Grondwettelijk eerherstel voor de hoofdstad Hollandse meisjes bijna dupe van blanke slavinnenhandel RHEUMIN PANDA EN DE KALKERKAR Agenda voor Haarlem Wereldnieuws ió liet zo De radio geeft Dinsdag Dertien duizend gulden voor Scapino Ballet 2 Circuit van Zandvoort voor het publiek gesloten Vreemde bakfiets-capriolen (BROCADES 20 tabl. 65 cent Nieuwe hoofdredacteur van „De Vrije Pers" Kerkelijk Nieuws ANW vraagt afschaffing paspoort voor Fransen Vier spelers van Zandvoort- meeuwen geschorst Brief van emigrant onthult Hachelijk avontuur van Utrechts gezin in Los Angeles Heringa Wuthrich MAANDAG 8 MAART 1954 Omtrent het grondwettelijk eerherstel, dat Amsterdam „als de hoofdstad" wenst, kwestie j.l. Woensdag in de Eerste Kamer opnieuw aangesneden, en dus vermoedelijk straks door minister Beel in zijn beant woording der gedachten wisseling eveneens te bespreken, een enkele historische kant tekening. De geschiedenis leert, dat hier inderdaad het woord eerherstel, en niet de uitdrukking rechtsherstel op zijn plaats is. Voorts leert zij ook dat het voor de stad aan de Amstel en het IJ verloren geraakt zijn van de grondwettelijke titel van hoofdstad, aan de heren uit het Zuiden te wijten vieL Toen namelijk in 1815 een door Van Hogendorp voorgezeten, 12 „Noordelijke" en 12 „Zuidelijke" leden tellende commissie zich bezig hield met het ontwerpen van de voor het Koninkrijk der Verenigde Neder landen bestemde Grondwet, keerden de leden uit de Zuidelijke provinciën zich tegen handhaving van de in de Grondwet van 1814 voorkomende woorden „Amster dam, als de hoofdstad". Het verzet hier tegen openbaarde zich bij hen ter gelegen heid van de behandeling van het artikel, dat over de inhuldiging liep en zou lopen. Van Hogendorp en zijn Noord-Nederlandse medeleden stonden in elk geval handhaving voor van de zoeven vermelde term inzake de Amstelstad. Een eerste botsing over dit punt doet zich in de comissievergadering van 8 Mei 1815 voor. Omtrent de plaats der inhuldiging namelijk stelt Dotrenge, een der Belgische leden voor, dit over te laten aan de Koning. Terstond krijgt hij van enige mede-Zuiderlingen bijval, die zeggen dit niet voor België te willen pogen te winnen, maar slechts een bepaling te willen vaststellen „welke aan niemand mishaagt", alles aan de Vorst overlatende. Dan neemt Van Hogendorp het voor Amsterdam op met de vraag, waarom men daaraan als hoofdstad dat recht zal afnemen. Botrenge voert hiertegen aan: „wel Amsterdam is thans geen hoofdstad meer, dit moet ten minste nog bepaald worden." De discussie gaat voort, nogmaals breekt Gijsbert Karei een lans voor de Amstelstad er op wijzen de, dat het hoofdstad moet blijven, „het geen niemand benadeelt." Bij wijze van verzachtende omstandigheid, om als het ware olie op de Zuidelijke golven te gooien, stipt hij nog aan, dat er „geen eollegie van regering resideert" en dat zulks ook nooit zal kunnen. Wat de inhuldiging betreft, die kan overigens gerust „beurtelings" daar of in een stad in het Zuiden geschieden. De Coninck waarschuwt dan dat men dit in België (hij is ook een der Zuidelijken) niet zo zal inzien en daarom de Constitutie zal verwerpen. Van Belgische zijde klinkt hier op nog het troostwoord uit de mond van Dotrenge: „Amsterdam is toch in den aard der zake de hoofdstad." Hierin ligt ongetwijfeld, als men zich even kan losmaken van gevoels-overwegin- gen en het geval ftuchter-verstandelijk wil bekijken, 'een niet te miskennen waarheid besloten. Laat ik er echter onmiddellijk aan toevoegen, dat het ook in 1815, naar bijvoorbeeld Van Maanen, een der Noor delijke commissieleden, zeide in een vol gende aan deze kwestie gewijde vergade ring (die van 20 Mei 1815) een gevoels- ADVERTENTIE neven Maai die kan niemand U 9 als y moi- hebt U ook niet n we g. j gen begmt me, middel beet, om vat wat Uw ma 