Laniel stelt zijn condities voor wapenstilstand in Indochina Militair bewind in Egypte schrijft verkiezingen uit Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dispuut te Parijs Ook een collectieve leiding voor communistisch China? Oud-burgemeester van Haarlem C. Maarschalk overleden Bereid tot onderhandelingen met Ho Chi Minh, maar de prijs is hoog Naaste medewerker van Stevens neemt ontslag Censuur opgeheven, gevangenen vrijgelaten; geduld met Kanaalzone Sultan van Marokko in het gelaat gewond Het woord is aan Grondwetswijziging nu voor Bondsraad Louis Zimmerman overleden Toenemende wind ZATERDAG 6 MAART 1954 298 JAARGANG No 50 Gladwyn Jebb Brits ambassadeur te Parijs Uit protest tegen regering, „die Stevens steun onthield1 Eisenhower gelast verdere steun aan West-Europa Granaten in moskee Weerrapport 6g JAARGANG NO 202 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 27310/ Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET DISPUUT over de vraag, of Frank rijk al dan niet het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap zal rati ficeren, is te Parijs in volle gang. Niet gileen tussen Fransen. Dat van Ameri kaanse zijde druk wordt uitgeoefend op de zwaarbeproefde regering-Lamel is onmis kenbaar: men wil tot een beslissing nopen. President Eisenhower zou ernstig over wegen, een brief aan president Coty te zenden behelzend de plechtige verklaring, dat Amerika zijn troepen niet uit Europa terug zal trekken. Namens Engeland zou Winston Churchill een dergelijke verkla ring jegens premier Landel willen afleggen. De Duitse bondskanselier Adenauer gaat Dinsdag naar de Quai d'Orsay om met Bi- riault over het Saar-vraagstuk te praten en is blijkbaar bereid in „een Europese status" voor dat gebied toe te stemmen in ruil voor Franse ratificatie van de E.D.G. De Franse oppositie tegen het verdrag blijft niettemin sterk. Dat tot haar aan voerders de oud-premier en oud-Kamer president Edouard Herriot behoort is daar bij van bijzonder belang. Hij is de Grote Veteraan van de Franse politiek. Als hij gewild had zou men hem met geestdrift naar het Elysée gevoerd hebben. En men weet dat het alleen lichamelijke gebreken zijn die hem tot het weigeren van die kroon op zijn carrière en tegelijk tot aftreden als Kamerpresident genoopt hebben; geestelijk is hij ongeschokt en blijkbaar zelfs nog zeer vitaal en ondernemend. Want hem is het gangmakerschap toegeschreven van de plannen, om op de Champs Elysées demon straties tegen de E.D.G. op touw te zetten. Daar is men bij nader inzien wel wat be dachtzamer over geworden met het oog op de communisten, die van de schone ge legenheid zeker gebruik zouden maken onze Parijse correspondent heeft dit giste ren duidelijk gemaakt maar de plannen zijn nog niet van de baan. En het is wel kenmerkend voor de energie van de oude Herriot, dat hij zich nog vooraan stelt bij degenen die „de straat op willen". Er is nog steeds geen diatum vastgesteld voor het parlementaire debat. Van Ameri kaanse en Engelse zijde wil men met toe zeggingen omtrent troepen, die op het vasteland van Europa zullen blijven, ken nelijk tot het laatste moment wachten. In Frankrijk stelt men natuurlijk de vraag: hoe lang zouden die troepen dan blijven? Voor de duur van het E.D.G.-verdrag? En men zal er zeker de vraag aan toevoegen: zouden zij onder alle omstandigheden blij ven? Men is niet zonder historisch besel ten aanzien van verdragen en herinnert zich altijd gemakkelijk Napoleon's kern achtige uitspraken. Men is arm aan staats lieden, aan politieke leiders van waarlijke allure; ongetwijfeld is het ook in dat be wustzijn dat Herriot zich zo zwaar van zijn verantwoordelijkheid bewust blijft, zoals hij die ziet hoewel hij geen belangrijke post meer bekleedt. Maar juist dat gebrek aan leiders van 'de staat zal doen denken aan Napoleon en aan diens korte, scherpe uitspraak: verdragen worden ten uitvoer gelegd zolang het belang zulks met