Ook militair gouverneurschap van Egypte aan premier Nasser Parijs niet verrukt over Saareonferentie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe zuivering in Franse communistische partij Stevenson tegen McCarthyïsme Prof Leden van Revolutionnaire Raad candidaten voor verkiezingen Naguibs positie steeds raadselachtiger Haags meisje gewurgd op huurkamer Nieuw partij-statuut in Oost-Duitsland Duitse concessies brengen lastige EVG-beslissing naderbij Het woord is aan Status van Vietnam wordt herzien MAANDAG 8 MAART 1954 298 JAARGANG No 51 Hospita deed lugubere ontdekking Weer twee Mau Mau- leiders in Britse handen Vermist vliegtuig gevonden, geen overlevenden Weerrapport llll ÜI 68 JAARGANG No 203 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Prins Bernhard, die op het ogenblik in de Verenigde Staten vertoeft, werd Zaterdag door president Eisenhower op het Witte Huis ontvangen. De Prins en de president poseerden in opgewekte stemming voor de fotograaf. (Radiografisch overgebrachte foto ANP). DURHAM, NEW HAMPSHIRE (United Press). De 31-jarige Marvi Hewitt, die in het bezit van het diploma middel bare school is, is een jaar lang aan de universiteit van New Hampshire opge treden als professor en heeft er Ein- steins relativiteitstheorie gedoceerd voor hij ontmaskerd en ontslagen werd. „Ik vond het werkelijk fijn de studenten les te geven", vertelt Hewitt, die een knobbel voor gecompliceerde onderwer pen als de hogere physica heeft. Hij werd door de universiteit in dienst ge nomen op basis van valse referenties, volgens welke hij verscheidene graden had. In feite echter heeft hij alleen de middelbare school doorlopen. Maar hij heeft heel wat gelezen over Einsteins relativiteitstheorie en andere onderwer pen die het begrip van de gemiddelde leek te boven gaan. De leiding van de universiteit zegt, dat Hewitt een natuur talent is, die zo goed in zelfstudie was dat hij zware technische onderwerpen heeft kunnen doceren zonder ontdekt te worden. ,JDe universiteit heeft me goed behandeld toen ik vertrok", ver klaarde Hewitt. Hij zeide geen onmid dellijke plannen voor de toekomst te hebben. OOOOOOOOOODCCODOCr!iO^DCOOOCrXX>OOOOC»C CAïRO (AFP, Reuter en Un. Press). De Egyptische premier, Kolonel Nasser, heeft besloten, al zijn functies in het Egyp tische leger neer te leggen na afloop van de overgangsperiode om aan de verkie zingscampagne deel te nemen. Andere officieren van de Revolutionnaire Raad zouden zijn voorbeeld volgen. Hij was Zondag nog militair gouverneur van Egypte geworden, een post die tevoren werd bekleed door president Naguib. Nas ser verwierf daardoor volmachten die voortvloeien uit de in Januari 1952 afge kondigde noodtoestand en de bevoegdheden van generaal Naguib werden verder be knot. Op zijn eerste persconferentie sinds hij in zijn waardigheid van president van Egypte werd hersteld, heeft generaal Na guib meegedeeld, dat „eens het gehele ver haal van de recente gebeurtenissen te Cairo aan de wereld zal worden meegedeeld." De president deed een beroep op alle Egyptenaren om mede te werken aan het herstel van het parlementaire leven, op basis van een nieuwe grondwet. Hij was van oordeel, dat zes maanden na het kiezen van de voorgestelde constitue rende vergadering algemene verkiezingen '■oor een nieuw parlement kunnen worden gehouden. De constituante zou volledige wetgevende bevoegdheden krijgen, doch er was nog niet beslist, of zij liet recht zou hebben het vertrouwen in de regering op te zeggen. Volgens Naguib kunnen politici, zowel van het oude als van het nieuwe