'grieven aan cle redactie Herman" overvoer in dichte mist Deense kotter Kort en bondig De overval op de Haagse typiste Amsterdamse Beurs Bloemendaal DONDERDAG 11 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Jaarvergadering afdeling Ncd. Reisvereniging Forum over boeken en schrijvers Lezing ten bate van Griekenland voor Kennemer Lyceïsten Eindpunt liin 5 verplaatst naar Van Zeggelenplein Jubileumconcert ZIGEA Plaatsing beschutting bij bushalte Stationsplein Wijk II van de B.B. in Haarlem bijeen Zoon van hospita zou geroofde geld verbrast hebben Tienduizend francs voor Abbé Pierre Gecompliceerde autobotsing op kruispunt bij Laren Rechtbank veroordeelde drie Haarlemmers Frans plan voor het Saarland Drie geredden, kotter gezonken Monteur heeft met geld van patroon feest gevierd Scheepvaart Clara Rilke-Westhof f is overleden Gepensionneerden gaan in Heemstede vergaderen Werkster aangehouden Nederland, is in een voorjaarsstemming. We zagen al heren zonder overjassen, dames in mantelpakjes, volle café-terrasjes en een zeker teken van de komende lente zonneschermen, die hoven de brede étalages van een modemagazijn in Amsterdams binnenstad werden aangebracht. De jaarvergadering van de afdeling Haar- !a*£ v&rj de Nederlandse Reisvereninging hegon met een herdenking van de overleden vice-voorzitter, de heer T. C. R. Smit. De heer S. Spaargaren memoreerde het werk van het bestuurslid, waarna enige ogen blikken stilte werd betracht. In zijn openingswoord besprak de voor zitter de werkzaamheden in het afgelopen jaar. De belangstelling voor de bijeen komsten was bijzonder groot: hulde werd gebracht aan de toneelclub, die onder lei ding staat van de heer C. Ligtvoet en vele successen, ook in Hilversum en Zandvoort, heeft geboekt. De heer W. E. Zuurendonk bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het aan tal leden de vijfduizend is gepasseerd. Op 1 Januari 1953 telde de afdeling 4602 leden en op 31 December 5019. Het financieel verslag van de heer H. van Donkelaar sloot met een saldo. De periodiek aftredende bestuursleden de heren C. Spaargaren en H. van Donke laar werden herkozen en in de vacature- T. C. R. Smit werd gekozen de heer Zwik- ker. De heer "Van Donkelaar werd herko zen in de raad van afgevaardigden: daar de afdeling meer dan vijfduizend telt kan zij twee afgevaardigden aanwijzen. Geko zen werd de heer C. Spaargaren. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte zijn kleurendia's over Zwitserland ver toond, waarbij de heer P. van Wijngaarden een toelichting gaf. Op Donderdag 1 April organiseert het bestuur van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek een bijeenkomst in de Mu ziekzaal van Brinkmann op de Grote Markt, tijdens welke een forum vragen over boeken en schrijvers zal beantwoor den. Dit naar aanleiding van de Boeken week. Het forum bestaat uit: mejuffrouw Cl. Vinkenburg (directrice der leeszaal) en de heren P. Coebergh (boekverkoper), drs. H. L. Prenen (schrijver en criticus, leraar aan het Mendel-College), drs. B. Rijdes (schrijver, leraar aan het Kenne- mer Lyceum) en Nico Verhoeven (dichter en criticus). Voorzitter is drs. H. W. M. van Run. Onder auspiciën van het Unesco-centrum te Nederland heeft vanmiddag prof. dr. F. J. M. de Waele uit Nijmegen voor leerlin gen van het Kennemer Lyceum een lezing met lichtbeelden gehouden over „Grieken land, poëzie en heldendom". Deze lezing is er een vaft de reeks welke door prof. de Waele ten bate van de wederopbouw van een beroemde school in Athene wordt ge houden. De leerlingen brachten 50 gulden bijeen, terwijl de rector, drs. E. van Meir, namens de Kennemer Lyceïsten Vereni ging mededeelde dat deze vereniging ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan dit jaar, een actie zal ondernemen ter verkoop van zegels ten behoeve van Griekenland. Prof. de Waele. die de lichtbeelden van een vlotte en poëtische tekst voorzag, ver toonde ook enkele opnamen van de gevol gen van de aardbevingsramp. welke Grie kenland het afgelopen jaar heeft getroffen. Met ingang van morgen, Vrijdag 12 