Plannen voor feesten in Lisse in het komende bollenseizoen Zestig Engelse scholieren gasten van Coornhertlyceum Bloemencorso op 24 April 'tBrieven aan de redactie Amsterdamse Beurs Gecombineerd concert Onderwijskwesties in Haarlems raad Gezonken „Leuvehaven" gelicht VRIJDAG 26 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 13 Raad van Heemstede Plannen tot verhoging wethouderssalarissen Zestien arrestaties door rijkspolitie in Amsterdam Voorstel voor nieuw club huis van „Weltevreden" Scheepsbouwer voor Haarlemse rechtbank Schilder tijdens zitting in hechtenis genomen Koorzang en harmonie Rhenens burgemeester vraagt nog meer koperen centen Toeristen brachten 150 millioen in deviezenpot Scheepvaart Op een bijeenkomst in De Witte Zwaan van het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Lisse zijn mededelingen gedaan over de plannen voor dit jaar. Daarbij heeft de secretaris, de heer W. Verkerk, uiteengezet, dat het noodza kelijk is, dat Lisse over een vereniging beschikt. De belangstelling voor de Keukenhof neemt steeds toe en het bezoek aan de bollenvelden is steeds groot. De voorzitter van V.V.V., notaris F. J. M. Finxter, voegde er aan toe, dat de steun van de bewoners nog onvoldoende is en hoopte, dat hierin verbetering zal komen. Dan kunnen de plannen nog beter tot zijn recht komep. De heer A. Geljon, secretaris van de perscommissie, besprak de taak die de vereniging heeft en was van mening, dat samenwerking met naburige gemeenten (Hillegom en Sassenheim) onontbeerlijk is. Van Sassenheim gaat op het ogenblik min der activiteit uit dan verwacht mag wor den en met medewerking van Hillegom zijn van Lisse uit 15.000 folders met in lichtingen verspreid. De mozaïeken wedstrijd van het vorig jaar is weer een groot succes geweest en gehoopt wordt, dat aan de wedstrijd uit breiding gegeven kan worden door meer groepen in de gelegenheid te stellen deel te nemen. Bevorderd moet bijvoorbeeld worden, dat men bij gebrek aan ruimte toch in aanmerking kan komen voor een prijs als een behoorlijk mozaïek gemaakt wordt. Nieuwe plannen zijn gemaakt voor de straatversieringen en gehoopt wordt dat die van blijvend karakter zullen zijn. Begon nen wordt aan de hoofdstraat en daarna zal aandacht besteed worden aan andere belangrijkè straten. De winkeliers zal wor den verzocht hun étalage te versieren en tijdens het bloemencorso aandacht te be steden aan het onderwerp „bloemenmelo- die". Als particulieren hun gevels ver sieren zal dat op prijs worden gesteld. Mededelingen zijn gedaan over het corso, dat bepaald is op 24 April. Des avonds is er feest in het gebouw van de HOBAHO, waaraan Schotse Hooglanders medewer king verlenen. Voor 30 April staat op het programma een bloemencorso voor kinderen, waaraan ook het Oranje-comité medewerkt. Op 10 April wordt een bromfietsenrallye gehou den en evenals in vorige jaren wordt in de zomermaanden op Keukenhof een avond feest gehouden. Het bestuur heeft ook het voornemen in de komende winter een bijeenkomst te De agenda voor de Donderdagmiddag ge houden vergadering van de gemeenteraad van Heemstede was spoedig afgehandeld. Aan de Koninklijke Roei- en Zeilvereni ging „Het Spaarne" werd een renteloos voorschot verleend van 2.000, om het mo gelijk te maken de beschoeiing langs het Spaarne, waar het clubgebouw is, te ver beteren en de verordening, regelende de subsidiëring van bijzondere kleuterscho len, werd gewijzigd om de bouw van een Christelijke kleuterschool aan de Koediefs- laan te bevorderen. De heer Weyers (K.V.P.) zorgde voor wat afwisseling door in de rondvraag een vijftal vragen te stellen. Bij de eerste en tweede voegde hij aan de verzoeken toe hem de politieke gezindheid van de betrok kene mee te delen, hetgeen protesten uit lokte. Daarom liet hij dit onderdeel bij twee volgende vragen vervallen. De Voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, merkte op dat de politieke gezindheid niet aan de orde is en de heren mr. Zeelenberg (V.V.D.) en Zegwaart (K.V.P.) waren van mening, dat de vragen schriftelijk inge diend hadden moeten worden. Op een vraag of al voorzien was in de vacature-T. M. Schelling als hoofd van een der afdelingen ter secretarie en of een op roep is geplaatst antwoordde wethouder mr. Van Wijk (A.R.), dat de gebruike lijke maatregelen getroffen zijn, dat solli citanten opgeroepen zijn en dat de geschikt ste candidaat benoemd is. Over de politieke gezindheid kon spreker geen mededelingen doen, omdat die hem niet bekend is. De heer Weyers vroeg hoe het stond met het aanbrengen van douches in wo ningwetwoningen en aan wie het werk ge gund is. Wethouder Disselkoen (Arbeid) merkte op, dat de raad credieten beschik baar heeft