9oimaal eB pijn- spoedig 9e*ee^g caChet-(ouwel)- '00' VJvoo. voim Heet voordeel reden is, waarom Amsterdam aan die titel hecht, waaraan geen eigenlijk voordelen vastzitten, naar dit lid tevens aanstipte. Nadat op 8 Mei Dotrenge nog had geopperd de woorden „als de hoofdstad" eenvoudig weg te laten, werd op voorstel van de Voor zitter de zaak commissoriaal gemaakt. Een kleine commissie van 4, twee Noordelijken, twee Zuidelijken moest het geval nog eens bestuderen. Een typisch, door zijn zonder linge inhoud tot mislukking gedoemd, com promis-voorstel komt er uit de bus. De commissie is van oordeel, „dat alle zwarig heden zouden kunnen worden weggenomen, door te bepalen, dat 's Koningsinhuldiging zoude geschieden in Amsterdam of in Brus sel, als hoofdsteden." Weer nemen de Noordelijken het, nu op 20 Mei '15, de Zui delijken tegen Amsterdam op. Twee der Belgen verkondigen nog de stelling „hoofd stad te zijn is een feit, geen recht" en een hunner, Holvoet, zegt dan nog: „in dien zin is Amsterdam hoofdstad, thans nu zij de aanzienlijke en meest bevolkte stad van het land is; maar wie zegt, dat dit na een eeuw nog zo zal zijn? het hangt dus af van omstandigheden, dus niets daarvan in de Grondwet te stellen." De Noordelijken, van wie Mollerus al de vraag had opge worpen of het niet „absurd" zal zijn, het noemen van twee hoofdsteden, geven dan eindelijk krimp. En zo leest men dan ten slotte in de officiële Notulen, dat „alge meen erkend zijnde, dat Amsterdam door de daad de hoofdstad van het Koningrijk is."; bij meerderheid van stemmen vol gens de aantekeningen van de Belg Raep- saet besloot men met 148 tot opheffing van het woord „capitale" besloten wordt, dat in de Grondwet geen melding van een hoofdstad gemaakt behoeft te worden en dat zij zal vaststellen, dat de inhuldiging zal geschieden beurtelings te Amsterdam en in een stad der Zuidelijke provinciën ter verkiezing van de Koning. Twee dagen later schrijft dan ook Van Hogendorp aan de Koning: „Ik heb vastgehouden, dat wij maar eene hoofdstad hebben konden, en er is algemeen toegestaan, dat Amsterdam door de daad de hoofdstad was en blijven zoude. Het woord is echter uit de Grond wet gebleven, als geen voorwerp van dezelve zijnde, en om de Zuidelijke provin ciën niet te kwetsen." In het licht van het voorgaande is de triomf, die uit het volgende, op 25 Juli 1815 door Van Hogendorp aan de Koning ge- ADVERTENTIE In verband met de herstelwerkzaam heden aan het circuit van Zandvoort zal de baan van Dinsdag 9 Maart af voor het publiek gesloten zijn tot nader order. Wan neer de weersomstandigheden gunstig zijn, hoopt men omstreekt half April met het nieuwe wegdek gereed te zijn. Een Velsenaar kwam zich Zaterdag op het Santpoortse politiebureau beklagen over het feit, dat een bakfietsberijder hem wel erg onheus had bejegend. Ver-leden Dinsdag fietste hij met enige anderen op het rijwielpad langs de Rijksweg, achter een bakfiets, die daar dus niet thuishoorde. Toen de berijder van de driewieler werd aangemaand het fietspad te verlaten, deed hij dat zo bruusk, dat de Velsenaar naar links moest zwenken en tegen een beton- paaltje botste. De berijder verloor door de tuimeling het bewustzijn, maar kon zich herinneren, dat de man op de bakfiets aan bood zijn fiets naar een reparateur te ver voeren. De fiets is inmiddels nog niet boven water, zodat de politie er meer achter zoekt. Zij heeft in verband met deze zaak een woonwagenbewoner uit Haarlem onder vraagd. schre'vene, doordringt, alleszins begrijpe lijk: „De heren de Coninck en Dotrenge hebben een toertje naar Amsterdam ge maakt. De eerste zeide mij: wij zullen het te Brussel niet vertellen, maar Amsterdam is de hoofdstad. De tweede zeide mij nader hand: ik heb nu de hoofdstad gezien. Zij hadden een diepe indruk gekregen. Tot zover omtrent het grijs