Niet de minste voortgang ten aanzien van Oostenrijk Weerberic OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vietminh-offensief zal zich eerst op Moeong Sai richten „Berlijn" loopt ten einde Ontsnapte arrestant uit Overveen ingerekend Het woord is aan Tienduizenden schade door brand in Veendam Belgen herdenken Koning Albert I Minister Staf in de V.S. gearriveerd Het blijft nog vriezen 68e JAARGANG No 187 L WOENSDAG 17 FEBRUARI 1954 298e JAARGANG No 35 Grondwerkers verdacht van diefstal van ijzer Russische orders voor Britse industrie Vergoeding voor blokploeg- uitrustingen van B.B. Franse duikers willen nóg dieper Prinses Marijke wordt morgen zeven jaar Ameland kreeg meel en post Magazijn vol rijwielen en radio's verwoest Kassier in Made kon twee overvallers aan Koning Boudewijn legt eerste steen voor grote bibliotheek Noorwegen wijst Russisch protest af Relletjes in Calcutta, 4 doden, 65 gewonden Hoge Raad over termijn van gevangenhouding Weerrapport li tl IS Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BERLIJN, 17 Februari (Reuter) „De vier ministers van Buitenlandse Zaken hebben Dinsdag niet de minste vordering gemaakt bij hun besprekingen over het sluiten van een vredesverdrag met Oosten rijk", aldus verklaarde een Britse woord voerder na afloop van de 23ste bijeenkomst (de vierde waarop over Oostenrijk is ge sproken) te Berlijn. Hij voegde hieraan toe dat de bespre kingen over Oostenrijk Donderdag de laatste dag der conferentie zullen wor den besloten. De Britse, Franse, Amerikaanse en Oostenrijkse ministers van Buitenlandse Zaken hebben hun Sovjet-Russische col lega Molotov Dinsdag' opnieuw medege deeld bereid te zijn het ontwerp-vredes- verdrag met Oostenrijk in de oorspronke lijk overeengekomen vorm te tekenen, daarbij hun goedkeuring hechtend aan de Russische lezing van vijf omstreden arti kelen, doch zij konden niet instemmen met de na deze bereidverklaring door de Sov jet-Unie voorgestelde wijzigingen. Molotov heeft echter, ondanks herhaald aandringen van zijn vier collega's, gewei gerd zijn wijzigingsvoorstellen in te trek ken. De belangrijkste van deze wijzigingen was, als gemeld, het voorstel om de bezet tingstroepen tot het sluiten van een vre desverdrag met Duitsland in Oostenrijk te doen blijven, „opdat er geen nieuwe Oostenrijkse vereniging met Duitsland kan komen". Volgens Foster Dulles is deze Sovjet- Russische eis gegrondvest op de wens de Russische troepen in Hongarije en Roe menië te handhaven daar met de rege ringen dezer landen is overeengekomen dat de Sovjet-strijdkrachten daar kunnen blij ven, zolang zich Russische strijdkrachten in Oostenrijk bevinden, waarmede de Sovjet- Unie verbindingen moet kunnen onder houden. Nieuw Russisch amendement Molotov heeft Dinsdag een nieuwe wij ziging van artikel 33 van het ontwerp verdrag voorgesteld, welke evenwel dooi de vier andere ministers is verworpen. Deze wijziging hield in dat, terwijl de vier bezettende mogendheden hun bezet tingsstrijdkrachten zullen handhaven tot het sluiten van een Duits vredesverdrag, zij verplicht zullen zijn niet later dan 1955 opnieuw te beraadslagen over een datum voor de terugtrekking harer troepen. Eden, Foster Dulles, Bidault en Figl ver klaarden dat dit amendement geen wij ziging betekende van het oorspronkelijke Russische voorstel en dat het slechts zou neerkomen op het met achttien maanden verschuiven van de gelegenheid, welke zich thans voordeed om een einde te maken aan de reeds negen jaar durende bezetting van Oostenrijk. Molotov verklaarde dat de Sovjet-Unie heeft voorgesteld het artikel over de blij vende bezetting van Oostenrijk