PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Franse openbare mening is in beweging, schrijft Mauriac „Geen clementie meer voor dronken automobilisten" De radio geeft Vrijdag Evenhuis overgebracht naar Djakarta DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 De Priester-arbeiders iT^jN.V. HAARLEMSE HE W* BOUWSTOFFEN HANDEL Regering in beroep tegen rechtbank-uitspraak Na mislukte overval met auto in een sloot gereden Veiligheidsgordels in rijksauto's Groningen en deel van Drente stroomloos Arrest in de zaak Bingham .tegen AKU Minder goud, meer deviezen Mr. S. J. van der Hoeven op VAS-tongres: Ook minister Algera voor strenge straffen Verdrag rechten van mens niet voor Nieuw Guinea Kerkelijk Nieuws lx ió l\et zo Het getal 3 VJ ar: ADVERTENTIE Spaarnwöuderstraat 38 -040 SISALKRAFT - BITUMEN PRODUCTEN BETONBESCHERMINGSVERF Tel..15681 21205 „De politici van het einde der vorige eeuw zouden hoogst verbaasd zijn ge weest", zo schrijft Francois Mauriac in de „Figaro" (door de Volkskrant geciteerd), „indien men hun had voorspeld, dat een dag zou komen waarop de Franse open bare mening in beweging zou worden ge bracht door de verplaatsing, op last van Rome, van enkele Franse geestelijken. Het is waar, dat deze maatregel in nauw verband staat met die, welke zo pas het apostolaat onder de arbeiders heeft onder broken en waarvan de vruchtbaarheid thans meer dan ooit blijkt. Deze afkapping van het apostolaat is nodig geweest om ons te doen beseffen hoe diep het reeds was geworteld. Wat het door kardinaal Stvhard geplante mosterd zaadje geworden is in onze bodem kan men afmeten aan de grote boom, die om gehakt is aan de kant van de weg, waaruit het sap wegvloeit als bloed en waarin de vogelen des hemels niet meer zullen neste len. God weet. dat ik geen behoefte heb om voor „groene kardinaal" te spelen, zoals men vroeger de leden van de Académie Franpaise placht te noemen, die zich be moeiden met de zaken van de kerk. Maar zwijgen is een plicht zonder gevaar. Sinds 48 uur bereiken mij van alle kanten drin gende beroepen die zeggen: „Wij kunnen ons slechts verstaanbaar maken door Uw mond". Het is een kreet van smart, niet van opstand. Wat de priesters, intellectuele leken en studenten die haai" slaken vrezen is, dat hun zwijgen de H. Stoel in de waan zou brengen, dat zij door die getroffen maatregelen niet geraakt zijn in hun diep ste innerlijk. Heel de vooruitstrevende vleugel van de kerk van Frankrijk is vre selijk getroffen: dat moeten de Romeinse congregaties weten. Zij kunnen reeds niet meer in onzeker heid verkeren over 't feit, dat de priester arbeiders een integrerend deel geworden zijn van het Franse proletariaat, dat zij daarvan deel uitmaken als priesters, als getuigen van Christus en de kerk. Thans moet aan Rome een andere waarheid be kend worden gemaakt, namelijk dat het jonge katholieke lekendom, dat gevormd is volgens de wens en de gedachte van Pius XI in Frankrijk voor een groot deel is ge vormd door de orde van Sint Dotminicus en haar organen. Men huivert te vernemen, dat er op het ogenblik over gedacht is deze oade in Frankrijk te treffen aan haar wortel zelf, door. het noviciaat van Saulchior op te hef- fèn. In Frankrijk raken aan de zonen van pater Lacordaire, hen dodelijk treffen, dat zou gelijk staan met het opblazen van een van onze kathedralen. Op dat punt is het moeilijk de grenslijn te trekken tussen de onvervreemdbare rechten van de kerk en de even onvervreembare rechten van de natie. En zeker zou het onrechtvaardig zijn aan Rome oe vergissing te wijten, die de politici van de Derde Republiek hebben begaan. De opzegging van het concordaat is niet aan de kerk te wijten. Wanneer sindsdien de apostolische nuntius te Parijs geen diplomatiek vertegenwoordiger meer is zoals de anderen, doch 00 Frans gebied een macht uitoefent, groter dan die van welk lid van de regering ook, dan kunnen wij dat slechts aan ons zelf wijten, of lie ver gezegd aan Emile Combes, die 50 jaar geleden het wetsontwerp indiende tot scheiding van kerk en staat. Maar in de mate waarin de Franse ka tholieken werkelijk goede katholieken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.35 Schoolradio. 