verleden*). Dit leert, dat tenslotte de al of niet ver melding in de Grondwet van de titel hoofd stad in wezen zonder belang is. Want met Dotrenge, om nogmaals het Zuiden in zijn persoon naar voren te halen, kan men zeg gen: Amsterdam is toch in den aard dei- zake de hoofdstad." Doch nu de gevoels kwestie, gelijk weleer, zulk een grote rol in deze kwestie is gaan vervullen, ware er ook niets meer tegen, omderwille daarvan over te gaan tot het door de Amstelstad en haar vrienden thans zo vurig voorgestane grondwettelijk eerherstel. Dr. E. VAN RAALTE De hier weergegeven gang van zaiken be rust op gegevens enz. te vinden in „Ontstaan der Grondwet" II R. G. L., uitgegeven door Dr. H. T. Colenbrander. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.85 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en plater.. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Wij ontdekken Amerika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Instrumentaal sextet en soliste. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.25 Paris vous parle. 18.30 R.V.U.: De moderne mens onder hoogspan ning. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Militair orkest. 19.30 Motettenkoor. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Mededelingen. 22.00 Platen. 22.05 Dansmuziek. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Schoolradio. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Piano duo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en soliste. 14.00 Franse muziek. 14.30 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Indonesië als afzet gebied voor en leverancier van Nederland. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Alt en piano. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 19.15 Radio Onderwijs Congres. 19.30 Platen. (In de pauze: pl.m, 19.50 Vader doet de vaat). 20.23 Radio Onderwijs Congres. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Viool en clave- cimbel. 21.50 Platen. 21.55 Radio Onderwijs Congres. 22.20 Platen. 22.38 Radio Onderwijs Congres. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Omroeporkest. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.1523.00 Anastasia, toneelspel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest-concert. 14.00 Schoolradio. 16.00 Platen. 16.30 Lichte mu ziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespre king, 18.00 Jeugd en muziek. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Vlaamse muziek. 21.30 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). DJAKARTA (Aneta). Tot hoofdredac teur van „De Vrije Pers" welk blad twee weken geleden werd aangekocht door het Chinese dagblad „Java Post" te Soe- rabaja is thans benoemd de heer Fried Sprengers, Indonesisch rtaatsburger van Nederlandse afkomst. De heer Sprengers kwam in 1947 naar Indonesië, na werk zaam te zijn geweest bij de Indonesische afdeling van radio-Nederland, Wereld omroep. De Vrije Pers zal in de Nederlandse taal blijven verschijnen. De acht andere, in Indonesië in de Nederlandse taal verschij nende bladen zijn Nederlands bezit. Toen ook „De Vrije Pers" nog in Nederlands bezit was, was de hoofdredacteur de heer Evenhuis, die kortgeleden uit Indonesië werd uitgewezen. Beroepen te Brandwijk J. A. de Bruin, cand. te Bodegraven; te Gent (België) (Belgische Chr. Zendingskerk) E. G. Boes- senkool, res. legerpred. te Groningen. Benoemd tot hulppred. te Scheveningen, W. Deur, em. pred. van Renkum. Geref. kerken Drietal te Middelburg (vac. H. Veld kamp) C. H. Appelo te Nijkerk A. Brou wer te Barneveld en C. W. Thijs te IJmui- den. Chr. Geref. kerken Tweetal te Ouderkerk a. d. Amstel J. van Dijken te Aalten en K. J. Velema te Mid- wolda. Evang. Lnth. kerk Beroepen te Beverwijk-Velsen J. A. Ros kam, res.