Teveel vrijheid even schadelijk als te grote gebondenheid Proces tegen „Beul van Parijs en zijn handlanger geschorst Hamraarskjoeld bepleit bestand in Indochina Japanse regering door corruptie ondermijnd Na blunder van het tribunaal brieven aan de redactie Brits vrouwenoverschot is aan het verdwijnen Marktkooplieden en straatventers bijeen Vrije R.K.-lijst in Zeeland DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 De structuur onzer economie Ir. S. H. Visser: Bedrijfsleven moet zelf de gulden middenweg aangeven" „Ludamus" speelde op jaarfeest der K.A.B. Vijf jaar „vrijwillige verkeerscontróleritten" Uitgebreid misbruik van regeringssubsidies? Bloem Vr ouwen-wer eldgebedsdag Van der Veen nóg een half jaar geschorst „Standwerkers" voelen zich tekort gedaan Ontevredenheid over K.V.P.- candidaatstelling voor Provinciale Staten Karl Gunnar Myrdal in ons land Export van Indonesische rubber naar Rusland Ir. S. H. Visser, algemeen secretaris van Ihet Verbond van Nederlandse Werkgevers, heeft gisteren in de radiorubriek „Uit het bedrijfsleven" een toespraak gehouden over het onderwerp „vrijheid en gebon denheid in het bedrijfsleven". „Sedert het midden van de vorige eeuw zien wij in de Westelijke wereld een in drukwekkende ontwikkeling van de be drijvigheid op ieder gebied", aldus begon hij zijn inleiding. „De ontplooiing van de industrie is daarin wel het meest opval lend. Eén der belangrijkste voorwaarden voor deze ontplooiing werd vervuld, doordat het liberalisme ook op het economisch ge- biecf baan brak. Vrijheid in het maatschappelijk leven is, volgens ir. Visser, van het grootste ge wicht, maar dat kan nimmer een vrijheid in ongebondenheid zijn. De juistheid hier van openbaarde zich na de eerste storm achtige periode van ontwikkeling ook hier te lande. Het bedrijfsleven ging beseffen, dat er gegronde redenen zijn, de onder linge concurrentie aan zekere banden te leggen en bepaalde uitwassen tegen te gaan. Zo kwam het tot de samenwerking van ondernemers overal in de wereld, waar het bedrijfsleven een zekere graad van ontwikkeling had bereikt. Deze tendens tot combinatie en concen tratie in het bedrijfsleven, openbaarde zich in Nederland wat later dan in de meeste andere landen, ongetwijfeld door onze la tere industrialisatie en wellicht ook door de individualistische karaktertrek, welke de meeste Nederlanders eigen is. Daaraan is het zeker ook toe te schrijven, dat onze overheid zich in een betrekkelijk laat sta dium, en wel in 1935, met de concentratie van economische macht in de maatschap pij behoefde bezig te houden, aldus ir. Vis ser. De rol der overheid In Nederland, evenals in de meeste an dere Europese landen, aanvaardde men het combinatie- en concentratieverschijnsel als een wezenlijk onderdeel van de maat schappelijke structuur. De neerslag van deze kijk op onze maatschappij treft men aan in de Nederlandse wetgeving op dit gebied en ook in een onlangs ingediend wetsontwerp, dat de bestaande wetgeving zal moeten vervangen. De grondgedachte hiervan is, dat zowel een teveel aan ge bondenheid van het economisch leven als een te grote vrijheid schadelijk zijn voor de welvaart. Daarom is het volgens ir. Visser noodzakelijk, dat de overheid de bevoegdheid heeft de samenwerking van ondernemingen te aanvaarden en zo no dig te sanctionneren daar, waar deze gun stig werkt en dat zij deze samenwerking kan doorbreken, wanneer deze het alge meen belang schaadt. Ir. Visser stelde voorop, dat uiteraard steeds moet worden gestreefd naar een zo groot mogelijke vrijheid voor een ieder om zijn economisch handelen te richten op hetgeen hem wenselijk voorkomt en om dat te doen op de wijze en in de omvang, welke hij zelf verkiest. Toch zeide hij te aanvaarden, dat aan deze vrijheid grenzen moeten, en in feite ook worden gesteld. In een voorbije periode heeft zich een situatie