10.00 Kinderen en Mensen. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Kamer koor. 10.55 Voordracht. 11.15 Platen. 11.35 Orgel en zang. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Altviool en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Omroeporkest en solist. 15.30 Amusementsmuziek. 16.00 Operettemu ziek. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Amusementsmuziek. 18.45 De haver kist. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Gemengd koor. 19.30 Mensen en conflicten. 19.50 Be richten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Orkestmuziek. 20.30 Benelux. 20.40 He dendaagse arbeidsproblemen. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Rhythmische muziek. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Palten. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluit cn piano. 11.30 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.30 Kamerorkest en soliste. 15.15 Voordracht. 15.35 Viool en piano. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Zigeunerkwintet. 16.35 Platen. 17.20 Vocaal ensemble. 17.45 Friese causerie. 18.00 Platen. 18.15 Muziekver. 18.35 Platen. 18.45 Trompet. 19.00 Nieuws. 19.10 Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest. 21.10 Kleutervreugd en kleuterverdriet in Bagdad. 21.30 Studentikoze verbroedering. 21.55 In strumentaal trio. 22.20 Kunstoverzicht. 22.40 Candidaten-tournooi Wereldkamp. dammen. 22.45 Overdenking. 23.30 Nieuws en S..O.S.- berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.1521.45 Op en top, revue. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Vlaamse liederen. 13.10 Voordracht. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.05 Beiaardspel. 20.15 Symphonie-orkest en solist. 21.05 Kunst- kaleidoscoop. 21.20 Symphonie-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Internat. Radio- Universiteit. 22.30 Platen. 22.55-23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 m.). zijn, in de mate waarin zii zich met heel hun geloof en heel hun liefde ver-bonden voelen met de stoel van Sint Petrus, in de mate tenslotte waarin het gevaar voor een schisma wat hen betreft zelfs niet voor stelbaar is, in die mate hebben zij er ook meer behoefte aan in beroep te kunnen gaan. Hun priesters, hun religieuzen kunnen niet langer meer afhankelijk blijven van de beschuldigingen, die helaas (en Rome zou gemakkelijk spel hebben ons dat in herinnering te brengen) bijna alle uit Frankrijk zelf tegen hen worden gericht. Zou de Vierde Republiek in het belang van Frankrijk en van de kerk geen reden hebben om het concordaat, dat de Derde Republiek vernietigd heeft te herstellen en aan te passen aan de omstandigheden van deze tijd? Ik stel de vraag. Maar waar van ik overtuigd ben is, dat als het thans gaande zijnde offensief zou worden' voort gezet, zonder rekening te houden met wat verschuldigd is aan de zeer heilige kerk van Frankrijk, leraarster en voorbeeld voor alle anderen op het gebied van de wijsbegeerte en de theologie zo goed als op dat van het missie-apostolaat, de gehele Franse natie zich aangetast zou voelen in de persoon van haar beste zonen.'Het