Padvindsters hielden vanmorgen vlaggeparade in Stadsdoelenhof A. Langejan binnenkort negentig Kort en bondig Werkgeversverbonden wijzen aparte wettelijke regeling af Denkdagviering Heemstede Het cadeaustelsel Amsterdamse Beurs 7 „Nut en Genoegen1' bracht opvoering van „Maaike" Jubileum dr. Gh. de Beus Metaaldieven door politierechter verooYdeeld Een pionier van socialistische beweging Haarlemmer ging als een wildeman te keer Mutaties bij „Theater" Bram Mendes 70 jaar Scheepvaart Burgerlijke Stand MAANDAG 22 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vandaag: is het de geboortedag1 van lady Baden Powell, de echtgenote van wijlen de Chief-scoul, die op dezelfde dag jarig zou zijn geweest. Padvindsters in de gehele wereld komen vandaag bijeen om geza menlijk de belofte te vernieuwen en geza menlijk de vlaggenparade te houden. Men kan deze Denkdag voor de padvindsters beschouwen als wat St. Jorisdag op 23 April voor de jongens betekent. Dit is er de reden van dat men kabouters, padvind sters en pioniersters vandaag in de uni form kan zien lopen. Vanmorgen om half acht werden in Haarlem en in Bloemendaai vlaggenpa- rades gehouden. In Bloemendaai geschied de dit door de Harlu- en Capreragroep in samenwerking met de meisjes van de Ka tholieke Nederlandse Gidsenbeweging in het Bloemendaalse bos. De leden van het Nederlandse Padvindsters Gilde kwamen op het terrein van „De Doelen" (de Haar lemse Stadsdoelen) bijeen. Mevrouw W. M. van der Vlerk-Fens, gewestelijk commis- saresse voor Noordholland, sprak de bijna twee honderd meisjes toe. nadat de We reldvlag was gehesen en gezamenlijk het nieuwe internationale padvindsterslied was gezongen en de padvindsterswet was opgezegd. Mevrouw Van der Vlerk zei: „We willen vandaag denkem aan alle padvindsters over de gehele wereld. We offeren onze denk- dagstuiver om padvindsters te helpen in landen waar zij het heel moeilijk hebben. We willen dankbaar zijn, dat Baden Powell de padvindersbeweging begonnen is en dat wij daaraan mee mogen doen. Na er verder op gewezen te hebben, dat het niet alleen neerkomt op het uitspreken en schrijven van mooie woorden, maar dat het om dé daad gaat vroeg zij de meisjes de padvrindsterbelofte werkelijk na te ko men en actief mee te werken als een klei ne schakel in de grote ketting van de pad- vindstersbeweging. Met het gezamenlijk zingen van „Ik koos als weg door het leven" werd de plechtige bijeenkomst besloten, die ook werd bijge woond door de beide districtscommissares- sen van Haarlem, mevrouw J. N. A. van Ditmarsch-Jacomatti en mevrouw E. Vail- lant-Van Beresteyn. Middag- en avondbijeenkomsfcen In 't gebouw St. Bavo aan de Smedestraat worden vandaag nog door padvindsters stukjes voor het voetlicht gebracht. Van vijf tot zes uur komen er de kabouters te zamen en vanavond om halfacht de oudere meisjes. Bovendien heeft de radio-rubriek „Hoort, zegt het voort" van N.P.V. en N.P.G. vandaag dubbele zendtijd gekre gen. In het programma, dat van half zes tot zes uur in de uitzending over Hilver sum I wordt uitgezonden, zal mevrouw J. van Nispen-Van Wely uit Heemstede spre ken. Zij is presidente van het Nederland- Will, van der Berg, een auteur die, onder een tiental pseudoniemen, aan de lopende band toneelstukken vervaardigt, heeft als Rosita Peters een drama van de zee gepro duceerd, vol ouderwetse romantiek. Goed en kwaad werden hier in schrille kleuren tegen elkaar afgewogen, waarbij het toeval een onwaarschijnlijk gróte rol speelt. De schrijver is voor geen enkel beproefd effect teruggeschrokken om zijn drama zo be wogen en sentimenteel mogelijk te maken. Aldus speelt „Maaike" zich af in een kleine vissersplaats, waar schipper Garm Paap demate gebroken is door het verlies van zijn vrouw en. dochter, dat hij niet al leen stevig aan de drank geraakt, maar door zijn doffe onverschilligheid bovendien een weinig scrupuleuze broer in de ge legenheid stelt hem het vaderlijk erfdeel in de rederij te,ontfutselen. Te meer ómdat zijn zoon Koos zich al spoedig ais de tra ditionele schurk laat kennen, concentreert Garm alle genegenheid op Maaike, een vondeling, die hij met levensgevaar aan de wrede zee heeft ontrukt. Dan wordt op een stormachtige avond een nieuw lid aan het gezin toegevoegd, de eveneens door de schipper geredde Sjoerd Feitsema, die zo waar de zoon van een schatrijke scheeps bouwer bliikt te zijn. Uit dankbaarheid fourneert hij voldoende geld om Garm v/eer aan het hoofd van een kleine vloot te stellen, waarop zich prompt een idyl lische verhouding tussen Sjoerd en Maaike ontwikkelt. Hierdoor wordt de heftige ja loezie van de verdorven Koos opgewekt: uit wraak steekt hij een der nieuwe sche pen in