Er is geen aanleiding voor algemene prijsmaatregelen Opruiming van krotwoningen is een ereschuld Ook minister Stevens door de knieën voor McCarthy Minister Zijlstra in Tweede Kamer: Herziening van de loonronde wordt niet overwogen Drie dienstweigeraars voor de krijgsraad Minister Witte in Eerste Kamer: Nieuwe woning- en gezinstelling is in voorbereiding Achtste wereldjamboree in Canada Verrassing in Washington: ondanks steun van Wilson en Eisenhower Mantelcostumes 3 Agenda voor Haarlem Venlo overslaghaven voor Duitse kolen tentoonstelling-personenautomobielen Tenminste honderd Nederlandse deelnemers Angst voor Zoutbranden na een heerlijk maal? Onderhoud gemccntegcbouwcn De strafregels in het Nederlandse leger GEEN CONTANTEN GEEN NOOD Den Bosch hoos over namaak „Gerritje" DONDERDAG 25 FEBRUARI 1954 (Van onze parlementaire redacteur) De interpellatie-Reuter (C.P.N.) over de uitwerking van de huurverhoging en van de compensatiemaatregelen heeft wei nig opgeleverd. Dit kon ook moeilijk anders. Het was immers voorbarig om nu reeds uit een en ander conclusies te trek ken, die het treffen van nieuwe regerings maatregelen zouden rechtvaardigen. Dit wilden de communisten echter wèl. De in- terpellant kwam met twee moties, één om de regering uit te nodigen alsnog, en dan met terugwerkende kracht tot 1 Januari, de loonsverhoging van 5 op 6 procent te brengen en één, die ter bescherming van de koopkracht, invoering van een prijsstop verlangde. Met 63 tegen 5 stemmen (alleen de communisten waren vóór) verwierp de Kamer de béide moties. Volgens de interpellant was de huurver hoging een der oorzaken van de jongste prijsstijging. Als tegenwicht waren de middenstanders het namelijk volgens-hem gaan zoeken in prijs-opvoeringen. De heer Reuter vroeg of de regering bereid was de toegestane loonsverhoging van 2 cent per uur voor geschoolde arbeiders verplicht te stellen, dus bindend voor te schrijven. Verder drong hij op een prijsstop aan, in welk verband hij onder mee nog opmerkte, dat er van minister Zijlstra's theorie over de prijsregelende werking van de vrijheid van de prijzen niets terecht komt, doordat men hier steeds strandt op de winzucht van de ondernemers. Prijsverhoging was nu „een mode" geworden, zei hij. De consump tiebeperking herleefde weer en onder de arbeiders, de gepensionneerden en vele andere groepen der bevolking heerst onrust, die de regering heeft weg te nemen. De minister van Economische Zaken, 'prof. Zijlstra, die de interpellant ant woordde, merkte op, dat er nauwelijks of geen herleving van de consumptiebeper king valt waar te nemen. De minister be toogde vervolgens aan de hand van de pas bekend geworden cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat er tot 15 Januari vergeleken met 1949 een prijsstijging met 3 punten, straks vermoe delijk met nog één punt er bij, valt waar te nemen. Maar hierin moet men in belang rijke mate een gevolg van seizoeninvloeden zien. Er is nog geen spoor te bekennen van doorwerking der loonsverhoging. Trouwens, het is na enkele maanden nog te \Toeg om al conclusies te trekken, zoais de interpellant heeft gedaan. De regering kan niet inzien, dat men van tal van onge motiveerde prijsverhogingen kan spreken. Evenmin ziet zij thans een aanleiding voor een prijsstop. Natuurlijk blijft zij waak zaam om zo nodig in bepaalde gevallen op te treden. Voor ongerustheid over de ont wikkeling van het prijsverloop in het alge meen in de nabije toekomst bestaat geen aanleiding. De minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, zette hierna uiteen, waarom de regering er niets voor voelt thans alsnog ADVERTENTIE DONDERDAG 25 FEBRUARI Zuiderkapel: Zendingsavond over Centraal Nieuw Guinea. 