Duizenden Haarlemmers zagen „Walvis" Spaarne openbreken Agenda voor Haarlem Gemeentesecretaris van Bennebroek haalt herinneringen op uit 1929 Tevreden. Ontevreden 5 ïJs van 34cm. dikte niet bestand tegen 900 P.K. MATRASSEN - REPARATIE Proefvoorstellingen van Nederlandse stukken Emigreren naar Rhodesia mogelijk Wegens smokkelarij via ambassade 10 weken geëist Electriciteitsbedrijven houden sporttournooi Het dispuut D'Ailly- Fockema Andreae Hoe komt N.O.-polder aan tekort van 185.000? Nieuwe onderzeeboot jager gaat proefvaren WASSERIJ DUYN C. Bregman jubileert Schilders richten zich tot Haagse gemeenteraad Engelse padvinders wijzen communist uit Kerkelijk Nieuws MAANDAG 15 FEBRUARI 1954 DUIZENDEN HAARLEMMERS zijn er gisteren getuige van geweest hoe een van Nederlands grootste ijsbrekers, de „Walvis", een groot gedeelte van het Spaarne, van Spaarndam tot de Buitenrustbrug, in een paar uur tijd zonder al te veel moeite heeft opengebroken. Honderden mensen waren na het lezen van een bericht in onze editie van Zaterdag naar de oevers van het Spaarne ge komen om het werk van deze machtige sleepboot met eigen ogen te aan schouwen, maar onder de tallozen, die van de kant af toekeken mei welk gemak de ijsbreker door het dikke ijs heensneed, bevonden zich ook vele wan delaars, die toevallig in de buurt van het Spaarne gekomen waren en vooral des morgens waren er ook vele mannen en vrouwen, jongens en meisjes, die op weg naar de kerk waren en die eventjes bleven staan om de „Walvis" voorbij te zien varen. Om precies half elf begon deze ijsbreker zijn tocht bij Spaarndam en om ongeveer vier uur was de tocht naar de Buitenrustbrug vice versa vol bracht. Zes uren waren de mannen van de „Walvis" aan het manoeuvreren geweest en zes uren hadden de enorme motoren onafgebroken op volle toeren gedraaid en zes uren lang ook volgden belangstellenden langs de' kant het werk. Maar toen was het ijs van het Spaarne dan ook goéd gebroken. De „Walvis" had definitief een einde aan deze, vooral voor de scheepvaart, zo bijzonder kostbare, winter gemaakt. Zó zagen de Haarlemmers de ijsbreker Walvisuit de mist opdoemen. Het schip, dat een opmerkelijk ronde voorsteven heeft, had niet de minste moeite met het varen door de dikke ijslaag. Om half tien zou de ijsbreker bij de sluis in Spaarndam arriveren, maar op dat uur stonden de grote zilvermeeuwen nog met hoge poten op het ijs en keken een beetje dromerig de dichte nevel in. Van een ijs breker was nog geen spoor te bekennen en dat was ook niet het geval een half uur later toen zich op het sluisje al een vrij grote groep dorpelingen had verzameld. De mannen vertelden elkaar sterke verha len omtrent de kracht, het vermogen en de afmetingen van de „Isbeer", die wel eventjes een brede vaargeul door het Spaarne zou trekken. De meningen omtrent de grootte van deze bekende ijsbreker liepen nogal uiteen, maar over één ding waren de mannen het wel eens: de ijsbreker zou als een mes door de koek van het ijs heensnijden. „Het is gewoonweg een breekijzer", sprak een dikke man met een klein alpinotje op en anderen honoreerden zijn grapje met een instemmend gelach. Om half elf was het dan eindelijk zo ver. In de verte klonk het' geluid als van een groot trommelcorps, de meeuwen vlogen krijsend weg en de mensen aan de wal zagen, dat het niet de „Ijsbeer", maar de „Walvis" was, die de aanval op cn ijsmassa zou gaan ondernémen. Des morgens om tien uur was de „Wal vis", die uit Amsterdam afkomstig is, uit Buitenhuizen vertrokken en in Spaarndam kwamen de heer J. Kalverla, opzichter van de havendienst van Haarlem en de direc teur van de Vereniging voor Algemene Scheepvaartbelangen, de heer T. F. Bastet, aan boord. Deze vereniging, die gevormd wordt door rijk, provincie en gemeente is opgericht in 1892 toen men na de bijzonder strenge winter van '90 tot de ontdekking was ge komen, dat er een organisatie moest ko men, die bij strenge vorst kon ingrijpen om vooral