brand, maar komt hierbij zelf in de vlammen om. Deze ramp is het sein tot verzoening tussen de beide broers, waarbij o, gezegend toeval Maaike zowaar de dochter van de eenmaal kwade Leendert blijkt te zijn, zodat Garm al die jaren zijn eigen nicht in huis heeft gehad. De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" heeft haar leden hiervan twee boeiende voorstellingen in hotel „Het Wapen van Heemstede" aangeboden. Voor een niet gering deel zal dit waarschijnlijk te danken zijn geweest aan regisseur Carl Veerhoff, die zijn spelers tot enkele ge slaagde typeringen wist te inspireren. Van hen verdient in de eerste plaats J. Bank te worden genoemd, die het oude vissers mannetje Dries Schelvis in houding en ge baren op een frappante manier tot leven bracht. L. Beek speelde de door het nood lot achtervolgde Garm Paap met een krachtige allure. Mejuffrouw N. v. d. Klas horst vervulde de titelrol op de gewenste, ingetogen wijze. Verder moeten genoemd worden een gevoelig gespeelde grootmoeder van mevrouw J. H. Beek, een sympathieke Sjoerd van H. Booms en de verdorven Koos van W. Koopman. Ter gelegenheid van het ambtsjubileum van dr Ch. de Beus zal er Zondagmiddag 28 Februari een bijeenkomst worden ge houden in de Kerk aan de Ramptaam. Nadat verschillende vertegenwoordigers van Kerkeraad en gemeente daar het woord gevoerd zullen hebben, zullen alle aanwezigen in de gelegenheid gesteld wor den de jubilaris geluk te wensen. Vervolgens wordt er in het Wijkgebouw „Irene" thee geschonken. Gemeenteleden en andere belangstellen den worden dringend verzocht tijdig aan wezig te zijn. se Padvindsters Gilde en in padvindsters- krimgen beter bekend onder haar naam Awanda. Tevens wordt in dit programma de denikdag-viering in Bern en in Adelbo- den (Zwitserland) uitgezonden. Zondag werd de viering van „Denkdag" al voorbereid in de maandelijkse wijdings- dienst van liet NPG en de NPV. In de Ba- kenesserkerk leidde Guido mejuffrouw A. J. Luikinga van de Bloemendaalse Harlu- groep de dienst, waarin zij sprak over „Overwin jezelf" naar een tekst uit de spreuken uit het Oude Testament. Zij zei, dat deze dienst gold om de padvindsters te herinneren aan wat belofte en wet van hen eisten. De 'jaarlijkse feestdag wil niet alleen Denkdag, maar ook dankdag en diendag zijn. Padvindsters en padvinders hadden een grote hoeveelheid fruit meegebracht, die na afloop van de dienst door de leden van het Clenessevendel naar het Zonnehuis werd gebracht, het kindertehuis op de Ha- zepaterslaan. De Haarlemse politierechter behandelde Maandagmorgen twee zaken tegen vier Haarlemmers, die terecht stonden onder verdenking van diefstallen van lood, koper en dergelijke metalen. De 28-jarige landarbeider M. R. zou in Januari van dit jaar tezamen met zijn buurman, de 25-jarige fabrieksarbeider W. R. D. enkele huizen aan de Herensingel, die reeds onbewoonbaar verklaard waren, binnengegaan zijn. Het tweetal vond er lood en had dit, volgens de eigen verkla ringen meegenomen en verkocht voor een waarde van ongeveer tachtig gulden. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste tegen elk van de verdachten een gevangenisstraf voor de tijd van één maand met aftrek van het voor arrest. De politierechter veroordeelde R. en D. conform dc eis. Vervolgens stonden de grondwerkers J. S. en J. v. d. P., beiden 21 jaar oud, terecht, die op Dinsdag 16 Februari aange houden werden, omdat zij van een boerde rij aan de Merwedestraat in Haarlem- Moord 765 kilogram oud ijzer gestolen zou den hebben. Zij verklaarden tegenover de politierechter, dat zij voor dit ijzer bij een opkoper 53 gulden gekregen hadden. Ook deze twee Haarlemmers werden conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van één maand met aftrek va,n het voorarrest. Wanneer de leeftijd van zeventig jaar over het algemeen als die der sterken wordt beschouwd, in welke categorie moet ie mand dan worden ingedeeld, die deze periode reeds met twee decennia mocht overschrijden! In een dergelijke omstan digheid hoopt de heer A. L a n g e j an te Heemstede aanstaande Zondag te verke ren, wanneer hij zijn negentigste verjaar dag heeft gevierd. Geboren op 28 Februari 1864 te Middelburg, werd de jonge Abel na de schooltijd door zijn ouders voor het christelijk onderwijs bestemd, zodat hij te Middelburg de Normaalschool voor onder wijzers bezocht. Na het behalen van zijn acte gevoelde hij zich echter te onafhan kelijk om een voorgeschreven richting uit te gaan, zodat de jonge onderwijzer in 1890 een benoeming bij het openbaar onderwijs te Urk aanvaardde. Op dit kleine eiland heeft hij te midden van deze karakteris tieke bevolking enige prettige jaren door gebracht en hier maakte