komt mij voor, dat het in het belang van de kerk zou zijn indien zii in een debat van deze orde een instantie tegenover zich zon vin den, die een ander recht zou bezitten dan dat van te zwijgen". Volgens door het Franse persbureau AFP overgebrachte commentaren schijnt de publieke opinie in Frankrijk, in Rooms- Katholieke zowel als in andere kringen, geschokt te zijn door de manier waarop de jongste maatregelen ten aanzien van de „priester-arbeiders" en de orde der Do minicanen door Rome aan de R.K. hiërar chie in Frankrijk zijn opgelegd. De kwestie van de onderworpenheid der Franse Rooms-Katholieken aan de Heilige stoel zou daarbij buiten het geding blijven. Maar wel schijnt het optreden van de apostolische nuntius bij het episcopaat en de religieuze orden er toe geleid te hebben, de kwestie te stellen van de uitgebreidheid der bevoegd heden van de vertegenwoordiger van het Vaticaan in Frankrijk. De zaak is rechtstreeks op politiek niveau gebracht door de R.K. Gaullistische senator Edmond Michelet en de als anti- clericaal bekend staande socialistische af gevaardigde Maurice Deixonne. Michelet heeft de minister van Buiten landse Zaken de vraag gesteld, of „het niet op zijn weg ligt de aandacht van de Heilige stoel te vestigen op de betreu renswaardige gevolgen, die via de kerk van Frankrijk dreigen voor het prestige en het aanzien van ons land in de wereld tengevolge van de omstandigheden, waarin de besluiten zijn genomen, die Franse priesters en peligieuzen getroffen hebben". Deixonne heeft minister Bidault de vraag gesteld, of de apostolische nuntius zil wel gehouden heeft aan de traditie, dat „de nuntius in Frankrijk de functie van ambas sadeur vervult en slechts aan de regering officiële mededelingen kan overbrengen". Reis naar Rome Gabriel Le Bras hoogleraar in de rech ten aan de universiteit van Parijs en ad viseur in godsdienstige zaken van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, zal binnenkort naar Rome vertrekken voor besprekingen met de Franse ambassadeur bij het Vaticaan en de Vaticaanse autori teiten. Deze reis staat in verband met de beroering, die in Frankrijk is gewekt door de maatregelen die ten aanzien van de priester-arbeiders en drie Dominicaner provinciaals zijn genomen. De buitgemaakte „IIoa Moa" De Nederlandse regering heeft besloten, hoger bei-oep aan te tekenen tegen de uit spraak van de Haagse rechtbank in het ge ding tussen het gouvernement van Nieuw Guinea en de Republiek der Zuid Moluk- ken over het schip de „Hoa Moa". Op 10 Februari had de president van de Haagse rechtbank het gouvernement van Nieuw Guinea verboden, de „Hoa Moa" af te geven aan de Republiek Indonesië. Deze laatste had aan de Nederlandse rege ring te kennen gegeven dat dit schip, dat in 1950 door de Republiek Zuid Molukken te Ambon was „buitgemaakt", aan haar toebehoorde en verzocht, het schip aan haar af te geven. De Nederlandse regering en het gouver nement van Nieuw Guinea waren voor nemens aan het Indonesische verzoek te voldoen. ADVERTENTIE De politie te Made heeft twee mannen aangehouden, die er van worden verdacht, op de kassier van de boerenleenbank aldaar een mislukte overval te hebben gepleegd. Het zijn de 29-jarige L. V. uit Leiden en de 55-jarige K. van der W. uit Rotterdam. De mannen, die met een auto waren ge vlucht, zijn met hun wagen even buiten Made met gx-ote snelheid uit een bocht gevlogen en in een sloot gereden. Daarbij werd de auto ernstig beschadigd. De beide mannen kregen bloedende hoofdwonden. Zij wisten uit de auto te komen, maar toen zij gewond over straat liepen, heeft een inwoner van het dorp de politie ge waarschuwd. Deze wist de manen aan te houden. Zij zijn ter beschikking van de officier van justitie te Breda gesteld. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat de zitplaatsen van rijksauto's, welke bij zijn ministerie in gebruik zijn, zullen worden voorzien van veiligheidsgordels. Het per soneel van het ministerie is verplicht ge bruik te maken van die veiligheidsgordels tijdens de ritten buiten de bebouwde kom men. De bepaling geldt niet voor de be stuurders van de auto's. Stad en provincie Groningen en een deel van Drente hebben gistermiddag meer dan een uur en in sommige gevallen bijna twee uur zonder electriciteit moeten stellen. Voor vele industrieën betekende dit een grote tegenvaller. Zo moesten enkele stro- cartonfa'brieken, die niet op een eigen net waren aangesloten in de provincie, hun productie staken. De bioscopen in Gronin gen moesten de voorstellingen afgelasten. De trolleybussen van het gemeentelijk trambedrijf stonden midden in de stad stil, en werden later op de middag ven-van gen door bussen. De oorzaak van deze sto ring is waarschijnlijk veroorzaakt tenge volge van een mankement aan een van de generatoren van het provinciaal electrici- teitsbedrijf te Groningen. Het provinciaal electriciteitsbedrijf te Groningen heeft medegedeeld dat omstreeks 16 uur het hele net weer onder stroom kon worden gezet, nadat het landelijke koppelnet was inge schakeld. Het treinverkeer ondervond enige vertraging. ADVERTENTIE T^ast van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Het hof te Arnhem heeft arrest gewezen in de zaak van de heer Bingham te New York contra de A.K.U. te Arnhem. De appellant, de heer Bingham, werd in hoger beroep niet ontvankelijk verklaard, voor zover het vorderingen uit onrechtmatige daad betreft. Appellant werd veroordeeld tot de kosten in hoger beroep, f 2103. Het hof verwierp het verweer van de A.K.U., strekkende tot niet-ontvankelijkverklaring van de eis, voorzover deze steunde op het door de heer Bingham gedane beroep od de „Trading with the Enemies-Act 1953" en zijn anti-nazigezindheid. Zoals men weet, verkocht de lieer Bing ham in November 1939 aan de A.K.U. Ne derlandse A.K.U.-aandelen ter waarde van f 10.000.000 nominaal en een aantal pak ketten met Amerikaanse aandelen. Na de oorlog deed de heer Bingham de A K.U. een proces aan, omdat de A.K.U. volgens hem had nagelaten hem mede te delen, dat op het ogenblik van de verkoop nog Duit sers in het A.K.U.-bgstuur zitting hadden. Voorts zou hij schade hebben geleden om dat het nieuws van de aankoop van de aandelen was uitgelekt, hetgeen een koersstijging tot 10 percent tot gevolg had. Als hij hiervan op de hoogte was ge weest, dan zou hij de aandelen nooit heb ben verkocht, zo verklaarde hij. De Arnhemse rechtbank heeft de heer Bingham bij vonnis van 10 Januari 1952 niet ontvankelijk verklaard. Een der opmerkelijkste veranderingen op de balans der Nederlandsche Bank per 15 Februari is wel de vermindering van de goudvoorraad met bijna 58 millioen tot 2.924 millioen. De posten, die onze netto deviezenreserve bepalen, zijn alle veran derd. Dientengevolge is de deviezenreserve met 62,5 millioen aangegroeid tot 1.463,5 millioen. Goud en deviezen tezamen zijn met 5 millioen gestegen tot 4.387 mil lioen. De bankbiljettencirculatie nam met 23 millioen af tot 3.178 millioen. „Wil het verkeer inplaats van een gesel, een dienst aan de mensheid worden, dan zullen groeiend begrip en verantwoorde lijkheidszin tot een verkeersgemeenschap moet,en leiden". Dit zei minister mr. J. Al gera bij de opening van het jubileum congres van de V.A.S. Vereniging voor Al- coholbestrijding bij Snelverkeer in de Haagse Dierentuin. Hij vervolgde: „Zolang niet een algemeen begrip voor de onver antwoordelijkheid van alcoholgebruik door weggebruikers bestaat, zijn strenge straf fen nodig. Daarom is het goed dat in de wegenverkeerswet alcoholgebruik bij het verkeer als een misdrijf wordt aangemerkt. Het desbetreffende wetsartikel maakt het mogelijk, ongelukken te voorkomen door iemand het rijden te beletten. Minister Algera acht het juist, dat de bloedproef niet is voorgeschreven. Het merkwaardige is echter, zo zeide hij, dat velen vrijwillig de bloedproef laten doen teneinde zich van verdenking te ontlasten. Over de bloedproef zeide minster Algera voorts, dat op ervaringsgronden bij ander half per mille alcohol in het bloed, de mens niet meer in staat kan worden ge acht een motorvoertuig naar behoren te besturen. Zelfs iemand die op het ene moment nog goed reageert, kan op het zelfde ogenblik de zelfcontrole verliezen. De minister besloot zijn toespraak met zijn gelukwensen aan te bieden bij het zil veren jubileum van de VAS en aan voor zitter H. Ploeg Jr., die reeds een kwart eeuw de VAS bestuurt. In deze jaren heeft de propaganda reeds goede resultaten ge had, zo zeide de minister, speciaal bij be roepschauffeurs en motorrijders. „Blauwe" cantines Het eerste referaat werd gehouden dooi de burgemeester van Arnhem, de heer Chr. G. Matser. Als wij het alcoholgebruik bij het weg verkeer niet met alle kracht helpen be strijden, dan zijn wij mede-verantwoorde lijk voor de gevolgen, aldus de heer Matser. In het antwoord van de ministers Beyen, Luns, Donker en Kernkamp op het verslag van de Tw'eede Kamer over het op 4 No vember 1950 te Rome ondertekende ver drag voor de rechten en fundamentele vrij heden van de mens, wordt medegedeeld, dat dit verdrag niet voor Nieuw Guinea kan gelden. De wijze, waarop in het verdrag en pro tocol de rechten van de mens en de funda mentele vrijheden zijn uitgewerkt ver onderstelt veelal een mate van ontwikke ling, welke bij de bevolking van Nieuw Guinea nog niet aanwezig is. Ook voor Nieuw Guinea worden de rech ten van de mens, zoals deze vervat zijn in de universele verklaring van de rechten van de mens, geëerbiedigd, voor zover daarmede althans niet in strijd wordt ge komen met hetgeen het belang der bevol king in verband met haar;-staat van ont wikkeling, mede bréngt. Bij het verstrek ken van gegevens over Nieuw Guinea aan de U.N.O. ingevolge artikel 73e van het Handvest wordt jaarlijks mededeling ge daan in hoeverre de rechten van de mens aldaar in de wetgeving worden beschermd, zulks ingevolge de betreffende resolutie door de algemene vergadering van de U.N. O. ten opzichte van de niet-zelfbesturende gebieden aangenomen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Molenaarsgraf W. v. Her pen, cand. te Rotterdam. Bedankt voor 's-Grevelduin-Capelle H. A. v. Slooten te Wierden; voor Huizen (N.H.), P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee; voor Vinkeveen, R. de Bruin te Bar- neveld. Toegelaten tot de evangeliebediening de heren H. J. Bos, cand. te Heemstede. Beroepen te Kamperveen J. de Bruin, cand. te Bodegraven. Geref. kerken Tweetal te Utrecht (vac. K. Hart): J. G. Marseille te Groningen en J. Plomp te Leiden. Beroepen te Zwartbroek J. _A. v. d. Pep pel te Hij ken. Chr. Geref. kerken Beroepen te Grand Rapids (Neth. Ref. Church) C. Smit te Sliedrecht. Geref. gemeenten Beroepen te Enkhuizen en te Meliskerke T. Cabaret, cand. te Rotterdam; te Wage- ningen F. J. Dieleman te Yerseke, die be dankte voor Scherpenisse. Beroepen te Dordrecht T. Cabaret, cand. te Rotterdam. 