de binnenschepen uit hun dik wijls benarde positie te bevrijden. De vereniging, die bestuurd wordt door particulieren, kreeg de beschikking over de: in 1890 gebouwde IJsbreker I en IJs breker II. Na de bijzonder strenge winter van 1929 kwam in 1932 de „IJsbeer" erbij en in 1946 werd het „troetel"-schip van de vereniging de „Walvis" gebouwd, het voorbeeld van Nederlands kunnen op het gebied van de scheepsbouw, uitgerust met een oneindig aantal technische snufjes. Negenhonderd P.K. En al diegenen, die gisteren aan boord van de „Walvis" waren, wilden daarover meepraten, de meester-machinist, de schip per en ook en vooral de, terecht, trotse directeur. Toen het schip nog in de haven van Spaarndam lag heeft de gezellig-dikke machinist ons zijn domein getoond en ge durende een kwartier heeft hij ons trach ten uit te leggen, waar al die assen, moto ren, kranen en wijzerplaten nu wel voor dienden. Het oorverdovend lawaai belette ons echter ook maar één woord van zijn uit eenzetting te verstaan en de enige kennis, die wij bij hem opdeden, was de verkla ring, dat de bemanning nu al zes dagen en nachten onafgebroken in de weer is ge weest met het openbreken van vaarten, vieren en kanalen. Toen stonden we echter weer op het dek en we bemerkten toen, dat de meester-machinist toch werkelijk nog geluid kon voortbrengen. In een gesprek met de heer Bastet werd ons het een en ander echter aanmerkelijk duidelijker. De „Walvis" werd in 1946 door Neder- ooooooooooooooocoooooooooor Overal waar de „V/alvis" verscheen stond het publiek rijen dik aan de kant te kijken. Maar voor een bepaalde groep mensen, was het werk van deze ijsbreker méér dan een aantrekkelijk schouwspel. De schippers, die al weken lang op de dooi wachtten zagen hier mede namelijk hun middel van bestaan terugkeren en de meesten van hen ston den dan ook lachend op hun schip en staken prijzend de duim omhoog naar de schipper van de Walvis. Een groepje eenden in het Spaarne vond kennelijk het werk van de Walvis" niet zo geslaagd. Misschien voaren de dieren aan het wandelen over het koude ijs gewend geraakt. Hoe het ook zij, luid protesterend waggelden de eenden voor de ijsbreker uit en klauterden, toen de schotsen begonnen te drijven, zo vlug mogelijk de wal op.... ADVERTENTIE MAANDAG 15 FEBRUARI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Gebouw Zang cn Vriend schap: bijeenkomst van „De grotere wereld", 8 uur. Stadsschouwburg: „La Bohème", Ita liaanse Opera, 8 uur. Lido: „Slaven der hartstocht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het leven van Beethoven", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Taxi 85 rijdt voor", 18 jaar, 7 cn 9.15 uur. Roxy: „Grens-incidcnt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De gevolgen van een misstap", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gaslicht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Be schermt het ongeboren leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Brinkmann: Vertoning van kleurendia's uit Zwitserland, Oosten rijk, Rivièra en Nederland, 8 uur. DINSDAG 16 FEBRUARI Stadsschouwburg: RotterdamsBallet ensemble, Haarlemse Kunst Gemeenschap, 8.15 uur. Minerva-theater: Noordh. Ph. Or kest, 8 uur. Lido: „Slaven der hartstocht", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Taxi 85 rijdt voor", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. P.oxy: „Grens-incident", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De gevolgen van een mis stap", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gaslicht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Beschermt het ongeboren leven", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. landse scheepsbouwers gemaakt en behoort met zijn drie diesel-electromotoren, die te zamen een vermogen hebben van negen honderd paardekrachten tot een van de grootste en sterkste ijsbrekers in ons land. Het schip heeft een lengte van 30 meter, is 7.60 meter breed