Rapport over bouw raadhuis wordt volgende maand behandeld Kort en bondig Tweede muzikale demonstratie van Haarlemse schooljeugd Amsterdamse Beurs Heemstede DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Debatten over Bloemendaalse begroting Geldlening van één millioen gulden Uitvoering gymnastiek vereniging Heemstede" Bewusteloze drenkelinge door omstanders gered Minister Staf sprak president Eisenhower Echtpaar zou baby verwaarloosd hebben Middenstandscentrale kreeg nieuw bestuur Kraan van 4000 kilogram stortte naar beneden Jaarfeest Katholieke Arbeiders Beweging Scheepvaart Alvorens de gemeenteraad van Bloemen- daal hedenmorgen begon met de behande ling van de gemeentebegroting 1954 besloot de vergadering een telegram te zenden aan Prinses Marijke ter gelegenheid van haar verjaardag. De voorzitter, burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, wenste wethouder mr. Hijszeler geluk met zijn herstel. Algemene beschouwingen Mr. Vliegen (Arbeid) opende de al gemene beschouwingen. In zijn inleiding herinnerde hij er aan, dat zijn fractie-ge noot, de heer Schulz, in 1949 niet herkozen werd als wethouder: men was van mening, dat de gecombineerde fracties C.H. en A.R. een groter aantal stemmen had dan de Partij van de Arbeid. Bij de jongste ver kiezingen h^eft laatstgenoemde partij één zetel meer dan de gecombineerde partijen behaald. Daarom meende zij op een wet houderszetel te kunnen rekenen. In 1949 was het resultaat teleurstellend. Wat in September j.l. is gebeurd heeft aanleiding gegeven tot verbreking van de goede ver houding. De breuk kan alleen hersteld worden als de wethouder van de gecom bineerde fracties zich terugtrekt. Spreker besprak vervolgens een passage uit de Nieuwjaarsrede van de burgemeester over de bouw van een raadhuis: de raad is daar bij verweten, dat hij niet heeft meege werkt. De schuld ligt echter niet bij de raad. De leden zijn immers nog niet op de hoogte van een rapport over de raadhuis- bouw. Ook heeft de burgemeester over de woningbouw gesproken. Volgens spreker hebben B. en W. verzuimd voorstellen in te dienen, die de bouw van woningen kun nen bevorderen. Mr. Vliegen drong.er op aan aan nieuwe onderwijskrachten een huis te bezorgen, voorlichting te geven op het gebied van het verkeer, en streng op te treden tegen verkeersovertreders. Spreker informeerde hoe het staat met de vergoe ding van Haarlem voor het kleuteronder wijs te Bloemendaal. Wanneer komt er een badhuis te Vogelenzang? Hoe staat het met het plan Kop-Zeeweg en met de plannen van het duinmeer? Kan er een rusthuis voor bejaarden gesticht worden? Zijn er al nieuwe plannen om het buiten ,,De Rijp" te bebouwen? Kan er weer eens een onder zoek worden ingesteld naar het vormen van wijkraden? Tenslotte zeide spreker, dat de gemeentelijke molen langzamer draait dan de inwoners wensen. Vertegenwoordiging in com missie voor streekplan De heer Smidt van Gelder (WD) zeide. dat zijn fractie het opnieuw moet betreuren, dat de uitgaven hoger zijn dan de inkomsten. Er is geen poging gedaan een nieuwe belasting te heffen, om over meer inkomsten te beschikken. Het bouwvolume aan de gemeente toegewezen is te gering en spreker hoopte, dat protesten bij Gede puteerde Staten succes zullen hebben. Hij betreurde het. dat Bloemendaal niet ver tegenwoordigd is in de commissie, die het streekplan ontwerpt. Ook vond spreker het teleurstellend, dat er niet bij de Domp- vloedslaan .gebouwd kan worden. Jammer is het, elat nog niet begonnen is met de bouw van een raadhuis; de leden zijn nog niet op de hoogte van het rapport, dat een raadscommissie zal uitbrengen. Lof had de heer Smidt van Gelder voor de wijze waar op het Openluchttheater geëxploiteerd wordt. Spreker besloot met hulde te bren gen aan de burgemeester, die voor het laatst de behandeling van de begroting leidt. Raadhuisbouw De heer Pinxter (K.V.P.), sprekende over de bouw van woningen, zeide dat de gemeente de nog beschikbare grond zo goed mogelijk moet gebruiken. Uitvoerig ging spreker in op de besprekingen inzake de bouw van het raadhuis. Indien een plan aanvaard wordt moet het goed zijn. De bouwkosten mogen het gemeentelijk budget niet te boven gaan. Spreker is voor ieder overleg en vroeg zich af of verdere bespreking met de architect nog vrucht dragend te noemen is. De fractie van de K.V.P. is niet tegen de bouw van een raad huis en de raad heeft er geen schuld aan, dat daarmee nog niet begonnen is. Spreker merkte op, dat er alles in het werk gesteld moet worden om het Ramp- laankwartier weer terug te krijgen: het kwartier behoort nog steeds tot Overveen. Wat de verbinding Noord-Zuid betreft was spreker van mening, dat de weg beter past aan de oostzijde van Haarlem. Hij vroeg mee te werken, dat aan nieuwe on derwijskrachten huisvesting wordt bezorgd en informeerde naar de stand van zaken