Enig resultaat van Grote Vier: conferentie over Verre Oosten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Steeds Erbij Geen oplossing Duitsland en Oostenrijk, ontw openings debat blijft in de UNO Frankrijk niet ontevreden over Berlijnse conferentie Moskou verstevigt zijn greep op Centraal Azië Ministers verlaten Berlijn Vier visies Het woord is aan Kardinaal De Jong ernstig ziek Voorbereiding van Koreaconferentie Evenhuis uitgewezen en op weg naar ons land 1 Frankrijk wil Vietminh- voorstellen „bestuderen' Britse regering rekent op lange koude oorlog Ons land weer op de grens van dooi en vorst 68e-JAARGANG No 189 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 Bikinis me Prins Dimitri Romanov in Zaandam Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 37 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VOOR DE VEERTIENDE MAAL vindt u morgen, ingevouwen im de krant, ons weekblad Erbij. Het maakte zijn eerste opwachting bij u op 21 November; het bestaat nu drie maanden. Tot onze blijd schap heeft het een warm onthaal gevon den, hetgeen uit vele commentaren geble ken is. Tot zelfvoldaanheid leidt dit geens zins; de taak, het wezen, de bewegelijk heid van een krant nopen ertoe, steeds op verbetering toegespitst te zijn en de nood zaak daarvan te voelen. Wij hopen dat Ei-bij erin zal slagen, de lezers te blijven boeien. Het begrip „wij" moge hierbij eens iets persoonlijker gelden dan het ge bruikelijke meervoud dat de mening van de krant aanduidt: het omvat een ganse groep redactieleden en vaste medewer kers, met bijzondere medewerkers aange vuld en zich uitend in een aanmerkelijke verscheidenheid van onderwerpen. Nevens hen die in Erbij schrijven doen de teke naars zich gelden; het verheugt ons dat wij reeds een aantal jonge kunstenaars hebben hebben kunnen doen optreden. Erbij gaat ons zeer ter harte. Het is de taak van een dagblad nieuws, voorlich ting en commentaar te geven, met nieuws voorop in de rij omdat dit eigenlijk de reden, het kenmerk van zijn veelvuldige verschijning is. Het wil daarbij graag ook op cultureel gebied helpen opbouwen. Velen streven dat na in verschillende vor men van actie. Het dagblad heeft zijn dagelijkse vaste entrée en ervaart zijn dagelijkse aandacht. Daar dringt het nieuws toe: de voorlichting en de com mentaar worden door het nieuws bij de iezer ingeleid. Ook op Zaterdag. Dat is dus de speciale introductie ook van het weekblad, dat met een dagblad verenigd is. En dus moet, zo vertrouwen wij, „Erbij" de belangstelling van velen op cultureel terrein levendig houden en ook die van anderen wakker maken. Daarbij denkt men aan de jeugd. Er zijn ongetwijfeld jonge mensen die door allerlei vorm van wedstrijd en record bijzonder worden aan getrokken, en de krant doet hun op dat gebied, in zijn nieuws, niet tekort. Maar het leven biedt meer en van hoger en blijvender waarde. Om maar eens een eenvoudig voorbeeld te geven: wat rest, een paar dagen na afloop van de zo op windende Tour de'France met zijn staal kaart van emoties, dan een vage en bo vendien ontnuchterende herinnering, met de gedachte: waar heb ik mij eigenlijk zo druk over gemaakt? Wie een roman gele zen heeft diie hem of haar bijzonder ge boeid en getroffen heeft is van andere gevoelens vervuld: van het bewustzijn zich verrijkt te hebben. Zijn gedachten houden er zich telkens weer mee bezig. Hij heeft een ontdekking gedaan, die tot eigen ont dekkingen leidt. En de bron is niet uit geput, want herlezing breidt ze uit. Dat boek is een kostbare aanwinst; er is iets nieuws gekomen in zijn leven en het voor uitzicht op andere vondsten wekt de bele venis van een ontdekkingsreis. Zo kan men die ook in de muziek, in de beeldende kunsten ervaren. Zo kan men voor zijn verder leven beslissende uren ervaren in een concertzaal, in een schouwburg, bij een