hij ook de legen darisch strenge winter van '90 mee. In 1894 verlangde de heer Langejan weer naar de meer bewoonde wereld en hij vertrok naar Almelo, waar hij eveneens bij het openbaar onderwijs werd aangesteld. Na vier jaar aanvaardde hij een benoeming als onderwijzer te Enschedé, in welke stad hij dertig jaar aan dezelfde school werk zaam is geweest. Hij kon hier tevens zijn niet geringe activiteit ontplooien, want nadat hij tot de socialistische beginselen was gekomen, begon hij direct energiek aan de oprichting van een afdeling En schedé van de S.D.A.P. Als voorzitter heeft de heer Langejan deze afdeling tot één der socialistische bolwerken van Twente gemaakt. Daarbij stichtte hij ook een coö peratieve verbruiksvereniging en een drankbestrijdersorganisatie van welke laat ste hij ook de toenmalige burgemeester van Enschedé tot het lidmaatschap wist te be wegen. Aan deze magistraat, de heer Edo Bergsma, bewaart de oude pionier nog steeds de beste herinneringen, want of schoon in die dagen wel eens werd getracht aandrang op de burgemeester uit te oefe nen, ten einde hem te bewegen de socia listische strijder moeilijkheden in de weg te leggen, heeft de lieer Bergsma. steeds blijk gegeven eerbied te hebben voor een andere overtuiging, zodat hij zich door niemand bij zijn voorschriften liet beïn vloeden Geen wonder dat de naam Lange jan in deze kringen te Enschedé nog altijd een uitstekende klank geniet en men hier nimmer, verzuimt de oprichter van deze bloeiende afdeling bij verschillende festi viteiten te inviteren. Zo heeft hij zowel het zilveren als het gouden jubileum van deze organisatie meegevierd en men wordt nu in zijn kamer door een fraaie plaquette, die hem. werd aangeboden, nog steeds aan dit vruchtbare initiatief herinnerd. Na zijn pensionnering verhuisde de heer Langejan naar Zwitserland, waar hij ge durende acht jaar zijn liefde voor de na tuur en sportieve inslag heeft kunnen be wijzen. Op bijna zeventigjarige leeftijd be hoorden bergtochten van 's morgens vier tot 's avonds acht uur nog geenszins tot de uitzonderingen en toen hij zich in 1932 te Heemstede vestigde, vond hij in deze om streken voldoende gelegenheid zijn spor tieve levenswijze voort te zetten. Wande lingen in Groenendaal en lange fietstoch ten in 1944. op tachtigjarige leeftijd dus, ondernam hij nog een uitstapje naar Utrecht op een fiets met houten banden hebben zijn lichaam en geest gezond gehouden. Zijn gehoor is de laatste jaren ■iets minder scherp geworden, maar de ogen houden zich uitstekend en de heer Langejan is nog steeds in staat zonder bril te lezen. Niet minder opmerkelijk is het dat hij nimmer verzuimt ziin dag met een intensieve ochtendgymnastiek te be ginnen. Zoals de heer Langejan ons zelf verzekerde, behoort dit alles tot zijn trai- Toen Zaterdagavond een 21-jarige jongeman onder invloed van sterke drank thuiskwam, kreeg hij van zijn ouders te horen, dat er bericht was gekomen, dat hij, te beginnen met Maandag, zijn vrij heidsstraf van tien dagen moest onder gaan. De jongen ontstak hierop in woede, sloeg een ruit in, rende vervolgens naar de buren, waar hij eveneens een ruit in sloeg, bezocht toen het huis van de an dere buurman, waar hij een ketel met water van het vuur nam en door de keu ken slingerde. Ook een fles bier, die op tafel stond, moest het ongelden. Hierna begaf hij zich naar het Spaarme, trok zijn bo venkleren uit en sprong het water in. Toen hij even later weer naar de kant zwom, stond de politie hem al op te wach ten. Aangezien hij aan beide armen ge wond was, is hij naar het afdelingsbureau Centrum gebracht, waar hem door de Ongeva 1 lendienst eerste hulp werd ver leend. Hij weigerde dekens om te doen, welke hij voor de kou had gekregen; even later rukte hij ook het verband van zijn armen af. Na gekalmeerd te zijn, is hij ingesloten. Hij zal voor het uitzitten van zijn. straf aan de Rijkspolitie worden over geleverd. A. Langejan njng om te pogen de honderd jaar te be reiken. Het enige wat hij betreurt is, dat hij zijn rijwiel heeft moeten opbergen. Verleden jaar fietste hij nog onvervaard naar Zandvoort, doch met de drukte van de Flora waagde hij zich niet meer tussen het verkeer en sfnÖiciïeii heef? hij zijn fiets niet'meer bestegen."De heer Langejan, die zijn hoge leeftijd gedeeltelijk toeschrijft aan zijn vegetarische leefwijze en aan het feit, dat hij nimmér behoefte heeft gehad aan nicotine en alcohol, zal dus Zondag wel met meer dan gewone belangstelling op zijn verjaardag rekening moeten houden. De directie van de toneelgroep Theater heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de actrices Caro van Eyck, Jenny van Maerlant en Liane Saalborn en de