Onderdelen van Amerikaanse luchtmacht naar Nederland Batig saldo over 1951 bijna 4 millioen gulden 0 s Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Om gaten in luchtverdediging te vullen, zegt minister Staf Molotov ontweek „ja of neen" over het Atlantisch pact Meevaller met schaduwzijden Denkend over Berlijn Verklaring vóór vertrek naar V.S. Hoegenaamd geen vooruitgang in Berlijn Tsjechoslowakije bouwt snelle straaljagers Het woord is aan Opnieuw Amsterdamse tram in beslag genomen Late verrassing aan vooravond van Haarlems Begrotingsdebat Indonesische regering neemt wetsontwerp terug Meer extra-treinen van Duitsland naar Nederland Na ongeluk bij vluchtheuvel Vijfde in vier weken Drie nieuwe gevallen van alastrim Doodstraf Weerrapport 61e JAARGANG No 186 1" DINSDAG 16 FEBRUARI 1954 298e JAARGANG No 34 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes. lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 122-30. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE HOLLANDER die nadenkt over drie weken mislukte onderhandelingen tussen de machtigen van Oost en West moet wel door een gevoel van machteloosheid be slopen worden. Als hij zich niet bepaalt tot wat spottende, misschien honende op merkingen moeten zijn gedachten wel in die richting gaan. Zij betreffen dan niet alleen zijn persoon maar ook ons volk. Wij als volk kunnen geen directe invloed op dergelijke onderhandelingen uitoefenen. Zij worden alleen door vertegenwoordi gers van de grootste mogendheden ge voerd. Hun falen betekent een voortdu ren van de oorlogsdreiging en wij kunnen ons slechts troosten met het verschijnsel, dat die in de laatste tijd minder acuut is geworden, al betekent mislukken van overleg dat de bewapeningsrace zich voortzet en de dreiging dus blijft bestaan. Men moet zich in dit laatste niet vergis sen. Onlangs heb ik nog in een beschou wing, die vóór de conferentie van Berlijn was verschenen, de positieve uitspraak gelezen dat geen derde wereldoorlog ko men zöl omdat de ontwikkeling der strijd middelen de wereld stelt voor de keuze tussen vernietiging en vrede. Het is een overtuiging die eerder geuit is, door som migen nog met grote zekerheid in het tijd vak tussen de eerste en tweede wereld oorlog. Men kan natuurlijk aanvoeren dat atoomwapens toen nog niet bestonden en dat die pas het schrikbeeld der totale ver nietiging hebben opgeroepen. Men ver geet dan dat in die tijd het schrikbeeld van de gifgas-oorlog, later nog vermeer derd met dat van het bacteriologische strijdmiddel, ontzetting wekte en dat in de tweede wereldoorlog geen van die mid delen is toegepast nadat het gifgas in de eerste, in de Spaanse burgeroorlog en in de Italiaanse aanval op Abessdnië telkens was gebezigd. Gebleken is dat oorlog ge voerd kan worden zonder dat men de meest-vernietigende strijdmiddelen waarop men de weerslag, die men niet voldoende kan afweren, vreest worden toegepast. En dan moet nog maar blijken wat een strijdende partij, die eenmaal in hopeloze positie zou zijn geraakt, tenslotte zou kunnen doen. Dat weet niemand; het is ook niet te voorspellen. De mening, dat oorlog tenslotte uitge roeid zal worden door de vernietigende kracht der strijdmiddelen doet denken aan het uitdrijven van de duivel met. Beëlzebub. Ik geloof er niet aan. Het is waar dat kleine grensincidenten, dde bij reeds bestaande spanning in vroeger tij den oorlog konden doen uitbreken, tegen woordig die uitwerking niet meer hebben. Op dit punt schijnt meer bezinning te zijn gegroeid. Maar andere aanleiding kan zich doen gelden, zoals de historie wel bewe zen heeft. Het blijft naar mijn mening waarheid dat de mens zelf dte oorlog als strijdmiddel zal moeten uitbannen, wel bewust en niet