schepping van een beeldhouwer die men ontdekt. En het kan de Muze van het verleden, dat heengegaan maar toch in zoveel gebleven is, de Muze der geschie denis zijn, die een toverdoos ontsluit die wonderen openbaart. Erbij's schrijvers en tekenaars hopen niet alleen te boeien door wat zij te zeg gen en uit te bdelden hebben, maar ook te prikkelen tot de ontdekkingsreis, tot het meer willen béleven. In die hoop gaat het, uit zijn aanvangsphase, welgemoed op zijn weg voort. R. P. LONDEN (Reuter) Op het twaalfde congres van de communistische partij van de Uzbekische Sovjet-republiek, dat Woensdag is gesloten, heeft de eerste plaatsvervangende premier, Moechitdinof, tekortkomingen aangewezen bij het onder wijs, de opleiding voor belangrijke functies bij de katoenbouw, de mechanisatie van de landbouw en de bevloeiing. Het twintigste congres van de communis tische partij van Azerbeidsjan, dat Donder dag werd gesloten, heeft critiek geoefend op de ministerraad en het partijbestuur. In het woningbouwprogram en culturele za ken waren zij tekortgeschoten, aldus het congres. Volgens een radiobericht uit As.ikhabad, de hoofdstad van Toerkmenië, zijn pre mier Malenkov, de minister van Buiten landse Zaken Molotov, de eerste secretaris van de Sovjet-communistische partij Chroesjtsjev en president Worosjilov ge kozen tot leden van het Centrale Comité der communistische partii in deze Centraal- Aziatische Sovjet-republiek. Volgens Reuter is het zeer ongebruike lijk, dat verscheidene leiders van het Kremlin tezamen worden gekozen in het centrale partijcomité van een afzonderlijke Sovjet-republiek. Dit zou er op duiden, dat. de regering te Moskou haar macht en rechtstreekse invloed in de republieken in Centraal-Azië, die Mohammedaans zijn, wil verstevigen. Dit zou. aldus Reuter, ook af te leiden zijn uit de recente benoeming van twee hoge partijfunctionarissen uit Moskou in de leiding van de communistische partij van het Centraal-Aziatische republiek Ka zakhstan, de op één na grootste republiek in de Sovjet-Unie. Stakende onderwijzers in West Bengalen blijven ageren CALCUTTA (Reuter). Voor de derde achtereenvolgende dag hebben zich Don derdag te Calcutta ongeregeldheden voor gedaan naar aanleiding van de staking van 25.000 onderwijzers in West-Bengalen. De politie zag zich genoodzaakt van haar vuurwapens gebruik te maken. De betogers reageerden hierop door het werpen van stenen en eigengemaakte bommen. Een politieman werd hierdoor ernstig gewond. Ongeveer 200 personen werden aangehou den. Van officiële zijde wordt verklaard, dat bii de relletjes reeds voor meer dan 750.000 gulden schade aan staatseigendommen is toegebracht. BERLIJN, (ANP, Reuter, United Press). De Berlijnse conferentie is Donderdagavond geëindigd met een accoord der vier ministers over een conferentie over Korea en Indo-China, met een verklaring die de wens uitspreekt, de" ontwapeningsbesprekingen in de UNO voort te zetten en met een bekentenis der ministers, dat inzake de problemen Duitsland, Oostenrijk en de Europese veiligheid geen overeenstemming bereikt kon worden. Terwijl de ministers hun laatste besprekingen hielden werden in Oost- en West-Berlijn betogingen op touw gezet om te protesteren tegen het mislukken van de onderhandelingen over Duitsland. Nadat de grote betogingen aan beide zijden der grens in alle rust verlopen waren, raakte de West-Berlijnse politie in enkele stadsdelen later slaags met groepen com munistische betogers, die naar het Westen der stad waren doorgedrongen. Daarbij vielen rake klappen en de politie heeft zestien demonstranten ge arresteerd. Het resultaat van de conferentie werd in de slotredevoeringen van de ministers ver schillend gewaardeerd. Waar minister Dul les zijn diepe teleurstelling voorop stelde, Eden een balans opmaakte, waarin hij veel gewicht toekende aan