Maart, zal het eind,punt van buslijn 5 der N.Z.H. vain Haarlem-Noord naar de Am- sterdamsbuurt worden verlegd van de Dr. Schaepmanstraat naar het Van Zeggelen- plein. J (Verkort weergegeven) Nationale inzameling Leger des Heils. Dezer dagen zal het Leger des Heils (stichter William Booth) een beroep doen op de offervaardigheid van de Nederlan ders. Deze zullen gelegenheid hebben een goed en mooi werk te steunen. Dit Leger tracht zoveel het mogelijk is tegemoet te komen aan de nood van zo- velen in ons land. Zij zouden echter gaarne nog zovelen meer in veilige hoede nemen, doch hoewel dit Leger-apparaat gelukkig groot en veel omvattend is, blijkt het toch nog altijd niet groot genoeg te zijn om te kunnen beant woorden aan alle aanvragen om hulp. Daarom doet dit Leger met vrijmoedigheid een dringend beroep. Men kan het door financiële hulp in staat stellen deze arbeid voort te zetten, opdat het zich nog meer kan aanpassen aan de behoeften van deze tijd. Verwar dit Leger des Heils niet met na bootsingen. Vraag iedere collectant, ook al is deze in uniform naar de VOLMACHT met politiestempel. Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan geeft het vrouwenkoor ZIGEA on der leiding van Rie Schouten op Maandag 15 Maart een jubileumconcert in het H. J. M. V.-gebouw. Als begeleidster fungeert mevrouw W. P. Stenger-Van der Velden. Medewerking aan deze uitvoering wordt verleend door de fluitiste Gerda Brands cn de pianiste Emmy van Eden. Vandaag is men begonnen met het plaat sen van een beschutting, bestaande uit een glazen wand, bil een der bushaltes op het Stationsplein te Haarlem. Deze halte is het beginpunt van de autobusnienst naar Noordwijk en Den Haag. Deze plaats is als proef gekozen. Indien blijkt., dat de be schutting in de praktijk voldoet zullen er meer geplaatst worden. In de Kegelbond werd gisteravond een bijeenkomst gehouden van Wijk II van de Bescherming Bevolking in Haarlem. Na een openingswoord van het wijlchoofd de heer C. A. JE. van Eerde voerde het Hoofd Bescherming Bevolking in Haarlem, de heer H. J. de Vries, het woord, die er de nadruk op legde, dat zij, die veronderstel len, dat de B.B. een militair apparaat is, jagend in de richting van een nieuwe oor- log, het bij het verkeerde eind hebben. De organisatie dient om de gevolgen niet al leen van een oorlog maar ook van rampen in vredestijd zoveel mogelijk te beperken. „Zolang de mens geen reden heeft om er zich gerust op te voelen, dat oorlogen of natuurrampen niet meer zullen voorko men, is een organisatie als deze noodzake lijk," zo zei hij. De heer De Vries sprak er zijn blijdschap over uit, dat in Haarlem ook vele vrouwen hun medewerking ver lenen, omdat de praktijk geleerd heeft, welke prestaties zij in tijden van nood leveren. De organisatie is nog niet compleet, vooral ook niet in Wijk II en daarom deed de spreker een beroep op de aanwezigen om in eigen kring meer vrijwilligers aan te werven. Wat het materiaal aangaat zei- de hij, dat de uitrusting van de 140 blok ken, waarin Haarlem is verdeeld, gedeel telijk reeds aanwezig is, de rest wordt in de loop van dit jaar verwacht. Na de vertoning van de film „Nog niet te laat" kregen de aanwezigen de gelegen heid om volledige wijk- en blokploeguit- rustingen te bezichtigen; daartoe werd ook een B.B.-motorspuit voorgereden. De heer H. C. Vernout jr. sprak na de pauze over de Haarlemse brandweer en de de werkwijze bij de brandbestrijding in het algemeen en na de vertoning van de propagandafilm „Buurmans Buurman" sloot ir. W. Führi Snethlage, plaatsvervan gend hoofd van Wijk II de bijeenkomst. Na de verschillende verhoren, welke de 36-jarige Haagse broodbezorger E. K. in de afgelopen dagen heeft ondergaan, is thans komen vast te staan dat de overval, waarbij de 31-jarige typiste Y. v. d. P. om het leven is gekomen, Zondagochtend om half vier, in het bewuste perceel aan de Van Kins- bergenstraat moet hebben plaats gehad. Voorts zou gebleken zijn dat E. K. de ge roofde 960 niet weggegooid heeft, zoals hij eerder beweerd had, maar het Zondag en Maandagochtend j.l. heeft