zich brengt. Het is na Napoleon voorwaar veel vuldig bevestigd. En misschien zal Bidault, als dat in zijn kraam te pas komt, in zijn gesprek met Adenauer herinneren aan de bevestiging van Napoleon's uitspraak, door de IJzeren Kanselier van Duitsland, Bis marck, in zijn Gedachten en Herinnerin gen ten beste gegeven: „De houdbaarheid van alle verdragen tussen grote mogend heden is beperkt, zodra zij door de strijd om het bestaan op de proef worden ge steld. Geen grote mogendheid zal er ooit toe te bewegen zijn, haar bestaan op het altaar der trouw aan verdragen te offeren, als zij gedwongen wordt tussen beide te kiezen." De mogelijkheid dat het Franse parle ment tenslotte een meerderheid aan de E.D.G. zal schenken kan niet uitgesloten worden geacht. Maar de vraag blijft dan nog wat, na zulk een beslissing van de Franse Tweede Kamer (ik gebruik nu maar de Hollands-gebruikelijke aanduidingen) de Eerste zal doen, waarin de kansen voor het verdrag slechter staan. En hoe de Tweede zal reageren op een verwerping door de Eerste want de Tweede zou het dan opnieuw voor zich krijgen. In een vergadering van parlementsleden heeft de Belgische oud-premier Paul Henri Spaak als voorstander van het verdrag hevig alarm geslagen. Hij heeft gezegd dat hij vreest, dat als het niet bekrachtigd wordt de gehele Europese politiek en de philosophie van het Atlantische verdrag zullen verdwijnen. En de Verenigde Staten zullen weliswaar de N.A.V.O. niet loslaten, maar geleidelijk belangstelling voor Euro pa verliezen. Engeland zal Amerika daarin volgen. De kleine landen van Europa zou den een illusoire en bedriegelijke neutra liteit gaan zoeken; Frankrijk en Duitsland zouden (misschien) als gevolg daarvan om het hardst proberen, tot een vergelijk met Rusland te komen en het is niet zeker, dat Frankrijk die wedloon zou winnen. Dat heeft Spaak allemaal beweerd, erg in de platform-stijl. Van zulke daverende onheilsvoorspellingen moet men vooral niet schrikken. De eerste: dat de gehele Euro pese politiek zou verdwijnen is al ten zeer ste aanvechtbaar. De Europese politiek kan zich opnieuw op een veel groter doel rich ten dan een EVG verdrag: de politiek eco nomische Unie, de Federale Unie, het ge heel dat een samenwerking op het gebied van defensie zou inhouden en te dien aan zien veel groter waarborgen geven clan ooit ip een verdrag besloten kunnen lig gen. Die eenheid zou nu wellicht al bereikt zijn als West-Europa, zeker met inbegrip van Frankrijk, groter staatsmanschap in het geding had gebracht. Haar nood zaak verdwijnt niet als Frankrijk dat ver drag niet zou ratificeren. R. P- NEW YORK (Reuter). De leider der Britse delegatie bij de UNO, Sir Gladwyn Jebb, is tot ambassadeur van Groot-Brit- tannië te Parijs benoemd. Hij is Vrijdag met de „Queen Elizabeth" uit New York naar Engeland vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde hij tegen over verslaggevers te menen dat de UNO „succes heeft geboekt, daar het communis me mogelijk in Azië de overwinning zou hebben behaald, indien de internationale organisatie, onder leiding der UNO zich hier niet tegen had verzet". Van onze correspondent in Parijs) Tijdens de debatten over Indochina, die gisteren in het Franse parlement begonnen zijn, en die Dinsdag zullen worden voort gezet, heeft premier Joseph Laniel de voor waarden geformuleerd voor een wapen stilstand met de Vietminh-rebellen en zich bereid getoond met Ho Chi Minh te onder handelen. Behalve de minister-president hebben ook de socialistische oud-minister Daniel Mayer, die met een interpellatie de debat ten had uitgelokt, de radicale oud-premier Daladier en de jonge linkse radicaal Mit- terand, die vorige zomer vrijwillig wegens een meningsverschil met Bidault het kabi net verlaten had, het woord gevoerd. Laniel zeide weinig heil te zien in het aanbod van Pandit Nehroe, dat de aanlei ding van Mayer's interpellatie had ge vormd. De Indische staatsman zou, zo is