Portoricanen schieten er op los in het Huis van Afgevaardigden Felle brand na explosie in benzinetanks op Pernis Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vijf parlementsleden gewond Komst van Naguib leidde tot ernstige onlusten in Khartoem Aanslag in Washington Porto Rico Intocht van president Atassi in Damascus Nehroe uit verwijten jegens Amerika Het woord is aan Drie brandweren bestrijden vuurzee, die nog dagen kan woeden Dertig doden en honderd gewonden opening van parlement uitgesteld Stevens komt opnieuw voor subcommissie Versnelling bouw Velser tunnel Wie moet conferentie organiseren? Commissie van onderzoek naar „Hawoma^-beleid Paus Pius XII 78 jaar Voor de tweede maal in vier dagen Zal Eisenhower tussenbeide komen? Nu in 1957 gereed? V oor zifter onafhankelijk heidspartij in Soedan in arrest Vraag in Genève Weerrapport 68e JAARGANG No 198 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein37,Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 2 MAART 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 46 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (A.F.P./Reuter). Giste ren zij» in het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden vijf leden van het Huis door revolverschoten van de publieke tribune gewond. Een van de leden. Alvin Bentley, een republikein, kreeg een kogel in de borst onder bet hart. Zijn toestand is ernstig. De schoten werden gelost door Portoricaanse nationalisten. Ben Jensen (Iowa) werd in de linker schouder geraakt, ook zijn toe stand is ernstig. De afgevaardigde Kenneth Roberts (Alabama) en Clifford Davis, een democraat, werden beiden in het onder been geraakt. De vijfde, George Fallon (Maryland), werd in het dijbeen getroffen. De aanvallers, twee mannen en een vrouw uit Porto Itico, bevonden zich op de pu blieke tribune, bij de persafdeling. Zij hurkten op hun zetels en openden het vuur niet in iedere hand een revolver. Carl van Zandt, een republikeinse afge vaardigde uit Pennsylvania, sprong op een van hen toe en greep hem bij de arm. De anderen werden door de zaalpolitie over meesterd. De Portoricanen zagen echter nog kans een Portoricaanse vlag te ont rollen en omhoog te werpen. De vrouw riep: ,,Ik ben Portoricaanse, mijn land moet vrij". Zij riep haar naam: Lolita Lebron.. De leden van het Huis van Afgevaardig den hadden juist gestemd over een wets ontwerp tot toelating van Mexicaanse ar beiders. Het schieten begon, toen de voor zitter de stemmingsuitslag bekend wilde maken. Toen de schoten knalden zocht ieder dekking en er ontstond paniek. Afge vaardigden trachtten de wandelgangen te bereiken of zochten dekking achter hun stoelen en bezoekers op de publieke tri bune lieten zich op de grond vallen. De afgevaardigde Louis Graham zeide gezien te hebben, dat de vrouw omhoog schoot. De mannen daarentegen hadden de zaal ingevuurd. Onmiddellijk na de schietpartij betrad voorzitter Martin het spreekgestoelte en verklaarde de vergadering voor verdaagd. Ambtenaren van de F.B.I. (federale politie) stelden een onderzoek in naar de kogel gaten. De schattingen van het aantal afge vuurde schoten variëren tussen 15 en dertig. De aanslag heeft nog een slacht offer geëist: een zaalwachter kreeg van schrik een hartaanval. Alle parlementsgebouwen werden on middellijk afgezet. De toegangswegen van Washington wer den gecontroleerd en ook werden politie mannen naar de stations gezonden. Een nog niet bekend aantal personen is gear resteerd. Sommige berichten spreken van zeven, andere weer van dertig. Volgens leden van de politie had de aan slag ten doel de aandacht op Porto Rico te vestigen. Men had niet de indruk hier met een goedgeorganiseerde actie te cloen te hebben. Waarschijnlijk zijn de Portorica nen leden van dezelfde groep, die in 1950, in November, een aanslag op president Truman pleegde. Het tijdstip van de aan slag valt samen met de opening van de inter-Amerikaanse conferentie te Caracas. Volgens sommigen bevonden zich nog meer Portoricanen op de publieke tribune. De namen der daders luiden