West-Duitse Bondsdag ruimde hindernis voor dienstplicht op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De auto eerbenc Nieuwe opstand in Egypte Dr. Koesbari tot voorlopig Syrisch president benoemd V.S. zullen vijf Nederlandse divisies uitrusten Grondwetswijziging geaccepteerd Er moet echter nog heel wat gebeuren, voordat Duitsland weer soldaten heeft Het woord is aan Maar het Noorden aanvaardt hem niet Zinkend Grieks schip door opvarenden verlaten Geen uitbreiding van onze luchtmacht Indonesië treedt nog dit jaar uit Unie Buiig weer 68e JAARGANG No 196 ZATERDAG 27 FEBRUARI 1954 298e JAARGANG No 44 Amerika schenkt oorlogs schepen aan Tsjang Cavalerie-officieren in verzet tegen Nassers regiem Eisenhowers bevoegdheden waren even in gevaar 11 Minister Staf in New York: Vietminh campagne tegen Loeang Prabang mislukt Sunarjo verklaart: Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WEER VIERT DE AUTO HOOGTIJ. De RAI, de drieëndertigste RAI reeds, heeft haar portieren geopend en een nieuwe triomf van de auto-industrie der wereld geopenbaard: in haar ganse scala van mo dellen, van de kinderwagens langs de veler lei orgels tot de sleeën. Waarbij erkend moet worden dat deze termen uit garages stammen en van het drietal alleen het laatste door auto-geestd>ftigen in de mond genomen wordt. Het heeft zijn plaats in het spraakgebruik verworven en ter mach tige tentoonstelling zal het duizenden ma len met eerbied' geuit worden bij het aan schouwen van pronkstukken als Bentley en Cadillac. Hoe zal bovendien de jeugd genieten van de Fiat V 8 met Ghia-car- rosserie, die honderdtachtig kilometers per uur kan verzwelgen, gisteren in dit blad is vermeld als een der twee interessantste aller aanwezige wagens, maar op onze we gen slechts in geringen getale verschijnen zal, want dit toegespitste wonder der techniek kost veertigduizend gulden. Het zijn niet alleen aanhangers die de auto telt. Verkeersonveiligheid wordt haar in ruime, door menigeen in te ruime mate aangerekend. Meer dan in vroeger jaren, aan twintig jaar geleden bijvoorbeeld. Toch reden auto's in ons land toen in 't algemeen sneller. Het was nog niet zo overvol; er waren een paar millioen Ne derlanders minder. Het woord RAI laat ik het nu maar een woord noemen dat inderdaad niet schoon van klank is, klonk bejaarde lieden, bevreesd overste kend, nog niet zozeer als rauwe klaxon- kreet in de oren. Nu uiten zij vaak met bitterheid het woord snelheidsmaniak en doen veel autorijders onrecht. Want maar weinigen verdienen die naam. Dit zeggend als autorijder, die ik ben, bevestig ik het als de fietser en de wandelaar die ik ook vaak ben. En het mag wel eens ter op heldering van veel misverstand gezegd worden, dat de autorijder zélf zeer beducht pleegt te zijn voor het veroorzaken van enig ongeval. Het lijkt overbodig dit toe te lichten. Verder is hij even afkerig als fietsers en wandelaars van autorijders, die roekeloos te werk gaan, want die bedrei gen ook hèm. Dit is zonneklaar, maar het wordt, geloof ik, evenals het eerste punt te weinig beseft. Zo gaat het vaker met de allereenvoudigste overwegingen Er zijn er, ook ten aanzien van de ver keersonveiligheid, meer. In dit overbe volkte land kan rnen zich niet dromerig op straat voortbewegen, hetzij fietsend of wandelend. Vroeger kon dat wel. Het is helaas niet meer mogelijk. Ook is het nodig dat men de verkeersregels kent; uit puur streven naar zelfbehoud is dat evenzeer nodig als iedere andere verstandige leef regel. Met die kennis is het bij zeer velen, jong en oud, bepaald droevig gesteld. De bewijzen daarvan doen zich dagelijks voor. Men heeft eigenlijk niet veel recht om zich te beklagen als men zich niet eens de moei te wil getroosten om zo'n klein beetje eenvoudige kennis in zich op