Revolutionnaire Raad dwingt president Naguib tot aftreden EYG in het middelpunt in Londen, Bonn en Parijs Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Weg met Naguib Luitenant-kolonel Nasser nu de sterke man van Egypte Opstand in Syrië Papieren guldens worden door zilveren vervangen Grote zuiveringen in Beria's geboorteland Britten wachten op geschikt moment om Bidault ruggesteun te geven Het woord is aan Foster Dulles legt verantwoording af i| if P li Nieuwe Gaullistische groepering in Frankrijk Over twee jaar ook nieuwe rijksdaalders Naguib in ongenade Engeland krijgt een geleid atoomprojectiel Meer dan dertig schepen ingevroren in Oslofjord De ziekte van de paus Weef rapport 68e JAARGANG No 194 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 298e JAARGANG No 42 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS ALWEER AFGELOPEN met de macht van de Egyptische President van de Republiek, voorzitter van de Revolution- naire Raad en ministerpresident Naguib, eertijds generaal en na de staatsgreep in Juli 1952 veldmaarschalk. Hij heeft ont slag uit al zijn regeringsfuncties gevraagd en'dit ontslag is door de Revolutionnaire Raad aanvaard. De Raad bestond uit veer tien hoge officieren van het leger, dus nu nog uit dertien, en de vice-president luite nant-kolonel Nasser is nu met het minis terpresidentschap belast. Voor het overige zal men blijkbaar het resultaat van te houden parlementsverkiezingen afwach ten. Het heeft niet lang geduurd met Naguib: van de militaire staatsgreep af, die tot de verjaging van koning Faroek leidde, maar negentien maanden. Uit het communiqué, door de militaire Revolutionnaire Raad uitgegeven, valt af te leiden dat de macht hem naar het hoofd gestegen was. Dat is geenszins nieuw in zulk geval. Maar Naguib was er blijkbaar niet in geslaagd, voldoende aanhang en populariteit te ver werven om zich van hen te ontdoen, die hem bij zijn streven naar de dictatuur de voet dwars zetten. Zij schrijven zijn op treden nu aan „een geestelijke crisis" toe en zeggen: „Hij maakte een geestelijke crisis door, waarvan wij allen veel te lij den hadden ondanks onze pogingen om hem tegenover de wereld als werkelijk leider van de revolutie en van de Raad te doen doorgaan". Het klinkt een beetje zielig; de Raad zelf schijnt een beroep op het medegevoel aller Egyptenaren te doen, want alle leden hebben het er zo naar door gehad. „Alles hebben zij beproefd om hem te doen terugkomen op verzoe ken, waarvan inwilliging zou hebben ge leid tot een éénhoofdig absoluut gezag over Egypte, hetgeen mogelijk de resul taten van de revolutie teniet zou hebben gedaan". Verzoeken! Naguib is dus hele maal zo'n baas niet geweest, als hij zich naar buiten toonde. Hij wou het alleen maar worden. Dat herinnert weemoedig- lijk aan de terugkeer in Juli '52, vlak na de staatsgreep, van de leider van de Wafd-partij, Nahas Pasja. Hij omhelsde Naguib en noemde hem de redder der natie. Hij kreet: Wij zijn naar ons land teruggekeerd nadiat de tyrannic is vernie tigd en het prestige van Egypte door ons leger en zijn grote leider generaal Naguib ishersteld. Ach. Wij leven nauwelijks anderhalf jaar latei- en het is ai Weg met Naguib! Waar om? Omdat hij het éénhoofdig absoluut gezag, lees de tyrannic, nastreefde. Dat overigens niet door middel van een nieuwe staatsgreep, door geweld, door zijn dertien medeleden van de Revolutionnaire Raad van hun bedden te laten lichten en opslui ten en op een wit paard aan het hoofd van zijn troepen door Caïro te rijden enzo- voortsj volgens het historische recept maar door middel van verzoeken. Men wordt geen alleenheerser door middel van verzoeken. Wel moeten