het besluit over de conferentie voor liet Verre Oosten, begon Bidault zijn slotrede met het uitspreken van zijn tevredenheid over het feit, dat voorkomen was, dat de conferentie onpro ductief zou blijven. Molotov, die als voor zitter het slotwoord had, sprak de mening uit, dat. de bijeenkomst der ministers bij gedragen had tot een beter begrip der we derzijdse standpunten. De beide besluiten, waartoe de ministers gekomen zijn, zijn na lange strijd in een reeks geheime zittingen tot stand geko men. Deze waren vrijwel geheel en al ge wijd aan de Aziatische conferentie en de grote moeilijkheid daarbij te overwinnen, was de conferentie op zodanige wijze te organiseren, dat er geen indirecte erken ning van de rode Chinese regering door de Verenigde Staten mee werd geriskeerd. Het besluit van de ministers stelt dan ook uitdrukkelijk vast, dat de uitnodiging tot de conferentie in geen geval een diplo matieke erkenning van de betrokken re gering-kan inhouden. De ministers besloten tot de conferentie over Korea, buiten hun eigen landen, uit te nodigen de Chinese volksrepubliek, de beide Koreaanse repu blieken en alle andere landen, die aan de oorlog in Korea hebben deelgenomen. Aan de conferentie over Indochina zal volgens het communiqué worden deelgenomen door de Grote Vijf benevens „andere be langhebbende landen". De Zwitserse rege ring heeft reeds haar toestemming gegeven tot het houden der conferentie in Genève, te beginnen op 2(j April. Het in het slot-communiqué eveneens vervatte voornemen der ministers om van gedachten te wisselen over de bevordering van een succesvolle oplossing van het pro bleem der vermindering van de bewape ning vloeide voort uit veel verder strek kende voorstellen van Molotov om buiten de UNO om een wereldconferentie over ontwapening te houden. De Westelijken waren niet bereid dit probleem aan de sfeer van de UNO te onttrekken en het besluit, waartoe men tenslotte gekomen is, werd door Eden gekenmerkt als „geen substantiële vooruitgang". Het resultaat van de conferentie ligt naar de opvatting van de Westelijke delegaties dan ook ge heel en al in het accoord over de Aziati sche conferentie, cloch men wijst er tevens op, dat het negatieve resultaat van de be sprekingen over Europese problemen in elk geval tot een verheldering van de si tuatie heeft geleid. Geen accoord Wat de Europese kwesties betreft, heb ben de ministers tenslotte in hun commu niqué niets anders verklaard, dan dat het onmogelijk is geweest tot overeenstem ming te komen. Op de toeleg van de Rus sische minister om aan te bevelen, dat de Duitse zaken verder door commissies uit Oost- en West-Duitsland zouden worden behandeld, zijn de Westelijke delegaties zoals te verwachten viel niet ingegaan. Zij hebben er ook niet voor gevoeld om in het communiqué de indruk van de mislukking te verzachten door een voortzetting van de onderhandelingen in uitzicht te stellen. Zij Een Pools dagblad, „Tribune Robotnic- za", waarvan een exemplaar in Wenen is ontvangen, levert commentaar op het „Bikinisme", dat thans in Polen is door gedrongen. Bikinismeis de uitdruk king voor een buitenlandse en vijandige ideologie, die door imperialistische agen ten Polen wordt binnengesmokkeld". Onder de kop „van de samba naar de galg" schrijft het blad. dat het Bikinisme zich uit in een „aapachtige haarstijl, het dragen van spijkerbroeken en dassen en overhemden met schreeuwende kleuren, het dragen van een mes en een revolver en het dagelijks drinken van een fles cognac". Het uit zich verder in „balda digheid, gewapende aanvallen op men sen en overvallen op winkels en ten slotte in het dansen van de samba en de boogie-woogie". Bikinisme leidt direct tot Anarchie en komt neer op politieke ondermijning van het land". Het Bikinisme verbreidt zich onder ons als de pest. De Bikinisten trachten de zeden