Agenda voor Haarlem Critiek op afschrijvingen bij Holland-Amerikalijn De moord op de Haagse typiste Een Eeuw Geleden President-commissaris: Voorzichtiger reserveringspolitiek geboden Aki. Tïlegei „De Hollandse Molen" in 1953 Dr J. A. Bierens de Haan zeventig jaar Laatste stoomgemaal van de Meer verdwijnt cjiw iteEün» 'Toe is het ontstaan?"^ DINSDAG 9 MAART 1954 3 Voorstel tot hoger dividend verworpen DAMES DEUX PIECES Tweehonderd molens hadden de zorg der vereniging Zoon van hospita meldt zich bij de politie Werkloosheid daalde slechts weinig in Februari Vrouwen Huwelijk onder water Tik met fietspomp als antwoord op huurverhoging Postwissel vervalst Dit woord: GRIF Studiecentrum voor bedrijfsleiding Zes maanden geëist tegen maréchaussee Vragen van Kamerlid Welter over het E.D.G.-verdrag Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 9 Maart 1854 In de te Rotterdam gehouden jaarlijkse vergadering van aandeelhouders van de Holland-Amerika lijn gaf dr. K. W. Prager, onder-directeur van het bankiers kantoor M. van Embden N.V. te Amster dam te kennen, dat het resultaat over 1953 ongetwijfeld een grote teleurstelling voor de aandeelhouders heeft betekend. Die teleurstelling was volgens deze aandeelhouder veroorzaakt door de finan ciële politiek die de H.A.L. volgt. De bru towinst over 1953 na belastingen is 50 pro cent van het kapitaal en na aftrek van af schrijvingen 40 procent. Om de verdeelbare winst tot 10 procent te drukken volgt het bestuur volgens hem de merkwaardige politiek om alle nieuw gebouwde schepen en andere installaties direct af te schrij ven op de kostprijs van 1939. Indien de tegenwoordige prijzen een voorbijgaand karakter zouden hebben zou een dergelijke politiek verstandig zijn. Dit moet uitge sloten worden geacht en deze aandeelhou der noemde daarom deze wijze van af schrijving volkomen irreëel. Zou deze politiek algemeen ingang vin den zo zei hij. dan zou het niet meer mo gelijk zijn, nieuwe ondernemingen op te richten. Dit heeft voor de aandeelhouders van de H.A.L. tot gevolg, dat de beurskoers in geen verhouding staat tot de intrinsieke waarde der aandelen. De waarde van de enorme vloot wordt als gevolg hiervan door de beurs op minder dan nihil gesteld, aldus sprak deze aandeelhouder. Aan de andere kant, steeds volgens de balans, blijkt de boekwaarde der aandelen het dubbele van de beurskoers te bedragen, zodat het rendement nauwelijks op 3 pro cent der boekwaarde te stellen is, zo ver volgde dr. Prager, die verder opmerkte dat een belangrijk gedeelte van het geplaatste kapitaal der onderneming in het bezit is van een kleine aantal personen die geen belang hebben bij het declareren van een hoog dividend. Gezien de progressie in de inkomstenbelasting prefereren zij volgens spreker een verdere versterking der finan ciële positie van de maatschappij. Hij noemde deze politiek voor de kleine aan deelhouders onereus. De volgende posten in het verslag wa ren spreker in het bijzonder opgevallen: op „vernieuwing vloot" is 16.9 millioen af geschreven. Stelt men de vervangings waarde plus kosten voor uitbreiding op 230 millioen, dan zijn deze 16.9 millioen bere kend op een levensduur van 13% jaar, terwijl de werkelijke levensduur veel langer is. Met de sloopwaarde is hierbij nog niet eens rekening gehouden. In het verslag stond voorts: „Verder werd ten laste van de winst- en verliesrekening ge reserveerd een bedrag van f 1.000.000 om de in 1954 gereedkomende établissementen te kunnen opnemen tegen de nieuwbouw- waarde 1939". Men gaat dus zo ver, aldus de heer Prager, dat men het principe „af schrijving op aanschaffingsprijs 1939" op aanschaffingen toepast die nog niet eens gemaakt zijn. Alleen al het achterwege laten van deze afschrijving zou een ver hoging van het dividend met 2 procent mogelijk maken. De liquiditeitspositie zou geen enkel beletsel vormen voor het uit keren van 1 millioen gulden meer aan dividend over het algelopen boekjaar. Waarom nieuwe geldlening? Gedurende dit boekjaar zijn de geld middelen met meer dan 30 millioen