te nemen. De Bond Veilig Verkeer, waarvan pas een nieuwe afdeling te Bloemendaal is opge richt, doet zijn best. De ANWB en de KNAC doen hun best. De krant is niet achtergebleven; ook wij hebben telkens weer uiteenzetting gegeven. Maar ten aan zien van hoe velen kloppen wij met ons allen klaarblijkelijk aan dovemansdeur! Als autorijders niet dagelijks verdacht waren op (vooral fietsende) mensen, die op de eenvoudigste verkeersvoorschriften inbreuk maken en ze maar voorrang ga ven als ze die niet hebben zou het aantal ongelukken oneindig verveelvoudigd wor den. Sommigen menen dat het vervallen van een maximum-snelheid het verkeersge vaar vergroot heeft. Zij vergissen zich. Proces-verbaal kan nu opgemaakt worden wegens „in gevaar brengen van het ver keer"; dat is een ruimer mogelijkheid dan alleen de overschrijding van een snel- heidsgrens aangeeft. Bovendien is die laatste bijzonder moeilijk vast te stellen. Men moet daar wel een uitgemeten afstand en een stopwatch bij hebben. Als iemand schrikt van een naderende auto zal hij allicht zeggen „hij reed wel zestig of ze ventig" terwijl de snelheidsmeter op dat moment dertig of veertig aanwees. Hoe- velen weten trouwens, dat in een straat, in een besloten omgeving dus, de snelheid van een auto altijd veel hoger lijkt dan dezelfde snelheid op een open weg? Opletten, niet bang wezen en verkeers regels kennen zijn goede veiligheidsvoor schriften. Een auto is geen snelheidsmon ster dat zomaar op iemand afraast. Er zit een man of een vrouw in, die scherp op- Iet en erop gespitst is, ongeval, te vermij den. Maar men moet geen roekeloze dingen doen. Het is bovendien nuttig te begrijpen, dat bij gladde wegen ze zijn bijvoorbeeld ook glad als het pas is gaan regenen een auto niet zo plotseling tot stilstand kan komen als op droge. Want dan slipt de wagen door. Menig auto- ongeluk is door toedoen van een fietser veroorzaakt. Dit zijn enkele opmerkingen die ik eens te berde wil brengen en die niet beteke nen dat autorijders niets te verwijten zou zijn. Neen. Het zou ten aanzien van de waarlijk-roekelozen onder hen nuttig we zen als de motorisch-bereden politie werd uitgebreid. Wij zouden dat toejuichen. R. P. CHARLESTON (Reuter). De Ameri kaanse regering heeft nationalistisch China twee torpedobootjagers aangeboden als symbool van het geloof van de Verenigde Staten, dat „China weer zal bewijzen ster ker te zijn dan de vreemde indringer". De onderminister van Buitenlandse Za ken Robertson zeide ter gelegenheid van de aanbieding te Charleston: „Wij geloven, dat deze schepen zullen bijdragen tot het naderbij brengen van de dag, waarop Chi na weer zonder beperking in handen is van de Chinezen". COMMUNISTEN IN LITTAUEN „TEKORT GESCHOTEN" Op het congres van de communistische partij van Littauen zijn klachten bespro ken over tekortkomingen in landbouw en veeteelt. De partij, aldus de klachten, is er niet in geslaagd „ernstige tekortkomingen" te vermijden. (Reuter/A.N.P.). Dc West-Duitsezij niet te boek wensen te staan als princi- Bondsdag heeft gisteren met 334 tegen 144 stemmen de grondwetswijzigingen goedge keurd, die nationaal gezien, de weg vrij maken voor de invoering van de dienst plicht in West-Duitsland. Dit was negen stemmen meer dan de tweederde meerder heid, die vereist was. Wij tekenen hierbij aan, dat deze wijziging overigens nog niet betekent, dat reeds onmiddellijk tot tenuit voerlegging vin de dienstplicht zal worden overgegaan. Ten eerste moet de Bondsraad de wijzigingen nog goedkeuren. Voorts moeten alle zes ondertekenaren van het verdrag voor de Europese verdedigingsge meenschap hun ratificatie daarvan in Parijs deponeren. Mocht dit niet geschieden en zou bijvoorbeeld gepoogd worden West- Duitsland in het kader van de NAVO te herbewapenen, dan