bewind Een 31-jarige Haagse typiste, mejuf frouw Y. van der P., is Zondagmorgen ge wurgd op haar huurkamer in een pension aan de Van Kinsbergenstraat aldaar aan getroffen. Alle kasten en persoonlijke be zittingen van de vermoorde, die volgens de verklaringen van haar hospita een rus tig en bescheiden meisje was, waren over hoop gehaald. De hospita heeft liaar ontdekking des ochtends om elf uur gedaan. Het meisje lag, gekleed in een ochtendjas, dood op haar bed. Er waren tekenen die er op wezen dat voor het bed een worsteling heeft plaats gehad. De recherche acht het niet uitgesloten, dat de dader naar geld heeft gezocht. De kamer van mej. Van der P. ligt aan de achterzijde van de woning, een bene denhuis. Eveneens aan de achterzijde wo nen in een uitbouw twee andere dames, die verklaarden, in de nacht van Zaterdag op Zondag enig gestommel in de kamer van het meisje gehoord te hebben. De hospita en haar zoon hebben hun vertrek ken aan de straatkant. Zoon van hospita verdwenen Bij nader onderzoek is vanochtend ge bleken, dat er 900 gulden uit de kamer van de vermoorde typiste ontvreemd is en dat de zoon van de hospita, de 36-jarige brood bezorger E. K. het huis Zondagmorgen nog voor de komst van de politie verlaten heeft en er sindsdien niet is teruggekeerd. De aanwijzingen, dat hij de moord gepleegd zou hebben, zijn zeer sterk geworden toen gebleken was, dat noch mej. Van der P., noch de andere bewoners Zaterdagavond bezoek gehad hebben, zodat de dader onder haar mede-bewoners gezocht moest wor den. Het slachtoffer had haar kamerdeur niet op slot gedraaid. Vanmiddag zal sectie op het lijk verricht worden. Het signalement van E. K., die al eerder v/egens diefstal met de justitie in aan raking is geweest, luidt: lang 1,84 m., enigszins kaalhoofdig, blauw-grijze ogen, lang enigszins ingevallen gelaat en is ver moedelijk in een bruine of grijze wihterjas' gekleed. Om zijn aanhouding en voorge leiding wordt verzocht. zich bij de verkiezingen voor de grondwet gevende vergadering candidaat stellen. Zo als gemeld is, verklaarde premier Nasser Vrijdagavond, dat de politieke partijen ontbonden zullen blijven en dat de ver gadering zal worden gekozen op grond van nieuwe kieslijsten en een nieuwe indeling van de kiesdistricten. Hij deelde toen tegelijk mee, dat leiden de politieke gevangenen zullen worden vrijgelaten. „Als Groot-Brittannië het initiatief zou nemen tot het hervatten van de Brits- Egyptische onderhandelingen over de ont ruiming van de Suezkanaal-zóne, zou ik het niet absoluut nodig vinden, de vorming van de grondwetgevende vergadering af te wachten voor de hervatting van dergelijke onderhandelingen", aldus heeft president Naguib in een verklaring tegenover de pers, die Zaterdagavond door de Egypti sche radio is uitgezonden, gezegd. Interim-periode De Egyptische minister van Voorlichting, majoor Salah Salem, heeft Zondagavond verklaard, dat de revolutionnaire raad on der leiding van Nasser de souvereine macht in handen zal houden en als hoogste staats orgaan zal optreden in de overgangstijd tot de verkiezing van een nieuw parlement. Bij de verkiezing van een grondwet gevende vergadering in Juli zuilen de vijf militaire ministers uit het huidige kabinet aftreden, aldus Salem. Het nieuwe kabinet zal geheel uit burgers bestaan en verant woordelijk zijn aan de grondwetgevende vergadering. Deze vergadering zal te allen tijde bevoegd zijn het vertrouwen in het kabinet op te zeggen, aldus de minister. „Al-Akhbar" meldt dat premier Nasser heeft geweigerd een door de minister van Voorlichting, majoor