voorgedaan, welke een volledige vrijheid op economisch gebied dicht nabij kwam. Thans is dit niet meer goed denkbaar, om dat de maatschappij thans in zijn structuur De afdeling Heemstede van de Katholie ke Arbeidersbeweging zal er ongetwij feld geen spijt van hebben gehad, dat zij de R.K. toneelgroep „Ludamus" uit Haar lem in de gelegenheid stelde haar jaarfeest te verzorgen, want de uitstekend bezette zaal van het Verenigingsgebouw aan de Herenweg heeft Woensdagavond bijna on afgebroken van een grote ingenomenheid met stuk en spel blijk gegeven. En daar bestond trouwens alle reden voor, want de Haarlemmers wisten met de opvoering van „Het Onstuimige Hart" van John Patrick een onverdeeld gunstige indruk achter te laten. Dit toneelspel heeft door toedoen van het beroepstoneel al enige bekendheid verworven. Wanneer de moeilijkheden met décor en requisieten minder groot waren, zouden wij 'het waarschijnlijk nog dikwijls door amateurs opgevoerd zien. Het speelt in een Engels veldhospitaal, ergens in de tropen, tijdens de laatste wereldoorlog, welke omgeving qua aankleding bijzonder grote eisen stelt. Doch de intrige en de dik wijls gekruide soldatenhumor moeten een voorstelling hiervan toch altijd lonend ma ken. Hier betreft het een teruggetrokken Schotse militair, die nog slechts enkele weken te leven heeft, zonder dat hij ech ter zelf van zijn fatale toestand op de hoogte is. De militaire arts wil hem zijn laatste dagen zo. aangenaam mogelijk ma ken en stelt hem daarom onder de hoede van zijn kameraden, die hij wel met de si tuatie in kennis stelt. De Schot heeft even wel een buitengewoon moeilijk karakter, zo dat hij de van goede wil vervuld zijnde soldaten door een afstotende houding meermalen tot wanhoop brengt. Een gege ven dus voor een navrant drama, welke historie echter door de auteur van de vro lijke kant bekeken werd. Over een derge lijke opvatting kan men van mening ver schillen, maar het feit blijft bestaan, dat zowel het publiek als de spelers er enige genoeglijke uren aan beleven. Vooral wan neer het stuk zo uitstekend wordt ge speeld als bij „Ludamus" het geval is geweest. De karakters werden door de spe lers met een weloverwogen contrast voor het voetlicht gebracht. Vooral de stugge Schot van Cor Beerens, een autoritaire kolonel van Gé Hurkmans en niet te ver geten de kostelijke Yank van Ad. Spruyt moeten genoemd worden. Het enige vrou welijke element in dit stuk werd op een charmante wijze vertegenwoordigd door Ida Rooyers als zuster Margaret. Bij het begin vam deze feestavond werd nog door de heer G. Willemse medege deeld, dat men een beroep op de mede werking van „Ludamus" heeft gedaan, om dat de eigen toneelgroep van* de K.A.B. nog niet met haar voorbereidingen gereed gekomen is. Men hoopt dit nieuwe ensem ble echter spoedig aan het publiek te kun nen voorstellen. zo verfijnd en zo gecompliceerd is, dat al leen reeds daardoor het individuele han delen aan banden is gelegd. Aan de andere kant zou onze maatschappij ten dode zijn opgeschreven indien er een tekort aan „bewegingsvrijheid" zou ontstaan. Voor het bedrijfsleven, waarvoor de dynamiek één der voornaamste levensvoorwaarden is, zal die bewegingsvrijheid zo groot mo gelijk moeten zijn, aldus ir. Visser. Volledige vrijheid en volledige gebon denheid zijn evenwel beide te verwer pen en ergens moet het juiste midden worden gevonden. Het vinden van de juiste middenweg, berust in eerste in stantie bij het bedrijfsleven. Tot de taak van de overheid behoort slechts, op te treden wanneer zich op dit terrein uit wassen zouden voordoen die het alge meen belang zouden schaden. De overheid kan daarom, volgens ir. Vis ser, ook krachtens het ingediende „wet sontwerp op de economische mededinging" maatregelen nemen om een onverantwoord gebruik van de vrijheid te matigen en an derzijds ingrijpen, wanneer een te