gesteld en dat een rijksinstantie vergunning moet geven. De uitvoering ge schiedt door de woningbouwverenigingen, die het werk aanbesteden; verzocht'is zo veel mogelijk Heemstedenaren in te scha kelen. De vraag over de politieke gezind heid van degenen, die het werk zullen uitvoeren kan, mag en wil spreker niet beantwoorden. Wethouder Van Lent (K.V.P.) deelde mee, dat de vragen van de heer Weyers over werkzaamheden in woningen aan de Bankastraat en. over het verlenen van ont slag aan losse arbeiders, omdat het crediet op was, schriftelijk beantwoord zullen wor den. Voorts informeerde de heer Weyers of het initiatief genomen was de salarissen van de wethouders te verhogen. De Voorzitter antwoordde, dat hij het initiatief genomen heeft de zaak bij Ge deputeerde Staten aanhangig te maken. De heer Reynders (Arbeid) vroeg of B. en W. al een beslissing hebben genomen over het vrij-af geven van gemeenteperso- neel op de 5e Mei en zo niet of het college daartoe zal overgaan. De Voorzitter deelde mee, dat nog geen besluit is genomen; met hetgeen de heer Reynders gevraagd heeft, zal rekening worden gehouden. BENOEMING BIJ SECRETARIE B. en \7. van Heemstede hebben benoemd tot chef van de afdeling financiën, onderwijs en personeelszaken ter gemeentesecretarie, als opvolger van de heer T. M. Schelling, de heer P. M. van Drooge, die reeds op de afdeling werkzaam was. BURGERLIJPKE STAND ONDERTROUWD: M. P. Hoogland cn C. P. A. Gielen. GETROUWD: J. F. M. Schumacher en Th. C. M. A. Leuven; W. Harmenzon en L. Ch. M. Schut; M. Scheurwater en M. Th. M. Verheijden; P. J. Voet en M. L. van Man- nekes. TT GEBOREN: Johannes Hendrik, z. v. J. H. van Westerhoven en I. E. Timmerman: Dore- therus Frederickus, z. van J. Volkers en M. A. Steetskamp; Gerarda Petronella, d. van W. J. Behage en M. E. de Haas; Petrus Wilhelmus Maria, z. van A. G. P. van der Peet en M. H. van der Poel; Eduard Karei John, z. van J. van der Worp en Jkvr. M. S, F. v. d. Brandeler. OVERLEDEN: C. Soellaart—Winkel, 78 j; Wed. J. W. BoswinkelHeimei, 83 j.; M. J. Kok—Lindeman, 73 j.; L. Bakker—van Kooten, 69 j. houden met een aantrekkelijk programma, bestaande uit zang, muziek en ballet. Om meer toeristen in de gelegenheid te stellen tijdens het bollenseizoen te over nachten zal een logiesdienst worden inge steld. Vermoedelijk zullen plaatselijke mu ziek- en gymnastiekverenigingen open luchtdemonstraties geven. Het bloemencorso in de Bollenstreek „Melodie in bloemen" wordt bij een nor maal verloop van de bloeitijd der hyacin ten gehouden op Zaterdag 2£ April. Tot op heden zijn ongeveer 30 aanmeldingen binnengekomen, waarvan 24 voor deel name met een praalwagen. Opgaven tot deelname worden nog gaarne ingewacht bij het secretariaat van het comité bloe mencorso, p/a. raadhuis Hillegom. Bij doorgang van het corso op 24 April zal in de veilinggebouwen van de H.B.G. te Lisse op Vrijdag, 23 April des middags van twee uur af een tentoonstelling van de wagens worden gehouden. De jury zal de wagens dan reeds beoordeeld hebben. De opstelling van het corso op Zaterdag zal geschieden op de Rijksweg bij de War- monderdam te Sassenheim. De start is 1 uur. Gereden wordt dan via Lisse naar Hillegom tot Bennebroek, waar gekeerd wordt. Hierna wordt dezelfde route naar Sassenheim teruggereden. Muzikale medewerking verlenen twee Schotse Bands, genaamd The Military Band of the Seaforth Highlanders en The Pipe Band of the Queen's Own Cameron Higih landers, beide in de ceremoniële tenue. Het is de bedoeling, dat bands op de heenweg het corso openen. Op de terug weg zal het corso geopend worden door het muziek- en pijpercorps „Ca na te Tuba" te Lisse. Verder zullen nog plaatselijke- en andere muziekcorpsen ingeschakeld wor den, in totaal acht corpsen. Des avonds zal de VW te Lisse in sa menwerking met het comité Bloemencorso in het veilinggebouw van de Hobaho te Lisse een concert geven met medewerking van Schotse Bands. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat dc Zweedse groep in de Boncl van Bloembollenhandelaren zal deelnemen met een praalwagen, waarop twee Zweedse schoonheidskoninginnen zijn geplaatst. Haarlemmer zou betrokken zijn bij tientallen inbraken Naar de Telegraaf meldt heeft de politie in en om de hoofdstad zestien arrestaties verricht wegens een serie van tientallen inbraken en diefstallen. In December ontdekte de recherche van de rijkspolitie in Amsterdam een hoeveel heid reduceerventiefen en lasgereedschap, die van diefstal afkomstig waren. De goe deren waren verkocht door de 30-jarige Haarlemse koopman M. G. die ze op zijn beurt weer had overgenomen van de Am sterdamse monteur J. A. B. Beide mannen werden gearresteerd en na langdurige ver