van de seminaria en mgr C. van Trigt, officiaal vae het bisdom Haarlem. Rector C. van der Knaap, secretaris van de vicaris-generaal, heeft de lijkrede uit gesproken, waarin hij zei, dat de kerk een trouw zoon, wat zijn ziel betreft, heeft op gedragen aan Gods barmhartigheid. Wan neer zijn stoffelijk overschot aan de aarde is toevertrouwd, dan rest de herinnering. Rechtor Van der Knaap sprak zijn herin nering uit en noemde de overledene een priester, die deze naam met ere droeg; hij was een man Gods en geen wereldmens. In de jaren, waarin hij zich voor het priester schap voorbereidde heeft hij in gebed en in meditatie God ontmoet en Hij is bij hem gebleven toen het avond werd en toen de avond viel. Vroeger was hij een warm voor stander van de lithurgie en hij heeft ge tracht anderen daarmee te bezielen. Spreker zeide mgr Henneman in het bij zonder gekend te hebben, toen deze leraar was aan Hageveld en professor te War mond. In die jaren had hij de zielzorg losgelaten en kon hij zich wijden aan wetenschap en kunst. Hoewel deze boeiend en interessant te noemen zijn heeft hij zich daarin toch niet genesteld. Daarvoor was hij weer te veel priester. De geschiedenis had zijn voorliefde en in het bijzonder ging zijn belangstelling uit naar de eerste eeuwen van de kerk. Nadat de bisschop hem het beheer van het archief en het museum had opgedragen, kon verwacht worden, dat mgr. Henneman veel zou publiceren. Dat deed hij uit be scheidenheid echter niet. Rector Van der Knaap herinnerde voorts aan het geschied kundig inzicht van mgr. Henneman voor Kennemerland en voor de abdij te Egmond en aan zijn omgang met niet-katholieken, die via het archief of het museum met de thans overledene in contact kwamen. Na de plechtigheid in de kerk is het stoffelijk overschot van mgr. Henneman in het priestergraf op het Sint Barbara- kerkhof aan het Soendaplein ter aarde besteld. Koninklijk Besluit van eervol ontslag verschenen Thans is het Koninklijk Besluit ver schenen waarbij aan jhr. mr. C. J. A. den Tex op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1954 eervol ontslag is verleend als burgemeester der gemeente Bloemendaal, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester be wezen. Overal ter wereld zullen Maandag 22 Fe bruari kabouters, padvindsters en pioniers evenals de leden van het Nederlands Pad vinders Gilde en de Nederlandse Gidsen beweging, „Denkdag" vieren, de geboortedag zowel van wijlen Lord Baden Powell als van zijn echtgenote de Chief Guide. Die dag gaan de gedachten van alle padvindstei-s naar elkaar uit en hernieuwen zij haar „belofte". „Beeld van ons streven: dapper te leven, dat eens de wereld vrede vindt", zoals de padvindsters zullen zingen tijdens de vlag genparade, die Maandagmorgen om half acht door de leden van het N.P.G. zal worden ge houden op de Botermarkt. De gewestelijke secretaresse, mevrouw Van der Vlerk, zal daarna een kort woord spreken. Later op de dag worden er bijeenkomsten gehouden in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat. De kabouters, meisjes van acht tot twaalf jaar, zullen van vijf tot zes uur onder meer kunnen kijken naar het kabou terstukje „de familie Kobolt" geschreven en geregiseerd door mevrouw J. N. A. van DitmarschJacometti, districtscommissa- resse N. P. G. in het district Haarlem-Noord. Des avonds zal zij eveneens de regie voeren van het stuk „Madeion", voor toneel be werkt door mevrouw De BoerVan Strien naar een feuilleton in het orgaan „de Pad vindsters" van omstreeks 1925, dat om half acht voor de padvindsters wordt opgevoerd. In elk stuk zullen ongeveer vijfentwintig meisjes meewerken. Beide stukken zullen voor ouders en be langstellenden nogmaals worden opgevoerd tijdens een op Dinsdag 2 Maart in hetzelfde gebouw te houden propagandabijeenkomst. Ook de wijdingsdienstcommissie sluit zich bij deze Dankdag aan. De maandelijkse wij- dingdienst voor de leden van