toe genomen, zodat men zich moet afvragen, welk doel eigenlijk de kapitaalsverhoging met 20 millioen had. De op deze wijze de maatschappij toegevloeide middelen liggen nog net zo in haar kas, als zij ze ontvangen heeft. Zij zijn onproductief gebleven en zonder deze kapitaalsverhoging, waarvan de noodzakelijkheid allerminst duidelijk is, zou men de oude aandeelhouders 12% pro cent kunnen betalen, zonder dat het een cent meer zou koste. Dé heer Prager be sloot met te zeggen, dat de industria lisatie, die voor ons overbevolkte land no dig is en de hiervoor vereiste aantrekking van buitenlands en binnenlands kapitaal door een financiële politiek als die der H.A.L. zeker evenmin bevorderd worden als ADVERTENTIE TRICOT-SPECIALIST Grote Houtstr. 16 - Tel. 10476 - Haarlem Zo iuist ontvangen nieuwe collectie van het bekende merk MECA SUISSE. Een lust voor 't oog. 99 het herstel van Amsterdam als internatio naal financieel centrum. Voorzichtige politiek De president-commissaris, de heer W. van der Vorm, zei in zijn antwoord, dat de heer Prager over het hoofd gezien heeft in welke staat van ontwikkeling de maat schappij zich op het ogenblik bevindt. Er zijn thans twee schepen voor tezamen 60 millioen gulden in aanbouw, een derde is zo goed als besteld en verder staat ook op het programma de uitbreiding van eerste klas-passagiersaccommodatie. Voor de boot, die de Holland-Amerika Lijn daarvoor op het oog heeft een duplicaat van de Nieuw Amsterdam zou 90 millioen gulden nodig zijn. Er is een tijd geweest, dat een schip besteld werd voordat er gereserveerd was, doch nu re serveert men eerst. Dit was de reden, dat het vorige jaar het kapitaal werd uitge breid. De spreker meende, dat er een voorzich tige politiek wordt gevoerd. De reserve- ringspolitiek zal juist blijken, al is zij niet florissant voor de aandeelhouders. Een andere aandeelhouder zei dat een extra dividend de particuliere aandeel houders een hart onder de riem zou ste ken en hij stelde voor, inplaats van 10 procent, 20 procent dividend uit te keren. Het voorstel werd met grote meerder heid van stemmen verworpen. De jaarstukken werden vervolgens goed gekeurd. LAATSTE INIEVERINGSKANS.... van 15 Maart-15 April a s. bij de postkantoren DINSDAG 9 MAART Stadsschouwburg: „Het dievenbal", To neelgroep Puck, Haarlemse Kunstgemeen schap. 8.15 uur. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104: ds. W. J. van Elden, 8 uui\ Minerva: „Song of my heart", alle lee,ft., 8.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De verovering van de Mount Everest", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Berlijn, stad van avon- tuur", 18 jaar, 8 uur. Roxy: „Spoorweg- sabotage", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Gewe tenswroeging", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „The Captain's Paradise 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Parijse nachten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 10 MAART Stadsschouwburg: „Staatszaken", Haagse Comedie, 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spi ritisten „Harmonia"; bijeenkomst, 8 uur. Mi nerva: „Song of my heart', alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent' 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De ver overing van de Mount Everest", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Berlijn, stad van avontuur", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.1. uur. Luxor: „Gewetenswroeging", 18 jaar, 2 7 en 9 15 uur. Rembrandt: „The Captain s Paradise", 14 jaar,. 2. 