Naguib eist de buste van Koningin Nefertete op Jubileumcongres was gewijd aan tuinbouwonderwijs Haarlemse voorjaarsbeurs voor de vrouw in nieuw gewaad MnNT I E S Engeland hoopt op het eind van gevechten met Mau Mau Fa. B. ENGELENBERG Eden noemt Naguibs verwijt „belachelijk" Duitsers in het hart geraakt In ruil biedt hij maarschalkstaf van Von Brauchitsch aan Nieuwe demonstraties en attracties op het programma Nederlander voor land- gerecht in Djakarta „Amsterdam voorbeeld voor 5 Mei-viering" Gevangen „generaal China" maant strijdende Kikoejoes tot overgave Geen direct contact met Ho Chi Minh 8 Tuinbouw- en Plantkunde „Engeland houdt zich buiten Soedanese ontwikkeling" KALK? Neem voortaan Drie jaar geëist wegens niet aangeven van patronen Clandestiene zenders in beslag genomen Initiatief van oud-verzet Indonesische studenten vertrekken uit ons land OFFICIËLE VERKOOP SIKKEHS LAKKEN ALLE LAKKEN EN VERVEN voor Huis, Auto en Industrie Autobestuurder reed op militaire colonne in Legaat van Top Naeff voor „De Toneelschool" Frankrijk wacht Genève af Kort nieuws DONDERDAG 4 MAART 1954 „Het aantal afdelingen van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is dit jaar tot nog toe slechts met één vermeerderd. Maar het is er een die telt en die ge noemd mag worden. Het is in de plaats, waar de tuinbouw sinds eeuwen in al zijn vakken is uitgeoefend en vereerd is geworden. Het is de stad, die in het buitenland de bloemenstad wordt geheten. Behoef ik ze nog te noemen? Het is de afdeling Haarlem". Deze woorden zyn gesproken op de algemene vergadering van de maat schappij in het jaar 1879 en vanmorgen herhaald door mr. J. J. Hage, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Maatschappij op een congres, dat in Dreefzicht te Haar lem gehouden werd ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarig bestaan. Mr. Hage sprak een openingsrede op dit congres uit, dat gewijd was aan het tuin bouwonderwijs en zeide o.a.: „Een prach tige naam, de bloemenstad, reeds vijf en zeventig jaar geleden in het buitenland aan Haarlem gegeven. Maar een naam, die een plicht oplegt, een plicht, waarvan het gemeentebestuur van Haarlem ook heden ten dage zich nog terdege bewust is, getuige o.m. de prachtige inzending van de dienst van Hout en Plantsoenen op de vijfde binnententoonstelling van de Flora 1953, waardoor Haarlem de afdeling zo voortreffelijk steunde in de organisatie van die binnenexpositie. Dat de afdeling die tot het handhaven van de erenaam Haarlem-bloemenstad op haar wijze bij draagt, zich van harte over die steun en over de belangstelling - getuige de aan wezigheid van burgemeester mr, Cremers. Doel van het congres Vervolgens zette mr. Hage uiteen waarom het bestuur er toe gekomen is een congres te houden op de vijf en zeventigste ver jaardag. De afdeling heeft een belangrijke sociale en een belangrijke economische taak. Wat de sociale taak betreft zeide spreker, dat de enorme groei van de Neder landse bevolking ons volk steeds meer dreigt te vervreemden van de natuur. De tuinbouw moet er in zeer belangrijke mate toe bijdragen om de heilloze gevolgen, die zulks op den duur zou kunnen hebben, te voorkomen. De Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde heeft zich econo mische doeleinden gesteld en wel het tui- bouwonderwijs te bevorderen en het ten toonstellingswezen op tuinbouwgebied te steunen en te stimuleren. Zo kwam het be stuur er toe zijn aandacht te richten op het tuinbouwonderwijs. Dat vakonderwijs nodig is - aldus spre ker - behoeft geen betoog meer, maar wie vakonderwijs geefA behoort zich af te vragen, of het vak, waarin hij onderwijs geeft, de leerling een redelijke bestaans mogelijkheid biedt en wie vakonderwijs geeft en daarbij overheidssteun