en is voorzien van alle mogelijke technische snufjes. Schipper Jan Primé bijvoorbeeld, die met zijn boot als het waren lezen en schrijven kan, bedient zijn roer niet met het aloude stuurrad, maar met een klein handletje; hij geeft zijn bevelen van „volle kracht vooruit" en „halve kracht achteruit" niet meer met de bij vrijwel alle schepen aanwezige scheeps- telegraaf, maar hij regelt zelf, van zijn brug uit, de snelheid van het schip. In de machi nekamer zorgt men alleen nog maar voor de smering, de brandstofvoorziening en wat dies meer zij. Voorts kan het hokje op de brug in zijn geheel enkele meters naar beneden zak ken, zodat een groot aantal bruggen zonder al te veel moeite „genomen" kunnen wor den. Het schip is voorzien van enkele bij zonder sterke zoeklichten, een groot aantal reserve-onderdelen, ballast-tanken, enz. Toch is er midden tussen al deze tech nische wonderen nog plaats voor een ge zellig en uitermate practisch verblijf voor de bemanning en een complete woning voor de schipper en zijn gezin. Opschuiven en doorzakken On ongeveer elf uur begon de „Walvis" met op de brug de heer Kalverla van de gemeentelijke havendienst, die de schipper aanwijzingen gaf omtrent de te varen route de strijd tegen de ijsmassa in het Spaarne. Het systeem van het ijsbreken met dit schip komt neer op het volgende: het schip schuift met de stompe neus enkele meters het ijs op, het ijs houdt nog enkele ogen blikken stand, maar dan zakt de boot er door. Direct duwen de negenhonderd pk's het schip weer op het ijs en het karwei begint weer opnieuw. Geen ogenblik heeft deze enorme breker op zijn tocht door het Spaarne gehaperd, hoewel het ijs een zeer behooxdijke dikte had. Een van de leden van de bemanning heeft het midden op het Spaarne nagemeten. Met behulp van een laddexdje stapte hij op een der schot sen en de duimstok wees aan, dat het ij een dikte variërend van 26 tot 34 centi meter had. De dikste korst die de „Wal vis" in zijn zevenjarig bestaan te verwerken heeft gekx-egen. Dit belette de ijsbreker echter niet con stant door te varen tot groot vermaak van de duizenden, die van de kant af het werk volgden. Na het Noorder Buiten Spaarne kwam de industriehaven aan de beurt en alles ging vlot tot de spoorbrug. Toen kwam er echter een kink ixx, de kabel, tot begrijpelijke er gernis van de heer J. H. W. Scholte, de directeur van het haven- en maxkt wezen die onderweg aan booi'd gekomen was. Men had namelijk van te voren een sche ma opgesteld, waarbij men rekende op de opening van de spoorNug om precies half één. De spoorwegen waren met dit plan accooi'd gegaan, maar toen het schip een maal luid toeterend om doorgang ver zocht, bleek er niemand in het brugwach- tershuisie aanwezig te zijn. Er verstreek een half uur en toen werd de brug, nadat er een agent op onderzoek was uitgegaan, eindelijk geopend. Neen, dan ging het bij de Koudenhorn en de andere bruggen in de stad vlotter. De heer Scholte had er voor gezox-gd, dat twee van zijn mannen de bruggen open den, het schip doox-lieten, de brug weer dichtdraaiden en vervolgens op de fiets stapten op weg naar de volgende brug. ■de „Walvis" en zijn bemanningsleden weer nieuw werk wacht. Want hoewel deze ijs breker reeds vele grote kanalen, zoals het Amsterdam-Rijnkanaal, de Amstel, de Oude Rijn, de Ringvaart en het IJ heeft opengebroken, zijn er talrijke vaarten, die nog „dicht" zitten en een belemmering voor de binnen-scheepvaart vormen. En wanneer al dat ijs opgeruimd is, dan meert de „Walvis" weer in de haven van Amsterdam, waar deze breker een geheel andere rol zal gaan vervullen. In^ de tijd dat er geen ijs is, gebruikt men deze ijs breker namelijk als drijvende brandspxxit. ADVERTENTIE Bijvulling alleen met prima JAVAKAPOK. In één dag retour. Februari 10 korting op reparatie. E. G. 3. v. d. WERFF en Zn. Van Marumstraat 18 Werkplaats No. 5 Haarlem Telefoon 18900 Het komende voorjaar, waarschijnlijk in de maand Mei, zullen