4.15 7 en 9.15 uur. City: „The *Harlem Globetrotters alle leeft 2.15 uur. „Parijse nachten", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Lord Wanhoop", alle leeft., 2.30 uur. „Spoorwegsabotage", 14 jaar, 8 uur. Ongeveer 150 leden van de vereniging „De Hollandsche Molen" hebben tijdens hun jaarvergadering in Amsterdam de op 5 Mei 1953 overleden voorzitter mr, dr. P. C. van Tienhoven herdacht. Een van de veranderingen als gevolg van zijn overlijden was het verbreken uit za kelijke overwegingen van d'e band tussen Natuurmonumenten en „De Hollandsche Molen". In Noordholland worden gerestaureerd de molen van de Groot Limmerpolder on der Limmen, „Het Prinsenhof" te West- zaan en de meelmolen „De Dood" te Zaan dijk. De vereniging „De Zaanse Molen" kocht voor de som van 100 een molen in de Dorregeesterpolder bij Uitgeest aan. In totaal vroegen 200 molens het afge lopen jaar de zorg en aandacht van de vereniging. Op de begroting van het ministerie van O., K. en W: was wederom een bedrag van 50.000 voor molenbehoud geplaatst. Ook van Rijksmonumentenzorg werd financiële steun genoten. De vereniging dankt de minister van Verkeer cn Waterstaat voor de financiële steun bij de restauraties van poldermolens. Een belangrijke steun in de molens'trijd geven die provinciale molen verordeningen. In toenemende mate werd de hulp van de vereniging ingeroepen d'oor organisaties, die het toerisme bevorderen, o.m. met het organiseren van molentochten. Uit het buitenland, o.a. België en Enge land, werden verzoeken om inlichtingen ontvangen op het gebied van molens. Aan de molens, die bezit zijn van de vereniging, werden dit jaar verschillende herstelwerkzaamheden verricht. De molen „De Walvisch" te Schiedam werd ingericht voor het opwekken van electriciteit. Dezer dagen leverde hij de eerste stroom in het net. Het ledental der vereniging steeg van 694 tot 722 (per 1 Januari 1954). Aan jaarlijkse contributie werd over het ver slagjaar ontvangeA 4836.91 tegen ƒ4763,21 het jaar daarvoor. Van haar overleden voorzitter, mr. dr. P. C. van Tienhoven, ontving de vereni ging een legaat van 5000, vrij van rech ten en kosten- In de Salie de l'Horloge van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay te Parijs zijn besprekingen begonnen tussen vertegenwoordigers van de Franse regering en van Vietnam. Een overzicht van de conferentie. Rechts de Franse delegatie, links de delegatie van Vietnam. De opzienbarende moord op de 31- jarige Haagse typiste, Yula van der Poorten, die, zoals thans gebleken is, schrijfster was bij de Generale Staf in de Juliana-kazeme, is, door bekente nissen van de 36-jarige broodbezorger E. K., vrijwel tot klaarheid gebracht. Na zijn daad is K. uit het huis aan de Van Kinsbergenstraat gevlucht. Hij heeft geruime tijd in de stad rondge doold en is vervolgens per taxi naar Amsterdam gegaan. De chauffeur van deze wagen is al door dé politie opge spoord. Toen hij in Amsterdam in een van de Maandagochtendbladen las dat de typiste dood was, heeft hij zich tegen 12 uur gistermiddag bij de politie in het bureau Warmoesstraat gemeld. De Haagse recherche heeft de man daarop direct opgehaald en hem later in Den Haag aan een eerste verhoor onderworpen. De arrestant verklaarde, dat hij bij zijn vlucht uit het huis aan de Van Kinsbergenstraat niet wist, dat zijn slachtoffer dood was. Hij dacht, dat hij haar bewusteloos had achtergelaten in de totaal overhoop gehaalde kamer. E. K„ die, zoals men weet, de oudste zoon van de hoofdbewoonster van het huis is, zei, dat hij Zondagochtend vroeg was thuisgekomen. Op de gang kwam hij mej. v. d. P. tegen, wie hij een tientje te leen vroeg. Het meisje, dat in peignoir gekleed was, weigerde en trok zich terug in haar kamer. E. K. volgde haar en vroeg haar weer geld te leen. Toen hem dit opnieuw geweigerd werd, zou hij haar, omdat zij begon te gillen, bij de keel gegrepen heb ben. Toen zij, naar hij meende, het bewust zijn verloor liet hij haar los om op zoek naar geld te gaan. Daarbij heeft hij de gehele kamer van het meisje overhoop ge haald. Aan de politie verklaarde hij met nadruk, niet geweten te hebben dat het meisje 900 in haar kamer bewaarde, maar dat bedrag wel gevonden en mee genomen te hebben. Dit geld had het slachtoffer enige dagen tevoren va-n haar bank gehaald om een broer van haar, die werkzaam is bij de gronddienst van het vliegveld te Eindhoven, en trouwplan nen had, er mee te helpen. Toen E. K. in Amsterdam las wat hij gedaan had, zo-u hij uit angst het geld weggegooid hebben alvorens zich bij