behoeft, behoort zich af te vragen of het voor de overheid economisch verantwoord is daar voor middelen uit de publieke kas ter be schikking te stellen in de mate, waarin om die middelen wordt verzocht. De sierteelt is een onderdeel van hef Nederlandse bedrijfsleven, dat slechts aan een zeer klein onderdeel van de Neder landse beroepsbevolking een bestaan biedt; volgens de gegevens van de beroepstelling 1947 aan minder dan 1% van het werkende deel van de Nederlandse bevolking. Het beroep is niet voor onbeperkte groei vat baar door eigen Nederlandse maatregelen (teelt- en vestigingsvergunningen) en door handelsbelemmeringen die de vrije invoer in andere landen juist van de voortbreng selen van deze bedrijfstak zo veelvuldig en zo sterk beknotten. Spreker was van mening, dat terwijl er tal van goede redenen zijn om het tuinbouwonderwijs te stimuleren teneinde de nog verhoudings gewijze zeer kleine, maar voor de export toch belangrijke tak van bedrijvigheid niet slechts op peil te houden, het toch ADVERTENTIE noodzakelijk is te zorgen, dat dit onderwijs binnen de perken blijft, die èn tegenover de leerlinigen èn tegenover de overheid redelijkerwijze verantwoord zijn. De burgemeester, mr. Cremers, sprak de vergadering toe en zeide dat Haarlem nog steeds de bloemenstad is. Hulde bracht spreker aan de heer Dorresteyti, die er voor zorgt dat er in Haarlem vele bloemen in bloei staan. Bovendien werkt de actieve afdeling van Tuinbouw en Plantkunde aan de verfraaiing van de stad. Op dit congres besprak de heer J. A. Dorresteyn, directeur van Hout en plant soenen het vraagstuk voor wat betreft de tuinbouwambtenaren en -werklieden in dienst van publiekrechtelijke lichamen en dr. J. Wasscher, rijkslandbouwconsulent en directeur van de Rijkstuinbouwschool te Aalsmeer behandelde het vraagstuk voor v/at betreft de tuinbouw, uitgeoefend als vrij bedrijf. Tot de gasten behoorden de heer D. M. M. d'Hangest baron d'Yvoy, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde dr. E. H. Krelage. LONDEN (Reuter). De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden heeft Woensdag in het Lagerhuis de Egyp tische beschuldiging afgewezen, dat Enge land de hand zou hebben gehad in de on geregeldheden, die Maandag te Khartoem hebben plaats gevonden. Deze beschuldiging is door generaal Na- guib in een radio-uitzending vaai Dinsdag avond geuit. „Het is belachelijk", aldus Eden, „de Britse regering of Britse beambten in Soe dan verantwoordelijk te stellen. De Britse officieren hebben hun plicht onpartijdig uitgeoefend ter bescherming van generaal Naguib. Wij hebben herhaaldelijk met na druk verklaard dat het Soedanese volk de gelegenheid moet hebben zijn politiek vrij van buitenlandse inmenging te ontwikke len en wij hebben ons aan dit principe nauwgezet gehouden", zeide de minister. De Soedanese ministerraad was verant woordelijk voor de goede gang van zaken en de algemene veiligheid. De gouverneur- generaal had de noodtoestand uitgevaar digd op advies van de ministerraad, aldus Eden. In een onderhoud met United Press heeft de Egyptische president, Naguib, gezegd dat naar zijn mening de demonstranten die bij zijn aankomst in Khartoem Maandag relletjes veroorzaakten niet anti-Egyptisch waren. „Ik heb mijn eigen denkbeelden gevormd ten aanzien van de vraag waar om deze onlusten uitbraken, maar ik zal mijn denkbeelden niet in het openbaar uit spreken voordat het onderzoek dat de Soe danese regering heeft ingesteld, voltooid zal zijn," zo zei hij. „Maar in ieder geval waren de demonstranten niet tegen Egypte of mijzelf gekant. Zelfs de leden van de Ansar-stammen riepen pro-Egyptische leuzen en droegen de driekleurige vlag van Egypte's bevrijdingsbeweging met zich mede." (Van onze correspondent