35. Onder toejuichingen van het publiek daalden Panda en professor Kalker met hun prijzen het ere-podium af, toen plot seling een stem weerklonk: „lk protesteer! Hun overwinning is ONWETTIG!" Het was baas Kraska, die opgewonden kwam toe- stormen. Aan een touwtje trok hij de zeep kistauto mee. waarin het Kalkerkarretje naar de start was gebracht. „Wel, wel", zei de burgemeester onthutst, „wilt u de reden noemen van uw protest?" „Zeker", antwoordde Kraska, „het is toch regel, dat een deelnemer de race houdt met de wagen, waarmee hij aan de start verschijnt?" „Natuurlijk", antwoordde de burgemeester verward, „maar....". „Welnu", vervolgde Kraska, triomfantelijk de zeepkistauto naar voren trekkend, „met déze wagen zijn ze aan de start verschenen, terwijl jzij de race met een ander karretje hebben uit gereden. Dat is dus tegen de regels!" „In- der-daad!", riep de burgemeester geschokt. Hij keerde zich naar Panda en professor Kalker, rukte hen de pasverworven prij zen uit de hand en snauwde hen toe: „Jul lie zijn gedisqualificeerd!" Dit was erg zielig, maar de boosaardige Kraska genoot ervan. „Zie je", riep hij, Pat O'Nozel op de schouder kloppend, „met een WETTIGE daad heb ik jullie de prijs ontfutseld.... dankzij jou! Als je weer eens heldere in vallen hebt, houd ik me aanbevolen! „Laat me met rust, bekorrah!", snauivde Pat. Voor het eerst van zijn leven wilde de grote detective liever niet voor de bron van een heldere inval aangezien worden. In het volgende debat werd een uitvoe rige bespreking gewijd aan het uitbreiden van het aantal alcoholvrije cantines langs de wegen, waarbij velen voorstander ble ken van het plaatsen van cantines bij grote benzinestations. „Niet dan in lioge uitzondering clementie voor de automobilist, die onder invloed van alcoiiol achter het stuur zat", was het standpunt van mr. S. J. van der Hoeven, advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Hij vond dat thans ge noeg gewaarschuwd is tegen de gevaren, die alcoholgebruik voor weggebruikers met zich brengt. „Men moge mij crimineel noe men of overdreven, doch dit Iaat mij koud", zeide mr. Van der Hoeven tijdens de mid dagzitting van het congres. „Pas wanneer iedere automobilist weet, dat hij zelfs niet meer hoeft te hopen op clementie, op een voorwaardelijke straf of op een geldboete, zal het aantal dronken chauffeurs afnemen." De spreker noemde een aantal voorbeelden van ernstige onge lukken, waarbij levens en geluk van vele mensen werden vernietigd. Daarom is thans zijn geduld met onverantwoordelijke „autobandieten" uitgeput. Mr. Van der Hoeven achtte het juist dat de maatregelen tegen alcoholgebruik in het snelverkeer steeds strenger geworden zijn, zodat men thans zo nodig zelfs direct rijbewijzen kan intrekken en de delinquen ten in voorarrest houden. Djakarta (PI-Aneta) - De heer Even huis, de hoofdredacteur van „De Vrije Pers" te Surabaja en correspondent van het „Algemeen Handelsblad" te Amster dam, die op 21 Januari werd gearresteerd, is hedenmorgen per vliegtuig uit Surabaja in Djakarta aangekomen, in gezelschap van zijn echtgenote en zoon. De persattaché van het Nederlandse Hoge Commissariaat in Djakartta, de heer H. Hoogendoorn, alsmede de voorzitter en secretaris van de vereniging van Neder landse journalisten in Indonesië, de heren J. Martinot en J. Bouwer, waren op het vliegveld Kemajoran ter begroeting aan wezig. Tegenover mevrouw Evenhuis gaven de heren Martinot en Bouwer nogmaals uitdrukking aan hun grote teleurstelling over de aanhouding van haar echtgenoot, terwijl zij tevens gewaagden van hun diepe verontwaardiging over de in sommige dag bladen verschenen persberichten, waarin werd gesuggereerd dat de heer Evenhuis zou zijn betrokken bij ondergrondse acti viteiten. De heer Evenhuis bleek te