nog zouden tegenstan ders, bijvoorbeeld Frankrijk, zo'n besluit in de Noord-Atlantische raad met een veto kunnen treffen. Evenals de Fransen, als be zettende mogendheid, een herbewapening op nationale basis kunnen verhinderen. De \Vest-Duitse Bondsdag heeft dus nu de grondwettelijke hindernissen voor de E.V.G. uit de weg geruimd door een „aan vulling" der grondwet, die moet dienen tot „het ophelderen van twijfelpunten betref fende de uitlegging van de grondwet". De regeringscoalitie had een algemeen gebod van opkomst voor haar afgevaardigden af gekondigd en zij is er daardoor in geslaagd de vereiste meerderheid van twee-derden bijeen te brengen. Met 334 tegen 144 stem men werden de voorstellen aangenomen. De regeringsfracties stemden in gesloten front vóór, de socialisten zonder uitzonde ring tegen. De aanvulling der grondwet moet nu nog door de Bondsraad, de ver tegenwoordiging der negen West-Duitse landen, worden goedgekeurd. Daarbij is eveneens een meerderheid van twee-der- den nodig, doch de regering is van deze meerderheid verzekerd, nadat onlangs Hamburg en Wiirttemberg naar de coalitie van Bonn zijn omgezwenkt. Vermoedelijk zal de Bondsraad op 19 Maart de grond wetswijziging behandelen en men neemt aan, dat de Bondsregering dan spoedig de Duits-geallieerde verdragen ter onderteke ning aan president Heuss zal voorleggen. De grondwetswijziging doorkruist de ge rechtelijke procedure over de verdragen, die nu reeds sedert anderhalf jaar bij het staatsgerechtshof in Karlsruhe loopt. Het gerecht is al die tijd bezig geweest met de toetsing van de verdragen aan de grond wet, waarom eerst door de Bondspresident en later door een derde deel der leden van de Bondsdag was gevraagd. De regerings partijen hadden zich daarbij steeds op het standpunt gesteld, dat een aanpassing dei- grondwet niet nodig was, aangezien elke staat van nature het recht van zelfverdedi ging zou hebben. Pas nadat de regerings coalitie bij de laatste verkiezing haar meer derheid tot twee-derden van de Bondsdag had uitgebreid, heeft zij de aanpassing dei- grondwet aan de in de verdragen opgeno men militaire verplichtingen wenselijk ge acht. Zij heeft daarbij echter staande ge houden, dat het naar haar mening niet om een grondwetswijziging zou gaan, doch om een aanvulling, die wenselijk was om mo gelijke twijfel te voorkomen. Bij de be handeling der wijzigingen in de Bondsdag heeft de minister van justitie de aanvulling een „athentieke interpretatie" genoemd. Die was volgens hem nodig geworden omdat het bij de beoordeling van de verdragen om een politieke beslissing ging, die het parle ment niet mocht overlaten aan een gerech telijk orgaan. Anders zou naar zijn mening de rechtsstaat tot een justitie-staat worden. Talrijke woordvoerders van de regerings partijen verdedigden hetzelfde standpunt. Dr. Adenauer zelf was tijdens het gehele debat aanwezig, doch hij achtte het zelf niet nodig in te grijpen. Socialistische critick De socialisten hebben in hun felle aan vallen op de voorstellen voornamelijk juri dische argumenten in het geding gebracht. De wijze waarop deze voorstellen waren geformuleerd was volgens hen een recht streekse aanslag op het staatsgerechtshof, daar de coalitie zou trachten ook de recht sprekende macht in handen te nemen. Er werd namelijk een artikel aan de grondwet toegevoegd, dat zegt dat de gesloten verdra gen niet met de grondwet in strijd zijn. Deze beslissing kwam volgens de socialisti sche theorie niet toe aan het parlement zelf, doch aan het staatsgerechtshof, dat met het toezicht op de naleving der grond wet belast is. De socialistische woordvoerders hebben het echter nog eens duidelijk gemaakt, dat piële tegenstanders van een militaire taak der Bondsrepubliek, zij waren tegen „deze miskraam", echter