veel aan binding in het bedrijfsleven zou op treden. Wanneer het ingrijpen van de overheid ten doel heeft een onmisbare en verant woorde vrijheid in ons economisch leven te handiharven of te herstellen, zal dit uit een oogpunt van algemeen ondernemers belang nimmer op bezwaren kunnen stui ten. Initiatief van de heer M. A. Reinalda In 1947 nam de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, het initiatief om te ko men tot „vrijwillige verkeerscontrólerit ten", opdat met medewerking van het ver keer de verkeersveiligheid zou worden bevorderd. Dit vond veel weerklank bij particulieren. Als gevolg daarvan zijn sedert 1948 in de provincie Utrecht, als enig gewest van het land, door 150 autobe zitters, die bevoegd zijn als politie op te treden, in samenwerking met de daarvoor aangewezen politieorganen geregeld vrij willige verkeerscontróleritten gehouden. Gisteren- vijf jaar nadat deze contróle- ritten begonnen zijn heeft de heer Reinalda in de Statenzaal van het provinciehuis aan veertien particulieren uit de provincie een herinneringsplaquette uitgereikt. In zijn dankwoord aan de rijders legde de Com missaris der Koningin de nadruk op de bijzonder goede samenwerking welke er in de provincie Utrecht bestaat tussen de rijks- en gemeentepolitie. Hij bracht hier voor aan de leiders zijn hulde. NEW YORK (A.F.P.) De secretaris generaal der U.N.O. Hammarskjoeld, heeft verklaard, dat het ontegenzeggelijk wense lijk is, dat in Indo-China het vuren wordt gestaakt. Hij voegde hier echter aan toe, dat hij voorshands niet van plan is de des betreffende oproep van premier Nehroe van India te steunen. De secretaris-generaal deelde mee, dat de U.N.O. technische hulp bij de conferen tie te Genève heeft aangeboden, hoewel de besprekingen aldaar niet door haar wor den georganiseerd. De organisatie zal wor den vertegenwoordigd door het hoofd van de Europese afdeling, de heer Adriaan Pelt. Chinese hulp aan Vietminh HANOI (A.F.P.In militaire kringen te Hanoi meent men, dat communistisch China de Vietminh-opstandelingen in In do-China per maand ongeveer 3.000 ton materiaal levert tegen minder dan 2.000 ton maandelijks volgens vroegere ramin gen. Deze vergroting der Chinese hulp zou, met het oog op de groei van het nationale Vietnamese leger, gericht *ijn op het berei ken van een toestand van evenwicht, waar door dan op de duur communistisch-Chi- nese „chantage op internationaal politiek niveau" mogelijk zou zijn, aldus deze kringen. De opstandelingen zouden voornamelijk benzine en munitie krijgen, waaruit af te leiden zou zijn, dat de Vietminh minder behoefte heeft aan zware en lichte wapens. Ook zou uit China rijst geleverd worden. Voorheen waren de opstandelingen voor rijst voornamelijk aangewezen op de delta van de' Rode Rivier. United Press meldt nog naar aanleiding van de oproep van Nehroe: Frankrijk zond gisteren een minister naar India voor „routine"-zaken, maar dit gebeurde op een moment dat de stemmen, die eisten dat de Franse regering zou ingaan op het voorstel van de Indiase premier Nehroe dat men zou trachten tot staken van het vuren te komen in Indochina, steeds sterker wer den. Minister van luchtvaart Louis Chris- tiaens vertrok van New Delhi op een za kenreis, die ten doel heeft India in Frank rijk gebouwde vliegtuigen te verkopen. Zijn vertrek kwam twee dagen na het voorstel van Nehroe en functionnarissen van het ministerie van Luchtvaart scha kelden de mogelijkheid niet uit dat Chris- tiaens het bestandsplan zal aansnijden terwijl hij in New Delhi is. Daniel Mayer, socialistisch voorzitter van de commissie van Buitenlandse Zaken van de Kamer van Afgevaardigden, drong aan op onmiddellijke actie om een eind te maken aan, wat hij noemde, deze „doel loze oorlog". Uit Pnom Penh wordt gemeld, dat de koning van Cambodja heeft geweigerd het ontslag van premier Sjan Nak te aanvaar den, zulks met het oog op de „donkere tij den voor het land". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. TOKIO, (Reuter) De begrotingscom missie van de Japanse Rijksdag (Tweede Kamer) heeft Woensdagavond besloten om Donderdag premier Josjida vragen te stel len over het scheepsbouwschandaal, dat dezer dagen aan het licht is gekomen, en waarbij de vice-secretaris-generaal van Josjida's liberale partij, Arita, betrokken zou zijn. Arita is Woensdag, tezamen met zijn secretaris, Kifane, aangehouden voor on dervraging in verband met een beschul diging van omkoperij, nadat Dinsdag de Rijksdag met 209 tegen 204 stemmen had besloten zijn parlementaire onschendbaar heid op te heffen. Voorts waren reeds 26 employé's van scheepvaartmaatschappijen en functiona rissen van het ministerie van Vervoer aan gehouden op beschuldiging van samenzwe ring om regeringssubsidies te misbruiken. De rechtse en de linkse socialistische partij hebben bekendgemaakt, dat Donder dag haar partijbesturen zullen vergaderen ter bespreking van een plan om de rege- ring-Josjida omver te werpen. Functionarissen van de liberale partij hebben verklaard, dat volgens Josjida het kabinet aan zal blijven. Josjimitsoe Foedjita, een lid van de conservatieve (oppositie) partij, heeft in het Japanse parlement verklaard, dat agenten van de Britse ambassade te Tokio zich in het ministerie van Vervoer hebben gedrongen om vertrouwelijke inlichtingen over de Japanse koopvaardij en scheeps- bouwindustrie te verkrijgen. De Britten zouden gebruik hebben ge maakt van de verwarring, die een gevolg was van het kortelings ontdekte schandaal in genoemde industrie. „Engeland poogt deze gelegenheid aan te grijpen om de invloed van zijn scheepsbouwindustrie in Zuid-Oost-Azië te versterken", aldus Foedjita. Een Britse woordvoerder noemde later dit verwijt „volslagen onzin". oxocooccoc Een Amerikaanse millionnair is op weg naar Indochina om midden in het ge bied,waar de Vietminh en de troepen van de Franse Unie in oorlog gewikkeld zijn, te zoeken naar een zeldzame bloemen- soort, een prachtige gele Camelia. Ralph Peer, directeur van een wereld-muziek- firma is een hartstochtelijk Camelia liefhebber. Hij heeft juist een boek ge schreven over oude Camelia-variëteiten en hij gelooft dat de Indochinese Came lia, die in veertig jaar niet meer gezien is nog te vinden is in de streek tussen Hanoi en de belegerde residentie van Laos, Loeang Prabang. Al moet hij ervoor in de frontlinie gaan, Peer is vastbesloten de zeldzame bloem, die wellicht reeds geheel is verdwenen maar die hoogstens nog in enkele exem plaren voorkomtte gaan zoeken. Het jaarlijkse gebedsuur op de Vrouwen wereldgebedsdag wordt gehouden op Vrij dag 5 Maart. In Bloemendaal komt men des avonds bijeen in de Gereformeerde Kerk aan de Vijverweg. Het onderwerp is: Leven en Overvloed in Christus. Voor het eerst wordt ook in Aerdenhout een bijeen komst gehouden in de Kapel van de Her vormde Gemeente aan de Leeuweri kenlaan.. Het Nederlands comité van de vrouwen wereldgebedsdag hoopt, dat vele vrouwen aan deze oproep gehoor geven, om geza menlijk de dagelijkse dingen van het eigen leven en de grote problemen van de we reld overdenken. Een felle, uitslaande brand heeft ge woed in een grote keet in de Goudenregen straat te 's Gravenhage. De keet, die eigen dom van de gemeente is was in gebruik bij Sociale Zorg gerepatrieerden. Er lagen grote partijen dames- en herenonderkleding, damesmantels en babykleding, alsmede an dere kleding opgeslagen, welke alle zijn verbrand. De arbeiders, die de laatste hand leggen aan de tentoonstelling „Ideaal Huis", welke deze week in Parijs zal worden opengesteld, hebben een vreemd, maar gezellig hoekje gevonden om te schaften: een hypermoderne badkamer. (Van onze correspondent in Parijs) Het proces tegen de twee Duitse SS.