Afweer is zwak tegen erfvijand en versnipperd Huiduitslag BRYLCREEM Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden DÉBRALI1ME Felle brand in Haarlemmermeer verwoestte boerderij De les van de rampnacht Waterschappen kunnen de strijd tegen het water niet meer baas Beeldhouwwerken in en een film over Amsterdam ^Hoe is het ontstaan?^ DAMPO GENEEST 3 Militairen worden ingeënt tegen pokken Deense kinderen schreven opstellen over ons land Gevaarlijke diefstal Goederen onttrokken aan failliete boedel? Brandstichter op heterdaad betrapt Ir. H. J. van Helden adviseur van de Wereldbank Kort geding over melk- sanering te Sassenheim de haarcrème die betere haarverzorging mogelijk maakt! OMDAT Brylcreem waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem het haar natuurlijk-zacht en glanzend maakt. OMDAT Brylcreem niet plakkerig, niet vettig is en daardoor smetteloze haar verzorging waarborgt. Dit woord: JEEP Structuurplan voor Utrecht Veestapel kwam in vlammen om knaapje op nippertje gered verkoudheden Kerkelijk Nieuws Tweede nieuwe jaarbeurs hal aan de Croeselaan in Utrecht „Coöperatief huisvrouwen- contact" ingesteld Jury Keukenhof prijzen voor beeldhouwkunst Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 20 Februarij 1854 VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 De heer H. D. Louwes hoofdbestuurslid van het Koninklijk Nederlands Land- bouw-comité, heeft voor de zender Hilver sum I gesproken over het- onderwerp „wa terschappen, wat nu?". Zeer veel waterschappen leven volgens hem onder zeer zware financiële zorgen en met zeer beperkte mogelijkheden. Zij konden eenvoudig hun dijken niet goed onderhouden, nu dat door drie oorzaken hun taak veel zwaarder is geworden. Daar is allereerst de toegenomen last van het onderhoud van wegen en bruggen, mede door de uitbreiding van het verkeer. De uitkeringen uit het wegenfonds zijn vol gens spreker schraal of ontbreken geheel. De gevolgen zijn duidelijk: van de toch reeds met zoveel moeite en pijn verki-egen „omslagen" van grondeigenaars of pach ters moet een onverantwoord groot deel gaan naar het wegenonderhoud terwijl de dijken zwak blijken. Klimaat veranderd De tweede oorzaak is dat onze bodem daalt en de zee rijst. Onder bouwgrond en dijken zit vaak veen, dit wordt nog steeds samengedrukt. Daardoor zakt de grond. De zee rijst door een uiterst geringe, maar onhoudbaar voortgaande klimaatverande ring, die de temperatuur doet stijgen en gletchers en poolijs doet afsmelten. Nu dat smelt en minder drukt gaat „de aarde aan de Noordpool omhoog, het water uit en wij er onder". Niemand weet volgens spre ker precies hoe snel dit gaat en waar het einde zal zijn. Misschien groeien er over zoveel duizend jaar palmen in Arnhem of golft de zee er. De verzilting Tenslotte komt het zout steeds verder landinwaarts. Het bedreigt reeds onze tuinbouwstreken. Ook de Rijn voert steeds meer zoutafvallen van fabrieken, mijnen en steden aan zijn oevers aan. Het zoute water is voor ons volk vijand nummer één en de waterschappen staan in de in we zen door hen niet meer te houden front linie. Volk en regering hebben hier een toe stand laten bestaan die ongeveer dezelfde is als wanneer men zijn grenzen laat ver dedigen doqr de gemeentepolitie der grens gemeenten. Tegen buitenlandse legers heb ben wij een leger onder een leiding, tegen over onze allergevaarlijkste vijand van buiten met een sterke vijfde colonne van binnen de Noordzee en de zeearmen en getijrivieren hebben wij een versnip perd systeem van tegenweer met een cen trale leiding en een dito toezicht, die zeer onvoldoende werken. De Noordkust van Groningen, ongeveer 50 km lang, wordt beschermd door circa elf waterschappen en enige duizenden hectaren land moeten de kosten dragen voor tienduizenden. Door aanneming van de wet op de im- munisatie van militairen is het mogelijk geworden militairen binnenkort te vacci neren tegen pokken. Het uitbreken van de alastrim in Den Haag heeft er waarschijn lijk toe bijgedragen dat de maatregelen, die getroffen zijn om het