niet tegen een „demo cratische wetgeving op de dienstplicht". Onenigheid over details De beweerde onvolledigheid van de aan vulling der grondwet was in hoofdzaak het gevolg van onenigheid, die over de détails nog in de regeringscoalitie bestaat. De liberale partij staat erop, dat het op perbevel over de Duitse troepen zal worden opgedragen aan de Bondspresident. De Christelijke partij wenst echter de kanse lier tot opperste bevelhebber te maken. De Beierse vleugel der Christelijke partij staat er op, dat de Duitse troepen regionaal zul len worden ingedeeld en dat past de min der federalistisch ingestelde liberalen weer niet. Om bij deze meningsverschillen de snelle aanpassing der grondwet niet in ge vaar te brengen heeft de regeringscoalitie te elfder ure een compromis gesloten, dat bepaalt, dat deze zaken te zijner tijd^ven- eens in de grondwet en dus met twee derde meerderheid geregeld zullen moe ten worden. De'thans aanvaarde aanvulling der grond wet draagt aan de Bondsregering op de be hartiging van de buitenlandse aangelegen heden, zowel als die der verdediging, met inbegrip van de dienstplicht voor mannen van achttien jaren af en de bescherming van de burgerbevolking. Tegelijk heeft men een artikel aan de grondwet toegevoegd, waarin het heet dat de verdragen van Bonn en Parijs en de daarbij behorende protocollen niet in strijd met de grondwet zijn. CAïRO (Reuter). Veertig cavalerie- officieren van de Abbassia-kazerne te Cairo zijn hedenmorgen vroeg tegen het nieuwe regiem van kolonel Abdel Nasser in op stand gekomen. Zij werden aangevoerd door majoor Khalem Mohieddin, een lid van het revolutionnaire opperbevel en broer van de minister van Binnenlandse Zaken. WASHINGTON (A.F.P. en Reuter). De Amerikaanse Senaat heeft Vrijdag een amendement op de grondwet verworpen, dat de bevoegdheid van de president om verdragen te sluiten zou beknotten. Het amendement, dat was ingediend door sena tor Walter George, kreeg wel een grote meerderheid, doch het haalde net niet de meerderheid van tweederde, die nodig is voor een grondwetswijziging. De uitslag van de stemming luidde 60 voor en 31 tegen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Anonymus: Een werkelijk tevreden mens is de automobilist, die weet te ge nieten van het natuurschoon langs een wegverlegging van vele kilo meters. LONDEN, (AFP en Reuter) Volgens een te Londen opgevangen bericht van radio- Damascus heeft het Syrische parlement aan Maarnoen Koesbari, president van de Kamer van Afgevaardigden, voorlopig de functie van president van de republiek opgedragen. Dr. Maarnoen Koesbari, voorzitter van de Kamer, verklaarde, dat hij de functie van president van de republiek op zich zal nemen overeenkomstig artikel 89 van de Grondwet, in afwachting van de verkiezing van een nieuwe president, die binnen twee maanden moet worden gehouden. Dr. Koesbari legde deze verklaring Vrijdagmorgen af in een buitengewone zitting van de Kamer, waarin kennis werd ge nomen van het aftreden van presidet Adib Sjisjakll. Het leger keert reeds naar de ka zernes terug. De nieuwe, voor lopige president van Syrië, dr. Koesbari, heeft Vrijdag gezegd, dat de ministers aan blijven en dat zij nu aan hem verantwoor ding schuldig zijn. Hij was van plan alle betrokkenen te raadplegen om een oplossing voor de huidige crisis te vinden en zon der hun toestem ming geen oplos sing te aanvaar den. Maarnoen Koes bari is een bekend advocaat in Da mascus. Hij werd in 1914 geboren en stu deerde rechten aan de faculteit te Beiroet. In.Frankrijk verwierf hij de doctorstitel. Tot October 1953, toen hij verkozen werd als parlementslid voor Damascus, had hij nooit actief aan politiek deelgenomen. Men beschouwt hem als onafhankelijk. Instabiliteit „Het ontslag van president