8 uur. Remonstrantse Kerk: ..Droom der gevangenen", 8 uur. Lido: „A. C. en dr. Jekyll mr. Hyde", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fabiam Boem bij de luchtmacht", alle leeft.,, 7 en 9.15 uur. Rbxy: „The greatest show on earth", alle leeft., 8 uur. Luxor: „Melba", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Schattige vrouw tjes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Storm- duivels", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Wilde pracht", alle leeft., 8.15 uur. VRIJDAG 26 FEBRUARI Concertgebouw: Pianorecital van Robert Weisz, 8 uur. Brinkmann. Vereniging voor paedagogiek; lezing door prof. dr. A. D. de Groot, 8.15 uur. Lange Veerstraat 16: Lezing door B. v. d. Meer, 8 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin reist om de we reld", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Sirene van Bagdad", 14 jaar, 2.30, 1 en 9.15 uur. Roxy: ..De laatste dagen van Warschau". 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „99 River Street", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blauwbaard en zijn zeven wou wen", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Laatste der Comanches", 14 jaar, 2.15. 7_en 9.15 uur. Minerva: „Ivanhoe", 14 jaar, 8.15 u. de oorspronkelijk door de vakbeweging verlangde loonsverhoging met 6 procent met terugwerkende kracht te gaan invoe ren. Zij wenst niet zelfstandig als „loon- dictator" op te bieden. Trouwens, zo merkte de minister op, de Stichting van de Arbeid heeft het niet nodig geacht nieuwe maatregelen voor te stellen. Over bijna de gehele linie waren overigens, waar dat mogelijk was, de lonen van de geschoolde arbeiders al verhoogd op de wijze als de heer Reuter voorstond, zodat het op een verhoging van ongeveer 7'/2 procent neer kwam. De fractiegenoot van de heer Reuter, de heer Gortzak, sprak vervolgens over de onrust onder de bevolking. Mr. Van Leeuwen (V.V.D.) herin nerde aan de devaluatie van 1949 en aan het toen daaraan aangepaste prijspeil, met alle gevolgen daarvan. De heer Roemers (P. v. d. A.) zei, dat de interpellatie te vroeg was gekomen, want thans is de zaak nog niet te overzien en vallen de consequenties van de loon maatregelen nog niet na te gaan. Minister Z ij 1 s t r a verweet daarna de interpellant in gebreke te zijn gebleven zijn cijfers met die van hem, de minister, ver geleken te hebben en noemde het onjuist van de heer Gortzak, dat deze deed alsof de menselijkheid aan zijn kant en aan die van zijn vrienden was, terwijl de minister slechts met koude cijfers zou hebben ge werkt. Die methode was „unfair" en bovendien onjuist. Verontwaardigd riep de heer Wage naar (C.P.N.) uit: ..Dat is een belediging. Doet de president niets?" Minister Z ij 1 s t r a ging nog even voort en antwoordde de heer Roemers op diens vraag wat men onder „buitensporige prijs stijgingen moet vers-taan, waartegen de regering eventueel zal optreden," dat het de waag is, of de prijsstijging met 20 pro cent in het kappersbedrijf kostprijs-tech nisch wel te rechtvaardigen valt. Nadat minister Suurhoff nog had be toogd, dat de heer Gortzak niet had aan getoond dat er bij de vaststelling der jong ste loonronde fouten waren gemaakt en voorts de communistische afgevaardigde voor de voeten had geworpen gevaarlijk spel te spelen door het wekken van een alarmstemming, zette voorzitter Korten- horst uiteen, dat minister Zijlstra's uit lating over de methode van de heer Gort zak geen belediging had ingehouden. „Un fair" moet men opvatten als onsportief en dat is niet onparlementair. Na deze „tekst uitleg" vroeg de heer Gortzak nog het woord voor een persoonlijk feit. Hij voelde zich niet beledigd, maar gezien de reactie op de term „unfair" zou de minister toch beter hebben gedaan deze terug te nemen. Hierna was dit incident afgelopen, maat niet een onderling krakeel tussen de com munisten en hun P. v. d. A.