lijden aan amoebcn-dysenterie. Mevrouw Evenhuis nam haar intrek in een hotel ,in afwachting van haar vertrek naar Nederland. De politie in Medan heeft, in opdracht uit Djakarta, gearresteerd de 31-jarige Nederlander J. Kolk, werkzaam bij de gouvernements landbouwbedrijven en de 27-jarige Nederlander R. Wittebol, zonder beroep. ADVERTENTIE Regen. Zware regens hebben ernstige schade in Zuid-Itaiië aangericht. Uitge strekte landerijen staan onder water, talrijke verbindingen zijn tengevolge van grondverschuivingen verbroken en vele dorpen zijn van de buitenwereld afgesneden. Honderden mensen moesten wegtrekken, omdat hun woningen op instorten stonden. Calabrië is de zwaarst getroffen streek, doch ook andere delen van Italië hebben te lijden van zware regenval en stormen. Jager. Te Parijs is bekend gemaakt, dat de nieuwe Franse straaljager „Espadon" de snelheid van het geluid bereikt in horizontale vlucht op 13.000 meter. De „Espadon SO-6026" heeft een enkele Nene-straalmotor, achterwaarts ge richte vleugels en een aanjager-raket. Gijzelaars. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag ontkend, dat nog steeds zeven Iraakse officieren in Israel worden vastgehouden, zoals van Iraakse zijde is verklaard. Volgens de woord voerder hebben de Iraakse autoriteiten laten weten, dat zij twee Israliërs en een Nederlandse van Joodse afkomst, me vrouw Minnie Barnes, die vorige maand werden aangehouden toen het Britse vliegtuig waarmee zij reisden een nood landing moest maken, niet zullen vrij laten, vóórdat Israel de genoemde zeven Iraakse officieren zal hebben uitge leverd. Uitlevering. De Indiase bewakingstroepen in Korea hebben vanochtend aan het opperbevel van de UNO de tien Noord- Koreaanse en zeven Chinese gevangenen uitgeleverd, die er van werden beschul digd medegevangenen te hebben ver moord, toen zij zich in de gedemilitari seerde zóne bevonden. De Noordelijken hebben naar aanleiding van deze vrij lating weer een protestbrief aan gene raal Thimaja gezonden. Terugkeer. Dr. Tsjeddi Jagan, de leider van de vooruitstrevende volkspartij en voormalig premier van Brits-Guyana, is Woensdagavond in gezelschap van de voormalige minister van- Ónderwijs, Burnham, na een reis naar Engeland en India in zijn land teruggekeerd. Hij werd te Georgetown door enige duizen den landgenoten begroet. Tegengif. Een Amerikaanse fabriek van pharmaceótische producten is er in ge slaagd tegen redelijke prijs belangrijke hoeveelheden synthetische atropine te vervaardigen, uitgaande van bijproduc ten van petroleum. Atropine is voor de Amerikaanse defensie belangrijk, aan gezien dit product het enige tegengif is gebleken voor een nieuw oorlogsgas, dat de zenuwen verlamt. De voornaamste productielanden van atropine zijn Tsje- chóslowakije, Hongarije, Bulgarije, Roe menië en Joegoslavië. Verbod. Saoedi-Arabië heeft besloten vliegtuigen die Israëlische luchthavens hebben aangedaan, te verbieden boven zijn grondgebied te vliegen. Toestellen, die het verbod overtreden, zullen met alle ter beschikking staande middelen tot landing worden gedwongen en zich blootstellen aan boete of inbeslagneming. Als geen gevolg zou worden gegeven aan orders om te landen „zal de regering gedwongen zijn de vliegtuigen neer te laten schieten", aldus een bekendmaking van de ambassade van Saoedi-Arabië te Caïro. Verbond. De premier van Zuid-Korea, Paik Toe Tsjin, heeft Woensdag gezegd dat Zuid-Korea verwacht dat landen in het Verre Oosten binnenkort formele onderhandelingen over een anti-com munistisch verbond zullen gaan voeren. In een toespraak in de Nationale Ver gadering deelde hij mede dat de rege ring een dergelijk verbond zal onder