acteur Lo van Hensbergen het volgende seizoen niet langer deel van het gezelschap zullen uitmaken. Zoals wij reeds hebben bericht, gaat de eerstgenoemde naar het Rotter dams Toneel. De anderen zullen toetreden tot De Toneelvereniging, die onder leiding van A. Defresne staat. De toneelgroep Theater wordt versterkt met Annie de Lange, Gerard Hartkamp, Ad Noyons en Wini Kouwenhoven. Met enige anderen worden nog onderhandelingen gevoerd. Deze worden bemoeilijkt door de gestelde eis, dat de leden van het gezelschap zich in Arnhem moeten vestigen, waaruit ook het vertrek van de bovengenoemden ver klaard kan worden. De violist Bram Mendes te Baarn-hoopt cp 9 Maart zijn zeventigste verjaardag te vieren. Er heeft zich onder voorzitterschap van Jacob Dooyewaard een comité ge vormd, waarin onder meer zitting hebben Paul van Kempen, Dirk Mesman en mr. Frangois Pauwels, dat hem op die dag in hotel Hamdorff te Laren wil huldigen. Bram Mendes is reeds op tienjarige leef tijd in het toenmalige Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam als solist opgetreden. Na zijn studie aan het Conservatorium in de hoofd stad heeft hij enige tijd deel uitgemaakt van het Concertgebouw-Orkest. Later heeft hij het Amsterdams Strijkkwartet gevormd, dat meermalen in het buitenland is opge treden. Agatha, 21 te Pladju. Alwaki, 19 v. Montevideo n. Paranagua. Abbedijk, 19 te Norfolk. Almdijk, 29 voor Hoek v. Holland verw naai Rotterdam. Ariadne, 20 te Amsterdam. Aalsum, 19 te Durban. Aagtekerk, 21 te Kobe. Aaidijk, 21 te Lake Charles. Abbekerk, 22 te Melbourne. Adinda, 20 v. Sungeigerong n. Bangkok. Agamemnon, 21 te Maracaibo. Alderamin, 21 te Colombo. Almdijk. 20 te Rotterdam. Alnati. 21 v. Las Palmas n. Antwerpen. Amersikerk, 22 te Fremantle. 20 v. New York n. Antwerpen. v. Havanna n. Le Havre, te Antwerpen. Arundo, 21 v. Aden n. Suez. Aalsdijk, 22 v. Rotterdam te Antwerpen. Alehiba, 21 v. Rotterdam n. Montevideo. Algenib, 22 te Bahia. Alioth, 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Aludra, pass. 21 Recife n. St. Vincent. Amor. pass. 21 Ouessant n. Rotterdam. Arendskerk, 21 v. Bremen te Antwerpen. Averdijk, pass. 21 Vlissingen n. Rotterdam. Alamak, 19 te Calcutta. Alcyone. 22 v. Bremen n. Hamburg. Alhena, pass. 21 St. Vincent eil. n. Rio de Janeiro Altair, 24 R'dam verwacht. Ampenan, 21 te Genua. Amstellar.d. 22 te Amsterdam. Averdijk. 22 te Rotterdam. Bali, pass. 21 Finlsterre n. Amsterdam. Bantam. 21 v. Port Said n. Genua. Rennekom, 21 v. Carthagena n- Curasao. Boissevain. 21 te Santos. Bonaire. 20 v. Dover n. Madeira. Banka, 21 v. Djed-dah n. Singapore. Bin tang. 22 te Amsterdam. .Bloemfontein, 20 te Amsterdam Bösehfontein, 22 180 m. ZW. Mogdishu. Baa to, 21 v. Rotterdam n. Bremer. Boskoop. 21 1250 m. W.ZW. Madeira. Caltex Delft, pass. 21 Kp. Bon n. R'dam. Caltex Nederland, pass 21 Kp- de Gata n. Sidon Caltex Utrecht. 21 v. Sidon n. R'dam. Chama, 22 te Curasao. Cistula, 22 te Fremanle. Clavella, 20 ten anker Piraeus. Cleodora, 20 v. Soerabaja n. Singapore. Charis, 19 terug v. proef te Rotterdam. Celebes, 21 te Amsterdam. Brente, pass. 19 Minikoy n. Djibouti, jjelfshayeh. 20 te Pto Alegre. jjelfalnd. 20 te Amsterdam. "Diemerdijk, 21 v. Balboa n. Los Angeles. Ena, 20 te Soerabaja Enggano, 20 Cochin verwacht. Eémdijk, pass. 20 Vlissingen n. New Orleans. Eemland, 19 te Brake. Eos. 21 v. Saloniki n. Izmir. Esso Den Haag, pass. 22 Ouessant. Esso Rotterdam, 21 v. Aruba n. Rotterdam. De contactcommissie van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Katholiek Verbond van Werkgevers-Vak verenigingen en het Verbond van Protestants Christe lijke Werkgevers in Nederland heeft een nota inzake het cadeaustelsel gericht aan de minister en aan de staatssecretaris van Economische Zaken. In deze nota wordt gezegd, dat de be staande wetgeving voldoende mogelijk heden biedt om tot een aanvaardbare en doeltreffende regeling van dé economische mededinging te geraken. Er is dan ook geen reden om voor één facet daarvan, het cadeaustelsel, een van de beginselen van de algemene mededingingswetgeving af wijkende wettelijke regeling te maken. De verbonden kunnen zich niet aan.de indruk onttrekken, dat door de wijze, waarop in middenstandskringen thans opnieuw en in sterke mate geageerd wordt tegen zoge naamde uitwassen van het cadeaustelsel en aangedrongen wordt op beteugeling van dit stelsel door een wettelijke regeling, deze materie uit de zakelijke sfeer wordt ge haald en in de sfeer van het sentiment wordt getrokken. Het cadeaustelsel, zo wordt in de nota gezegd, is een van de vele vormen van economische mededinging en moet der halve in de eerste plaats bezien worden tegen de achtergrond van de algemene be ginselen, die in ons land ten aanzien van de economische mededinging gelden. Een regeling is in eerste instantie een zaak van het bedrijfsleven zelf. Het cadeaustelsel is een van de vele ver koopbevorderende middelen, die de onder nemers ten dienste staan. Voor een kleine Slotkoers Openings gisteren koersen 5-3% Nederl.'47 98 97% AK.U 188 188% 240)4 239 Philips Gloeil. 