opgemaakt aan bacchanalen met vrouwen in Amster dam. Van zijn laatste dubbeltje heeft hij in Amsterdam een ochtendblad gekocht en daarin las hij wat er in het huis aan de Van Kinsbergenstraat te Den Haag ge beurd was. Kort daarna meldde hij zich bij de hoofdstedelijke politie. Wat aan E. K. in de dagvaarding ten laste gelegd zal worden, is nog niet bekend. Wellicht zal dit diefstal met geweldpleging zijn. Heden heeft in Den Haag de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot van het slachtoffer plaats gehad. Slechts haar naaste familie was daarbij tegenwoordig. De wedstrijd, die Jan Wiegman aan de ere-tentoonstelling verbonden had, welke onlangs ter gelegenheid van zijn zeventig ste verjaardag in het Waaggebouw gehou den werd, heeft in totaal tienduizend francs opgebracht. Zoals bekend was deze op brengst bestemd voor Abbé Pierre in Frankrijk, ten behoeve van zijn menslie vende arbeid onder de Parijse clochards. Het bedrag is inmiddels reeds door de organisator overgemaakt. Wegens de grote animo voor deze wed strijd heeft Jan Wiegman nog een tweede tekening beschikbaar gesteld, zodat er twee prijswinnaars kondén worden aangewezen. Het zijn mejuffrouw M Otto en de heer C. Franken. Op het kruispunt te Laren is vanmorgen een gecompliceerde aanrijding gebeurd, waarbij een autobus van de Nederlandse Buurtvervoer Mij. en drie auto's waren betrokken. De bus kwam uit de richting Hilversum en aangezien er door de mist nog geen 50 meter zicht was, verliet de chauffeur bij het kruispunt de bus om te zien of hij de rijksweg kon oversteken. Op dat ogenblik naderde uit de richting Am sterdam een auto, bestuurd door L. S. uit Heemstede, die op aanwijzing van de bus chauffeur stopte. Achter de auto uit Heem stede kwam een Franse wagen. De bestuur der daarvan kon de stilstaande wagen niet meer ontwijken en botste er tegenop. Op hetzelfde ogenblik werd de Franse wagen van achteren aangereden door de auto van L. O. uit Amsterdam. De auto's uit Heem stede en Amsterdam werden licht, oescna- digd. De Franse wagen liep zware averij op. Persoonlijke ongelukken bleven uit. Een 21-jarige perser en een 20-jarige bankwerker beiden uit Haarlem, werden Donderdagmorgen door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf, omdat zij in de nacht van 18 op 19 November 1953 ingebroken zouden heb ben in het Sportfondsenbad te Haarlem. Zij zouden toen volgens hun eigen verklarin gen een bedrag van zeshonderd gulden meegenomen hebben. Een 28-jarige Haarlemse expeditie knecht werd veroordeeld tot een gevange nisstraf voor de tijd van zeven maanden, waarvan vier maanden onvoorwaardelijk met aftrek van het voorarrest, omdat hij in 1952 en 1953 diverse keren geld en por- temonnaies uit de kleedkamers in het Kre- lagehuis gestolen zou hebben. PARIJS (United Press) Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in grote trekken een Frans plan voor een schikking betreffende het Saar-gebied be kend gemaakt dat Maandag aan de Duit sers is voorgelegd. De voornaamste punten zijn: Behoud van De economische unie tussen Frankrijk en de Saar, hoewel de Duitse handel met de Saar vergemakkelijkt zou worden. Het Franse standpunt is dat de economische unie permanent dient te zijn zelfs indien het eens tot Europese Inte gra tie komt. De Saarland-ers zouden een kans krijgen zich door middel van een referendum vrij Uit te spreken over hun toekomst als „Europees" gebied. Weinig steun voor de suggestie van de Nederlander Van der Goes van Katers de externe zaken van de Saar te laten be handelen door een neutrale „Europese ge machtigde", aangewezen door de minis ters van de Raad van Europa. 