Verhoging steunnormen en vaste kledingtoelage Burgervaderlijk sermoen tot slot Haarlemse raad stemt in met centrale Nazorg-werkplaats Haarlemse raad wil krachtiger aanpak van industrialisatie Dit jaar bouw van vier gymnastiekzalen Renteloze lening aan Noordhollands orkest Haarlemse begroting Sociale Zaken Veel aandacht voor het verhaal Sylvia van der Hoef en Peter de Kleer 7 Speeltuin op het Phoenixterrein C. T. Verdubt veertig jaar in 's Rijksdienst Percelen voor nieuw politiebureau gekocht Reinig Uw ingewanden en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of 2 Uitspraken rechtbank een m a a t Ij byitestshuïs ft o r t WIJN fc Forse geluiden bij het scheiden van begrotingsmark t Naar Florence Optimisme in de lengte Brood en spelen Begroting over de eindstreep Niet kleuren speelden sonates in de Tuinzaal pONDERDAG 4 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT pe Haarlemse raad heeft gistermiddag van ganser harte de eerste 260.000 gulden beschikbaar gesteld voor de totstandkoming van een centrale Nazorgwerkinrich- ting aan de Schalkwijkerweg. Dit crediet is bestemd voor de bouw van een dubbel paviljoen met opslagplaats, de eerste étappe van een tienjarenplan dat de bouw van vijf paviljoens, een internaat en dienstgebouwen omvat en dat ruim anderhalf millioen gaat kosten. Deze „beschutte werkplaatsen" zijn inzonderheid bedoeld voor herstellende verpleegden uit inrichtingen voor wie aanpassing aan de maatschappij slechts geleidelijk kan geschieden. Wethouder Bakker heeft zich aangesloten aan de hulde, die- door de heer Verbaan (Arbeid) werd gebracht aan de geestelijke vader van het plan, de heer E. P. Schuyt, het hoofd van de Nazorg. Mevrouw Scheltem aC o n r a d i (V.V.D.), die het voorstel weliswaar ook een goed hart toedroeg, wilde deze eerste faze wel als een proef zien en niet als een principieel aanvaarden van het totale plan; de heer Verbaan dacht ook aan de ver lichting welke een dergelijke inrichting zal betekenen van de gezinnen waartoe deze geestelijk en lichamelijk misdeelden beho ren. Hij vond, dat de directeur eigenlijk reeds nu benoemd moest worden om de zaak van de grond af op te bouwen. De heer Van der Vel dt (K.V.P.) geloofde ook dat welslagen voor een groot deel zal afhangen van de persoon van de directeur, die dan ook, zoals de "heer S i 1 v i s (A.R.) zei, een schaap met vijf poten moest zijn. Verder vroeg deze afgevaardigde of ook een afgerond geheel zal ontstaan als de raad eens mocht besluiten het plan niet verder te verwezenlijken. Wethouder Bakker was dankbaar voor de goede ontvangst van dit belangrijke voorstel bij de raad. Dat dit beginselbesluit een zo brede opzet omvat, vindt zijn oor zaak in de wens van de raad ook bekend te zijn met de grote lijn. De raad weet nu wat B. en W. voor ogen staat, maar zal zich van étappe tot étappe kunnen uit spreken tot hoever hij wil gaan. Dat met dg opbouw voorzichtig te werk moet wor den gegaan en dat zeker niet met veertig te werk gestelden moet worden begonnen is ook de opvatting van B. en W. Inder daad zullen daarbij de kwaliteiten van de directeur van het grootste belang zijn. Het liefst had de wethouder de directeur nog voordat met de bouw begonnen kan wor den. De omliggende gemeenten betalen per tewerkgestelde de kostprijs; B. en W. wil len gaarne een nauw contact met die ge meenten, doch Haarlem blijft verantwoor delijk voor het geheel. Speeltuin Bij het voorstel om twintig mille be schikbaar te stellen voor het aanleggen van een speeltuin op het Phoenixterrein vond de heer Mol (C.P.N.) dit terrein te excentrisch gelegen en hij vroeg zich af welke jeugd dit terrein dan moet gebrui ken. Hij bleek meer geporteerd voor een vrije speelgelegenheid, waaraan toch voor de grotere jongens zoveel behoefte bestaat. Ook de heer Van der Giessen had eigenlijk het Phoenixterrein liever als open speelgelegenheid voor de jeugd be stemd gezien, omdat