234 230% ion. Petroleum 382/i 376% Adam Rubber 140 145 Holl. Amer, Lijn 153 152% N. Scheepv. Unie 15914 140 H.V.A 133 135% 12114 123% Amsterd. Bank 186 186% Sled. Handel Mij. 175 174% Rotterd. Bank 1685-1 176 Twentsche Bank 179% 178% Anaconda Copper 32 32 Bethlehem Steel 55% 55% Republic Steèl 49% 49 Shell Union 86% 87 21% 21% U. S. Steel 40 >4 40% ex.div. of middelgrote ondernemer kan het cadeaustelsel het meest aangewezen middel tot bevordering van de afzet vormen. Zou een van de vele mogelijkheden beperkt of geheel afgesneden worden, dan zal dit niet alleen tot onbillijkheden en verstoring van de concurrentieverhoudingen leiden, doch bovendien zal door bepaalde groepen aan drang worden uitgeoefend om ook andere concurrentiemethoden te regelen, teneinde de verstoorde situatie weer in evenwicht te brengen. In uiterste consequentie zou dit betekenen, dat de talloze vormen van mededinging, die alle met het cadeaustelsel op een lijn te stellen zijn, door wettelijke voorschriften zouden moeten worden ge regeld, hetgeen niet alleen principieel on aanvaardbaar zou zijn, doch bovendien tot een monstrum van wetgeving zou leiden. Ten aanzien van zogenaamde uitwassen wordt in de nota gezegd dat door beper king van de concurrentiemogelijkheden op een bepaald gebied de concurrentiedrang gedwongen wordt zich te verplaatsen naar andere terreinen en daar naar uitwegen zal zoeken, die wellicht eveneens door bepaal de kringen als uitwassen zullen worden bestempeld. In de toekomst zal in bepaalde gevallen regeling van het cadeaustelsel door pu bliekrechtelijke organen zeker kunnen ge schieden, waarbij aan bepaalde voorwaar den zal moeten worden voldaan. Een voor de hand liggende weg om tot regeling van het cadeaustelsel te komen is, naar de me ning van de verbonden, te vinden in de vorm van ondernemersovereenkomsten, waarbij alle belanghebbende groepen kun nen worden betrokken. Eventueel kan voor een dergelijke overeenkomst verbindend verklaring worden gevraagd. Tenslotte noemt de nota nog de moge lijkheid, die het Burgerlijk Wetboek opent om zodanige uitwassen, die kennelijk in strijd zouden zijn met door de rechter er kende opvattingen van fatsoen, te kwalifi ceren als onrechtmatige daad, zodat een civiele actie kan worden gevoerd. HAARLEM. 20 Februari 1954 ONDERTROUWD: 20 Febr., S. P. Dekker en M. H. H. Terol. GEHUWD: 20 Febr., J. Spierdijk en H. C. J. Hartel; J. M. Cruijff en T. Zeilmaker; A. A. Spook en R. A. Greitemann; P. G. Mulder en C. W. Schreuder. BEVALLEN van een zoon: 14 Febr., J. RutteSchoone; 19 Febr., S. Wilschut— Huges; G. Wijers—Wenning. BEVALLEN van een dochter: 19 Febr., A. HirsDoorgeest; E. B. Rampvan Uden; A. C. FortgensBekker; J. van den Outenaar Katt; 20 Febr., J. A. Fictoor—Wijker; Chr. P. M. Coulevan Kilsdonk; M. Rozenveld van Zeggeren. OVERLEDEN: 18 Febr., P. Kruijer, 73 j„ Korte Johan de Breukstraat; 19 Febr., A. M. G. van Muijen—de Korte, 82 j., Kenaupark; M. Huneker, 71 j., Lindenstraat. Eendracht, 22 nog te Ackay. Friesland (SSM), 21 te Sunderland. Gaasterkerk, 21 110 m. W.NW. Guardafui. Gaasterland, 21 v. Ilheos te Bahia. Ganymedes, 20 v. New Orleans n. Oranjestad. Gooiland, 20 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Groote Beer, 20 280 m. ZO. Kp. Race. Hathor. 20 te Antwerpen. Hydra, 20 te Amsterdam. Hecuba, 21 te Port of Spain. Heemskerk, 20 te Genua. Hilversum, 21 v Duinkerken n. Mena el Ahmadi Hoogkerk, 21 te Hongkong. Hector, 21 v. Hamburg n. Rotterdam. Helena, 22 te Amsterdam. Hestia, 20 v. Amsterdam n. est Indië. Indrapoera, pass. 21 Guardafui n. Belawan. Ivoorkust, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Jagersfontein, 21 175 m. W.ZW. Freetown. Japara (KRL). 21 v. Makassar n. Amurang. Joh. v. Oldenbarnevelt, 20 950 m. O.ZO. Diego Garcia n. Aden. Jupiter, 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Karima, pass. 20 Perim n. Belawan. Karimun, 21 te Sungeigerong. Kertosono, 20 te San Francisco. Kieldrecht, 20 v. Alexandrië n. Genua. Kota Baroe, 21 te Casablanca. Kota Inten, pass 21 Malta n. Alexandrië. Kedoe. 21 te Amsterdam. Kota Agoeng, 22 v. Rotterdam te Hamburg. Kota Gedeh, 21 v. Boston n. New York. Lieve Vrouwekerk. 