het N. P. V. en het N. P. G. wordt een Zondag vervroegd. Zondagmiddag 21 Februari komen de leden van voornoemde padvind(st)ers organisaties des middags om half vijf bijeen in de Ba- kenesserkrek. Leidster van deze dienst is Guido B. Luitinga uit Bloemendaal. Alle groepen en vaandels hebben het verzoek ge had hun eigen vlag mee te nemen. Over het optreden van Georgette Hage doorn en haar voorbeeldige begeleider Pierre Verdonck heb ik de laatste jaren dikwijls en doorgaans met grote waar dering in de kolommen van deze courant mogen schrijven. Ik zag en hoorde de ge noemde voordrachtkunstenares in allerlei zalen en onder vaak sterk verschillende omstandigheden, maar meestal kwamen de indrukken wel ongeveer op hetzelfde neer, zodat ik dacht zo langzamerhand over haar uitgepraat te zijn geraakt en eigenlijk niet veel anders meer te doen te hebben dan in telkens iets anders genuanceerde herhalin gen te vervallen. Vrijdagavond echter zong zij voor leden van de vei'eniging „Geloof en Wetenschap" in de Haarlemse Schouwburg en nu zit ik voor de taak mijn oordeel te wijzigen, al thans aan te vullen. Want wat zij nu te bieden had, was net dat ietsje anders en meer dan vroeger, waardoor zij het recht heeft zich in ons land als een onvergelijk bare grootheid op het gebied van de klein kunst te beschouwen, al weten wij dat haar bijzondere talent ook buiten de grenzen, in Brussel en Kopenhagen, in Wenen en Pa rijs, erkenning gevonden heeft. Het was niet alleen met nieuwe aanwin sten van haar répertoire „Mad about the boy" van Noel Coward bijvoorbeeld dat zij tot deze conclusie aanleiding gaf. Van oude bekende teksten ging namelijk een emotionele straling uit, die men in het verleden wel eens miste. En de burleske nummers nu ja, die waren altijd al per fect, mede dank zij haar bewegelijke, tref zekere mimiek. Aan haar betrekkelijk be scheiden vocale middelen paart zij een kos telijk acteervermogen, dat vooral haar humoristische typeringen het flitsend bril- lante van kleinoden geeft. Een verklaring hiervoor heb ik niet te bieden. Maar het kan onmogelijk een kwes tie van alleen maar meer routine zijn of van een ditkeer wel bijzonder gelukkige samenstelling van het programma, dat onder de titel „Panorama" een bloemlezing gaf van chansons uit de laatste driekwart eeuw, van Bruant tot Prévert, waarin ook de Nederlandse tekstdichters met Pi suisse, Davids en Speenhoff goed vertegenwoor digd waren. De in alle eenvoud sublieme vei-talingen die haar overleden echtgenoot, de dichter M. Nijhoff, voor haar maakte, behoorden mede tot de hoogtepunten van deze avond, die zeer veel bijval oogstte. Zonder oncontroleerbare vergelijkingen te willen opdringen, mag ik toch wel zeggen dat Georgette Hagedoorn thans door meer dan haar groene japon met de lange, zwarte handschoenen aan vvette Guilbert doet denken. DAVID KONING Zaterdagmiddag omstreeks half twee sloot de echtgenote van slager H. Wisker uit de Generaal Cronjéstraat de winkeldeur om met het personeel boven te gaan eten. Toen zij na enige tijd weer beneden kwam, bleek, dat uit de lade van de cassa ongeveer dui zend gulden gestolen was. Waarschijnlijk is men de winkel binnen gekomen door de huisdeur, die op een kier stond. Via deze huisdeur kan men gemak kelijk de winkel bereiken. In Januari hebben wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de heren C. Bruin, technisch ambtenaar, J. ten Hagen, commies A en D. Langelaar, de dienst van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noordholland verlaten. Bij dit bedrijf heeft de heer P. J. van den Klin kenberg, technisch opzichter B, dezer da gen zijn veertigjarig ambtsjubileum ge vierd. Het heeft hem in zijn woning aan de Bloemendaalseweg 162 te O verveen niet aan belangstelling ontbroken. Ge schenken, bloemstukken en veel bezoek getuigden daarvan. Eenzelfde aantal dienstjaren bereiken binnenkort nog twee andere ambtenaren van het