Salah Salem, inge diende ontslagaanvrage in te willigen. Majoor Salem heeft zich in de twee da gen, dat president Naguib géén president was, scherp over de generaal uitgelaten, waarbij hij onder meer zeide: „wij hadden Naguib kunnen doden, doch wij hebben hem, evenals Faroek, het leven gelaten." Toen Naguib weer president werd, vroeg Salem ontslag, toen dit door Nasser werd geweigerd, „boog hij voor de wens van de premier en besloot in functie te blijven". Gratie „De terugkeer van Egypte tot het con stitutionele leven zal gepaard gaan met uitgebreide amnestie- en gratiemaatrege len'' heeft premier Nasser verklaard. Ge arresteerde personen, wier berechting nog hangende is, zullen na een snel onderzoek van hun zaak worden vrijgelaten. Alle vonnissen van het tribunaal van de revo lutie zullen worden herzien. „Ik zal alles BERLIJN (Reuter) In „Neues Deutschland", het voornaamste dagblad der Oost-Duitse communistische partij, is het ontwerp van een nieuw partijstatuul gepubliceerd. Het ontwerp zal op zo breed' mogelijke basis worden besproken. Het zal ter sprake komen op het dertig Maart in Oost-Berlijn te houden congres der S.E.D. In het ontwerp worden speciale be voegdheden en nieuwe volmachten ge geven aan de commissie, die belast is met de partijconti'öle. Het ontwerp-statuut is opgesteld door een speciale commissie, die onder leiding slond van de eerste partijsecretaris Walter Ulbricht. Verklaard wordt dat de partij werkt volgens de beginselen van het „de mocratisch centralisme", hetgeen inhoudt: De leden van alle partij-organen moeten op democratische wijze gekozen worden, alle partij-organen moeten op gezette tij den verslag over haar werkzaamheden uit brengen, alle beslissingen van hogere partij-organen zijn bindend voor de lagere. De meest strikte partijdiscipline moet in acht worden genomen en de minderheid heeft zich te voegen naar de wensen van de meerderheid. Theoretisch gezien zou een nieuw, op het ontwerp gegrondvest statuut der Oost- Duitse communistische partij, premier Grotewohl en president Pieck beroven van hun vooraanstaande positie in de S.E.D. vergeven wat men tegen ons ondernomen heeft. Wij zullen er naar streven Egypte op democratische basis te herbouwen. Alle politici zijn voor mij Egyptenaren die be reid zijn te werken voor het hoogste be lang van het vaderland", zei de premier. Arrestaties Het „Dagblad van Egypte" heeft gemeld, dat verscheidene leiders van de Egyptische communistische partij zijn gearresteerd, waaronder enkele békende personen, die belangrijke diplomatieke ambten vervul den. Men zou een groot aantal ondermij nende geschriften hebben gevonden. Er zijn 41 personen gearresteerd. Van officiële zijde wordt verklaard, dat hiermede „de grootste communistische organisatie in Egypte onschadelijk is gemaakt". De ar restaties werden verricht te Caïro, Tanta en Kafr El Zaijat. (Van onze correspondent in Parijs) Jacques Duclos, die sedert de zware ziekte waaraan Maurice Thorez nog altijd lijdt, de lakens onder de Franse commu nisten uitdeelt, heeft Zaterdag de uitslui ting van een der hoogste partijleiders, Auguste Lecoeur, geëist. Vandaag zal ver moedelijk worden uitgemaakt of Lecoeur, die tot de jongere communistische leiders behoort, zijn plaats in het partijbestuur, op één na de hoogste instantie, kan be houden of dat hij van al zijn functies moet worden ontheven of wel zonder meer dient te worden geroyeerd. Marcel Servin wordt als zijn vermoedelijke opvolger ge noemd. Lecoeur v/as, na Thorez en Duclos, de derde man onder de Franse communisten en de