de politie te melden. E. K. is reeds verscheidene malen met de politie in aanraking geweest,' o.a. naar aanleiding van enige vermogensdelicten. Ook is bekend dat hij lid is geweest van de Nederlandse S.S., voor welk feit hij gevangenisstraf heeft ondergaan. De recherche heeft thans gegronde rede nen om aan te nemen dat roof het enige motief van de moord moet zijn geweest. Gistermiddag is sectie op het lijk verricht en pas over enige dagen zal daarover rap port aan de justitie uitgebracht worden. Vandaag zou E. K. aan een uitvoerig ver hoor onderworpen worden. Het is vreemd, dat huisgenoten, n.l. d'e moeder, de jongere broer van E. K. en twee andere meisjes, die eveneens in het bewuste perceel kamers hadden gehuurd, niets van net gegil van de vermoorde heb ben gehoord. Buren hadden wel gestommel en enig geschreeuw gehoord, doch daar geen acht. op geslagen. De gebruikelijke daling van het werk loosheidscijfer in Februari, welke in door snee ongeveer 5000 bedraagt, werd dit jaar niet bereikt tengevolge van de strenge vorst, waardoor het werk in de landbouw stagneerde en de aanvang van verschei dene nieuwe bouwobjecten werd opge schort. Het aantal werkloze mannen daalde in Februari dan ook slechts van 101.064 tot 100.725. Het aantal personen, werkzaam op door de Rijksdienst Uitvoering van Werken gesubsidieerde objecten, daalde van 22.511 tot 22.401. Het direct beschik baar aanbod daalde derhalve met 449. Het beschikbaar aanbod van bouwvak arbeiders daalde van 22.214 tot 21.641, metaalarbeiders van 6089 tot 5961 en losse arbeiders van 24.850 tot 24.795. Het aanbod van veenarbeiders steeg van 2497 tot 2510, landarbeiders van 26.634 tot 27.917 en trariSportpersoneel van 7921 tot 8126. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijke arbeidskrachten nam toe van 24.636 tot 28.935. De relatieve werkloosheid was eind Februari het hoogst in Groningen met 70 werklozen per 1000 mannelijke beroeps beoefenaren en het laagst in Limburg met 14, terwijl het gemiddelde 32 bedroeg evenals op 31 Januari. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 8719 tot 8186. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 23.032 tot 25.858. ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlich ten. ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart. nieren en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, ƒ8.88. Op 17 Maart zal dr. J. A. Bierens de Haan, secretaris van de Hollandse Maat schappij der Wetenschappen, zijn zeventig ste verjaardag vieren. Ter gelegenheid hiervan is oen speciaal jubileumnummer verschenen van de „Archives Néerlandai- ses de Zoologie", het officiële orgaan van de Nederlandse Dierkundige Vereniging, dat wordt uitgegeven in samenwerking met de Hollandse Maatschappij der Weten schappen. Dit jubileumnummer, waaraan vooraanstaande biologen uit verscheidene landen hebben medegewerkt, begint met een biografie van dr. Bierens de Haan door W. S. S. van Benthem Jutting, gevolgd door een lijst van alle publicaties die van de hand van de jubilaris verschenen. Deze lijst neemt acht pagina's in beslag. Hierna volgen twaalf wetenschappelijke artikelen, die alle betrekking hebben op de dierpsy chologie en -ethnologie en aan de jubilaris zijn opgedragen. Johannes Abraham Bierens de Haan werd op 17 Maart 1883 in Haarlem gebo ren. Nadat hij het gymnasium te Haarlem had afgelopen, studeerde hij wis- en ster- rekunde en later biologie aan de rijksuni versiteit te Utrecht. In Januari 19i3 pro moveerde hij op een proefschrift, getiteld „Over homogene en heterogene versmel tingen bij echinidenkiemen". Dit was het eerste Nederlandse werk over experimen tele embryologie. In 1921 verliet hij dit instituut en ging naar Genève, waar hij twee jaar werkte in het psychologisch instituut van Claparède. In 1924 werd hij privaat-docent in de experimentele zoölogie aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam. Het was in die tijd, dat hij in Artis een laboratorium voor dierpsychologie vestig de. Van deze unieke gelegenheid om te werken met andere