als een soort beloning voor zijn uitvinding en fabricage van al te gru welijke en vernietigende strijdmiddelen. Als hij daarin tenslotte slaagt zal hij niet de onvrede die tussen mensen bestaat «>n die zich in zo talloze vormen in het dage lijks leven voordoet hebben uitgeroeid, maar slechts het exces, de uiterste ont aarding van die onvred'e. Het is niet on denkbaar dit te bereiken. Het eist hard nekkig volhouden, aandringen, overtuigen. En al worden de vertegenwoordigers van kleine volken niet uitgenodigd om deel te nemen aan de onderhandelingen der machtigsten, zij kunnen toch indirect hun invloed doen gelden. Zulk een mislukking behceft trouwens niet definitief te zijn. Dat zal Berlijn wellicht niet blijken te wezen. Het is zeker dat een der dingen die kleine volken kunnen doen is, zich niet door strijdgeest te laten bevangen, zich niet in domme bewondering aan oor logstuig te vergapen en zich welbewust te blijven van de noodzaak, onverpoosd voor vrede te blijven ageren en zich bij ieder streven naar oplossing van conflict aan- te sluiten. Het klinkt eenvoudig, het schijnt vanzelf te spreken, maar als men het overdenkt als offers gebracht moeten worden, al is het alleen maar in „pres tige", is het zo eenvoudig niet. Toch ligt in d>ie richting de enige weg. Er kunnen situaties ontstaan, wellicht op korte ter mijn, waarin de houding van kleine mo gendheden van beslissend belang zal zijn voor een gunstige ontwikkeling van zaken. Laat men dat eens in herinnering houden. De kans dat in zulk een situatie gedacht zou worden: wij kunnen ons wel een eigen standpunt veroorloven: de groten maken het toch uit, is een kwade moge lijkheid, waarbij een verkeerd beeld zou ontstaan. Het is nooit goed, aan te nemen dat wij geen invloed hebben. Geen directe invloed op bepaalde gebeurtenissen bete kent niet: geen indirecte invloed in het algemeen. Het betekent evenmin: geen invloed in bepaalde situaties. Naar quali- teit spreekt Nederland in-de wereld zijn woordje wel degelijk mee, als het dat op de juiste momenten met de juiste tact en beleid doet. R- P- DJAKARTA Naar Aneta verneemt, heeft de regering hei reeds bij het parle ment ingediende wetsontwerp inzake het staatsburgerschap teruggenomen. Vermoe delijk geschiedde dit met het oog op de vele reacties, dié van de zijde der minder heden tegen het ontwerp werden geuit. Bij het vertrek van Schiphol werden minis ter Staf (midden) en de hein vergezellende generaal-majoor Nohle (rechts) uitgeleide gedaan door de Amerikaanse ambassadeur in ons land Freeman Matthews (links). „Er bestaan plannen om onderdelen van de Amerikaanse luchtmacht in Nederland te stationneren", zo heeft minister Staf Maandagavond naar aanleiding van een vraag op een persconferentie verklaard. Volgens de minister zullen deze onderdelen waarschijnlijk in het najaar komen en het zullen, zo zeide hij „geen geweldige aan tallen zijn". Primair zag hij in deze station nering een bewijs „dat men vertrouwen in ons heeft en dat men verwacht dat wij op militair gebied ons uiterste best zullen doen". De Amerikaanse eenheden zullen be stemd zijn om de gaten in het Nederlandse luchtverdedigingssysteem op te vullen. Het zullen zeker geen vliegtuigen voor strate gische doeleinden zijn. De minister zeide zelf het liefst hier dag- en nachtjagers, be rekend op alle weersomstandigheden te hebben, als hij een keus zou kunnen doen uit vliegtuigtypen. Als één van de yelden die voor het stationneren van de Amerika nen in aanmerking komen noemde ir. Staf een geprojecteerd vliegveld Venray. De totale oppervlakte is plus minus 450 hectaren. Het vliegveld zal voorzien zijn van een hoofdstartbaan en een parallel- baan. Het ligt in de bedoeling op deze basis, die als een volwaardig vliegveld kan wor den aangemerkt en aan de N.A.V.O.