overeenkomst met de positie van wijlen Beria in Rusland wordt bovendien nog \erhoogd omdat men Lecoeur als ver antwoordelijk functionaris voor de interne organisatie ook nog als het hoofd van de partij-politie beschouwen kon. De grieven, die tegen Lecouc zijn uitge bracht, schijnen direct ontleend te zijn aan het requisitoir, dat indertijd tegen de com munistische gedeputeerden Marty en Tillon werd uitgesproken. Het was toen Lecoeur, die zich als een der strengste rechters gel den deed en die het initiatief tot hun ver volging had genomen. Volgens Duclos moet echter daarna Lecoeur in dezelfde fouten zijn vervallen. Hij zou de lessen van Tho rez, wiens discipel hij toch geweest is, niet goed hebben geleerd en in zijn zelfcritiek In het afgelopen weekeinde heeft een Mau Mau-generaal zich overgegeven en is een andere gevangen genomen. De Mau Mau-leider, die zich te Njeri overgaf aan de regering van Kenya, is „generaal Tanganjika", een van de 26 lei ders op wie de door Britten gevangengeno men „generaal China" een beroep heeft gedaan zich over te geven. „Generaal Tan ganjika" voerde het bevel over een batal jon van „generaal China" in het gebied van de berg Kenya. Hij stond bekend als een van de meest meedogenloze bende leiders. De gevangengenomen Mau Mau-leider is „generaal Katanga". Hij viel in het gebied van de berg Kenya gewond in handen van de politie. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S (Van onze correspondent in Parijs) Morgen zullen in Parijs de Frans-Duitse besprekingen over het Saarprobleem wor den hervat, die op het hoogste niveau door minister Bidault en kanselier Adenauer gevoerd zullen worden. Voor Parijs is deze hervatting, waartoe Adenauer het initiatief genomen heeft, een verrassing. Op een ver zoek om inlichtingen te Bonn was Parijs onlangs nog te verstaan gegeven dat de kanselier geen plannen had vóór zijn reis naar Turkije zich met het Saarprobleem bezig te houden. Dat hij zijn voornemens nu gewijzigd heeft, is voor Parijs, als ge zegd, een verrassing waarvan wij intussen niet zouden beweren dat de Franse regering in haar geheel, en Bidault inbegrepen, haar als een bijzonder b 1 ij d e surprise be schouwt! De bedoeling van de Duitse staatsman is ongetwijfeld op Frankrijk nieuwe druk uit te oefenen opdat enige haast met de ratifi catie van het Europese legerverdrag worde gemaakt. Zoals men weet, had het Franse parlement de oplossing van de Saarkwestie,- mèt de Amerikaans-Engelse garanties be treffende troepenlegering op het continent, als condities gesteld alvorens met de dis cussies over de E.V.G. te beginnen. Hoe graag Frankrijk zijn rechten en zijn econo mische privileges in het Saarïand, met name door Bonn, ook erkend wil zien, het is best mogelijk dat zelfs de regering wel bereid zou zijn de niet-erkenning als prijs voor een nieuw uitstel van die explosieve Kamerdebatten te betalen. De urgentie van de ratificatie van het E.V.G.-verdrag wordt zelfs door voorstanders in Parijs veel min der dringend geacht dan in Bonn, en niet minder te Washington. Door nu de eerste pas te doen, stelt de West-Duitse kanselier de Franse regering dus met de rug tegen de muur. Want de Duitse regeringschef zou zich de moeite van zijn reis zeker kunnen besparen indien hij niet tevens bereid was enige waardevolle concessies aan het Franse standpunt te deen. De voornaamste concessie schijnt wel te wezen dat Adenauer zich genegen zou verklaren het plan van het Nederlandse socialistische Kamerlid Van der Goes van Naters als grondslag voor de onderhande lingen met Bidault te