in het ont werp in te lassen met het oog op de voor genomen instelling ener West-Europese Verdedigingsgemeenschap welke de weg zou openen voor een wedergeboorte van het Duitse militarisme, die op haar beurt weer een vereniging van Oostenrijk met Duits land mogelijk zou maken. „De geschiedenis heeft aangetoond dat een aansluiting van Oostenrijk bij Duits land zich kan voltrekken buiten de wens Het langdurige speurwerk van de Bioe- mendaalse politie naar de op 21 November uit het politiebureau te Overveen ont snapte arrestant Chr. van den B. heeft gisteren succes gehad. In samenwerking met de Amsterdamse politie is de man, die in de hoofdstad bij familie vertoefde, ingerekend en weer naar de cellen van het Overveense bureau gebracht. De 25-jarige Chr. van den B. wordt ver dacht van een groot aantal diefstallen, die hij in Haarlem en omgeving en in het Gooi zou hebben gepleegd. Hij was op 10 November in Bussum op het station gearresteerd en werd later naar Bloemendaal overgebracht. Van een ogenblik dat de aandacht tijdens een ver hoor wat verzwakt was heeft hij gebruik gemaakt om te ontsnappen. Het bleek hem daarbij door zijn lichaamsbouw en lenig heid mogelijk door een toiletraampje te kruipen. Thans wordt hij extra-oplettend be waakt. Als het onderzoek voltooid is zal hij naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Actief optreden van twee agenten van politie Twee agenten van de Haarlemse Radio Autodienst zagen Dinsdagochtend twee jon gemannen op het Prinsen Bolwerk, die op bakfietsen reden, waarop ijzer lag. De po litiemannen informeerden bij de jongens wat zij van plan waren en een van hen noemde zijn naam en de naam van een smid, bij wie hij werkte. Voorts vertelde hij opdracht te hebben het ijzer naar een opkoper te moeten vervoeren. Terwijl de jongens doorreden stelden de politieman nen een onderzoek in en het bleek hun, dat inderdaad bij de door de jongen genoemde smid een jongeman werkte, die de opgege ven naam had. Toch hield de politie een oogje in het zeil en het bleek haar, dat de jongens naar een andere opkoper gingen dan zij hadden op gegeven. Nadat zij het ijzer hadden ver kocht, wachtten de politiemannen de jon gemannen op en toen deelden deze mee het ijzer in totaal 765 kg. Maandagavond gestolen te hebben van een boerderij aan de Merwedestraat in Haarlem-Noord. De aan gehoudenen waren een en twintig jaar oud en van beroep grondwerker. De door een van hen genoemde naam bleek vals te zijn. of wil ener Oostenrijkse regering", aldus Molotov. Massa-demonstraties Aan het einde van de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier Donderdag, zullen zowel in Oost als West-Berlijn grote massa-bijeenkom sten worden gehouden om te protesteren tegen het falen van de conferentie om overeenstemming te bereiken over de Duitse hereniging. De communisten hebben bekendgemaakt dat zij van plan zijn Donderdagmiddag een grote bijeenkomst te organiseren op een steenworp afstand van de Westelijke sec toren om te demonstreren voor de Russi sche voorstellen betreffende de Duitse kwestie. De communistische bekendmaking volgde op een oproep van de West-Ber- lijnse vakvereniging om mee te doen met een „stille fakkeloptocht" in West-Berlijn op Donderdagavond als protest tegen de Russische pogingen om een Duitse hereni ging te beletten. De Oostenrijkse socialistische partij heeft de inwoners van Wenen uitgenodigd om „hun mening bekend te maken" over de resultaten van de conferentie van de grote vier in Berlijn op een enorme massa bijeenkomst aanstaande Vrijdag. De stads politie is onmiddellijk begonnen maat regelen te nemen om ongeregeldheden te