bij 'de bouw van de Pririsenbrug het Kalfje als zodanig ver valt. Maar het was hem gebleken, dat het terrein daarvoor te klein is. Ook, v£peg hij verplaatsing van de ker mis, die anders altijd daar wordt gehou den. De heef Van Velsen (K.V.P.) ging ook met het voorstel accoord. Over de toe komstige bestemming maakte hij op, dat de contactcommissie tussen neutrale en R.K. speeltuinorganisaties reeds accoord was met de toekenning van deze speeltuin aan de R.K. organisatie. Mevrouw S'cheltema von het jam mer, dat de afgeraster-de speeltuinen nooit 's winters gebruikt kunnen worden; zij dacht aan een open speelplaats met zand bak voor kleuters. Zou het niet beter zijn te wachten tot men weet wie de tuin gaat beheren. „Een moeilijke kwestie door de beperkte mogelijkheden", zei wethouder Happé. Daarom moet men blij zijn, dat dit terrein nog beschikbaar is. Daarmee hangt ook samen de beantwoording van de toekom stige bestemming. Die zal nog eens met de ADVERTENTIE Vergeet bij het braden vooral niet GEPASTEU RISEERDE REMIA te ge bruiken dat geeft er zon pikante smaak aan I Binnenkort bereikt de Haarlemse raad een voorstel om over te gaan tot de bouw van een gymnastiekzaal bij de P. H. van der Leijschool aan de Vondelweg in Oud- Schoten. Verder kunnen dit jaar de plannen ver wacht worden voor gymnastiekzalen bij de Christiaan Huygensschool in Zuid-West en bij de beide Van Zeggelenscholen in Oost. Dit heeft wethouder Geluk gistermid dag aan de raad meegedeeld naar aanlei ding van vragen van de heer Voogd (Ar beid). De zaal bij de Van der Leijschool betekent de verwerkelijking van het voor 1953 nog toegestane bouwvolume, de beide andere zalen werden voor dit jaar door het ministerie van Wederopbouw toege staan, evenals een gymnastiekzaal bij de Dominicuis Savioschool aan de Geuseves- perstraat in Oud-Schoten, waarvoor de ar chitect Jac. van Velsen een ontwerp zal maken. Gistermiddag verleende de raad zijn principiële medewerking aan de bouw, het crediet kan pas verleend worden als de plannen uitgewerkt zijn. De drie bij de genoemde openbare scho len te bouwen zalen zullen gebaseerd zijn op cie onder meer door bestudering van Scandinavische voorbeelden verworven in zichten- Contactcommissie bekeken worden; uiter aard zal die oplossing voor iedereen aan vaardbaar moeten zijn; B. en W. zullen geen beslissing opleggen en zijn van het eerste recht van „Voor het gezin" over tuigd, doch geloven dat toelating van an dere kinderen daarbij mogelijk is. Verder werd door de wethouder nog op gemerkt, dat de gemeente altijd medewer king verleent bij de aanschaffing van de speeltuininventaris. Het was te verwachten, dat de heer Men sink (Arbeid) wilde weten wat er met het saldo van de jaarrekening 1951 3.600.000 ging gebeuren, en niet alleen begrotingstechnisch. Wethouder Bakker antwoordde, dat onder meer zal worden nagegaan wat er ingehaald moet worden aan achterstallig onderhoud aan straten en wegen; ook wordt nagegaan of er een bedrag gestort kan worden in een fonds tot aankoop van kunstwerken. Met 17 tegen 12 stemmen sneuvelde de door de in de vorige raadsvergadering ge bleken meerderheid gewilde grondver- koop aan de Kerkhofstraat aan een beton- fabriek. De heer Goedee (Arbeid) had zich toen tegen de verkoop gekant, omdat dit later cle sanering zou belemmeren, al thans nodeloos duur maken. Daar onder de voorstanders nogal wat afwezigen waren kregen de heer Goedee en de zijnen toch nog hun zin. Öok wethouder Bakker en de heer De Landmeter stemden tegen de ver koop. Gisteren heeft de heer C. T. Verdugt, assis tent van 's Rijksbelastingen te Haarlem het feit herdacht, dat hij veertig jaar in 's Rijks dienst was. Hij is in zijn huis opgezocht door de .hoofdinspecteur van invoerrechten en accijnzen de heer C. D- Fetter, die hem een gratificatie aanbood namens de minister van Financiën. Later op de dag werd de jubi laris door vele collega's bezocht, die