Onder ons V.S. hebben een tekort op de betalingsbalans De achterstallige betalingen aan Indische oorlogsslachtoffers Agenda voor Haarlem Eén stem in de Senaat redde Eisenhowers bevoegdheden Regering zal zo groot mogelijke soepelheid betrachten W aldorp-f abrieken verkocht Vrijheid in hei sluiten van verdragen met het buitenland behouden ^Hoe is het ontstaan?^ J Sloopwoede van Santpoortse jongen Laatste dag voor priester-arbeiders 3 Verzending van zeepost Opstandige officieren in Egypte worden berecht Voor het eerst na de oorlog Terreur Ontslagen van Amerikanen in overheidsfuncties Voor bereiding Keukenhof PUIMSTEEN K. Twee huizen, straatverlichting en huisvrouwen de dupe Vervolging in Deventer „opzeV-affaire gestaakt DINSDAG 2 MAART 1954 Verschenen is de door de ministers van Buitenlandse Zaken en van Financiën on dertekende Memorie van Antwoord op het Voorlopige Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer in zake de nota over het rapport van de Com missie Achterstallige Betalingen. Hieraan is ontleend: Ook de ministers betreuren het dat de Indische oorlogsslachtoffers zo lang in on zekerheid hebben moeten verkeren. Echter mag niet uit het oog worden verloren, dat de regering zich op het standpunt is blij ven stellen, dat uitvoering van de rehabili tatieregelingen en betaling der „backpay"- pensioenen verplichtingen 'waren, welke op Indonesië rusten. De morele verplichting voor Nederland kon dus eerst ontstaan, toen aangenomen moest worden, dat de Republiek Indonesië zich niet van deze verplichtingen wenste te kwijten. Verplichtingen van de overheid De regering handhaaft haag- standpunt, dat zij in deze geen juridische verplich tingen heeft. Naar aanleiding van de bezwaren van de Kamer tegen het stellen van f 185 mil- lioen als uiterste limiet kan de regering hier reeds mededelen, dat zij bij nadere overweging gemeend heeft, aan deze be zwaren tegemoet te moeten komen. Het is in Nederland steeds de bedoeling geweest, de vergoedingen ten laste van de Nederlandse volkshuishouding te beper ken tot schaden geleden op het territorium van het rijk in Europa. Van eenzelfde prin cipe ging de vlak voor de Japanse bezet ting ingediende ontwerp-aanvullende be groting betreffende Nederlands-Indische oorlogsschadevergoedingen uit. Nederland en Indonesië zijn twee op zich zelf staande territoria, welke elk voor hun eigen schade dienen op te komen. Dat Ne derland nochtans zich nu ook inlaat met schade door Nederlanders geleden in In donesië, is dan ook niet het gevolg van een algemene aansprakelijkheid van Ne derland, doch van het feit, dat een zeer groot deel dezer Nederlanders zich inmid dels in Nederland heeft gevestigd, en van het feit, dat de republiek Indonesië na de souvereiniteits-overdracht haar aanvaarde verplichtingen inzake rehabilitatie in de plaats getreden van een oorlogsschade regeling in eigenlijke zin jegens betrok kenen niet heeft nagekomen. De procedure De regering heeft na ampel beraad ge meend te moeten volstaan met indiening van een afzonderlijke post op de rijksbe groting. Regeling bij de wet acht zij on nodig en zelfs niet raadzaam. In het belang van een vlotte uitvoering acht de regering het gewenst een kleine commissie van bijstand in het leven te roe pen. In dit college zullen naast ambtelijke vertegenwoordigers worden opgenomen vertrouwensmannen van belangengroepen, terwijl daarnevens deskundigen of deskun dige instanties (b.v. de Verzekeringska mer) kunnen worden ingeschakeld. Taak, samenstelling en werkwijze dezer commissie zullen in een instructie worden geregeld. Ook het adviseren over het op- Een plastic geraamte vormt de steun voor dit buitenissige