en dê moraal van Chicago en het Wilde Westen onder ons volk te verbreiden", aldus het blad. wensten niet dat op deze wijze een opti mistischer indruk werd gewekt dan door de resultaten werd gerechtvaardigd. Wel echter hebben de Westelijke minis ters bij monde van Bidault aangekondigd, dat hun Hoge Commissarissen in Duitsland spoedig contact zullen zoeken met de Rus sische Hoge Commissaris teneinde te trach ten tot een verlichting der gevolgen van de Duitse splitsing te komen. Onvruchtbaar Even onvruchtbaar bleef in de slotronde het debat over Oostenrijk ofschoon dr. Figl een laatste poging waagde om door enige concessies Molotov tot toegeven te ver murwen. De Oostenrijkse minister ver klaarde zich bereid accoord te gaan met een uitstel van het terugtrekken der bezet tingstroepen uit zijn land tot medio 1955. Hij was zelfs bereid de diplomatieke mis sies der vier landen een permanente con trole op de uitvoering van het staatsver drag toe te staan, inplaats van de tot acht tien maanden beperkte contröletijd, die het verdrag vermeldt. De Russische minister bleek echter geenszins bereid terug te komen van zijn eis om de bezetting in Oostenrijk te hand haven zolang geen vrede met Duitsland gesloten is. Het enige wat hij wenste was ook voor Oostenrijk een verlenging van de besprekingen aan te kondigen. Hij stelde voor dat de vier ambassadeurs in Wenen tezamen met de Oostenrijkse regering de besprekingen over het verdrag zouden voortzetten. Dulles gaf te verstaan, dat zulk een be sluit geen zin had zolang de Sovjet-Unie niet bereid is haar troepen terug te trek ken. Zodra zij zich daartoe bei-eid ver klaarde, konden volgens Dulles de bespre kingen worden hervat. Het einde van de conferentie illustreerde overigens nog eens de goede sfeer die hij alle onenigheid door alle besprekingen heen is gehandhaafd. Dulles wees namelijk, toen Molotov was uitgesproken, op de klok, die precies zeven uur wees. Hij prees Molotov, die het gecompliceerde program ma van de laatste dag op de minuut af op tijd had doen afwerken. Een uur later zat Dulles in het vliegtuig, dat hem naar Bonn bracht, waar hij in een onderhoud van an derhalf uur Adenauer inlichtte over de conferentie. Eden en Bidault vertrokken vandaag, Molotov gaat morgen. De Berlijners stonden gisteravond met duizenden fakkels op het plein voor het stadhuis van West-Berlijn en luisterden naar redevoeringen van de stedelijke auto riteiten, die de voorzetting van de strijd om de vrijheid der stad en van Oost-Duits- land aankondigden. Tevoren waren twaalf duizend mensen in een zwijgende optocht door de ijzige Berlijnse straten getrokken. Zij wilden zwijgend protesteren tegen de weigering van Molotov om de door hen gevraagde vrije verkiezingen toe te staan.' De West-Duitse vakbonden, die de optocht hadden georganiseerd hadden op vijftig duizend deelnemers gerekend, doch de snerpende kou had velen thuis gehouden. Een paar uren tevoren waren boven Oost-Berlijn kleine ballons uit elkaar ge sprongen en daaruit sneeuwden miniatuur pamfletten om het volk te waarschuwen tegen de propagandacampagne, die de communistische partij begonnen is om Dulles én Adenauer verantwoordelijkheid voort het mislukken der Duitse eenheid toe te schrijven. Deze pamfletten vielen neer op een menigte van tweehonderd duizend man, die in gesloten formaties uit fabrieken, kantoren en scholen naar „Un- ter den Linden" waren gemarcheerd. Daar stonden zij onder duizenden vlaggen en wachtten tot van een tribune drie rede voeringen waren afgestoken. Na een uur marcheerden de colonnes met vlag en wim pel langs de Russische ambassade. Klas sen van.schoolkinderen maakten front naai de ambassade en vormden spreekkoren in het Russisch. Te midden van de rode zee van vlaggen dobberde een zwarte doodkist met het opschrift „Hier rust de