19 v. Chittaeong n. Colombo. Liseta, 19 v. Tj. Priok n. P'ad.iu. Laagkerk, 20 v. Genua n. Alexandrië. Langkoeas, 22 te Tj. Priok. Lekkerkerk, pass. 21 Gibraltar n. Le Havre. Lemsterkerk, 21 te Damman. Leuvekerk, pass. 21 Mormugoa n. Colombo. Lindekerk, 21 v. Bremen n. Londen. Linge, 21 te Hamburg. Lissekerk, 20 v. R'dam n. Calcutta. Loosdrecht, 21 v. Calcutta n. Visakhapataam, Loppersum, 21 te Takoradi. Luna, 20 in Zee n. Oran. Macuba, 17 v. Yokohama n. Mirl. Mitra, 19 te Rotterdam. Marisa, pas. 20 Ceylon n. Singapore. Maasdam, 20 v. Havanna n. New York. Marken, 20 te Khorramshar. Mataram, 21 te Ajen. Meerkerk, 21 te Port Soedan. Meliskerk, pass. 21 Kreta n. Port Said. Mentor. 20 te Napels. Mirza, 21 v. Miri n. Balikpapan. Muiderkerk, 20 v. Kohsichang n. Singapore. Markeio, 21 te Amsterdam. Maas 22 v. Antwerpen te Rotterdam. Nieuw Amsterdam, 21 v. Trinidad n. Barbados. Notos. 20 v. A'dam n. Kopenhagen. Noordam, 21 360 m. O. ten N. New York. - Ootmarsum, 21 te Schiedam werf Wilton. Oranjefontein, 21 v. East London n. Pt. Elisabeth Orion, 21 te Famagu.sta. Oranje, 21 100 m. NO. Guardafui n. Sue z. Ouwerkerk, 20 te Amsterdam. Peperkust, pass. 21 Casquets n. Amsterdam. Phromtis, 21 te Rejang rivier. Poseidon, 25 Baltimore verwacht. Prins Fred. Hendrik, 21 v. St. John n. Le Havre Prins Willem V, 21 te Antwerpen. Prins Willem v. Oranje, 21 400 m. W. Scilly's n. Halifax. Prins Alexander, pass. 21 Vlissingen n. Antw Pygmalion, 21 v. Mobile n. Houston. Radja 20 te Soerabaja. Riouw, 19 v. Halifax n. Bona. Rijnkerk, 20 v. Port Swetteuham n. Singapore. Ridderkerk, 20 v. Genua n. Marseille. Rondo, pass. 20 Minikoy n. Djibouti. Rotti, 22 te Soerabaja. Roebiah, pass. 21 Dungeness n. Marseille. Roepat, pass. 22 Kreta n. Napels. Ruys, 18 v. Osaka n. Yokkaichi. Riindam, 21 v. Cobh n. Halifax. Rijnland, 22 te St. Vincent. Stad Breda, 20 te Amsterdam. Suretta, 19 v. Melbourne n. Miri. Slamat. 20 te Karachi. Sloterdijk, 21 Vera Cruz verwacht. Stad Schiedam, 19 te Rotterdam. Straat Bali. 20 te Durban. Saidia. 20 te Pladju. Salatiga, 21 v. Basrah n. Bahrein. Samarinda, 21 te Singapore. Sarangan. 21 te Singapore. Saroena, 20 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Schie, 21 te Alexandrië. Sheratan, 20 v. Las Piedras n. Philadelphia. Sr'ngkeo, 21 v. Belawan n. Colombo. Soestdijk. 22 te Tj. Priok, Stad Dordrecht, pass. 21 Kp. Vilano n, A'dam. Stad Rotterdam, 21 te Narvik. S'bajak, verm. 22 v. Colombo n. Fremanfle. Stad Leiden, nacht 22-23 Charleston verwacht Stad Maassluis, 20 v. Kirkenaess o. Vlaardr.gen Stad Maastricht, 22 voor Hoek v. Holl. verw. Straat Makassar, 18 te Nagoya. Salawati, 22 te Aden. Salland. 21 v. Buenos Aires n. Amsterdam. Tarakan, 19 v. Basrah te Bahrein. Tawa'i, 19 te Amsterdam. T'nalatta, 19 v. Suez n Mena al Ahmadi. Tara, 2d te Santos. Teiresias. 20 v. Amsterdam n. Indonesië. Tabian, 20 te Portland. TaHsse. 21 te Singapore. Titus, pass. 21 Goeree n. Alexandrië. Tiibantiet. pass. 21 Zamboana n. Kobe. Tjimenteng. 20 v. Sao Francisco do Sul naar Montevideo. Tomini, pass. 29 Perim n. Port Said. Trompenberg, 20 te Galveston. Utrecht, 21 v. Tegal n. Cheribon. Tero, pass. 21 Ouessant. Tiba. 21 t.h.v. Rio Grande n. Rotterdam. Van Linschoten, pass. 21 Vlissingen n. Antw. Woensdreoht, pass. 19 Pantellarin n. Singapore Willemstad, 19 v La Güaira n. Trinidad. Weitevreden, 22 te Tj. Priok. Wieldrecht, 20 te Napels. Westerdam, 22 v. New York te Rotterdam. Willem Ruys, 20 120 m. NO. Massawa n. Colombo Waterman, 23 te Rotterdam verw. Zeeland (KRL), 20 v. Assab n. Suez. Zeeland (SSM), 20 te Huil Zijpenberg, 20 v. Emden n. Ceuta. Zuiderkrkuis, 22 te Amsterdam. KLEINE VAART Albergen, 20 v. Requejada n. Terneuzen. Anna b, 19 v. Swansea n. Rouaan. Annié, 19 v. Selzaete te Gent. Arcturus, 19 rede Dieppe. Arienoldus, 19 v. Glasgow te Swansea. Arnoudspolder, 19 v. Lissabon n. Antwerpen. Audacia, 20 v. Marans n. Birkenhead. Admiraal Courbet. 19 v Imperia te Burriana. Admiraal De Ruyter, 19 v. Rotterdam n. Duin kerken. Admiraal Nelson, 19 te Avonmouth. Binnenhaven, 19 rede Mogador. Brinda, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Boreas, 19 v. Catania n. Messina. Betty Anne S, 19 v. Viana n. Guernsey. Bill S, 22 v. Swansea te A'dam verw. Birmingham, 20 v. Rotterdam n. Kingslynn. Casablanca. 19 v. Bordeaux n. Casablanca. Collhaven, 20 v. Port Lyautey te Duinkerken. Cornelia b I, 20 v. Norrkoping te Huil verw. Cornelia b II, 19 v. Lissabon te Safi. Corneiis, pass. 19 Vlissingen n. Middlesbro. Da Capo, 19 v. Stranrear n. Port Talbot. Deni, 20 v. Antwerpen n. Brussel. Diligentia. 20 v. Isle of Grain te Guernsey. Dollara, 20 v Rotterdam n. Gothenburg. Duiveland, 20 v. Amsterdam n. d. Tyne Erebus, 19 te Lissabon. Fiducia. 20 v. Boston te Maasland. Folonica, 21 v. Leith te Rotterdam verw. Frejo, 20 v. Hamburg n. Ipswich. Gaasterland. 