De kip mP GELUKKIG... PIJN! Agenda voor Haarlem Schilderijen van Dick Zwier bij „Felison" in IJmuiden Ongelukken op kruispunten kosten Amsterdam millioenen H nf" BICHlïM* ftHiiTrnrmf Politieke beschouwingen in Eerste Kamer geëindigd Belangrijke expositie Verkeersteeknische ANWB-Ieergang IJ-ru, ctafc is 'wi Mr. In 't Veld: Samenwerking tussen P.v.d.A. en K.V.P. moet bestendigd worden Prof. dr. E. Gorter overleden DONDERDAG 18 FEBRUARI 1954 Dit jaar geen nieuw Zuiderbad Bekend pionier van de kindergeneeskunde 3 ADVERTENTIE Ertshaven met Hoogovens te Veisen olieverfschilderij (1954) door D. Zwier. Het is, geloof ik, Isaac Israels geweest, die eens gezegd heeft, dat men aan één vierkante decimeter van een schilderij kan zien op het goed is of niet. Zoals met veel van dergelijke uitspraken het geval is, moet men ook deze niet al te letterlijk op vatten. Het is ook typisch een opmerking van een impressionistische schilder, die immers een grote betekenis aan de toets toekende, welke hij als handschrift en sig natuur van de kunstenaar zag. Dat echter deze uitspraak ook voor hedendaagse, niet impressionistische schilderkunst wel dege lijk een waarheid inhoudt, bevond ik bij het bezichtigen van de schilderijen van Dick Zwier. In de expositiezaal van „Felison" te IJmuiden-Oost is een aantal werken van deze te IJmuiden geboren, in Amsterdam wonende schilder te zien. De schilderijen van Zwier doorstaan de hier boven aange geven proef volkomen en het mag zelfs als één van de karakteristieke eigenschappen van deze schilderkunst aangemerkt wor den, dat men in ieder willekeurig gekozen détail dezelfde structuur en werkwijze kan terugvinden als die waarmede het geheel is opgebouwd. Het is overigens niet om deze reden (die men terecht misschien wat al te spitsvon dig zal vinden) dat ik Dick Zwier een der belangrijkste onder de jongere Amster damse schilders wil noemen. Het is im mers zo, dat men eerst een schilderij mooi vindt en zich dan pas gaat afvragen waar om men het mooi vindt. Wat ik in het werk van Zwier bewonder is, om te beginnen, het totaalbeeld van de compositie, bijna altijd bewogen maar toch evenwichtig, verder de rijk genuanceerde kleur en ten slotte de verfijnde indeling van het gehele vlak. dat zich organisch in de onderdelen vertakt. Deze omschrijving van de schilderijen van Zwier zou bij een lezer, die de werken zelf niet kent, de indruk kunnen wekken dat hier sprake is van een of andere vorm van abstracte of nonfiguratieve kunst. Er is immers over het onderwerp nog niets vermeld. Er zijn echter wel degelijk mo tieven behandeld in deze schilderijen en wel die, welke ten nauwste met de ge boorteplaats van de schilder verband hou den, namelijk schepen, droogdokken, ka den, industriegebouwen, steigers, vissers boten, masten, netten, kortom het hele arsenaal van een levende havenstad. Het merkwaardige van Zwiers schilderijen is, dat hij met volledige inachtneming van de eigenaardigheden, dit boeiende onderwerp in het geestige en zinrijke weefsel van zijn compositie weet in te vlechten. Hoewel dus de voordracht uiterst overwogen lijkt en een samenstel van driehoeken, recht hoeken en trapezia de motieven omschrij ven en onderling verbinden, wordt het eigenlijke gegeven nergens geweld aange daan. De schilder heeft er zich voor weten te hoeden zijn systeem aan de beschouwer op te dringen. Het rijkgeschakeerde kleur- schema is uit diverse overschilderingen ontstaan, waardoor de huid van het schil derij een mooi patina kreeg. Het is verheugend, dat er een jonge ge neratie opkomt, die op persoonlijke ma nier, met begrip voor een bewustere vorm geving, aansluiting vindt met de picturale traditie die de Nederlandse schilderkunst terecht vermaard heeft gemaakt. Men mag ook Felison feliciteren met deze