E.V.G." DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Mark Twain: De mens is het enige dier dat bloost. Of het hoorde te doen. De Noord-Atlantische Raad heeft de Ame rikaanse admiraal Jerauld Wright benoemd tot geallieerde opperbevelhebber voor het gebied van de Atlantische Oceaan. (Van onze correspondent in Parijs) De Parijse commentaren op het slotcom muniqué van de Berlijnse conferentie zijn op de hoofdpunten vrijwel gelijkluidend. Reden tot onstuimig optimisme, zo vindt men algemeen, is er niet want beslissingen over Duitsland of Oostenrijk de hoofd bestanddelen van- de agenda zijn er niet genomen, maar redenen tot zwartgallig pes simisme zijn, zo meent men in Parijs, ech ter evenmin aanwezig. De gesprekken heb ben zich in een klimaat van goede ver standhouding, zo niet vriendschap, voltrok ken. Andere opluchting: het Westelijke front vertoont ondanks de vele aanvallen van Molotov geen enkele scheur of barst en Bidault heeft zich netjes en solidair ge dragen. De definitieve aankondiging van de con ferentie over het Verre Oosten in Genève op 26 April aanstaande is voor Parijs nog wel het aantrekkelijkste resultaat dat Ber lijn heeft opgeleverd. Dat de dageraad voor Indochina nu lonkt, is zeker te sterk uitge drukt, maar een lichtpuntje lijkt daardoor toch wel zichtbaar geworden. Molotov heeft inmiddels gemanouvreerd, dat de Franse publieke opinie, en het par lement in het bijzonder, in een positie zijn geraakt waarin de E.V.G. nog wat minder attractief is geworden. Molotov heeft zich tegenover Bidault zeer hoffelijk getoond en het is slechts één keer tot een conflict geko men toen de Russische minister zich even iets te openhartig toonde door op de zoge naamde „groeiende verontwaardiging" van het Franse volk tegenover de Amerikaanse politiek te wijzen. Bidault merkte toen koeltjes op dat alleen hij het recht had uit naam van Frankrijk te spreken. Waarnemers zijn er nu bijzonder be nieuwd naar hoe Bidault er in slagen zal van de bekend geworden, en nog geheim gehouden, resultaten van de conferentie Dinsdag aanstaande in de ministerraad een balans op te maken, die de regering als uit gangspunt zal kunnen dienen voor de zware strijd, die volgende week gevoerd zal moeten worden en waarvan de ratifica tie van het Europese leger de inzet zal zijn. Churchills reactie Reuter meldt: Sir Winston Churchill heeft Donderdagnamiddag in het Lagerhuis gezegd: „Ik moet zeggen, dat ik van ge voelen ben, dat wij voordelen bereikt heb ben uit hetgeen in Berlijn gebeurd is". Hij voegde er echter aan toe, dat een debat over de conferentie gehouden dient te worden na ontvangst van een rapport van de minister van Buitenlandse Zaken. Besloten is, dat het debat Woensdag en Donderdag gehouden zal worden. Julius Raab, de Oostenrijkse kanselier, heeft Donderdagavond in een radiorede verklaard, dat op de Berlijnse conferentie „recht voor macht heeft moeten wijken". Oostenrijk zal echter niet buigen voor „machtspolitiek". De Oostenrijkse radiostations, die Don derdagavond de mislukking van de confe rentie der Grote Vier aankondigden, lieten de vastgestelde programma's vervallen en zonden klassieke muziek uit. De kranten van de Rechtse (Katholieke) Volkspartij in Wenen zijn heden versche nen met een brede zwarte rand om de voorpagina ten teken van rouw over het mislukken van de Berlijnse conferentie voor zover Oostenrijk betreft. Het blad van de regeringscoalitie. „Neues Oesterreich", schreef, dat Oostenrijk „reeds zestien jaar door geweld ontroofd van het zeggenschap in eigen huis, opnieuw teleur gesteld is. Het Oostenrijkse parlement en het volk zullen een duizendvoudig luid protest laten horen tegen deze onrechtvaar digheid". De aartsbisschop van Utrecht, dr. Johan nes kardinaal De Jong, is ernstig ziek. Hij lijdt aan longontsteking. Uit voorzorg zijn aan kardinaal De Jong de Sacramenten