in Den Haag, Rotter dam en Utrecht proefvoorstellingen worden gegeven van nog onuitgevoerde theater stukken, met een xiitgezochte bezetting van amateurs, onder leiding van beroepsregis seurs en met medewerking van dito décor- ontwerpers. In Rotterdam wordt opgevoerd „De jade Bodishadva" van mevrouw De Jong-Keesing onder regie van Ton Lutz, in Utrecht: „Voor wie zij zingt" van Maurits Dekker onder regie van Ad. Hooykaas en in Den Haag: „A la manière devan Leonhax-d Huizinga onder regie van Jan Retèl. Dit is bekend gemaakt door een com missie, waarin onder meer vex-tegenwoor- digers van het ministerie van Ondex*wijs, Kunsten en Wetenschappen en van de twee landelijke ox-ganisaties voor het amateur toneel zitting hebben. Deze Commissie tot bevordei'ing van de Nederlandse toneel schrijfkunst heeft tot taak zo mogelijk een „Maand van het Nederlandse Stuk" in te stellen. Haar werkzaamheden worden door het ministex-ie financieel gesteund. Leden zijn: mr. P. Cleveringa, Louise Treves, Elisabeth Andersen, Maurits Dek ker, Robert de Vries, A. T. Kamphoff en Wim Vesseur. De uit te voeren toneelstuk ken zijn geselecteex-d door Nel Bakker, Ton Lutz en Emmy van Lokhorst. De onderhandelingen tussen de Neder landse emigratie-autoriteiten en de rege ring van Rhodesia over de emigratie van Nederlanders naar Rhodesia hebben tot overeenstemming geleid. Hierdoor is de mogelijkheid geschapen, dat ook Neder landers naar Rhodesia emigreren. Deze mo gelijkheid zal hoofdzakelijk gelden voor geschoolde arbeiders vooral uit de bouw en metaalnijverheid. Ook gehuwden en hun gezinnen zxillen naar Rhodesia kunnen emigreren, lot nu toe heeft een aantal Ne derlandse spoorwegarbeiders in Rhodesia werk gevonden. Deze arbeiders werden in ons land evenwei aangeworwen door de spoorwegen van Rhodesia. Voor de economische strafkamer van de rechtbank te Rotterdam stond de 61-jarige koopman F. B. uit Allentown (Pennsyl vania) terecht. Hem was ten laste gelegd diat hij in strijd met het deviezenbesluit 1945 aan een voormalig employé van de Amerikaanse ambassade in Den Haa.g, mej. V. B. K. ongeveer 470 overhemden uit Kopenhagen en een étui vishaken uit Fair- sumd zouden hebben doen toekomen, deze goederen aldus op verboden wijze invoe rend. Ook zou hij te Amsterdam deze hem den aan personeel van een warenh-uis te koop hebben aangeboden. De verdachte vroeg aanhouding van de zaak tot zijn advocaat uit Amerika zou zijn overgekomen. De officier verzette zich tegen dit verzoek, dit niet in verdachte's belang achtend. Er werd een gevangenis straf van tien weken met aftrek geëist maar de raadsman bepleitte ontslag van rechtsvervolging en vrijspraak. Aan zijn verzoek cm onmiddellijke invrijheidstel ling werd voldaan. De px-ovinciale electriciteitsbedrijven in Nederland houden jaaxiijks een interprovin ciale sportdag. Aan dit festijn, dat het voi-ige jaar in Zwolle werd gehouden en waarvoor dit jaar op 26 Juni het stadion „de Vliert" in 's Hertogenbosch is gekozen wordt ook door leden van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noordholland deelgenomen. Als een van de minstens acht electriciteits bedrijven, die hiervoor hebben ingeschreven, zullen desportieve ambtenaren eikaars krachten onder meer meten bij lawn- en tafeltennis, voetbal, volleybal en verschil lende athletieknummers. De ernstige critiek, die de burgemeester vain Amsterdam, mr. Arrx. J. ó'Ailly, heeft geuit op de vakbeurzen van de Utrechtse Jaarbeurs en het antwoord daarop van de voorzitter van de Raad van Beheer van de Jaarbeurs, mr. W. H. Fockema Andreae betekende n.iet het einde van dit dispuut. Gisteren antwoordde de heer Fockema An dreae in het kort op nieuwe critiek van mr. D'Ailly. Deze had gewaagd van „pressie" en „minder faire concuxn-entie" van het be stuur van de Jaarbexxrs. Een feit is, aldus de Amsterdamse bur gemeester, dat de handel de zakenbeurzen het liefst organiseert in Amsterdam. Utrecht is klaarblijkelijk bevreesd, dat