-buren, waar mee de voorzitter zich echter niet inliet, omdat hij dit als een „onder-onsje" be schouwde. Voor de krijgsraad te velde West heb ben drie principiële dienstweigeraars te rechtgestaan. De 20-jarige dienstplichtige soldaat M. J. W. uit Utrecht had geweigerd de uniform aan te trekken en een geweer aan te nemen, zulks uit geloofsoverwegin- gen. Thans verklaarde hij voor de krijgs raad, wel in militaire dienst te willen gaan. Zijn advocaat voegde daaraan toe, dat W. bij voorkeur bij de geneeskundige troepen wil. De auditeur-militair meende, dat in zijn geval niet van „principieel" kan wor den gesproken: het was beurtelings ja en neen. Hij vroeg een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek van voorarrest van 3 Janu ari 1954 af, ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De verdediger merkte op, dat zijn cliënt uit angst voor de gevangenis telkens van opvatting verandert. Hij vroeg oplegging van een gevangenisstraf, gelijk aan die van het ondergane voorarrest. Na in raadkamer te zijn geweest besloot de krijgsraad de zaak aan te houden. De dienstplichtige soldaat Ch. V. uit Rotterdam had eveneens geweigerd, zich aan de keuring te onderwerpen. Hij wilde geen raadsman. De auditeur-militair wilde rekening hou den met het psychiatrisch rapport, waarin V. alleen geschikt wordt geacht voor het „achterland". Hij vroeg een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van het voorarrest van 16 December 1953 af, handhaving van het arrest en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzegging van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. De krijgsraad veroordeelde V. tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst. De dienstplichtige saldaat M. S. uit Jut- phaas had eveneens geweigerd de uniform aan te trekken. De keuring had uitgewezen, dat S. ongeschikt is voor alle militaire diensten. Ook hij had bezwaren uit ge- loofsoverwegingen. De auditeur-militair vroeg een gevangenisstraf van 2 maan den en 3 weken en ontslag uit ue militaire dienst. De krijgsraad vonniste S. tot een gevan genisstraf van 1 maand met aftrek van voorarrest, ontslag uit de militaire dienst en invrijheidstelling. Ingaande deze week zullen dagelijks transporten anthracict, afkomstig uit het Duitse kolenbekken Mörs in de haven van Venlo worden overgeslagen op schepen, die deze brandstof via de Maas en de Belgische "kanalen naar België en Frankrijk zullen vervoeren. Hét betreft hier vervoer, dat vroeger via de havens Duisburg en Ruhrort ge schiedde over Rijn en Maas. Via de over slag in Venlo kan de vaarweg echter aan merkelijk bekort worden. Voorlopig zal dagelijks een hoeveelheid van 100-150 ton kolen te Venlo worden overgeslagen. Bij een bevredigende gang van zaken zal de om vang van dit vervoer volgens de verwach tingen dagelijks 400-500 ton worden. RAI ADVERTENTIE RAI-Gebouw Amsterdam 26 Februari tjm 7 Maart Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heelt de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, i r. Witte, geantwoord op de bij de "behande ling van zijn begroting gemaakte opmer kingen. Hij noemde het onjuist om, zoals sommige sprekers hadden gedaan, het te deen voorkomen alsof er een wezenlijk verschil bestond tussen hem en zijn ambts voorganger wat betreft een voorkeur, het zij voor kleine, hetzij voor grotere wonin gen. Hij zei voorts heus niet te optimistisch te zijn wat het inhalen van het woning tekort betreft en zich te baseren op de ge maakte berekeningen. Er is