er vandaag Duit sers zijn die denken, bij de lezing van het communiqué van de Egyptische Revolu tionnaire Raad: hadden ze bij ons (bei uns) indertijd ook maar tijdig tot zoiets' beslo ten en een berichtje gegeven met de me dedeling: „hij maakte een geestelijke crisis door waarvan wij allen veel te lijden hadden".... Maar Hitier bepaalde zich niet tot verzoeken,- was ongetwijfeld slu wer dan Naguib en kende zijn Pappenhei mers beter. Het gerucht dat de gevallen Egyptische staatsman dood zou ziin is vanmorgen in Caïro weersproken met de officiële mede deling, dat het „van alle grond ontbloot is". Dat wil waarschijnlijk zeggen, dat er niet eens een aanslag op hem gepleegd is. Zijn verzoeken om absolute macht zijn afgewezen, hij heeft zelf zijn ontslag ge vraagd en het gekregen en nu zit hij in zijn huis in een voorstad. Dit maakt wel een on-Egyptisch-rustige indruk. Het klinkt wel bijzonder vredig nevens de me dedeling, dat de nieuwe minister-presi dent Nasser voor geheel Egypte de nood toestand heeft afgekondigd. Naguib's huis zal wel zwaar bewaakt worden en zijn telefoon ook. Hij mocht eens verder wil len gaan dan verzoeken. En ge moet u hem niet voorstellen in een fauteuil, be daard de kranten lezend waarin zijn por tret plotseling niet meer prijkt. Evenmin ziet het oog der verbeelding hem wiedend in zijn tuintje. Maar een zonderlinge af mars voor een staatshoofd, met zovele uiterlijke bevoegdheden bekleed, is het wel en wij zullen er het laatste woord nog niet over vernomen hebben. De Engelsen voorzien al dat de onder handelingen over de Brits-Egyptische ge schilpunten er niet gemakkelijker op zul len worden. Zij schudden blijkbaar het hoofd over Nasser, vanwege zijn vechters- capaciteiten bijgenaamd '„dte tijger van Faloega", hetgeen aan bokskampioenen doet denken. En in een poging om een blik in de toekomst te werpen kan men zich afvragen hoe lang het zal duren eer die een veto-recht over de besluiten van de Revolutionnaire Raad zal pogen te ver werven of wellicht: het eenvoudig zal toepassen. Het is niet eenvoudig een land, dat lang van corruptie en wanbeheer ver vuld is geweest, in nieuwe banen te leiden. Men moet daar meer staatsman voor zijn dan generaal. Ook meer staatsman dan tijger. R. P. BEIROET (United Press) Een opstan- dplingenleger heeft het radio-station van Aleppo in Syrië bezet en een oproep tot het Syrische volk gericht om zich aan te sluiten bij de revolutionnaire beweging tegen president Adib Sliihakla. Uit de uitzending van radio-Aleppo valt op te maken, dat Aleppo, op één na de grootste stad van Syrië, in handen van de opstandelingen is, die van alle zijden steun van de bevolking zouden ondervinden. Reuter meldt dat radio-Damascus nor maal met de uitzending voort is gegaan en niets gezegd heeft over het bericht uit Aleppo. De genoemde oproep wefd her haaldelijk uitgezonden. In een bericht van A.F.P. wordt gezegd, dat in Beiroet berich ten uit Aleppo zijn opgevangen, waarin ge zegd wordt, dat in Aleppo opstand is uit gebroken en dat in deze stad een einde is gemaakt aan het regiem van Sjisjakly. Het bericht uit Beiroet spreekt van een „clan destiene radiozender in Aleppo". bil. CAïRO (Reuter) President Naguib van Egypte heeft ontslag gevraagd uit al zijn regeringsfuncties. Dit ontslag is door de Revolutionnaire Raad aanvaard, aldus is heden te Caïro door majoor Salah Salem, minister van Voorlichting, bekend gemaakt. De leden van de Revolutionnaire Raad, het opperbevel en de kabinetsministers werden vanochtend vroeg bijeengeroepen voor een buitengewone vergadering, die werd voorgezeten door luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, de