voorkomen. MOSKOU. (Reuter). De Sovjet-Unie heeft bekend gemaakt, dat het ministerie voor de buitenlandse handel van de Sov jet-Unie contracten heeft gesloten met En gelse firma's tot een bedrag van 193 mil- lioen roebels. Berekend naar de officiële Russische wisselkoers is dit ongeveer 173 millioen gulcien. Deze contracten, bestaan de onder meer uit bestellingen voor traw lers, textiélmachines en electrische uitrus ting, zijn gesloten met leden van de groep van 33 Engelse zakenlieden, die deze maand een bezoek aan Moskou brachten en met onafhankelijk optredende Engelse zakenlieden. In een officiële Sovjet-Russische mede deling wordt gezegd, dat er in principe ook overeenstemming is bereikt over andere contracten betreffende trawlers, werktuig machines en uitrusting, tot een bedrag van 550 millioen roebel. „Dit zijn de eerste re sultaten", zo wordt in de mededeling ge zegd „en het is te verwachten, dat nog grotere transacties zullen volgen." Het ligt in het voornemen van de minis ter van Binnenlandse Zaken voor de uit rustingen van de blokploegen van de Be scherming Bevolking een vergoeding in geld te vertstrekken aan de betrokken ge meenten of kringen, dan wel deze uitrus tingen van rijkswege te doen verstrekken. Dit deelt de minister mede in zijn Memorie van Antwoord van de Eerste Kamer be treffende de begroting 1954 van zijn de partement. DAKAR, (Reuter) De Franse mari ne-officieren die Maandag het werelddiep terecord hebben gebroken door 4.050 meter te duiken, willen in hun diepzeeduiktoestel afdalen tot het diepste punt, dat er be staat. „Wij willen tot 11000 meter onder de zeespiegel van de Stille Oceaan komen", zeide Georges Houot. Zijn metgezel Pierre Willm vertelde nog, dat het diepzeetoestel een uur op de zeebo dem was gebleven. „We kwamen terecht op een bed glibberig zand. Op een gegeven moment stond ik oog aan oog met een haai van 3 meter lang, gelukkig zat er een dikke patrijspoort tussen". Beide officieren zeiden dat de duiktocht goed was verlopen en dat zij er van over tuigd waren dat zij met het toestel grotere dieptes kunnen halen. De eerste maanden van het jaar brengen veel feestvreugde op paleis Soestdijk. Zijn het in Januari de prinsessen Margriet en Beatrix die haar verjaardag vieren, in Februari is het prin ses Marijke die een dag het middelpunt van onze belangstel ling is. Het prinsesje wordt morgen, 18 Fe bruari, zeven jaar. Hier plaatsen wij de laatste foto die van het prinsesje is ge maakt. (Foto Jos Zandvoort) Gisteren zijn driemaal zes vliegtuigen van de vliegbasis Leeuwarden op het vlieg veld te Ballum op Ameland aangekomen met 800 kilo post en 800 kilo vrachtgoe deren, hoofdzakelijk meel. Zeven passa giers werden naar het vaste land en een naar het eiland gebracht. De postboot „Waddenzee", waarmede men de dag tevoren vergeefs trachtte Holwerd te bereiken, heeft gisteren zijn poging niet herhaald en ligt nog steeds aan de steiger te Nes. Tengevolge van de aanhoudende Oos tenwind was de ijskoek op de Waddenzee nog dezelfde als de dag daarvoor, toen de boot op slechts enkele honderden meters van de steiger te Nes op een ijsveld van 20 tot 25 centimeter dikte stuitte. Alleen Westenwind met hoogwater getij kan het ijsveld verdrijven. Ook de minister van Binnenlandse Za ken kan het niet bewonderen, dat burge meesters zich er toe lenen, gesierd met de tekenen van hun ambt, bloemen-, fruit-, kaas-, zeil- en andere „koninginnen" officieel te ontvangen. De minister vindt echter geen aanleiding aanwezig tot een officiële „wenk" aan de burgemeesters, zich hiervan te ont houden. Hij geeft er de voorkeur aan, hun vrij te laten in de beoordeling van hetgeen de handhaving van de waardigheid van hun ambt op dit stuk meebrengt. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Chamfort: Men kan zich niet voorstellen hoeveel geest er nodig is om nooit belachelijk te zijn. In de afgelopen nacht om circa vier uur is brand ontstaan in de magazijnen van de Groothandel in rijwielonderdelen, radio toestellen enzovoort, van de firma R. L. de Graaff aan het Bovenoosterdiep te Veen- dam. De brandweer, die onmiddellijk met alle beschikbaar materieel uitrukte, kon tegen het vuur in de magazijnen weinig uitrichten. Rijwielbanden, smeerolieën, zes tig radiotoestellen en allerlei nieuw mate riaal vielen ten prooi aan het vuur. De magazijnen brandden geheel uit. Ook het kantoor ging verloren. De woning van de familie De Graaff Jr. kon gedeeltelijk wor den behouden. De brand is vermoedelijk ontstaan door een kachel in een der maga zijnen. De schade bedraagt vele tienduizen den guldens. Gelukkig kon de brandweer het vuur de pas afsnijden voor de garage, waar auto's en bromfietsen waren gestald en waar voor een waarde van ruim tienduizend gulden aan rijwielbanden lag opgeslagen. De aan de Zuidkant van het bedrijf ge legen woning van de kantonrechter te Veendam, mr. E. J. Bulder, liep op een ge geven ogenblik, toen de vlammen langs de dakgoot er van lekten, ernstig gevaar. De brandweer wist deze woning evenwel te behouden, zij het dat het dak enigszins werd beschadigd. De firma De Graaff is, zo vernemen wij, wèl verzekerd tegen de schade ontstaan door het verloren gaan van het materiaal, maar niet tegen bedrijfsschade. Ongeveer om half negen gisteravond is de kassier van de Boerenleenbank te Ma de (Noord-Brabant) in zijn kantoor door twee personen overvallen. Een van de overvallers plaatste een pistool tegen het hoofd van de kassier. Deze behield echter zijn tegenwoordig heid van geest en wist het wapen te be machtigen. In een hevig gevecht met een van zijn belagers kreeg hij een tweede wapen in handen, benevens een gummi stok. Achteraf bleken het alarmpistolen te zijn. De twee aanvallers, die niet gemas kerd waren, sloegen op de vlucht met achterlating van een actetas. Zij verdwe nen in een verderop geparkeerde luxe auto, waarvan het nummer niet precies door de aangevallene kon worden opge geven. Door het resoluut optreden van de kas sier is het de heren niet gelukt iets mee te nemen. (Reuter) Van Franse militaire zijde wordt vernomen, dat men verwacht dat de Vietminh eerst alles in het werk zal stellen om het Franse bolwerk Moeong Sai te ver overen, alvorens Loeang Prabang zelf aan te vallen. Moeong Sai, in Franse handen, betekent een bedreiging van de linkerflank der communistische hoofdmacht. De Viet minh heeft het reeds herhaaldelijk aange vallen, doch krachtige Franse luchtaan vallen en het leggen van een artillerie spervuur maakte Dinsdag, dat de druk der rebellen afnam. De Franse minister van Defensie, René Pleven, is uitgenodigd voor een bezoek aan Washington, ter bestudering van de mili taire toestand in Indochina met leden van de Amerikaanse nationale veiligheidsraad. Het is onzeker of Pleven met het oog op zijn vei-dere programma de uitnodiging kan aannemen en men acht het waarschijnlijk, dat generaal Paul Ely, stafchef van de Franse strijdkrachten, die thans bij Pleven in Indochina is, in plaats van de minister zal gaan. Admiraal Arthur Radford, voorzitter van de commissie van chefs der Amerikaanse generale staven, en Walter Bedell Smith, onder-minister van Buitenlandse Zaken, Kort voordat zij vertrokken om hun recordpoging te wagen, werden de scheepsbouw kundig ingenieur Pierre Willm (links) en horvettenkapitein Georges Houot (midden) door een radioreport.er geïnterviewd. Weinige uren later waren de beide mannen de helden van de dag met een duik van 4050 meter in de bathyscaphe. (Van onze correspondent in Brussel) Morgen herdenken de Belgen de dag, waarop zij twintig jaar geleden vernamen, dat Koning Albert I te Marche-les-Dames, in de Maasvallei, de avond tevoren van een rotsblok was gestort en om het leven was gekomen. Die Zaterdagmiddag van het jaar 1934 was Koning Albert naar de Maasvallei ge reden, om een bergtocht te maken. Hij had slechts zijn kamerdienaar Van Dijk, die hem drieëndertig jaar al trouw had ge diend, meegenomen. De Koning zou 's avonds te zeven uur aanwezig zijn op een wielerwedstrijd in het Sportpaleis te Brus sel om er Jef Scherens, toen reeds wereld kampioen, geluk te wensen. De trouwe Van Dijk was op dat moment echter op zoek naar zijn Koning, die een ervaren Alpinist was. Had hij de Alpen en de Dolomieten ruet bestegen? Was het het noodlot, dat de rots, die de Koning in de gemakkelijke Maasvallei wilde bestijgen, luisterde naar de naam van Rocher de Bon Dieu? ((rots van de goede God). Rond zes uur 's avonds begon Van Dijk, bijgestaan door twee houthakkers, en de chauffeur van een vrachtwagen in het bos en op de rotsen te zoeken. Te zeven uur werd het kasteel van Laeken verwittigd. Tot half twee 's nachts zochten leden van de hofhouding, die intussen wai'en gearri veerd, naar de Koning. Het was graaf Xavier de Grünne, die het stoffelijk over schot van de Koning vond. Albert had zich op een vooruitstekende rots, die zich als een toren boven het landschap verhief, ge waagd. Het zware rotsblok was omgeslagen, en sleurde de Koning mee de diepte in. Hij viel met het hoofd naar beneden op een twaalf meter lager liggende rots, waardoor zijn schedel verbrijzeld werd. Enkele uren later wisten millioenen Bel gen het ontzettende nieuwsKoning Albert was niet meer. Op verzoek van Koningin Elizabeth en Koning Leopold werd in 1935 het Koning Albertfonds ter nagedachtenis van de over leden vorst opgericht. Het was de bedoe ling Koning Albert te gedenken door het bouwen van een grote nationale biblio theek, de „Albertine". Deze bibliotheek zal thans gebouwd wor den op de Mont des Arts, een heuvel in het hart van Brussel, waar vorig jaar het Ruiter-monument voor Koning Albert werd onthuld en waar gisteren door de jonge Koning Boudewijn, in aanwezigheid van de leden der regering en talrijke auto riteiten, de eerste steen voor de nieuwe bibliotheek werd gelegd. Deze bibliotheek zal op staatskosten wor den gebouwd. De bibliotheek zal in 1958, het jaar, waarin te Brussel een wereldten toonstelling zal worden gehouden, officieel geopend worden. In zijn rede noemde Koning Boudewijn de nieuwe bibliotheek, die een enorm groot gebouw wordt, een „tempel van menselijk denken, waar de elementen van het intel lectueel werk verzameld zullen worden." hebben Dinsdag voor de Amerikaanse se naatscommissie voor buitenlandse aangele genheden verklaringen afgelegd over de militaire toestand in Indochina. Walter Bedell Smith zei: „De commu nistische Vietminh heeft het nodig geoor deeld om, samenvallend met de Berlijnse besprekingen, te pogen een geest van on rust in Indochina te scheppen, doch zij heeft, in militair opzicht, geen werkelijke vorderingen gemaakt. Het is niet de bedoeling Amerikaanse grondstrijdkrachten naar Indochina te zenden. Admiraal Radford zei: „De huidige mili taire toestand in Indochina is bevredigend. Van militair standpunt gezien is de thans door de communistische opstandelingen bedreigde hoofdstad van Laos, Loeang Pra bang, van geen belang. Bovendien zijn Franse en Laotiaanse leiders van mening Loeang Prabang te kunnen houden". NEW YORK (A.F.P.) De Nederland se minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, is gisteren in Washington aangeko men. Minister Staf deelde verslaggevers in New l'o>rk mede, dat het doel van zijn be zoek het bespreken van politieke vraag stukken van de samenwerking in de N.A. V.O. is. Een deel van de problemen betreffen de Amerikaanse militaire hulp aan Neder land. Ook zal over het E.V.G.