-legerpred. te Harskamp, die dit beroep ook aannam. Benoemd te Leerdam (Ned. Prot. Bond) mej. ds. M. H. Monsees te Dordrecht. Doopsgez. Broederschap Benoemd te Terneuzen (Ned. Prot. Bond) S. A. Vis te Aardenburg. Geref. gemeenten Bedankt voor Benthuizen W. Hage te Aalst-Brakel. De Franse toeristen kunnen sinds lang met een identiteitskaart de grenzen van België en Luxemburg overschrijden. Voor Nederland hebben echter Franse toeristen een paspoort nodig. Met het oog op het groeiende Franse bezoek aan Nederland heeft de A.N.V.V. er opnieuw bij het de partement van Buitenlandse Zaken op aan gedrongen dat Franse staatsburgers zo spoedig mogelijk in staat zullen worden gesteld ook met een identiteitskaart naar Nederland te reizen. EEN 100-JARÏGE ERVARING Het bestuur van Zandvoortmeeuwen heeft in het clubblad der vereniging bekend gemaakt, dat de spelers C. Keur, P. van Loon, P. Paap en A. Koning voor onbepaal de tijd zijn geschorst wegens wangedrag tijdens en na de wedstrijd Zandvoortmeeu wen 2Bloemendaal 2 op Zondag 28 Februari in Zandvoort gespeeld. Het bestuur heeft tevens ter kennis van leden en supporters gebracht, dat elkeen, die zich in het vervolg onbehoorlijk ge draagt, onbehoorlijke taal uit of zich op storende wijze met de leiding der wedstrij den bemoeit, de toegang tot de terreinen zal worden ontzegd. Deze besluiten werden genomen naar In een brief aan zijn zoon te Zaandam heeft de Nederlandse emigrant Heydeman uit Los Angeles een sensationeel relaas ge daan van een avontuur dat hü en zijn twee dochters van 16 en 18 jaar, aldaar beleefd zouden hebben met „een Amerikaanse handelaar in blanke slavinnen." De familie Heydeman, afkomstig uit Utrecht, was naar Amerika geëmigreerd, waar zij een voorlopig onderdak kreeg bij Nederlandse kennissen, die daar reeds ge ruime tijd wonen. Daar plaatste vader Heydeman een advertentie, waarin ver meld werd, dat twee Nederlandse meisjes, juist in Amerika aangekomen, een betrek king zochten. Er kwamen zeventig aanbiedingen,waar onder een van een man, die zich aandiende als John. Deze bood de heer Heydeman een betrekking van 60 dollar per week aan bij de filmmaatschappij Paramount. Voor de oudste dochter, Else, wist hij een be trekking als verkoopster in een broodwin kel, die zijn eigendom was en waarbij zij 75 dollar per week zou verdienen. Het jongste meisje, Marie, kon 35 dollar per week verdienen als zij zijn huishouden zou willen doen. Hij vertelde, dat hij een zoon tje had en dat zijn vrouw hem had ver laten. Het leek allemaal te mooi om. waar te zijn, zeker toen John de familie bovendien nog toezegde, dat zij voorlopig wel haar intrek in zijn woning mocht nemen. „John" verscheen de volgende dag weer, weldra gevolgd door twee zijner vrienden, die Else en Marie aanboden, in een auto te stappen om John's huis en broodwinkel te gaan bekijken. De ouders hadden echter argwaan gekregen en stonden dit niet toe. John stelde daarna voor, dat de familie bij hem in de auto zou stappen, maar ook Gedurende de Zondagsmatinée van het onlangs door een brand getroffen Scapino- ballet in theater Carré te Amsterdam heeft de artistieke leidster, mevrouw Hans Snoek, twee chèques in ontvangst genomen, elk ter waarde van 6.000. De eerste, overhandigd door de heer J. J. van Mechelen, voorzitter van de Federatie van Nederlandse journalisten, was afkom stig van de girorekening der vereniging De Amsterdamse Pers, die door middel van een oproep in de dagbladen voor bijdragen van belangstellenden was opengesteld. Sinds de uitschrijving van deze chèque is er al weer een bedrag van bijna 1000 aan bijdragen binnengekomen. De andere chèque van 6000 was afkom stig van de „Vereniging van vrienden van Scapino" en werd overhandigd door de penningmeesteres, mevrouw Y. Haagsma Kramer. Met nieuwe décors en costuums werden in carré opgevoerd: Een kijkje in de ballet aanleiding van de onverkwikkelijke tone- klas, Slangendans, Narrendans, Vrolijke len, die zich tijdens bovengenoemde wed strijd rondom de scheidsrechter hebben afgespeeld. In de bestuursvergadering van Maandagavond zal het bestuur van Zandvoortmeeuwen zich nader over de schorsing van genoemde spelers beraden. polka en De Prinses op de erwt. De twaalf honderd toeschouwers, waaronder de prin sessen Margriet en Marijke, in het belan geloos ter beschikking gestélde theater toonden zich aan het slot zeer geestdriftig over het gebodene. 