horen bekenden zij betrokken te zijn ge weest bij een serie inbraken in Amstel- land, het Gooi, Brabant, de Haarlemmer meer en Amsterdam. Dit is voor de recherche aanleiding ge weest om nog een veertiental mannen te arresteren. Het grootste gedeelte van deze personen wordt verdacht van heling van allerlei gestolen goederen. Behoudens goedkeuring van de Haarlemse gemeenteraad zal aan het Verbond van Haar lemse Speeltuinverenigingen ten behoeve van de aangesloten speeltuinvereniging „Welte vreden" een geldlening worden verstrekt van tienduizend gulden tegen een rente van drie procent per jaar en af te lossen in twin tig jaarlijkse termijnen van vijfhonderd gul den. „Weltevreden" heeft dit geld nodig voor het bouwen van een clubhuis op haar speel tuin aan de Spaarndammerweg. De genoemde speeltuin heeft sinds 1950 niet meer de be schikking over een clubhuis. Men neemt tevens aan, dat er gunstige exploitatiemogelijkheden zijn met het oog op de grote zalennood in deze wijk. Donderdagmiddag stond voor de Haar lemse rechtbank de 44-jarige scheeps bouwer J. van A. terecht die er van ver dacht werd dat hij ondeskundig, roekeloos en onvoorzichtig een open haard in een houten woonschip had laten bouwen. Op de avond van 14 April van het vorig jaar brak er in een woonschip, „De Licht boei" brand uit en het onderzoek wees uit, dat men bij de bouw van een open haard had nagelaten een stenen veiligheids- muurtje tussen de haard en de houten wand van het schip op te trekken. Tijdens de zitting van de Haarlemse rechtbank schoven de scheepsbouwer, die als verdachte terecht stond en.de uitvoer der van het werk, de metselaar-tegelzetter A. K de schuld echter op elkaar en aange zien men ook uit de overige getuigenver klaringen geen helder beeld van de aan sprakelijkheidskwestie kan krijgen, bleef het geheel een nogal onontwarbare kluwen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, meende dan ook dat verdachte diende te worden vrijgespro ken. Op 11 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. (Van een correspondent) LONDEN. De Paasvacantie staat voor 60 tot 70 leerlingen van de Mellow-lane Comprehensive School in Hillingdon Heath even ten Westen van Londen in het graafschap Middlesex gelijk met een werkbezoek aan Haarlem. Het wordt een „opvoedkundige excursie", waarbij de aardrijkskundeleraar speciaal Nederland zal behandelen en de muziekleraar de lei ding heeft van het koor van 32 meisjes, dat ook voor de radio zal optreden. Ook zullen zij enige lessen in het Coornhert lyceum bijwonen. In ruil voor deze Paasvacantie zullen dan van 12 tot 16 Juli Haarlemse kinderen vierde en vijfde klassers van het Coorn hertlyceum te gast zijn bij gezinnen van Hayes en Harlington om met behulp van hun Engelse vrienden en vriendinnen hun kennis van Engeland en de Engelsen te verrijken. Maar wat is het bijzondere van Mellow- lane? In Nederlandse ogen misschien niets, waar het Nederlandse onderwijs in vele gevallen toch altijd heel wat minder con- (Verkort weergegeven) Rapport lager onderwijs. Op het con gres van de N.O.V., dat in December 1952 te Scheveningen plaats vond, werd met al gemene stemmen een motie aangenomen, betreffende de voorziening en de verzor ging van het onderwijs èn de vakopleiding. Deze motie werd door het hoofdbestuur van de N.O.V. toegezonden aan alle Neder landse gemeenteraden. In de vergadering van de Haarlemse ge meenteraad op 28 Januari 1953 werd op voorstel van de heer J. Voogd, besloten bij de afdeling Haarlem van de N.O.V. te in formeren welke wensen er t.a.v. het onder wijs bestonden. Aangezien dit verzoek door ons werd op gevat als een verzoek van de raad, werd het rapport rechtstreeks toegezonden aan alle raadsleden. Het verwondert ons dan ook, uit uw be richt te moeten opmaken dat B. en W. de bedoeling hadden, dat het rapport als ad vies aan hun college zou worden be schouwd. Ook na het verschijnen van het rapport hebben wij van B. en W. geen enkele opmerking hierover ontvangen. Het zij ons vergund een onjuistheid in uw verslag te verbeteren. U schrijft: „Een aantal scholen blijkt namelijk nog steeds gebruik te maken van taalboeken in de oude spelling". In het rapport staat echter: „Wij mogen aannemen, dat de vervanging van de taal boeken inmiddels op alle scholen heeft plaats gevonden. Dit is echter nog niet het geval met de leesboeken". Met dank voor de plaatsing. PH. J. DEUS Voorzitter afdeling Haarlem Nederlandse Onderwijzersvereniging (De Nederlandse Onderwijzersvereni ging heeft het rapport ons niet gezonden, zodat wij voor de korte inhoud daarvan zijn afgegaan op wat anderen daarover hebben meegedeeld. Wat het rapport be treft: dit is, naar wij van officiële zijde ver