der Stervenden toege diend. Volgens een gisteravond uitgegeven verklaring van de geneesheren heeft de ziekte van de kardinaal een gunstig ver loop. Zijn algemene toestand is niet geheel zonder zorg. Kardinaal De Jong wordt verpleegd in het Moederhuis van de Zusters van O.L. Vrouw te Amersfoort, waar hij reeds ge ruime tijd verblijf houdt. WASHINGTON. (Reuter). Vertegen woordigers van de zestien landen met troe pen in Korea zullen Vrijdag te Washing ton bijeenkomen ter bespreking van het besluit van de vier ministers van Buiten landse Zaken op de conferentie van Ber lijn om in April te Genève een Koreaanse politieke conferentie te houden. Uit Moensan bericht Reuter, dat de neu trale terugzendingscommissie in Korea Donderdag voor de laatste maal is bijeen geweest. De voorzitter, de Indische gene raal Thimajja, schudde de Zweedse, Zwit serse ,Tsjechos'lowaakse en Poolse com missieleden de hand, toen zij de vergader zaal verlieten. Vervolgens zeide de gene raal met een lach: „Wij hebben geen be sprekingen gevoerd. Wij hielden allen klei ne toespraken van wederzijdse bewonde ring. Alles is op een prettige wijze ge- geëindigd". De gearresteerde Nederlandse journalist in Soerabaja, de heer Evenhuis, die ervan beschuldigd werd dat zijn artikelen de rust in Indonesië zouden verstoren, is thans uitgewezen bij besluit van de Indonesische minister van Justitie van 18 Februari 1954. Hij vertrok hedenmorgen in gezelschap van vrouw en kind met de K.L.M.-Constel lation „Utrecht", uitgeleid door een amb tenaar van het hoofdparket. Op het vliegveld waren aanwezig twee functionarissen van het Nederlandse Hoge Commissariaat in Djakarta en de secretaris van de Vereniging van Nederlandse Jour nalisten in Indonesië. Deze verzocht aan mevrouw Evenhuis haar echtgenoot mede te delen, dat het de V.N.j.I. bijzonder speet zijn uitwijzing niet te hebben kunnen voor- komen en dat de V.N.J.I. onverminderd zal blijven waken voor de rechtszekerheid van de buitenlandse, en in het bijzonder van de Nederlandse journalisten in Indo- j nesië. (Reuter). De Franse Hoge Commissa ris te Saigon, Maurice Dejean heeft ver klaard. dat Frankrijk de mogelijkheid van onderhandelingen met Ho Tsji Minh niet automatisch afwijst. Indien de leider van de Vietminh zijn voorstellen „op nauwkeu rige en officiële wijze" zou indienen, al dus Dejean, zouden Frankrijk en de ver bonden staten van Indo-China ze bestude. ren en een besluit nemen. Hij besloot met de verklaring, dat Frank rijk er naar streeft, het Indo-Chinese con flict tot Indo-China te beperken. Dit bete kent echtér niet, dat Frankrijk niet om meer Amerikaanse steun zou vragen. Hij sprak het gerucht tegen als zou een Chi nese onderhandelingsdelegatie in Hanoi zijn gearriveerd. Admiraal Radford, voorzitter van de Commissie van Amerikaanse Chefs van Staven, heeft Donderdag „een gunstige keer" in de Indo-Chinese oorlog binnen enkels maanden voorspeld. Voor een on dercommissie van het Huis van Afgevaar digden zeide Radford. dat de Franse opper bevelhebber, generaal Navarre, en de staf chef van het Vietnamese leger, generaal Hinh, een breed strategisch plan hadden opgesteld. Een der laatste telgeh uit het geslacht van Czaar Peter van Rus land, prins Dimitri Romanov, vertoeft enige dagen in om land. Donderdagmid dag bezocht hij Zaan dam. Hij bcwonderdt het standbeeld van de Czaar en richtte zijn schreden ook naar hei Czaar Peterhuisje waar hij opkeek naai het schilderij van zijl. grote voorvader. De Britse regering geeft in haar ver slag bij de militaire begroting te kennen dat een langdurige voortzetting van de koude oorlog thans waarschijnlijker is dan het uitbreken van een grote oorlog. De Britse regering zal het als een ver dedigingsmaatregel van groot belang be schouwen, dat de gevechtskracht van de Britse strijdkrachten op het vasteland