50. Nadat de Kraskar bij de Eerste Hulp post was gestopt, sprong baas Kraska op de weg en gaf zijn chauffeur opdracht, zo snel als hij kon door te rijden. „Ik blijf hier om met die taxi van professor Kalker af te rekenen", zei hij, „die is onze groot ste concurrent!" Terwijl de chauffeur in de Kraskar heensnorde, greep de geweten loze auto-fabrikant een stuk hout en rende het stenen trapje op, dat naar de Eerste Hulp-post voerde. „Is. hier een dokter aan wezig?!", brulde hij luid. Zéker", ant woordde een geneesheer, „wat kan ik voor u doen?" „Weet u, hoe u een buil op het hoofd moet behandelen?", vroeg Kraska. „Natuurlijk", antwoordde de dokter, „kom binnen en laat die buil maar eens zien. Zet uw hoed maar even af". „Nee", zei baas Kraska met een boosaardige grijns, die buil zit niet op MIJN hoofd, maar die komt op het UWE!" En tegelijkertijd liet hij de stok op het hoofd van de arme dokter neerkomen, zodat deze verdoofd ineen zakte. Fluks legde de schurk de be wusteloze geneesheer buiten in de strui ken, nam hem zijn bril, zijn spiegel en zijn doktersjas af en vermomde zich hiermee. „Die is medisch behandeld", grijnsde hij, naar de weg snellend, „nü nog een spe ciale behandeling voor Panda en zijn vriendjes, dan is de zaak bekeken!" En hij hief de hand op naar de naderende taxi. hierop gingen de Nederlanders niet in. Onverrichterzake verdween John met zijin vrienden, waarna vader Heydeman zich voor inlichtingen tot de politie wend de. Men toonde hem enkele foto's. Uit een daarvan herkende onze landgenoot John, die in werkelijkheid Jack Nestor bleek te heten en juist uit de gevangenis was ont slagen waar hij een straf had moeten on dergaan wegens handel in blanke slavin nen. Toen John de volgende dag een der meisjes opbelde en een nieuw autotochtje voorstelde, antwoordde zij: „kom me maar halen". Toen de man verscheen, werd hij door de inmiddels gealarmeerde recherche gearresteerd. Volgens de heer Heydeman is hij inmiddels verhoord en heeft hij een bekentenis afgelegd. Het was er hem om te doen geweest de meisjes en desnoods ook de ouders naar Mexico te ontvoeren. Naar zijn handlangers wordt gezocht. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES MAANDAG 8 MAART Brinkmann: Studievereniging voor Psy chical Research; spr. de heer W. J. Gorter, 8 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Co mité, bijeenkomst, 8 uur. Gebouw Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Concertgebouw: Modeshow „Ascot" ten bate van het Erefonds voor Oud verpleegsters, 2.30—5 uur. Minerva: „Whisky als water", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Zo lang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verovering van de Mount Everest", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ber lijn, stad van avontuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Spoorwegsabotage", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Gewetenswroeging", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The Captain's Paradise", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Pa- rijse nachten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 9 MAART Stadsschouwburg: „Het dievenbal", To neelgroep Puck, Haarlemse Kunstgemeen schap, 8.15 uur. Minerva: „Song of my heart", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verovering