91 Vanmorgen om half zeven heeft de IJmuidense trawler „Herman" op ongeveer 140 mijl N.N.W. van IJmuiden in een bij zonder dikke mist een kleine houten kotter, de Deense 12 495 uit Esbjerg overvaren. De Deen is vrijwel onmiddellijk na de aan varing gezonken, maar de Herman kon de bemanning veilig aan boord nemen. Volgens de eerste gegevens moet deze aanvaring geschied zijn op het moment dat de IJmuidense trawler, die uitstoomde naai de visserij in de Noord, wegens de dikke mist halve kracht voer. De Deense kotter lag voor anker en gaf blijkens mededelin gen van schipper N. Korbee geen seinen. Het scheepje is in de flank geraakt. De Herman vertrok Woensdagmiddag om half vijf uit de IJmuidense vissershaven, voer naar schatting een veertien uur op Op Zondag 28 Februari had een vijfen twintigjarige monteur dienst in een Haar lemse garage en was hij o.a. belast met verkoop van benzine. Aan het einde van de dag had hij f 70 geïnd en hij besloot naar Hillegom te gaan, om daar carnaval te vieren. In korte tijd was zijn geld op. De monteur ging vervolgens naar Lim burg om daar te trachten werk te vinden en als hij voldoende geld had overge spaard had hij plantym de schade aan zijn patroon te vergoeden. Deze had zich in middels met de Haarlemse politie in ver binding gesteld die de opsporing en aan houding had verzocht aan de politiecorp sen in Nederland. De politie te Heerlen heeft de monteur aangehouden en naar Haarlem overgebracht. Hij zal voor de officier van justitie worden geleid. volle kracht en moest toen halve kracht of minder stomen door de steeds dichter wordende mist. Na de aanvaring heeft de Herman de drie opvarenden van de E 495 overgegeven aan de E 87 die er mee naar Esbjerg is ge varen. De trawler Herman heeft weinig sc-hade opgelopen en kon zijn reis voort zetten. Aagtekerk, 9 te Manilla. Akkrumdijk, 10 te New York. Abbedijk, 9 te Rotterdam. Alblasserdijk, 9 v. Rotterdam n. Londen. Alnsti, 10 te Hamburg. Altair 9 te Rotterdam. Arnedijk, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Arundo, pass. 10 Finisterre 12 Falmouéh verw. Adinda, 9 260 m. Z.t.W. Padaran. Alwaki, 9 650 m. N. Paramadibo. Appingedijk, 9 te Bremen. Argos. 9 140 m. ZW. Ouessant. Aagtedijk, 10 v. Manilla n. Siain. Aardijk, pass. 10 Bermuda n. Le Havre. Aldabi. 10 v. Bahia n. Las Palmas. Amstelvaart, 10 v. Yokohama n. Portland. Annerekerk. 10 v. Lissabon n. Marseille. Averdijk, pass. 10 Scilly's n. New York. Alhena, 9 te Montevideo. Almdijk, 10 v. Antwerpen te Havanna. Aludra, 11 v. St. Vincent te Amsterdam. Amor, 10 v. Amsterdam n. Rotterdam. Ampenan, 11 v. Colombo n. Belawan. Bloemfontein, 9 te Amsterdam. Baam, 10 te Amsterdam. Baud. 9 v. Belawan n. Singapore. Borneo, pass. 9 Pantellaria n. Port Said. Boissevain. 10 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Boschfontein. 10 v. Marseille n. Southampton Bacchus, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Blommersdijk, 10 te New York. Bonaire, 10 v. Port of Spain n. Paramaribo. Boskoop, 10 v. Amsterdam te Hamburg. Caltex Leiden, 9 v. Sidon n. Rotterdam. CoViil.-t, 9 v. Hongkong' h-, Miri.' Coryda pass. 9 ten Z. Kreta n. Bombay. Chains, 9 te Malta. Cnttica, io te Amsterdam. Caltex Delft, 3 140 m. W. Kreta Caltex Pernis. 9 160 m. N.NO. Finisterre. Calex The Hague, 9 160 m. N. Kp. Vilano. Ceronia. 9 540 m. W. Kp Farewell. Caltex Nederiand, pass. 10 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Celebes. 10 te Londen. Delft, 9 v. Callao n. Cristobal. Duivendrecht, 9 130 m. NW. Finisterre. Drente, pass. 10 Gibraltar n. Rotterdam. Slotkoers Openings gisteren koersen 5-3)4 Nederl.'47 98s/im 98 'A \.K.U 19 IK 191 Jnilever 257 255 3hilips Gloeil. 234 235)4 Son. Petroleum 398 398 Vdam Rubber 126)4 124V, Holl Amer, Lijn 148 ex.d. 148 M. Scheepv. Unie 134)4 135)4 H.V.A 118 K 117 108)4 109K» Amsterd. Bank 185K 185 Med. Handel Mij. 177K 179 Rotterd. Bank 173K 173 Twentsche Bank 184 K 184)4 Anaconda Copper 33% 33% Bethlehem Steel 54 K 54 Republic Steel 49 y3 50% Shell Union 90 90 Tidewater 21% 21% U. S. Steel 40is/is 41 Woensdagmorgen werd op de werf van Jan Smit te Alblasserdam de voor Finse rekening gebouwde tankboot „Pensa" te ivater gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw L. Ehrnroolh, echtgenote van de voorzitter van de Raad van Beheer van de Finland Steamship Company. Het motortankschip „Pensa" heeft een draagvermogen van 16.300 ton. Het schip glijdt te water. BREMEN (U.P.) Clara RilkeWest- hoff, cle weduwe van de beroemde Duitse dichter Rainer