aanvaarden. Dit plan, dat in opdracht van de Europese Raad in Straatsburg werd opgesteld, heeft aanvan kelijk in Bonn maar een zuinig onthaal ge vonden. Adenauer zelf zou het een „meel achtige substantie" hebben genoemd waar van niets goeds te verwachten valt. Sedert dien is het ontwerp, dat in extenso nooit werd gepubliceerd, op enkele punten her zien en nu zou de kanselier van mening ziin veranderd. Het plan komt er op neer dat de Saar ge- Europeaniseerd zou worden onder garantie van Amerika, Engeland, Frankrijk en Duitsland, en onder auspiciën van de Euro pese Raad. Dat proces zou zich in twee étappes moeten voltrekken, voor en na de installatie van een hoge politieke autoriteit, doch de Franse economische voorrechten zouden intussen voorlopig ongewijzigd kunnen blijven. In de hoofdlijnen komt het plan zo zeker eerder aan de Franse dan aan de Duitse verlangens tegemoet en dat maakt uiteraard de concessie van kanselier Adenauer nog gewichtiger. Saarlanders accoord De Saarkwestie is een uitermate storende si een.des aanstoots in de Europese politiek en daarom is het verheugend dat de Saar landers zelf zich ten minste bij voorbaat bereid hebben betoond zich bij elke Euro pese oplossing neer te zullen leggen, die ook de instemming van Frankrijk en Duits land zal kunnen wegdragen. Het buitenland, en speciaal Amerika, heeft daarom wel het recht deze bespre kingen te beschouwen als een test voor de oprechtheid der Franse bedoelingen. Een volledige oplossing van het probleem behoeft men inmiddels Dinsdag zeker niét te verwachten. Het zou zeer verbazingwek kend zijn wanneer Fransen en Duitsers het nu eindelijk eens zouden kunnen worden over de definitieve termen van een ge meenschappelijke verklaring, die tot dus verre het stadium van een ontwerp-kladje nooit te boven is kunnen komen. Op won deren bereide men zich dus niet voor. Voor een voorzichtig optimisme zijn echter wel enige redenen aan te voeren want de con dities voor een oplossing van het Saarpro bleem schijnen, vooral aan de Duitse kant, nimmer zo gunstig te zijn geweest als nu. Te Veghel is aanbesteed de bouw van een HBS. Er waren 35 inschrijvers. Hoogste was die van de Gebr. Vervoort te Zeven bergen met f597.500 en de laagste die van de firma Van Heesewijk te Best met f 548.000. had hij zich in de eerste persoon meer voud in plaats van in de eerste persoon enkelvoud uitgedrükt. Dit grammaticale bezwaar schijnt heel zwaar te wegen want door de wij- in plaats van de ik-vorm te gebruiken had Lecoeur, volgens Duclos, de indruk op de partijmassa kunnen wekken, dat niet hii persoonlijk maar het hele par tijbestuur Duclos dus incluis voor de tekorten en fouten in de leiding verant woordelijk kon worden gesteld. Met deze nieuwe afrekening van een concurrent, die al een tijdlang als de dauphin van Thorez zelf werd beschouwd, zal de positie van de kleine Duclos aan zienlijk worden versterkt. Nadat Thorez zich terug moest trekken was de leiding van de communistische partij in Frankrijk aan een driemanschap opgedragen. Nu Du clos er in geslaagd is zijn twee mede- secretarissen-generaal te liquideren, is hij een aimachtig man geworden, want Tho rez, die een vorstelijk bestaan leidt aan de Rivièra, zou vrijwel geen invloed op de leiding meer uit kunnen oefenen. MIAMI BEACH (Reuter). Atllai Ste venson, de democratische candidaat voor het Amerikaanse presidentschap in 1952, heeft Zaterdag in een rede verklaard, dat de republikeinse partij verdeeld is en een campagne van „laster, tweedracht en mis leiding" is begonnen om aan de macht te blijven. President