bij de Viersprong te Aerdenhout. Lof voor de burgemeester M r. De Jong Schouwenburg (C.H.) zeide uit de Nieuwjaarsrede van de burgemeester verantwoordelijkheidsbesef en initiatief beluisterd te hebben en dit nog wel kort voor het aftreden. De rede getuigde er van, dat de burgemeester met geestdrift voorstellen voorbereidt. Spre ker hoopte, dat jhr. Den Tex nog voor zijn afscheid de eerste steen mag leggen van het nieuwe raadhuis. Hoe staat het met het stichten van een cultureel centrum? Moge lijk speelt het vervoersprobleem daarbij een rol en spreker vroeg B. en W. hieraan aandacht te besteden. Mr. De Jong Schou wenburg vernachtte, dat als bij de provin ciale lichamen aangedrongen wordt op be schikbaar stellen van meer bouwvolume, een goed resultaat is te bereiken. De wedde voor de wethouders achtte spreker te laag. Hij had lof voor het initiatief dat genomen is om ouderen voor te lichten op het gebied van het verkeer. In Bloemendaal is gedaan aan de volkshuisvesting wat mogelijk is. Provinciale diensten maken het echter de gemeente moeilijk terreinen voor woning bouw te bestemmen. Naar aanleiding van de opmerkingen van mr. Vliegen over de verdeling der wethouderszetels zeide spre ker. dat het samengaan van de C.H. en de A.R. een duurzaam karakter zal hebben. Bij de verkiezing van wethouders is er aan gedacht de beste man te kiezen. Plan raadhuis in volgende vergadering Nadat de voorzitter woorden van dank had gesproken merkte hij op, dat een gemeente bij de financiering afhankelijk is van het rijk, dat de bronnen tot zich ge trokken heeft. Hij hoopte dat daarin in de toekomst verbetering zal komen. Het is jammer dat Bloemendaal, dat tot de rijk ste gemeenten van ons land behoort, niet over een goed ingericht raadhuis beschikt. Hij had gaarne gewild, dat de „morele" eerste steen van het raadhuis gelegd is, wanneer hij als burgemeester aftreedt. Dan behoeft hij de zore 'iet over te dra gen aan zijn opvolger. De commissie uit de raad heeft een rapport pogemaakt. dat in de volgende vergadering van de raad behandeld zal worden. Aandacht wordt besteed aan het geven van voorlichting op het gebied van het verkeer. Over plannen tot het veranderen van ,,De Rijp" is spreker niets bekend. De kwestie van de wijkraden wilde spreker bezien, doch de gemeenteraad heeft des tijds een voorstel tot instelling niet goed gekeurd. Een ontwerp is gemaakt om de toestand bij de Viersprong te Aerdenhout te ver beteren doordat inmiddels meer bekend is geworden welke plannen de provincie in de omgeving heeft. De voorzitter was het eens met hetgeen de heer Pinxter gezegd heeft over het Ramplaankwartier. De situatie brengt de bewoners ongemak en de gemeente Bloe mendaal planologische moeilijkheden. Het vervoersprobleem is niet. gemakke lijk op te lossen. Als er echter culturele bijeenkomsten gehouden worden, kunnen er extra-bussen rijden. Een verbinding Noord-Zuid levert geen voordelen op. Een poging om de wedden van de wethouders te verhogen hebben geen succes opgele verd. Zij hebben veel te doen en verhoging is gewenst. In de volgende vergadering zal een voor stel aan de orde komen grond in Aerden hout aan te kopen voor de aanleg van sportvelden. Duinmeer Wethouder Van Geluk (WD) zeide dat er over de Kop-Zeeweg weinig te zeg gen is. eveneens over het. duinmeer. Laatstgenoemd werk blijft, voorlopig stil liggen; mogelijk kunnen over twee jaren bezoekers verwacht worden. Woningbouw Wethouder mr. H ij s z e 1 e r (A.R.) was van mening, dat de kritiek van mr. Vliegen ten aanzien van de woningbouw niet rechtvaardig is: volgens hem hebben B. cn W. gedaan wat mogelijk was. Over de bouwkaswoningen te Vogelenzang be hoeft men zich niet ongerust te maken. Daar komen ook een sport- en een speel terrein. In Aerdenhout worden midden- standswoningen gebouwd en sportterrei nen aangelegd. Voor laatstgenoemd doel wordt 16 ha grond aangekocht bij de Bo- venweg en de Van Haarnstedelaan. Aan de Juliana van Stolberglaan worden wo ningen gebouwd. B. en W. zullen de op ruiming van krotwoningen met kracht ter hand nemen en daarbij is gedacht aan de Dompvloedslaan. In Bloemendaal-Noord is 7 ha gereserveerd voor woningbouw: de onderhandelingen over de grond verionen niet vlot. Tegenover het Provinciaal Zie kenhuis ligt voorts nog grond voor wo ningen. Bij onderhandelingen wordt steeds gezegd dat het bouwen van woningen op dergelijke terreinen stedebouwkundig niet verantwoord is. Het is volgens spreker noodzakelijk, dat Gedeputeerde Staten de knoop doorhakken bij het beschikbaar stellen van grond. Spreker deelde mee. dat er vooral grote behoefte is aan midden standswoningen. De kwestie van het stich ten van een rusthuis is moeilijk, omdat oo kosten van exploitatie zo hoog zijn. Op Zonnehof en Bentveldshoek bestaat voor bejaarden gelegenheid zich te vestigen. Woningen voor onderwijskrachten