gehele leger in te enten, worden bespoedigd. De kans op hersenvliesontsteking bij inënting wordt van medische zijde gering geacht. De legerautoriteiten hebben de verant woordelijkheid voor eventuele co'nsequen- ties aanvaard. Het blijft mogelijk voor militairen op ethische of medische gronden bezwaar te maken tegen de immunisatie. Minister Staf, geadviseerd door een groep deskun digen, had al opdracht gegeven de dienst plichtigen van de lichting 1954-1 uit Den Haag en omgeving in te enten. Van de pas opgekomen recruten weigerden er 25, die in afwachting van hun verschijning voor een speciale commissie naar een kazerne in Amersfoort zullen worden overgebracht. Men is op het ogenblik druk bezig met het opleiden van vaccinatieteams. Voor het einde van dit jaar hoopt men met de inënting van het leger klaar te zijn. ADVERTENTIE vergalt. Uw leven. Gij zult j verbaasd zijn over de snelle -= p^en afdoende werking van het - beroemde huidgeneesmiddel VRIJDAG 19 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Colombe", Haagse Comedie, 8 uur. Concertgebouw: Noordh. Ph. Orkest, 8 uur. Minerva: „I Confess", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „A. C. en dr. Jekyll mr. Hyde", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fabiam Boem bij de luchtmacht", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „The greatest show on earth", alle leeft., 8 uur. Luxor: „Melba", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Schattige vrouwtjes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Stormduivels", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 20 FEBRUARI Concertgebouw: Zevende nationale mu ziekfestival van De Melodisten, 8 uur. Mi nerva: „Op de planken", alle leeft., 2.30 uur. „I Confess", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „A. en C. en dr. Jekyll mr. Hyde", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Vrouwen zonder eer", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Ilals: „Fabiam Boem bij de luchtmacht", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The greatest shöw on earth", alle leeft., 2 en 8 uur. Luxor: „Melba", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Schattige vrouwtjes", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Stormduivels", alle leeft., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 }»ar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De oude stelregel: „Wie 't water deert, die 't water keert" moet een andere uit leg krijgen. Daarom moet er volgens de heer Louwes een andere verhouding ko men tussen overheid en waterschappen: gedeelde verantwooi-delijkheid en gedeelde kosten. De ramp van 1 Februari 1953 bewees het ten duidelijkste, wij moeten pompen of verdrinken. Dat betekent dat allen de schouders onder het werk van de strijd tegen de Noordzee moeten zetten. Deze strijd moet behalve verdedigend ook aan vallend worden. De Nederlandse gezant in Denemarken, de heer G. P. Luden heeft Donderdag in het stadhuis van Kopenhagen, ter gelegen heid van de prijsuitreiking van een na het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard in Mei 1953 door het Nederland se gezantschap te Kopenhagen uitgeschre ven opstelwedstrijd, honderd Deense kin deren toegesproken. De opstellen gingen over de Nederlandse schilderkunst, de Benelux, de Nederlandse kaas, de bloem bollen, het Nederlandse Koningshuis enzo voorts. Drie kinderen, twee meisjes en een jongen, hebben een verblijf van veertien dagen in Nederland gewonnen. Ruim twin tig kinderen kregen andere prijzen. Twee Arnhemse kooplieden hebben voor het Arnhemse hof terecht gestaan. Zij wa ren door de Zutphense rechtbank wegens het opgraven van aardleidingen van hoog spanningsmasten veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Zij hadden 500 kg koper draad weggenomen. De procureur-generaal eiste anderhalf jaar gevangenisstraf. Een deskundige ver klaarde dat door het wegnemen van deze leidingen voor 10.000.aan directe schade is toegebracht. De gevolgen hadden bij blikseminslag zeer ernstig kunnen