in Bonn) Een klein berichtje uit Caïro heeft de gehele Duitse kunstwereld gealarmeerd. De regering-Naguib, die zich als elk dictato riaal bewind zeer veel gelegen laat liggen aan het nationaal verleden, heeft de be roemde buste van Koningin Nefertete teruggeëist! Sedert 1912, toen de Duitse Egyptoloog Borchardt deze buste in Tell-El-Amarna vond en met toestemming van de toen malige Egyptische regering naar Berlijn transporteerde, vormde zij het fraaiste stuk van de Egyptische afdeling van de voor malige Berlijnse musea. Op het ogenblik bevindt zij zich in het museum te Wies- baden, waar de Amerikanen al die kunst schatten naar toe hebben gebracht, die zij na de bezetting van Duitsland in hun zóne aantroffen. Tot 1939 stond de buste echter in Berlijn tentoongesteld en zelden hebben de Ber- lijners een vrouwelijk conterfeitsel zó in hun hart gesloten ais dat van de myste rieuze Egyptische Koningin uit de 14de eeuw voor het begin van onze jaartelling. Treffend bleek dat, toen er in de jaren twintig voor het eerste sprake van was dat Nefertete naar het land van de Nijl zou terugkeren: de Berlijners, op hun manier zeer gevoelig en kunstlievend, zetten toen een aanhankelijkheidsdemonstratie op touw en bedolven de buste onder een zee van ADVERTENTIE Ui De lekkere kalktabletten met vitamine D3 (drie!) Vooral voor kleuters, kinderen, a.s. en jonge moeders. Ook aanbevolen bij winterhanden, wintervoeten en r.g. „kloven" in de vingers. N.V. RHILIPS-ROXANE PHARMACEUTISCH - CHEMISCHE INDUSTRIE „DUPHAR" - AMSTERDAM - OIST - WE^SP Wat het succes inzake het slagen van de Haarlemse voorjaarsbeurs voor de vrouw, die op Vrijdagochtend 12 Maart in het Krelagehuis door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers officieel zal worden geopend, betreft, is de heer H. C. Vermeulen te Heem stede, die weer met de organisatie en directie belast is, gunstiger gestemd dan vorig jaar. De watersnood was toen pas achter de rug en de Flora 1953 stond op het pro gramma. Daardoor was de belangstelling voor de beurs niet zo groot als andere jaren, maar de heer Vermeulen verwacht, dat het aantal bezoekers (sters) de ge tallen van de vroegere beurzen zal benaderen en hij hoopt dat ze worden over schreden. DJAKARTA. (Aneta). Tegen de Ne derlander V. Barkey, die voor het landge- recht te Djakarta heeft terecht gestaan op beschuldiging van het zonder vergunning in bewaring hebben van patronen voor vuurwapens, is heden een gevangenisstraf geëist van drie jaar. De Djaksa van het landgerecht, Siahaan, voerde onder meer als bezwarende omstan digheden aan, dat beklaagde de patronen zonder vergunning bewaard had in een tijd van onrust en in een tijd, waarin de staat van oorlog en beleg nog van kracht was; dat hij bij het gerechtelijk verhoor eerst zou hebben getracht de zaak te ver draaien en dat hij geen aangifte bii de po litie heeft gedaan, wetende dat het in be waring hebben van de patronen ongeoor loofd is. De hoge leeftijd van beklaagde in aanmerking nemend, eiste hij drie jaar met aftrek. „Uit vrees" De verdediger, mr. Boegheim, zeide in zijn pleidooi, dat de reden waarom be klaagde geen aangifte bij de politie had gedaan, kort omschreven kan worden als vrees. De pleiter betoogde voorts, dat be klaagde met de patronen geen kwade be doelingen had, en dat, aangezien in zijn huis geen vuurwapenen werden gevonden, beklaagde er ook geen gebruik van kon maken. Voorts zeide de verdediger, dat beklaagde, ziin gezondheidstoestand en zijn hoge leeftijd in aanmerking genomen, niet in staat kon worden geacht in een com plot te zijn betrokken. Hij meende dat de zeven weken, welke beklaagde reeds in voorarrest heeft doorgebracht, reeds een voldoende straf zijn er verzocht tenslotte een voorwaardelijke