20 v. Hariingen n. Goole. Gerrie S, 20 v. Antwerpen n. Glasgow. Harold 19 v. Aalesund n. Sandefjord. Hast III, 20 v. Amsterdam n. Rotterdam. Hast IV, 19 v. Rotterdam te Londen verw. Haskeiiand. 20 v. Hariingen n. Leith. Helvetia, 19 v. Sundeiland n. Amsterdam. Henrica b, 20 v. Dublin te Wieklow. Hondsrug, 20 v. Newross te Swansea verw. Import, 20 v. Rotterdam te Lissabon verw. Joma, 20 IJmuiden verw. Lydia, verm. 22 v. Londen n. Bayonne. Leendert b, 24 v. Sete te Stanlow verw. Leuvehaven, 20 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Lies, 19 v. Vlissingen n. Londen. Marcella, vertr. 20 v. Duinkerken n. R'dam. Markab N. 20 te Wamemuende verw. Matthew, vertr. 20 v. Southampton n. Billingham Menkar N, 22 te Montevideo verwacht. Mies, 19 v. Caen n. Rouaan. Monica, 19 v. Billingham n. Londen. Marjan, 20 v. Rotterdam n. Cork. Mypuck, 19 te Stockholm. Mary, 19 v. Vlissingen n. Antwerpen. N eelt je b, 19 v. St. Brieuc n. Sillot-h. Nieuwehaven 20 v. Rotterdam n. Kopenhagen Noord, 19 100 m. NW. Lindenaess. Nero, 19 v. Amsterdam n. Esbjerg. Nieuwland, 20 v. Rotterdam n. Grangemouth. Oosterburgh, 20 v. Oskarshamn te Amsterdam. Peter. 19 v. Rouaan te Caen. Phecda, 19 te Safi. Pieter Hubert, 19 te Middlesbro. Spurt, 21 v. Antwerpen te Oporto verw. Spess, 20 in Zee n. Waterford. Suze, 19 v. Antwerpen te Vlissingen. Taurus, 19 v. Rotterdam te Londen. Timor, 20 v. Rotterdam n. WOrmerveer. Tom v. d. Heide. 18 v. Rouaan n. Casablanca Toos, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Tromp. 20 te Antwerpen. Theano, 20 v. Drogheda te IJmuiden verw. Ton, pass. 20 IJm. 21 Antw. verwacht. Trito, 20 v. R'dam n. Dublin. Trompenburgh, vertr. 20 v. Kingslynn n. R'dam Urmajo, 19 te Willebroek. Venus, 19 Great Yarmouth. Virgo, 20 v. Portsmouth te Roscoff verw. Vrouwepolder. 20 v. Rotterdam n. Antwerpen Vlieland. 20 v. Rouaan te Parijs. Vrijburgh, pass. 20 Finisterre n. Duinkerken- Westerscnelde 20 v. Wexford te Belfast. Wim, 19 te Burtonport. Walcheren, 19 v. Belfast, n. Preston. Wickenburgh, pass. 19 Kp. St. Vincent n. Casa- blarfca. BINNENLAND Op de onbewaakte overweg bij Den. Hulst is een paard, dal met een hoef tussen de rails beklemd zat, door de sneltrein uit Groningen overreden. Het dier, dat .zo zwaar gewond werd, dat het ter plaatse moest wor den afgemaakt, was voor een wagen met bussen melk gespannen en kon niet tijdig uit zijn benarde positie worden bevrijd. De trein uit Groningen had door het ongeval 10 minuten vertraging. De impresario Lou van Rees is ernstig gedupeerd, toen Zaterdagavond autodieven zijn auto, welke voor zijn huis aan de Wees- perzijde te Amsterdam afgesloten geparkeerd stond, hebben gestolen. Hij was juist terug gekeerd van een zakenreis door Duitsland en de daarop betrekking hebbende bescheiden bevonden zich nog in de wagen, een nieuwe, groene Fiat gemerkt GZ 73809. De heer J. C. Bongenaar te Soest is door het algemeen bestuur van de A.V.R.O. benoemd tot administrateur dezer omroep vereniging. De heer Bongenaar is thans economisch directeur van een chemische fabriek is Soest. Hij is 41 jaar oud. Een der oudste inwoonsters van ons land, mevrouw A. V. A. VeldneMonquil uit Honselersdijk, is Zaterdagnacht in de ouderdom van 103 jaar overleden. Zij genoot tot haar honderdste verjaardag een uitste kende gezondheid. Zondagavond hebben de heren dr. C. G. Egeler en T. de Booy ten paleize Soest dijk voor de Koningin en Prins Bernhard de film van hun bergbestijgingen in de Peruaanse Andes vertoond en toegelicht. De Nederlandse Wandelsport Bond zal de jaarlijkse algemene ledenvergadering op Zaterdagmiddag 27 Maart houden in Utrecht in hotel „Noord-Brabant". De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een commissie ingesteld welke hem zal adviseren bij de voorbereiding van een wettelijke ïegeling van het middelbaar en lager land- en tuin- bouwonderwijs. Voorzitter is ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij. De Koningin heeft de heer J. Wacht, oud-voorzitter van de afdeling Rotterdam van de Algemene Nederlandse Metaal Be- drijfsbond, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Minister Suurhoff maakte deze benoeming bekend op een her denkingsbijeenkomst te Rotterdam ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de bond. Te Witmarsum is in de leeftijd van zestig jaar overleden de heer R. Reitsma, burgemeester van de gemeente Wonseradeel. De heer Reitsma begon zijn loopbaan ter secretarie van Wonseradeel, was daarna ge meentesecretaris van IJlst, gemeentesecre taris van Oegstgeest, van 1 October 1939 af burgemeester van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde en sedert 1 December 1945 van Wonseradeel. Hedenochtend is te Zwolle plotseling overleden de heer H. M. N. Alferink, wet houder van Openbare Werken van de ge meente Zwolle. De heer Alferink was 41 jaar. Hij was lid vsn de Katholieke werk groep in de Partij van de Arbeid. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, J. G. Suurhoff heeft Zon dag, in Wijk aan Zee hét Emmahuis,. kinder herstellingsoord van het Centraal Genoot schap, officieel geopendHij deed dat na een rede waarin hij aandacht vroeg voor het sinds de eeuwwisseling gegroeide sociaal verantwoordelijkheidsbesef, dat in de zorg voor het zieke en zwakke kind bijzonder aan de dag is getreden. Prins Bernhard heeft Zaterdagavond in Arnhem een reünie van oud-officieren van het vroegere regiment der Gele Rijders bijgewoond. De Prins zat o.m. aan een diner arn dat gegeven werd in een restaurant aan het Willemsplein. De band van de Prins met de voormalige Gele Rijders dateert reeds van jaren voor de oorlog, toen hij werd ge ïnstalleerd als kapitein van dit corps. De Wadden zyn weer geheel toegevro- ren maar niet toegankelijk voor voetgan gers. Een tocht over het wad kan levens gevaarlijk zijn. Nadat het vliegveld te Bal- lum op Ameland door een ploeg arbeiders geheel sneeuwvrij was gemaakt zijn daar Zaterdag weer veertien kleine- vliegtuigen geland. Zij hadden 1400 kg. -post en- vracht goederen aan boord. Na. een ziekte van acht maanden is te zijnen huize op 52-jarige leeftijd overleden de heer Chr. van Rijswijk, burgemeester van Woudrichem.' In Den Haag is dezer dagen opgericht de stichting „Bevordering Zelfstandigheid Blinden", die zich ten doel stelt „aan perso nen, die tenminste voor zeventig procent het gezichtsvermogen moeten ontberen alle mid delen te verstrekken, die blinden in staat stellen zich tot zelfstandigheid te ont wikkelen". Het secretariaat van de stichting is gevestigd: Van Deventerlaan 47 te Voor burg. HAARLEM EN OMGEVING Mej. G. L. Seymonsbergen, Evangeliste van de Gereformeerde kerken van Haarlem Noord en Zuid, heeft een beroep gekregen van de stichting „Veldwijk" te Êrmelo, om daar als predikants-assistente te gaan werken. De heer Jac. de Kadt, lid van de Tweede Kamer, spreekt Vrijdagavond 26 Februari in het cafétaria aan de Binnenweg voor de Heemsteedse afdeling van de Partij van de Arbeid over „De Verenigde Naties nul". In de datum van de audiëntie van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland is opnieuw een wijziging ge komen; de audiëntie van Donderdag 25 Fe bruari is thans bepaald op Maandag 1 Maart, Op een byeenkomst van de afdeling Bloemendaai en omstreken van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, die op Dinsdag 2 Maart in hötel Roozendaal zal worden ge houden, zullen de heren A. Jager en G. J. van Kooten inleidingen houden over groen ten- en fruitteelt. Het ligt in het voornemen dit jaar weer een cursus bloembinden en -schikken te houden. Donderdagavond 25 Februari houdt de afdeling Bloemendaai van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond haar maandelijkse vergadering in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan. Ds. J. van den Berg uit IJmuiden zal spreken over het onderwerp „Het Pro testantisme in Spanje". Zaterdagavond omstreeks halfacht is de 22-jarige fietser S. A. in de Oostvest gereden, doordat zijn gedachten nog bij een verjaar dagsfeestje waren, waar hij net vandaan kwam. Hij is op eigen gelegenheid uit het water gekropen en heeft zich in een politie posthuis van droge kleren voorzien, die hem door zijn inmiddels gewaarschuwde ouders werden gebracht. De Haarlemse recherche heeft, terzake van beroving, de 37-jarige werkster A. H. S. uit Haarlem aangehouden. Zij had van een man, met wie zij in een café had kennis gemaakt, tijdens een wandeling f88 ont vreemd. Bij haar aanhouding had de ver dachte reeds f 50 opgemaakt. De rest van het bedrag is in beslag genomen; de verdachte is ingesloten. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd (met lof) voor het docotraal examen natuurkunde dé heer J. M. H. Levelt te Hqemstede. Haarlems Christelijk Mannenkoor geeft op Woendsag 28 April een concert in het Gemeentelijk Concergtebouw. Het meisjes koor „Juliana" uit Den Haag zal medewer king verlenen, evenals de organist Feike Asma, die het Cavaillé Coll orgel zal bespe len. Het geheel staat onder leiding van de heer Bernard Verboom. Het programma vermeldt onder meer werken voor mannen koor en orgel van Jan Nieland en Alpr. Diepenbrock. Het uitgestelde concert door het Trio Hesmerg in de Vleeshal zal doorgang heb ben op Zaterdagavond 27 Februari. Uitge voerd worden werken van Loeillet, Saint- Saëns, Frid en Dvorak.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3