Sjislakli van Syrië en president Naguib van Egypte heeft opnieuw het Pakistaanse besluit ge rechtvaardigd, om aansluiting bij Turkije na te streven", zo verklaart men in poli tieke kringen te Karatsji. A.F.P. tekent hierbij aan, dat van offi ciële Pakistaanse zijde geen commentaar op de jongste gebeurtenissen in het Mid den Oosten is geleverd, zulks „omdat men zich niet met de binnenlandse aangelegen heden van een ander land wil bemoeien". In hoge politieke kringen, zo vervolgt A. F. P., is men van mening, dat de ge bleken interne onstabiliteit van twee be langrijke Islamietisehe landen niet zal bij dragen tot de bespoediging van de regio nale samenwerking in de Mohammedaan se wereld, met inbegrip van de samenwer king op het gebied van de verdediging. De gebeurtenissen ten aanzien van het Pa lestijnse vraagstuk bijvoorbeeld zouden een geheel ander verloop hebben gehad, als de Mohammedaanse wereld sterk en verenigd ware geweest. Reuter verneemt uit Beiroet, dat pre mier Abdalla el Jafi een nieuw Libanees kabinet heeft gevormd, waarin drie niet- parlementariërs zitting hebben, waardoor zijn regering een representatiever karak ter heeft gekregen dan zijn uit acht leden bestaande kabinet dat Dinsdag is afgetre den. Jafi is tevens minister van Buiten landse Zaken. Een in Rusland gebouwde Mig-15 straaljager, welke in handen van de strijdkrachten der V.N. is gevallen, werd op 24 Februari voor de eerste maal aan de Amerikaanse pers geloond op de luchtmachtbasis van Wright Patterson bij Dayton (Oregon). Een afbeelding van het toestel. Radio-Aleppo heeft omgeroepen, dat Noord-Syrië zich niet kan verenigen met de gang van zaken, zoals die Zich in Da mascus heeft ontwikkeld. Naar Reuter meldt hebben de leiders van de revolutie, die Sjisjakli uit het land hebben gezon den, geweigerd een „interim-president" te aanvaarden. Koesbari, die als interim-pre sident zou optreden, heeft een ultimatum ontvangen, waarin van hem geëist wordt, dat hij Attasi, die indertijd door Sjisjakli als president werd afgezet, als president erkent. De pro-Atassi elementen hebben uit Aleppo omgeroepen, dat hun revolutie niet slechts tegen Sjisjakli gericht was doch tevens tegen zijn regiem en zijn grondwet. Radio-Damascus, die blijkbaar onder controle van Koesbari staat, heeft daar entegen verklaard, dat de benoeming van Koesbari grondwettig is. „Wij weigeren een nieuwe revolutie te aanvaarden", al dus radio-Damascus. A.F.P. meldt, dat ex-president Sjisjakll in een vliegtuig van de koning van Saoedi- Arabië uit Beiroet naar Djiddah vertrok ken is. De stafchef van het Syrische leger heeft zich in een communiqué uitgesproken voor het handhawen van Koesbari ais interim- president. Hij zegt „iedere staatsgreep en iedere onwettige beweging" te zullen be strijden. Volgens radio-Aleppo heeft de lucht macht zich bij de „Noordelijke beweging" aangesloten. In Damascus begonnen Zaterdagochtend demonstraties tegen „het voortduren van het regiem van Sjisiakli". Studentenop tochten bewogen zich in de richting van het parlement en er werd gestaakt. Vrijdagavond seinde het Griekse schip „Andrios" (2038 ton), dat het zich onge veer 20 mijl ten Zuid-West en van het licht schip „Terschellinger bank" in moeilijk heden bevond. De kapitein verzocht toen de schepen in de nabijheid paraat te zijn, om eventueel hulp te bieden. Het schip maakte water in de boeg en ruim één. Hedenochtend vroeg zond het vaartuig s.o.s.