Maria Rilke, is gisteren op 76-jarige leeftijd te Fischerhude nabij Bre men overleden. Zij genoot ruime bekend heid als schilderes en beelhouwster. Clara Westhoff werd geboren te Bremen en studeerde in München onder leiding van prof. Fritz Mackensen, die de kunstenaars kolonie in Worpswcde stichtte. Zij trouwde met Rainer Maria Rilke in 1901 en woon de sinds 1909 in Fischerhude. Rilke over leed in December 1926, op 51-jarige leef tijd. Mevrouw Rilke maakte portretbustes van haar man, van de dichter Rudolf Alexan der Schroder en van de toneelschrijver Gerhart Hauptmann, thans geëxposeerd in het Bremer Theater. GEBOORTEN: A. M. van Haaster—Wit- senburg. d.; J. H. W. BakkerKuhr, d.; G. A. van der SchalkKonings, d.; E. Runne- boomHonhof, d. ONDERTROUWD: B. J. Fibbe en M. Chr. Steffèrs. OVERLEDEN: R. Vroom, 79 j.; Chr. J. Platerink, 44 j.; Wed. G. F. Paulsen—Meyer, 54 j.; M. W. van. der Werff, 73 j. De jaarvergadering van de afdeling Heemstede en omstreken van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensionneerden is vastgesteld op Donderdag 18 Maart en wordt des middags om half drie in de foyer van het Minerva Theater gehouden. De agenda vermeldt onder meer de benoeming van twee afgevaardigden naar de Bonds- raads-vergadering en een bestuursverkie zing. Voor de functie van eerste voorzitter van de afdeling werd door het bestuur can- didaat gesteld de heer N. Vos, oud-gemeen te-secretaris van Heemstede. Het bestuurs lid, de heer D. Versteeg, stelt zich opnieuw herkiesbaar. Als verdacht van diefstal van een be drag van f 125 ten nadele van haar me vrouw heeft de Haarlemse politie een een- endertigjarige werkster aangehouden. Zij heeft meegedeeld enige schulden te heb ben betaald en vier paar kousen te heb ben gekocht. Bij haar aanhouding was zij nog in het bezit van een bedrag van f 17.50. Op 27 Maart begint een radioprijsvraag, waarvan de baten zullen toevloeien aan het Erefonds voor Oud-verpleegsters. Dongedijk, 10 te Rotterdam. Ditio, 10 v. Bibao n. Oporto. Esso Den Haag, pass. 9 Malta n. Antwerpen. Enggano, 9 120 m. NO. Massawa. Esso Amsterdam, 9 170 m Z.ZW. Ouessant Eendracht, pass. 10 Finisterre n. Bremen. Er,a, 10 v. Miri n. Pladju. Felipes, 11 te Padarig. Farm sum. 10 v. Panamakanaal n. Liverpool. Gouwe. pass. 9 Las Palmas n. Dakar. Gaasterlaod, 10 te Amsterdam Gaasterkei-k, 11 Fremantle verwacht. Garoet, 10 v. Port Said n. Genua. Gooiland, 10 v. Xtajai n. Rio Grande do Sul. Hoogkerk 9 v. Djibouti n. Suez. Hathor, pass. 10 Gibraltar n. Tunis. Helder, 9 v. Corinto n San José. Heelsum. 9 v. Savanna n. Le Havre. Helena, 10 v. Rotterdam n. Amsterdam. Indrapoera, 10 v. Singapore n. Tj. Priok, ivoorkust, 10 v. Hamburg te Amsterdam. Jupiter, 9 v. Barcelona n. Savona. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 11 Gibraltar n. Amsterdam. Japara KRL)10 te Cheribon. Kalimantan, 9 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Karsik, 9 v. Singapore n. Semarang. Kota Agoeng. pass. 10 Finisterre n. Port Said. Kertosono, 7 te Vancouver. Kieldrecht, 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Laogkoeas. 9 580 m. W.t.N. Minikoy. Leopoldskerk, 9 v. Hamburg n. Bremen. Liseta, 9 v. Singapore n. Port Dickson. Lissekerk, pass. 9 Aden n. Muscat. Lekhaven, 10 te Santos. Loenerkerk, 10 v. Suez n Assab. Lombok, 9 v. Mombasa n. Djibouti. Lawak, 10 v. Manilla n. Balikpapan. Limburg, 8 v. Los Angeles n. Trinidad. Loosdrecht, 10 te Bombay. Lutterkerk, pass. 10 Gibraltar n. Antwerpen. Leersum, 10 te Hamburg. Laagkerk, 11 v. Karachi n. Bombay. Laienberg, 11 v. Amsterdam n. Hamburg. Lieve Vrouwekerk, 17 v. Port Said n. Spezia. Lindekerk, pass. 11 Gibraltar n. Port Said. Luna, 10 v. Aghia Marina n. Thessaloniki. Molenkerk, 9 v. Durban n. Lorenzo Marquez. Mariekerk, 10 te Genua. Maiea, 9 v. Berre n. Alexandrië. Mirza, 8 v. Ilo Ilo n. Miri. Malvina, 9 v. Moji n. Miri. Merwede, 9 v. Houston n. Galveston. Maas, 9 430 m. O-NO. Fayal. Manoeran, 9 v. Makassar n. Kldjang. Marken, 9 te Khorramshar. Marpessa, pass. Albany n. Adelaide. Mataram, 9 v. Damman n. Khorelmufatta. Musi, 9 v. Pladju n. Bengkalis. Maasdam, 10 480 m. Z.t.O. Kp. Hatteras. Maashaven. 