- leiders, Oberg, de „beul van Parijs" en Knochen, dat zich sinds Maandag in een klein en nauw zaaltje van het gebouw der militaire gevangenis te Parijs voltrok, is voor het moment al op een klip gelopen. Voor onbepaalde tijd zijn de zittingen op geheven, en vóór Juli zal het proces zeker niet worden hervat. Het is vooral aan een reeks bijna onbe grijpelijke procedure-fouten van de presi dent, Conseiller Roynard, te wijten geweest, dat de advocaten van de Duitsers deze pres tige-overwinning hebben kunnen boeken. Hoewel men zich negen jaren tijd had gegund deze grote strafzaak voor te berei den, bleek het tribunaal, dat uitsluitend uit onder-officieren bestond, en zijn president, uiteraard een jurist, de elementaire be grippen van het internationale oorlogsrecht nog altijd niet te kennen. De verdediging had zo gemakkelijk spel en na een drietal goed gerichte schoten op de president achtte zelfs de regerings-com- missaris, die dus de aanklacht moest moti veren, het beter de zittingen maar voorlopig op te heffen. Het eerste bezwaar van de verdediging was dat de militaire rechtbank niet uit hoofd-officieren was samengesteld. Oberg en Knochen waren in de oorlog respectie velijk generaal en kolonel, en al waren zij dan ook opgenomen in de SS, en waren ze later dan ook gedegradeerd, tijdens de periode, waarover de beschuldiging handelt, bezaten zij een rang, waaraan zij nu, aldus de verdediging, de eis konden ontlenen door officieren te worden berecht. Ernstiger was nog, van formeel-juridisch standpunt bezien, dat de president ver zuimd had de acte van beschuldiging in het Duits te doen vertalen. Daarmede had hij, schijnt het, de Franse staat 50.000 francs willen besparen. Oberg, die nu al dertien jaar in Frankrijk vertoeft en er negen jaren in de letter lijke zin zit beweert nog steeds geen woord Frans te verstaan. Volgens de con ventie van Genève, waarop de verdediging zich natuurlijk omstandig beriep, kon hij daarom eisen dat ieder geschreven en elk gesproken woord in zijn landstaal zou worden vertaald. „Oorlogsmisdadigers" Nadat de verdediging Dinsdag op grond van deze grieven al een verzoek om opheffing van de zitting had inge diend, maakte het tribunaal gisteren zijn conclusies bekend, conclusies, waarin het wel zijn zwaarste blunder sloeg. Oberg en Knochen werden daarin (Verkort weergegeven Dure kappers. In een brief aain de redac tie heeft een lezer geschreven over dure kappers en een vergelijking getrokken tus sen een kapper en een winkelier (ver koper), die ook inproductieve uren kent. De schrijver vergeet echter, dat een win kelier tijdens spitsuren in korte tijd veel kan verkopen. Kappers daarentegen moe ten arbeid verrichten en kunnen gemiddeld drie knipklanten per uur behandelen. In- productieve uren kunnen de kappers niet goed maken. Werken zij een uur en beta len de klanten f 0.75, dan zijn de inkom sten f 2.25. Op het ogenblik wordt van een kapper veel gevraagd; hij heeft een opleiding nodig van vijf tot zeven jaar, moet aan zware vestigingeisen voldoen, moet over een modern interieur beschik ken en van zijn uurloon alle bedrijfson- kosten benevens omzetbelasting, zowel voor eigen werk als dat van het personeel be talen. Dat uurloon kan echter voor een gedeelte van de dag 'gerekend worden. De kosten voor een eerste bediende zijn op het ogenblik bijzonder hoog. Een kapper met een bedrag aan inkomsten van f 2.25 voor een productief uur kan zijn bedrijf moei lijk financieren en hij lijdt armoede. Daardoor is het ook niet mogelijk vol doende aandacht te besteden aan het inte rieur. Nergens in Europa wordt een kapper zo slecht betaald als in ons land; het Ne derlandse publiek beschouwt het werk van een kapper als een „noodzakelijk kwaad" en maakt er liefst zo weinig mogelijk ge bruik van. G. W. Zonnevels, Hillegom. Veilig verkeer Niet praten, maar doen! Daaraan moest ik