veroordeling. De uitspraak is bepaald op Donderdag 18 Maart. De gemeente-politie van Hoogeveen heeft twee clandestiene radiozenders in beslag genomen. Twee landarbeiders te Hooge veen zonden met de ene of met de andere zender populaire gramofoonmuziek en feli citaties uit voor jarigen of jubilerenden wier vrienden hun daartoe tegen betaling opdracht hadden verstrekt. Dat de heer Vermeulen optimistisch ge stemd is komt omdat bij de voorbereiding gedacht is aan „Geheel nieuw en totaal an ders*. Bij dit jaarlijks terugkerend evene ment kan het niet altijd voorkomen wor den dat deze beurs vaak hetzelfde aspect vertoont en in het algemeen een indruk achterlaat dat zij in vergelijking tot de vorige jaren in wezen soms niet veel ver anderd is, oordeelt de organisator en men heeft zich daarom van nieuwe demonstra ties en attracties verzekerd. In bestaande shows en demonstraties is vernieuwing ge bracht. Ook in aankleding, illuminaties en versieringen zijn wijzigingen aangebracht. Evenals vorige jaren wordt de beurs ge houden onder auspiciën van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en bij de voorbereiding wordt samengewerkt met een commissie van advies, waarin vertegenwoordigers zitting hebben van de Haarlemse midden stand. De belangstelling van de zijde van ex posanten is dit jaar groot en veertig firma's kon geen plaats worden aangeboden. Naast het Krelagehuis is een paviljoen gebouwd, waardoor de standruimte is opgevoerd tot 1600 m2. In totaal worden 72 stands inge richt. Modeshows Evenals vorige jaren wordt grote belang stelling op dé modeshows verwacht; er zullen er weer vijf per dag worden gehou den. Voor de shows van de eerste twee da gen en de laatste dag zal geen entree wor den geheven, waartoe besloten is, omdat gebleken is, dat de totale kosten van en- trée tot de beurs en modeshow tezamen voor een deel der bezoeksters te kostbaar wordt. In de wachtruimte bij de zaal der show zullen reproducties van schilderijen wor den ten toon gesteld. Een rok- en blouseshow wordt gehou den, in een aparte zaal zal een wolspinne rij een demonstratie geven met handge- breide kleding, een stand is ingericht voor het demonstreren van huishoudelijke arti kelen en firma's hebben zich bereid ver klaard aan bezoeksters thee en koffie te schenken, waarvoor een theetuin en een bar in Oosterse trant worden ingericht. Lezingen Iedere middag worden in de bovenzaal lezingen gehouden over onderwerpen, waarvoor de huisvrouw belangstelling zal hebben. Onderwerpen over voorlichting bij huishoudelijke hulp, over „een verzorgd gezicht en glanzend haar", over „Kleuren in huis en kleding", over „boodschappen doen met overleg", over „de verzorging van bloemen en planten in huis en tuin", over „voeding en gezondheid" en over „de kunst om zich, zelfs met een bescheiden kleedgeld, goed te kleden" worden behan deld. Op Zondagmiddag 14 Maart spreekt jhr. dr. J. C. Mollerus over zijn reis naar Syrië, Israël en de Libanon. Op andere uren wordt de zaal gebruikt voor de ver toning van een bedrijfsfilm van een der omroepverenigingen. Attracties Het radio-orkest onder leiding van Frans Poptie met zang van Eddy Christiani en Mirjan zal gedurende de beurs week spe len en ook des avonds tussen tien en elf uur, als het publiek in de gelegenheid zal zijn te dansen. Gezelschapsdansen, dans spelletjes en prijsdansen wisselen elkaar af. Op Zaterdag 13 en Woensdag 17 Maart zal in de loop van de avond de AVRO het spel „Trek aan de bel" demonstreren. De radio-imitator Peter Piekos wordt belast met het overhandigen van prijzen, die drie maal per dag zullen worden uitgereikt. In den lande zal men kunnen vernemen, dat er een beurs in Haarlem wordt gehou den, want het optreden van Bella Musica zal op Vrijdag 12 