zijn. Schakelinstallaties en transformatoren zouden dan vernield zijn. Enige weken geleden is de fa. C. A. van S., sigarenfabrikanten te Veenendaal, in staat van faillissement gesteld. Thans zijn door de politie de twee fabri kanten J. en B. van S. en een zwager, P. K., in arrest gesteld. Zij worden ver dacht van het onttrekken van goederen (tabak en sigaren) aan de failliete boedel. Zij zijn voor de officier van justitie te Arnhem geleid. De Tielse politie heeft de 23-jarige J. K. gearresteerd, die bekend heeft twee keer brand in fabrieken te hebben gesticht. Dinsdagavond probeerde hij in een schuur, waarin duizenden fruitkisten waren opge slagen, brand te stichten. Deze brand werd zeer snel door de politie geblust. K. ver keerde echter in de mening, dat het vuur uit zich zelf was uitgegaan en daarom her haalde hij de volgende nacht de poging. De politie was echter waakzaam en betrapte de brandstichter op heterdaad. Tijdens zijn verhoor bekende hij, ook twee keer brand in een metaalwarenfabriek te Tiel te hebben gesticht. De directeur van Openbare Werken der gemeente Groningen, ir. H. J. van Helden, is met .ingang van 1 Mei benoemd bij de Wereldbank te Washington. Ir. Van Helden zal advies uitbrengen over aanvragen om financiële steun van de Wereldbank voor projecten als kanalen, bruggen, wegen en havens. Ir. Van Helden is achtereenvolgens werkzaam geweest aan het Waterloopkun dig Laboratorium te Delft, bij de Zuider zeewerken, bij gemeentewerken te Dor drecht en als adjunct-directeur van Pu blieke Werken te Hilversum. In 1947 werd hij benoemd tot directeur van Openbare Werken in Groningen. De president van de rechtbank te 's Gra- venhage heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat de melkhandelaren uit Sassen heim aanhangig hadden gemaakt teneinde een hunner collega's, de melkhandelaar D., te dwingen zich aan het door hen opge maakte en ook door D. getekende melk- saneringscontract te houden. De president achtte geen reden aanwezig om in kort geding de gevraagde voorzie ning toe te wijzen of te treffen. Hij baseer de dit vonnis op een drietal overwegingen, namelijk dat de melkhandelaar D. zich reeds anderhalf jaar niet aan het contract heeft gestoord, dat op hem nimmer enige druk is uitgeoefend en dat de overeenkomst in strijd is met de goede orde en de open bare zeden. De president stelde zich op het stand punt, dat in deze zaak de minister of de gewone rechter moet beslissen. De CCD heeft intussen een onderzoek naar de saneringsovereenkomst in Sassen heim ingesteld. In Sassenheim was sprake van een zoge naamde wilde sanering, hetgeen wil zeg gen, dat hierop geen sanctie was verkregen van het Bedrijfschap voor Zuivel. Dit be drijfschap geeft alleen sanctie, wanneer aan bepaalde voorwaarden, onder meer dat na de sanering in iedere wijk rog ten min ste drie slijters werkzaam zijn, is voldaan. De mel'khandieiaar D.. die niet uit vrije wil zou hebban getekend, heeft zich niet aan de overeenkomst gehouden, waarna de an dere melkhandelaren het kort geding aan hangig hadden gemaakt. De Amsterdamse gemeenteraad heeft besloten voor het eind Juni te houden in ternationale PEN-Congres een subsidie van 10.000 te verlenen. Op grond van het grote succes van de openlucht-expositie van beeldhouwwerken op het Frederiks- plein in 1951, georganiseerd door een R.K. studentenvereniging, zullen B. en W. in 1954 een dergelijke tentoonstelling laten inrichten, die van eind Mei tot eind Augus tus vrij toegankelijk voor het publiek zal zijn. De beeldhouwwerken worden in de avonduren verlicht. De raad heeft hiervoor een crediet van 20.730 beschikbaar ge steld. De voordracht tot het laten vervaardi gen van een documentaire film over Am sterdam en hiervoor 37.500.te voteren werd door de raad zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Aan zes cineasten zal nu opdracht worden verleend tot het ma ken van een ontwerp-scenario met begro ting. Een jury, bestaande uit leden van de Amsterdamse Kunstraad en enkele film deskundigen, zal het beste ontwerp, even tueel de