10 te Avonmouth. Muiderkerk, 18 te Aden. Markelo, 10 te Rotterdam. Meiiskerk, 11 te Port Swettenham. Nigerstroom, 9 v. Freetown n. Dakar. Vieuw Holland, pass. 9 Oostp. Flores n. Soerabaja Noordwijk. 10 te Puerto Padre verw. Notos, pass 10 ten N Ameland n Amsterdam Nieuw Amsterdam, 11 Bai-bados verw. Ootmarsum. pass- 9 Fayal n. Houston. Ovula. 9 te Recife. Omala. pass. 10 Ceylon n. Cochin. Oranjefontein, 10 te Las Palmas. Oranjestad. 10 v. Cristobal n. Puerto Limon. Prins Maurits, 9 te Valencia. Peperkust. 10 te Amsterdam. Papendreeht. 9 180 m NW Kaapstad Pendrecht, pass. 9 Mona eil. n. New York. Peperkust, 9 v. Antw. n. Amsterdam. Poseidon, 9 180 m. N. Kp. Enggano. Prins Alexander, 9 800 m. W.ZW. Valentia. Radja, 10 te Singapore. Ri.indam, 9 510 m. N. Flores n. Cobh. Rempang, 13 te San Francisco verwacht. Riouw. 10 te Djeddah. Ridderkerk. 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Riouw, 9 240 m. NW. Djeddah. Rita, 9 200 m. Z. Bangkok. Roebiah, 9 90 m. Z. Djeddah. Rotti, 9 v. Cheribon h Semarang. Rafaeia, 10 v. Bangkok n. Pladju. Rijivkerk, 10 te Yokohama. Rijnland, 10 v. Rio de Janeiro n. Montevideo. Singkep, 17 te Suez verw. Saroena, 9 v. Pladju n. Saigon. Stad Maassluis, 9 te Narvik vertr. 11 v. Narvik naar Immingham. Stad Rotterdam vertr. 10 v. Narvik n. d. Tyne Stad Vlaai-dingen, 9 v. Rotterdam n. Narvik. Stari Amsterdam, 9 v. Casablanca n. R'dam. Sabang. 10 te Makassar. Salawati, 9 te Damman. Schie, 9 190 m. NO. Bona. Slamat, pass. 9 eil. Linga n. Semarang. Siiedrecht, 9 v. Gothenburg n. Swansea. Stanvac Pendopo, 9 Straat Banka n. Tj. Priok. Stanvac Talang Akar, 9 100 m. N. Anamba eil. Salatiga, 10 te Bombay. Sibajak, 11 te Sydney. Soestdijk. 11 te Belawan. Straat Banka. 11 te Beira verwacht. Sommelsdijk, 9 te Paulsboro. Stad Leiden, 10 te New Orleans. Tibia, pass. 9 Kp. Vilano n. Rotterdam. Tero, 9 v. Hamburg n. St. Vincent. Trajanus, 14 te San Juan verwacht. Tankhaven I, 9 te Penang. Tegelberg, 9 570 m. ZW. Sabang. T.iiluwah. 9 340 m. ZW. Padran. Tjitjalengka, 9 v Singapore n Hongkong. Tjiwangi 9 v. Tj. Priok o. Semarang. Tomini, pass. 10 Ouessant 12 hoek v. Holland verwacht. Tara, 10 v. Buenos Aires n. Montevideo. Tiba, pass. 11 Madeira n. Rotterdam. Tjimenterug, 11 te Kaapstad. Tabinta, 11 te New Orleans. Talisse, pass. 10 Minikoy n. Djibouti. 1'amo, pass. 10 Teneriffe n. Rio de Janeiro. Tarakan, 10 v. Madras n. Calcutta. Taria, 10 rede Miri. Tawali, 10 te Port Said. Thalatta, 10 te Suez. Vail Heutsz 8 te Penar.g. Van Riebeeck, 9 v. Tj Priok n. Singapore. Van Spilbergen, 10 v. Lobito n. Loma. Wonosari. pass. 10 Suez n. Aden. Waal, 9 te Duinkerken. Waingapoe, 9 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Woensdrecht, 9 120 m. O- Sabang Westland, pass. 10 ten O. Kp. Verdische eil. Waterman, 10 te Halifax. Willem Ruys, 10 v. Tj. Priok n. Singapore. Willemstad. 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Zeeland (KRL). 11 te Halifax. Zuiderkruis, 10 50 m. W. Monrovia n. Kaapstad. KLEINE VAART Admiraal Courbet, 10 te Goole verwacht. Advent, 9 v. Huil n. Brusbüttel. Att, 10 te Swansea Admiraal de Ruyter, 10 v. Rotterdam te Bremen verwacht. Al bergen vertr. 10 v. Requejada n. Gent. Algarve, pass. 9 Vlissingen n. Garston Anna B. 10 v. Mogador te Safi. Arienoldus G, 9 v. Belfast n. Fartinton. Arnoudspolder, 9 v. Rotterdam te Lissabon. Audacia, pass. 9 Dungeness n. Nantes. Boreas 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Barracuda, 10 v Londen te Rotterdam Bill S, vertr. 10 v. Foyness n. Swansea. Beekbergen, 10 v. Bilbao n. Requejada. Batavier III, pass. 9 Finisterre n. Bordeaux. Binnenhaven 10 v. Rouen te Casablanca. Bernisse, 9 rede Boness. Bab-T, 8 Gibraltar gepass n. Sete. Carpe Diem, pass. 9 Vlissingen n. Grangemouth Cornelia b I, 10 v Ballina n Swansea Crescendo, 9 te Portsmouth Corrie b, 11 v Ipswich te Windau verw. Coolhaven, 9 v. Casablanca n. Port Lyautey. Corsica, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Daje Bohmer, 9 te Roucn. Draco, 9 v. Bone n. Tunis. Deneb, 9 v. Grangemcuth te Londen. EsCaut, 9 v Rouen n. Parijs. Fedala. 