Lolita Lebron (34 jaar), Rafael Maranda (25) en Ande- res Cordero (29). Een vierde gearresteerde is Irving Flores. Allen gaven New Yorkse adressen op. De politie vond in de handtas van Lolita Lebron een briefje, waarop onder meer geschreven stond: „Mijn bloed eist voor God en de wereld de vrijheid van Porto Rico. Ik geef mijn leven voor de vrijheid van mijn land. Dit is een kreet om vrijheid in onze worsteling om onafhankelijkheid. Ik verklaar voor altijd, dat de Verenigde Staten de heilige beginselen der mensheid verraden in hun aanhoudende onderwer ping van mijn land en in hun schending van ons recht om een vrije natie en een vrij volk te zijn en in hun barbaarse marteling van onze apostel van de onafhankelijkheid, Don Pedro Albigu Campos ik ben voor alles verantwoordelijk". Opstand Reuter tekent hierbij aan, dat Albigu de Portoricaanse opstand van 1950 leidde. Hij werd eerst veroordeeld wegens poging tot moord op een politieman en later wegens opstandige activiteit. Hij kreeg gevangenis straf, doch werd in September van het (U.P.). Porto Rico behoort tot de eilandengroep der Grote Antillen. De twee Portoricanen en. het Portoricaanse meisje, die in het Huis van Afgevaar digden het vuur hebben geopend, zijn vermoedelijk leden van de fanatieke anti-Amerikaanse nationalistische par tij, een kleine maar gevaarlijke groep, waarvan men nooit kan zeggen wal zij precies in de zin heeft. Het is een organisatie die sedert het eiland in 1S98 onder Amerikaanse vlag kwam, herhaaldelijk ordeverstoringen in Porto Rico heeft veroorzaakt. Leden en volgelingen van de groep hebben een diep gewortelde haat jegens de Vere nigde Staten. Die haat is gebaseerd op het feit, dat de V.S. in plaats van het gebied na de Spaans-Amerikaanse oor log zijn vrijheid te geven, het hebben ingelijfd. Voor de nationalist is Amerika niet anders dan de „overrompelaar". Het eiland telt overigens 2.225.000 in woners, waarvan niet meer dan duizend tot de „bewuste nationalisten" gerekend kunnen worden. Hoewel de Verenigde Staten bij herha ling Porto Rico volledige onafhankelijk heid hebben aangeboden, blijft de be volking van het eiland weigeren deze te aanvaarden. In plaats daarvan heb ben zij onder leiding van gouverneur Luis Munoz-Marin, leider van de vieer- derheidsgroep der volks-democratische partij, voor hun eiland een gemenebest- status verkregen. Het eiland is in 1951 geheel autonoom geworden in binnen lands bestuur en het kon zijn eigen grondwet ontwerpen. 9. vorige jaar vrijgelaten onder voorwaarde, dat hij zich zou onthouden van revolution- naire acties. Bij de operatie van Bentley, die enige malen werd getroffen, zijn de kogels ver wijderd. Een der chirurgen zeide later: „De operatie is geslaagd. De kansen voor Bentley, om dit te overleven zijn echter slechts een op twee. Zijn lot is thans in handen van God". Lolita Lebron heeft later verklaard dat de datum voor de aanslag op Amerikaan se Congresleden werd gekozen omdat op deze dag de inter-Amerikaanse conferen tie te Caracas begon. „Ik heb de aandacht der wereld op het koloniale vraagstuk wil len vestigen", verklaarde zij. Lolita zeide voorts niet voornemens te zijn geweest iemand te doden. „Ik wilde slechts iets voor mijn land doen, omdat het niet vrij is", aldus Lolita. V eiligheidsmaatregelen Dinsdag zijn in geheel Washington ver scherpte veiligheidsmaatregelen genomen. Dit geschiedde, nadat bekend was gewor den dat de Portoricaanse aanslagplegers ook een aanslag op president Eisenhower zouden hebben beraamd. Op aanraden van de politie hebben de Amerikaanse minister van Landbouw, Ezra Benson, en de minister van Binnen landse Zaken, Douglas Mckay, hun plan om Woensdag naar Porto Rico te gaan, op gegeven. Een der gewonde senatoren ivordt per brancard uit het. Capitool vervoerd. (Radio- telegrafisch overgebrachte foto). DAMASCUS (A.F.P. en Reuter). De nieuwe Syrische president, Hassem El Atas si, heeft Maandag zijn intocht in Damascus gehouden, aan het hoofd van een stoet auto's, waarin leden van de nieuwe rege ring en talrijke