Wethoudster mej. dr. Nol te (K.V.P.) zeide, dat B. en W. het ook betreuren, dat er voor nieuwe onderwijskrachten geen voldoende woningen beschikbaar zijn. Er wordt gedaan wat mogelijk is. Met Haar lem worden - in samenwerking met Heem stede en Zandvoort - onderhandelingen gevoerd over het verlenen van subsidie, voor het kleuteronderwijs. Gevraagd is een school voor middelbaar onderwijs te stichten: B. en W. voelen er niet veel voor, omdat de kosten te hoog zijn. Een klas voor middelbaar onderwijs kost een ge meente f 17.00fl per jaar; hiervan vergoedt het rijk f 1.125. Na de replieken werd de vergadering geschorst tot vanmiddag. In de hedenmiddag te houden vergade ring van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen een geldlening van 1.000.000 aan te gaan. Zo goed als alle plaatsen van het Miner va-Theater waren gisteravond bezet toen de voorzitter van de gymnastiekvereniging „Heemstede" de avond opende met een woord van welkom tot de burgemeester van Heemstede met echtgenote, vertegen woordigers van het gemeentebestuur, zus terverenigingen en vele andere genodig den. Spreker zeide onder meer dat de leider, de heer W. H. Verkes, deze uitvoering had geprojecteerd met het doel de inwoners van Heemstede te animeren voor de gvm- nastiek-beoefening. Om aan dit doel te kunnen beantwoorden moesten de oefe ningen natuurlijk eenvoudig gehouden worden, daar anders eventuele nieuwe lief hebbers stersafgeschrikt zouden worden door hoog opgevoerde oefenstof. De leider heeft met zijn nummers aan dit doel beantwoord. De heer Verkes is pas enige maanden aan de vereniging ver bonden en die tijd is te kort om al iets zeer opmerkelijks te kunnen opbouwen. De verhouding tussen de leider en de leden deed aangenaam aan en mede daardoor had de uitvoering een vlot verloop. De leider was door het voor eert gym- nastiekuitvoering eigenlijk te kleine to neel beperkt in zijn bewegingsmogelijk heden hetgeen zeer goed te zien was bij specifiek vrouwelijke oefeningen zoals de bal-, de rhythmische- en de hoepeloefe ning van meisjes en dames en de knots oefeningen van de meisjes. In deze oefe ningen hadden wij ook gaarne wat moder ner opvattingen gezien. Het optreden van de jongste meisjes was niet onaardig; hun oudere clubgenotes deden het ook goed met een vroeger op uitvoeringen veel ge demonstreerde springrietoefening. De grote jongens en heren kwamen goed voor de dag met een pittige vrije oefening. De dames hadden een vrije oefening met meer vrou welijke vormen er in. De toestelnummers waren gevarieerd. Van de jongens zagen wij een aardig num mer springen; van de meisjes correct uitge voerde oefeningen aan de brug met on gelijk gestelde leggers. Ook bij het ringen turnen door dames en heren viel een goede afwerking waar te nemen. Het klassikale brugturnen van de meisjes ging goed ge lijk; het individueel turnen van de dames aan laag- en van de heren aan hoogbrug verkreeg een verdiend applaus. Als laatste nummer vermeldde het pro gramma tremplin paardspringen dames en heren;. Helaas kon dit nummer door dë weinige variaties geen sluitstuk van deze overigens wel geslaagde uitvoering ge noemd worden. Lisdrama met goede afloop Gistermiddag omstreeks vier uur zakte de negenjarige Hennie van der Klaauw uit de Delftstraat door 't ijs van de Delft. Een seinwaehter, die getuige was van dit ongeval, wilde het meisje, dat inmiddels onder het ijs verdienen was, te hulp ko men, doch zakte zelf in de ijsmassa weg. Een bezorger van ons blad, die dit alles gezien had, bega( zich onmiddellijk naaf de meubelfabriek van Van Ommeren, waar hij hel personeel waarschuwde. Dit heeft eerst de seinwachter uit zijn benarde po sitie bevrijd en heeft daarna naar het meisje, dat zich ergens onder het .ijs moest bevinden, gezocht. Met een stuk hout heeft men een gat in het ijs geslagen, waarna men onder de ijslaag zocht naar de drenkelinge. Na veel moeite kreeg men eindelijk een slip van de jas te pakken, waarna het de 36-jarige Piet Hendriks, be steller in dienst van Van Gend en Loos uiteindelijk gelukte, het meisje, dat in be wusteloze toestand verkeerde, aan de kant te brengen. Een buiten dienst zijnde agent heeft met goed gevolg kunstmatige adem haling toegepast. De inmiddels gearriveerde radio-autodienst heeft haar met een zuur stofapparaat zuurstof toegediend. Op ad vies van een dokter is zij naar de Maria- stichting gebracht. waar zij enige dagen in observatie zal doorbrengen.. De Nederlandse minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, heeft Woensdag op het Witte Huis een onderhoud met president Eisenhower gehad van een half uur. Tegenover de pers zeide minister Staf, dat de president van welwillendheid blijk gaf ten aanzien van de Nederlandse pro blemen en in het bijzonder ten opzichte van de Nederlanders. Tevoren had ir. Staf op het Pentagon, het