twee beste ontwerpen, tot een draaiboek doen uitwerken door de inzen der. „Door het zeer eigen karakter van Amsterdam zal het ongetwijfeld mogelijk zijn een belangrijke film van de stad in al haar aspecten tot stand te brengen, die van groot nut zal zijn zowel voor de voor lichting als voor de historie", zo schrijven B. en W. in hun voorstel. ADVERTENTIE Massage met BRYLCREEM bestrijdt roosvorming maakt droog haar weer vitaal County Perfumery Co. Ltd., Slanmore, England bnp. Jacq. Mot Jr., AmiUrdam De bevrijding in 1945 bracht ons met vele andere zaken het woord j?ep als benaming van een bepaald type kleine legerauto. Het is nu een internationale benaming van dit vervoermiddel ge worden, maar zeer velen kennen blijk baar reeds de oorsprong van het woord niet meer. Jeep is een letterwoord. Het voertuig heette aanvankelijk: car for general purposes: auto voor algemene doeleinden. Afgekort: G.P, uitgespro ken: dzjie pie. Dzjie pie groeide aaneen tot dzjiepie en dit werd verkort tot ^dzjiep, geschreven: jeep. Zes weken na de grenswijziging heeft de Utrechtse gemeenteraad het structuur plan voor de gemeente Utrecht zonder hoofdelijke stemming in beginsel vastge steld. Voor de uitvoering van het plan zul len doorbraken in de binnenstad nodig zijn, maar B. cn W. verklaarden dat zij de monumenten zullen ontzien. Ook zal gelet worden op een goede sociologische struc tuur van groot-Utrecht. Striemende sneeuwvlagen, witte rook wolken en de lucht van brandende dieren lijken werden gisteravond door de winter- wind meegevoerd, nadat brand was uitge broken in de boerderij van de heer J. de Rijk aan de IJweg nabij de Kruisweg te Hoofddorp. Omstreeks half tien ontdekten langs fietsende voorbijgangers een verdacht lichtschijnsel in de aan de woning gren zende houten schuur. Onmiddellijk waar schuwden zij de bewoners, doch aan blus sen viel al niet meer te denken. Het vuur vond gretig voedsel in het aanwezige stro en het droge hout en breidde zich snel uit. In minder dan geen tijd stond ook het bepleisterde houten woonhuis in brand, maar de ouders slaagden erin hun zoontje van vier jaar uit de slaapkamer te redden. Onder leiding van de heer S. J. Buré, commandant van de brandweer, werd het vuur bestreden door de spuiten uit Hoofd dorp en Zwanenburg. Grote moeilijkheden ondervond men tengevolge van de vorst, daar alle sloten in de omgeving van de boerderij tot op de bodem toe waren be vroren. Wel gelukte het de bewoners het meeste huisraad uit de vuurzee te redden. De schade is zeer groot. Niet alleen brandde het gehele complex tot de grond toe af, maar ook de veestapel, bestaande uit vier koeien, een zeug met tien biggen en veer tig kippen, kwam in de vlammen om, ter wijl alle landbouwwerktuigen verloren gingen. Het vee was niet verzekerd, de boerderij en de inventaris slechts gedeeltelijk. De oorzaak kon nog niet worden vastge steld. De sneeuwlaag belemmert het on derzoek. TONEEL EN DANS Vrijdag 19 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Reprise van „Colombe" van Jean Anouilh door de Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur met Heieen Pimen- tel in de titelrol. Verder: Fie Carelsen, Jan Retèl. Luc Lutz, Johan Valk, Theo Frenkel, Gerard Hartkamp en anderen. Zaterdag 20 Februari, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Ten bate van Maatschappelijke zorg voor Zieken speelt het Vrije Toneel onder regie van de zelf een hoofdrol vertolkende Bob de Lange het blijspel „Escapade" van Roger MacDougall met Sara Heyblom, Wim van den Brink, Ton van Duinhoven en anderen. Zondag 21 Februari Stadsschouwburg, 14 uur: Op de vijftiende bijeenkomst van „Geloof en Wetenschap" speelt het Vrije Toneel het blijspel „Graag of niet" (Hob- son's Choice) van Harold Brighouse in de vertaling van Antoinette Westerling en onder regie van Bob de Lange. Zondag 21 Februari, Concertgebouw, 14.30 uur: Kindermalinée. Ten tonele worden gevoerd: „Nieuwe avonturen van Panda" de held uit de bekende jeugdstrip van Marten Toonder, die men dagelijks in ons blad kan aantreffen. Zondag 