-eisen zal voldoen, de jachtvliegtuigopleidingen van de luchtmacht te concentreren. Met de aanleg wordt weldra begonnen. De minister zeide geen aanwijzingen te hebben, dat van Nederlandse zijde bezwa ren zouden zijn tegen de stationnering. Hij refereerde in dit verband aan een verklaring die het Tweede Kamerlid de heer E. Vermeer (Arb.) destijds had afge legd, waarhij deze blijk had gegeven met een eventueel stationneren van Ameri kaanse onderdelen in Nederland accoord te kunnen gaan. Op deze verklaring was toen uit de Kamer geen reactie gekomen. De persconferentie ging vooraf aan het vertrek van minister Staf naar Amerika, waar hij zal verblijven op uitnodiging van de Amerikaanse minister van Defensie Wilson. Een van de onderwerpen die daar besproken zal worden is de levering van militair materiaal aan ons land. „Na het debat in de Tweede Kamer zijn er nog wel enkele punten, die besproken moeten wor-. den," aldus de minister „en ik hoop bij mijn terugkomst in de Eerste Kamer dan ook meer concrete mededelingen over de stand van zaken te kunnen doen". Sprekende over de defensie politiek en speciaal op de „driedimensionale verdedi ging", merkte de minister op, dat hij „eigenlijk veel meer omhoog zit met de vierde en vijfde dimensie, de tijd en het geld". Overigens verklaarde hij, dat de strate gische luchtmacht, als een van de belang rijkste onderdelen van de defensie, voor hem zeker een punt van bespreking zal uitmaken. Minister Staf brengt in Amerika een bezoek aan alle vier krijgsmachtonder delen, de marine, het leger, de luchtmacht en de mariniers. Voorts hoopt hij een on derhoud te hebben met president Eisenho wer en met admiraal Mc. Cormick, de commandant van de N.A.V.O. strijdkrach ten in de Atlantische Oceaan. Hij deelde voorts nog mede dat, wat Ne derland nu ontvangt aan Amerikaanse wa penleveranties, voldoende is om door te gaan op basis van het vijf-divisieplan voor het leger. Minister Staf wordt op zijn reis ver gezeld door drs. E. H. van den Beugel, directeur-generaal van het Bureau voor Economische en Militaire Hulpverlening van het ministerie van Buitenlandse Za- BERLIJN, 15 Februari. (United Press, Reuter ANP), De vier minis ters hebben Maandag opnieuw het thema der Europese veiligheid bespro ken, doch hebben daarbij zoals verwacht werd hoegenaamd geen voortgang kunnen maken. Eden en Bidault hebben van de Russische minister een duidelijke uitspraak gevraagd over de vraag of naar zijn mening een voortbestaan van de Noord-Atlantische verdragsorganisatie in overeen stemming zou kunnen zijn met het Russische plan voor een veiligheidspacl van alle Europese landen. Molotov ontweek een duidelijk antwoord op deze vraag en toen hij tenslotte door zijn Westelijke tegenstanders tot een antwoord ja of neen werd gedwongen zei hij lakoniek: ik stel voor, dat wij de zitting opheffen. ken door gen.maj. Noble, hoofd van de Military Advisory and Assistance Group (M.A.A.G.) in Nederland. Tegen elf uur des avonds is minister Staf van Schiphol vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door de heer H. Freeman Matthews, ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland en luite nant-generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de Generale Staf. BAD KREUZNACH. (DPA/ANP.) Vertegenwoordigers van de Duitse „Bun- desbahn" en de Nederlandse Spoorwegen hebben tijdens besprekingen in Bad Kreuz- nach besloten, dat in het komende touris- ten-seizoen meer' extra-treinen van Duits land naar Nederland zullen rijden dan vo rig jaar. De meeste dezer treinen het juiste aantal is nog niet bekend zullen naar Amsterdam gaan. Duitse touristen blijken veel