die takken van handel voor haar verloren zul len gaan. De Utrechtse Jaarbeui-s, aldus nog steeds de burgemeester, heeft die kringen nu aangeboden hun vakbeux-zen te houden in de maanden tussen de beide jaarbeurzen in, in de Utrechtse ruimten, tegen zéér lage standhuren, mits zij ook deelnemen aan de beide officiële beurzen. „Is het niet sprekend, dat de Kamer van Koophandel voor Amsterdam zich er reeds op bezint, of zij wel moet voortgaan de Utrechtse Jaarbeurs te subsidiëren en daax-mee te helpen vakbeurzen aan Am sterdam te enttreken?", aldus mr. D'Ailly. Mr. W. H. Fockema Andreae verklaarde geen r.ut te zien in het vexxler uitspinnen van een discussie. Alleen had hij nog een klein wederwoord, om geen misverstand bij het publiek te laten wat betreft het bedrag dat de Jaarbeurs ontvangt aan sub sidies. Dit vormt nog geen half percent van de jaarlijkse exploitatiekosten. De subsi dies die de Jaax-beurs van Kamers van Koophandel ontvangt zijn geen subsidies doch eigenlijk een blijk van belangstelling, dat als geldsbedrag geen gewicht in de schaal legt bij een instituut, waar jaar lijks millioenen omgaan. Eerste Kamerleden vragen: Volgens de begroting van het Zuiderzee- fonds ligt het in de bedoeling de helft van het geraamde nadelige saldo der begroting van het openbaar lichaam De Noordoost polder 185.000, aan dit lichaam uit te keren. Het is verscheidene leden der Eerste Kamer niet duidelijk, hoe het openbaar lichaam aan zulk een groot nadelig saldo is gekomen, te meer niet, daar de kosten van de aanleg van electriciteit en watex-- leiding ten laste van het Zuiderzeefonds komen. Uit welke fondsen is het gemeen schapshuis, dat blijkbaar aan het openbaar lichaam behoort, gesticht? Hoe worden de waterschaps- en de dijklasten, die bij de becijfering van het tekort in rekening zijn gebx-acht, becijferd op het ogenblik, waarop in de Noord-Oostpolder nog geen water schap bestaat, zo vroegen deze leden voorts. Andere leden zijn van mening dat de samenstelling der bevolking in de Noord- Oostpolder weinig in overeenstemming is met de vastgestelde richtlijn, die princi pieel hierop neerkomt, dat uiteindelijk de Zuiderzeepolders een prestatie van het gehele Nederlandse volk een beeld zou den geven, dat in overeenstemming is met dé bestaande verhoudingen op levensbe schouwelijk terrein in het gehele land. Deze leden betreurden het, dat dit niet in die mate is geschied, als op grond van de toezeggingen had mogen worden verwacht. Voorts vestigden enkele leden er de aan dacht op, dat de door de steeds verdere inpoldering van het IJselmeer gedupeerde vissers behoorlijk schadeloos gesteld die nen te worden en dat maatregelen moeten worden getroffen om de gemeenten met een talrijke vissersbevolking in staat te stellen zich aan de gewijzigde en nog ver anderende omstandigheden aan te passen. mmmm Zaterdagmorgen keerden manschappen van het eerste detachement Suriname Com pagnie in Nederland met het s.s. „Bonaire" van de K.N.S.M. terug. Na aankomst in de haven van Amsterdam, „huistoe". De ondex-zeebootjager „Holland", de eer ste van de serie van twaalf die in Neder land wordt gebouwd, zal volgende week een proefvaart van enkele dagen maken. De „Holland" behoort tot de provincie serie van de A-klasse. De watervex-plaat- sing is 2160 ton, de snelheid 32 zeemijlen per uur. De „Holland" is op 11 April van het vorig jaar te water gelaten. Tot comman dant is aangewezen kapitein-luitenant ter zee D. J. van Doorninck. ADVERTENTIE VMSTEKD.VMSKV\ART20 TEL-11053 EEN 100-JARIGE ERVARING Terug En steeds bleef de „Walvis" vergezeld van de duizenden Haarlemmers, die elkaar wezen op het gemak waarmee de ijsbreker „opschoof" en „doorzakte". Tientallen amateur-fotografen kiekten het schip en de drijvende ijsschoten en iedereen had plezier toen het schip keurig de door bosjes stro afgezette ijsbaan volgde. De „Walvis" trok zich van dit alles ech ter niets aan, maar voer rustig door, draai de bij de