kapseldat werd afge keken van Mademoiselle de Fontagnes, een van de maitresses van Lodewijk de Veertiende. In de salons van Carita- Alexandre te Parijs werd dit kapsel ontworpen. DINSDAG 2 MAART Stadsschouwburg: Toon Hermans' „Ballot", 8 uur. Loge-gebouw, Ripperdastraat 13: „Doel en wezen van de vrijmetselarij", o uur. Wie ner Grinzing, Raaks: Vastenavondbal, 8 uur. Palace: Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin reist om de wereld", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Sirene van Bagdad", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „De laatste dagen van War schau", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „99 River Street", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blauwbaard en zijn zeven vrouwen", 18 jaar 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ave Maria" 18 jaar, 8.15 uur. City: „De zoon van dr. Jekyll", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 3 MAART Concertgebouw: Viool-recital door Sylvia van der Hoef. 8 uur. Kapel Minahassastraat: Stichting Petra, spr.: L. J. Pasman, 8 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: Een koningin reist om de wereld", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Sirene van Bag dad", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De laatste dagen van Warschau", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „99 River Street", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Blauwbaard en zijn zeven vrouwen", 18 .iaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ave Maria", 18 jaar, 8.15 uur. City: „De zoon van dr. Jekyll", 18 laar, 2.15, 7 en 9.15 uur. stellen van nieuwe of het wijzigen van bestaande richtlijnen zal tot de taak van de commissie behoren. De ministers zien deze commissie van bijstand als een orgaan dat zichzelf kan ontwikkelen tot een bij uitstek deskundig college dat door de bepaling dat elk lid een geval in bespre king kan brengen, waaronder dus ook ambtelijk afgedane gevallen begrepen zijn tevens een zeker toezicht kan uitoefenen op de administratie. Strekking der voorstellen De regering herhaalt, dat uitvoering van de Indische ordonnanties haar uitgangs punt blijft; zij kan er niet toe overgaan elk geval aan het rehabiliterend effect te toetsen. Een tegenovergesteld standpunt zou de gehele materie op losse schroeven stellen. Ondanks het hiervoren gestelde, is de regering bereid tot een tegemoetkomende houding in de meest schrijnende gevallen. Zij stelt zich voor in zodanige uitzonder lijke gevallen een uitkering te doen tot een maxipium bedrag van f 750 voor het gezinshoofd en f 250 voor elk volgend ge zinslid, tot een maximum van f 2000 per geval. De ministers zijn van oordeel, dat de meerdere kosten, aan deze maatregel ver bonden, geen aanleiding tot verhoging der raming behoeven te zijn Op de vraag of de z.g. „optie-Neder landers" eveneens voor de uitkering in aanmerking zullen komen, kan de x-ege- ring bevestigend antwoorden. Zij wil ten deze een ruim standpunt innemen en zo wel hen die geopteerd hebben voor de In donesische nationaliteit als hen die voor de Nederlandse opteerden, van de uitke ringen doen profiteren. Wederinrichtingskosten De in de ï-egeringsnota voorgestelde re geling betreffende de kosten voor weder- inrichting berust op twee criteria n.l.: a. het blijvend gevestigd zijn in Neder land; b. 1 Januari 1953 als uiterste datum dezer vestiging. Bij nadere overweging is de regering echter bereid, de datum van vestiging te stellen op 1 Januari 1954. Zij wil echter toezeggen dat niet strikt aan de gestelde datum zal worden vastgehouden in bij zondere gevallen waarin zulks duidelijk