Eisenhower had slechts heel voorzichtig critiek geoefend op senator Mc Carthy, omdat men hem er van overtuigd had, dat het „McCarthyisme" het beste re publikeinse middel voor politiek succes was, aldus Stevenson. Hij zei dat McCar thyisme regelrecht tot een fataal totali- tairisme leidt. Volgens Stevenson was het McCarthy en zijn aanhangers niet alleen te doen om het intimideren en muilkorven van alle onaf hankelijke instellingen en meningen in de Verenigde Staten, doch eveneens om de verovering van de macht in de republi keinse partij. In zijn rede leverde Stevenson verder critiek op de militaire politiek van „zware vergelding", zoals uiteengezet door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles. Deze betekent, als ze tenminste iets betekent, dat indien de communisten een nieuw Korea zouden be ginnen. de Verenigde Staten zouden terug slaan door atoombommen op Moskou of Peking te werpen of waar zij verkiezen. „Of anders zou men het verlies van een nieuw Korea, en vermoedelijk van andere landen daarna, moeten toelaten als de nor male gang van zaken". Stevenson wees er op, dat de Sovjet-Unie eveneens bij machte is krachtig terug te slaan met atoomwapens. De democratische leider vroeg zich af, of de Verenigde Staten plaatselijke gevechten zouden gaan veranderen in grote conflic ten. Zouden in dat geval de bondgenoten der V.S. meegaan? Speculerend op de weerzin van de V.S. tegen een wereldoorlog zouden de commu nisten pogen land na land in hun macht te krijgen. Gewapende aggressie is slechts een van de vele vormen van de communis tische bedreiging, aldus Stevenson. Robert Stevens, de Amerikaanse minis ter van het leger, heeft Zaterdag met na druk ontkend, dat hij van plan zou zijn af te treden als gevolg van zijn moeilijkheden met senator McCarthy. De enquêtecommissie van senator Mc Carthy onderzoekt op het ogenblik achter gesloten deuren de redenen voor het af zetten van generaal Douglas McArthur door president Truman in 1951. Charles Grimes, juridisch adviseur van de commissie, heeft Zaterdag medegedeeld, dat luitenant-kolonel L. Bunker, oud medewerker van generaal McArthur, de afgelopen week door McCarthy's commissie is gehoord. NICE. (ANP.). Het wrak van het Amerikaanse vliegtuig van het type C-47, dat sinds Donderdagmiddag vermist werd, is in de omgeving van Nice, bij St. Etiènne de Tinée waargenomen. Het. ligt op een berghelling op een hoogte van 2500 meter. Men heeft geen tekenen van leven ge zien. Het toestel had 16 passagiers en een bemanning van 4 leden aan boord. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse lucht macht te Aix-en-Provence heeft later meegedeeld, dat er geen overlevenden zijn. Guido Gezelle: Wees kinderlijk, nooit kinder achtig. Zondagmiddag kwamen in de gemeente Maarsbergen twee personenauto's met elkaar in botsing. Een der inzittenden werd gedood en zes anderen meer of minder ernstig gewond. Hoe groot de ravage was toont deze foto. PARIJS (Un. Press). Frankrijk en Vietnam beginnen vandaag besprekingen over een nieuw bondgenootschapsverdrag waaronder de vroegere Indochinese kolonie de status van een souvereine natie zal krij gen. De Vietnamese delegatie bestaat uit negen leden van het kabinet, waaronder de premier prins Buuloc. Vietnamese nationalistische groepen zul len alle mogelijke, door de wet toegestane acties ondernemen, indien het staatshoofd, Bao Dai, het verzoek van de nationalisti sche groepen om onmiddellijke verkiezin gen blijft afwijzen, aldus zeide een natio nalistische woordvoerder Zondag te Saigon. Twee van de drie betrokken