tentoonstelling overigens niet de eerste waarmee deze vereniging bewe zen heeft iets belangrijks voor het cultu rele leven te IJmuiden te kunnen bijdra gen. Het is. te verwachten, dat de gemeente Velsen inziet dat een vereniging, die expo sities van deze kwaliteit weet te brengen, alle medewerking verdient. Een betere tentoonstellingszaal blijft voorlopig de eerste wens op onze verlanglijst. OTTÖ B. DE KAT Pijn is een nuttin verschijnsel, omdat wij erdoor worden gewaarschuwd als er iets mis gaat in ons lichaam. Men behoeft zich maar voor te stellen hoeveel mensen er buikvlies- ontsteking zouden krijgen als zij bij een blin dedarmontsteking geen pijn voelden. Maar dit voorbeeld toont ook aan, hoe voorzichtig men moet zijn bij het bestrijden van pijn. Pijn is een verschijnsel van een ziekteproces en zolang de aard van dit proces niet bekend is, kan men de pijn wel bestrijden, maar het proces woekert voort. Nu maakt het een groot verschil, waar de pijn zit en hoelang de pijn bestaat. Plotseling optredende buikpijn of steeds terugkerende buikpijn, waarvan de oorzaak niet bekend is, moet men nooit zelf behandelen. Uit te ma ken wat hier gebeuren moet, is het werk van de dokter. Bij pijn elders in het lichaam, die sinds kort bestaat en die door bekende oorzaken optreedt (na kiestrekken. spierpijn, na ver stuiking, bij verwondingen, wintervoeten, ..dode" vingers e.d.), of die sinds lang bestaat, maar waarvan de oorzaak eveneens is vastge steld (rheumatiek, spit, zenuwpijn, slecht helende wonden e.d.). is het verantwoord de pijn weg te nemen. Medicijnen, die men daar toe inneemt, hebben het nadeel, dat zij kort werken, dat men eraan went en dat zij in meer of mindere mate giftig zijn. Een andere manier van pijnbestrijding is het toedienen van warmte. Waardoor de pijn hierbij verdwijnt, is niet bekend, maar het feit staat vast. De ervaring leert bovendien, dal het resultaat van een hiertoe gebruikte goede infrarood-straler veel groter is en langer duurt dan dat van kruiken e.d., terwijl het toedienen van warmte in de vorm van straling veel prettiger, gemakkelijker en zin- delijker is. Philips „Infraphil" (prijs 37.50) is niet alleen een goede infrarood-straler, het is de beste. De Philips „Infraphil" is speciaal voor dit doel ontworpen en heeft het voordeel dat juist die infrarode stralen worden uitge zonden. die diep tot onder de huid in het weefsel kunnen doordringen. Daar worden zij vastgehouden en ontstaat er warmte, die de bloeddoorstroming vergroot en daardoor een gunstige werking heeft op ontstekingsproces sen (steenpuisten, verzweringen, rheumati- sche ontstekingen e.a.) en op storingen in de bloedsomloop (wintervoeten, „dode" vingers en slecht helende wonden). Op de tweede dag van de nationale ver keerstechnische leergang, welke in Utrecht gehouden wordt, heeft de directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B., de heer A. G. M. Boost, een inleiding gehouden over rijmethoden binnen de bebopwde kom. Hij bepleitte het scheppen van zodanige om standigheden, dat de methoden en gedra gingen der bestuurders zo gunstig moge lijk worden beïnvloed, het scheppen dus van het meest gunstige „verkeersklimaat". Indien bepaalde „overtredingen" bij her haling voorkomen, dient te worden nage gaan of dit wordt veroorzaakt door een gebrek aan duidelijkheid en begrijpbaar heid van de situatie ter plaatse. De vraag of het afschaffen van de maxi mumsnelheid in 1951 de verkeersveilig heid ten gunste of ten ongunste heeft be- invloed, kan noch in ons land, noch in ADVERTENTIE Zo'n ROXY houdt je fris achter het stuur. En ze zijn lekkerder dan ooit nu ze fabriekvers uit die F.S. packs komen. Geen wonder dat iedereen zegt: ADVERTENTIE 3 MeeStQl VUdheXtst :etmSg<neu- 3 mins» «al U he» bicArPAN ovei- we maagmiddel