hoofdkwartier van de verenigde chefs van staven, besprekingen gevoerd met de plaatsvervangende minister van Landsver dediging, Roger Keyes, en diens mede werkers Nash en Douglas. Aan het noen maal, dat volgde op het bezoek aan het Witte Huis, reikte minister Staf de ver sierselen van Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau uit aan generaal James van Fleet, de voormalige bevelhebber in Korea. Eis: twee maanden voorwaardelijk Donderdagmorgen stonden voor de Haarlemse rechtbank de 25-iarige Zand- voorter C. P. v. d. L. en zijn 21-jarige echtgenote E. Petersen terecht, die ervan verdacht werden, dat zij in de zomer van het afgelopen jaar hun vier maanden oude baby verwaarloosd hadden. Op Zondag 28 Juni van het vorig jaar vond een wijkverpleegster, die door om wonenden gewaarschuwd was, in een huis in de Haltestraat een baby, die volkomen ondervoed en vervuild was. De jonge ouders van dit kind waren des morgens, volgens de verklaringen van een mede bewoner van het huis, naar het strand ge gaan en keerden pas des avonds om on geveer half negen naar huis terug. De beide verdachten gaven toe, dat zij het kin,d verwaarloosd hadden, maar over de tijd van het vertrek uit het huis waren zij het niet geheel eens. De Officier van Justitie, mr. B. van der Burg, meende in zijn requisitoir, dat het belangrijkste was, dat het kind op het ogenblik in het Grote Gasthuis goed ver zorgd werd en eiste tegen de beide ver dachten, mede met het oog op de uitge brachte rapporten een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor de tijd van twee maan den met een proeftijd van drie jaar, waar bij hij er voor de moeder nog de bepaling aan wilde verbinden, dat zij zich onder de behandeling van een psychiater zou stellen. De uitspraak werd door de rechtbank bepaald op 4 Maart. Op de vergadering van de Middenstands centrale. gehouden op 16 Februari 1954, is het jaarlijks bestuur als volgt samengesteld: voorzitter: L. van Berkel; secretaris: P. Ba rend; penningmeester: L. Lam. De Haarlemse Concertzaal heeft gister avond weer heel wat vocaal en instrumen taal geluid te verwerken gekregen op de tweede en laatste muziekdemonstratie van het jaarlijkse Interscholaire Jeugdtournooi. Nagaande dat de overladen programma's van deze manifestaties reeds het resultaat van een schifting zijn, die tal van candida- ten (welke wellicht ook wel wat in de mars hadden) moest teleurstellen cn voorts overwegende, dat het met vlot afwerken toch nog kwart over elf werd eer het gezamenlijk zingen van „De klokken van Haarlem" en het „Wilhelmus" het besluit van dit artistieke jeugdfeest bracht lijkt het mij de overweging waard om er in de toekomst een avond meer aan te besteden en dan de programma's zo in te kleden, dat men op een behoorlijk uur het eind kan halen. Maar, hoe dan ook, laat ons blij zijn dat deze dingen in Haarlem mogelijk ge worden zijn en dat zij gebeuren met een animo die énig genoemd kan worden. Ver heugend is het tevens, dat het culturele peil van de program ma nummers over het algemeen goed, ja in sommige gevallen voortreffelijk was. Wel is er een opmerke lijk tekort aan schoolorkesten. Daar zou den wij graag wat meer gang in zien komen. Nu constateren wij alleen maar achteruitgang. Maar hoe dit zij, de twee ensembles kwamen prima voor de dag: het instrumentaal ensemble van het J. P. Thijsse Montessori-Lyceum, dat op keurige wijze de begeleiding van een voortreffelijk gespeeld pianoconcert van Dittersdorf ver zorgde en ..Linos" van het Stedelijk Gym nasium, dat zich voor de tweede keer verdienstelijk maakte met een uitvoering van een reeks „Schotse Dansen" van Beet hoven. Bijzondere verrassing Het koorwezen floreert echter. Er waren op dit gebied zelfs een paar bijzonder op merkelijke prestaties. Zo bezorgde het meisjeskoor van het eerste Christelijk Ly ceum ons de verrassende kennismaking met een pas in Engeland ontdekt motet van J. van Geertsoon, een totaal vergeten Vlaamse componist, die in de zeventiende eeuw te Rotterdam leefde en werkte. Ge hoord het onderhavige stuk (één van de twaalf omvangrijke motetten, die aan het licht gekomen ziin) was hij lang niet de eerste-de-beste. De verrassing gold ook de zeer verzorgde en verantwoorde uitvoering. En het grote gemengde koor van de Rijks kweekschool dorst het zelfs aan een van de zesstemmige Psalmen van Sweelinck te verklanken. Het resultaat was verbluffend. Ook kon men er van opkijken hoe toon- zuiver een koraal van Calvisius en een mo tet van Allessandro Scarlatti gerealiseerd werd. Het zeer gedisciplineerde zingen van het meisjeskoor der Gerrit Bargerschool deed ook aangenaam aan en met onverzwakte belangstelling kon men luisteren naar de Slotkoers Openings gisteren koersen 1-3 Nederl.'47 98"/., 98% VK.U 187% 186% Jnilever 237% 237% Philips Gloeil. 