onbillijk zou zijn. De werkingssfeer van de onderhavige maatregel zou zo nodig uit te breiden zijn tot het gehele koninkrijk. De meerdere kosten, vei'bonden aan deze verruimingen, wox'den begroot op f 8 mil- lioen. Deze vei'hoging acht de regering ver antwoord, doch zij is van oordeel niet ver der te kunnen gaan. Rehabilitatie Met betrekking tot de ontneming van het recht op rehabilitatie-uitkeringen aan ge- pensionneerden die in het genot waren van een toelage boven het pensioen is de rege ring bereid deze beperking zowel ten aan zien van de oudei-domsvoorzieningen als met betrekking tot de delegatieschulden in te trekken. De post „ouderdomsvoor ziening" dient als gevolg hiervan te wor den verhoogd met f 2.000.000 en de post „delegatieschulden" met f 1.000.000. „Backpay"-pensioen De regering kan niet medegaan met het ooi-deel van hen, die de backpay-pensioe- nen aan beti-okkenen belastingvrij zouden willen zien uitgekeei-d. Backpay-pensioenen zijn niet andei-s dan een opeenhoping van maandelijkse pensioenbedragen, waarover ook in normale omstadigheden ieder jaar inkomstenbelasting verschuldigd zou zijn geweest. De regering kan geen aanleiding vinden om hen, die backpay-pensioen hebben ontvangen, daarboven nog een tegemoet koming in de kosten van wedeiunrichting te verstrekken. In de vergadering van aandeelhouders der N.V. Nederlandse Instrumentenfabriek Waldorp te Den Haag is meegedeeld, dat de directie erin geslaagd is een koper te vinden voor de fabrieksgebouwen met complete inventaris tegen een koopsom die afwikkeling van de vorderingen der eerste en tweede hypotheekhouders mogelijk maakt. Koper is de heer D. H. Pasman te Aei'denhout, optredende voor de N.V. Be heer- en Handelsbank te 's-Gravenhage. Het nog niet elders ondergebrachte perso neel van Waldorp blijft in dienst van de koopster. In dat deel van het bedrijf, dat nog voldoende orders heeft, zal het werk normaal worden voortgezet. De N.V. Beheer- en Handelsbank werd in 1926 opgericht met een kapitaal van f 1.00.000. Directeur is de heer D. H. Pas man. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de coi'respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nederlands Nieuw Guinea: m.s. „Oranje" (11 Maart). Nederlandse An tillen: s.s. „Cottica" (17 Maart). Unie van Zuid Afrika en ZW Afrika: m.s. „Bloem fontein" (9 Maart). Canada: m.s. „Noor- dam" (11 Maart). Argentinië en Chili: s.s „Cordoba" (8 Maart). Uruguay: m.s. „Al berto Dodero" (8 Maart). Brazilië: m.s. ,.Ai-gentina Star" (8 Maart). Australië: s.s. „Stratheden" (6 Maart). Nieuw Zeeland: via Engeland (6 Maart). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan- toi-en. CAIRO (Reuter) Acht Egyptische cavalerie-officieren, die communisten wor den genoemd, zullen voor een krijgsraad moeten verschijnen wegens pogingen om de Raad van de Revolutie omver te wer pen. Bij razzia's te Caii-o en omgeving zijn de afgelopen 24 uur bovendien 43 burgers aangehouden op beschuldiging van com munistische activiteit, zo is van regerings zijde meegedeeld. De gearresteerde offcieren twee ma joors, dx-ie kapiteins en drie luitenants zouden bij de beweging van vorige week, die ten doel had generaal Moh. Naguib terug te krijgen als px-esident, hebben ge tracht de Revolutionnaire Raad omver te werpen. ADVERTENTIE Een gulden genieting voor (Van onze correspondent in Washington) Het is goed afgelopen, maar het heeft een haar gescheeld, of de Amerikaanse Senaat had een voorstel aangenomen om de groixdwet aldus te veranderen, dat de macht van de president bij het aangaan van overeenkomsten met het buitenland aanmerkelijk besnoeid zou worden. Na een debat van vijf weken stemden 