dieren dan de soorten die gewoonlijk voor laboratoriumonderzoe kingen worden gebruikt, heeft hij een ruim gebruik gemaakt, hetgeen wel blijkt uit zijn vele publicaties. Deze handelen onder meer over het zien van kleuren door dieren, het gebruik van werktuigén. door dieren, het tellen door dieren, en dergelijke. In 1926 werd hij redacteur van het „Vak blad voor biologen", welke functie hij tot 1940 bekleedde. Voorts was hij actief lid van de Nederlandse Dierkundige Vereniging en andere wetenschappelijke verenigingen en organisaties. In 1938 werd hij gekozen tot lid van de Hollandse Maatschappij dei- Wetenschappen en een jaar later tot secre taris. Verder is hij sedert 1940 voorzitter van de Bond Heemschut. Dr. Bierens de Haan is officier in de orde van Oranje-Nassau. Fel en verwoestend beukt de roffelende beitel van de pneumatische hamer in de zware zijmuur. Naar alle kanten spatten de scherpe stukken steen uit het machtige lichaam van het oude stoomgemaal de „Lijnden" aan de Ringvaart tussen Half weg en Badhoevedorp. De monumêntale muren, met ouderwetse degelijkheid ge metseld, die onder water en stormgeweld nimmer van wijken wisten en langer dan een eeuw spotten met de tand des tijds, moeten het nu afleggen tegen de moker- harde middelen der moderne techniek. Gro ter wordt het gat, dat de mannen van Jac. Mienis - aannemer uit Haarlemmermeer - in de muur hakken. Door dat gat zal men straks de laatste stoommachine, die voor 100 jaren de Haar lemmermeer droog maalde, naar buiten takelen. Nadat eerst het gemaal de „Lccghwa- ter" bij de Kaag geelectrificeerd werd cn daarna de stoomfluit van de „Cruquius" tot zwijgen werd gebracht, gaat nu-de laat ste stoommachine die als reserve- krachtbron meehielp de Meer droog te houden van het toneel verdwijnen. De stoom heeft afgedaan.... De Meer wordt nu met gonzende generatoren en zoemende dieselmotoren drooggehouden. In de geschiedenis van de Haarlemmer meer-polder is het afschaffen van de stoomkracht ongetwijfeld een historisch moment. De Meer was Hollands eerste grote polder, waar men met behulp van sloom het droogmakingswerk aandurfde. In binnen- en buitenland sprak men over dit grootse experiment. Nog nooit was het gebeurd, dat men de nog in zijn kinder schoenen staande stoommachine te hulp riep bij zo'n krachtig karwei. Maar ondanks de sombere voorspellingen van sceptici voltrok zich voor het oog der wereld hel wonder: drie stoomgemalen legden in 39 maanden ruim 18.000 ha goede grond droog. Het Koninklijk Besluit van 21 No vember 1840, waarbij bepaald werd, dat de Meer door stoomkracht drooggemaakt zou worden, was een wijs besluit gebleken! Maar de zich snel ontwikkelende tech niek, gestuwd door talloze ingenieuze brei nen, maakte al spoedig dat voor „dingen" als stoommachines geen plaats meer was. Toen de oude machines van de „Lijnden"' aan de Noordzijde van de Hoofdvaart, ver nieuwd moesten worden, dacht men er dan ook niet aan opnieuw de stoomkracht te hulp te roepen voor de beheersing van het waterpeil. In 1917 verdwenen zij om plaats te maken voor Dieselmotoren. Evenzo ver ging het de „Leeghwatcr", waar electro- motoren voor in de plaats kwamen. In 1933 werd het stoomgemaal de „Cruquius" bii Heemstede buiten dienst gesteld. Men had haar machines die sinds 19 April 1848 on afgebroken dienst hadden gedaan niet lan ger nodig. Maar in het gemaal de „Lijn den" bleef een dier oude getrouwen staan als reservekracht, voor tijden van ramp spoed als de polder bedreigd was. Jaarlijks gedurende regenrijke weken, werd er van haar diensten graag gebruik gemaakt. Maar ook deze laatste herinnering aan glorieuze tijden gaat nu verdwijnen. Na rijp beraad heeft het Polderbestuur van de Haarlemmermeer-polder besloten deze machine door een „Werkspoor-Lugt- dieselmotor" te vervangen. Voor 30.000 gulden nam de hoer Mienis het sloperswerk aan en straks zal hij de nieuwe motor als een verjongd hart in het oude lijf van de „Lijnden" plaatsen. Dan zullen van. het historisch gemaal, waarvoor F. G. baron van Lijnden van Hemmen (1761-1845) de eerste steen leg de en dat in April 1849 zijn zware taak be gon en dus reeds langer dan een eeuw de Noordkant van de Haarlemmermeerpolder markeert, alleen de muren nog resteren. ADVERTENTIE LM~i heipon prompt f hi San Marcos (Californië, V.S.) werd het huwelijk gesloten tussen twee leden van een onderwater-balletgroep. Bruid en bruidegom verkozen in hun clement te zijn. Ze wandelden rustig „het diepe" in (foto boven) en schoven de ring aan el- kaars vinger (foto beneden). Dc geschie denis vermeldt niet of ze nog boven water gekomen zijn om lang en gelukkig te leven. Haarlemse Politierechter De achtenzestigjarige verdachte was wat doof. Maar hij had in ieder geval goed be grepen dat zijn kamerhuur óók verhoogd werd met de laatste huurverhoging, toen hem dat door de verhuurster werd aange zegd. Hij had een fietspomp gegrepen en daarmede de verhuurster, die zich achter een stoel verschanst had, een flinke tik op de linkerhand gegeven. Zijn lezing van het gebeurde was natuurlijk iets anders, de verhuurster had hem met de stoel willen gooien en toen had hij dat met de fiets pomp willen afweren. „Dat moet dan wel een flinke pomp zijn geweest", voegde de politierechter de verdachte met enige stemverheffing toe, die met de hand aan het oor stond te luisteren. Hij schokschou derde. De politierechter wilde weten hoe hij zo impulsief kwam te reageren. Het antwoord was nogal verrassend: „Er ko men zoveel heren op visite dat ik het echt niet weet". De politierechter ontging echter het verband. De officier van justitie, die de verdachte er aan herinnerde 'dat hij in 1948 al met de politierechter in aanraking was geweest wegens belediging, vond twee weken gevangenisstraf op zijn plaats. De politierechter toonde zich clementer en veroordeelde de verdachte tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Een 35-jarige schilder had geld nodig ge had en daar-om een te innen postwissel vervalst. De f 46,08 veranderde hij in een bedrag dat tweehonderd gulden hoger was Hij wist deze som zonder enige argwaan aan de zijde van de postbeambte uitge keerd te krijgen. Dat was later bij de con trole uitgekomen. Nu zat hij vast aan een maandelijkse aflossing van dit bedrag en dat leverde met zijn inkomen van 60 gul den per week wel wat moeilijkheden op. „Maar u koopt wel een radiotoestel van 500 gulden", merkte de politierechter op. „Ja, maar dat deed ik al daarvoor" ver goelijkte de verdachte. „Heeft u er niet aan gedacht dat u op een uitverkoop ook goede toestellen kunt krijgen voor heel wat min der geld?" Nee, daar had de verdachte nog nooit van gehoord. In ieder geval moest het grootste bedrag van het luisterapparaat nog afbetaald worden. De officier van jus titie eiste een maand gevangenisstraf. De politierechter maakte er een maand voorwaardelijk van met een proeftijd van drie jaar en als voorwaarde een maande lijkse aflossing ad f 20 van de schuld aan de P.T.T. Bij het zoeken naar de afleiding van een woord helpen ons dikwijls dialectische vormen. Uit het feit dat het Gronings het woord: gereif kent voor: stellig, zeker, kunnen wij besluiten tot ver wantschap van grif met gerieven en ge rief: genot, gemak, voordeel, winst. Grif kwam vroeger in allerlei uitdrukkingen voor. Grif met iets zijn betekende: er gens vaardig mee kunnen omgaan; iets grif hebben: ergens de slag van beet hebben. Thans kennen wij het alleen nog maar als bijwoord in allerlei be tekenissen. Ergens grif in toestemmen wil zeggen: zonder tegenwerpingen te maken. De koopwaar ging grif van de hand, betekent: zonder moeilijkheden, vlot en vlug. Prof. dr. II. J. van der Schroeff tot rector benoemd De raad van bestuur van het Nederlands Studiecentrum voor Doelmatige Bedrijfs leiding heeft tot rector van hét studiecen trum benoemd prof. dr. H. J. van der Schroeff, hoogleraar in de bedrijfshuis- houdkunde aan de universiteit van Amsterdam. Met deze benoeming zal een begin gemaakt kunnen worden met de werkzaamheden van het studiecentrum. Het studiecentrum is voortgesproten uit een initiatief van