21 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Vrije Toneel geeft een volks voorstelling van „Graag of niet" van Harold Brighouse met in de voornaamste rollen: Nell Koppen, Henny Orri, Ann Hasekamp, Ton van Duinhoven, Wim van den Brink. Eric van Ingen en de regisseur Bob de Lange. Maandag 22 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Abonnementsvoorstelling van „Anasta- sia" van Marcelle Maurette in de bewer king van Guy Bolton, vertaald en geregis seerd door Jan Teulings het afscheids- stuk van Rika Hopper, waaraan verder Caro van Eyck, Johan Schmitz, Lo van Hensbergen, Robert Sobels, John Soer en anderen meewerken. Dinsdag 23 Februari, Remonstrantse kerk, 20 uur: Eerste van drie opvoeringen van het kerkspel „Droom der gevangenen" (A Sleep of Prisoners) van Christopher Fry in de vertaling van Bert Voeten. Herha lingen op 24 en 25 Februari. Dinsdag 23 Februari, N.P.B., Heemstede, 20 uur: Voor de Doopsgezinde Kring (gebouw Postlaan) draagt Tob de Bordes „Concier- gerie" van Marianne Philips en sprookjes van Godfried Bomans en Hans Christiaan Andersen voor. Dinsdag 23 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: .Het Rotterdams Toneel geeft een reprise van „Muizen cn mensen" van John Steinbeck, met Fientjc Berghegge, Ko van Dijk. de regisseur Max Croiset en anderen. Des middags om 14 uur: hetzelfde stuk voor de Vereniging van Huisvrouwen. MUZIEK Vrijdag 19 Februari. Concertgeobuw, 20 uur: Zevende V-concert van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey met solistische mede werking van Nadia Koutzen, viool. Men- delssohn-programma: ouverture „Een Mid- zomernachtdroom", het Vioolconcert en de Vierde of Italiaanse Symphonic. Zaterdag 20 Februari. Stadsschouwburg, 13.45 uur: Uitvoering door leerlingen van de Muziekschool van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst (directeur J. P. Vincent). Zaterdag 20 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Zevende nationale muziekfestival van Haarlems Theatercentrum „De Melodis ten". Optreden van amusementsorkesten, dansorkesten, ensembles, vocale cn in strumentale solisten. Na afloop uitreiking der prijzen. Maandag 22 Februari, Grote Markt, 15.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters be speelt het carillon van de Grote Kerk. Eveneens op Vrijdag 26 Februari van 11.30 tot 12.30 uur. Woensdag 24 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Concert op het orgel van Cavaillé Coll door de vermaarde Franse organist Pierre Labric, die werken van Baeh, Daquin, Schumann, Widor, Messiaen en de Saint Martin ten gehore brengt. Woensdag 24 Februari. Minerva Theater. 20.15 uur: Voor de Heemsteedse Kunst kring concerteert het Engelse pianoduo Bartlett en Robertson. Uitgevoerd worden Variaties op een thema van Schumann en drie Hongaarse dansen van Brahms, be nevens werken van Schubert, Mozart, Ravel. Milhaud en Henkemans. Woensdag 24 Februari. Frans Halsmuseum, 20 uur: Eerste van drie pianorecitals met toelichting door Johan Patist voor de Volksuniversiteit. Behandeld worden: rondo en sonatine bij de componisten Cou- perin, Mozart, Hummel, Beethoven, Bar- tok, Pijper en Ravel. Donderdag 25 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Concert door de liedertafel Haarlems Zanggenot onder leiding van P. J. Pot- gieser met medewerking van de Harmonie Crescendo onder directie van de heer Bijster en het kinderkoor St. Caecilia on der leiding van G. de Barbanson. Vrijdag 26 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Recital door de meesterpianist Wilhelm Kempff. die onder meer ten gehore brengt: de derde Engelse suite van Bach, de So nate in Bes van Beethoven, vier Balladen van Brahms en Prélude, koraal en fuga van César Franck. DIVERSEN Zaterdag 20 Februari, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de Franse film „Vrouwen zonder eer" met Simone Sig- noret en Bernard Blier. Zondag 21 Fe bruari 11 uur: vierde herhaling van de Italiaanse operafilm „La Traviata" naar het gelijknamige werk van Verdi. Zondag 21 Februari, Rembrandt