Frankrijk bij nadere informatie gebleken, er zeker voor passen tussen Parijs en Ho Chi Minh te bemiddelen. De Franse regering voelt er niets voor, aldus Laniel, een overeenkomst in het vage te zoeken. Ofschoon het kabinet, zoals het hele Franse volk, een vurig verlangen heeft een einde aan de oorlog te maken, rust op de verantwoordelijke regering toch de dure plicht eerst een betrouwbare basis te leggen aleer met wapenstilstandsonderhan delingen te beginnen. De condities, die Laniel omschreef, komen er op neer dat van Ho Chi Minh geëist wordt dat zijn rebellen zich geheel terug trekken uit de landen Laos en Cambodja en ook de kostbare delta van de rode rivier, waar de voornaamste rijstvelden zijn ge legen, ontruimt, om voorlopig zijn volge lingen in centraal Vietnam te verzamelen. Die evacuatie zou met een strenge con trole van Franse zijde gepaard moeten gaan. Hoewel ook de woordvoerders van de linkse oppositie, onder wie ook Daladier, toe moesten geven dat Laniel met deze condities een stap voorwaarts had gezet, werd toch wel algemeen betwijfeld of men met dit aas Ho Chi Minh uit zijn tent zou kunnen lokken. De voorwaarden doen eer der denken, zo vond men, aan een ultima tum, dat een verslagen vijand wordt op gelegd terwijl Ho Chi Minh de meerder heid van het volk achter zich heeft en Frankrijk er nooit in zal slagen hem met de gewapende hand uit zijn verschanste po sities te verjagen. Daladier en de salon-communist markies de Chambrun hebben beiden de vraag ge steld of Frankrijk in ruil voor dollarsteun Amerika niet had beloofd geen vredes onderhandelingen met Ho Chi Minh of Peking te zullen openen. WASHINGTON (Reuter). John Kane, een speciale medewerker van de Ameri kaanse minister voor het Leger, Robert Stevens, heeft Vrijdag ontslag gevraagd als protest tegen „het niet door Stevens' meerderen geven van de steun, die hij in zijn meningsverschil met senator McCarthy zo hard nodig had". Volgens een bericht in de „Chicago Tri bune" uit Washington zou minister Stevens zelf ook zijn ontslag hebben ingediend, maar van dit bericht was geen bevestiging te krijgen. Stevens zelf was niet te spreken en zijn vrouw verklaarde, dat hij niet is afgetreden. Stevens' afgetreden medewerker, Kane, zegt in zijn ontslagbrief aan Stevens, dat de minister gewond is bij het bestrijden van McCarthy's methoden. „Maar", zo voegt hij daaraan toe, „als u niet gevoch ten had, zoudt u niet gewond geraakj; zijn. Daarom hebben verscheidene andere re geringspersonen niet gevochten." Senator McCarthy heeft op aanraden van zijn advocaten besloten de vordering tot schadevergoeding van 2.000.000 dollar we gens smaad, welke hij in 1952 tegen Wil liam Benton had ingediend, in te trekken. Benton, een gewezen democratische sena tor, had in een sub-commissie van de se naat McCarthy beschuldigd' van meineed, fraude en bedriegerijen bij zijn onderzoek naar communistische activiteit. Benton wenste toen geen gebruik te maken van zijn recht op immuniteit. De advocaten van McCarthy hebben hem echter afgeraden het proces te blijven voeren, „daar niemand de smaadrede gelooft". Zowel Laniel als Bidault ontkenden dat ten stelligste, waarop Daladier te kennen gaf Dinsdag op deze kwestie terug te wil len komen. Weinig kans? Uit de verklaringen, die Landel nu heeft afgelegd, blijkt onbetwistbaar dat Frank rijk na de reis van Pleven zich nu voor het eerst officieel bereid heeft getoond met de vijand in directe onderhandeling te willen treden. De condities zijn echter zo zwaar, dat op een wapenstilstand op korte termijn cn zeker vóór de conferentie van Genève, nauwelijks gerekend kan worden. Maar anderzijds is het logisch dat een partij, die de eerste stap doet, zijn voor waarden zo hoog mogelijk opvoert om al dus een redelijk aantal concessies te kun nen doen alvorens de koop eventueel ge sloten kan worden. WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) Pre sident Eisenhower heeft Vrijdag de