60 senato ren vóór het amendement van senator George en 31 stemden tegen. Daar er een meerderheid van twee derde vereist was, kwamen de voorstemmers precies één stem te kort. Die laatste ronde van het debat was vol dx-amatiek. Nu men een stemming kon ver- wachten, zat de vergaderzaal eindelijk eens vol. Er waren 91 van de 96 senatox-en aanwezig. Veel meer kan men niet ver- wachten in een gezelschap, met zoveel be jaarde leden. Het vooi-stel, dat tenslotte verwox-pen is, was minder revolutionnair dan het amen dement dat senator Bricker aanvankelijk GENèVE (Reuter). Het secretariaat van de economische commissie voor Europa van de U.N.O. acht het vrijwel zeker, dat de verbetering van de dollarpositie van Eui-opa zal aaixhouden en dat de dollar reserves van een aantal Europese landen zullen blijven stijgen. In een overzicht van de economische situatie in Europa deelt het secretariaat mede, dat de Amerikaanse dol larbetalingen voor militaire aankopen aan zienlijk zullen stijgen en een van de voor naamste bronnen van dollarinkomsten voor Europa zullen worden. Vei-wacht wordt, dat de betalingen der Amerikaanse rege ring voor aankopen van oorlogsmaterieel van Europese industrieën, die van 80 mil- lioen dollar in 1952 zijn gestegen tot 500 millioen dollar in 1953, dit jaar circa 2 mil liard dollar zullen bedragen. Na de dollarcrisis 1951/'52 is er een om mekeer gekomen ixx de betalingsbalansver- De tandarts wiens eervol ontslag uit het Amerikaanse leger aanleiding ga] tot het conflict tussen senator McCarthy en het leger, is op eigen verzoek door de politie in bescherming genomen nadat onbekenden Zaterdagavond zijn huis met stenen hadden bekogeld. Dr. Irving Peress zeide, dat Zaterdagavond stenen zijn gegooid door de ramen van de slaapkamer vmi zijn zes en acht jaar oude dochtertjes. Hij zeide, dat de ste nen de kinderen maar net hadden ge mist en dat zij in levensgevaar hebben verkeerd. ..Dit is de terreur die wordt veroorzaakt door het McCarthyïsme", zo zeide Peress. Mevrouw Peress zeide: „de kinderen zijn doodsbaiig, en ik zelf ook". Zij zeide, dat de familie ongeveer twee iozijn brieven had ontvangen, sommige in anti-Joodse trant en enkele, brieven waarin werd gedreigd de hele familie ie zullen lynchen. houding tussen Europa en het dollargebied. Voor het eerst sedert de oorlog ontwikkel de zich een tekox-t op de Amerikaanse be talingsbalans met de rest van de wereld. De ingetreden verschuiving is zeer gxxxot: hadden de Vex-enigde Staten in 1952 nog een overschot van 2.262 millioen dollar in hun goederen- en dienstenverkeer met het buitenland, in de eerste 9 maanden van 1953 maakte het ovex-schot plaats voor een tekort ten bedrage van 44 millioen dollar. Het ziet er naar uit, dat dit tekort groter zal worden. De verbetering der West-Europese dol larpositie is grotendeels het resultaat van bijzonder en tijdelijke omstandigheden, zoals de stijging der buitengewone uitga ven van de Amerikaanse ï-egering in het buitenland en de abnox-maal kleine invoer van Europa uit het dollai-gebied. Deze om standigheden doen enige twijfel rijzen aan de houdbaarheid van de vooruitgang voor het geval de dalende tendens in de Ameri kaanse economische bedx-ijvigheid zich mocht ontwikkelen tot een achteruitgang van grote afmetingen. De Europese uitvoer naar het dollarge bied was in 1953 groter dan ooit tevoren, hetgeen een scherpe tegenstelling vormde met de daling van de Europese uitvoer naar de meeste andere markten. Met betrekking tot de economische toe stand in Europa wordt verder medegedeeld, dat de sterke stijging der productie alleen in West-Duitsland, Nederland en Italië heeft aangehouden. In