Zaterdagmorgen onwil lekeurig denken, toen ik een telefoon gesprek met de gemeentereiniging had ge had, waarbij ik er de aandacht op vestigde dat door de gladheid tientallen slippartijen van fietsers plaats vonden op het punt Rijksstraatweg—Spaarnhovenstraat. Ik zag toen een daar wonende kruidenier zijn medeburgers voor valpartijen beschermen, door zout op het gevaarlijke wegdek te strooien. Dit was nu eens onbaatzuchtig, practisch en menslievend werk! Er wordt in deze tijd ontzettend veel gepraat. De goegemeente is daarmede maar weinig gebaat. Het verkeersvraagstuk langs de weg wordt nu gewichtig van alle kanten bekeken. Er worden commissies benoemd, er worden ellenlange rapporten uitgebracht, Excellenties geven hun per soonlijke visie, maar de zaak in de kern aanpakken, neen dat zou te eenvoudig zijn. Wanneer de overheid het goed met ons meent, dient zij terug te komen op een besluit, dat fataal bleek te zijn. Er moet weer een maximum snelheid worden in gevoerd voor motorrijtuigen. De wereld zal niet ondergaan, wanneer voor de be bouwde kommen op alle wegen een maxi mum snelheid van 30 kilometer per uur wordt vastgesteld. Het kan dan niet meer voorkomen, dat zelfs op dagen met gladde wegen de snelheidsmaniakken zich niet ontzien met snelheden van 60 kilometer en meer voort te jakkeren, terwijl wielrijders en voetgangers alle voorzichtigheid in acht moeten nemen om niet met het wegdek kennis te maken. O. Ouden van dagenWij ontvingen van de Secretaris van de Neutrale Vereni ging van Ouden van Dagen de heer M. M. Dekker, een beroep tot medewerking aan een actie om Ouden van Dagen in de ge legenheid te stellen tegen gereduceerde prijzen gebruik te laten maken van open bare vervoermiddelen. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in het afgelopen jaar 80.000 per sonen slachtoffer van verkeersongevallen. Tegenover de 37 doden per jaar in de cate gorie van 1450 jarigen, staan er 129 van 50 jaar en ouder. Voor zwaar gewonden zijn deze cijfers respectievelijk 482 en 830, voor licht gewonden 444 en 590. Hieruit blijkt dat de categorie der oudsten het meest getroffen wordt. De vereniging wil nu op de aangegeven wijze bewerkstelligen dat Ouden van Dagen voor wie de ver voerskosten te hoog zijn en die dus veel moeten lopen, minder aan het gevaar van het toenemende snelverkeer bloot staan. namelijk als „oorlogsmisdadigers" aan gemerkt, en hoezeer zij die titel dan ook verdienen, in dit stuk werd daar mede uiteraard op hun veroordeling vooruitgelopen, wat van de kant van de president van een militaire recht bank wel een onvergefelijke flater mag heten. De regerings-commissaris, majoor Flicot- teaux, besloot dan ook in te grijpen door de president te verklaren, dat hij zijn taak onder deze omstandigheden niet verder zou kunnen vervullen. Een moedige daad, waarmede hij tegenover de vele vertegen woordigers van de buitenlandse pers, de eer van het Franse recht zeker heeft gered. Men hoopt dat de militaire autoriteiten, met nog een paar maanden voorbereiding extra, de instructie van dit proces, dat een der belangrijkste politieke strafzaken uit de Duitse bezettingstijd is, zo ver zullen zijn gevorderd, dat aan de „beul van Parijs" en zijn luitenant dan in de juiste juridische vormen straffen zullen kunnen worden toe gediend,- die hun door hun talrijke schand daden zo ruim en zo volledig toekomen. Op het gebied der politieke zuivering zijn in de jaren na de bevrijding ook in Frankrijk nu wel voldoende fouten be dreven om te kunnen verwachten dat bij een proces tegen Duitse oorlogsmisdadigers althans de juridische voorschriften scru puleus in acht worden genomen. De hele Franse pers meent er, in verontwaardigde artikelen, vanmorgen dan ook op te mogen rekenen, dat in de tweede versie van het proces Oberg en Knochen rechters tegen over zich zullen vinden, die voor hun zaak berekend