hem cadeaux en bloemstukken aanboden. De Haarlemse raad heeft gisteren zonder discussie besloten tot de aankoop van vier percelen aan de Gedempte Oudegracht en de Drossestraat. met het oog op de bouw van een nieuw politiebureau aan de Raaks. Het zijn de winkels met bovenwoningen aan de Gedempte Oude Gracht, nummer 26 en 28 en de percelen 7 en 9 aan de Drossestraat. De totale koopprijs bedraagt 41.150 gulden. In de Dinsdag te houden vergadering van de Provincale Staten zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde ko men om een renteloze lening te verstrek ken aan het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Dit voorstel is reeds in een der afdelingen van de Staten behandeld en enige leden gaven te kennen de voorkeur te geven aan het verstrekken van een ga rantie voor een door derden te verstrekken lening, dan wel aan het garanderen van rente en aflossing van een dergelijke le ning. Het „stootkussen" voor een geregelde exploitatie zou dan even goed aanwezig zijn, terwijl de stichting wellicht beter doordrongen zou worden van de noodzake lijkheid tot terugbetaling. Andere leden herinnerden aan het na deel, dat hierdoor een rentelast voor de Stichting zou ontstaan. Zij meenden, dat door de voorgestelde vorm van een rek'e- ning-courantverhouding tot en bij de pro vincie een regelmatig toezicht mogelijk was op de financiële handelingen van de Stichting met betrekking tot de te ver strekken gelden. Het in de vergadering aanwezige lid van Gedeputeerde Staten deelde mee, dat het in de bedoeling lag, de bevoegdheid van Gedeputeerde Staten vast te leggen om in te grijpen in de gang van zaken met be trekking tot deze rekening-courant. De meerderheid van de commissie advi seerde gelet op deze verklaring het voorstel te aanvaarden. ADVERTENTIE De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de vier- enveertigjarige A. C. R., vertegenwoordiger te Hoofddorp, die er van verdacht werd in de periode van 1941 tot 1947, toen hij als direc teur van een coöperatieve vereniging in Haarlemmermeer optrad, een bedrag van bij na 13.000 verduisterd te hebben; het vonnis luidde een gevangenisstraf van twaalf maan den, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Veertien dagen geleden hebben de veertig jarige handelsagent J. C. de B. te Aerdenhcut en de negen-en-dertigjarige J. J. M. F, van L. te Zandvoort terecht gestaan, die betrok ken zijn geweest bij een auto-ongeluk in Zandvoort in de nacht van 12 op 13 Januari. Eerstgenoemde werd veroordeeld wegens het aan zijn schuld te wijten hebben dat een ander lichamelijk letsel heeft opgelopen, tot een ge vangenisstraf van drie weken en ontzegging gedurende een jaar motorrijtuigen te bestu ren en Van L-, wegens het besturen van een motorrijtuig onder invloed van alcoholhou dende dranken, waardoor hij niet in staat we'rd geacht een auto te besturen, tot een gevangenisstraf van veertien dagen en ont zegging gedurende negen maanden een mo torrijtuig te besturen. Het echtpaar C. P. v. d. L. te Zandvoort werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk, omdat het in de zomer van het vorige jaar de vier maanden oude baby verwaarloosd had. Met terugwerkende kracht tot 1 Januari worden de steunnormen in Haarlem met 3 verhoogd ter opheffing van de consumptiebeperking. Met ingang van 1 April eir digt het „bedelingssysteem" ten aanzien van de kledingverstrekking. Er wordt dan een vaste toelage van een rijksdaalder per week voor man en vrouw en van 75 cent per kind ingevoerd. Een dergelijke toelage geldt ook reeds voor de verstrekking van versterkende middelen. Dit was ongetwijfeld het belangrijkste nieuws, dat er bij het hoofdstuk Sociale Zaken van de Haarlemse begroting valt te vermelden. Verder is er ook langdurig over het „verhaal" gesproken, waarvan de kern tot uiting kwam in dc door mevrouw Van der Wall aangehaalde regels van Nicolaas Beets: „Eer brengt een