9 v. Windau te Aalborg. Franka II. 9 te Port Lyautey. Ferocia, 10 v. St. Velery S. Somme te Avon mouth verwacht. Fid'iicia. pass. 10 Vlissingen n. Londen. Frans, 10 v. Rotterdam n. Tyne. Gerrie S, 10 v. R'dam te Hamburg. Harold 10 v. R'dam n. Frederikstad. Hebe Nobel, verm. 9 v. Brussel. Henrica, 9 v. Belfast n. Manchester. Henrica b, 9 v. Honfleur te Garston. Hondsrug, 10 v. Norwich te Rotterdam. Hast III. 10 in zee n. Londen. Helvetia, pass Vlissingen n. Antw. Ida Pieter, 10 v Granville n. Liverpool. Jorina. 9 v. Tyne n. Rotterdam. Julia Mary. pass. 9 Vlissingen n. Antw. Jo, 9 v. Landen te Boulogne. Koningshaven. 10 nog te Gothenburg Lacra, 9 v. Hull n Sunderland. Leo S 9 te Aghia Marina. Leender' b, 12 v. Sanlow te Sete verw. BINNENLAND Tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau is benoemd jhr. mr. A. K. C. de Brauw te 's Gravenhage, wegens zijn werk zaamheid gedurende vele jaren als lid en voorzitter van de commissie van toezicht op de bijzondere leerstoelen, die bijzonder universiteiten en de bijzondere economische hogescholen. In Den Haag is aanbesteed de bouw van een rijksgebouw voor rijksdiensten en depar tementen. De laagste irfschrijfster was de N.V. Ned. Aannemingmij. v./h. fa. H. F. Boersma le 's Gravenhage met f 6.867.000, de hoogste de N.V. Rijnlandse Betonmaatschap- pij te Delft met f 8.295.000. De productie der Nederlandse kolen mijnen heeft in Januari 1.013.400 ton bedra gen tegen 944.900 ton in December (met 1 werkdag minder). De invoer in Januari bedroeg 489.200 ton <626.500 ton in Decem ber), waarvan 253.400 ton uit Duitsland, 103.700 ton. uit België en 69.000 ton'uit Amerika. De heer D. de Wolff Peereboom hééft zich bereid verklaard met ingang van 5 April als voorzitter van het Kunstenaarscentrum Bergen op te treden. Hij maakt ook lid uit van de besturen der Berger Kunstkring en van de Filmliga. Te Hilversum is de Vara-„showboat- kapitein" Karei Prior in het huwelijk ge treden met mej. Anneke Eijberts. Tegen een 52-jarige inwoonster van Leeuwarden heeft de officier van justitie bij de rechtbank aldaar twee jaar gevangenis straf geëist. Haar was ten laste gelegd dat zij vier jaar lang diefstallen had gepleegd in winkels en op markten. Tassen van on beheerd staande rijwielen waren evenmin veilig voor haar. In oen stoffenmagazijn stal zij niet minder dan 31 coupons. Dr. ir. G. A. M. Diepen, die benoemd is tot hoogleraar in de afdeling der schei kundige tc-chnologie aan de Technische Hoge school te Delft om onderwijs te geven in rie anorganische en de physische scheikunde, heeft zijn ambt aanvaard met een rede over de phasenleer en haar toepassingen. Prof. Diepen besprak hierin onder meer de pro blemen welke zich voordoen bij het winnen van zout uit zeewater. B. en W. van Den Helder hebben de raad medegedeeld dat voor 1954 op een con tingent van 400 zogenaamde defensiewonin gen mag worden gerekend, waarvoor, naast de op grond van het premie- en bijdragen- besluit woningbouw 1953 te verlenen premie, een extra premie zal worden beschikbaar gesteld van f 1000 tot f 1500 per woning met een maximum van f 500 totaal. De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper heeft gistermiddag de nieuwe brug over de Hollandse IJssel in Gouda officieel ge opend. Deze brug vormt de eenige vaste oeververbinding van de Krimpenerwaard. Het is een electrische hefbrug met een ge heel automatisch beveiligingssysteem en een dubbele doorvaart waarvan een gedeelte ter breedt van 614 meter, beweegbaar is. Zolang men niet gereed is met de aanleg van een verkeersplein aan de Haastrechtse zijde zal de oude brug nog gedeeltelijk in gebruik blijven. In ons artikel over dr. J. A. Bierens de Haan vermeldden wij Maandag abusievelijk dat deze geleerde 17 Maart zijn zeventigste verjaardag zal vieren. Dr. Bierens de Haan wordt die dag echter 71 jaar. Wij bieden voor deze vergissing onzerzijds onze veront schuldiging aan. Een inwoonster van Delft ontving êen prentbriefkaart van een vroegere vrien