van de Mount Everest", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Berlijn, stad van avontuur", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Spoorweg sabotage", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Gewetenswroeging", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The Captain's Paradise", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „The Har lem Globetrotters", alle leeft., 2.15 uur. „Parijse nachten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Eigenaar. Frederick Jewhurst t.e Ipswich is een paar dagen geleden op een ver koping gaan kijken en voor hij er op verdacht was, was hij voor 175 gulden eigenaar van een huis geworden. De huurders in het huis kwamen weldra een lijst aanbieden met allerhande drin gend noodzakelijke reparaties: een muur was gescheurd, de kozijnen van de ramen vermolmd het plafond van een slaapkamer stond op instorten, het dak bleek te lekken en verder waren er gebreken aan schoorstenen en af voerpijpen. De laatste schok voor de koper was, dat de raad van Ipswich over drie maanden zal overwegen het huis op de lijst te plaatsen van huizen die moeten worden afgebroken. Atoomgeneratoren. De Amerikaanse bases in de poolstreken zullen mogelijk met vervoerbare generatoren uitgerust wor. den, welke met atoomenergie gevoed worden. Op deze wijze zou men elec- triciteit kunnen opwekken zonder af hankelijk te zijn van olie, kolen of an dere brandstof zo heeft de commissie voor atoomenergie medegedeeld. Bestuderen. „Men moet Amerikaanse kin deren de gelegenheid geven cm het communisme te bestuderen, omdat zij slechts op deze manier zich er tegen zullen weten de verdedigen", aldus heeft generaal William Dean, die zelf 38 maanden door de Noordelijken in Korea is gevangen gehouden, te Los Angeles verklaard. Lawines. Door lawines zijn in het afgelo pen weekeinde négen personen om het leven gekomen en twee gewond in ver schillende delen van Oostenrijk. Olievelden. Een woordvoerder van de Arabian American Oil Company heeft het bericht van de „Journal of Com merce", volgens hetwelk in het con cessiegebied der maatschappij in Saoedi-Arabië zeer rijke olievelden zijn ontdekt, die zich uitstrekken tussen de 24ste en de 26ste Noorderbreedtegraad, bevestigd. Dit nieuwe veld bevat naar raming evenveel olie als alle olievelden in de Verenigde Staten tezamen. Eerste keer. Krachtens een nieuwe grond wet, die nog door Koningin Elizabeth moet worden goedgekeurd, krijgt Brits Honduras voor de eerste keer verkie zingen. Het ontwerp is Zondag in de hoofdstad van Brits-Honduras, Belize, gepubliceerd. Negen leden van de vijf tien leden tellende wetgevende raad worden gekozen. Drie worden door de gouverneur benoemd en de overige drie zullen gesalarieerde ambtenaren zijn. De enige werkelijk politieke organisa tie in de kolonie is de linkse verenigde volkspartij. Afdalen. De Franse staatssecretaris van Marine Jacques Gavani heeft meege deeld, dat marinedeskundigen een nieuw duiktoestel ontwerpen, waarmee men 11.000 meter onder de zeespiegel hoopt te kunnen afdalen. Vorige maand hebben twee Franse marine-officieren het wereldrecord op hun naam ge bracht door ter hoogte van Dakar een diepte van 4.050 meter te bereiken. Vol gens Gavini zal het nieuwe toestel een sterkere romp, grotere tanks en krach tiger batterijen hebben. Waarborg. De „New York Times" meldt dat een aantal Amerikaanse congres leden, dat heeft geprotesteerd tegen het zenden van Amerikaanse wapens naar Arabische landen, op een beslo ten bijeenkomst met Walter Bedell Smith, waarnemend minister van Bui tenlandse Zaken, en onder-minister Henry Byroade, is medegedeeld, dat de wapens slechts worden afgeleverd na ontvangst van een waarborg van de be trokken Arabische staat, dat ze niet te gen Israel zullen worden gebruikt. Teruggave. De