namen, schriftelijk door B. en W. aan de N.O.V. gevraagd. Red.) servatief is dan het Engelse. Hier echter heeft deze school met zijn 850 leerlingen naam gemaakt als „de school, waar je een tweede kans krijgt". Hillingdon Heath ligt in een district, dat feitelijk pas kort geleden tot het Groot- Londense gebied is gaan behoren. Uit de volgebouwde oudere buitenwijken van Londen hebben zich tal van industrieën naar dit gebied teruggetrokken in nieuwe fabrieken temidden van de eveneens vrij nieuwe woonwijken. Met dat al is toch een vrij landelijk geheel gehandhaafd in een streek, die met zijn vlakte veel herinne ringen aan Nederland oproept. De Mellow-lane Comprehensive School nu heeft veel weg van het lyceum in Ne derland, een instelling die in Engeland evenwel weinig bekendheid geniet. De school is nog niet overbevolkt: bij oprich ting werd het uiteindelijk aantal leerlin gen op 1100 gesteld, en momenteel zijn er pas zoals gezegd een 850. Het is een middelbare school met een gemeenschappelijke opleiding van twee jaar net dus als op het lyceum. De inge schreven leerlingen van 11 jaar leggen weliswaar een toelatingsexamen af, doch op dat tijdstip is dit nog niet al te zeer te beschouwen als een schiftingsproces: voor alle inschrijvingen is namelijk plaats. Maar na die twee jaar voltrekt zich dan de scheiding in HBS, gymnasium of moderne vakken, en daarbij is dan in bij zondere mate sprake van de „tweede kans". De kinderen, die destijds onbevredigende resultaten bij de toelating behaalden, wor den aan de hand van de inmiddels verkre gen cijfers toegevoegd aan degenen, die de toets voor het Middelbaar Onderwijs met goed gevolg hadden doorstaan. De lyceumopleiding begint hier dus eer der dan in Nederland, maar de kans voor kinderen, die misschien op elfjarige leef tijd nog niet voldoende blijk konden geven van hun behoorlijke mate van intelligen tie, is niet verkeken. Zo illustreerde dp directeur van de school, de heer S. B. W. Watson, dit reeds ten overvloede met het feit, dat vaak dertig „mislukten" zonder meer op dertienjarige leeftijd hun studie konden voortzetten. Tot die categorie behoren ongetwijfeld enkele van de jeugdige bezoekers aan Haarlem. De gastheren en -vrouwen zul len zich er dan van kunnen overtuigen, dat de „school, waar je een tweede kans krijgt" allerplezierigste resultaten oplevert. Haarlemse Rechtbank Slotkoers Openings ^gisteren koersen 1-3Nederl.'47 98r,/in 98% A.K.U 186% 186% Jnilever 240 li 242 Philips Gloeil. 229 230 iCon. Petroleum 383 385 Vdam Rubber 1391$ 140 doll Amer. Lijn 150 150 NL Scheepv Unie 138 138 H.V.A 126 X 128 118% 119% Amsterd. Bank 190 190 Med. Handel Mij. 178 178% Rotterd. Bank 169K 169% Twentsche Bank 180 180 Anaconda 'opper 31% 32% Bethlehem ''eel 53 55 Republic S eel 48 Vs 48% Shell Union 87% 87% Tidewater 20% 20% U. S. Steel 39^/ie 40 Donderdag stond voor de Haarlemse rechtbank de 42-jaarige Haarlemse schilder B. den H. terecht onder verdenking van het plegen van bedriegelijke bankbreuk. Op 20 Februari 1951 was de schilder door de rechtbank failliet verklaard, maar tij dens dit faillissement zou hij buiten mede weten van de curator, enkele goederen, onder meer een aantal ladders, uit de boe del onttrokken hebben. Tijdens de zitting bleek uit verklaringen van verdachte en getuigen echter, dat ge durende de detentie van Den H. een be drag van ongeveer negenhonderd gulden, eveneens buiten de curator om, aan de echtgenote van Den H. was uitbetaald. Den H. had namelijk met een collega- schilder afgesproken, dat deze gedurende zijn verblijf, in het huis van bewaring het schilderwerk voor een Haarlemse woning bouwvereniging zou verzorgen. Volgens de verklaring van de. verdachte zou zijn col lega gedurende deze zeventien weken du rende hechtenis elke week een bedrag van veertig gulden aan diens echtgenote beta len, maar de schilder die het werk uit voerde was van mening, dat deze afspraak duurde zolang hij met het werk bezig was, slechts elf weken. Hoe het ook zij, de afrekening liep via de zaak van Den H. en op zekere dag ont ving de echtgenote van de verdachte van de woningbouwvereniging een bedrag van negenhonderd gulden. De vrouw vroeg aan een toezichthouder van de reclassering wat zij met het geld moest doen en deze raadde haar aan te wachten met het uitbetalen aan de collega. Op de vraag van de officier van justitie mr. W. F. van der Valk Bouman wat Den H. nu doet, antwoordde de verdach te, dat hij, ondanks zijn zestigduizend gul den schuld, opnieuw een zaak drijft, met negen man personeel. De zaak staat echter op naam van zijn vrouw. Deze mededeling gaf de officier van justi tie aanleiding de rechtbank te vragen de zaak te schorsen, een hernieuwd