PEN. Voor de hoofdopzichter de heer F. Heijsman is dit op 23 Februari; de heer R. R. de Bie, administratief ambte naar in algemene dienst op de afdeling Comptabiliteit is op 9 Maart veertig jaar in dienst van het Provinciaal bedrijf. ADVERTENTIE versnellingsnaaf met terugtraprem Ter verkrijging van de nodige uniformiteit hebben B. en W. van Haarlem, na overleg met de desbetreffende inspecteur van het onderwijs, enige wijzigingen aangebracht in de begin- en einddata van enkele schoolva- canties voor het jaar 1954. Paasvacantie: Scholen voor V.H. en M.O., M.U.L.O. en de gemeentelijke Handelsavond school met 5-j. cursus van en met 35 April tot en met 26 April. Alle andere scholen: van en met 15 April tot en met 25 April. Pinkstervacantie: Scholen voor V.H. en M.O., M.U.L.O. en de gemeentelijke Handels avondschool met 5-j. cursus van en met 5 Juni tot en met 8 Juni. Alle andere dagscholen: van en met 5 Juni tot en met 9 Juni. De Dr. A. van Voorthuijsenschool: van en met 5 Juni tot en met 12 Juni. Alle andere dagscholen: van en met 5 Juni tot en met 9 Juni. Zomervacantie: Scholen voor V.H. en M.O en M.U.L.O. van en met 19 Juli tot en met 5 September. De Dr. A. van Voorthuijsen school: van en met 26 Juli tot en met 22 Augustus. Alle andere dagscholen: van en met 19 Juli tot en met 22 Augustus. Herfstvacantic: De Dr A. van Voorthuijsen school: van en met 1 November tot en met 7 November. Alle andere dagscholen: van en met 1 November tot en met 3 November. Kerstvacantie: De Dr A. van Voorthuijsen school: van en met 20 December tot en met 2 Januari. Alle andere scholen: van en met 22 December tot en met 4 Januari. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft zich wederom be reid verklaard de Haarlemse Voorjaars beurs voor de Vrouw, die gehouden zal worden van 12 tot en met 19 Maart te ope nen. Men deelde ons voorts mede, dat de belangstelling van de zijde van de expo santen zo groot is, dat aan deze beurs een paviljoen zal worden toegevoegd en dat de gehele beschikbare standruimte is volge boekt. In hotel „De Leeuwerik" te Haarlem is Zaterdag de algemene bondsvergadering ge houden van de Land- en Tuinbouwjongeren. De diocesaan aalmoezenier, de heer H. J. M. Brans, herdacht de dezer dagen overleden pastoor L. J. Beune, die zoveel voor de jon geren betekend heeft. In het bijzonder in de oorlogsjaren stond hij voor de jeugd in de bres en was hij voor haar een stuwende kracht. De voorzittter de heer Theo Mourits uit Reeuwijk. merkte in zijn openingswoord op, dat de L. T. J. in het afgelopen jaar op waar dige wijze is uitgegroeid. In vele dorpsge meenschappen heeft de organisatie een grote rol vervulCursussen en weekeinden heb ben bewezen.- dat de jongeren zich mobiel willen maken voor de toekomst. Nadat een aantal huishoudelijke zaken wa ren afgehandeld heeft de heer Brans de jon geren-toegesproken onder de titel „Van van daag af tot morgen". In de middagbijeenkomst, trad een dans groep uit Zoeterwoude op; het district Alk maar-Oost verzorgde de revue „De zeven klapper" en een groep uit Wieringermeer voerde de Bruiloft van Kloris en Roosje op. In het Notarishuis te Haarlem zijn de volgende panden geveild: Saenredamstraat 1 zw. en rd. niet geveild; Kinderhuissingel 92 f21.500, P. Borghouts qq.; Lotterstraat 11 t.e.m. 25 totaal f 17.700, mr. B. E. v. Tijn; Stationsplein 19 t.e.m. 25, Zandvoort f46.200, mevr. A. HarpmanKreszned; Dr. Smits straat 12, Zandvoort f 5000, M. Paardebek; Lombokstraat 15, Heemstede *3100, opge houden. Eduard van Beinum is Zaterdag over haast van Londen naar Amsterdam ge vlogen om zich onder geneeskundige be handeling te stellen. Hij voelde zich niet meer in staat zijn Engelse tournée af te maken. De voor gisteren en eergisteren aangekondigde B.B.C.