de andere landen is de productie gedaald. Dit is vooral het ge val in Frankrijk. WASHINGTON (Reuter) Van de 1.782 Amei-ikanen in overheidsfuncties, die vorig jaar om veiligheidsredenen zijn ont slagen, wax'en er 354, die van ondei'mijnen- de activiteit worden beschuldigd, aldus heeft de Commissie voor Regeringsambte naren medegedeeld. De ontslagen bij het departement van Defensie zijn niet in deze getallen begrepen. had ingediend, maar toch is het goed, dat ook de formulering van senator George geen genade gevonden heeft. Het principe, waar de strijd om ging, is interessant: een Amerikaans px-esident heeft veel grondwettelijk vastgelegde en door traditie gegroeide macht (meer dan enige koning of koningin). Men kan zeggen dat in de loop van de Amerikaanse geschiedenis de px-esident méér en het Congres minder macht gekre gen heeft. Pogingen als die van Bricker en George hebben ten doel om het Con gres meer stem in het kapittel te geven, met name wanneer de presideixt verdragen of overeenkomsten met buitenlandse mo gendheden aangaat. Men kan het zich wel voorstellen, dat Eisenhower en Dulles er allerminst op gesteld waren, dat het Coxi- gres zich in deze meer macht ging ver overen: de positie van de president of van diens minister van Buitenlandse Zaken wordt er op internationale confex-enties zwakker door, indien de onderhandelende partijen er niet zeker van kunnen zijn, of wat daar gezegd wordt inderdaad Ameri- ka's definitieve standpunt bepaalt. De ver werping van het amendement van George betekent daarom een op het nippertje be haalde zege voor de uitvoerende macht, voor Eisenhower en zijn kabinet dus. Het huidige systeem lijkt ons beter dan dat, wat senator Geox-ge voorstelde. Maar daax-over kan men van mening verschillen. Gx-ote zeggenschap van de president brengt inderdaad wel zekere risicos mede. Maar waar geen meningsverschil over behoeft te bestaan, is de nogal slordige en daarom onverantwoordelijke manier, waarop de Senaat deze belangrijke zaak behandeld heeft. Toen Bricker's verder gaande voox-stel geen kans bleek te heb ben, is er druk gedokterd aan gematigder amendementen. De formulering, waax-mede senator George tenslotte voor de dag kwam, was echter veri-e van duidelijk en de Senaat van de Verenigde Staten be hoorde zich er van te onthouden om de fa meuze grondwet des lands te gaan „verbe teren" door er onduidelijke taal aan toe te voegen. Knowland, de leider van de repu blikeinen in de senaat, ging op het laatste moment overstag ten gunste van George. Het was geen fraaie beurt van hem, toen hij zei, dat dit amendement weiswaar niet ideaal was, maardat het toch nog naar het Huis van Afgevaax-digden moest en dat het daar welliclit verbeterd kon worden! Vijf weken zijn er door dit debat verlo ren gegaan van de tijd, die de Senaat zou hebben kunnen besteden aan het positieve px-ogramma van de president. Maar het was een debat over een principiële zaak en daarom niet zonder betekenis. Wat zullen echter de touristen, die tel kens met busladingen tegelijk op de pu blieke tribunes neerstrijken, gedacht heb ben van deze zittingen? Uit de krant wis ten zij waarschijnlijk dat het „grote debat" over het amendement van Bricker aan de gang was. Hoe verbaasd zullen zij ge weest zijn, slechts zeven of tien senatoren in de grote zaal te zien zitten, sommigen lezend en kennelijk niet luisterend, ande ren wat meer belangstellend, maar kenne lijk kauwend op een px-oduct van Wrigley. Er zijn maar weinig werkelijk goede rede naars onder de senatoren en men kan het zich wel voorstellen, dat allerlei sprekex-s (die vaak oplezen wat anderen voor hen hebben geschreven) geen volle zaal