arme vader met vreugd zes kinderen groot dan dat zes rijke kinderen hun vader koesteren in de nood". „De dienst van Sociale Zaken heeft een dienende taak en verdient de belangstelling van de gehele gemeenschap," zo begon de heer Verbaan (Arbeid) de algemene be schouwingen over het negende hoofdstuk van de ontwerp-gemeentebegroting, dat van Sociale Zaken. Hij had de indruk dat er bij de dienst nog wel iets van het ver leden, toen Sociale Zaken als een bedelings instituut werd gezien, was blijven hangen. De opmerking van de heer Schippers (KVP), dat de wethoudersportefeuille van Sociale Zaken niet „principieel" zou zijn, wees daar ook op. Spreker had de grootste waardering voor het sociaal-cultureel werk onder de werk lozen, dat hij gaarne uitgebreid zou zien tot de bejaarden. Verder beval hij fonds vorming aan voor een paar ontspannings- dagen voor bejaarden, bijvoorbeeld voor uitstapjes. Het pand op de Botermarkt van Nazorg zou uitgebreid moeten worden voor de daar achter gelegen school, dat zal een economischer werkwijze mogelijk worden. De heer Verbaan besloot zijn korte uiteenzetting met te wijzen op het belang van het persoonlijke contact met de mens in nood, waarvoor de gemeenschap als ge heel immers verantwoordelijk is. De heer Van der Veldt (KVP)geeft in een breed opgezet betoog een exposé van de ontwikkeling van de zorg voor werk lozen, die zeer vepl goeds bracht. Spreker constateert dat er bij B. en W. de juiste houding heeft bestaan ten aanzien van de D.U.W.-arbeiders, maar kan soms toch wel huiveren bij de gedachte hoe de aldus te- werkgestelden uiteindelijk terecht komen. Dit is een verantwoordelijke opdracht. Vooral moet bij het vinden van objecten voor de tewerkgestelden gelet worden op de mogelijkheid van verplaatsing. Zijn er altijd v/el voldoende objecten? Het samen werken met een vakarbeider geeft een goede mogelijkheid om het zelfvertrouwen le herwinnen. Spreker kan in grote trekken het voorstel tot verhaal van de ondersteu ning steunen. Maar de kinderen moet vooral niet de mogelijkheid ontnomen worden om te sparen. Misbruik is er natuurlijk altijd. Er zijn er heel wat die best kunnen betalen en dat niet doen. Een perfect systeem is nu eenmaal ondenkbaar, daarom moet er voor- ADVERTENTIE Van Uw buitenlandse reizen kent U de „vin en carafe". Weet U, dat U nu ook in vele Nederlandse restaurants wijn Witte per karafjt krijgt of rode wijn, die U Uw maal tijd buitenshuis beter doet sma ken. Wijn in karaf behoeft niet duur te zijn en wijn verhoogt de stemming. Het stentorgeluid van de heer De Leeuw (Arbeid) heeft ons gisteravond ge wekt uit de lichte dommel die onder het hoofdstuk Sociale Zaken was komen aansluipen. Het was alsof hij ook door het door hem ontwikkelde volume hij citeerde Virgilius in onvervalst Latijn dat de wanden ervan dreunden ook de industrialisatie wilde wakker roepen en het College dat daarvoor verantwoor delijk is. En hij kwam met zijn aansporing tot een fors beleid opmerkelijk dicht in de buurt van de heer Proper (C.P.N.die in deze citatenrijke begrotingsbehandeling Shakespeares Hamlet tot getuige nam: „Aldus wordt de frisse blos van kloek besluit verjaard door de grauwe kleur van overweging. Een goed plan van groot gewicht, door die omzichtigheid van stroom veranderd, verliest aldus de naam van handeling". Nu wethouder Happé heeft aanstonds verklaard, dat hij een jong en fris geluid wel kon waarderen, maar fors deed hem toch teveel aan forceren denken om met het betoog van zijn partijgenoot in te stem men, die niets meer of minder had ge opperd dan: beginnen met de verplaatsing van het goederenstation naar de Waarder- polder en daarna desnoods 25 jaar lang met de spoorwegen kibbelen over de kostenver deling. „De duiten zullen toch op tafel moe ten liggen voor we kunnen beginnen", meende de wethouder degelijk. Meer propaganda voor de industrie vestiging in Haarlem, zo ried de heer D e