223 222% £on. Petroleum 369% 371% Vriam Rubber 140 140% Holl Amer. Lijn 152-ia 152 M. Scheepv Unie 140 138% H.V.A 132 132 121% 122 Amstcrd. Bank 186% 188 Med. Handel Mij. 174% 174% Rotterd. Bank 176% 176% Twentsche Bank 178% 177% Anaconda Copper 31lS/ir. 32 Bethlehem Steel 54% 54% Republic Steel 48% 49 Shell Union 86% 86 20% 21 U. S. Steel 39% 40 prestaties van de zangensembles van „Sancta Maria" en de Meisjes H.B.S. Verder hoorde men goede knapenzang en vocale prestaties der jonge mannenstem men van het Mendelcollege en beleefde men tenslotte ook het optreden van het 'koor der Hartenlustschool. De „solisten" Op het orgel werden drie solistische beur ten vervuld. Dat de bespelers niet laag mikten, kon men opmaken uit de namen der componisten Buxtehude, Bach en Han del! Beschaafde solozang, beheerste violis- tische vertolkingen van een Adagio en Moderato van Purcell en van de Romance avail Wieiawski. verder een met milde toon gespeelde fluitsonate van Loeillet en een tere stemming wevende interpretatie voor fluit"en piano van „Pan en de Vogels" van Mouquet. hielden de aandacht gespan nen. Een polka voor trompet bracht even een luchtige noot en bovendien waren er tal van solopianisten, olie zich doorgaans met succes waagden aan veeleisende num mers: een Scherzo van Mendelssohn, een rondo van Bartök, een Impromptu en een Moment musical van Schubert, de Vuur- dans van De Falla, een Fuga van Bach, enzovoorts. Het zou daarenboven onbillijk zijn de begeleidende componisten niet te vermelden. Tenslotte was er terecht een sympathieke belangstelling voor het enig optredende trio, dat met mooie huismuziek van Loeillet het publiek wist te boeien. De bloem van de muzikale Haarlemse schooljeugd heeft haar officiële feestdagen weer beleefd. JOS. DE KLERK. Twee Haarlemse arbeiders aan dood ontsnapt In de werkhal van de N.V, Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij in de Waarder- polder heeft zich een bedrijfsongeval voor gedaan. dat als door een wonder geen mensen levens heeft gekost. In deze werkhal bevin den zich drie loopkranen elk 4000 kilogram zwaar, met een draagvermogen van 3000 kilo gram. Deze kranen zijn op ongeveer tien meter van de begane grond aangebracht. Twee arbeiders waren bezig met behulp van een van deze kranen ongeveer tweehonderd kilogram metaal te vervoeren. De 25-jarige plaatwerker C. H. bediende de electrische schakeling, die zich loodrecht onder de kraan bevindt, terwijl zijn 30-jarige collega A. L. K. met de last manoeuvreerde. Op een gegeven ogenblik keek K. naar boven en zag toen. dat de kraan langzaam kantelde, zodat het hele Gevaarte naar be neden dreigde te komen. K. heeft toen on middellijk zijn collega, die zich van geen gevaar bewust was, weggetrokken. Deze viel doch werd, evenmin als zijn collega, door de neerstortende kolos getroffen. Een ge deelte van de kraan viel op de kiel van een in aanbouw zijnd schip, die hierdoor bescha digd werd. H. is met een shock naar het Grote Gast huis vervoerd, doch kon spoedig het werk weer hervatten. Het ongeluk geschiedde, doordat een paar wielen van het loopvlak, waarover de kraan rijdt, zijn afgegleden. Door het aanbrengen van zogenaamde borgijzers hoopt men een dergelijk ongeval in de toekomst te voor komen. De afdeling Heemstede van de Katho lieke Vrouwen Beweging heeft voor Zon dag 21 Februari een feestavond georgani seerd, welke in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg gehouden wordt. Hiervoor is een afwisselend programma samengesteld, waaraan medewerking wordt verleend door Blanche Holzhaus, decla matie; Piet Atler, zang; Cornelia van der Velde en Antonia Jansen, schetsjes en voordracht en Jan Luyken, piano. Deze laatste zal ook de vrolijke muzikale om lijsting verzorgen. Aagtekerk 17 te Keelung. Abbedijk. 16 te Baltimore. Abbekerk, 18 te Adelaide verwacht. Amstelbrug, 16 te Rio oe Janeiro. Averdijk. 19 Antwerpen verwacht. Almkerk, 16 v. Duinkerken n. Antwerpen. Alphacca, pass. 16 Recife n. New York. Aludra, 17 te Victoria. Aagtedijk, 16 v. New Ydrk te Boston. Aardijk, 16 v. Houston te Galveston. Alblasserdijk, 15 v. Galveston n. Rotterdam. Almkerk, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Adinda, 16 290 m. Z.ZO. Bangkok. Agamemnon, 17 te Curacao. Aletta. 16 dwars Kp. Varella n. Singapore. Amstelland, 16 te Hamburg. Amstelpark, 16 600 m. O.t.Z. Kp. Race. Andfik, 16 320 m. ZO. Bermuda. Aimilla, 16 100 m. Z.ZO. Kp. Pariaran. Altair, pass. 16 Madeira n. Antwerpen. Amor. 16 v. Carthagena n. Malaga. Anncnkerk, 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Alamak, 17 v. Chittagong n. Calcutta. Ampenan, pass. 17 Kp. Finisterre n. Genua. Amstelveen, pass. 17 Kp. Guardafui n. Suez. Albireo. 18 te Rio Grande verwacht. Alcyone, 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Alhena, 18 te Las Palmas. Alioth, 17 te Rotterdam. Alnati, 17 260 m. Z.ZO St. Vincent. Alpherat, 17 v. Montevideo n. Santos. Alwaki. 