Qien (b.v. WAAG-CACHEi smaakloos, snel, zeker DONDERDAG 18 FEBRUARI Concertgebouw: Teil Jodlerchor, 8 uur. Lido: „Slaven der hartstocht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Taxi 85 rijdt voor", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Grens-incident", 18 jaar. 8 uur. Luxor: „De gevolgen van een misstap", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gaslicht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Be schermt het ongeboren leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 én 9.15 uur. Minerva: „Orphee", 18 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 19 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Colombo", Haagse Comedie, 8 uur. Concertgebouw: Noordh. Ph. Orkest, 8 uur. Minerva: „I Confess", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „A. C. en dr. Jekyll mr. Hyde, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Boem bij de luchtmacht", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The grea test show on earth", alle leeft., 2 en 8 uur. Luxor: „Melba", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Schattige vrouwtjes", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Storm- duivels", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Denemarken en Duitsland, waar in 1953 de maximum snelheid eveneens werd opge heven, positief worden beantwoord. Gebleken is, dat automobilisten, wat hun snelheidsdrang betreft, gunstig worden be ïnvloed door een redelijke snelheidsgrens, doch zich niet storen aan een limiet welke onredelijk laag, of onredelijk hoog ligt. Opstelling op de tramrails van linksaf- slaand verkeer, hoewel feitelijk in strijd met het Wegenverkeersreglement, is vaak onvermijdelijk, het terugleggen van tram haltes voor het kruispunt teneinde tussen halte en stopstreep opstellingsruimte te verkrijgen, dient overwogen te worden. Vluchtheuvels in de rijbanen zijn vaak onverwachte en dus gevaarlijke obstakels en dienen tot het uiterste te worden be perkt. De rijmethoden van wielrijders moeten met zorg bestudeerd worden. De tram is in onze grote steden een hinderlijke zij het vooralsnog onontbeerlijke verkeersdeelne mer. Voor de trajecten van trams dienen voldoend brede straten te worden bestemd. Ir. H. G. Meyer, hoofdingenieur van pu blieke werken te Amsterdam, sprak over kruispunten binnen de bebouwde kom. Hij zeide dat meer dan de helft van de ver keersongevallen in Amsterdam iets te ma ken heeft met kruispunten. Zij vormen alleen reeds in Amsterdam behalve het leed en de ergernis een schadepost van vele millioenen guldens per jaar. Het eerste streven moet dus gericht zijn op het verhogen van de veiligheid op de kruispunten. In de bebouwde kommen kunnen hoe langer hoe meer kruispunten het verkeer niet meer behoorlijk verwer ken. Wanneer de verkeersdrukte stagne rend werkt, moet men een regeling maken met behulp van agenten of verkeerslich ten. „Ter bestrijding van de tuberculose wordt op de meest uitgebreide schaal van alles en nog wat gedaan. De verkeerson veiligheid is een gevaarlijker vijand dan de tuberculose. Duizenden mensen, die er niet over denken om in een vliegtuig-te stappen, lopen en fietïzn elke dag door onze steden en dorpen. Toch is het veiliger om per jaar 10.000 km. te vliegen dan 10.000 km. te lopen of te fietser.. Aan de ene kant moet de mensen wor den bijgebracht waar het om gaat, aan de andere kant moeten wij samen onze wegen en kruispunten zo veilig mogelijk maken voor mensen, die elke dag fouten maken, omdat zij nu eenmaal mensen zijn", zo eindigde ir. Meyer zijn voordracht. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, heeft Dinsdagavond tij dens de rondvraag van de raadsvergade ring, op "een vraag van "de heer J. Koning, hoe het stond met de bouw van het nieuwe Zuiderbad, medegedeeld, dat deze bouw dit jaar niet meer verwezenlijkt zal kun nen worden, omdat de tijd om voor het ko mend seizoen gereed te zijn, thans te kort is. Onderhandelingen met het Ministerie van Financiën zijn nog' steeds gaande. Er worden goede vorderingen gemaakt, doch de bereikte resultaten bevredigen het ge meentebestuur nog niet in alle opzichten. Daarom worden de pogingen, om een voor de gemeente zo gunstig mogelijke beslis sing te verkrijgen nog steeds voortgezet. (Van onze parlementaire redacteur) De discussie over het meningsverschil tussen prof. Rommc en mr. Burger is in de Eerste Kamer op hoog peil gevoerd. Het was een principiële gedachtenwisseling, waarin omtrent de wederzijdse standpunten geen verschil van mening kon bestaan. De katholieke P. v. d. A.'er m. Cammel- b e e c k heeft gisteren een motivering ge geven van het toetreden van katholieken tot de P. v. d. A. Hij betoogde, dat juist het isolement van de katholieken het wanbe grip omtrent de katholieke levensstijl in sterke mate in de hand heeft gewerkt. Met nadruk bestreed hij de opvatting als zouden de katholieken, die tot de P. v. d. A. zijn toegetreden, van kerk en geloof vervreem den. Men moet voor de katholieke eman cipatie niet te sterk vasthouden aan de katholieke eenheidspartij, zo betoogde hij. Mr. Kropman (K.V.P.) hield hem voor dat hij door zijn lidmaatschap van de P. v. d. A. anderen zou bewegen eenzelfde stap te doen. Hij zou het daardoor onmoge lijk maken het streven naar een maat schappelijke orde volgens het evangelie te verwezenlijken. De heer Cammel- b e e c k antwoordde dat in de P. v. d. A. ook de katholieke socialist het nabije doel in practisch handelen kan bereiken, zonder daarbij het verder reikende doel uit het oog te verliezen. Het is juist, dat katho lieken, die op de vroegere S.D.A.P. stem den, van de kerk vervreemden, maar juist is ook, dat zij in de P. v. d. A., die poogt boven het historisch alternatief: christen dom of socialisme uit te groeien, de weg naar de kerk kunnen terugvinden. Ook mr. In'tV e 1 d (P.v.d. A.) is nog eens op de kwestie ingegaan. Omdat poli tiek mensenwerk is, zo zei hij, is een te nauwe verbinding van kerk en politiek er veelal oorzaak van geweest, dat mensen van de kerk zijn vervreemd. Want zij be oordeelden de kerk naar wat de politiek tot stand bracht. De heer In 't Veld zeide het diep te zullen betreuren, indien er een einde zou komen aan de samenwerking tussen de K.V.P. en P. v. d. A„ want het zou een toeneming van de sociale span ningen betekepen. Op deze verklaring is van de K.V.P,- zijde niet gerageerd. Dr. Drees: Gunstige aspecten De bijdrage van minister-president dr. D r e e s tot deze discussie was samengevat in de slotsom dat de in de zomer van 1952 bij de kabinetsformatie moeizaam verkre gen samenwerking tussen verschillende groepen levensvatbaar en vruchtbaar ge bleken is. De premier onderstreepte het grote belang voor de democratie van sta biliteit en continuïteit in het door een meerderheid gesteund regeringsbeleid. Dit is bij ons alleen bereikbaar door samen werking van verschillende groepen. Ver geleken bij andere landen waren ten on zent de algemene politieke verhoudingen lang niet kwaad. Milde beoordeling en goede samenwerking hadden ertoe bijge dragen dat het economische beeld van ons land in de jongste jaren in het algemeen gunstig is, ondanks de ramp van Februari 1953. Het Nederlandse volk in zijn geheel, aldus de minister-president, heeft zich daarna, gesteund door onvolprezen hulp van het buitenland, van zijn beste zijde laten kennen. Tot de gunstige aspecten behoorden vol gens dr. Drees de mogelijkheid tot verlich ting van lasten, de verhoging van het bin nenlands verbruik, de toegenomen voort brenging en uitvoer en een verblijdende