politici gezeten waren. Een grote menigte juichte hem toe op zijn tocht naar het paleis van de president. Dui zenden militairen stonden langs de route en alle winkels, kantoren en scholen waren gesloten. Tanks en pantserwagens patrouil leerden in de stad. In de stoet was geen enkele vertegen woordiger van de officieren, die hebben deelgenomen aan de opstandige beweging in het Noorden van het land. De nieuwe Syrische eerste minister, Sa- bri Assali, heeft Maandag tegenover de pers verklaard, dat de regering tot taak heeft opnieuw een bewind van het volk, door het volk en voor het volk te vestigen. Deze regering- zou democratisch en consti tutioneel zijn. Verder zou de regering het volk moeten uitnodigen tot vrije verkie zingen voor een parlement en het volk raadplegen over de kwestie om de kamer van afgevaardigden de bevoegdheid van een constituerende vergadering te geven voor de duur van drie maanden. Zodra de i verkiezingen zouden hebben plaats gehad en de kamer haar werkzaamheden had aan gevangen, zou de president van de repu bliek haar zijn ontslag aanbieden, waarna de Kamer een nieuwe president zou kiezen. Sabri Assali is van 1945 tot 1948 meer malen minister van Binnenlandse Zaken of Justitie geweest. Hij is leider van de natio nalistische partij, waarvan ook de nieuwe president lid is. De partij streeft naar so ciale hervorming in Syrië en een unie met Irak. Van de elf ministers van het nieuwe ka binet behoren er vier tot de volkspartij en drie tot de nationale partij. Bovendien zijn drie van hen onafhankelijken en één Chris ten NEW DELHI, (AFP) In de Indiase volksvergadering heeft premier Nehroe Maandag het antwoord voorgelezen, dat hij president Eisenhower had gezonden op diens schrijven van vorige week over de Amerikaanse hulp aan Pakistan. Daarna zette de eerste minister uiteen waarom India tegen deze hulpverlening is gekant. Nehroe deelde mee, dat hij het aanbod van Eisenhower om ook aan India militaire hulp te verlenen, heeft afgewezen. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat de Ame rikaanse president geen kwade bedoelingen jegens India koestert. De militaire hulp aan Pakistan was echter een slechte maat regel, waaraan India niet zo maar voor bij kon gaan. Herinnerend aan de verzekering van president Eisenhower, dat de V.S., als van hun hulp misbruik zou worden gemaakt voor een aanvalsoorlog, niet zullen aarze len deze aanval ongedaan te maken, ver klaarde Nehroe: „Wij weten uit onder vinding in het verleden, dat er aggressie heeft plaats gehad en dat hiertegen niets is gedaan. Zes-en-een-half jaar geleden is Kasjmir overweldigd en tot dusverre hebben de V.S. Pakistan niet als aanvaller gebrandmerkt". Tenslotte was Nehroe van oordeel, dat de Amerikaanse steun aan Pakistan het oplossen van de vraagstukken India en Pakistan bemoeilijkt. „Deze problemen", zo zeide hij, „kunnen alleen door deze twee landen worden opgelost en niet door inmenging van buitenaf". In dit verband noemde hij het vraagstuk van de getals verhouding tussen de Indiase en Paki staanse troepen in Kasjmir. Nu de strijd krachten achter de Pakistaanse troepen in Kasjmir aanzienlijk zouden worden ver sterkt als gevolg van de Amerikaanse hulp zou het probleem van genoemde ge talsverhouding opnieuw onder de ogen moeten worden gezien", zo meende de Indiase premier. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA's De Zakenwereld: Persoonlijkheid is een groot actief voor de zakenman. Er zijn echter twee soorten persoonlijkheid: de aangename en de onaangename. De Haagse gemeenteraad heeft Maandag de commissie benoemd, welke een onder zoek zal instellen naar het bij de N.V. Ha- woma (Haagse Woningbouw Maatschappij) gevoerde beleid. De door B. en W. voorge dragenen werden benoemd met 37 der 40 uitgebrachte stemmen; drie stemmen waren blanco. Voorzitter js prof. mr. P. J. Oud, buiten gewoon hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam; als leden zijn benoemd prof. mr. D. Simons, buitengewoon hoogleraar aan de Economi sche Hogeschool, en ir. E. H. Kraaijvanger, civiel-ingenieur en architect, lid der Eerste Kamer. Als secretaris van de commissie zal optreden dr. S. O. van Poelje. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Pius XII, die zijn hoge waardigheid thans vijf tien jaar heeft bekleed, is vandaag 78 jaar geworden. Bjj Koninklijk Besluit is benoemd tot lid voor Nederland van de permanente in ternationale commissie voor scheepvaart congressen te Brussel ir. C. J. Tuyn, direc teur der havens en handelsinrichtingen van Amsterdam. WASHINGTON, (Reuter) Senator McCarthy heeft Maandag medegedeeld, dat de minister voor het leger, Robert Ste vens, Donderdag of Maandag voor zijn sub commissie van onderzoek naar on-Ameri- kaanse activiteit zal verschijnen. De zitting zal achter gesloten deuren worden gehouden. Behalve de kwestie der „onheuse behandeling" van legerofficie ren door de subcommissie zal vooral ter sprake komen hoe het leger verscheidene gevallen heeft behandeld, waarbij perso nen van „communistische connecties" be schuldigd waren. Naar United Press hieraan toevoegt ver wacht men dat deze nieuwe ontwikkeling in het conflict tussen McCarthy en Stevens zijn invloed zal doen gelden op de beslissing van president Eisenhower of hij al dan niet openlijk zal breken met de senator. Sommige van de adviseurs van de pre sident zijn van mening dat het incident met betrekking tot brigade-generaal Ralph W. Zwicker, de president min of meer ver plicht tussenbeide te komen. Sommige politieke adviseurs hebben Eisenhower echter gewaarschuwd dat het momenteel niet de tijd is om de republikei nen te vragen te kiezen tussen Eisenhower en McCarthy omdat dit het jaar is van een verkiezingscampagne. Beknot (A.F.P.) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dul les, heeft het gezag van het hoofd van de afdeling „veiligheid" van zijn ministerie, R. W. Scott McLeod, die algemeen bekend staat als goed vriend van senator McCar thy, enigszins beknot. Mc Leod zal in het vervolg belast zijn met „inspectie-, veiligheids- en consulaire aangelegenheden". De bevoegdheid, die hij had om stafemployé's van het ministerie te benoemen en te. ontslaan, is hem even wel ontnomen. De komst van generaal Naguib in de Soedanese hoofdstad Khartoem, waar hij de opening van het parlement zou bij wonen, heeft tot ernstige ongeregeldheden geleid, welke tot nu toe ongeveer dertig doden en honderd gewonden hebben geëist. Meer dan 30 personen zyn gearresteerd. Onder de doden zijn twee politie-officieren, van wie de ene, de Brit Harold McGuigan, de enige Britse politie-officier in Khartoem was. De ongeregeldheden begonnen een mas saal karakter aan te nemen, toen president Naguib van Egypte op het vliegveld aan kwam. Hij werd opgewacht door de gou verneur-generaal, Sir Robert Howe, de Soedanese premier en een erewacht. Op het vliegveld had zich een menigte van onge veer 50.000 personen verzameld. Toen president Naguib de wacht wilde inspec teren doorbrak de menigte het politiecor- don en de ontvangstplechtigheid kreeg een chaotisch karakter. Buiten het vliegveld echter werd een grote menigte van aan hangers van de Soedanese onafhankelijk heid door de Soedanese troepen op een af stand gehouden. Hier hief men kreten aan zoals „géén Engeland en géén Egypte." President Naguib en de gouverneur-gene raal reden langs een omweg naar het paleis van de gouverneur. Inmiddels echter mar cheerden de voorstanders van Soedans on afhankelijkheid naar het paleis. Daar ont stond handgemeen, waarbij de demon stranten met stokken en traangasbommen bevochten werden. De demonstranten, die met messen en speren vochten, richtten zich niet slechts tegen de ordetroepen, doch ook de onaf hankelijk gezinde en de „pro-Naguib" Soe- danezen raakten slaags. Tegen de avond heerste er weer rust, zij het een „gewapen de." Het paleis van de gouverneur-gene raal, waar president Naguib ondergebracht Naar volgens het „Algemeen Dagblad" in Den Haag verluidt, zouden de ministers van Verkeer en Waterstaat en Financiën overeenstemming hebben bereikt over een bespoediging