belangstelling te hebben voor Nederland en met name voor de Keuken hof. FRANKFORT (United Press) De ge wezen korporaal van de Tsjechische lucht macht, Jiri Schorm, aan wie dezer dagen politiek asyl werd verleend na een landing in West-Duitsland, heeft onthuld, dat Tsjechoslowakije over 500 straalvliegtuigen beschikt die sneller en beter zijn dan de MIG-15 toestellen, die in de Koreaanse oorlog vochten. Schorm, die gedurende 15 maanden als werktuigkundige bij de Tsjechische lucht macht werkzaam is geweest, vertelde *dat in zijn vaderland een nieuwe supersonische straal-nachtjager in productie is gebracht, die bekend staat als de „Bis" en die in staat is groter snelheden te ontwikkelen en tot groter hoogte te stijgen aan de Rus sische Mig-15. Deze vliegtuigen en een verbeterde „Mig", de Mig-16, hebben standplaats op korte afstand van het ijzeren gordijn, ver telde de 22-jarige Schorm. Maar, zo voeg de hij eraan toe, de Tsjechen hebben zo weinig vertrouwen in de loyaliteit van hun piloten dat langs de grens met West-Duits land voortdurend straalvliegtuigen pa trouilleren om deserteurs de pas af te snij den. Aan de andere kant van het ijzeren gor dijn bevindt zich de Amerikaanse 12de luchtmacht met ongeveer 400 toestellen van het type F-86 (Sabre), die bij gevech ten met Migs boven het Koreaanse front gebied uitstekende resultaten boekten. DIT NUMMER BESTAAT ACHT PAGINA'S UIT And ré Maurois: Hetgeen de mannen gebabbel van de vrouwen noemen is dikwijls niet anders dan verlegenheid. Voor de vijfde keer in nog geen vier weken tijds is een tram door de Amster damse politie in beslag genomen voor on derzoek. Gistermiddag is op de vluchtheu vel Koninginneweg-Emmastraat een 86- jarige vrouw onder het voorbalcon van een motorwagen van lijn 2 gekomen. De dame stond op de punt van de vlucht heuvel en wilde voor de uit de stad ko mende tram oversteken. De bestuurder belde en remde, dqch de wagen gleed tot voorbij de kop van de vluchtheuvel door. Om de dame te bevrijden moest de tram worden opgevijzeld. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis overgebracht. Van de vijf in beslag genomen wagens zijn drie na onderzoek weer vrij gegeven. Twee, waaronder de gistermiddag uit de dienst genomen wagen, blijven voorshands nog onder beslag. Drie personen, die gisteren te 's-Gra- venhage in observatie waren genomen om dat men vreesde dat zij met alastrim waren besmet, blijken inderdaad aan deze ziekte te lijden. Voorts heeft men weer iemand in obser vatie moeten nemen. Het aantal patiën ten bedraagt nu 23. Er zijn drie personen in observatie. (United Press). De gouverneur van Texas. Allan Shivers, zal op 15 Maart de wetgevende vergadering van Texas bijeenroepen om een voorstel te. bestu deren waarbij lidmaaschap van de com munistische partij strafbaar wordt ge steld met de electrische stoel. De gou verneur zeide dat hij de vergadering zal verzoeken de communistische partij te verbieden. Shivers zeide, dat lidmaatschap van de communistische partij „erger is dan moord, het is massamoord". Hij zeide, dat hij de vergadering zou vragen om de vaststelling van een passende straf tot en met de doodstraf". De ministers zijn daarop uiteen gegaan zonder te weten, waarover zij vandaag verder zullen spreken. Indien dr. Figl in middels instructies van zijn regering heeft gekregen, zal het debat over Oostenrijk worden voortgezet, zo niet dan zal men voortgaan met de behandeling van de Europese veiligheid. De geheime besprekingen over een con ferentie met China over het Koreaanse probleem hebben ook Maandag niet tot een definitief resultaat gevoerd, ook al werd volgens ingelichte kringen enige vooruit gang geboekt. De ministers willen Woens dagochtend nogmaals