voort zetting gelast van de Amerikaanse steun aan Groot-Brittannië, Denemarken, Frank rijk, Italië en Noorwegen ondanks versche pingen door elk dezer landen van volgens de Verenigde Staten strategische materia len naar landen achter het ijzeren gordijn. In een rapport aan het Congres zegt Eisenhower, dat hij aldus handelt, „omdat de stopzetting van steun duidelijk ten na dele van de veiligheid van de Verenigde Staten zou zijn." Eisenhower heeft het rapport vergezeld doen gaan van een schrijven van Stassen, het hoofd van de Amerikaanse hulp aan het buitenland, aan hem. In deze brief zegt Stassen, dat het merendeel van de verschepingen der vijf landen nog steeds voortvloeit uit verplichtingen die zijn aan gegaan vóór de ingangsdatum van de Amerikaanse embargobepalingen. CAïRO (Reuter en AFP). Majoor Salah Salem, de Egyptische minister van Voorlichting, heeft Vrijdagavond verklaard, dat de grondwettelijke procedure voor een nieuw bewind spoedig bekend zal worden gemaakt. Van gezaghebbende zijde werd vernomen, dat de Revolutionnaire Raad besloten had binnen zes maanden algemene verkiezingen uit te schrijven. Volgens Ali Maher, voorzitter der grondwetcommissie, zal vóór de verkiezingen de staat van beleg worden opgeheven. Men verwacht, dat dit nog slechts een kwestie van dagen zal zijn. Inmiddels is met ingang van vandaag de censuur opgeheven. Dit geldt nog niet voor berichten betreffende de nationale verde diging. De in het vooruitzicht gestelde algemene verkiezingen zullen een constituante in staat stellen op 23 Juli bijeen te komen. Deze grondwetgevende vergadering zal het zelfde aantal leden hebben als de vroegere Kamer van Afgevaardigden (ongeveer 300). De regering heeft voorts medegedeeld bereid te zijn de besprekingen met Groot- Brittannië over de Suezkanaal-zóne te her vatten. Premier Nasser heeft medegedeeld dat een aantal vooraanstaande Egyptenaren, die op politieke gronden gevangen waren gezet, weer op vrije voeten zullen worden gesteld. Naar luitenant-kolonel Nasser heeft medegedeeld, blijven de voormalige Egyp tische politieke partijen ontbonden. Êr zullen nieuwe kiezerslijsten worden opge steld, en er komen andere kiesdistricten. Aandrang Premier Nasser was aanvankelijk voor nemens de leden van het nieuwe Egypti sche parlement door benoeming, in plaats van door verkiezingen te doen aanwijzen. Hij is later echter gezwicht voor op hem uitgeoefende aandrang en heeft toen inge stemd met het houden van algemene ver kiezingen, zo zei hij. De eerste instelling, die openlijk ver klaarde geen vertrouwen meer te hebben in het Egyptische militaire bewind, is de universiteit van Alexandrië geweest. Het was ook de eerste openbare instelling, die zich in 1952 achter de revolutionnairen schaarde. Waarnemers te Cairo wijzen er echter op dat de verkiezingen zullen wbrden gehou den onder leiding van Nasser's militaire groep en dat de revolutionnaire raad het opperste gezag in Egypte in handen zal houden, tot een nieuw parlement is ge kozen. Men verwacht, dat de ontbonden poli tieke partijen zullen pogen met nieuwe programma's en onder andere, jongere lei ders, aan de verkiezingen deel te nemen. Waarnemers zijn het er over eens, dat geen enkele nieuwe regering of volksver tegenwoordiging zal pogen de voornaamste verrichtingen van het na de revolutie ge vormde militaire bestuur, namelijk de landhervorming, waarbij het grootgrond bezit werd beperkt en bezitloze boeren grond kregen, benevens het afschaffen van de titel „pasja" ongedaan te maken. Toen premier luitenant-kolonel Nasser HONGKONG (Reuter) Waarnemers in Hongkong brengen het hoofdartikel van Donderdag van het Volksdagblad van Peking in verband met het feit dat de leider van communistisch China, Mao Tse Toeng, reeds lange tijd op het politieke toneel ont breekt. Dit officiële communistische dag blad heeft in een artikel ter gelegenheid van de eerste verjaardag van Stalins sterf dag gevraagd om „collectieve leiding" van China, in navolging van het „roemrijke voorbeeld" in dc Sovjet-Unie. Men zou het hoofdartikel kunnen uitleggen als een poging om het vertrouwen van de bevol king te doen bewaren in het centrale comité van de communistische partij onder Lioe Shao-Tsji, dat de regering zou waarnemen tot Mao's terugkeer. Op de laatste vergadering van het cen trale comité hield Lioe Shao-Tsji de voor naamste toespraak. Waarnemers geloven, dat dit een aan wijzing is, dat Lioe eventueel Mao zal op volgen bij diens overlijden. Lioe, een vooraanstaand theoreticus van de Chinese communistische partij, staat, naar men aanneemt, tussen de Chinezen die sterk pro-Russisch zijn en degenen van de oude school die jaren lang onder grote moeilijkheden tegen de Chinese nationa listen gestreden hebben zonder hulp van Rusland. Mao was „met vacantie", toen het cen trale comité vorige maand bijeenkwam. Toen waren er geruchten, dat hij dood of stervende was. Hij zou lijden aan tubercu lose, een hart- of een ongeneeslijke nier kwaal hebben en verpleegd zijn in een vacantie-oord aan de golf van Tsjihli, ten Oosten van Peking. Mao Tse Toeng bevond zich onlangs ook niet tussen communistische Chinese partij leiders, die een Stalin-herdenkingsplechtig- heid bijwoonden. mededeelde dat de Egyptische regering bereid is de besprekingen met de Britse autoriteiten te hervatten, voegde hij hier met een glimlach aan toe: „De heer Chur chill kan nu niet zeggen dat onze regering fascistisch is". Naguib over Britten Generaal Naguib heeft verklaard dat de Britse troepen in de kanaalzone tot op 40 kilometer van Caïro waren opgetrokken op 26 Februari. „Zij stonden klaar om ons aan te vallen, als wij ons geschil niet hadden kunnen bijleggen", zei hij. De generaal zei dit vandaag na een godsdienstige plechtig heid tot gelovigen, die zich voor de moskee te Caïro hadden verzameld. Hij wekte zijn gehoor op eensgezind te blijven, aangezien dat het enige middel was om de „vijand" te doen vertrekken, en geen aandacht te schenken aan geruchten. Een officiële Britse woordvoerder heeft naar aanleiding van de verklaring van generaal Naguib meegedeeld, dat „de op mars van Britse strijdkrachten tot op 40 km van Caïro" slechts een deel van de gebruikelijke manoeuvres is geweest en geen verband hield met de politieke toe stand in Egypte. De grens van 4e zóne- Erskine was niet overschreden. Er zouden nog gedurende zeven weken militaire oefeningen worden gehouden, volgens een van te voren vastgesteld schema. MARRAKESJ. (Reuter en AFP). Sul tan Mohammed de Zesde van Marokko is licht gewond aan het voorhoofd, toen hij zich in de Moskee van Marrakesj bevond en deelnam aan de gebruikelijke gebeden op Vrijdag. Hij werd gewond door de ont ploffing van een lichte granaat van Ita liaanse makelij, een wapen, dat bij vorige aanslagen vaak door dc nationalisten werd gebruikt. Marrakesj is een op een heuveltop ge bouwde stad in Zuid-Marokko. El Glaoei, pasja van Marrakesj, een der trouwste aanhangers van de sultan, bevond zich aan diens zijde, toen de bom ontplofte. Hij werd niet gewond. Beide mannen verlie ten de Moskee op het moment der ontplof fing. Twee secretarissen van de sultan wer den gewond. Volgens een nader bericht werd een man gegrepen, die door het poli- tiecordon rondom de Moskee trachtte te breken. Een granaatpen werd aangetroffen op de plaats waar hij gestaan had. Zijn identiteit is niet bekend gemaakt. De sultan is door vier Franse artsen on derzocht. Volgens hun rapport heeft hij kneuzingen boven het rechteroog en enkele kleine splinters gekregen. Volgens een mohammedaanse ooggetuige zouden in de Moskee van Marrakesj tij dens de gebedsstonde twee handgranaten geworpen zijn. De pasja van Marrakesj, El Glaoei, trok onmiddelijk zijn revolver en schoot de dader neer. Lijfwachten van de sultan wierpen zich vervolgens op hem en doodden de man met hun bajonetten, aldus de lezing van deze ooggeiuige. Volgens