intussen reeds contact met het Centraal Bureau voor de Statistiek, om tot een nieuwe telling van gezinnen en woningen te komen. Overigens moest de bewindsman er op wijzen, dat in 1960 wel het aantal woningen gelijk zal zijn aan het aantal woningbehoevende gezin nen, maar dat er dan nog wel in zoverre woningnood zal zijn, dat men niet vrij is om een huis uit te zoeken dat men wenst. Mede uit een conjunctuur-politiek oog punt is het primair, beperking te zoeken in overheidsbouw,namelijk wat uitvoering van representatieve rijks- en gemeente lijke gebouwen betreft. Dergelijke werken moeten voor tijden van laag-conjunctuur in reserve worden gehouden. De minister acht thans overheidsbouw nog ten zeerste noodzakelijk, maar primair moet de woningbouwvereniging blijven. Intussen is het verkeerd de particuliere bouw principieel van woningbouw uit te sluiten, mits maar gebouwd wordt op een sociaal-cultureel verantwoorde wijze. Mo nopolisering van arbeiders-woningenbouw door overheid of semi-overheid zou ge- va ar lijk zij<n. De woningbouwverenigingen moeten zo veel mogelijk vrij zijn en daarom finan ciële armslag krijgen, zei de minister, die inzake de verdeling van het bouwvolume opmerkte, dat hij verdeelt over de provincies en deze over de gemeenten. In het algemeen moet de centrale overheid hier dan niet verder ingrijpen. Overigens was er met gedeputeerden van verschillen de provincies overlegd ten aanzien van de moeilijkheden voor een aantal grote ge meenten. 4 De bewindsman zag voorlopig nog wel op tegen een premie-berekening voor de par ticuliere bouw van arbeiderswoningen, ge lijk de heer Kraaijvanger had aanbevolen, omdat te veel op een onzekere prognose af gegaan zou moeten worden. Wat het probleem van de' „zwarte" lonen betreft, bepaalde de minis ter zich tot de mededeling, dat er met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken overleg gaande is omtrent een bevre digende regeling van de lonen voor de bouwvakarbeiders. Krotopruiming In zijn dupliek greep de bewindsman de hem door de heer Kraaijvanger (K.V.P.) geboden gelegenheid aan, een verzuim goed ie maken door alsnog iets te zeggen over het vraagstuk van krotopruiming en ker nen-vernieuwing. In eerste aanleg had hij namelijk het papiertje met aantekeningen daarover per abuis over het hoofd gezien. De minister sloot zich bij de algemene gedachtengang van mr. In 't Veld aan. De schande van het voortbestaan in ons land van ongeveer 100.000 onvolwaardige wo ningen moet zo spoedig mogelijk worden uitgewist. Dit is een ereschuld, aldus ir. Witte.. De grote visie, die mr. In 't Veld er op gaf, achtte de minister zeer juist. Flinke krotopruiming, gepaard gaande met vor ming van deugdelijke stads- en dorpsker nen is ten zeerste vereist en alle propa ganda daarover valt toe te jèiichen. Maar te dien opzichte thans aan de gemeentebe sturen aanschrijvingen te sturen zonder concrete inhoud en daarmee kan men op dit ogenblik nog niet voor de dag komen lachte de bewindsman niet toe. Tactischer vond hij het om het.„start"-signaal pas te geven nadat het in gang zijnde commisso riaal onderzoek resultaten zal hebben op geleverd. Vestigingswet goedgekeurd In de ochtendvergadering was na enige gedachtenwisseling de Vestigingswet Be drijven zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De wijziging der Kieswet (beperking van het stemmen bij volmacht) was met 25 tegen 9 stemmen aanvaard. De Anti-Revo- lutionnairen en de V.V.D. stemden hierbij, om de reeds in de Tweede Kamer precies zo aangevoerde argumenten, tegen, zodat thans opnieuw vermelding van de gemaak te opmerkingen achterwege kan blijven. Voor de achtste wereldjamboree der in ternationale padvindersbeweging