onderzoek te laten instellen en de onmiddellijke ge vangenneming van Den H. te gelasten. De rechtbank wilde tot dit laatste echter niet overgaan. Wel werd de zaak terugge wezen naar de rechtercommissaris. Hierna besloot de officier van justitie de verdach te ter zitting in hechtenis te laten nemen. Het mannenkoor Haarlems Zanggenot, het R.K. Kinderkoor St. Caecilia en de mu ziekvereniging Harmonie Crescendo gaven gisteravond in de gemeentelijke Concert zaal .een gecombineerde uitvoering, uiter aard de enige manier om het kostenpro- bleem, dat tegenwoordig een dergelijke onderneming voor de verenigingen op levert, enigszins het hoofd te bieden. Maar deze uit noodzaak geboren toestand neen. toch een belangrijk winstpunt in het feit, dat het de mogelijkheid tot samenzang en samenspel bevordert en dat uit deze voor de hand liggende kans de consequenties getrokken worden. Zo werden deze avond, in bewerkingen van P. J. Potgieser en onder diens leiding „Morgenzang" van Gade en „Ave Maria" uit de onvoltooide opera „Loreley" van Mendelssohn ten ge hore gebracht door de drie verenigingen tezamen. In het laatste stuk werd de so praansolo door 'rï paar knapen gezongen. In een dergelijke combinatie zit perspectief, mits keuze en bewerking voor honderd procent verantwoord zijn. Wat dit laatste betreft kon ik nu niet zo geestdriftig zijn. Maar goed, men maakte er toch wat van en vooral het vocale element kwam vrij goed voor de dag. Gelukkiger echter klonk het bekende genrestukje „Op een Perzische Markt" van Ketelby voor harmonie en mannenkoor, maar dit nummer is dan ook uitstekend voor harmonie gezet. „Haarlems Zanggenot" liet zich onder leiding van zijn directeur P. J. Potgieser ooTc apart horen, met pianobegeleiding, in Psalm 23 van Schubert (oorspronkelijk voor vrouwenkoor gedacht) en wist zich tamelijk goed door de menigvuldige modu laties van dit melodieuze stuk heen te slaan. Wanneer het tempo iets rustiger was geweest, zouden ook de klankvorming en de uitspraak gunstiger mogelijkheden heb ben gehad. „De twaalf rovers" van Imjalof kreeg, met een toonvaste baritonsolist, een goede beurt en ook het stukje „Aan de Adriatische Zee" van Gotovac werd met succes vertolkt. Het kinderkoor liet zich onder directie van G. de Barbanson fris en fleurig gelden met één- en meerstemmige liederen, door de pianist Bert Poelgeest vootreffelijk be geleid. Zo'n stukje als „Naar Duinland" van .Hendrika van Tussenbroek doet het toch altijd nog maar best. Het podium leek wel een bloemige wei met allemaal zingende madeliefjes. Jac. J. Bijster, de dirigent van Harmonie- Crescendo iiet het korps beginnen met een zelf gecomponeerde Marcia, die kwalitei ten bezit welke haar bruikbaar maken om er op te marcheren. De „Oberto"-ouverture var! Verdi werd pittig en doorgaans zuiver vertolkt. De begeleiding van het Adagio uit het klarinetconcert, dat Mozart kort voor zijn dood componeerde, werd door de heer Bijster vakkundig en met smaak voor harmonie-orkest bewerkt en hij liet het deze avond uitvoeren met de solopartij drievoudig bezet. De heren Braun, Vos en Lubbers waren prima afgestemd en ver tolkten de prachtige melodie met distinctie in de uitdrukking, terwijl het ensemble een goede achtergrond vormde. Van smaak getuigde tevens de keuze en de vertolking van de Symphonia van Joh. Chr. Bach. Opmerkelijk was vooral het Andante met de zuiver gespeelde hobo solo. Maar in de twee Slavische dansen (10 en 8) van Dvorak hoorden wij Harmoniè- Crescendo als ensemble toch op zijn best, hoewel de technische eisen ervan niet ge ring zijn. Maar de gunstige orchestratie bleek van niet te onderschatten belang. Zo hebben drie Haarlemse verenigingen hun beste beentje voorgezet en tezamen wat bereikt. JOS. DE KLERK. Mr. VITAL HAESAERT OVERLEDEN Op 65-jarige leeftijd is overleden mr. Vital Haesaert, een der pioniers en mede werkers van het volikshogeschooilwerk in Nederland. Hij vocht in de oorlog 1914- 1918 aan Belgische zijde mede en werkte na-dien m Nederland in de kunsthandel. Hij studeerde in Leiden en werkte daarna aan de Volkshogescholen in Rakkeveen en in Bergen. In zijn studententijd was hij een der bezielende leden van de katholie ke studentengilden en van het Diets Stu dentenverbond. Door zijn volkshogeschool- werk heeft hij zeer velen, dichter ge bracht bij de schoonheid der Nederlandse schilderkunst, waarover hij talrijke le zingen heeft gehouden. - y De koperen centen-actie voor het natio naal legermonument op de Grebbeberg, die reeds dertigduizend gulden heeft opge leverd duurt nog voort, omdat het in de bedoeling ligt de reliefs achter de klokken toren van beeldhouwwerk te voorzien. Hiervoor is het geld nog niet bijeen. De burgemeester