van de bouw van de Velscr- tunnel, waardoor deze niet in 1958, maar een jaar eerder gereed zou zijn. Er zou dit jaar tien millioen gulden extra beschik baar komen voor de bouw van de tunnel. was, werd bewaakt door Soedanese en Eritse troepen. De opening van het parlement, waarvoor generaal Naguib en de Britse minister van Staat Selwyn Lloyd naar Khartoem waren gekomen, is uitgesteld tot 10 Maart. Incidenten beraamd? Abdel Rahman el Mahdi, zoon van El Mahdi wiens troepen generaal Gordon in dertijd doodden, en veteranenleider van de Oemnia, de partij die geen aansluiting bij Egypte wenst, doch volledige onafhanke lijkheid van Soedan nastreeft, heeft van de regering opdracht ontvangen zijn aanhan gers uit de stad te doen vertrekken. Indien hij deze opdracht niet nakomt, zo is hem medegedeeld, zal hij verantwoordelijk worden gesteld voor mogelijke nieuwe wanordelijkheden. Er werden reeds demonstraties gehou den toen generaal Naguib afgezet werd als president. De secretaris van de beweging voor een Unie met Egypte zeide toen, dat men slechts een unie met Egypte had na gestreefd, omdat generaal Naguib aan het hoofd van dat land stond. „Naguib is de enige Egyptische politicus, die iets van Soe dan begrijpt." Reuter tekent hierbij aan, dat Naguib in de Soedan geboren is uit een Egyptische vader en een Soedanese moeder. Volgens radio-Caïro had Rahman el Mahdi 20.000 arbeiders van zijn landerijen naar Khartoem ontboden. Zij waren gewapend en op militaire wijze geoefend. Ook het Soedanese kabinet heeft ver klaard, dat er redenen zijn om aan te nemen, dat de incidenten van te voren be raamd zijn. Alle openbare plechtigheden zijn afgelast. President Naguib van Egypte en zijn minister van Voorlichting, majoor Salah Salem, zijn Dinsdag van Khartoem naar Caïro teruggekeerd. Bij zijn aankomst in Caïro zeide de pre sident, dat, „indien de omstandigheden het toelaten, hij op 10 Maart naar Khartoem zal terugkeren voor de uitgestelde zitting van het Soedanese parlement." KHARTOEM. (AFP.). De voorzitter van de Oemmapartij in Soedan, Saddik Elmahdi, is gearresteerd naar aanleiding van de bloedige onlusten, die gisteren in Khartoem hebben gewoed. GENèVE, (Reuter). De hoge functio narissen van het Europese bureau van de UNO te Genève bevinden zich in een moei lijk parket, doordat de „Grote Vier" geen aanwijzingen hebben gegeven voor de wijze, waarop de op 26 April te beginnen conferentie te Genève over Korea en Indo china georganiseerd moet worden. De am bassades der Grote Vier te Bern hebben tot op heden nog geen mededelingen van de respectieve regeringen hieromtrent ont vangen. Adriaan Pelt, de Nederlandse directeur van het UNO-bureau te Genève, verklaar de dat de grote moeilijkheid hierin is ge legen, dat men niet weet, wie eigenlijk als de organisator van de conferentie be schouwd moet worden en dat ook niet be kend is, wie voor de kosten moet opko men. Ook de kwestie der tolken baart zorg, daar er Chinese tolken aan te pas zullen moeten komen en extra Russische verta lers. Het Tweede Kamerlid de heer Fens heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: Hebben de ministers zich reeds beraden over de houding, aan te nemen ten aanzien van het bijwonen van de conferentie, te houden in Genève op 26 April 1954, met de opzet te komen tot een vreedzame oplos sing van het Koreaanse geschil? Zijn de ministers bereid het resultaat van hun beraad aan de Kamer mede te delen? Maandagavond omstreeks half negen is na een hevige ontploffing brand uitgebro ken in een tank op de terreinen van de B.P.M. aan de Vondelingenweg te Pernis. De brand sloeg onmiddellijk over op een tweede tank, die er naast stond en weldra laaiden de vlammen hoog op. Kort voor de ontploffing waren nog twee personeels leden ter controle op de tanks geweest. Persoonlijke ongevallen hebben zich dan ook niet voorgedaan. Omtrent de oorzaak van de explosie tast men nog in het duis ter. De ontploffing was zo hevig, dat ze te horen was in het laboratorium van de B.P.M. op 3.5 kilometer afstand. Direct na