van Europa wordt gehandhaafd, maar het be langrijkste afschrikwekkende middel blijft de atoombom en de bekwaamheid van de Amerikaanse luchtmacht haar te gebrui ken, aldus het verslag. Er zal een tijd komen, aldus het begro- tingsverslag, dat de bemande vliegtuigen zullen worden vervangen door draadloos bestuurde wapens. Het is echter nog niet te zeggen wanneer dat zal gebeuren en daarom moet rekening worden gehouden met de afweer van vijandelijke bommen werpers die op grote hoogte vliegen met snelheden dicht bij die van het geluid. Er is behoefte aan een geschikt jacht vliegtuig, dat aanzienlijk snelle' is dan het geluid. „Er zijn in deze richting goede vorderingen gemaakt", aldus het verslag, „en wij mogen verwachten, dat binnen het jaar een proefvliegtuig de lucht in zal gaan". LONDEN (Reuter) Engeland begroot zijn militaire uitgaven voor het jaar 1954- 19.55 op 1.639.909.000 ponden, zo is offi cieel meegedeeld. Dit is ruim drie mil- lioen ponden meer dan voor het vooraf gaande belastingjaar. De sterkte van de strijdkrachten zal met 11.000 man wor den verminderd tot 844.300. De regering deelt verder mede, dat er atoomwapens in productie zijn in Groot- Brittan nië en dat de verstrekking aan de strijdkrachten reeds is begonnen. Het KNMI deelt mede: De strijd tussen de koude lucht boven Noord- en Oost-Europa en de zachtere lucht van de Oceaan wordt wederom bo ven onze omgeving uitgevochten. Daar mede samenhangend zijn de vooruitzichten omtrent het temperatuursverloop in ons land onzeker. Wel wint de zachtere Oceaanlucht enig terrein, maar de kans is groot dat later de koudere lucht weer in Westeliike richting terugvloeit. Vanmorgen kwamen opnieuw grote te genstellingen in het weer voor. In het Noorden en midden van ons land. lag een dik pak sneeuw, maar in het uiterste Zuid westen viel 4 mm. regen. Gelijktijdig meldden vanmorgen Groningen 3 graden vorst en Vlissingen 2 graden' dooi. De hoogste temperaturen in West-Europa komen in West-Frankrijk voor waar de thermometer 3 tot 10 graden boven nul staat. In Duitsland vriest het echter om streeks 10 graden. Uit Scandinavië en Po len wordt 20 tot 25 graden vorst gemeld. Op de Oceaan is de depressie activiteit tijdelijk afgenomen. Tussen IJsland en Groenland ligt een oude depressiekern, die langzaam opvult. Halverwege Ierland en New Foundland ontwikkelt zich een nieu we depressie, die in Oostelijke richting koerst. Boven Scandinavië blijft de lucht druk hoog. (van hedenochtend 7 uur) M c M 2d w S H' weers- toestand TJ~ O -O 5g l'emp 7 uur Sc Sh Z.E Helsinki onbewolkt NW 3 ■19 0 Oslo geheel bew. ONO 5 -8 2 Stockholm sneeuw O 1 ■10 0,1 Kopenhagen zwaar bew. OZO 12 -5 0 Londen regen ZZO 2 6 11 Amsterdam sneeuw ZZO 8 0 7 Brussel geheel bew Z 8 1 3 Parijs geheel bew. ZZO 3 1 1 Bordeaux regen ZW 6 3 0,4 Grenoble onbewolkt windstil -3 0 Nice zwaar bew. NW 5 6 0 Berlijn half bew. OZO 6 -11 0 Frankfort nevel OZO 5 -3 0 Warschau licht bew. ONO 2 19 0 München nevel NO 3 -5 0 Zurich nevel NO 2 -2 0 Genève nevel windstil -3 0 Locarno geheel bew. W 2 4 0 Wenen nevel windstil -8 0 Innsbruck geheel bew. windstil -3 0 Rome zwaar bew. NO 5 -2 0 Neerslag laatste 24 uur WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met tijdelijk enige regen of sneeuw. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. In het Zuid-Westen van het land lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. In het Noord-Oosten over het algemeen lichte vorst 20 Februari Zon op 7.47 uur. onder 18.02 uur. Maan op 21.28 uur. onder 8.10 uur. Maanstanden 26 Febr. 0.29 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuïden Vrijdag 19 Februari Hoog water: 4.57 en 17.04 uur. Laag water: 0.36 en 12.56 uur. Zaterdag 20 Februari Hoog water: 5.27 en 17.34 uur. Laag water: 1.09 en 13.27 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1