din uit Den Haag, die haar harte lijk gelukwenste met haar verjaardag. Maar deze felicitatie kwam bijna 33 jaar te laat. De kaart was blijkens het poststempel op 20 Mei 1921 uit Den Haag verzonden en arriveerde op 9 Maart 1954 bij de ge adresseerde. Aan de secretarie-afdeling Bevolking cn Verkiezingen, loket F te Haarlem zijn kosteloos verkrijgbaar de formulieren voor de verzoekschriften om bij volmacht te stemmen bij de verkiezing van de leden der provinciale staten op Woensdag 21 April. Aan een kiezer kan op zijn verzoek worden toegestaan te zijner keuze aan de stemming ter verkiezing van de leden dei- provinciale staten deel te nemen, hetzij in de gemeente, in welker kiezersregister hij op 9 Maart 1954 is opgenomen, hetzij in een door hem aan te wijzen andere gemeente. Beide gemeenten moeten echter in een zelfde provincie gelegen zijn. De kiezer, die van deze gelegenheid gebruik wil maken, doet daarvan uiterlijk op 7 April in persoon mededeling ter secretarie van een gemeente aan de burgemeester of de door deze aan gewezen ambtenaar. HAARLEM EN OMGEVING De vacantiecommissie van het Haar lems Verbond van Speeltuinverenigingen organiseert op Donderdag 18 Maart in het jeugdhuis Schoterweg 83 een filmavond over de wandelsport van de KNWB. Daarbij zal de heer Haitsma, propagandist der KNWB een causerie houden. De heren W. Sclieffer, Godfried van Bouillonstraat 31 rd en J. A. Zwarter, Schalkwijkerweg 65 rd hopen op respectie velijk 14 en 19 Maart het feit te herdenken, dat zij vijfentwintig jaar werkzaam zijn bij de N.V. Droste's Cacao en chocoladefabrie ken te Haarlem. De 44-jarige scheepsbouwer J. van A., die veertien dagen geleden voor de Haar lemse rechtbank terecht stond omdat hij er van verdacht werd, dat hij bijzonder onvoor zichtig een open haard in een houten woon schip had laten bouwen, waardoor er op het schip brand zou zijn ontstaan, werd con form de eis van de officier van justitie, vrijgesproken. Zondagavond om 7 uur zal onze stad genoot de heer Hans Sierhuis afscheid ne men aangezien hij 3 April als zendeling van de Wereldwijde Evangelisatie Kruistocht vertrekt naar Thailand. Deze afscheidsdienst wordt opgeluisterd met lichtbeelden over het zendingswerk en wordt gehouden in de Volle-Evangelie-Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Leny pass. 10 Vlissingen n. Rotterdam. Lies, 9 v. Dublin te Partington. Lucas Bols I, 10 v. Kingslynn n. Rotterdam. Lucas Bols II, tl v. Requejada te Antw. verw. Lydia. vertr. 10 v. Bayonne n. Londen. May Mere, vertr. 10 v. Preston n. Beifast. Megrez, pass. 10 ten W Palma. Myfem, 10 nog te Stockholm. Mypuck, vertr. 10 v. Rouen n. Parijs. Markab, 10 330 v. Vlissingen n. Londen. Marcella, vertr 10 v Reykjavik n R'dam. Matthew. 9 v. Billingham te Goole. Mirach N, 9 v. Casablanca te Rouen. Mirzam N. 10 Nantes verwacht. Monica, 9 v. Billingham n. Londen. Medusa pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen Merak N, 10 te Vlissingen. Mies, 10 v Hamburg te Kiel. Nato, pass. 9 Vlissingen n. Temeuzen. Noorderlicht. 10 v. Pontrieux. Nassauhaven. 10 v. Antwerpen n. Kopenhagen Nieuwland, 9 v. Grangemouth n. Rotterdam. Noord. 9 20 m. ZW. Stavanger. Nottingham, 9 v. Kingslynn n. Rotterdam Neeltje b. 9 te Tarragona. Omlandia,, 9 v. Casablanca te Marseille. Oleum. 10* v. Rotterdam n Bilbao. Picter Hubert. 10 te Buint eiland. Pavo. 9 v. Propriano n. Immingham. Ponto, 8 te Tripoli. Prior. 9 v. Kopenhagen n. Ahus. Phecda 9 v. Port Lyautey te Marseille. Spes, 10 v. Rotterdam n. Waterford. Sporota, 9 te Antwerpen. Soemba, vertr. 11 v. Tonnay Charente n. Bor deaux. Spora, pass 9 Vlissingen n. Dover. Theodora, 10 v. Rotterdam te Londen. Timor, pass. 10 Newarpvsfln. Antwerpen. Veritas, pass. 9 Vlissingen n. Goole. Virgo, 9 v. Portsmouth te Roscoll. Vrouwepolder. 9 v. Opoitn ;i Antwerpen. Westersingel. 9 v. Leixnes Londen. Walenburgh 9 v. Rotterdam te St. Nazaire. Wickenburgh, pass. 10 Ouessant n. Casablanca. Westlaan 10 v. Rotterdam n. Hamburg. IJsel, pass. 10 Vlissingen n. Dieppe

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11