Buitenrustbrug om cn keerde te vreden dreunend terug: langs de bruggen, de spoorbrug, de industrieën aan het Noor der Buiten Spaarne terug naar Spaarndam, terug naar Amsterdam, waar morgen voor Maandag 1 Maart zal het feest zijn in Bennebroek; dan is het vijfentwxnug jdm geleden, dat 'de heer C. Bregman tot ge meentesecretaris wex^d benoemd. De aan slaande jubilaris gaf er aanvankelijk de voorkeur aan, de dag van zijn zilveren jubileum ongemerkt te laten passeren, om dat hij 1 September 1955, tegelijk met de bux-gemeester van Bennebroek, mx\ K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zijn functie zal moeten neerleggen. Deze datum ziet de heer Breg man met een zekere weemoed naderen, want zijn werk is hem bijzonder lief ge- wox-den. De heer Bx-egman heeft intensief aan het openbare leven van Bennebroek deelge nomen hij doet dit trouwens nog steeds hetgeen uit zijn verschillende functies in verenigingen en organisaties blijkt. Geen wonder dat er dus van deze zijde een aan drang op hem is uitgeoefend, zodat hij zijn toestemming tot een huldiging in intieme kring niet langer kon onthouden. Deze zal dan Maandag 1 Maart worden gehouden in café-restaurant „De Oude Geleerde Man" aan de Rijksstraatweg te Bennebroek. De stoomtram rookte „Er is in vijfentwintig jaar in Benne broek het een en ander veranderd," ver telde de heer Bregman tijdens een gesprek. „Waar nu het i-uime en mooie villapark „Bijweg" is aangelegd, was vroeger een grote buitenplaats in verval; het „Huis te Bijweg" was reeds eerder afgebroken, zo dat de Beukenlaan en de zijlanen naar de Zwax'te weg de plaats hebben ingenomen van gras- en weilaxxd. De oude stoomtram i-ookte, klingelde en hotste nog onvervaard door de statige Bennebroekerlaan, waar de prachtige bomen nog niet door de fatale iepenziekte waren weggevaagd. Ook „Het Duin" verkeerde in ongerepte staat en was een ideale vei-blijfplaats voor spelende kin deren. Wij kenden een actieve IJsclub en een Oranjevereniging, die de daarvoor aan gewezen jaargetijden van gepaste festivi teiten voorzagen. Alleen „Kunst Na Ar beid" is er nu nog altijd. Ook bij het ge- meentebestuxxr ging het gemoedelijker toe dan thans, al is de onderlinge verhouding nu eveneens uitstekend. De x-aad van zeven leden kwam slechts sporadisch in vergade ring bijeen, maar in December vex-zuimde toch niemand, want dan wex-d niet alleen de begroting vastgesteld, doch de bui'ge- meester liet bovendien loten om het door hem geschoten wild. Zonder dat er nu be paald vals werd. gespeeld, wist de burge meester het dan toch wel zo te regelen dat ieder tevreden gesteld naar huis ging. De begi-oting wex-d dan zo en passant wel even ongewijzigd vastgesteld.." De heer Bregman had enige interessante vergelijkingen tussen 1929 en thans. Zo werd in 1929 1000 uitgetrokken voor armenzorg, van welk bedrag nog 1.45 kon v/orden overgeschreven naar de post „On derhoud van wegen". Voor 1954 is niet minder dan 23.000 gei-aamd voor hulp aan behoeftigen en het staat te bezien of deze som toereikend zal zijn. In die dagen kon ook nog worden volstaan met een be drag van 7500 per jaar, waarmee dan de salarissen van de burgemeester, de wet houders, de secretaris en de secretarie- ambtenaar betaald konden worden. Boven dien waren hiex-bij dan nog de presentie gelden van de raadsleden inbegx-epen. Nu is alleen voor de ambtenaren reeds 17.500 uitgetrokken. De veldwachter mocht voor 1675 een jaar lang sxirveil- leren. In zijn vrije tijd verzamelde hij post zegels; een lucratieve handel in zelfver vaardigde zalf verschafte hem nog een welkome bijverdienste. Welk een verschil met het huidige politiecorps, compleet met motor en zijspanwagen! De toenmalige bi'andweer zou nu de lachlust opwekken. Thans een geünifor meerd corps, uitgerust met de moderixste bestrijdingsmiddelen en blakend van ijver, om elke brand te bestrijden. Een gemeentewex-kman was met het on- onderhoud van wegen en voetpaden belast, doch