een andere lezing is de pleger van de aanslag om het leven gebracht toen hij door de hoofduitgang van de moskee trachtte te vluchten. Verder is gemeld, dat behalve de sultan vijf mensen door gra naat-scherven licht gewond werden. Renteloze lening voor Abbé Pierres daklozen PARIJS (AFP). Acht Maart zal in Frankrijk worden overgegaan tot de uit gifte van een renteloze lening ter finan ciering van de bouw van woonruimte voor daklozen. De eerste tranche dezer lening zal 5 milliard francs bedragen. Voor het plaatsen van de obligatiën dezer lening zal een uitgebreide propaganda-campagne wor den gevoerd via radio, pers en televisie. Het comité van aanbeveling voor deze le ning telt onder zijn leden onder meer de Franse president, de voorzitters van de Nationale Vergaderingen, kardinaal Feltin en Abbé Pierre, de Parijse priester, die indertijd het initiatief heeft genomen om onderdak te verschaffen aan daklozen in de Franse hoofdstad. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ 2»>330OOOOO<xcooooooooooooc3OOOOOCOQCOCOCOOO(*X>OCOO<TOCO' CAïRO (AFP). Het Egyptische ministerie van Financiën heejt op zijn vraag aan de miriisterraad, wat er met de portretten van Faroek moet gebeu- ren, ten antwoord gekregen: „verbrand ze, maar bewaar de lijsten". Anonymus: Wij wachten teveelwij verwach ten te weinig. BONN (ANP;. Dr. Adenauer heeft gisteren de vorige week door de Bondsdag aangenomen wijzigingen der grondwet ten behoeve van de invoering van de dienst plicht voor de buitenlandse commissie van de Bondsraad verdedigd. De Bondsraad, waarin de negen landelijke regeringen ver tegenwoordigd zijn, zal de wijzigingen op 19 Maart behandelen en er wordt niet aan getwijfeld, dat hij ze met de vereiste meer derheid van twee derden zal aanvaarden. De in Parijs gerezen bezorgdheid over de constitutionele verankering van de dienstplicht in de Bondsrepubliek wordt in officiële kringen in Bonn als overbodig beschouwd. Voor de aanvulling der grond wet behoeft men volgens Bonn in Parijs geen angst te hebben, aangezien de sleutel tot de Duitse bewapening toch in Parijs zal blijven. Pas wanneer Frankrijk de Europese verdragen aanvaardt en daardoor het bezettingsstatuut buiten werking zal treen, zou de wijziging der Duitse grond wet werkzaam kunnen worden. Daar de Franse regering in Bonn reeds enige malen te verstaan heeft gegeven, dat het geallieerde fiat aan de grondwetswij ziging pas gegeven zal kunnen worden nadat het bezettingsstatuut buiten werking gesteld zal zijn, rekent men hier vooreerst niet op een geallieerde beslissing. Wel wordt in bevoegde kringen duidelijk te verstaan gegeven, dat de geallieerden niet bereid zijn de door de Duitse regerings partijen gehuldigde these te aanvaarden, dat het in werkelijkheid om een interpre tatie van de grondwet zou gaan. In de afgelopen nacht is op 80-jarige leeftijd in- zijn woning te Amsterdam over leden de bekende violist Louis Zimmer man, oud eerste-concertmeester van het Concertgebouworkest. Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste dagen werd het weer in Ne derland beheerst door een boven de Noord zee gelegen depressie, hetgeen bijna overal buien tot gevolg had. In deze toestand kwam vandaag verandering, doordat de depressie snel in betekenis afnam en in Oostelijke richting verdween, terwijl tege lijkertijd een zwakke rug van hoge druk zich over ons land begon uit te breiden. De aanvoer van onstabiele lucht kwam tot staan en langdurige opklaringen traden op. De weersverbetering is echter maar van korte duur, want er zijn al weer twee de pressies op weg naar West-Europa. De eerste, die zich vanmorgen tussen IJsland en Schotland bevond, beweegt zich naar het Zuid-Oosten. De tweede, op on geveer 800 kilometer ten Westen van Ier land gelegen, komt vrij snel naar het Oos ten. Het gevolg van deze ontwikkeling is, dat de bewolking weer zal gaan toenemen. Bovendien moet op regen wbrden gere kend. (van hedenmorgen 