vooruitgang inzake Benelux. Met de heer Brandenburg (C.P.N.) zag de bewindsman in het grote woningtekort vijand nummer één. Maar het uiterste gebeurt om bij te bouwen. Van de belastingverlaging en de loons verhoging, bedoeld als compensatie voor de huurverhoging, zal volgens dr. Drees een deel voor de betrokkenen overblijven. Prof. Molenaar kreeg te horen, waarom er voor de gepensionneerden, die waarlijk geen „vergeten groep" zijn, redelijkerwijze niet veel meer kon gedaan worden dan ver laging van de inkomsten- en de personele belasting. Hier te gaan werken met toe slagen zou elders onbillijk werken. De pre mier ontkende de juistheid van mr. Krop- man's grief omtrent tenachterstelling van de K.V.P. bij benoemingen. Mijnheer Van Toetzelaere zal in zijn jongste tijd wel een aanvallig wiegekind geweest zijn, maar bij het ouder wor den is het er niet beter op ge worden met zijn uiterlijk. Gaandeweg door de jaren heen is zijn hals steeds dunner, zijn neus steeds spitser en zijn hoofd steeds smaller geworden, alsof de natuur zich in een speelse bui ten aanzien van mijnheer van Toetzelaere de taak gesteld had, hem meer en meer op een stuk pluimvee te deen lijken. Niet, dat hij zich zijn uiter lijk veel aantrok. Hij zat zijn leven lang met de neus in de boeken en kwam er slechts en kele zuinige ogenblikken uit om een degelijke, rechtscha pen vrouw te trouwen. Hij is met zijn studie en zijn vrome volharding een heel eind om hoog geraakt op de ladder der maatschappij. Hij is directeur van een Middelbare School ge worden, en dat betekende voor hem het bereiken van een ideaal. Hij was geboren om an deren de les te lezen, hij was een bizonder kenner van de theorie des levens. Geen mens bereikt zijn ideaal zonder betaling onder weg. Mijnheer van Toetze laere gaf bij de tollen des levens delen van zijn blozend en welgevormd uiterlijk weg, zodat hij bij zijn einddoel aan kwam als een bleke, kipmagere man, die zelfs in zijn spreken aan een kakelend hoen deed denken. Zijn leerlingen heetten hem deswege zonder aarzelen „De Kip". Mijnheer van Toetzelaere had geen lust, noch tijd, veel in het spiegelglas te kijken, anders zou hij geraden hebben welke bijnaam hem op zijn school was aangemeten. Hij was een vaardig en ijverig man, die zijn leeraren en leerlingen met des kundige gestrengheid leidde en even rechtvaardig als onver biddelijk kon zijn, wanneer de omstandigheden dat geboden. Hij zat achter zijn schrijftafel in de directeurskamer als een beeld van rust en gerechtig heid, vingerwijzingen gevend aan de docenten en de zaken der school regelend alsof hij het van zijn wieg af reeds ge wend was. Men zegde van hem, dat hij een geboren school directeur was en ofschoon er indertijd wellicht geen adver tentie in de couranten had ge staan, meldende: kleden is ge boren de heer Vincent van Toetzelaere, schooldirecteur zou men geneigd zijn aan te nemen dat er in die bewering een grote waarheid school. De waardigheid van de heer van Toetzelaere was voor hem zelf een zo onaantastbaar be grip, dat hij grotelijks ver- baasd was te merken, hoe zijn leerlingen zich verstout had den hem een vulgaire bijnaam te geven, waarmede zij hem in de wandeling gewoontegetrouw aanduidden: De Kip. Hij kwam dat pas te weten, toen de Fran se leraar hem een op een groot blocnotepapier getekend por tret overhandigde, dat in de klas onder hilariteit had ge circuleerd. Het was een bizon der vaardig getekende figuur van een man met een kippen- hoofd, waaronder was geschre ven: MUestal is een haan de baas, maar bij ons een kip, helaas. Ik heb dat de leerling Zon dervan afgenomen, zegt de Franse leraar ietwat verlegen. Het is een brutaliteit en een onbeschaamdheid. Mijnheer van Toetzelaere staart naar de tekening en vraagt: Wat betekent