Theater, 11 uur: Dr A. F. J. Portielje spreekt bij films van II. C. Verkruysen over apen, zoals de mensachtige apen. de orang-oetan, de gorilla en de chimpansé. Maandag 22 Februari, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: Bijeenkomst van het N.P.G. ter her denking van de geboortedag van wijlen Lord Baden Powell. Opvoering van het toneelstuk „Madeion". Des middags om 17 uur wordt het kabouterstukje „De familie Kobolt" vertoond. Maandag 22 Februari, Boekenroode, 20 uur: Voor de vereniging Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld spreekt de Haagse bioloog dr. J. M. Lodewijks over „Merkwaardige dieren in Australië". Dinsdag 23 Februari, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: De toneelvereniging „Vriendschap zij ons doel" speelt onder leiding van Theo Dammiaans het spel „Op Hoop van Zegen" van Heijermans voor de Algemene bond van Ouden van Dagen. Idem op 24 Februari. Dinsdag 23 Februari, Concertgebouw, 20 uur: 1 Jeugdorganisaties en culturele veren igin-1 gen in Oude Tonge bieden de Haarlemse bevolking een gevarieerd programma aan als dank voor de ondervonden hulp- j verlening. Dinsdag 23 Februari, Kloppersingelkerk, 20 uur: Ds. B. Richters, directeur van het Gereformeerde Zendingscentrum te Baam, vertoont zijn zelfvervaardigde films „Kleu renspel der tropen" en „Frontlinie-Oost". Woensdag 24 Februari, Treslong, Hillegom, 20 uur: Vastenavondfeest van de R.K. Mid denstandsvereniging met medewerking van de carnavalsvereniging „Klaank en zaank" uit Maastricht, met muziek, dansen en sketches. Woensdag 24 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep De Verenigde Spe lers vertoont onder regie van Ton van Otterloo het bekende stuk „De Spook trein" van Arnold Ridley. Donderdag 25 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Donateursuitvoering door de ka tholieke gemengde toneelvereniging „St. Genesius" van „De Zondaar" van mr. J. H. Penning onder regie van de heer J. H. W. Kraay. Vrijdag 26 Februari, Brinkmann, 20.15 uur: De heert Gerrit Borgers spreekt over de in 1928 gestorven Vlaamse dichter Paul van Ostayen voor de Haarlemse Kunst gemeenschap. Vrijdag 26 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „De Spaarnespatters" van de H.H.V. geeft een opvoering van het Engelse blijspel „Het witte schaap van de familie" van L. du Garde Peach en „Ian" Hay onder regie van Willem van der Veer. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Als onderdeel van het In- terseholaire Jeugdtournooi 1954 worden tekeningen, handwerken, producten van handenarbeid en foto's van scholieren ten toongesteld. Opening op 20 Februari te 15 uur door wethouder D. J. A. Geluk. Waaggebouw: Tentoonstelling van werk van de illustrator Jan Wiegman ter gelegen heid van diens zeventigste verjaardag in de sociëteitszaal van „Kunst Zij Ons Doel". Iedere werkdag geopend van 1016 en des Zondags van 13.3016 uur. Huis met de kogel: Tentoonstelling van wer ken van H. F. Boot uit de laatste tijd Dagelijks (behalve Zondag) geopend van 1018 uur, tot 7 Maart. Teylers Museum: Etsen, gravuren en teke ningen van Jacques Callot (15921635), Tot 31 Maart. Het museum is in de winter maanden dagelijks geopend van 11-15 uur. behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tekeningen en schil derijen van Theodoor Heynen, Eugène Winter, Arie Veldhoen en Charles Dek ker, dagelijk geopend van 1017 uur behalve op Zondag en Maandagmorgen. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks geo pend van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichitgen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zon dagen alleen van 1417 uur. Kunsthandel Bier: Derde expositie van Azia tische kunst, onder meer antieke graf figuren. Op werkdagen geopend (Groot Heiligland). VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 22 Februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: eerste van drie voordrachten in samenwerking met de Kennemer Kring door prof. dr. H. J. M. Oldewelt over „Het autobiographische element in de wijs