premier van de West-Duit se staat Noord-Rijnland-Westfalen, Karl Arnold, heeft zich wederom uit gesproken voor de teruggave aan Duitsland van de gebieden aan de gren zen met Nederland en België, welke na de oorlog als „grensrechttrekking", on der Nederlands en Belgisch bestuur zijn geplaatst. Arnold, die sprak voor jon geren der Christen-democratische Unie, zei dat het gaat om het handhaven van de rechten van de mens, die ook op po litiek gebied gelden. Vermist. Sinds Donderdag worden vier Zuid-Koreaanse j agerbommenwerpers vermist. Zij zijn vermoedelijk onder buitengewoon ongunstige weersomstan digheden verloren gegaan. Een der ver miste toestellen werd bestuurd door brigade-generaal Kim Young, die belast was met de opleiding van de eerste groep Koreaanse oorlogsvliegers. IN de laatste vijf verzen van Jeremia kunt u lezen dat Jojachin, de koning van Judea die door Nebukadnezar in bal lingschap was gevoerd, door diens zoon, Evilmerodach, uit de gevangenis werd ont slagen. De Joodse koning genoot na dit ontslag weliswaar nog geen volledige be wegingsvrijheid, maar na 37 jaar was hij dan toch uit de gevangenis be- vrijd, mocht zijn gevangenis- f plunje afleggen en we kunnen aannemen dat hij in passende U\0 rlic imn kleding zich vrij in de stad U\ U1& Vdll kon bewegen. JojaChlIÏ Het zal velen interesseren, hoe een in ballingschap ver- V toevend Oosters vorst destijds in den vreemde aan de kost kwam. In de gevangenis is dit geen probleem, want op meer of minder geregelde tijden behoren de bewakers voedsel uit te reiken, indien men de gevangenen althans in leven wenst te houden. Maar, eenmaal uit de gevan genis ontslagen en afgevoerd uit de justi tiële administratie, dienen er andere voor zieningen te worden getroffen. Ook hier over licht de Bijbel ons in, want de zojuist genoemde verzen van Jeremia zeggen uit drukkelijk, dat Jojachin voor de rest van zijn leven van de koninklijke tafel at en dat ook zijn verdere onderhoud geheel ten laste van de koning van Babyion kwam. In II Kon. 2527 e.v. wordt hetzelfde ver haald. Wij, twintigste-eeuwers, die vanaf ons zesde jaar dure en zorgvuldige schoolop leidingen hebben ontvangen om voor de rest van ons leven de ambtelijke formu lieren naar behoren te kunnen invullen, wij moeten ons zeker niet inbeelden dat de koninklijke dis in Babylon in de 6de eeuw v. Chr. een ongeorganiseerde instel ling was, waaraan ieder maar kon aan schuiven die een vorkje wilde meepikken. Wellicht zullen de tafels hebben doorge bogen onder de last der overdadige spijzen en misschien zullen ook de tafelmanieren niet geheel met onze opvattingen hebben gestrookt, maar deze feilen moeten wij gering achten, nu we weten dat de gehele eterij beheerst werd door een punctuele administratie. Want in de puinhopen van Babyion zijn niet alleen brokstukken van muren en poorten, van pa leizen en heirbanen opgedol- ven, maar ook de administra tieve, in spijkerschrift geschreven beschei den, op grond waarvan Jojachin en zijn klein gevolg regelmatig spijzen uit de koninklijke voorraadkamers kregen toege wezen. Een viertal kleitabletten uit die dagen, waarop de naam van de koning van Judea herhaaldelijk wordt genoemd, vertellen ons dat Jojachin uit de koninklijke magazijnen maandelijks 15 liter olie kreeg toegewezen en dat zijn vijf zonen over dezelfde période met een halve liter genoegen moesten ne men. Geheel in het midden latend of deze hoeveelhedoen ons al dan niet royaal voor komen, merken we toch op, dat de toe wijzingen aan degenen die aan de konink lijke tafel aanzaten of door het koninklijke huishouden werden onderhouden, reeds in de magazijnen des konings een aanvang namen. Dat was in de gewelven die zich onder de hangende tuinen bevonden. Daarover morgen. (Nadruk verbodenj H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2