Maart en op Donderdag 18 Maart worden uitgezonden. We hebben een opsomming gegeven van hetgeen de Haarlemse voorjaarsbeurs voor de vrouw biedt en begrijpen, dat de heer Vermeulen optimistisch gestemd is over het slagen er van. bloemen en kransen, waardoor de Pruisi sche regering, onder welke de Berlijnse musea ressorteerden, het niet meer waagde, op de Egyptische wensen in te gaan. En wanneer na de oorlog de verhouding tussen Berlijn en de Bondsrepubliek wel eens te wensen overliet, dan vergaten de Berlijners nooit, er de West-Duitsers van te beschuldigen, dat zij Nefertete „weder rechtelijk" in Wiesbaden vasthielden, en daar goede sier met haar maakten. Zelfs burgemeester Reuter, de man, die zoveel voor zijn Berlijners over had, is er nooit in geslaagd de buste terug te veroveren. Nu dreigt er echter een nog groter ge vaar. Naguib heeft zich met zijn eisen ge meld. Maar niet zonder een compensatie aan te bieden. En juist die compensatie is het, dat de Duitsers nog bozer heeft ge maakt. Naguib heeft namelijk gemeend, dat hij de Duitsers het best tot het afstaan van Nefertete kon bewegen, wanneer hij er een „militaristisch" kleinood voor in ruil gaf, en wel de maarschalkstaf van Von Brauchitsch, die hij onder de geconfiskeer- de bezittingen van ex-Koning Faroek heeft ontdekt. Naar de Duitse reacties te oor delen, heeft hij zich daarmede geen dienst bewezen. Want op het ogenblik zeggen maarschalkstaven de Duitsers niets en houden zij zich liever aan het tere geheim, dat om het decadente mondje van Nefer tete speelt. Men mag werkelijk benieuwd zijn, wat Naguib, gezien de huidige Duitse voorkeur, met zijn maarschalkstaf gedaan krijgt. We kunnen hem niet veel succes voorspellen. Overigens: waar gaan we naar toe, wan neer Naguib op deze manier verder zou gaan? De Londenaren zouden voor „Cleo patra's needle" moeten gaan vrezen en ook de obelisk op de Place de la Concorde, waaraan de Parijzenaars wel niet minder gehecht zullen zijn dan de Berlijners aan „hun" Nefertete, zou gevaar lopen. „Er gaat op 5 Mei in Amsterdam in elk geval iets gebeuren dat een voorbeeld kar, zijn voor de waardige instandhouding van een onmisbare traditie en een getuigenis van de wens, Nederlands bevrijding te blijven vieren". Dit heeft de heer H. Lui rink medegedeeld namens een commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van Expoge, Kunste naarsverzet, Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet, oud-BS-ers en studentenverzet. „Wij hebben," aldus de heer Luirink „organisaties uit alle stromingen van het volk en de voorzitters van de vijf gemeen teraadsfracties uitgenodigd tot het beleggen van een bijeenkomst ter vorming van een initiatief-comité. Voor de nationale herden king moeten alle controversen op de achtergrond kunnen worden gesteld". Een van de programmapunten is: iedereen de gehele dag vrijaf op 5 Mei. „Het is 5 Mei nu of nooit meer! Onze jeugd is die datum en haar inhoud al bijna vergeten, anders dan het ontzet van Leiden dat al eeuwen lang op 3 October wordt gevierd. DJAKARTA (Aneta). De minister van Onderwijs, Moh. Yamin, heeft mede gedeeld dat voorbereidingen worden ge troffen om een aantal Indonesische studen ten en scholieren, die thans in Nederland studeren, naar andere landen te zenden. De minister zeide, dat thans een aanvang wordt gemaakt met het voeren van een onafhankelijkheidspositie op onderwijsge bied, zowel in het belang van de Indone sische scholieren en studenten in Indonesië als die in het buitenland. De jongeren zul len naar alle mogelijke delen van de we reld worden gezonden, waar studiemoge lijkheden zijn. Thans studeren bijna tweeduizend In donesiërs in het buitenland, waarvan ruim 1,500 in Nederland; de overigen in