zullen zijn. De „Manchester Guardian" heeft cijfers gepubliceerd waaruit blijkt dat de samen stelling van het Britse volk opmerkelijke wijzigingen heeft ondergaan. Van 1871 tot 1931 bleef het aantal ongehuwde vrouwen van 2044 jaar tamelijk stabiel op onge veer 40% van de vrouwelijke helft van de bevolking, in 1951 bedroeg dit 25%. Van de vrouwen van 2024 jaar bleven er in 1931 driekwart ongehuwd, in 1951 iets meer dan de helft. Het „vrouwenoverschot" is aan het verdwijnen. In 1921 waren in de groep van 15—44 jarigen 876 mannen op iedere 1000 vrouwen. Sindsdien is het aantal mannen stijgende. Engeland krijgt dus langzamerhand een evenwichtige be volkingssamenstelling. Interessante gege vens geven de cijfers over het aantal on wettige geboorten. In 1945 was de verhou ding van deze tot het totaal aantal ge boorten 121% meer dan voor de oorlog, in 1950 bedroeg het nog 20% meer dan in 1938. Als echter alle voorhuwelijkse concep ties meegerekend worden, verliezen deze cijfers veel van hun aanvankelijke beteke nis. Vele van de onechte kinderen, in oor logstijd geboren, zouden in normale tijd door een opvolgend huwelijk gewettigd zijn geworden, maar dat werd toen veelal door een gedwongen scheiding verhinderd. Bij de enquête bleek bovendien dat het aan tal onwettige kinderen pas in 1945 de voor oorlogse cijfers overtrof; van 1946 tot 1948 bleef de stijging aanhouden, waarna een scherpe daling intrad. Het percentage on gehuwde moeders bedroeg voor de jaren 19461950: 12.6, tegenover 14.6% in 1938. De naoorlogse zedenverwildering valt dus statistisch bezien nogal mee. Inzake handgemeen Bij de behandeling van de affaire VW, die in Arnhem plaats vond, is men tot al gemene verbazing tot de ontdekking ge komen, dat de speler van Heracles Frans van der Veen behalve de schorsing van vijf jaar, hem in verband met de WV-kwestie opgelegd, nog een schorsing van een half jaar extra tegoed heeft. Deze straf bleek te zijn uitgesproken naar aanleiding van het handgemeen in de wed strijd Heracles—Haarlem. Het bestuur van Heracles, noch Van der Veen zelf hebben hiervan tot nu toe bericht gehad. In Utrecht is gisteren het jaarlijkse twee daagse congres begonnen van de „Centra le vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel". Voorzitter N. A. van den Hoven herinnerde in zijn openingswoord aan de totstandkoming van de vestigings wet en de opheffing van de Wolterson- orgamisatie. Hij bracht de Februaristaking van 1941 in herinnering en herdacht de talrijke Joodse collega's, die in de oorlog het leven hebben gelaten. De vergadering nam enige ogenblikken stilte in acht. Bij de behandeling van het jaarverslag werd erop aangedrongen, te komen tot de vorming van inkoopcombinaties. Voorts werd gepleit voor collectieve reclame voor de warenmarkten. Voor de straatventers - zo werd betoogd - wordt niet voldoende gedaan. Protest tegen een liedje Gepleit werd voor meer plaatsruimte voor standwerkers en tegen het beschik baar stellen van meer dan é'én kraam aan een koopman. Een der sprekers oefende felle critiek op een dezer dagen voor de radio gezongen liedje, waarvan, volgens de spreker, de „moreel" was: „Mensen, houdt uw deur dicht voor de straatven ter". Volgens deze spreker zal de omroep vereniging in kwestie zijn verontschuldi ging hiervoor moeten aanbieden. De voorzitter zei in antwoord op vragen der congressisten, dat de vakgroepen, waarbij de ambulante handel betrokken is, voor die handel nuttig werk hebben gedaan. Hij betoogde, dat men de tegen stelling tussen marktkoopman en venter niet op de spits moet drijven. Het hoofdbestuur had alle begrip voor de belangen der standwerkers, maar het voelde niets voor volledige zelfstandigheid der sectie standwerkers. Gingen de stand werkers daarmee niet accoord, dan moes ten zij maar een eigen organisatie stich ten. De voorzitter betoogde