trek ken. Maar zelfs al zou het kaliber van de spx-ekers groter zijn, dan nog zou het voor senatoren een grote opofferir.v betekenen steeds aanwezig te zijn. Niet dat deze slecht gevulde zaal betekent, dat er gelan- terfanterd woi-dt. Weliswaar kunnen sena toren zich gi-atis het haar laten knippen, zij kunnen zich zelfs laten masseren in het gebouw, maar de meesten van hen gaan hun uren niet slijten bij masseur en kap per, wanneer zij de vergaderzaal verlaten. Meestal stappen zij in een ondergronds treintje, dar. hen naar een ander gebouw brengt, waar iedere senator zijri eigen kan toor heeft. Daar ontvangen zij allerlei lie den uit hun eigen staat, daar beantwoor den zij bijgestaan door hun seci'etariaat de omvangrijke post van hun kiezers. Kortom, daar werken zij ten bate van hen, die ze vertegenwoordigen enaan hun eigen belang om straks herkozen te wor den. Maar neen, lanterfanten doen ze niet. De meesten van hen staan vroeg op. Soms zijn ze al om acht uur op kantoor en dat valt niet mee wanneer men zoals zo vaak gebeurt de avond tevoren een of ficieel diner heeft moeten bijwonen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Smetteloos wit ver heft Konings Man te paard zich als steeds aan de oever van de vijver in de Keuken hof te Lisse. Het staat er zo blank als de sneeuw die vandaag weer gestaag neer daalt op de nog stug ge en weerbarstige grond, ivaar uit toch over korte tijd de kleurenweelde weer zal ontspruiten die duizenden in verruk king zal brengen. Het mag dan koud en guur zijn, de noeste werkers van het bol- lenvak laten zich er niet door weerhou den. Aan de voet van man en paard hurken zij zich bij de bedden om er de laatste toe bereidselen te treffen voor het grote bloe- menfestijn dat op komst is. Met puimsteen of puinsteen, zoals men ook wel hoort zeggen duidt men aan een zeer poreus gesteente dat ont staat door vulcar.ische uitbarstingen. Men gebruikt het om de handen te rei nigen. en als schuurmiddel. De afkomst van het woox-d moeten wij in het Latijn zoeken. Daar luidt het: purnex en dit pumex is weer verwant met spuma dat: schuim betekent. Men zou deze spons achtige steensoort dus eigenlijk heel goed: schuimsteen kunnen noemen. Een stel Santpoortcrtjes in de leeftijd van zes en zeven jaar vijf in getal heeft zich de afgelopen dagen onledig ge houden met het gedeeltelijk vernielen van twee in aanbouw zijnde respectievelijk bij na afgebouwde huizen. Op de hoek van de Eindenhoeflaan en de Velserhooftlaan werd voor 500 schade aangericht aan de fundering, de balklagen en profielen van een half-voltooid perceel. Na deze afbraakwoede zijn de kindex-en via een stukgedrukt raam een nagenoeg vol tooide woning, eveneens aan de Einden hoeflaan, binnengedrongen. Om te beginnen werd een kalkkuip deels geledigd in twee kachels, een doos met boorijzers en verschillende andere gereed schappen vei'dwenen in de kalkkuipen, ver volgens werd de spiegel gebroken. De sleu tels namen de heren mee en de wanden van het huis werden uitvoerig gemenied, tex'wijl anderen zich gezamenlijk bezig hielden met het kalken van een nieuwe teakhouten deur. De rekening zal de ouders gepresenteerd worden; de politie heeft zich over de jeugdige vandalen ontfermd. Aan de Terrasweg gingen vooi'ts door toedoen van de jeugd divei'se lampen uit de stx-aatverlichting in scherven en twee der schuldigen, jongens van acht tot elf jaar zijn inmiddels door de politie inge rekend. Aan de Burgemeester Enschedélaan haalden kinderen de flessen melk, die de slijter voor de deur had neergezet, weg om de inhoud in het Rykenspark te laten weg lopen en de flessen braaf bij de melkhan del in te leveren. De