steunen en alles zal doen om de tot standkoming te bewerkstelligen. Explosie. In het salonrijtuig van de Tsje- choslowaakse trein waarmee de nieuwe Russische ambassadeur in Italië, Bogo- molov, zich naar Rome zou begeven, heeft zich op Tsjechoslowaaks grond gebied, 1500 meter van het Oostenrijkse grensstation Hohenau, een ontploffing voorgedaan. Woensdagavond werd ver nomen, dat Bogomolov en zijn echtge note niet gewond werden. Tsjechoslo- waakse autoriteiten vroegen Woensdag te Praag om een Italiaans visum voor een spoorwegambtenaar, daar een ander bij de explosie werd gewond. Staking. Het personeel van de weerkun dige dienst op de Franse vliegvelden heeft Woensdag besloten het werk te hervatten. De meeste weerkundigen zullen een loonsverhoging van 3000 tot 8000 franc per maand krijgen. IN verschillende oude culturen hebben allerlei getallen een bepaalde betekenis gehad. Het getal 2 had in de Mithras- religie bijvoorbeeld de betekenis van het demonische en ook in onze streken heeft men het veelvuldig bescliouuxd als het ge tal van dood en rouw, een getal dat onge luk aanbracht. Voor de Joden was het getal 2 echter verbonden met het aantal der stenen verbondstafelen, waaruit dus een zeer gunstige gezindheid volgt. De Pythagoreërs en kabalisten namen tussen deze uitersten een tussenstandpunt in, want zij beschouwden 2 als het ge tal van de dualiteit, van de eeuwige tegenstelling tussen goed en kwaad, licht en duis ternis, enz Hieruit kan men zien dat van dergelijke getallen de zinnebeeldige betekenis nooit vaststond en dat we over die betekenis eigenlijk alleen maar een gesprek kunnen voeren, wanneer we weten over welke tijd en eventueel nog over welke groep van personen we het hebben die als ach tergrond van dat bewuste getal hebben gediend. Laten we tot goed begrip van wat nu gaat volgen dus afspreken dat een getal op zichzelf niets anders weergeeft dan de daarmee uitgedrukte hoeveelheid. Verbin den we dit getal aan iets anders, dan heeft het getal dus alleen in déze verbinding een geestelijke waarde, doch buiten die ver binding blijft het getal even zielloos als het altijd was. Wanneer de Hindoes bij voorbeeld spreken over de drievoudige Daarover morgen, godheid Brahma, Vishnu en Siwa (welke (Nadruk verboden) H. PéTILLON. goden in Voor-Indië door bijzondere sec ten afzonderlijk worden vereerd) heeft het getal 3 in die aanduiding een heilige bete kenis. Hiervan losgemaakt, blijft 3 echter het gewone symbool voor drie eenheden, dat geen enkele geestelijke waarde in zich bergt. Nu is het, afgezien van de vele godsdien sten die ter aanduiding van de Almacht het getal 3 bezigen, zo uiterst merkwaar- dig, dat lang vóór het be staan van deze godsdiensten, aan de 3 bij vele culturen een geestelijke waarde van hoge orde werd toegekend, zulks in tegenstelling met de 4, die vrij algemeen als het symbool van het aardse of het materiële werd beschouwd (waarbij we de kabalisten en Pythagoreërs even buiten beschouwing laten, omdat zij op grond van rekenkundige trucjes ook de 4 als een wonder van volmaaktheid be schouwden). We houden ons dus aan de oude cul turen, die in het verre verleden het getal 3 als zinnebeeld van het hemelse, het getal 4 daarentegen als het symbool van het aardse beschouwden. Teneinde te kunnen inzien waaróm nu juist aan de 3 een hoge geestelijke ivaarde werd toegekend en aan de 4 het platvloerse werd toegedacht, moe ten we eerst eens kijken naar het geheim zinnige getal pi, dat tegenwoordig zelfs in de hogere klassen van de lagere school bekend is, maar dat vele duizenden jaren geleden onopgeloste mysteries bevatte.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2