-verdrag worden gesproken, aldus minister Staf. „Het is een voorrecht voor mij weer op Amerikaanse bodem te staan", aldus minis ter Staf. Hij zeide: „Het vervult ons met trots en dankbaarheid, dat wij, ondanks de overstromingsramp die ons land een jaar geleden trof en waarbij zulk een overwel digende solidariteit door onze vrienden in het buitenland werd getoond, in staat zijn geweest economisch op eigen benen te blij ven staan. Wij zijn echter voor de opbouw van onze strijdkrachten nog in sterke mate afhankelijk van de militaire hulp van de Verenigde Staten", aldus minister Staf. „Ik kan u verzekeren, dat het Neder landse volk zich volledig bewust is van het belang van deze hulp voor onze gemeen schappelijke defensie-inspanning." De Nederlandse minister zeide vol ver trouwen te zijn, dat de besprekingen die hij te Washington met president Eisenhower, de Amerikaanse minister van oorlog, Wil son, en militaire leiders zal hebben, vruch ten zullen afwerpen. Hij grondde dit op het feit, dat in eerdere gevallen de Ameri kaanse regering steeds volledig begrip had getoond voor de Nederlandse moeilijk heden. Op de vraag of hij om meer militaire hulp zou verzoeken, antwoordde de minis ter, dat hij misschien wel zou verzoeken om meer uitrustingsstukken van een be paald soort voor de opbouw van zekere eenheden, maar niet om een vermeerdering van de hulp in het algemeen. Oslo (Reuter) - De Sovjet-Russische zaakgelastigde heeft bij het Noorse minis terie van buitenlandse zaken een protest ingediend tegen de behandeling van een Sovjet-attaché in Oslo, die, naar men zegt, op straat door de Noorse veiligheids dienst was aangehouden en beschuldigd van samenwerking met de Noren, die in arest zijn en zich wegens spionnage zullen moe ten verantwoorden. Men had daarbij de Sovjet-attaché verzocht het land niet te verlaten. De ambassadeur, Avanasiev, is Maandagavond naar Moskou vertrokken. Volgens een krantenbericht was hij verge zeld van de attaché. Reuter wijst er op, dat het vertrek van de attaché reeds voor het incident vaststond. De Noorse regering heeft het Russische protest van de hand gewezen. Het is niet juist, aldus de aan de Russische zaakge lastigde te Oslo, Moljakov, overhandigde nota, dat een Noorse inspecteur de Rus sische attaché, Mesjewitinov op straat had aangehouden en hem „uitdagende voor stellen" om niet naar de Sovjet-Unie terug te keren, had gedaan. De inspecteur had Mesjewitinovs aandacht gevestigd op de arrestatie van Asbjoern Sunde, een van spionnage beschuldigde Noor, waarmede de Russische diplomaat contact had ondar-1 houden, aldus de nota. In Calcutta is het gisteren rumoerig ge weest. De politie moest van traangas en de vuurwapens gebruik maken om de mensen in bedwang te houden, die protesteerden tegen de arrestatie van een aantal stakende onderwijzers. De betogers staken trams en autobussen in brand, sloegen ruiten in, vernielden winkels en lichtmasten. Er zijn vier doden en 65 gewonden ge vallen. In een communiqué van de regering wordt gezegd, dat men met behulp van soldaten de 'oestand tegen middernacht onder controle had. Het aantal