verder, dat de nieuwe activiteiten met betrekking tot de vestiging behoren te zijn het streven naar het zo spoedig mogelijk afkondigen van vestigingsbesluiten in verschillende bran ches van de markt-, straat- en rivierhan del. Voor de vakopleiding zal de centrale vereniging cursussen in het leven moeten roepen. Het beleid van het hoofdbestuur - ex clusief de standwerkerskwestie - werd tenslotte goedgekeurd. Mr. Portheine, die de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond vertegen woordigde, pleitte in een toespraak voor een nauwe samenwerking tussen deze bond en de ambulante handel. Tijdens een gisteravond in Vlissingen gehouden vergadering van R.K. kiezers uit verschillende delen van Zeeland, is beslo ten bij de aanstaande Statenverkiezing met een vrije katholieke lijst uit te komen, wellicht voor de gehele provincie. De aan leiding tot dit besluit is het feit, dat de voorzitter van de K.A.B. te Vlissingen, de heer F. Schets, door de K.V.P.-verkiezings- raad is gepasseerd voor een verkiesbare plaats. De heer Schets die reeds vroeger lid van de Provinciale Staten van Zeeland is geweest en die tevens voorzitter was van de afdeling Vlissingen der K.V.P., trok zich daarop als candidaat voor de Staten terug, en bedankte als voorzitter van de plaatselijke K.V.P.-afdeling. Niet alleen in Vlissingen maar ook el ders in Zeeland heerst ontevredenheid over de samenstelling van de candidatenlijsten van de K.V.P. In bepaalde kringen op Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuwstfi- Vlaanderen blijkt men van mening te zijn dat de samenstelling van deze lijsten niet in overeenstemming is met de maatschap pelijke verhoudingen. Wanneer de K.V.P. straks met 9 vertegenwoordigers in de Staten zou terugkeren zou daarbij slechts een werknemer zijn, namelijk een candi daat uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Men meent dat dit aantal werknemers tenminste drie voor geheel Zeeland zou moeten worden. Uitvoerend secretaris van Economische Commissie van U.N.O. voor Europa De heer Karl Gunnar Myrdal, uitvoe rend secretaris van de Economische Com missie voor Europa (E.C.E.) van de UNO, bracht gisteren een bezoek aan ons land. Hij had besprekingen met de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Beyen en met topfunctionarissen van de ministeries van Buitenlandse Zaken en van Economische Zaken, alsmede met transportdeskundigen. De heer Myrdal keerde vorige week terug van een bezoek aan Moskou, waar hij acht dagen verbleef en er bespre kingen had met de Sovjet-minister voor de Buitenlandse Handel en andere auto riteiten op het terrein van de handel. Daarna was hij een dag in Parijs. Na Den Haag en Londen volgen nog Rome en Belgrado. Deze bezoeken aan een aantal Europese hoofdsteden bracht hij in ver band met de jaarlijkse zitting van de E.C.E. in Genève, welke dit jaar op 9 Maart aanvangt. Op 20 April volgen de besprekingen over de handel tussen het Oosten en Westen, waarvoor grote belangstelling bestaat. Reeds is meegedeeld, dat de Oostelijke landen bekende deskundigen en topfiguren naar deze besprekingen zullen afvaardigen. DJAKARTA (Reuter) De Sovjet-Unie is volgens een te Djakarta gepubliceerd officieel overzicht van de handel met de communistische landen bereid jaarlijks 100.000 ton Indonesische rubber van ge ringe kwaliteit te kopen. Vertegenwoor digers van de Sovjet-Unie hebben deze toezegging gedaan tijdens te Amsterdam gevoerde besprekingen met Indonesische vertegenwoordigers. De onderhandelingen hebben meer dan een jaar geduurd. De Sovjet-Unie wenste aanvankelijk uitslui tend rubber van eerste kwaliteit af te nemen. In het overzicht werd voorts medege deeld, dat Indonesië onderzoekt, welke mogelijkheden er bestaan voor het drijven van handel met Tsjechoslowakije, Honga rije en Bulgarije.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11