d'it? Ik begrijp het niet. Hij begrijpt het niet, en de Franse leraar zou gaarne door de vloer heen in het niet ver zonken zijn. Want hij moet nu zeggen: Dit is uw portret, want ge lijkt op een kip. De vloer blijft onaandoen lijk gesloten en dus is er geen keus. Hij zegt het en begeeft zich dan haastig naar elders. De jongeman Zondervan is er het ergste mee, want hij moet zijn tekenvaardigheid bekopen met van school ge stuurd te worden. Vader Zon- dervam hoort het verhaal enigszins uit de voegen ge trokken, want zijn zoon ver telt hem slechts, dat hij van school gestuurd is omdat hij onder de Franse les heeft zit ten tekenen. Een zware straf, zegt vader peinzend. Als ge slechts dit en niet meer ge-daan hebt, lijkt het mij zelfs een overdreven straf. De Ki-p is niet gemakkelijk, snuft de zoon, wie het koud op het lijf gevallen is. Mijnheer van Toetzelaere heeft intussen voor de spiegel de afschuwelijke waarheid ontdekt en tracht de deuk in zijn zelfbewustzijn met hard heid te repareren. De jonge man Zondervan heeft meer kwaad gedaan dan iemand ooit beseffen kan. Hij kan op school niet meer worden ge duld door de man, die zijn waardigheid in scherven heeft zien vallen. Wanneer vader Zondervan bij hem wordt aangediend, twijfelt hij een ogenblik. Va ders zijn anders dan zoons. Vaders lijden meer dan zoons en hebben nochtans minder schuld. Vader Zondervan komt bin nen met een ongelukkig ge zicht, dat bedoeld is om me dedogen te wekken, en hij heeft zijn fraaie volzinnen klaar om de directeur tot een concessie te bewegen. Hij zegt: Laten we er eens rustig en van man tot man over praten, mijnheer De Kip. De jongeman Zonder van vond spoedig een andere school. J a ci c Nadat hij zich had verweerd tegen de door de heer Brandenburg ver kondigde stelling, dat het kabinet-Drees de 5de Mei als bevrijdingsdag in het ge drang wil doen komen, ten einde zoveel mogelijk de herinnering aan de strijd tegen de Duitse overweldiger te laten vervagen, verdedigde hij het regeringsbeleid, inzake bescherming van het land tegen de gevaren van de zee, zulks naar aanleiding van de op dit punt door ir. Louwer (V.V.D.) Ir. Louwes had gezegd: „De ondergang van ons land was zo dichtbij geweest, dat hel een beetje met het noodlot spelen ge noemd moest worden, als men thans zei: de dijken waarover ge het hebt, zijn dan toch maar niet bezweken. Men behoort de moed te hebben met het, verleden te breken, ook al is dat pijnlijk voor de waterschappen, die ongetwijfeld indertijd met ere de autono mie gedragen hebben. De regering moet niet te lang overwegen en op adviezen wachten, maar zelf gaan optreden." Minister Drees zei, dat er ook vóór de ramp reeds verscheidene maatregelen ge troffen waren in het belang van betere be veiliging tegen het water. Na de ramp kwam trouwens de verantwoordelijkheid voor het herstel volkomen voor rekening van het rijk: hier viel dus de door ir. Lou wes aanbevolen centralisatie wel degelijk waar te nemen. Sprekende over onze betrekkingen tot Indonesië verklaarde dr. Drees hoe dezer zijds alles ten behoeve van de daar ge arresteerde Nederlanders was gedaan. Ter loops verdedigde hij Indonesië tegen som- miger bewering, dat het zich eenzijdig aan al zijn verdragsverplichtingen onttrekt. Op zakelijk-financieel gebied is dit volgens de minister-president beslist niet het geval. Na nogmaals het bekende standpunt te hebben uiteengezet dat werkelijke Euro pese integratie het waarborgen van een ge meenschappelijke economische markt eist, stond de premier even stil bij de mogelijk heden van een economische depressie. Hij zei dat wij beter dan in 1930 en volgende jaren in staat zullen zijn de grootste tegen slagen daarvan op te vangen. Het betrek kelijk lage kostenpeil, onze flinke reserves aan goud en deviezen en de