18 te Montevideo. Amsteldijk, 17 te Rotterdam. Alrleramin. 18 v. Bombay n. Colombo. Almdijk, 18 v. Breinen n. Hamburg. Appingedijk, 17 te Newport News. Almkerk, 18 v. Duinkerken te Antwerpen. Arendskerk, 18 v. Hamburg n. Breinen. Ariadne, 17 v. Hamburg n. Bremen. Blommersdijk 16 v. Antwerpen n. New York Bantam, 17 v. Aden te Djeddah. Banka, 16 80 m. Z. Kreta. Baloela, 16 v. Blak n. Manokwari. Biliton, pass. 16 Aruba n. Port of Spain. Bacchus, 15 v. Puerto Plata n. Antwerpen. Baarn. pass. 17 Vlissingen n. Anwerpen. Boskoop. 17 430 m. NO. Barbados. Breda, 18 te Buenaventura. Blijdendijk, 18 te Rotterdam. Bali, 17 v. Marseille n. Rotterdam. Caltex Leiden. 16 v. Sidon n. Rotterdam. Calt-x The Hague, 16 Casquets gepass. Caltex Utrecht, pass. 16 Kp. Bougaroni n.Sidon Camphuys, 17 te Soerabaja. Ceronia, 16 500 m. NW. Sharksbay. Cistula, pass. 16 Christmas eil n. Fremantle. Caltex Nederland. 17 Ouessant gepass n. sidon. Caltex Pernis, pass. 17 Lissabon n. Sidon. Coryda, 17 v. Curacao n. Bombay. Caltex Delft. 17 v. Sidon n. Rotterdam. Castor. 17 v. Amsterdam n. Bremen. Celebes. 17 v. Rotterdam te Hamburg. Delfland. 16 ion m. Z.ZW. Finisterre. Dui ven d recht. 16 150 m. Z. Nantucket. Dalerriijk 18 Corpus Christ! vei wacht. Diemeidiik. 18 te Curacao. Donged'iik. 17 v. Rotterdam n. Hamburg. Duivendiik, 17 v. Balboa n. Los Angeles. Delfshaven, 14 v. Buenos Aires te Montevideo. Drente. 17 te Colombo. Eos, pass. 16 Kp. Bon n. Patras. F.sso Den Haag, pass. 16 Kp. Bon n. Antwerpen. Eniggano. 17 v. Madras n. Cochin. Esso Rotte'-dam, 16 940 m. O.NO. Sombrero eil. Etrema, 16 Saigon ten anker. Friesland (KRL). 16 te Calcutta. Farmsum, 17 v. Gravsharbour n. San Francisco. Gaasterland, 16 v. Santos n. Pto Alegre. Garoet 17 1e Belawan. Gaasterkerk. 17 v. Suez n. Aden. Gooiland, 18 te Recife. Groots Kerk. 17 v. Kaapstad n. Las Palmas. Gouwe, 18 v. Hamburg n. Rotterdam. Oroote Beer. 16 v. New York n. Rotterdam. Hector, 17 te Rotterdam. Hilversum, pass. 17 Ouessant n. Duinkerken. Helena. 16 v. Gent n. Antwerpen. Hoogkei k, 16 v. Naaoya n. Hongkong. Hathor. pass. 16 Kn. St. Vincent n. Antwerpen. Hersilia, 16 te New York. Hera, 17 v. Paramaribo n. Georgetown. Haulerwijk. 17 te Rotterdam. Heeuba, 17 te La Guaira. Heemskerk, pass. 17 ten Z. Kreta n.Genua. Helder, 17 te San Juan. Hestia, 48 te Rotterdam. Hydra 18 te Roterdsm. Haarlem. 17 v. Amsterdam te Bremen. Ino. 15 v. Trinidad n. Dominica. Ittersum, 17 v. Montevideo n. Villa Constitu- eion. Tndiapoera, pass. 17 Daedalus n. Belawan. Hos. pass. 17 Finisterre n. Amsterdam. Joh. v. Older.barnevelt, 17 750 m. W.NW. Fre mantle n. Aden. Jupiter, 17 v. Venetië te Amsterdam. Karimata, 17 v. Suez n. Bolawan. Kota Gedeh. 17 te Halifax. Kertosono. 16 v. Los Angeles n. San Francisco. Ki eld recht. 18 v. Suez n. Port Said. Lauienskerk, 17 te Port Said. Lissekerk, pass. 17 Gibraltar n. Marseille. Langkoeas 16 v. Bangkok n. Singapore. Liseta. 16 v. Pladiu n. Ti. Priok. Lekhaven, 16 430 m. Z.t.W. St. Vincent. Leopoldskerk, 16 v. Hamburg n. R'dam. Lucita. 1H v. Arürossan n. Heysham. Langkoeas, 19 Sineapore verwacht. Loppersum, 17 v. Freetown n. Monrovia. Loenerkerk, 18 te Rotterdam. Lareniberg. 18 v. Freetown n. Amsterdam. Lekkerkerk. 18 te Marseille. Limburg. 14 te Portland (Oreg). Linge, vertr. lil v. Rotterdam n. Hamburg. Lima, 18 ie Rotterdam. Laagkerk. 18 v. Marseille n. Genua. Lutterkerk. 17 v. Bombay n. Aden. Marisa, 16 440 in. W.t.N. Minikoy. Marpessa. 16 110 m. O. Natuna eil. Mentor, 16 te Eleusis. Merwede, 15 203 m. N. Finisterre. Mirza, 16 t.h.v. Nooidp. eil. Luzon. Muiderkerk, 16 360 m. O.ZO. Saigon. Malea, 17 v. Newcastle n. Rotterdam Mataram, 17 v. Suez n. Aden. Meerkerk, 18 te Port Said. Myonia. 17 v. Portland n. Balikpapan. Maasdam, 17 80 m. ZO. Jaemel. Mecuba, 15 te Yokohama Malvina, 15 v. Singapore n. Yokohama. Mariekerk, 18 v. Rotterdam n. Hamburg Msrkelo, 17 v. Goole te Wear. Nieuw Amsterdam, 17 v. Sanhlas r.. Carthagena. N.gerstroom, 17 v. Lagos n. Duala. Noordam, 17 820 m. W. Valentia. Oberen 16 te Port of Spain. Omala, 16 188 m. NW. Fremantle n. Pladju. Orion, 16 180 m. O. Malta. Oranje, 17 160 m. O. Ceylon n. Colombo. Ootmarsum, 18 v. Hamburg n. Rotterdam. Prins Fred. Willem, 17 te Antwerpen. Pendrecht, 15 v. Paulsboro n. Covenas. Peperkust, pass. 16 Las Palmas n. A'dam. Polyphemus, 16 v. Genua n. Barcelona. Polydorus, 16 160 m. W.NW. Dieddah. Prins Alexander. if 470 m. W.ZW. Valentia. Prins Maurits, 16 140 m. Z.ZW. Ouessant. Poelau Laut, 18 te Bahrein. Prins Philips Willem, pass. 17 Las Palmas naar Nantes. Prins Willem v. Oranje. 17 terug rede Vlissingen met machine schade. Prins Willem III. 17 v. Dakar n. Bordeaux. Pygmalion, 16 v. Kingston n. Mobile. Rondo, 18 Colombo verwacht. Ruys, 15 te Kobe. Rafaela. 