-seinen uit. Even later meldde het, dat de ruimen vol water stonden en dat de be manning in de boten was gegaan. Enkele schepen veranderden hun koers, om hulp te bieden. De reddingboot van List (op het Duitse waddeneiland), „Hermann Freese", is uit gevaren en ook de Deense sleepboot „Tunis". Vrijdagavond om 11.45 uur was de „Brandaris" reeds uitgevaren. Aan de vooravond van zijn terugkeer naar Nederland heeft minister Staf gisteren in New York verklaard, dat het thans zeker is dat dit jaar een escadrille van de nieuw ste Amerikaanse straalvliegtuigen in Ne derland wordt gestationneerd. „Het is thans aan geen twijfel meer on derhevig, dat Amerika het Nederlandse aanbod van vijf divisies heeft aanvaard en op zich heeft genomen, deze te voorzien van de benodigde uitrusting en een deel van de munitie, artillerie-waarnemings vliegtuigen en luchtdoelartillerie", zei de minister. Over het gebruik van raketten bij de luchtverdediging zullen nog nadere bespre kingen worden gevoerd. Naar de opvatting van de minister zou het verstandig zijn bij het opbouwen van deze nieuwe wijze van luchtverdediging in Nederland „van de grond af aan te beginnen". „We zullen moeten inhaken in een reeds meer gevor derd buitenlands programma, teneinde te profiteren van de vooruitgang die op dit gebied i-eeds elders is gemaakt. Een be langrijk resultaat van minister Stafs be sprekingen is, dat Nederland thans in ver sneld tempo radarapparatuur zal ontvan gen. Teneinde zo snel mogelijk onze „lucht- waarschuwingsdienst" op peil te brengen. Nederland krijgt materiaal uit de Verenig de Staten, dat ook bij Philips wordt ver vaardigd, doch dat sneller uit Amerika kan worden geleverd. Minister Staf zeide dit te beschouwen als een bewijs dat Nederland in de Verenigde Staten wordt gezien als een zeer belangrijke schakel in de verdediging van Europa. Klein, modern luchtwapen Ten aanzien van de luchtmacht was be sloten, dat Amerika nog twee jaar Neder landse piloten op zal leiden. Daarna kan Nederland de opleiding zelf geheel voor zijn rekening nemen. Thans is dat nog nLA mogelijk wegens gebrek aan velden en voldoende geschoold grondpersoneel. Minister Staf verklaarde voorts, dat onze luchtmacht niet verder zal worden uitgebreid. Het wordt belang rijker geacht een kleiner luchtwapen te hebben van goede kwaliteit dan een grote luchtmacht die niet „bij de tijd" is. De Marine Zowel van Nederlandse als Amerikaanse zijde is de nadruk gelegd op het belang van de voorziening van Nederland met meer mijnenvegers om in tijden van nood de routes van convooien en de havens open te houden. Over de samenstelling en op bouw van onze marine was vokomen over eenstemming bereikt. Resumerende zeide de minister, het als een belangrijke uitkomst te beschouwen thans volledige zekerheid te hebben dat onze vijf divisies zullen worden uitge rust. Hij heeft zich volledig op de hoogte kunnen stellen van de Amerikaanse pro gramma's, zodat hij dus precies weet, wan neer de uitrusting kan worden verwacht. De minister zeide, dat zijn ervaringen in Amerika hem waardevolle gegevens hebben opgeleverd voor zijn defensienota en voor het beantwoorden van vragen in de Kamer. Hij besloot met te zeggen: „De aandacht die de Amerikanen aan ons land schenken doet je vaak beschaamd staan. Zonder twij fel is deze goeddeels te danken aan de grote goodwill die Nederland hier geniet." De campagne van de Vietminh-opstan- delingen tegen Loeang Prabang, de konink lijke hoofdstad van Laos, is mislukt, aldus een bekendmaking van het Franse opper bevel. De élitetroepen der Vietminh hergroepe ren zich thans aan de Noordelijke oever van de rivier de Namhac, op 80 km van Loeang Prabang. Door bombardementen van de Franse luchtmacht waren honder den opstandelingen gedood in één dag. DJAKARTA. „Indonesië zal zich dit jaar stellig uit de Nederlands-Indonesische Unie terugtrekken, waardoor alle politieke banden met Nederland zuilen worden ver broken". Dit heeft de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken Sunarjo giste ren in een exclusief interview met United Press verklaard. „Wij hopen dat de Nederlanders bereid