-concerten moesten worden afgezegd. Vrijdagavond heeft Van Beinum de uitvoering gedirigeerd van wer ken van Brahms, Bruckner en Matthijs Vermeulen. „St. Bonifacius" vierde er feest De afdeling IJmuiden van de R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" hield Zaterdag een zeer geslaagde propa- ganda-feestavond in de zaal van café Zomerlust in Santpoort. Voorzitter J. Wen- nips opende met een minimaal aantal woorden de avond en heette de aanwezigen die de zaal bijna geheel vulden, hartelijk welkom. „Wij zijn hier bij elkaar om feest te vieren, niet om ellenlange toespraken aan te horen", merkte hij zeer terecht op. Het rijk gevarieerde programma, dat onder de verzamelnaam Cabaret-Revue „Vrolijke Klanken" gebracht werd, was dan ook zo royaal opgezet, dat ook zonder redevoeringen de avond te kort was om het geheel af te werken. De jeugdige Han Bakker, een van de jongste, zo niet de allerjongste Nederlandse conférencier, wist er de stemming direct in te brengen en ook de gehele avond te houden. Jopie Korda zong een pittig liedje en Geraldini liet zich tot grote vreugde van de aanwezigen kennen als een handig goochelaar. Hij doorspekte zijn programma met fijne humor en werd in het tweede gedeelte uitmuntend begeleid door de pia nist Van Tongeren. De dubbel-conférence van Han Bakker en Geraldini viel bijzon der in de smaak; evenals het niet aange kondigde optreden van het jeugdige zange resje Ans Kuiper, die het nieuwe liedje van Van Delden, „Sprookje", op alleraar digste wijze bracht. Kent gezelligheid normaal al geen tijd; op deze avond verliep de tijd sneller dan het afwerken van het programma. Alweer met enkele woorden besloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze het eerste ge deelte. De stoelen giingen aan de kant om ruimte te maken voor het bal, dat onder leiding stond van Martin van Delden. Tot BINNENLAND In de nacht van Vrijdag cp Zaterdag hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een warenhuis in de Amsterdamse Kalver- straat waar zij voor een waarde van f 2000 aan vulpenhouders, sigarettenaanstekers en sigarettenkokers hebben buitgemaakt. De Senaat van de universiteit te Dur ham heeft besloten het eredoctoraat in de natuurwetenschappen te verlenen aan prof. W. E. Boerman van de Nederlandse Econo mische Hogeschool te Rotterdam. Aangezien, de natuurwetenschappelijke afdelingen, waaronder de afdeling aardrijkskunde zijn geconcentreerd in Newcastle en Tyne, zal de promotie aldaar geschieden en wel op 3 Juli in de St. Thomas Church. Ruim 85.000 personen hebben tussen 6 en 14 Februari het R.A.I.-gebouw te Amster dam bezocht om er de achtste na-oorlogse huishoudbeurs te bezichtigen'. Een emigratie- service voor het verlenen van practische bijstand door een combinatie van bedrijven aan de aspirant-emigrant blijkt goed in de smaak te zijn gevallen. Op 20 Maart zal een groep suiker fabrieksarbeiders per vliegtuig naar Ethiopië vertrekken. Een Amsterdamse handelsmaat schappij heeft in Ethiopië een suikerfabriek gesticht. Van de Fries-Gronings Beetwortel- fabriek heeft men de beschikking gekregen over een groep suikerkokers en campagne arbeiders, die het toekomstige personeel van de fabriek zullen instrueren. Men zal er drie maanden blijven. De benoeming tot hoogleraar in het dier kundig deel van de plantenziektenkunde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen van dr. J. de Wilde, conservator aan het laboi-atorium voor vergelijkende physiologie te Amsterdam is te verwachten. Dr. De Wil de wordt de opvolger van professor W. K. J. Roepke, die onlangs afscheid nam als hoog leraar wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Zaterdagmiddag is voor het eerst, op het vliegveld Zuid-Limburg een K.L.M.-Super- Constellation geland. De machine, aan boord waarvan zich K.L.M.