vermindering van onze schuld zijn in dit opzicht drie gunstige factoren. Tenslotte vroeg dr. Drees vertrou wen te hebben in de weerstand van het Ne derlandse volk, een vertrouwen dat gezien de wijze waarop in de jongste jaren meer dan één tegenslag is opgevangen, alleszins gegrond mag heten. Wij kennen Nederland met al zijn verschillende tegenstellingen. ..Maar een niet te breken keten, ook dat is Nederland." Minister Van deKieft deed ten slotte nog de voor gemeentebesturen ver heugende mededeling dat de uitkering uit het Gemeentefonds over 1953 van 116 tot 120 procent verhoogd zal worden. De Kamer ging tot Dinsdag uiteen na hoofdstuk I van de begroting te hebben goedgekeurd. Woensdag, twee dagen voor zijn 73ste verjaardag, is te zijnen huize te Leiden overleden prof. dr. E. Gorter, oud-hoog leraar in de kindergeneeskunde te Leiden en pionier van de kindergeneeskunde als gespecialiseerde tak van wetenschap en gezondheidszorg. Evert Gorter is op 19 Februari 1881 in Utrecht geboren. Hij doorliep het gymna sium te Arnhem in vier in plaats van in zes jaren en liet zich op zeventienjarige leeftijd als medisch student aan de Leidse Universiteit inschrijven. In 1905 op 24- jarige leeftijd legde hij het artsexamen af. Negen maanden studie in Parijs gin gen vooraf aan een assistenschap bij de Leidse hoogleraar Nolen, die in 1907 zijn promotor was toen hij cum laude de doc torsgraad verwief. Reeds het jaar daarop volgde zijn toelating als privaatdocent voor interne kinderziekten te Leiden. In 1916 kwam op zijn initiatief een nieuwe afdeling voor kindergeneeskunde aan het Leidse Academisch Ziekenhuis tot stand. Een consequentie daarvan was zijn benoeming tot lector in de kindergenees kunde in 1917. In 1923 werd hij hoog leraar te Leiden. Als zodanig nam hij af scheid in 1951, toen hij de zeventigjarige leeftijd bereikte. Van 1935 tot 1939 was prof. Gorter tevens hoogleraar aan de universiteit te Gent. Zijn polikliniek aldaar kreeg een grote toeloop en hij vormde er de „school- Gorter", die de beschikking kreeg over een afzonderlijk gebouw. Tijdens zijn verblijf te Gent hield hij zich actief bezig met de organisatie van het „Nationale werk voor Kinderwelzijn". In 1927 heeft prof. Gorter de leiding ge had van het Volkenbondsonderzoek naar de oorzaken van de zuigelingensterfte en in 1936 van de Kindervoedingsconferentie in Genève. Prof. Gorter was een der eerste Leidse hoogleraren, die in de oorlog ont slag namen uit protest tegen de beknotting der geestelijke vrijheid in de academische wereld. Deze ontslagaanvrage leidde tot zijn verbanning door de Duitsers naar Winschoten. Prof. Gorter slaagde erin. zich in het Noorden des lands een nieuwe werk kring in de kindergeneeskunde op te bou wen. Direct na de bevrijding werd hij per ambulance reeds voor de oorlog had rheuma hem allengs invalide gemaakt naar Leiden teruggehaald. Daar werkte hij mede aan de wetenschappelijke en orga nisatorische wederopbouw van de Leidse universiteit. Ook heeft hij na de oorlog de leiding gehad van het internationaal con gres voor stofwisselingsproblemen bij het kind. Hij maakte een reis naar Amerika op verzoek van Amerikaanse universiteiten. Prof Gorter heeft vele boeken over zui gelingenzorg en kindergeneeskunde ge schreven. Hij was lid van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen en van de Gezondheidsraad, corresponde rend lid van de Franse Academie voor Ge neeskunde, erelid van de „American Pe diatrie Society" en van de „New York Academy" (ook een medische academie), eredoctor van de Gentse universiteit en van de medische faculteit te Parijs. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De crematie is Maandag te Westerveld, na aankomst van trein 14.01.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5