in geheime zitting bijeen komen om dan zo mogelijk een be slissing te nemen. Inmiddels maken de ministers en hun delegaties reeds aanstalten om Berlijn zo snel mogelijk te verlaten. John Foster Dulles zal nog Donderdagavond, dus ter stond na het einde van de conferentie, naar Keulen vliegen. Hij wil in Bonn een kort onderhoud hebben met Bondskanse lier dr. Adenauer en dan terstond naar de Verenigde Staten gaan om zich op de Pan- Amerikaanse conferentie voor te bereiden. Naar van Russische zijde te Berlijn ver luidt, is de Sovjet-Unie geïnteresseerd in de voortzetting van besprekingen over het Duitse vraagstuk. Men zou mogen verwachten, dat de Russen zullen voor stellen het probleem verder te behande len op speciale besprekingen. De voorbereiding van dergelijke con tacten zou van Russische zijde reeds als een resultaat van de vier-mogendheden- conferentie te Berlijn worden beschouwd. Volgens een Russische woordvoerder heeft Molotov Maandagmiddag op de conferentie verklaard, dat, zelfs bij groot verschil van mening over vele aspecten van de Duitse kwestie, de vier grote mo gendheden misschien over enkele over eenstemming kunnen bereiken. Molotov noemde in dit verband zijn voorstel tot te rugtrekking van de troepen. De drie Westelijke ministers hebben overigens allen nog eens met nadruk ver klaard, dat zij de N.A.V.O. als basis van de hele Westelijke verdediging blijven beschouwen en handhaven. Onze Londense correspondent meldt: Uit voorlopige commentaren op de wei nig hartverheffende stand van zaken in Berlijn, blijkt dat men in Engeland de praktische mislukking van de conferentie, wat Duitsland betreft, wel als een teleur stelling maar niet als een tragedie be schouwt, te meer daar het acute oorlogs gevaar geweken is. Molotov heeft zonne klaar aangetoond dat de Russen en hierop wordt hier de nadruk gelegd op het ogenblik Oost-Duitsland binnen hun invloedssfeer willen houden als zij dan niet geheel Duitsland in hun greep kun nen krijgen. De Russen willen zeker niet het risico lopen dat een verenigd Duits land met pak en zak naar het Westen zou oversteken. In Engeland put men overigens hoop uit het magere feit dat er nu tenminste na ze ven jaar weer contact is met de Russen, dat er misschien nog iets positiefs bereikt wordt over Eisenhower's atoomplan en dat het niet onmogelijk is dat als gevolg der conferentie, wanneer men tenminste tijd van leven heeft, er iets meer weder zijds begrip zal groeien. Ter conferentie gedane voorstellen zo schijnt de heer sende opvatting in conferentie-kringen te zijn zullen tijd nodig hebben om aan beide kanten door te werken. De grote kwestie voor het Westen is of er een al ternatief kan worden gevonden zonder dat vitale belangen behoeven te worden opge offerd. Zeker zal het Westen iets van de Russen moeten leren, zo betogen sommigen hier, namelijk het betrachten van Oosters geduld. Figl bij Molotov De Oostenrijkse bondskanselier, dr. Leopold Figl, is hedenmiddag door minis ter Molotov uitgenodigd tot een noenmaal in de Russische ambassade. Hoogstwaar schijnlijk zullen de vijf ministers van Bui tenlandse Zaken daarna opnieuw het Oostenrijkse vraagstuk behandelen. De on derhandelingen over het staatsverdrag zijn door de nieuwe Russische eisen ten aanzien van Oostenrijk op een dood punt geraakt. Zij zouden daar slechts overheen kunnen komen, indien Molotov te elfder ure nog bereid zou blijken, zijn eis te laten vallen, dat Oostenrijk tot het sluiten van een Duits staatsverdrag de vier mogendheden het recht zou geven troepen in het land te houden. I (Vah een redacteur) De Haarlemse gemeenterekening over 1951 is afgesloten met een batig saldo van ruim drie millioen zeshonderdduizend gulden. Wanneer men