vice-premier. Majoor Salem verklaarde, dat luitenant kolonel Nasser alle bevoegdheden op zich heeft genomen als leider van de heersende militaire raad, „tot aan de bevrijding van het land van imperialistische krachten". De post van president van de republiek zal open blijven tot de terugkeer van het par lementaire leven in Egypte. Kolonel Nasser heeft voor geheel Egypte de noodtoestand afgekondigd. Naguib trad af als president van de repu bliek, voorzitter van de Revolutionnaire Raad en eerste minister. De Revolutionnaire Raad heeft alle be voegdheden van generaal Naguib overge nomen. In een communiqué zegt de Raad, dat kolonel Abdel -Nasser is benoemd tot eerste minister. Naguib r.am zijn ontslag, omdat de Raad weigerde hem de volledige bevoegdheden te geven die hij eiste. Naguib wilde het recht hebben om zijn veto uit te spreken over besluiten van de Revolutionnaire Raad, om ministers te benoemen en te ontslaan en om officieren en functionarissen te benoemen of te be- bevorderen. Nieuwe leider Luitenant-kolonel Nasser is 36 jaar. Hij verwierf zich tijdens de Palestijnse oorlog wegens zijn houding in de slag van Faloega de bijnaam „tijger van Faloega". Hij stamt uit een eenvoudig boerengezin in boven- Egypte. Nasser wordt beschouwd als de „sterkste man" van het huidige Egyptische regiem. Kolonel Nasser spreekt vloeiend Engels. In de tweede wereldoorlog was hij verbon den aan de Britse strijdkrachten in het West-Egyptische woestijngebied. Hoewel hij fel anti-Britse leuzen ge bruikte, zoals „weg met de Britten", „Egyp te voor de Egyptenaren", en felle anti- Britse redevoeringen hield, toonde hij in gesprekken met buitenlandse journalisten een gematigder houding. Oude leider Generaal Naguib kwam na de staatsgreep van 23 Juli 1952 aan de macht. Op 10 Fe bruari 1953 werd de volledige macht voor de duur van drie jaar in handen van gene raal Naguib en de dertien hoge officieren van de Revolutionnaire Raad gelegd. Na guib is 53 jaar. Generaal Naguib was zelf niet aanwezig op de vergadering van de Revolutionnaire Raad. In Caïro is het rustig. In de bekendmaking van de Raad wordt voorts gezegd, dat generaal Naguib na zijn installatie steeds meer bevoegdheden ging eisen en dat de kwestie in de laatste dagen ernstiger was geworden, toen Naguib veto recht over de besluiten van de Raad en be voegdheid om officieren en functionaris sen te benoemen en te bevorderen eiste. Tevergeefs had de Raad getracht de presi dent van deze eisen te laten terugkomen, zo werd hieraan toegevoegd. De officiële bekendmaking van president Naguibs aftreden kwam na een dramatische vergadering van de Revolutionnaire Raad, PARIJS, (A.F.P.) Drie afgevaardig den van de U.R.A.S. (voormalige Gaullis ten) in de Franse Nationale Vergadering hebben besloten een nieuwe groep te vor men, die „unie van actiegroepen voor natio nale onafhankelijkheid en sociale vooruit gang" zal heten. De afgevaardigden zijn René Capitant, Louis Vallon en mevrouw Irène de Lip- kowski. Zij verklaarden trouw te blijven aan generaal De Gaulle. Zij verwijten de U. R. A. S., dat deze een meei politiek, dan sociaal karakter bezit. De nieuwe groep acht directe deelneming van de kiezers aan besluiten over belangrijke vraagstuk ken onontbeerlijk en meent daarna dat bf achtiging van het E.V.G.