16 140 m. Z.t.W. Anamba eil. Rijnland, 16 180 m. NW. Lissabon. Raki, pass. 17 Perirh n. Belawan. Rcepat, 17 v. Port. Soedan n. Port Said. Rempang, 16 te Singapore. Rotula, 18 v. Lagos n. Curacao. Riouw. 17 v. New York n. Halifax. Rijn-kerk, 18 v. Penang n. Port, Swettenham. Straat Soenda. 16 te Belawan. Sunetta. 15 te Melbourne. Selawati, 16 v. Port Said n. Aden. Singkep. 17 te Port Swettenham. Siberoet. 20 v. Makassar te Tj. Priok verw. Sirrah, 16 mo m. N.NW. Muscat. Stad Maastricht, pass. 16 Kp. St. Vincent naar Rotterdam. Stan vac Djirak, 17 te Sungeigerong. Swartenhondt, 17 te Menado. Salawati, 17 v. Suez n. Aden. Sarajigan, 18 te T.j. Priok. Singkep. 18 te Penang. Stad Amsterdam. 17 v Narvik n. Middleshoro. Stad Breda, pass. 17 Finisterre n. A'dam. Straal Malakka, 17 v Adelaide n. Soerabaja. Sibajak, 17 150 m. O. Guardafui n. Colombo. Slamat, 17 v. Bahrein n. Karachi. SI ied recht, pass. 17 Perim n. Suez. Straat Bali, 20 Durban verwacht. Stad Alkmaar, 17 te Glasgouw. Stad Maassluis, 19 te Kirkenaess verw. Teinate. 19 v. La Buan n. Sorong. Tibia, 17 te Miri. Titus, 16 te Amsterdam. Timori, 16 v. Genua n. Rotterdam. Talisse, 16 90 m. n. eil. Ceram. Tank-haven II, 17 te Belawan. Taria, 16 1000 m. ZW. Sabang. Tasman, v. Tj. Priok n. Palembang. Thedens, 17 te Soerabaja. Tjiluwah, 16 v. Hongkong n. Singapore. Tjiwangi, 16 130 m. N. Madoera. Trajanus. 17 v. Antwerpen n. Rotterdam. Tawali, 17 te Antwerpen. Tjipanas, 17 v. Mozambique n. Tamatave. Tegelberg. 18 v. Kobe te Okinawa. Trajanus, 17 te Rotterdam. Tamo, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Thalatta, 17 v. Port Said te Suez. Van Linschoten, 16 v. Bremen te Amsterdam. Van Spilbergen, 16 65 m. N. Kp. Lopez. Woensdrecht. pass. 16 p. St. Vincent n. Singapore WaJbalong, 16 v. Tj. Priok n. Palembang. Waterman, pass. 17 Kp. Blanco n. Las Palmas Willem Ruys. 17 te Port Said. Waal, 17 v. Istanboel n Haifa. Westerdam. 17 510 m. O. Kp. Race n. R'dam. Wonosari, 17 te Londen. Weltevreden, 16 v. Belawan n. Singapore. BINNENLAND Op 9 en 10 April wordt in Gent een Benelux-gemeentedag gehouden, georgani seerd door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Bond der Belgische Sleden en Gemeenten. Over het onderwerp „De gemeente en de industrie", worden inleidin gen gehouden door mr. H. A.' M. T. Kolf schoten, burgemeester van Eindhoven, dr. H, Cravatte, burgemeester van Diekrich en E. Anseele, wethouder van Gent. Enige bijeenkomsten, die namens de directie der Staatsmijnen in de Zaanstreek zouden worden gehouden om personeel voor de mijnen aan te trekken, zijn afgelast na een protest van Zaanse werkgevers, die erop wezen dat de arbeidsmarkt in de Zaanstreek ongunstig zou kunnen worden beïnvloed als de staatsmijnen arbeidskrachten uit die streek zouden werven. Ook de actrice Coba Keiling zal het volgend jaar, deel uitmaken van het Rotter dams Toneel onder leiding van Anton Ruys. In de historische Statenzaal van het Groningse Provinciehuis zijn gisteren de culturele prijzen der provincie Groningen uitgereikt aan J. Koster, die bij degenen "die de schilderkunst beoefenen of beminnen onder de naam Odsterhuis bekendheid heeft verworven en aan Louis Somer, concert meester van de Groningse Orkestvereniging. Onder het motto „Het water weg. nu ko pen met overleg" hebben de gezamenlijke Plattelandsvrouwenorganisaties in Nederland in nauwe samenwerking met de vakvereni gingen het vorige jaar vijf tentoonstellingen in het rampgebied, onder meer Goes en Haamstede, georganiseerd. Het doel is voor lichting bij de besteding van de huisraad- schade-uitkering door het tentoonstellen van ingerichte keukens, kamers, slaapkamers, badgelegenheden en een afdeling huishoude lijke toestellen cn benodigdheden. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, zal de 33ste R.A.I.- automobielententoonstelling te Amsterdam op Vrijdag 26 Februari officieel openen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit Am sterdam is geslaagd voor het artsexamen (lste gedeelte) mej. E. J. M. van Dijck te Haarlem. Bevorderd tot arts de heren G. J. Klaasen te Wijk aan Zée en J. W. G. van Doorn te Haarlem. Voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid slaagde mej. A. M. van Doorn te Haarlem. De Nederlandse Padvindersgroep „Heem- steedse Trekkers" geeft Woensdag 24 Fe bruari een groepsavond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg. Het program ma wordt geheel door eigen leden ver zorgd. De R.K. toneelvereniging „Heemsteeds Amateur Toneel" ge.eft Dinsdag 23 Februari in het Minerva-theater een opvoering van „De Spooktrein" van Arnold Ridley in de vertaling van J. C. van der Horst. De regie is van de heer J. J. Schelvis. Op Donderdag 25 Februari zal in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat 15 een zendingsavond worden gehouden. Spreker is de heer W. Köncmann van de Christian and Missionary Alliance. Het onderwerp is „Goed nieuws uit Nieuw Guinea". Er wor den kleurenfoto's vertoond. Zonnewijk, 950 m. ZW. Flores. Zeeland (SSM), 17 te Hamburg. Zeeland (KRL), 18 te Assab. Zuiderkruis, 17 1110 m. W.ZW. Lands End. Zaan, 18 v. Zaandam n. Amsterdam. KLEINE VAART Algarve, verm. 17 v. Antwerpen n. Garston. Arcturus, 16 v. Esbjerg n. Dieppe. Ait, verm. 17 v. Cardiff n. Rotterdam. Admiraal Courbet, 17 te Imperia. Admiraal Nelson, 16 v, St. Malo n. Bristolkan. Arienoldus, 16 v Fecamp te Glasgow. Amoudspolder, 17 v R'dam te Lissabon verw. Aruba, 17 v. Swansea te Caen. Atlas, pass. 17 Burlings n. Carthagena. Audacia, 17 v. Sables d'Olonne te Marans. Albergen. vertr. 