Leeuw, onder meer in het blad „Tussen de rails" van de Nederlandse Spoorwegen. Verder moet de stichting zich ook bezig houden met de sanering van de binnenstad en de bouw van industrieflats. Was spreker al niet bijster geestdriftig over de aanpak van deze problemen, op het gebied van de middenstand wilde hij ook wat frissere opvattingen. Een midden- Standsraad bijvoorbeeld zou de efficiency der bedrijven en het contact met de over heid kunnen bevorderen. Hij vroeg verder maatregelen, op grond van sociografische gegevens, om ongebreidelde vestiging van winkels en werkplaatsen in de nieuwe stadswijken te voorkomen, zoals B. en W. ook aandacht moesten schenken aan de declassering van de bestaande. Reisde de heer De Leeuw ter adstruc tie van zijn betoog naar de Noord-Oostpol der, de heer Proper nam de trein naar Florence, om de gang van zaken bij een failliete fabriek aldaar als lichtend voor beeld aan de wethouder voor te houden van wat had moeten gebeuren bij de Holland-Nautic. Maar de heer Happé vond dat B. en W. zich in dat opzicht niets hadden te verwijten: wat er maar gedaan kon worden is gedaan. Ook betwistte de wethouder dat de grond prijzen in de Waarderpolder een beletsel zouden vormen voor industrievestiging; zij zijn in vergelijking met gelijksoortige ter reinen zeker niet te hoog. De heer Schippers (K.V.P.) zei heel kort dat er nu ook maar eens een forse greep in de kas moet worden gedaan, om bijvoorbeeld eindelijk het goederenstation te verplaatsen; de heer Spek (A.R.) hief mee aan in het koor dergenen die vonden dat toch eigenlijk niet die brede greep op de industrialisatie werd genomen als wel noodzakelijk is. Vermelden wij nog dat de middenstands- raad ook geen gunstig onthaal vond bij de heer Adelaar (K.V.P.), die vond dat èn de reeds bestaande Commissie voor Econo mische aangelegenheden èn de Midden standscentrale voldoende organen zijn voor het verkrijgen van contact met de overheid en onderlinge samenwerking. Het grootste probleem ligt in de middenstand zelf en de oplossing is bovendien meer een rijks dan een gemeentelijke taak. „B. en W. zijn op lange termijn ge zien nog steeds optimistisch over de kan sen der industrialisatie. Maar zij zijn voor zichtig en hoeden zich voor overdreven uit sprakingen en verwachtingen", zo begon wethouder Happé zijn antwoord. Uit het eerlang te verschijnen verslag van de stichting voor de industrievestiging zal wel blijken hoeveel contacten er zijn gelegd, hoeveel gegadigden zijn benaderd. Voor een fors beleid voelde spreker alles, voor forceren niets. „We moeten niet met kanonnen schieten op een mug". De stichting gaat nu een tweede drie jaarlijkse periode in. Gewapend met de er varing van de afgelopen drie jaar moet nu gewerkt worden aan de openbreking van het terrein. B. en W. moeten plannen maken de boerderijen aan de Westzijde van de Nij- verheidsweg te laten verdwijnen wil het binnenkort te vergroten gunstig industrie terrein aspect krijgen. Verder is overleg met de bestaande in dustrieën ophanden over de vernieuwing van de polderweg, toegang tot de bedrijven langs het Noorder Buitenspaarne. Reclame maken vereist ook beleid; een folder wordt overwogen. Bouw van in- al critisch en rechtvaardig te werk worden gegaan. De heer S i 1 v i s (A.R.) uitte zijn volle instemming over de voorziening voor werklozen. Ten aanzien van de zorg voor ouden van dagen zou spreker graag zien, dat zij zolang mogelijk bleven werken, om dat velen er op achteruit gaan als zij moe ten „stil zitten". Voor hen die langdurig verpleegd worden in een geestes-ziekenin- richting zou spreker de hantering van het verhaal zeer soepel willen doen zijn. De heer Silvis is voorts van mening dat één kinderhuis te verkiezen is boven twee en vond de plaats niet ideaal, die voor het kin derhuis wordt gedacht. De heer Hennevelt (C.P.N.) wees op het belang van werkverschaffing. B. en W. hebben wel plannen voor