bedenkt, dat de ontwerp-begroting voor 1951 een tekort aanwees van ruim 437.000.dat nog voor de begrotingsbehandeling door de gemeenteraad tot bijna 550.000.opliep, dan is deze uitkomst weinig minder dan sensationeel te noemen. Dit budgetresultaat krijgt aan de vooravond van de behandeling van de ontwerp-begroting voor dit jaar begroting met een geraamd tekort van 2.135.000.wél een heel bijzondere betekenis. De factoren welke tot het rekenings-overschot hebben geleid en welke pas onlangs bekend zijn geworden, zijn de volgende: achterstallige verhoogde uitkeringen uit het gemeentefonds: anderhalf millioen; verhoogde uitkering uit hoofde van de ondernemingsbclastingnegen ton; minder rente wegens het, op grond van het begrotingstekort achterwege laten van openbare werken: vijf ton; hogere opbrengst der straatbelasting: 150 mille. Dit zijn globale bedragen. De werkelijkheid is, dat het saldo om en nabij de vier millioen ligt. De resterende bedragen konden echter niet meer op de reeds afgesloten jaarrekening 1951 worden geboekt. Zij zullen dus ten goede van latere dienstjaren komen. Het overschot van 1952 wordt op 2,3 millioen gulden geraamd. Het begrotingstekort over dat jaar bedroeg negen ton. Moet Haarlems bungerij nu blij zijn met deze meevaller? Ja en nee. Natuurlijk is het zo, dat. deze overschot ten de inwendige financiële positie van de gemeente niet onbelangrijk verstevigen. Daarbij dient nog te worden opgemerkt dat nog in de loop van 1951 de begroting sluitend werd gemaakt door een verhoog de uitkering uit het gemeentefonds plus aftrek van twee ton aan rente, die anders nodig zou zijn geweest voor de financie ring van kapitaalsuitgaven. De huidige meevaller komt niet ten goede aan de rekening van het lopende begrotingsjaar. Het saldo van f 3.600.000 dient geboekt te worden op de kapitaal- dienst en vormt dus indirect een vermin dering der schuldenstaat en vooral een verhoging der reserve. Die reserve - voor een gewoon mens niet direct waarneembaar - zou, als wij ons niet vergissen, nu de twintig millioen bereiken en bestaan uit tien millioen aan overschotten uit vorige dienstjaren, 2,3 millioen vernieuwingsfonds Energiebedrijf en zeven millioen nagekomen uitkeringen van het rijk. Schaduwzijde Men heeft hier nu een prachtig voor beeld van de kwade kanten van de hui dige financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten. De laatste zijn volkomen afhankelijk en blijven veelal in het ongewisse én over de hoogte der uitkering én over het tijd stip daarvan. Elke op de realiteit gebaseerde budge- lering wordt op die marnier onmogelijk ge maakt. Op grond van te verwachten begro tingstekorten beknibbelen de wethouders van Financiën op elke post en dan blijkt een paar jaar later dat al die voorzichtig heid volkomen overbodig was. Is het dan wonder, dat Haarlems wet houder van Financiën, de heer W. C. Bakker, voor dit jaar gesteld heeft, d'at alle uitgaven welke tot het normale ver zorgingsniveau van de gemeente behoren, voor het volle bedrag op de begroting moeten worden gebracht. Is het wonder, dat wij een Haarlems raadslid hoorden verklaren: „Ik kijk niet meer naar dat tekort van twee millioen. Ik houd alleen nog rekening met wat nodig is". In welk een merkwaardig licht komen ook de volgende citaten te staan. Uit de toelichting op de begroting voor 1950: „Het beperken van de uitgaven tot de strikt noodzakelijke blijft niet alleen ge boden, maar zal de voortdurende ernstige aandacht, zowel van de raad als van B. en IV., vragen. In het bijzonder zal dit moeten gelden voor de kapitaalsuitgaven, welke, wegens de lasten voor rente en aflossing, de ge meente voor een aantal jaren binden". En verder: ,.B. en W. hadden aanvankelijk een