welke het volgend jaar in Canada wordt gehouden, is gekozen de plaats Niagara in Ontario. Zij wordt gehouden van 18 tot 28 Augustus '55. Van de Nationale Padvindorsraad ver nemen wij dat in Nederland voor deze jam boree bijzondere belangstelling bestaat. In 1955 is het namelijk tien jaar geleden dat Nederland door Canadese soldaten werd bevrijd. De Nederlandse padvinders beweging wil de gevoelens van het Neder landse volk, en speciaal clie van de Ne derlandse jeugd, jegens het. Canadese volk op deze jamboree tot uitdrukking brengen. Over de grootte van het Nederlandse con tingent konden nog geen bijzonderheden worden meegedeeld. Men streeft in elk ge val naar „een behoorlijke Nederlandse vertegenwoordiging". Als principieel mi nimum werd genoemd een contingent van honderd man. De organisatie is reeds in volle gang. Gedacht wordt aan een geza menlijk transport van deelnemers uit de West-Europese landen. ADVERTENTIE Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet gerust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bi.i voorbaat als een goede ge woonte. smakelijk en fris. Bij onverwacht op komend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en het zuur branden behoort weer tot het verleden. WASHINGTON, (Reuter) De Ame rikaanse minister voor het Leger, Stevens, en senator McCarthy hebben Woensdag op een geheime vergadering in Washington besloten vandaag. Donderdag, niet hun ge schil over het geval-Pcress in het open baar op een bijeenkomst van McCarthy's subcommissie van onderzoek uit te vechten. De minister had de openbare bijeen komst, welke door de televisie zou moeten worden uitgezonden, georganiseerd, na dat hij generaal Zwicker en een andere generaal bevel had gegeven niet voor Mc Carthy's subcommissie te verschijnen, ge zien de „belediging en vernedering" van generaal Zwicker op een vergadering van de subcommissie. Stevens heeft er Woensdag echter mee ingestemd de „namen van alle personen" te noemen, die zijn betrokken bij het ge val van dr. Irving Peress, een voormalig majoor van het Amerikaanse leger, die heeft geweigerd te verklaren of hij ooit communist is geweest. Stevens ontkende pchter na de geheime bijeenkomst met Mc Carthy, dat hij terug is gekomen van zijn standpunt van verleden week, toen hij weigerde de twee generaals toe te staan voor de subcommissie te verschijnen. Volgens een bekendmaking van de sub commissie beloofde Stevens er on toe te zien, dat generaal Zwicker beschikbaar is voor het geval de commissie deze verder wil ondervragen. Na de vergadering met McCarthy, die twee uur duurde, verklaarde Stevens niet Woensdag is van een der hellingen van de Rijkswerf te Den Helder te water gelaten Hr. Ms. patrouillevaartuig „Balder', als eerste van een serie van vijf Marinevaartuigen. Het moment van de doop. te geloven, dat hij „iemand is, die capitu leert of zfch terugtrekt". Hij zei te ver trouwen en alle reden te hebben om te geloven, dat legerofficieren in de toekomst niet zouden worden beledigd bij verhoren door de subcommissie. Het onverwachte toegeven van minister Stevens heeft in Washington verrassing gewekt, aangezien hij gesteund werd door minister Wilson (Defensie) en andere vooraanstaande figuren. Volgens onbevestigde berichten werd hij ook gesteund door president Eisenhower. Stevens wilde Woensdag echter niet ver klaren of hij op het Witte Huis bespre kingen over deze aangelegenheid had ge voerd. Ook wilde hij niet de redenen op geven voor zijn toegeven op de bijeenkomst Woensdag met McCarthy. In een gisteren gegeven verklaring wordt gezegd: „Het departement voor het leger en de senaatscommissie van onderzoek zijn het er volkomen over eens, dat het com munisme en de