zijn in te stemmen met een snelle ont binding van de Unie, omdat een vriend schappelijke, bilaterale regeling gewenst is. Wij hebben evenwel het recht ons te allen tijde uit de unie terug te trekken en wij zijn van plan nog dit jaar van dat recht gebruik te maken", aldus minister Sunarjo. Nogmaals de nadruk leggende op de hoop die Indonesië koestert dat Nederland en Indonesië de unie op vriendschappelijke wijze zullen beëindigen, merkte de minis ter op dat men in beide landen inziet dat de unie een lege vorm is en in de practijk niet werkt. Het Indonesische kabinet heeft een pro gramma opgesteld ter vervanging van de Nederlands-Indonesische unie door een normaal verdrag, zoals „tussen twee sou- vereine landen kan bestaan". Daarbij zal Indonesië in ieder geval verlangen, dat de bepalingen van het unie-verdrag betref fende alle handels-monétaire en commer ciële overeenkomsten herzien, zo niet ge schrapt worden. Sunarjo deelde mede dat een Indonesische commissie een lijst van voorgestelde herzieningen heeft opgesteld. Over de aard van die voorstellen wilde de minister nog niets meedelen. Verondersteld wordt dat de Indonesische zaakgelastigde Susanto Tirtoprodjo, die sinds 17 Februari voor besprekingen met zijn regering te Djakarta vertoeft, naar Nederland zal terugkeren als leider van een Indonesische delegatie, die de bespre kingen over de Unie-overeenkomst zal voeren. Sinds zijn aankomst te Djakarta heeft de heer Susanto echter iedere verklaring aan de pers geweigerd. Het K.N.M.I. deelt mede: De harde wind en de hevige buien van gisteren werden veroorzaakt door een depressie waarvan het centrum zich vanmorgen op de Noord zee ten Noorden van ons land bevond. De buien gingen op sommige plaatsen met hagel, natte sneeuw en onweer ge paard. Vannacht passeerde een zwakke rug van hogere luchtdruk ons land, zodat overal flinke opklaringen voorkwamen. Tegelijkertijd ontstond echter bij de Ierse Zee een nieuwe randstoring die in de na nacht de bewolking weer deed toenemen en in de vroege ochtend weer buien ver oorzaakte. Gedurende het weekeinde zal het depressiegebied nog dicht bij ons land blijven, zodat ook morgen nog enkele buien verwacht moeten worden. Daarnaast zullen echter ook opklaringen voorkomen. De temperatuur zal wellicht iets lager worden, maar er zal tevens minder wind zijn. (van hedenmorgen 7 uur) w toestand J. ai,®? §2 §3«ö Sü Ht- Z-3 Helsinki (geen opgaaf ontvangen) Oslo sneeuw NO 8 -4 11,2 Stockholm geheel bew. ZO 6 -4 1 Kopenhagen regen Z 7 1 5,4 Londen regenbui WZW 8 3 1,1 Amsterdam regenbui Z 6 2 5,1 Brussel geheel bew. ZW 8 4 4 Parijs half bew. ZW 8 5 1 Bordeaux regenbui W 9 9 5 Grenoble geheel bew ZZW 7 9 0,5 Nice onbewolkt WZW 16 12 0 Warschau (geen opgaaf ontvangen) Berlijn nevel ZZW 3 2 2 Frankfort (geen opgaaf ontvangen) München sneeuwbui WZW 6 1 8 Zürich regen W 5 4 20 Genève regenbui ZZW 8 4 16 Locarno onbewolkt W 2 -3 0 Wenen nevel WZW 1 -1 0 Innsbruck regen windstil 0 3 Rome geheel bew ZZO 5 18 4 Neerslag laatste 24 uur MINDER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Buien, afgewisseld door opklaringen. Overwegend matige wind uit Weste lijke richtingen. Vannacht temperatuur om het vriespunt, morgen overdag de zelfde of iets hogere temperaturen als vandaag. 28 Februari Zon op 7.30 uur. onder 18.16 uur. Maan op 4-58 uur. onder 12.23 uur. 1 Maart Zon op 7.20 uur. onder 18.18 uur. Maan op 5.35 uur. onder 13.39 uur. Maanstanden 5 Maart 4.11 uur: Nieuwe maan 11 Maart 18.51 uur: Eerste kwartier 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water In IJrauiden Zondag 28 Februari Hoog water' 11.30 en uur. Laag water: 6.24 en 19.22 uur. Maandag 1 Maart Hoog water: 0-24 en 13.00 uur. Laag water: 8.04 en 20.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1