bovendien moest hij er voor zorgen dat het bewoonde gedeelte van Bennebroek iedere Zaterdag voorbeeldig was aange veegd. Nu heeft een aantal bekwame vak lieden de handen meer dan vol met het C. Bregman aanleggen en betegelen van het zich ge stadig uitbreidende wegennet. Wanneer een gemeentesecretaris van Bennebroek zich in zijn herinneringen ver diept, kan dit moeilijk anders zonder hier bij de ovex-leden ambachtsvrouwe, jkvr. H. I.. Willink van Bennebroek te heidenken. Deze laatste telg van haar geslacht wordt door de heer Bregman een edele vrouw genoemd, aan wie talrijke inwoners bij zonder veel te danken hebben. Zoals be kend heeft zij haar kapitale buitenplaats nagelaten als tehuis voor bejaarden. Ook de „Willink-school" te Bennebroek draagt deze naam zeker niet voor niets. Vei-der gaf de heer Bregman te kennen, zijn gemeente te zien voorbestemd als een rustige woonplaats, waarbij hij zich voor de toekomst niet de minste zorgen maakte. Hij beschouwt de annexatie-geruchten als volkomen voorbarig, temeer omdat er met Heemstede een voorbeeldige samenwerking bestaat en deze nabuur allerminst blijken heeft gegeven van expansie-zucht. Tenslotte vertrouwde de heer Bregman ons toe, dat hij reeds lang het voornemen koestert de historie van Bennebroek nog eens te boek te stellen. Een ongetwijfeld loffelijk idee, waarvoor hij straks de tijd zal kunnen vinden, die hem nu wegens zijn veeleisende taak nog ontbreekt. De voorzitter en secretaris van de be roepsvereniging van beeldende kunstenaars hebben zich tot de gemeenteraadsleden van 's-Gravenhage gewend met het verzoek ten minste l'/s percent van de bouwsom van door de gemeente of met gemeentesub sidie te plaatsen' en daarvoor in aanmer king komende nieuwe gebouwen te reser veren voor de versiering daarvan. Zij vraagt tevens een fonds te stichten, zo nodig per suppletoire begroting, tot 't doen van aankopen en het geven van opdrachten aan beeldende kunstenaars. Het doel van het verzoek is, de mogelijk heid te scheppen, dat althans aan beelden de kunstenaars met een inkomen van be neden f 3000 en voor zover niet in een steunregeling opgenomen, een tegemoet koming wordet verstrekt ter compensatie van de huurverhoging en de inmiddels ge stegen prijzen van materialen en levens onderhoud, waarbij het geval tot geval be oordeeld kan worden hoe hoog de tege moetkoming zal zijn. BRISTOL (United Press). De Engelse padvindersbeweging heeft bekend ge maakt, dat de verkenner Paul Garland uit de beweging moet treden of, zo hij niet eigener beweging gaat, hieruit gezet zal worden, daar hij „een voox-aanstaande communistische functie bekleedt". Hiermede heeft de Britse padvindersbe weging haar officiële standpunt bepaald tegenover de 19-jarige Garland, die door de afdeling Bristol reeds eerder verzocht was zijn lidmaatschap op te geven. Garland is onlangs gekozen tot secretaris van de afdeling West-Engeland van de liga van jonge communisten. Paul Garland heeft medegedeeld, dat hij ervoor zal strijden om lid van de padvin- dersbeweging te blijven. Het socialistische lagerhuislid Anthony Wedgewood Benn is Garland te hulp ge komen door de leider van de Britse pad vindersbeweging uit te dagen tot een debat over de kwestie „of een padvinder com munist kan zijn". Het hoofdbestuur van de padvindersbe weging heeft in haar verklaring gezegd, dat de leden van de liga van jonge com munisten verplicht zijn anti-godsdienstige propaganda te voeren. Dit was volgens de vexklaring in strijd met de gelofte, die elke padvinder aflegt en welke luidt: „Ik beloof op mijn ere woord, dat ik mijn plicht tegenover God zal doen. Ncd. Herv. kerk Beroepbaarstelling. De heren H. der Nederlanden, cand. te Hillegom en D. Plan- tinga, cand. te Rotterdam-N. stellen zich bex-oepbaar. Geref. kerken Beroepen te Achlum G. Rikkers, cand. te Hillegom. Chr. Geref, kerken Beroepen te Delft J. de Bruyne te Hil- versum-C,

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7