Engeland, India, Pakistan, Australië, Frankrijk, Amerika en Japan. De verplaat sing van de Indonesische studenten uit Ne derland naar andere landen, ligt in de lijn der onafhankelijkheidspolitiek op onder wijsgebied en houdt geen verband met de kwestie der verblijfsvergunningen, aldus minister Yamin. ADVERTENTIE Doclstraat 39- Haarlem - ,Tci._ IN Het gerechtshof te 's-Hertogenboseh heeft de aardappelhandelaar A. H. V. uit Roo sendaal tot een gevangenisstraf van drie maanden en een jaar ontzetting uit de be voegdheid tot het besturen van motorvoer tuigen verooi'deeld. De advocaat-generaal had bij de open bare behandeling bevestiging geëist van het vonnis van de Bredase rechtbank, die V. had veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden en twee jaar ontzetting. De verdachte was onder de gemeente Roosendaal op een colonnie militairen van de Nationale Reserven gereden, waardoor een persoon werd gedood en 12 werden ge wond. V. zou te hard hebben gereden en bovendien onder invloed van sterke drank zijn geweest. De in 1953 overleden schrijfster Top van Rijn-Naeff die tijdens haar leven lange tijd lid van de commissie van toezicht op „De Toneelschool" is geweest, heeft aan deze Academie voor Dramatische Kunst een legaat vermaakt. De rente van dit bedrag is volgens de wilsbeschikking bestemd om, v/anneer daartoe aanleiding bestaat, in de vorm van een prijs van uitnemendheid op het eindexamen te worden toegekend Het cu ratorium heeft deze bijzondere schenking in de vorm van een fonds aanvaard en aan de prijs de naam „Top Naeffprijs" gegeven. (Van onze correspondent in Parijs) De minister van Nationale Verdediging, René Pleven, die een reis van drie weken door Indochina heeft gemaakt, bracht gis teren zijn ambtgenoten in grote lijnen van zijn bevindingen op de hoogte. Pleven was in opdracht van het nationale Defensie Comité naar het Verre Oosten getrokken en het zal dan ook zeker dat hoogste mili taire orgaan zijn, waarvoor de minister zijn uitvoerige conclusies voorlopig reserveren wil. Bovendien staat de Indochina-kwestie van morgen af op de Kameragenda en ook bij die gelegenheid zullen vermoedelijk zowel Pleven als premier Laniel verplicht zijn hun plannen en izichten wat openhar tiger te onthullen. Tot dusver heeft men in officiële kringen weinig losgelaten. Een ding is nu niettemin al zeker en wel dat plannen om direct met Ho Chi Minh in contact te treden, teneinde een wapenstilstand te bewerkstelligen, door de Franse regering, vooral op aan drang van Pleven, nu definitief zijn opge geven. Pleven heeft thans goede redenen om aan te nemen dat zo'n démarche van Franse kant een bloedbad in Indochina zou ont ketenen, omdat de Fransgezinde Vietna- mezen zich dan ongetwijfeld en niet ge heel ten onrechte verraden zouden voelen Frankrijk heeft, nu een bilaterale overeen komst met de Vietmin onmogelijk blijkt ook om staatsrechtelijke redenen, want Ho Chi Minh wordt door Parijs als een rebel en niet als een staatshoofd beschouwd al haar hoop gesteld op de aanstaande con ferentie van Genève, die haar schaduw dan ook al duidelijk vooruit werpt, zowel aan Franse zijde als aan de kant van Ho Chi Minh. Dat men. ook onder de tegenstanders van Frankrijk grote betekenis hecht aan de komende conferentie, blijkt onder meer uit een verklaring van Ho Chi Minh, die gis teren door hem is afgelegd, en waarin ge protesteerd wordt tegen de Amerikaanse hulp aan Frankrijk, waardoor Indochina tot Amerikaanse kolonie zou worden ver laagd. Uit de mond van een man, die zijn positie geheel aan de militaire hulp van China heeft te danken, klinkt zo'n protest uiteraard weinig overtuigend, maar inte ressant als symptoom zijn zijn uit latingen zeker wel. Of het tot een wapenstilstand op korte termijn inderdaad zal