groepen zijn godsdienstige secten met particuliere legers met tezamen ongeveer 40.000 man. Het zijn de Coadaïsten- en de Hoahoa- secte. De derde groep is de politieke partij Daiviet, zo bericht Reuter. Vertegenwoor digers van deze groepen zeiden, dat zij ge noeg hadden van ijdele beloften. De nationalisten hadden Bao Dai ver zocht vóór zijn vertrek naar Frankrijk een decreet te ondertekenen, waarbij algemene verkiezingen worden gelast. Een woord voerder zeide in bijzijn van door zwaar gewapende mannen omgeven opperbevel hebber van het leger van caodaïsten, gene raal Nguyen Thanh Phyong, dat Bao Dai het verzoek niet heeft willen inwilligen. LOEANG PRABANG (AFP). De koning van Laos heeft het ontslag van zijn regering aanvaard. Overval op vliegveld Volgens de radio-omroep van de Vietminh zijn bij de overvallen op de vliegvelden bij Hanoi en Haiphong in het geheel 78 Franse vliegtuigen vernield. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een afdeling van de Vietminh het vliegveld Catbi, tien km ten Zuiden van de haven Hajphong, aangevallen. De schade is volgens een Franse woord voerder te Hanoi „niet zo ernstig" als die welke enige dagen geleden door een Viet- minh-afdeling op het vliegveld Gialarn bij Hanoi werd aangericht. Op alle vliegvelden in Indochina is de alarmtoestand afgekondigd. De Franse mi litaire autoriteiten vrezen na de eerste ge luk fe overvallen van deze aard een reeks nieuwe verrassende aanvallen. De aanvallen waren in de eerste plaats gemunt op het nieuwe Amerikaanse oor- logsmateriaaly dat zich op de vliegvelden bevond. De jongste overval gold militaire toestellen, zowel bommenwerpers als ver kenners. Een compagniescommandant van de Vietminh, die na de overval van Catbi werd gevangen genomen, verklaarde dat een vijftigtal speciaal opgeleide soldaten van de Viecminh zich enkele dagen in dor pen bij het vliegveld had schuil gehouden. De beschadigde militaire toestellen wa ren enkels weken geleden elders op het vliegveld gestationneerd omdat zij plaats moesten maken voor Amerikaanse toestel len van het type B-26. Te Catbi is hevig gevochten, doch de vernielingsploeg van de Vietminh maakte van de verwarring ge- hruik om haar opdracht uit te voeren, be staande uit het bevestigen van plastic- bommen aan vliegtuigen door middel van een kleefstof. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 60 Sa u H Helsinki ijsnaalden O 3 -1 4 Oslo nevel Z 5 2 21 Stockholm geheel bew ZZO 9 1 0 Kopenhagen regen Z 1 11 5 Londen mist windstil 1 0 Amsterdam regen Z 5 7 14 Brussel zwaar bew. ZZW 6 7 2 Parijs zwaar bew. ZZO 4 8 0.6 Bordeaux licht bew. Z 5 5 0 Grenoble onbewolkt windstil -2 0 Nice licht bew. NW 5 1 u Warschau mist ZZO 3 1 0 Berlijn nevel ZZO 4 -1 0 Frankfort nevel windstil -3 0 München licht bew. ZZO 2 -4 0 Zürich licht bew. windstil -4 0 Genève licht bew. windstil -4 0 Locarno licht bew. windstil 1 0 Wenen nevel windstil 0 0 Innsbruck licht bew. windstil -6 0 Rome licht bew. NO 5 3 0 Neerslag laatste 24 uur OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met flinke opklaringen, maar vannacht en mor genochtend hier en daar mist. Aan vankelijk weinig wind. later zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid-Ooste lijke wind. Vannacht kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 9 Zon op 7.10 u- Maan op 8 Hoog en laag water iu IJ uiden Maandag 8 Maart Hoog water: 5.49 en 18.08 uur. Laag water: 1.31 en 13.58 uur. Dinsdag 9 Maart Hoog water: 6.33 en 18.55 uur. Laag water: 2.13 en 14.440 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1