communisten bij de strijd krachten moeten verdwijnen". Negerin beschuldigd Senator McCarthy heeft Woensdag op een bijeenkomst van zijn subcommissie van onderzoek bekendgemaakt, dat twee com munisten „Dinsdagavond met de partij gebroken hebben en zich bereid hebben verklaard ons alle inlichtingen te ver schaffen, waarover zij beschikken". De beide communisten hadden verzocht hun naam niet te noemen of hen op een open bare zitting een verhoor af te nemen. Na deze bekendmaking liet de senator de 48-jarige negerin Annie Moss voor zich verschijnen, die door een van beide com munistische getuigen beschuldigd zou zijn „van lidmaatschap van de communistische samenzwering". Annie Moss maakt deel uit van de korps seiners van het leger. Dinsdag reeds was zij door een lid van de federale recherche voor de commissie van McCarthy een communiste genoemd. Toen had zij ontkend. McCarthy zeide dat het voor hem zeer belangrijk was te weten wie in het leger, wetende, dat zij communiste was, haar be vorderd had van kellnerin tot codeerklerk. Oproep van New York Times De „New York Times" heeft verklaard, dat het tijd wordt dat de V.S. hun verant woordelijkheid „in de zaak van senator McCarthy tegen de V.S." inzien. Het blad is van oordeel, dat het „buitengewoon op treden" van de senator bij het onderzoek naar het communisme in de V.S. en bij andere gevallen aan de communisten over al ter wereld welgevallig moet zijn. „Welke communist zou het hebben dur ven wagen zulk een aanval op het gezag van de president en het leger der V.S. te doen? Welke revolutionnair zou hebben kunnen hopen, dat het State Department op zijn grondvesten schudt? Welke op roerling zou hebben kunnen verwachten met zoveel succes vrees en tweedracht on der ons volk te zaaien?", zo vraagt het blad zich af en het besluit: „Wij geloven, dat het hoog tijd is, dat de senaat zijn verstand en zijn moed bijeenraapt, zich zijn eerbied voor de Amerikaanse instellingen weer bewust wordt en zijn verantwoox-de- lijkheid in de kwestie van senator Mc Carthy tegen de V.S. inziet". Woensdag is in het Verversingshuis te Groenendaal aanbesteed het onderhoud aan de Heemsteedse gemeentegebouwen, brug gen, hekken,, enzovoort, voor zover dit het timmerwerk en de loodgieters- en electri- cienswerken betreft, voor het jaar 1954. Voor het timmerwerk was de firma J. Dui venvoorde met f 6700 de hoogste inschrij ver en kwam de firma J. E. Leuven met f6268 als laagste uit de bus. Voor de lood' gieters- en electricienswerken waren dit rpspectievelijk de firma's Frans Vosse en F. G. Smit, met f1417 en f1295. Als hij zit bloust hij aan alle kanten erg over. Als hij ligt staat hij naar alle kanten erg uit. Als hij staat ontpeemt hij ieders vrees voor nóg een oorlog. Minder met zijn gezicht dan met zijn figuur zou hij de hele dag slagschepen te water kunnen laten. Want zijn gezicht is wel breed maar niet zó indrukwekkend. Het mist contouren. Zijn ogen zijn in de loop der maaltijden oogjes geworden en om te spreken van een mond is ook niet geheel juist. Zijn neus is evenmin veel bijzonders. Maar wat daar om heen zit. Enorm! Hij is trots op zijn wangen, vooral als ze glimmen, hoewel hij er een enkele keer voorzichtig in knijpt. Dan kijkt, hij bezorgd. Ook hij heeft sombere gedachten. Hij gaat voor de spiegel staan en kijkt zichzelf ernstig aan. „Daan", zegt hij zacht, „zou je nu niet wat minder gaan eten". En Daan zegt tegen zijn spiegelbeeld: „Daan, Maandag ga je minder eten. Dat is een goede dag om te beginnen". Er gaan vele Maandagen voorbij. „Nou, Dinsdag dan", zegt Daan. En Woensdag zegt Daan voor het naar bed gaan: „Don derdag", en hij heft vermanend de wijs vinger. Vrijdag gaat Daan maar naar bed zonder in de spiegel te kijken. Daan's wil is minder groots opgezet dan zijn lichaam. Goed. Maar Daan heeft iets anders, iets, iets, dat niet naar alle kanten overbloust en uitstaat. Het is iets. iets.., Kijk, toen ik pas op het ijs was en m'n ple zier in pirouetjes draaide omdat ik er geen woorden voor vinden kon, kwam Daan de bocht omzetten. Toen hij me zag stopte hij en kwam naar me toe. Hij hijgde en glom zoals ik hem nog nooit zag glimmen. Hij lachte breder dan ik hem ooit zag lachen. En hij zei: „Heerlijk ijs hè. 