kunnen komen, hangt intussen niet in de laatste plaats ook van Rusland af en verder van de betrekkingen tussen Moskou en Peking. Die twee beslis sende elementen blijven nog altijd onge wisse factoren en het is daarom zaak zich over de verdere diplomatieke ontwikkeling slechts met de grootste voorzichtigheid uit te spreken. (Van onze correspondent in Londen) Generaal „Chiina", de Mau Mau-leider, die ter dood veroordeeld was, is door de Britse autoriteiten in Nairobi uit de ge vangenis gesmokkeld om hem in de ge legenheid te stellen contact tot stand te brengen met de andere Mau Mau-leiders, die hij per brief heeft opgewekt om die strijd te staken. Zijn brieven werdén ge deponeerd onder boomtakken of stenen. Het was de eerste maal dat de politie van die „brievenbussen." der Mau Mau zou hebben gehoord. De mededeling werd gisteren door de Britse minister van Koloniën, Olivier Lyt- telton in Nairobi gedaan in tegenwoordig heid van generaal Erskine, de Britse mili taire bevelhebber in Kenya. Er bestaat thans hoop dat de strijd met de Mau Mau binnen afzienbare tijd' zal eindigen. Men heeft thans sterk de indruk dat de Mau Mau begint in te zien dat zij aan het kortste eind trekt. Vijf Mau Mau- generaals hebben reeds gunstig op deze brieven gereageerd. Hoewel Londen deze nieuwe ontwikke ling in Kenya bemoedigend acht, is het nog te vroeg voor werkelijk optimisme wat de onmiddellijke toekomst betreft, want of schoon aan de Mau Mau ernstige slagen zijn toegebracht dank zij de besluitvaar digheid van Lyttelton en het vastberaden optreden van Erskine, is de terroristische activiteit nog niet bedwongen. De strijd zal waarschijnlijk nog geruime tijd voort duren, ook als de vredespogingen slagen. De situatie in Nairobi is nog verre van normaal. De eerste fase in het conflict schijnt thans achter de rug, maar de weg is nog lang voor een einde aan het bar baarse optreden van de Mau Mau kan worden gemaakt. Op Lyttelton is herhaaldelijk, vooral van Labourzijde, ernstige critiek uitgeoefend omdat men meende dat door zijn strenge maatregelen in Kenya een rassenstrijd in optima forma zou ontbranden met onaf zienbare gevolgen voor het Afrikaanse continent. Van officiële zijde is openlijk erkend dat er geen hoop bestond dat er met militaire middelen alleen een einde zou kunnen worden gemaakt aan de terreur van de Mau Mau. Tegen de primitieve geestesge steldheid en het fanatisme van de Kikoe joes. berustend op eeuwenoud bijgeloof, konden bommen en geweren weinig indruk maken. De uiteindelijke oplossing ligt, zoals ook bleek uit ee'n dezer dagen uitge bracht rapport door een parlementaire commissie, v/elke Kenya bezocht, op het politieke en economische vlak. De over winning, welke thans gestadig bevochten wordt, zal niet een overwinning zijn van blank tegenover zwart, zo ziet men het hier algemeen, maar van de beschaving tegenover niets ontziende barbaarsheid. Want. de Mau Mau maakte ettelijke malen meer slachtoffers onder de inheemsen zelf, dan onder de Europeanen. Zij wil onmogelijk maken wat beiden nastreven en wat het grote doel is van de Britse politiek, namelijk een deelgenoot schap tussen beide rassen. De parlemen taire commissie adviseerde dan ook de in heemsen een grotere plaats te geven in het bestuursapparaat. Het moeilijke pro bleem was tot nu toe om hardheid bij de onderdrukking van de terreur te doen samengaan met een liberale vredespolitiek Zolang hiervoor geen oplossing is gevon den blijft de bedreiging van de Mau Mau of iets dergelijks bestaan. In Londen is men allerminst blind voor het probleem van de landhonger van de Kikoejoes, welke de economische achter grond van de moeilijkheden vormt. De Mau Mau, welke de emoties opzweep te, betekende een terugkeer naar de beest achtigheid