van Rhenen heeft dan ook nogmaals een beroep gedaan op zijn land genoten, koperen centen aan hem op te sturen. Ook over de thans niet meer gangbare munten, halve guldens, zilveren en zinken kwartjes, zinken dubbeltjes, vierkante, nik kelen en zinken stuivers, bronzen en zinken tweeëneenhalve centstukken, oude bronzen en zinken centen en halve centstukken, zal de burgemeester van Rhenen zich gaarne ontfermen. Op de vergadering van de Haarlemse ge meenteraad, welke op 4 Maart wordt ge houden, zullen opnieuw een aantal onder wijskwesties besproken worden. B. en W. stellen de raad voor enige voor zieningen te treffen in en bij de school voor voorbereidend lager onderwijs in de Ber kenstraat 60 door het maken van een voor deur aan de Westzijde van het schoolge bouw en'het aanbrengen van een tweede klimrek en een tweede zandbak, waarvan de kosten in totaal geraamd worden op 3400,—. Voor het aanbrengen van een linofeltbe- dekking op de vloeren van de drie lesloka len voor voorbereidend lager onderwijs in de Haarlemmerliedestraat 29A zal een be drag van ten hoogste 1660,beschikbaar gesteld dienen te worden. Voor het aanschaffen van boeken en leer middelen voor de Hildebrandtschool voor M.U.L.O. aan de Rijksstraatweg 374 zal f 5250,uitgetrokken moeten worden. B. en W. stellen de raad vervolgens voor om aan het bestuur der Vereniging voor Christelijk uitgebreid lager onderwijs te Haarlem ingevolge zijn verzoek medewer king te verlenen tot aanschaffing van Bijbels in de nieuwe vertaling ten behoeve van de Koningin Wilhelminaschool en de Prinses Ireneschool. Aan het R.K. Kerk- en Schoolbestuur van de parochie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en de H. Bavo te Haar lem zal, met goedkeuring van de raad medewerking verleend worden tot de bouw en de inrichting van een gymnastieklokaal in het schoolgebouwencomplex aan de Geusevesperstraat en Roemer Visscher- straat. Benoemingen B. en W. hebben de volgende voordracht opgemaakt ter benoeming van een onder wijzeres aan de Cornelis Houtmanschool: 1: Mejuffrouw G. den Heijer te Holten; 2. Mejuffrouw B. Wielinga te Sneek; 3. Mejuffrouw H. C. Kuipers te Hippolytus- hoef. Ter benoeming van een onderwijzeres aan de Mr. A. Bruchschool is de volgende voordracht opgemaakt: 1. Mejuffrouw B. Wielinga te Sneek; 2. Mejuffrouw G. den Heijer te Holten; 3. Mejuffrouw H. C. Kui pers te Hippolytqghoef. Voorts stellen B. en W. voor om aan de Gemeentelijke avondschool voor Nijver heidsonderwijs met ingang van 25 Novem ber 1953 uiterlijk tot en met 31 Augus tus 1954 te benoemen tot tijdelijk leraar: W. I.enaarts te Haarlem en met ingang van 1 Januari 1948 tot onderwijzeres bij het ge meentelijk voorbereidend lager onderwijs mevrouw M. A. van der ZeeStruijf. Tenslotte stellen B. en W. de raad voor om ontslag te verlenen aan de heer C. Bakker als onderwijzer aan de Lorentz- school. Buitenlandse toeristen hebben in 1953 volgens voorzichtige voorlopige schattin gen ruim 150 millioen gulden in Nederland besteed. Het aantal overnachtingen van buitenlanders steeg ten opzichte van 1952 met ruim 16 percent. Een bergingsvaartuig heeft Donderdag in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Hol land de kunstvaarder „Leuvehaven" ge licht. Zoals bekend is dit schip Zondag na een aanvaring met een Japans vaartuig ge zonken, waarbij twee opvarenden zijn om gekomen. Drie zware bokken, drie sleepboten en vier bergingsvaartuigen assisteerden bij het werk. Nadat het verkeer op de Waterweg was stilgelegd, begonnen de bokken om halfvier 's middags met lichten. Getrokken door de sleepboten zetten zij vervolgens de „Leuvehaven" bij de Noordelijke oever aan de grond. Om kwart over vier was men met dit werk klaar. Er bestaat goede hoop, dat een deel van de tinlading van de „Leuvehaven" gebor gen kan worden. Algenib, 25 v. Bahia te Rio de Janeiro. Aiphacca, pass. 24 Bermuda n. New York. Amstelbrug, 25 v. Rio de Janeiro te Santos. Alhena, pass. 24 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro Arendskerk, 25 v. Antwerpen te Amsterdam. Alblasserdijk 24 630 m. W. Flores. Aludra, 24 165 m. Z. St. Paulsrock. Amsteikroon, 24 v. Barraquilla n. Galveston. Appingedijk, 24 700 m. O. Kp. Race. Arkeldijk, 24 630 m. O.NO. Bermuda. Abbedijk. 24 v. New York n. R'dam via Antw. Alderamin. 