-verdrag niet mogelijk is zonder een volksstemming. Een foto, genomen tijdens een parade op de verjaardag van de revolutie. De nu afgetreden president Naguib brengt de mili taire groet. Links naast hem luitenant kolonel Nasser, rechts majoor Mohyiddin Hoessein, die destijds het bevel voerde over de Commandotroepen van de Junta. die vijf uur duurde. Een eerste aanwijzing was een order aan alle kranten om in de edities, die in voorbereiding waren, geen foto's van generaal Naguib af te drukken. In de bekendmaking na de vergadering, waaraan ijlings opgeroepen ministers had den deelgenomen, werd een verslag ge geven van de geschiedenis der revolution naire beweging. Gezegd werd dat generaal Naguib niet van het begin af aan deel had uitgemaakt vari de geheime beweging, doch dat hij later door de officieren tot leider was gekozen „wegens zijn reputatie" en omdat de jonge officieren een leider nodig achtten gezien hun leeftijd en rang. Londen bezorgd In Londen hebben de eerste berichten van Naguibs aftreden opschudding ver wekt. In de eerste commentaren werd ge zegd, dat de onderhandelingen over Brits- Egyptische geschilpunten waarschijnlijk niet gemakkelijker zullen worden. Uit de wijze van Naguibs aftreden zou voorts kunnen worden opgemaakt, dat de generaal minder vrij was en minder macht bezat, dat men meende en dat hij de gevangene van Revolutionnaire Raad was. In Londense diplomatieke kringen merkt men op dat Egypte thans wordt geleid door een groep jeugdige, fanatieke officieren, die ongetwijfeld met de beste bedoelingen De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot invoering van nieuwe rijksdaal ders en guldens goedgekeurd. Het gewicht van de nieuwe rijksdaalders en guldens zal bedragen resp. 15 en 6V2 gr (thans 25 en 10 gram) Het gehalte blijft hetzelfde. De middellijn zal bedragen respectievelijk 33 en 25 milimeter (thans 38 en 28 mili- meter). De minister van Financiën is terugge komen op zijn voornemen de muntbiljet ten spoedig te doen intrekken. Het ligt in zijn bedoeling om de muntbiljetten van een gulden in de loop van de jaren 1954 en 1955 geleidelijk te doen vervangen door zilveren munten. Daarna zal een beslissing omtrent het vervangen van muntbiljetten van f 2.50 door zilveren rijksdaalders worden genomen. zijn bezield, doch de bezadigdheid van ge neraal Naguib missen. Men legt er in deze kringen de nadruk op, dat Naguib zeer geliefd is onder de boeren, de „fellahs", die de grote meerder heid der Egyptische bevolking uitmaken. Een woordvoerder van de Raad heeft verklaard dat een bericht, dat te Caïro de ronde deed en vandaar tot het buitenland is doorgedrongen, meldend dat generaal Naguib dood is, „van elke grond ontbloot" is. „De generaal bevindt zich gezond en wel in zijn woning in een voorstad van Caïro", verklaarde hij. „In de laatste tijd heeft generaal Naguib om steeds verder gaande bevoegdheden verzocht. Hij maakte een geestelijke crisis door, waarvan wij allen veel te lijden had den, ondanks onze pogingen om hem tegen over de wereld als de werkelijke leider der •revolutie en van de Raad te doen door gaan", zo zei het communiqué van de Raad nog. Huisarrest? United Press meldt nog: Generaal Na guib is onder huisarrest geplaatst in zijn villa in Helmia, een voorstadje van Caïro. De troepen, die zijn villa bewaakten, zijn thans vervangen door een nieuw deta chement dat naar zijn woning was gezon den om kracht bij te zetten aan de maat regel. Afbeeldingen van generaal Naguib in kantoren en openbare gebouwen van Cairo werden Donderdag verwijderd. Het huis van de afgetreden premier wordt door zwaar bewapende troepen bewaakt. De wachtposten buiten de radiostations van Cairo zijn versterkt. LONDEN (Reuter) Blijkens de jongste officiële berichten is in Georgië, -de Sovjet- Republiek waar Beria werd geboren, een grote zuivering uitgevoerd. Radio-Tiflis meldde Zondag, dat tussen September 1952 en 1 Februari 3.000 leden en 1.029 candidaatleden uit de communis tische partij in deze Sovjet-Republiek zijn verwijderd. Volgens krantenberichten zijn in deze periode in Georgië nieuwe secretarissen gekozen in 2.220 partijorganisaties. In 700 gevallen werd het werk van ontslagen se cretarissen als „onbevredigend" gebrand merkt. (Van onze correspondent in Londen) De Engelse minister van Oorlog, Anthony Head, heeft in een memorandum gisteren aangekondigd, dat Eingeland binnenkort een nieuw atoomwapen zal invoeren. Dit wapen is een van de grond af te schieten geleid projectiel. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Anonymus: Geen twee mensen zijn gelijk en daar zijn ze beiden blij om. LONDEN (Reuter). In drie West- Europese landen is Woensdag de verdeeld heid over de Europese verdedigingsge- nieenschap duidelijk aan de dag getreden. Eer» bespreking tussen bondskanselier Adenauer en de socialistische oppositie leider Ollenhauer in W e s t-D u i t s 1 a n d om nog voor het grote debat over de poli tieke toestand, dat heden gehouden zou worden, overeenstemming te bereiken over de vraag of West-Duitsland zich moet be wapenen voor Oost- en West-Duitsland zijn herenigd, heeft geen resultaat opgeleverd. Van sociaal-democratische zijde werd later verklaard, dat de klcof nog even wijd is als tevoren. In F r a n k r ij k wordt in de Nationale Vergadering nog steeds veel verzet gebo den tegen West-Duitse herbewapening en hoewel de minister van Buitenlandse Za ken, Bidault. het E.V.G.-verdrag gaarne spoedig bekrachtigd wil zien, werd Woens dag geloofd, dat de Nationale Vergadering de behandeling van deze kwestie zal uit stellen tot na de conferentie te Genève. Ook in G r o o t-B r i 11 a n n i trad ver schil van inzicht aan de dag over de her bewapening van West-Duitsland. Het be stuur van de Labour Party gaf slechts met een kleine meerderheid, 14 tegen 10 stem men, zijn goedkeuring aan het voorstel tot steun aan de plannen tot herbewapening. Twaalf uur eerder keurde de Labour- fractie het voorstel goed met een meerder heid van negen stemmen. Dit gaf de linkse socialistenleider Bevan aanleiding tot de verklaring, dat de partijleiders zich niet meer in naam van de partij over de her bewapening zullen uitlaten. Bovendien zijn er tekenen, die er op wij zen dat ook vele conservatieve parlements leden tegen deelneming van "West-Duits land aan de verdediging van West-Europa zijn. Volgens diplomatieke kringen te Parijs zijn de Franse en Britse regering onder hands overeengekomen, geen mededelin gen te doen over de wijze, waarop Groot- Brittannië zich met het toekomstige ^Euro pese leger zal verbinden tot vlak voor het tijdstip waarop het Franse parlement ge reed zal zijn om over bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag te stemmen. Men wil namelijk voorkomen, dat tegenstanders van het verdrag uit vroegtijdige mede delingen stof voor critiek zouden kunnen putten. Edens verslag Onze correspondent in Londen schrijft: Engeland zal nauwer met de E.V.G. sa menwerken dan het tot nu toe van plan was. In Berlijn hebben Eden en Bidault daarover besprekingen gevoerd, die bin nenkort in Parijs zullen worden voortge- A'adat het dochtertje van mevruuw John Luwirer, eerste hofdame van Prinses Margaret in de St. Michaels kerk aan het Chester Square te Londen was gedoopt, nam de Prinses de trotse moeder en haar baby in een Koninklijke auto mee. Prinses Margaret is een van de peetmoeders van het kindje. zet met de vertegenwoordigers van de EVG-landen en de Verenigde Staten. Dit kondigde Eden gisteren in het La gerhuis aan bij de opening van het twee daagse debat over de Berlijnse conferentie. Hij verklaarde dat het thans niet meer de vraag is of Duitsland bewapend moet wor den, maar: hóe. Eden achtte de zo spoedig mogelijke tot