van het oerwoud en naar de bloedige verschrikkingen der zwarte ma gie en tovenarij. In Londen leeft de hoop, dat na alle ellende der laatste jaren in Kenya blank en zwart zuiverder tegenover eikaar zullen gaan staan. Een gunstige factor is ö'al de door de Lagerhuis-com missie scherp becritiseerde rassendiscrimi natie bezig is af te brokkelen. Maar de gebeurtenissen hebben duidelijk bewezen, zo meent men te Londen, dat de Kikoejoes nog lang niet toe zijn aan zelfbestuur. Er zal een energieke landbouwpolitiek dienen te worden uitgevoerd, want het zal niet voldoende zijn om te zeggen, dat het land van de blanke planters nooit aan de Kikoejoes heeft toebehoord, diat zij het nooit, hebben gecultiveerd en d'at het de blanken waren, die welvaart en lotsver betering voor de inheemsen hebben ge bracht. Een ander positief denkbeeld is dat het onderwijs op nieuwe leest moet worden geschoeid, waarbij beide rassen dienen sa men te gaan en waarbij vooral de herin neringen aan het verleden dienen te wor den uitgewist. Het kan generaties duren voordat het zo ver is, doch de autoriteiten zien hier wel in 'dat een begin dient te worden gemaakt. De eigenlijke naam van „China" is Wa- roehio. Hij is 32 jaar. In de oorlog vocht hij met de Afrikaanse troepen in Birma, Hij bracht het tot korporaal. Zijn gedrag werd bij zijn demobilisatie officieel als voorbeeldig aangemerkt. Tot Januari van dit jaar was hij com mandant van die berg Kenya-groep der Mau Mau. Onder hem stonden zeven lei ders en vier duizend man. In de Mau Mau hiërarchie nam generaal „China" de lei ding op 15 Januari over tot hij gewond werd tijdens een schermutseling. Hij be weerde dat hij zich in antwoord op een vlugschrift van de Engelse militaire bevel hebber, waarin vrijgeleide werd aange boden voor hen die geen moordien hadden begaan, had willen aanmelden en hij bood aan andere terroristen-leiders te bewegen hetzelfde te doen. Men geloofde hem ech ter niet en zag in zijn voorstellen een po ging zijn leven te redden. Na zijn proces, waarin hij ter dood veroordeeld werd, her haalde hij zijn voorstel, waarop fnen thans is ingegaan, nadat hem gratie was ver- leend.De levenslange gevangenisstraf blijft echter, wat ook het resultaat der onder handelingen moge zijn, gehandhaafd. „Chi na's" hoger beroep moet echter nog be handeld worden. Onderhandelingen begonnen (United Press). Het Britse ministerie van Koloniën heeft bekendgemaakt, dat contact is gelegd met de leiders van de Mau Mau in Kenya en dat inleidende be sprekingen over een wapenstilstand zijn begonnen. (Reuter). Zodra bekend werd, dat de regering van Kenya onderhandelingen met de Mau Mau heeft geopend, hebben blanke kolonisten inderhaast een protest-bijeen komst belegd, waarop het ontslag van de gouverneur en de legerbevelhebber, gene raal Erskine, werd geëist. Voorts werd de eis gesteld, dat „generaal China" onmid dellijk zou worden opgehangen. De komen de dagen zullen meer van dergelijke pro testvergaderingen worden gehouden. De blanken zijn vooral verontwaardigd over het feit, dat aan „generaal China" gratie is verleend, „van wie bekend is, dat hij beestachtige moorden heeft gepleegd". Gedeputeerde Staten van Zuidholland stellen Provinciale Staten voor met de ver eniging tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen te Utrecht een over eenkomst aan te gaan inzake het verstrek ken van een geldlening van f840.000, ten behoeve van de uitbreiding van het hoofd gebouw van de Dr. mr. Willem van den Berghstichting te Noordwijk en voor de bouw van een verplegingspaviljoen en een schoolpaviljoen bij die inrichting. De postcheque- en girodienst heeft Woensdag zijn 600.000ste rekeninghouder in geschreven.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8