25 v. Colombo n. Madras. Ampenan 26 te Port Said. Amstelland, 25 v. Amsterdam n. Zuid Amerika. Aalsum, 25 v. Durban n. Dakar. Akkrurndijk 26 te Antwerpen n. New York. Albireo, 25 v. Rio Grande n. Victoria. Alcyone, 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Alhena 27 te Rio de Janeiro verwacht. Alnati, 25 Ouessant gepass n. Antwerpen. Alpherat, 25 v. Victoria n. Bahia. Amsteldijk, 25 v. Rotterdam te Antwerpen. Amstelveen, 25 v. Port Said n. Amsterdam. Arundo, 25 v. Aden te Suz. Averdijk, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Aagtedi.ik, 25 v. Norfolk te New York Alioth, 25 v. Bremen te Hamburg. Almdijk pass.. 25 Vlissingen n. Havanna. Amor 23 v. Rotterdam te Amsterdam. Andijk, 25 v. Havanna te Vera Cruz. Averdijk, 26 v. Rotterdam te Hamburg. Axeldijk, 25 te Philadelphia. Banka, pass. 24 Guardafui n. Singapore. Bonaire. 25 te Madeira. Barendreeht, 24 240 m. O.ZO. Tobago. Billiton, 24 340 m. O. ten N. Recife. Blommersdijk, 24 560 m. O. Kp. Race. Breda, 25 v, Buenaventura te Eten. Bantam, 25 te Genua. Barito, 25 v. TimoixHUy n. Sorong. Blitar, 25 v. Brisbane te Sydney. Borneo, 24 v. Philadelphia n. Casablanca. Bloemfontein. 25 v. Amsterdam te Bremen. Boschfontein, pass. 26 Perim n. Port Soedan. Boskoop, 2 Mrt. v. Madeira te Southampton verwacht. Caltex Leiden, pass. 24 Finisterre n. R dam. Caltex Nederland, pass. 24 Malta n. Sidon. Ctronia, 25 te Adelaide. Cronen-burgh, 24 v. Port Talbot n. Swansea. Caltex Delft, pass. 25 Finisterre n. R'dam. Caltex Utrecht, pass. 25 Noordkust Tunis naar Rotterdam. Castor, 25 v. Antweipen te Amsterdam Clavella 26 te Malta verw. daama Tunis. Congostroom, pass. 25 Dakar n. Amsterdam. Charis, 26 v. Amsterdam te Rotterdam. Cottica, 25 790 m. N.NO. Paramaribo. Diemerdijk. 24 125 m. ZW. Champerico. Dalerdijk, 25 v. Mobile n. New Orleans. Dongedijk, 25 v. Londen n. Hamburg. Duivendijk. 26 te Los Angeles Delfland. 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Drente, 25 te Assab. Esso Den Haag, pass. 25 Ouessant n. Sidon. Elmina, 25 v. Hamburg te Antwerpen. Friesland (SSM), 26 v. Sunderland te Londen. Gaasterland, 24 200 m. Z- ten W. Recife. Groote Kerk, 24 200 m Z.ZW. Monrovia. Gadilla, 26 te Yokohama daarna Singapore. Garoet, 25 te Colombo. Gooiland, 23 te Rio de Janeiro. Groote Beer, 26 v. New York te Rotterdam. Gaasterkerk. 25 te Cochin. Hilversum, pas. 25 Kp. St. Vincent n. Banias. Hersilia, 24 360 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Haarlem. 25 v. Antwerpen te Rotterdam. Heemskerk, 24 v. Marseille te Barcelona. Hera, 25 v. Mackenzie n. Trinidad. Hathor, 26 v. Antwerpen te Hamburg. Indrapoera, 25 320 m. W. Ceylon. Ilos, 26 v. Rotterdam te Amsterdam. Java, 24 540 m. Z. ten O. Kp Race Jagersfontein, 25 380 m. O. St. Helena. Joh. v. Olden barnevelt, 25 600 m. W. ten N. An- derhalfgraadskanaal n. Aden. Kota Gedeh, 22 v. Boston te New York. Kota Inten. 25 v. Alexandrie te Port Said. Karimata, pas-s. 25 Maladiven n. Priok. Kieldrecht, 25 v. Marseille n. Valencia. Kota Agoeng, pass. 26 Vlissingen n. Southampton Lombok, 25 te Beira. Laurenskerk, 24 v. Aden n. Karachi. Linge, 24 v. Hamburg n. Rotterdam. Loppersum, 24 v Takoradi n. Accra Lutterkerk, pass. 25 Hodeida n. Port Said. Lanigkoeas, 25 v. Djakarta n. Padang. Larenberg, pass. 25 Las Palmas n. Amsterdam. Lekkerkerk, pass. 25 Ouessant 26 Le Havre verw. Lieve Vrouwekerk, 25 v. Colombo n. Aden. Loosdrecht, 25 v. Visakhapatnam n. Kokinade. Lucita, 25 v. Ardrossan n. Heysham. Luna, pass. 25 Gibraltar n. Oran. Laagkerk, 25 v. Alexandrie n. Port Said. Leersum, 26 v. Savannah te Le Havre. Lindekerk, 25 v. Londen n. Rotterdam. Loenerkerk, pas. 25 Gibraltar n. Marseille. Lissekerk, 25 v. Genua n. Port Said. Manoeran, 25 v. Soerabaja te Makassar. Meliskerk, 24 v. Suez n. Aden. Markeio, 24 v. Rotterdam' n. Boness. Maas, 24 v. Amsterdam n. Bremen. Maashaven, 24 dwars Kp Palmas n. Freetown. Merwede, 24 360 m. O. Bermuda. Maasland, 24 v. Santos te Montevideo. Macoma, 26 te Avonmouth verwacht. Macuba, 26 v. Yokohama te Miri. Malea, 26 te Lissabon verw. daama Gibraltar. Malvina, 26 v. Singapore te Yokohama verw. Marisa, 26 v. Stanlow te Singapore verw. Meerkerk, 25 v. Port Soedan n. Aden. Metula, verm. 25 v. Amsterdam n. Curagao. Modjokerto, 25 v. Soerabaja n. Tegal. Muiderkerk, 26 v. Singapore te Port Swettenham Mariekerk 26 v. Antwerpen te Rotterdam. Mentor, 25 v. Napels n. Amsterdam. Molenkerk, 25 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Noord wijk, 22 te New York. Nestor, 25 v. Rotterdam te Barbados. Nieuw Amsterdam, 25 v. San Juan n. Havanna. Oranjestad, 24 100 m. NW. Flores. Orestes, pass. 24 Crooked eil. n. Baltimore. Orion, 24 v. Beirouth n. Alexandrië. Omala, 24 v. Adelaide te Pladju verw. Ondina, 27 v. Madras te Rangoon verw. daarna Calcutta. Oranje, 25 v. Port Said n. Napels. Ovula, 21 te Curasao, daarna Recife. Perna 24 v. Wellington n. Curasao. Polydorus pass. 24 Gibraltar n. Amsterdam. Polyphemus, 25 v. Barcelona te Amsterdam. Prins Willem V, pass. 25 Vlissingen n. Alexandrië Prins Alexander, 24 v. Antw. te Bremen. Pygmalion, 25 v. Houston te