tien jarenplan voor openbare werken opge maakt dat in totaal 55 millioen gulden zou kosten. Daarop stonden nieuwe gebouwen, wegen, bruggen. De veranderde financiële omstandigheden hebben ertoe geleid dat B. en W. in dat programma niet meer wil len zien dan een schema, waarvan de uitvoering in de naaste toekomst w ens e- l ij k wordt geacht". Er werd toen voor 115 mille op nood zakelijke werken bezuinigd. Maar achter af bleek, dat de rekening met een batig saldo van 1,8 millioen gulden sloot! De commentaren op de begroting voor 1951 wairen zo mogelijk nog somberder dan d'ie op haar voorgangster. Het was het laatste jaar, dat er nog be dragen op de begroting werden uitgetrok ken voor nieuwe openbare werken: aan leg van sportvelden in Noord-Akendam; bouw van een garage voor het ziekenver- voer; riolerings- en bestratingswerkzaam- heden, gefundeerde bestratingen voor de busroutes en de aanleg van de Schiphol- weg, de onderbouw van de Prinsenbrug, een nieuwe walmuur langs de Bakenes- sergracht, de bouw van gymnastieklokalen bij de Huygenssehool en de P. H. van der Leyschool, twee zevenklassige openbare lagere scholen en het eerste deel van het Coornhertlyceum Van dit alles kwam in 1951 - het jaar met het overschot van vier millioen - niets terecht! Het was hetzelfde jaar, dat de gemeente geld moest gaan lenen van de burgerij, omdat zij anders zelfs het haar toegewe zen bouwvolume niet kon realiseren! In 1952 - waarvan nu ook vaststaat dat er een overschot is van 2,3 millioen gulden - en 1953 is het Haarlems wet houder van Financiën, de heer W. C. Bakker, hoe langer hoe duidelijker ge worden dat onder deze omstandigheden het geen enkele zin meer had het uitga- venpeil van de gemeente te blijven „aan passen" aan een financiële verhouding welke de gemeente geen enkele armslag liet bij het uitoefenen van haar verzor gende taak. Dat wil niet zeggen, dat hij - en met hem het College - meent, dat er dan maar „va-banque" moet worden gespeeld. Maar wel, dat h'et gemeentebestuur zich voor alles fnoet laten leiden door de over weging, dat datgene wat werkelijk nodig is, ook gedaan moet worden. De gemeente is verantwoordelijk tegen over de burgerij. Die burgerij heeft be paalde redelijke wensen en verlangens. En het is niet langer te verdedigen, dat telkens weer werken worden achterwege gelaten met een beroep op het begrotings tekort, wanneer later blijkt dat er in feite een aanzienlijk overschot is geweest. (van hedenochtend 7 uur) weers- toestand So 2 2 s 3 iu 5Ê t-r- to 11 Z-2 Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux- Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome sneeuw Z 2 -13 0,1 sneeuw N 2-17 0,1 sneeuw N 2-9 0,3 geheel bew. ONOll -3 0 geheel bew. windstil 1 0 geheel bew. NNO 5 0 0,1 (geen opgaaf ontvangen) motregen N 7 0 0,1 geheel bew. N 4 6 0 onbewolkt NNO 5 11 0 (geen opgaaf ontvangen) nevel nevel nevel ij zei nevel nevel nevel mist NO 2-8 2 ONO 8-4 0 1 0 N 2 NO 2 windstil windstil W 1 windstil -1 0 (geen opgaaf ontvangen) geheel bew. N 2 4 0 -1 0,3 1 0 1 0 1 11 Neerslag laatste 24 uur «ooooooonoooooonr* xmmrv ^iooocooooc GELEIDELIJK KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met hier en daar lichte sneeuwval. Matige Noord-Oostelijke wind Vannacht en morgenochtend lichte, op enkele plaatsen in het Noord- Oosten van het land matige vorst. Mor genmiddag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 17 Februari Zon op 7.53 uur. onder 17 56 uur. Maan op 17.57 uur onder 7-29 uur. Maanstanden 17 Febr. 20.17 uur: Volle maan 26 Febr. 0.29 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 17 Februari Hoog water: 3.49 en 16.00 uur. Laag water: 11.41 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1