de ontploffing rukte de be drijfsbrandweer van de B.P.M. uit om met man en macht het vuur te bestrijden, doch spoedig moesten ook de brandweren van omliggende gemeenten gealarmeerd wor den. De Rotterdamse brandweer verliet met groot materieel de Maasstad. Ongeveer tien minuten na de ontploffing was het begonnen te sneeuwen en aangezien het licht vroor, waren de wegen spiegelglad. Voorzichtigheid was dan ook geboden voor de vele brandweerauto's, die zich naar de terreinen van de B.P.M. begaven. Er ont stond zelfs een aanrijding tussen twee personenwagens. Uit de twee brandende tanks, die elk een inhoud van 10.000 kubieke meter hebben-, spoot de brandende benzine hoog op. Het vuur verspreidt een verzengende hitte. De deskundigen menen dat de brand wellicht nog enkele dagen zal voortduren. Uit voorzorg is men gisteravond begon nen met het wegslepen van een aantal tankschepen, die in de eerste petroleum haven bij de steiger van de B.P.M. voor de wal lagen. Acht sleepboten zijn voor dit doel ingeschakeld. Tot de grootste tankers die bij de steiger lagen behoren de 8527 ton metende „Caltec Delhi" uit Engeland, de „Giert Forgensen" (10.000 ton) uit Noorwegen, de 10.928 ton grote „Atlantic Prince" uit Liberia en de 5675 ton metende Noorse tanker „Buccaneer". De directie der B.P.M. meent, dat er thans geen gevaar meer is voor verdere ontploffingen. Dit is de tweede brand, die zich in twee dagen tijds bij de B.P.M. voordoet. Zon dagmorgen deed zich namelijk eveneens een ontploffing voor in een soortgelijke tank. Deze brand kon door inspuiten van Links de brandende benzinetank rechts een tank met dieselolie die ook in brand gerankte. schuim worden bedwongen. Ook toen deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Derde tank in brand? De toestand op de terreinen van de B.P. M. te Pernis was vanochtend nog zeer on overzichtelijk. De inlichtingen, die het ANP van verscheidene zijden bereiken, spreken elkaar op een punt tegen. De brandweer meent, dat er vier tanks in brand staan, doch dat er twee zouden zijn uitgebrand. De politie echter verklaart dat er drie tanks in lichtelaaie staan, de twee, die gisteravond reeds brandden en een derde. De kans zou niet uitgesloten zijn, dat er zich in deze derde tank een ont ploffing zal voordoen. Van de twee gisteravond reeds branden de tanks kan er een vanavond uitgebrand zijn. Dan hoopt men de warmte-ontwik- keling zou dan iets afgenomen zijn de strijd tegen de tweede brandende tank beter te kunnen aanbinden. Nog steeds is de Rotterdamse brandweer met groot materieel ter plaatse. De sleep boten zijn nog steeds op hun post om, zo nodig, andere tankschepen weg te slepen. (van hedenmorgen 7 uur) na weers- •a'-w toestand c.c fï kracht wind- Temp. 7 uur Neerslag ln mm. Helsinki geheel bew. Z 1 -2 3 Oslo sneeuw NW 1 -3 6 Stockholm sneeuw ZW 4 -0 4 Kopenhagen geheel bew ZW 10 -3 2 Londen onbewolkt WNW 1 -4 2 Amsterdam motregen ZZO 6 -2 0.7 Brussel sneeuw Z 8 -2 1 Parijs zwaar bew. Z 5 0 0 Bordeaux onbewolkt ZZW 3 3 4 Grenoble zwaar bew. W 1 -0 0.4 Nice zwaar bew. NW 4 4 0 Berlijn licht bew. ZW 3 -1 0.5 Frankfort half bew. windstil -5 0.6 München geheel bew. OZO 3 -1 1 Zürich nevel O 2 0 1 Genève geheel bew. O 2 0 1 Locarno zwaar.bew. NW 1 1 4 Wenen half bew. ZO 1 -1 0 Innsbruck zwaar bew. O 4 0 5 Rome geheel bew. ZZW 5 12 0.6 Neerslag laatste 24 uur KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking met sneeuw of regen. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperatuur als vanmiddag. Aanvankelijk weinig wind. later ma tige tot krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. 3 Maart Zon op 7.23 uur. onder 18.22 uur. Maan op 6.26 uur. onder 16.29 uur. Maanstanden 5 Maart 4.11 uur: Nieuwe maan 11 Maart 18.51 uur- Eerste kwartier 19 Maart 13.42 uur v-<" 27 Maart 17 li Hoog en laag water ii 'maiden Dinsdag 2 Maart Hoog water: 1.37 en 14.00 uur. Laag water: 9.21 en 21.59 uur. Woensdag 3 Maart Hoog water: 2.27 en 14.46 uur. Laag water: 10.20 en 22.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1