New Orleans. Prins Willem v. Oranje, 26 te Halifax. Prins Joh. w. Friso, pass. 25 Malta n. Antwerpen Rondo, 24 te Djibouti. Riouw, 24 170 m. Z. Flores. Rijnland, 24 480 m. N. St. Paulsrocks. Rempang, pass. 25 Kalyan eil. n. San Francisco Raki, 26 te Penang. Ridderkerk, pass. 25 Kp. Vincent n. Antwerpen. Rita. 25 v. Bangkok n. Pladju. Roebiah, 25 v. Amsterdam te Marseille. Roepat, 25 te Genua. Rotula, 5 Mrt. te Trinidad verw. daarna Curagao Rijndam, 25 360 m. O. ten N. Kp. Race. Sarangan, pass. 24 Sabang n. Bombay. Singkep, 25 te Colombo. Salland, 24 v. Montevideo n. Santos. Stad Dordrecht, 25 v. Hueiva te Amsterdam. Sarpedon, 24 v. Maracaibo n. Aux Cayes. Schie, 25 rede Lattakia. Straat Banka, 24 v. Kaapstad n. Mosselbaai. Samarinda, 26 te Zamboanga. Stentor, 25 v. Londen te Amsterdam. Scherpendrecht, 25 v. Santos n. Rio Grande do S.ul. Sibajak, 25 430 m. NO. Cocos eil. n. Fremantle. Slamat, 25 v. Karachi te Bombay. Straat Bali pas. 25 Mauritius n. Singapore. Sommelsdijk, 24 te Lake Charles. Stad Schiedam, 26 v. Rotterdam n. Civita Veccia Teiresias, pass. 24 Gibraltar n. Port Said. Tara, 2'4 v. Santos n Buenos Aires. Tarakan, pas. 24 Kp. Jask n. Bombay. Themisto, 24 270 m. ZO. Kp. Sable. Tiba, 24 420 m. Z. Bahia n. Rotterdam, Trompenberg. 25 te Fernandina. Tibia, 25 300 m. W. Sabang n. Mena el Ahmadi. Tjibadak, pass. 25 Bass Street n. Melbourne. Trajanus, pass. 25 Lands End n. San Juan. Tawali, pass. 25 Ouessant n. Marseilla. Titus, pass. 25 Finisterre n. Alexandrië. Tomori, 25 v. Indonesië te Rotterdam. Tomini, 26 v. Port Said n. Rotterdam. Waal 24 v. Haifa n. Duinkerken. Wieldrecht, pass. 24 Stromboli. n. Port Said. Willem Ruys, 25 v. Colombo n. Belawan. Waterland, 26 v. Ilheus te Las Palmas. Westland, 26 v. Rio de Janeiro te Ilheus, Zonnewijk. 25 80 m. W. Gibraltar. Zeeland (SSM), 25 v. Huil te Hamburg. Zijpenberg, pass. 25 Finisterre n. Ceuta. Zeeland (KRL), 25 v. Alexandrië n. Halifax. KLEINE VAART Atlas, 24 v. Tunis n. Palermo. Algarve, 25 v. Garston n. Swansea. Att S, 26 te Hamburg verwacht. Albergen, 24 v. Requejada n. Temeuzen. Anna b, 25 v. Rouaan n. Casablanca. Brem, 24 v. Rotterdam te Oporto. Boreas, 24 v. Denia n. Valencia. Beekbergen, 24 v. Requejada n. Temeuzen. Bernisse, 25 v. Emden te Setubal verwach. Binnenhaven, 25 v. Mogador te Plymouth verw. Bree Helle, 24 v .Rotterdam te Londen. Coolhaven, 24 v. Duinkerken te Rouaan. Domburgh, 24 v. Bordeaux te Casablanca. Duiveland, 25 v. Zeebrugge n. Tyne. Deo Duce, 24 v. Uddevaila te Rouaan. Drie Gebroeders, pass. 24 Vlissingen n. Antw. Draco, 25 te Rotterdam n. Duinkerken. Daje Bohmer, 24 v. Dakar n. Rouen. Escaut 24 v. St. Brieuc n. Rotterdam. Evertsen, 24 v. Dundee n. Newcastle. Frans, 24 v. Gent te Gothenburg. Hera, 25 v. Mackenzien n, Trinidad. Henrica, 24 te Le Havre. Hartel, verm. 24 v. Barrow n. IJmuiden. Hondsrug, 24 v. Swansea e Honfleur. Keyser, 24 v. Rostock n. Bremen. Koningshaven, 24 v. Gothenburg te Antwerpen. Kortenaer, 24 v. Morlaix n. Roscoff. Leendert b. 24 v. Sete te Stanlow. Lies, 24 v. La Roehelle n. Bordeaux. Maasym N, 25 nog te Kiel. Marjan, 24 v. Rotterdam te Cork. May Mere, 25 te Portsmouth verw. Myfem, 25 nog te Stockholm. Mypuck, 25 nog te Helsingborg. Maartje, pas. 24 Vlissingen n. Granville. Marcella, 25 v. Hamburg n. Rotterdam. Markab, 24 v. Newburgh n. Huil. Merwehaven, 25 v. Rouaan te Casablanca. Neeltje b, 25 v. Silloth te Belfast. Noord, 25 v. Krossanes n. Reykjavik. Nijenburgh, 23 v. Aberdeen n. Middlesbro. Noorderhaven, 25 nog te Gothenburg. Nottingham, 24 v. Goole n. Rotterdam. Oosterburgh, 24 v. Amsterdam te Stockholm. Poortvliet, 25 te Cardiff verwacht. Rex. pass. 25 Vlissingen n. Alloa. Rigel, 25 v. Antw. te Vlissingen. Rijnhaven, 25 v. Safi te Port Lyautey. Silvaplana, pass. 24 Vlissingen n. Kopenhagen. Strijpe, 25 v. Barry te Rochefort. Sambre, 24 v. Rouen te Parijs. Trito 24 v. Drogheda n Belfast. Twee Gebroeders pass. 24 Vlissingen n. Antw. Taormina, 24 v. Ardrossan n. Laine. Ton, 25 te Cherbourg verwacht. Tom v. d. Heide, 24 v. Rouaan te Port Lyautey. Tromp, 24 v. Vlissingen n. Cardiff. Urmajo. pass. 25 Vlissingen n. Boness. Vlieland 24 v. Parijs n. Malmö. Wiebold Bohmer, 23 v. Dakar n. Kaolack. SLEEPVAART Ebro. 24 dwars Golf v. Tunis n. Constanza met slepboot. Goeree, 24 v. Zee te Vlissingen. Loire, 24 dw. Jebel Zukur n. Perzische Golf met sleepboot. Noordzee. 24 190 m. .ZW. Kreta met baggermolen Oceaan, 25 v. Zee te Rotterdam met tanker. Oostzee, 24 230 m. O. Bahia met zuiger. Rodezee. 25 v. Zee te Rotterdam met tanker. Witte Zee, 24 dwars Zebayer Isle n. Doha met ponton. Zwarte Zee, 24 110 m. O.NO. St. Paulsrocks met sleepboot.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15