arrestanten bedroeg 44. Acht van de gearresteerden zijn leden van de wetgevende raad van West- Bengalen. In zes uur tijds werd de brandweer van Calcutta 28 maal gealarmeerd. In twaalf gevallen kon gee" hulp worden verleend door het optreden van de menigte. Buitenland De Hoge Raad heeft heden uitgesproken, dat een bevel tot verlenging der gevangen houding ook voor een kortere termijn dan 30 dagen kan worden gelast. Het gerechtshof te Amsterdam had na melijk een beschikking van de rechtbank aldaar, waarbij de gevangenhouding van W. K. in het Huis van Bewaring werd ge last voor een termijn van 10 dagen, vernie tigd. Het hof oordeelde namelijk dat de wet niet toelaat dat wordt afgeweken van de termijn van 30 dagen verlenging ge noemd in art. 67 van het Wetboek van Strafvordering. De Hoge Raad was echter van oordeel, dat het tweede lid van art. 67 in die zin kan worden verstaan, dat zo danige termijn ook voor kortere termijn kan worden gelast. Het K.N.M.I. deelt mede: Doordat het weer in ons land nu onder invloed is gekomen van een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van Noorwe gen tot over de Golf van Biscaye, wordt de wind steeds zwakker en komt er een einde aan de aanvoer van kou uit het Oosten. Over de Britse eilanden nadert heel lang zaam het front van een bij IJsland gele gen depressie. Dit front zal ons morgen niet bereiken, maar wel is het mogelijk, dat het de bewolking weer doet toenemen. Deson danks zal in het hele land de vorst zich weten te handhaven. Er is enige kans, dat het de komende nacht in het Zuidoosten van het land harder vriest dan in het Noorden. Boven Noord-Europa bevindt zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat in vrijwel geheel Noorwegen, Zweden en Finland strenge vorst veroorzaakt. In de buurt van Stockholm vroor het vanmor gen 20 graden, in het midden van Finland 25 tot 26 graden. Langs de Zuidkant van het hogedrukgebied is de laatste dagen veel koude lucht over Polen en Noord-Duits- land naar het Westen gestroomd, zodat in Stettin vanmorgen het kwik eveneens op 20 graden stond. Kouder werd het ook in Noord-West-Duitsland en in het Noorden van ons land. Tien graden vorst werd ge meld uit Hamburg, 11 graden uit Hanno ver en 7 graden uit Groningen en Leeuwar den. Elders in Nederland vroor het 2 tot 5 graden. (van hedenochtend 7 uur) toestand ta i t>- Z.5 Helsinki licht bew. N 3 -20 0 Oslo sneeuw ONO 2-11 - Stockholm sneeuw windstil -11 0,1 Kopenhagen sneeuw O 7-5 0,1 Londen mist windstil 1 0 Amsterdam geheel bew. O 4-2 0 Brussel geheel bew ONO 2-2 0 Parijs geheel bew N 5-0 0 Bordeaux geheel bew. N 4 3 0 Grenoble (geen opgaaf ontvangen) Nice zwaar bew. O 2 10 - Warschau zwaar bew. O 4 -14 - Berlijn zwaar bew. O 4 -12 3 Frankfort nevel NO 4 -1 0,1 Mürichen sneeuw NO 2-3 3 Zürich Poolsneeuw NO 2 -1 0.1 Genève geheel bew. NO 8 10 Locarno onbewolkt O 4 6 0 Wenen (geen opgaaf ontvangen) Innsbruck sneeuw windstil -2 4 Rome regen windstil 7 2 Neerslag laatste 24 uur WEINIG WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Plaatselijk opklaringen. In het Noor den en Westen van het land kans op lichte sneeuwval. Weinig wind. In de nacht en ochtend lichte. op enkele plaatsen matige vorst. Morgenmiddag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 18 Februari Zon op 7.51 uur. onder 17.58 uur. Maan op 19.09 uur. onder 7.44 uur. Maanstanden 26 Febr. 0.29 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 17 Februari Hoog water: 3.49 en 16.00 uur Laag water: 11.41 en uur. Donderdag 18 Februari Hoog water: 4.25 en 16.33 uur. Laag water: 0.00 en 12.21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1