opbi'engst wexxl daar na in snoepgoed omgezet. Tenslotte kwam een automobilist met een baldadige knaap naast zich naar het politiebureau, omdat de jongen de auto met stenen had be kogeld. In Noord In Velsen Noord zijn de ruiten van het pompstation door de jeugd vernield. (Van onze correspondent in Parijs) Het was gisteren de laatste dag, die de Franse priester-arbeidei's was toegestaan om zich aan de nieuwe voorschriften van het episcopaat te ondex-werpen. Zoals be kend, heeft het Vaticaan de Franse hoge geestelijkheid onlangs medegedeeld een einde te willen maken aan het experiment der priestex-acbeiders, waarmede men in Frankrijk in 1943, onder aanmoediging van de toenmalige kardinaal van Parijs, Suehard, begonnen was. De eerste Februari werden de ongeveer 300 Franse geeste lijken, die hun missiewerk in de fabrieken zelf veirvulden, een maand tijd gelaten om zich op de nieuwe voorschriften voor te be reiden. Ongeveer de helft heeft zich zonder meer bij de verlangens van Rome neerge legd, maar een niet onbelangrijk deel van de rest der priesters had met min of meer duidelijkheid te kennen gegeven, zich aaxx hel Pauselijk bevel niet te zullen storen. Hoéwei het uur der beslissing nu dus officieel geslagexx heeft, ziet het er toch niet naar uit, dat men aan de ene of aan de andere zijde op een spectaculair conflict aan zou willen sturen. De laatste dagen heeft er zich aan beide kanten een zekere souplesse in de beide standpunten geopen baard, en het schijnt in ieder geval dat het streven er op gericht is de tegenstellingen zoveel mogelijk binnenskamex-s te over bruggen. Enkele ai'beider-priestex's hebben hun superieuren al bericht zich beschikbaar te stellen voor elke post, die hun zou worden aangewezen, en in het algemeen is iedere uitlating, die tot verscherping der tegen stellingen had kunnen leiden, achterwege gebleven. De ziekte van de Paus is zeker eén der voornaamste omstandigheden die tot dit resultaat hebben bijgedragen. De zeer in vloedrijke Katholieke publicist, de Nobel prijs-winnaar Francois Mauriac, die een der krachtigste voorstanders der priester arbeiders is, heeft in zijn voorlaatste hoofd artikel in de Figai'o zelfs de veronderstel ling geuit dat de hele crisis in de verhou ding tussen de Franse geestelijkheid en Rome, waarvan het geschil inzake de priester-arbeiders een der duidelijkste symptomen vormt, voor een goed deel zou zijxx toe te schrijven aan een soort gezags vacuüm, dat, tengevolge van de zware ziekte van de Paus, in het Vaticaaix zou zijn ontstaan. Het vorig jaar heeft de i-echerche te De venter in overleg met het departement van Justitie een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de toedracht bij een openbare aanbe steding voor de schouwburgbouw te De venter. Het bleek daax-bij, dat. een aantal van de ongeveer 40 inschrijvers, te Apel doorn bijeengekomen, de afspraak had ge maakt voor een opzet van de inschrijvings som van ongeveer f 70.000. Anderen, daar toe bijeengekomen te Twello, hadden zich bepaald tot een opzet van oixgeveer f 30.000. Tegen de inschrijvers die deelgenomen hadden aan deze afspraken was een ver volging ingesteld, die nu gestaakt is. Een der overwegingen daarbij was, dat on langs een commissie door de minister van Justitie is ingesteld die onderzoeken zal of een bevredigende regeling ontworpen kan worden voor openbare aanbestedingexx waardoor inschrijvers hun kosten voor het berekenen van de inschrijvingssom en het daarbij te lopen risico zouden kunnen in calculeren, zonder dat daarbii het euvel vaxi de prijsopzet door onderlinge afspra ken zou blijven bestaan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5