dr. Paul Rijkens, presi dent-directeur van Unilever N.V., die in de jaarvergadering van 1951 van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel hel vraagstuk van de opleiding van de toekomstige leidende functionarissen van het Nederlandse bedrijfsleven aan de orde stelde. Dr. Rijkens betoogde, dat het Nederlandse nationale inkomen zou kun nen worden vergroot, indien maatregelen zouden worden genomen om de efficiency te verhogen van hen, die in de toekomst geroepen zullen worden om leiding te ge ven op hoog niveau. Deze gedachte werd door een door de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel ingestelde commissie uitgewerkt, hetgeen geleid heeft tot de oprichting yan het Nederlands Studiecentrum voor Doelmatige Bedrijfs leiding. In het studiecentrum zijn hoger onderwijs cn bedrijfsleven verbonden, doordat tot de besturende colleges zowel vertegenwoordigers van het hoger onder wijs als vertegenwoordigers van werk geversverenigingen en van tal van parti culiere- en staatsbedrijven zijn toege treden. Hij soa door smokkelaars omgekocht zijn Voor de meervoudige kamer der econo mische rechtbank te Maastricht heeft gis teren de 26-jarige maréchaussée A. van D. uit Kerkrade zes maanden tegen-zich horen eisen omdat hij zich door twee smokke laars zou hebben laten omkopen een oogje dicht te doen bij het over de grens wer ken van bijna 600 blikken koffie. Dez-e smokkelarij, die in de nacht van 14 op 15 Januari aan de Nieuwstraat té Kerkrade gebeurde, was echter van te voren reeds „verraden", omdat de Duitse douanebeambte die door de maréchaussée ih het complot was genomen, zijn chef van deze ontwikkeling op de hoogte had ge steld en verder gedaan had, alsof hij op de voorstellen van de maréchaussée inging. Terwijl maréchaussée en douanebeambte ieder een andere kant uitkeken, werden de blikken koffie over de prikkeldraadver sperring gewerkt, daar in ontvangst geno men en naar Aken vervoerd. De koffie is allemaal in beslag genomen. De maré chaussee erkende de feiten, maar beweer de tevens, dat de Duitse douanebeambte bij hem was gekomen met het voorstel om de smokkelarij oogluikend toe te staan, het geen deze bits ontkende. Tegen de gebroeders G. uit Kerkrade die de koffie.gesmokkeld zouden hebben, werd acht maanden, waarvan vier voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar, ge- eist. De rechtbank zal 22 Maart uitspraak doen. Het Tweede Kamerlid de heer Welter heeft onlangs aan de regering gevraagd of reeds heeft plaats gehad het in het ver drag tot oprichting van de Europese De fensie Gemeenschap voorgeschreven be raad tussen de regeringen der onderteke nende staten over de maatregelen, welke behoren te worden genomen, indien niet alle akten van bekrachtiging zijn neerge legd binnen een tijdvak van 6 maanden na de datum van ondertekening, 27 Mei 1952. Minister-president dr. Drees heeft hierop geantwoord, dat tot dusverre alleen Neder land de akte van bekrachtiging heeft ge deponeerd. De regering blijft zich op het standpunt stellen, dat mag worden verwacht, dat de regeringen der betrokken landen het ver drag overeenkomstig in hun landen gel dende constitutionele bepalingen aan de volksvertegenwoordigingen zullen voorleg gen. Pas indien het verdrag in één dei- deelnemende landen door het parlement wordt verworpen of wanneer zekerheid is verkregen, dat één of meer dier landen niet tot ratificatie zullen overgaan, zal zij zich nader beraden over wat haar in deze nieuwe toestand te doen staat. HAARLEM. In de bijenkomst van den gemeenteraad is een bric* voorgelezen van den heer Commissaris des Konings, waarin deze mededeelt, dat de Ministers van Binnenlanische Zaken en van Oorlog eene afwijzende beschikking hebben ge geven op de adressen van de gemeente raden van Haarlem. Heemstede en Aals meer lot het leggen van eene brug aan de Westzijde van de Cruquius over de Ringvaart, en eene pont aan de Buiten- Liede, zulks ter bevordering van de ge meenschap met den Haarl.emmermeer- palder.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5