7 uur) toestand BB 2c O.U w - S 2 oB BB ■o'S S~> c I O - >4/ - ï'-: Sü Hr- 2.5 In de Mariastichting te Haarlem, waar hij de laatste maand verpleegd werd, is in de ouderdom van 83 jaar overleden de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, die van 1919 tot 1937 burgemeester van Haarlem is geweest. Vanmorgen is zijn stoffelijk overschot in alle stilte op de be graafplaats Westerveld ter aarde besteld. De thans overledene werd op 16 Mei 1870 te Amsterdam geboren, ontving daar zijn schoolopleiding en na enige tijd op een handelskantoor werkzaam te zijn geweest, vestigde hij zich in Vreeland. Daar maakte hij enige tijd deel uit van de gemeente raad; ook was hij wethouder. In 1909 werd de heer Maarschalk benoemd tot burge meester van Koog aan de Zaan. Hij heeft daar geen gemakkelijke tijd gehad; door zijn stipte plichtsbetrachting lokte hij wel eens weerstanden uit. In 1919 werd de heer Maarschalk als opvolger van jhr. mr. W. Sandberg benoemd tot burgemeester van Haarlem; in de raadsvergadering van 16 Juni van dat jaar werd hij geïnstalleerd. Burgemeester Maarschalk deed zich ter stond kennen als een flinke werkkracht en een joviale persoonlijkheid. Gedurende zijn ambtsperiode breidde de gemeente Haar lem zich door de annexatie uit. Schoten, Spaarndam en delen van Bloemendaal en Heemstede werden bij de Spaarnestad ge voegd en het aantal inwoners steeg voort durend. In 1919 telde de gemeente 75.280 en bij zijn aftreden op 15 Juni 1937 133.500 Fen joto van de heer C. Maarschalk van Egtnond cn Rinnegom in zijn vroegere werkkamer op het Stadhuis. inwoners. De stadsontwikkeling hield met deze groei gelijke tred. Evenmin als in Koog aan de Zaan heeft de heer Maarschalk het in Haarlem ge makkelijk gehad bij het vervullen van zijn verantwoordelijke taak; maar hij bleef er opgewekt onder. Ondanks verschil van mening is een ernstig conflict met de ge meenteraad of in het college van B. en W. nooit voorgekomen. Toen de heer Maarschalk op 16 Juni 1934 vijftien jaar burgemeester was heeft de burgerij hem hartelijk gehuldigd. Uit alle rangen en standen bood men hem ge lukwensen aan. De burgerij bracht een bedrag bijeen, dat bestemd werd voor het oprichten van een monument aan de Dreef nabij de Fonteinlaan, de bekende Maar- schalkbank. Op 12 Juni 1937 heeft de heer Maar schalk als burgemeester afscheid genomen, Veertien dagen later geschiedde in Duits land een ernstig auto-ongeval, waarbij mevrouw Maarschalk-Coppenaal en de chauffeur de dood vonden en de oud-bur gemeester ernstig werd gewond. Sindsdien heeft de heer Maarschalk zich geheel uit het openbare leven teruggetrokken. De thans overledene was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw (1930) en commandeur in de Orde van de Witte Leeuw van Tsjechoslowakije (1931). Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München I Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome mist nevel regen OZO 5 ONO 1 OZO 6 1 3 -1 2 0 17 geheel bew WNW 2 zwaar bew. ZW 4 onbewolkt W 6 onbewolkt WZW 5 zwaar bew. WZW 5 onbewolkt windstil sneeuwbui NNW 7 onbewolkt NNW 3 -1 1 1 -1 -1 -2 0 4 (geen opgaaf ontvangen) sneeuw ZW 4 1 0,1 nevel ZW 7 2- geheel bew. W 6-1 0,3 geheel bew. W 3 0 0 regen windstil -1 0,1 onbewolkt O 2 10 (geen opgaaf ontvangen) (geen opgaaf ontvangen) half bew. ZZW 3 7 4 Neerslag laatste 24 uur VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgerhaakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht harde Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 7 Maart Zon op 7.14 uur. onder 18.29 uur. Maan op 7.38 uur. onder 22.25 uur. 8 Maart Zon op 7.12 uur onder 18.31 uur. Maan op 8.00 uur onder 23 54 uur Maanstanden 11 Maart 18.51 uur: Eerste kwartier 19 Maart 13.42 uur: Volle maan 27 Maart 17.14 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 7 Maart Hoog water: 5.08 en 17.24 uur. Laag water: 0.50 en 13.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1