't Is als.als. (hij glunderde) 't Is als lekkere dingen eten". J.V. Le Monde over: Het Par ij se blad Le Monde doet onder de titel „Soldats de Plume" (pennesol- daten bij monde van Jean Planchais het volgende kond: „Geen strafwerk voor de Nederlandse soldaten"! Dat is de order die uitgevaar digd werd door luitenant-generaal B. R. Hasselman, chef-staf van hel Nederlandse leger. Een soldaat die veroordeeld was tot het schrijven van strafregels, heeft het ge val voor de radio verteld. Generaal Hassel man heeft zijn corps-chefs verwezen naar de reglementen die een nauwkeurige op somming en beschrijving geven van de straffen die een soldaat waardig zijn. Wat liet strafwerk betreft, zegt hij, dat moet passend worden beschouwd voor de disci pline van lagere scholen. En hoe denken de soldaten van Koningin Juliana er over? Zij die makkelijk een pen hanteren zullen vermoedelijk niet bijzon der ingenomen zijn met de afschaffing van deze bestraffing, die hen spaarde voor de andere, meer reglementaire, maar ook hin derlijker straffen: het verbod om uit te gaan, arrest of het cachot Dat een onder-officier heeft gezegd: „Je moet tweehonderd strafregels voor mij schrijven", is tekenend voor deze ti.idw Toont een dergelijk voorval bij de Neder landse chefs niet een bezorgdheid over de opvoeding en een instinctief paedagogisch gevoel aan, ofschoon ietwat verouderd in de methode? De soldaat van gisteren was wat waard om zijn uithoudingsvermogen, zijn mars-techniek en zijn schiet-vaardig- heid. Die van heden ten dagen moeten technische en wiskundigeproblemen kun nen oplossen. De druk-knop oorlog zal door ingenieurs gevoerd worden, die van vandaag vereist al technici. En de voor de ruwe strijders van vroeger uitgedachtet straffen, blijken ineens kwetsend en lomp nu zij toegepast worden op de leerlingen met de blanke handen uit die technische onderwijs-inrichtingen, die tegenwoordig kazernes heten. Of vreest generaal Hasselman wellicht die „vantevoren geprepareerde strafregels" v.aar de soldaten, evenals de schoolmees ters, verschillende redenen voor hebben om het er niet erg op begrepen te hebben? ADVERTENTIE Nieuwe voorraad HAARL. KLEDING CENTRALE „De Speciaalzaak" voor Dames, en Herenkleding op termijn Jausstraat 63 - Haarlem Kerkstraat 8 - Beverwijk De V.V.V. in Den Bosch heeft boos ge reageerd op plannen van de Hilversumse muziekvereniging „Leo-Fanfare" een onderafdeling van de Katholieke Arbeiders Beweging om Maandagavond een car navalsfeest in „Oeteldonkse taveernes" te houden, waarbij de komst van „zoete lieve Gerritje" uit Den Bosch, vergezeld van de wethouder van Oeteldonk op het program ma staat. „Dit is niet de echte zoete lieve Gerritje", aldus de directeur van de Bossche V.V.V., „want deze heeft een eigen origineel cos- tuum en een heel gevolg. De echte is voor de eerste maal in November 1953 ten to nele verschenen en op uitnodiging van de V.V.V. naar Den Bosch gekomen, om er de laatste steen te leggen in het nieuwe pla veisel van de markt. De2e namaak-Gerritje doet de echte schade". Hilversum is niet van plan, zich iets van het Bossche protct aan te trekken

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5