stand koming van de È.V.G. van het aller grootste be'ang, ook voor de veiligheid van de Sovjet-Unie. Op heldere wijze zette Eden uiteen dat er tussen Oost en West geen enkele basis voor overeenstemming aanwezig bleek in Berlijn. Het enige resultaat is de komende conferentie in Genève over Korea en Indo-China. Ondanks de teleurstelling was de Ber lijnse conferentie toch de moeite waard omdat beide partijen nu precies weten wat zij aan elkaar hebben. Er was een afgrond waarover geen papier kan worden geplakt, aldus Eden. Bemoedigend is echter dat door de conferentie de internationale spanning niet is toegenomen. Eden noemde een neutraal Duitsland on realistisch omdat de Duitsers een te groot en te actief volk zijn om neutraal te kun nen blijven. Een-neutraal Duitsland zou volgens Eden al spoedig naar de een of an dere kant overhellen, óf Oost en West tegen elkaar uitspelen.De hele tragische historie van de voor-oorlogse periode zou worden herhaald. Ondanks alles geeft Eden de hoop niet op. Hij zal naar Genève gaan, zoals hij naar Berlijn ging, en geen gelegenheid ver zuimen om de zaak van de vrede te dienen. Als eerste oppositie-spreker had Herbert Morrison een moeilijke taak, omdat de La- bour-fractie hopeloos verdeeld is over de Duitse bewapening. Morrison, die met de voornaamste partijleiders volkomen achter de regering staat, vond dat er geen politie ke munt uit deze verdeeldheid mag wor den geslagen omdat het bezwaar tegen de Duitse hei-bewapening ingegeven is door eerlijke vrees, hoewel die volgens hem on gegrond is. Hij vertrouwt dat een herrezen Duitsland niet zal proberen de verloren gebieden met geweld terug te krijgen. Morrison juichte het zakelijke karakter van de Berlijnse conferentie toe en noemde de bijeenkomst van Genève een stap voor waarts. De Russen hebben volgens hun oude gedragslijn gehandeld. Zij willen de enige sterken zijn temidden van zwakken. Dat is voor ons en de Westelijke naties on aanvaardbaar. Demonstraties Reuter. Een aantal leden der Franse Nationale Vergadering, behorend tot alle politieke schakeringen, met uitzondering van die der socialisten, heeft een oproep gedaan voor het op 20 en 21 Maart houden van een "bijeenkomst te Parijs van parle mentsleden en andere vertegenwoordigers van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Ne derland, België, Luxemburg en Groot-Brit- tannië, ter bespreking van het E.V.G.-ver drag, „dat het gevaar inhoudt dat Euro pese strijdkrachten in dienst worden ge steld van het Duitse militarisme". De oproep is onder meer ondertekenct door ex-premier Daladi?r (radicaal), de leider van de Gaullistische parlementaire fractie Soustelle en het lid van het cen trale comité der communistische partij Ca sanova, allen uitgesproken tegenstanders van het Europese-legerplan. De West-Duitse Bondsdag is hedenoch tend een debat begonnen over de conferen tie van vier te Berlijn. Het debat zou een dag duren. De premier en minister van Buitenlandse Zaken, dr. Konrad Adenauer, dankte de Westelijke mogendheden voor de „voor treffelijke en indrukwekkende wijze, waar op zij de zaak van de Duitse vrijheid en eenheid hebben behartigd". Meer dan dertig schepen zitten vast in het ijs in het Oslofjord. Men vreest, dat de toestand slechter zal worden dan ooit tevoren. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft in een radiorede ver klaard, dat de Berlijnse conferentie twee resultaten heeft opgeleverd, die de toe komst aanzienlijk zullen beïnvloeden. In de eerste plaats was Molotov, voor zover Europa betreft, er toe gebracht te tonen, dat de Sovjet-Unie vasthoudt aan alles wat zij bezit, ook aan Oost-Duitsland en Oost-Oostenrijk, en dat zij nog meer wil hebben In de tweede plaats, wat be treft Korea en Indochina, was Molotov er toe gebracht het Amerikaanse standpunt te aanvaarden, dat het betrekken van communistisch China in'besprekingen over deze twee aangelegenheden geen erken ning van de communistisch-Chinese rege ring inhoudt, zo zei hij. Dulles geloofde, dat het bereiken van deze twee resultaten alle inspanningen op de Berlijnse conferentie rechtvaardigen. Berlijn heeft de weg geëffend voor andere gebeurtenissen. De vereniging en verster king van West-Europa kan nu voortgaan en in Azië zou vereniging van Korea en beëindiging van aggressie in Indochina be reikt kunnen worden, ais communistisch- China dat wenst. „Ik voorspel niet, dat deze dingen zullen gebeuren, doch als het zover komt, is dat slechts dank zij Ber lijn", aldus de Amerikaanse minister. Grotewohls mening BERLIJN (Reuter). De Oost-Duitse premier, Grotewohl, heeft Woensdag in een bijzondere vergadering van de Volks kamer verklaard, dat de conferentie van Berlijn beperkte doch niettemin veelbete kenende successen had bereikt. „De vier mogendheden hebben het Duitse volk bewezen, dat men kan 'onderhandelen en tot overeenstemming kan komen", aldus Grotewohl. Grotewohl zeide, dat hij gekant is tegen een of'erleg tussen de Westelijke en Sovjet autoriteiten in Duitsland over middelen om de reis- en andere beperkingen in het verdeelde land te verzachten. „Dit is niet een aangelegenheid voor dé hoge commis sarissen, maar voor de Duitsers zelf". VATICAANSTAD (A.F.P.) Profes sor Hubner uit Frankfort, die de paus reeds bij een vroegere ziekte behandelde, heeft de paus opnieuw onderzocht, waarbij hij speciaal aandacht aan zijn hart heeft be steed. Het is niet nauwkeurig bekend wat het onderzoek heeft aangetoond, doch het schijnt dat men zich in de omgeving van de paus in de afgelopen twee dagen voor al op dit punt bezorgd heeft gemaakt. Radio-Vaticaan heeft Dinsdag gezegd, dat de communistische regeringen van Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Polen verboden hebben nieuws over de gezond heid van de paus te verspreiden. Dit zou van „geen belang voor de arbeidersklasse" zijn. De postkantoren in de Oost-Europese landen nemen geen telegrammen voor de paus aan en brieven aan de rooms-katho- lieke geestelijkheid worden gecensureerd, volgens radio-Vaticaan. In Joego-Slavië is aan kardinaal Stepi- nac niet toegestaan een telegram naar de paus te sturen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- ♦.oestand w u H f- 2 Helsinki nevel ONO 2 -20 0 Oslo Poolsneeuw ONO 1 -5 5 Stockholm sneeuw ZZO 7 -5 0.1 Kopenhagen sneeuw ZZO 10 -4 0,5 Londen regen ZZW 8 8 0,2 Amsterdam geheel bew. z 8 5 0,3 Brussel regen zw 8 7 1 Parijs geheel bew. zw 7 8 0,3 Bordeaux regenbui w 1 8 0 Grenoble regen windstil 5 0,1 Nice motregen windstil 6 0,1 Warschau nevel onbek. -14 0 Berlijn (geen opgaat ontvangen) Frankfort nevel windstil 6 0,1 München nevel ZW 3 1 0 Zürich regen zw 5 6 0 Genève motregen ZW 5 6 0 Locarno licht bew. O 2 -3 0 Wenen nevel windstil -10 0 Innsbruck nevel windstil -5 0 Rome (geen opgaat ontvangen) Neerslag laatste 24 uur .OOOOCJOCOOODOOODCOOCOOOOOCCOOCiCOOO WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele ver spreid® buien. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 26 Februari Zon op 7-34 uur. onder 18.13 uur. Maan op 3.12 uur. onder 10.25 uur. Maanstanden 26 Febr. 0.29 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 25 Februari Hoog water: 8.10 en 20.30 uur. Laag water: 3.32 en 15.57 uur. Vrijdag 26 Februari Hoog water: 8.57 en 21.30 uur. Laag water: 4.10 en 16.42 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1