enkele objecten, maar worden de werkloze hoofdarbeiders dan niet vergeten? Spreker had zich voorts afgevraagd wat er van het recht op be staanszekerheid terecht komt bij een steun- norm van 33,50 per week. Hij hoopte voorts, dat de verplichting van alleenstaan de vrouwen met schoolkinderen om te gaan werken, soepel zal worden opgelegd, zodat de moeders thuis kunnen zijn op de .uren dat zij voor hun kinderen moeten zorgen. De heer Hennevelt gispte voorts het ver- haalsbeleid van Sociale Zaken; de dienst legt vaak zwaardere verplichtingen op dan de wettelijke verhaalsnormen aangeven. Zeker mogen de kinderen niet voor een ge wetensconflict worden gesteld, wanneer onderhoudsplicht van ouders tekort doen van het eigen gezin betekent. Mevrouw Scheltem aC o n r a d i (VVD) betrok ook een ander aspect van de maatschappelijke zorg in haar beschouwin gen: Sociale Zaken moet geen administra tiekantoor zijn, waar vooral de brutalen de halve wereld kunnen krijgen. Het moet de eersten remmen en zelf ook de bescheide- nen weten te vinden, die te beschroomd zijn om altijd maar hulp te vragen. Dit zal de controle op en de bedoeling van de bij- steun. ten goede komen. Mevrouw Scheltema wilde ook bij de steunverlening practisch blijven. Daarom gaf zij de raad bij de steun aan vrouwen, die nog werken kunnen en waarom de leeftijdsgrens daarbij op 55 jaar te stellen, andere vrouwen moeten vaak veel langer aan de slag blijven eerst uit te gaan van de mogelijke eigen inkomsten en daarnaar de steun te bepalen. Dat voorkomt geknpei en maakt de controle gemakkelijker. Over het verhaal merkte zij op, dat Sociale Zaken daarbij vaak inderdaad zeer soepel is. want bij vorderingen die door de rechtbank worden behandeld worden als regel hogere bedragen toegekend. De verhoging der steunnormen vond zij niet erg logisch, zij wilde het houden op een oorspronkelijk voorstel van de direc teur van Sociale Zaken om de opheffing der consumptiebeperking in de kledingtoe lage te verwerken. Thans krijgt de gemeente een uitgave van 140.000 extra en haar fractie liet op dat punt dan ook aantekenen dat zij tegen was. Mevrouw Van derWal 1D uyven- dak (Arbeid) stelde eerst de bejaarden zorg aan de orde. Het lijkt er soms op of ten aanzien daarvan het systeem „brood en spelen" wordt toegepast. Het gaat hier om een grote groep, in 1970 zelfs tien dustrieflats is op het ogenblik niet oppor tuun. De behoefte aan een middenstandsraad is niet duidelijk gebleken; bij voorkomende gevallen kan de reeds bestaande commissie voor de winkelsluiting worden ingescha keld. De borgstellingsfondsen dienen ge reorganiseerd te worden tot een soort con sulentschap voor de middenstand. B. en W. streven ernaar in de nieuwe wijken een verantwoord aantal winkels te ontwerpen; aan de declassering van be paalde straten bijvoorbeeld de hoek bij de Korte Veerstraat kunnen B. en W. weinig doen. De Haarlemse gemeentebegroting is dan gisteravond om tien minuten over half twaalf na 41 uur vergaderen aangenomen. Met aantekening van het tegen der communistische fractie, die bij monde van de heer Proper verklaarde, dat zij het algemene beleid van het College afwees. Daarna heeft, burgemeester Cr emers, als voorzitter van de raad, nog een bedsermoen gehouden. Want weliswaar constateerde hij dat in de afgelopen weken veel en belang rijk werk is gedaan ten dienste van de Haarlemse gemeenschap, dat B. en W. en raad rijker zijn geworden in kennis van elkanders (goede) bedoelingen, dat er een goede sfeer heerste en de debatten in het algemeen op hoog peil stonden, maarhad het niet wat korter gekund? In 1941 vergde de behandeling nog maar 27 uur en tien minuten, thans 41. waarvan vijftien uur en 42 minuten voor rekening van het College kwamen. Zelfs waren alle spreektijden der raadsleden geturfd, maar die cijfers ivilde de voorzitter liever niet gepubliceerd zien, uit vrees voor verkeerde gevolgtrekkingen. Mr. Cremers