begeerte". Donderdag 25 Februari, Minerva theater: eerste van drie voordrachten met kleu rendia's door de heer H. van der Leeuw over „Spanje en Portugal". De karakter eigenschappen van het Spaanse volk, zeden en gewoonten. (Afdeling Heemstede). De pianist Wilhelm Kempff behorend tot de generatie der groten, als Backhaus, Gieseking, Haskil en Casadesus geeft op Vrijdag 26 Februari een recital in Haar lems Concertgebouw. Dit is de eerste keer, dat hij optreedt in ons land, waar hij reeds een grote vermaardheid geniet door zijn veel verkochte gramofoonplaten. ADVERTENTIE bij Vader, Moeder en Kind Ned. Herv. kerk Beroepen te Brakel (toez.) C. J. P. Lam, cand. te Hilversum. Aangenomen naar Aruba, Piedra Plat en San Nicolas, (bij de Prot. gem.), W. Kraayenhof, cand. te Amsterdam; naar Ureterp-Siegerswoude: I. Strikwerda, vi caris, aldaar. Bedankt voor Harderwijk (toez.) Joh. Vermelius tc Bodegraven. Beroepen te Werkendam W. v. Herpen, cand. te Rotterdam. Evang. Lutherse kerk Drietal te Zaandam: F. J. B. v. d. Chijs te Zutphen, P. Estié, prop. te Bussum en P. C. Roodenburg te Breda. Reeds dit najaar in gebruik De raad van beheer van de Utrechtse Jaarbeurs heeft zijn fiat gegeven voor de bouw van een tweede nieuwe hal op het terrein aan de Croeselaan. Op de plannen is goedkeuring verkregen van Rijk en ge meente. De nieuwe hal, die reeds met de Najaars- beurs 1954 in gebruik komt, wordt 124 X 56 meter groot en beslaat een oppervlakte van ongeveer 7000 m2, dat wil zeggen bijna de helft van de Bernhardhal die in 1953 gereed kwam. Zij vergt een investering van ongeveer twee millioen gulden. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds begonnen. Gelijktijdig met dat project begint men volgens het plan-Oud aan een definitief administratiegebouw van de Jaarbeurs. Het parterregedeelte van dit adminis tratiegebouw zal uit een winkelgalerij, be staan. De tijdelijke paviljoens op het Vre- denburg komen te vervallen. De vaste ge bouwen zullen dan met de 2000 m2. ruimte van deze paviljoens worden uitgebried. Zo mogelijk zullen ook de projecten aan het Vredenburg nog dit jaar, maar in elk geval begin 1955, tot stand komen. Het ligt in de bedoeling de jaarbeurscomplexen op het Croeselaanterrein in de toekomst nog ver der uit te breiden. In Utrecht is Donderdag het „coöperatief huisvrouwencontact" geïnstalleerd. Deze commissie bestaat uit vijf afgevaardigden van vrouwenorganisaties, drie gediplomeer de deskundigen op het gebied van voeding en wasbehandeling, enige huisvrouwen en het hoofd van, de afdeling huishoudelijke voorlichting van Nederlandse verbruiks coöperaties. De commissie zal de leiding van de ver bruikscoöperaties op de hoogte houden van de wensen, verlangens en ervaringen op huishoudelijk terrein van de honderddui zenden huisvrouwen, die van de coöpera tieve beweging deel uitmaken. De jury voor de Keukenhof prijzen voor beeldhouwkunst is samengesteld en bestaat uit de heren M. Andriéssen, F. Carasso, P. Giégoire, W. L. Reyers, L. H. Sondaar, jhr. W. J. H. B. Sandberg, K. W. Schuurman, T. M. H. van Waveren, R. F,. Penning, H. L. Swart (secretaris) en P. d'Hont (plaats vervangend lid). ROTTERDAM. Alhier is vernomen, dat tijdens het zware stormweder van 18 dezer een buitengewoon hooge vloed is ontstaan, waardoor op het Beyerlandsche eiland de Noordpolder, de Oostpolder en de Molenpolder nabij Goudswaard geheel zijn volgeloopen. De oude Koorndijk ver keerde in het grootste gevaar. Door ijverig kisten heeft men de dijk versterkt, zoodat eene overstrooming van den Eendragts- polder kon worden vermeden, welke ia zijne gevolgen niet te berekenen zoude zijn geweest. Te Zierikzee heeft het hooge water eene doorbraak op de Nieuwe Haven ten ge volge gehad. Het water ondermijnde "de stoep eener woning en stroomde onder het huis door naar het lager gelegen ge deelte der stad. dat geheel geïnundeerd werd. Bij zijn doortogt heeft de water massa op de Nieuwe Haven een put van vijftig ellen in het vierkant doen ontstaan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5