17 v. Bayonne n. Requejada, Anna b, vertr. 17 v. Waterford n. Swansea. Bab-T, 15 Lissabon gepass. n. Avovmouth. Barracuda, 16 v. New Ross n. Par. Beekbergen, pass. 17 Vlissingen n. Texneuzen. Boreas, 16 van Rijeka naar Bari. Betty Anne, 17 nog te Leixoes. Caipo. pass. 16 Lizard n. Rotterdam. Casablanca, 17 v. Nantes te Bordeaux. Claes Compaen, 17 v. Vlissingen n. Dublin. Coölsingel 22 v. Londen te Malta verw. Corrie b, vertr. 17 v. Londen n. Rotterdam. Curagao, 17 v. Great Yarmouth te Vlissingen Continental, 18 v. Terneuzen te Londonderry verwacht. Coolhaven, pass. 17 Finisterre n. Duinkerken. Cornelia b I, 16 v. Norkoping n. Huil. Cornelia b II, 16 v. Lissabon n. Casablanca. Crescendo, 17 v. Roscoff n. Portsmouth. Doklaan, verlr. 17 v. Genua n. Corsica. Daje Bohmer, pass. 16 Las Palmas n. Dakar, De Ruiter, 16 v. Boston n. Hamburg. Dillgentia, 17 v. Jersey n. Isle of Grain. Dollard, pass. 16 Eddystone n. Amsterdam. Draco, 16 te Amsterdam n. Hamburg. Deni, 16 v. Esbjerg n. Brussel. Driebergen, 17 v. Birkenhead te Fowey verw. Domburgh, pass. 17 St. Vincent n. Bordeaux. Elsenbuigh, 16 v. Duinkerken n. Londen. Everisen, 16 v. Middlesbro te Londen. Fedala, 16 v. Aalborg te Ventspils. Ferocia, vertr 17 v. St. Nazaire n. Port Talbot Franka II, 15 v. Rouaan n. Tanger. Frans, pass. 17 Vlissingen n. Gent. Fiducia. vertr. 17 v. Maassluis n. Boston. Frans Bohmer, 16 te Kaolak. Gerrie 16 v. Rotterdam te Wisman Gaastei-land, 16 v. Kings Lynn n. Rotterdam. Goote 16 v. Dakar n. Rouaan. Harold, 16 v. Frederikstad n. Aalesund. Hast T, 16 v. IJmuiden r. Hamburg. Harold, 17 dwars L.in-desnes n. Aalesund. Haskerland 17 v. Goole n. Rotterdam. Helvetia pass. 16 South End n. Newcastle. Honsrug 17 v. New Ross n. Swansea. Hoflaan, 16 v. Rotterdam te Londen. Irene, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Joost, 14 Gibraltar gepass. n. Sete. Jan Kreumer, 17 v. Rotterdam n. New Ross. Jokurma, 16 v. Rochefort te Morlaix. Jutland, 16 v. Stockholm n. Windau. Koningshaven. 16 v. Esbjerg n. Gothenburg. Larix. 16 te-Sfax. Leendert b, 15 v. Sete n. Stanlow. Lucerne, 15 v. Falmouth te Londen. Leemans, 16 v. Goole te Nantes. Lucas Bols II, 17 v. Rotterdam n. Dublin. Merwehaven, 16 v. Duinkerken n. Rouaan. Mirzam, 16 v. Casablanca te Port Lyautey. Matthew, 17 v. Jersey te Plymouth. Monica. 17 v. Rochester n. Biliingham. Marietje Bohmer, 23 v. Dakar te Duinkerken verwacht. Marjan. 16 v. Esbjerg n- Rotterdam. Megrez, 15 v. Montevideo n. Las Palmas. Merak. 16 300 m Z.ZW. Las Palmas. Mies, 16 v. Londen n Caen. Mirfak, 16 v .Asuncion n. Rotterdam. Myfem, 18 te Kiel verwacht. Mypuck, 17 v. Kiel n. Stockholm. Nieuwland, 16 v. Grangemouth n. Rotterdam. Noach, pas. 17 Kp. Carbon n. Malta. Noorderhaven, 17 v. Halmstad te Gothenbui-g. Neeltje b, 17 Servan verwacht. Omlandia, 16 v. Marseille te Casablanca. Oosterburgh, 17 bij Texel n. Rotterdam. Pieter Hubert, 16 v. Amsterdam te Bremerhhv.m Peter, 16 v. Swansea n. Rouaan. Poortvliet, verm. 18 v. Rotterdam n. Belfast. Prior, 17 te Belfast. Prima, 16 v. Preston te Bilbao. Pavo, 16 v. Hull n. West Hartlepool. Pci.to, IS v. Dundee n Grangemouth. Ponza, 16 v. Goole n. Sr.ntantler. Rapid, pas. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Regeja. 15 v. Delfzijl te Londen. Rose Marie, 16 v. Malmö te Kopenhagen. Rika, 15 v. Middlesbro n. Goole. Rio, verm. 15 v. Londen n. Leith. Rema, 16 v. Roscoff n. Brunsbüttel. Rijnhaven, pass. 17 Ouessant n. Casablanca. Skagerak, 15 v. Delfzijl te Londen. Soemba, 16 te Fecamp. Silvaplana. 16 v. Gothenburg n. Rotterdam. Strijpe, vertr. 17 v. Barry n. Rochefort. Theano, 16 v. Belfast n. Drogheda. Ton, 16 v. Stubbekobing te Korsoer. Taoi'mina, 16 v. Dublin n. Belfast. Trcmp, 17 v. Bordeaux te Londen. Timox-, 16 v. Boston n. Rotterdam. Urmajo, 16 v. Dean te Whitestable. Veenenburgh. 16 v. Rotterdam te Middlesbro. Vrede, pass. 17 Kiel n. Brunsbüttel. Venus, 17 v. Middlesbro te Gr. Yarmouth verw. Walcheren, 16 v. Belfast n. Greenock. Westersingel. 16 te Nantes. Westpolder, 16 v. Bordeaux n. Kirkaldy. Wim. 16 v. Avonmouth n. Burt'onport. Westerdok, 16 te Swinemunde Wickenburgh, pass. 17 Ouessant n. Casablanca.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10