wees er op, dat een en ander in de afgelopen weken ook de gang van zaken ter secretarie heeft geremd en dat al die woorden wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat het publiek iets verliest van de belangstelling en dus ook van de waar dering die het voor de'publieke zaak voelt. De burgemeester zei heel goed te begrij pen, dat de partijen zich wel eens goed willen uitspreken over haar inzichten, een spreektijdbeperking of een afschaffing van de algemene beschouwingen zou hij dan ook niet willen bepleiten. Maar zou het niet wat korter kunnen? Is het altijd nodig om in tweede termijn te spreken, vooral als men weet, dat men de ander toch niet over tuigt? Daarom deed de voorzitter een dringend beroep op de zelftucht der raadsleden, ook al verheugde hij zich over hun veelzijdige en diepgaande belangstelling voor de ge meentezaken. Mevrouw Scheltem aC onradi toonde zich als nestor toch niet al te schuld bewust. Al was zij het dan met, de burge meester in het algemeen wel eens, toch vond ze dat het „gemakkelijker gezegd was dan gedaan." Misschien is de spreektijd wel toegenomen met het bedrag der begro ting, dacht ze. Dat er afgezien was van de replieken, hoe noodzakelijk ook, had haar toch ook niet helemaal bevredigd: de .wet houders hadden nu wel heel sterk het voordeel van het laatste woord en ook vond ze het wel jammer dat men nu niet meer reageren kon op latere sprekers. Mis schien dat er voor het volgend jaar voor de algemene beschouwingen een schema kan worden ontworpen. In elk geval dankte ze de voorzitter voor zijn leiding.en geduld. Om tien voor twaalf stonden we op straat. Achter ons lag het Stadhuis, met zijn be grotingstekort van twee millioen. procent van de bevolking. Een zekere mate van cultureel werk valt aan te bevelen, evenals de oprichting van een centraal ad viesbureau voor bejaarden, die nu vaak niet weten tot wie zij zich moeten wenden. Een zekere vorm van gepaste werkver schaffing vo#r hen-die daar behoefte aan hebben zou ook bestudeerd moeten worden door een commissie die deze problemen eens op wat ruimer schaal bekijkt. In dit verband had zij lof voor de UW, die zeker daarbij ingeschakeld moet worden. Huisvesting van bejaarden en controle op rusthuizen genoten ook haar belangstel ling, voor zij tot haar vraag kwam: hoe het met het kinderhuis-Zuid staat. De hoofdschotel van het betoog van me vrouw Van der Wall vormde het verhaal. Zij pleitte wel niet voor de gehele af schaffing daarvan, doch wel grote soepel heid, vooyal bij langdurige verpleging. De geestelijke nood is dan al zo groot, dat de financiële lasten niet te zwaar mogen zijn. Voorzichtigheid is ook geboden wanneer het gaat om het verhaal bij een ex-ge steunde. Wethouder Angenent ging er van uit, dat er. tussen raad en B. en W. geen ver schil van mening bestond over het feit, dat er op sociaal gebied nog heel wat te doen valt. Ten aanzien van het veel gesmade ver haal, waarschuwde de wethouder deze zaak r.iet te sterk te kleuren. Het is immers wet telijk voorgeschreven. En niet Sociale Za ken legt de verplichting op, maar de rech ter. Sociale Zaken tracht slechts compro missen te bereiken. De normen liggen vrij laag en wanneer ze nog te zwaar blijken te zijn, weet men er wel een weg op te vin den. De wethouder ontkende, dat de Dienst met menselijk en slechts ambtelijk zou optreden. Huizen en effecten zijn wel'vat baar voor verhaal na overlijden van de ge steunde. inboedels niet. De rechter houdt rekening met de door de directeur van Sociale Zaken billijk geachte verhaals normen. Trouwens de gehele verhaalskwestie is op het ogenblik in studie; de resultaten zullen de raad ter kennis gebracht worden. Op het ogenblik is het zo, dat op het ver haal, gebaseerd op het netto-inkomen, na drie maanden ziekte een reductie van 30 procent wordt toegepast. Spreker vond het verblijdend, dat het sociaal-cultureel werk voor werklozen de blijvende belangstelling van twee groepen van ongeveer veertig personen geniet. In schakeling van de bejaarden daarbij wordt niet geactiveerd, al worden ze niet gewei gerd. Maar de leiding meent, dat voor die categorie het programma op andere leest mnet worden geschoeid. 