-verkeersvliegers be vonden. maakte een landing op de hoofd landingsbaan van het vliegveld Zuid-Lim burg, welke pas kort geleden voltooid werd. Enige leden der Eerste Kamer hebben de minister van Verkeer en Waterstaat ver zocht, in het belang van de scheepvaart er zijn invloed toe aan te wenden, dat emi granten, wanneer hun overtocht geen bijzon dere spoed vereist, niet per vliegtuig, maar met Nederlandse schepen worden vervoerd. Prins Carnaval, die bij de vereniging „Limburgia" te Rotterdam het carnavals feest zal vieren, arriveerde Zaterdag per helicoptère. Hij werd begroet door prinses Victorientje en de raad van -elf. De prins reikte decoraties uit aan enige, leden van het personeel van de Sabena en: maakte daarna in een rijtuig een tocht door de binnenstad. In 's Gravenhage heeft onder voorzitter schap van de heer Daniel Mayer het bureau van het „Comité d' action interallié de la Resistance" vergaderd Er zijn gegevens uit gewisseld omtrent „de activiteiten van-voor malige collaborateurs, waaronder de I. G. Fax-ben", in de verschillende landen en om trent „de oprichting van een nieuwe organi satie op internationaal terrein van fas cisten". Besloten is, „met alle middelen te strijden tegen deze nieuwe organisatie, voor al ook tegen alle vormen van dictatuur". De Koningin, Prins Bernhard exx de prinsessen Beatrix en Irene hebben te Baarn de 500ste voox-stelling bijgewoond, die het amateurtoneelgezelschap „De Plankeniers" uit Naarden sinds zijn oprichting heeft ge geven. Opgevoerd wex-d „Het Spoor van. Cantex-ville", een toneelbewerking van een novelle van Oscar Wilde. Prins Bernhax-d bood na afloop het gezelschap bloemen aan. HAARLEM EN OMGEVING Voor leden van de Eerste Hulpvereni ging „Snelverband" en verdere belangstellen den houdt dr. H. Lokkerbol, radioloog aan het Antonie van Leeuwenhoekhuis te Am sterdam, een lezing in de aula van de Meis jes H.B.S. in de Tempeliersstraat op Donder dag 18 Februari a.s. om 20 uur over het vx-aagstuk van de kanker. Vrijdagavond van 8 tot 9 uur houdt het wijkcomité Oud-Schoten spreekuur in de kleuterschool, Tesselschadestraat 4, Haarlem- Noord. diep in de nacht werd in een gezellige sfeer gedanst op de muziek van het trio Bakker en Van Ake. Speeltuinvereniging vergadert De jaarlijkse ledenvergadering van de speeltuinvereniging „Jong Santpoort" zal vanavond in het eigen clubhuis aan de Wiistelaan worden gehouden. Op de agende staat o.a. de verkiezing van een voorzitter en van een penningmeester. Aanvang acht uur. Het is deze maand vijfenveertig jaar ge leden, dat men de Rooxns-Katholieke Har monievereniging „Soli Deo Gloria" opricht te. Deze gedenkwaardige gebeurtenis heeft men gevierd met een fors opgezette propa- ganda-actie, die de vei'eniging ruim hon derd nieuwe donateurs bezorgd heeft. Zondagavond gaf „Soli Deo Gloria" een druk bezochte uitvoering in Zomerlust, waar directeur C. Oudendijk de leden van het corps een programma liet blazen, dat zich voor harmoniemuziek goed leende. Als bij zoveel corpsen is ook bij „So]i Deo Gloria" de sterkste zijde het „marsen". De vereniging, die thans flink bezet is, muntte daarin uit. Vooral hebben wij waardei'ing voor hetgeen de klarinetten en het hoge koper verrichtten. Met name de grandioze defileermars „Appèl aux Trompettes" was v een veelbelovende inzet van het program ma, waarvan de verdere afwerking helaas niet aan de muzikale vei-wachtingen kon voldoen. Er zijn legio fouten gemaakt tegen het toepassen van herstellingstekens, mol len en kruisen, waarbij nog kwam dat van de decrescendi bijkans geen notitie werd genomen, hoezeer de dirigent deze ook aan gaf. Wij hebben het corps, dat zich wellicht wegens de minder goed bezochte repetitie avonden in de achter ons liggende koude- periode, niet zo op dit concert had kunnen voorbereiden als gewoonlijk, wel eens beter op dreef gehoord. Détailcritiek zullen wij daarom maar tot een volgende uitvoering bewaren. Na de pauze heeft de toneelclub het tij dens het musicex-en vrij rumoerige publiek een klucht te zien gegeven, die de opwek kende titel'„Wel 'n gezellige b'oel!" droeg. A. J. v. d. W, i

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3