's Avonds ontvouwde wethouder Ange nent nog zijn inzichten omtrent de be jaardenzorg. Coördinatie van de verschil lende activiteiten op dat gebied wilde hij wel in welwillende overweging nemen. Het kinderhuis aan de Schotersingel is inderdaad niet ideaal, maar het ligt gunstig voor schoolbezoek. Het zal worden opge knapt, zodat het beter bewoonbaar wordt, zo deelde wethouder Bakker mede. Wethouder Happé antwoordde de heer Hennevelt, dat de Volkscredietbank een doeltreffende bestrijding van woeker - praktijken vormt, welke het verlies van de bank rechtvaardigt. De heer Verbaan vroeg de hoofden van takken van dienst te activeren om ob jecten te zoeken die in het verband der ge meentelijke sociale werkvoorzieningsrege ling zullen kunnen worden uitgevoerd. „Dat gebeurt al", zei wethouder Ange nent. Gisteravond concerteerden in de tuin zaal van Haarlems Concertgebouw de violiste Sylvia van der Hoef en de pianist Peter de Kleer met een sonatenprogram- ma, bestaande uit composities van Handel, Mozart, Brahms en Debussy. Enigszins vreemd was het, dat Mozart met twee sonates vertegenwoordigd was. Wij hadden voor één van beiden wel zo lief een kapi tale Beethoven gehoord, zo niet om de muziek als zodanig, dan toch om de pro blematiek die de stijl van iedere componist mee brengt. Bovendien kregen we zo gaandeweg het besef dat Sylvia van der Hoef op haar best is, waar de techniek haar het vuur aan de schenen legt en waar romantisch sentiment of kleurrijk impres- sionnisme haar tot bezieling lokken. Ik vermoed dat de gevoelssfeer van Beetho ven haar wel ligt, beter dan die van de prille en broze Mozart. Wat niet wegneemt dat de Sonate in F (K.V. 376) vrij veel voldoening gaf, al constateerden wij in de interpretatie geen voldoende eenheid van conceptie bij de beide partners. Tegenover het strakke en parelende spel van Peter de Kleer stond weliswaar een zuivere en fraaie getim- breerde vioolklank van Sylvia van dei- Hoef, doch een welke deze viriele stuwing en puntigheid ontbeerde. Het eerste deel van de Mozart-sonate in e (K.V. 304) ging ook behoorlijk. De vertolking diende al thans het onrustige karakter der muziek. Door evenwel het „tempo di minuetto" van het tweede deel op te voeren tot een Scher zo dat op een wals ging lijken, was het geen Mozart, zelfs geen onrustige Mozart meer. Zeer goede indrukken kregen wij echter van hetgeen na de pauze gepresteerd werd met de Sonate in A (opus 100) van Brahms en met de Sonate van Debussy. Het samen spel in deze composities had gloed en be zieling en was vooral bij Debussy ingesteld op het treffen van delicaat afgewogen nuances. Het lijkt misschien paradoxaal om het zo te zeggen, maar het klonk alles zo natuurlijk en van harte, dat men kon denken dat er niets kunstmatigs aan was. Wij weten echter wel beter. Maar de execu tanten beheersten hun taak volkomen. De mooie expressieve toon van Syvia van der Hoef en haar virtuoze techniek wedijver den hier met een bezield en verfijnd piano spel van Peter de Kleer en zij waren het volmaakt eens met elkaar. Ten slotte toonde de violiste met een temperamentrijke vertolking van Bartök's Roemeense Dansen haar zeer ontwikkelde virtuositeit. Deze toegift op haar program ma werd kenschetsend voor haar muzikale wegen en, als ik mij niet bedrieg, voor haar roeping. JOS. DE KLERK. De belangstelling voor de automobiel tentoonstelling in het RAI-gebouw te Am sterdam blijft groot. Sinds de opening. Vrij dagmiddag, tot en met Woensdagavond hebben ruim 89.000 personen de tentoon stelling bezocht. Vandaag wordt de honderd duizendste bezoeker verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7