YBERT Invloed van film op kind Plannen voor een vliegveld bij Rotterdam Een kwart eeuw gastvrijheid voor de jeugd Senatoren hebben vele wensen voor onderwijs en cultuur EMSER Jan Gijzen" jubileert ïïm Geschil over taak van reserve maréchaussée Advies: Kinderen beneden 8 jaar niet naar film Kosten f 2 millioen NEEM Nu al lekkende daken van nieuwe huizen Collecten brachten ruim acht mille op Pater Caminada O.F.M. 50 jaar priester Gronings-Drentse vrijwilligers geadviseerd, uit te treden als Uw stofwisseling in arde is! Niets beter dan „Departement onvoldoende toegerust" Tentoonstelling over New York Uitspraken Haarlemse rechtbank Heemsteedse boekhouder mag twe<y jaar niet rijden Burgerlijke Stand van Haarlem Indonesië neemt aandelen van KLM in „Garuda" over Jaarverslag MTS UUINDERDAG 11 MAART 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 99 Op Zaterdag en Zondag, 20 en 21 Maart, zal er een feestelijke drukte heersen in de jeugdherberg „Jan Güzen" in Haarlem-Noord, want dan viert dit goedkope „jeugdhötel" zijn vijfentwintigjarig bestaan. Men zal deze verjaardag niet ongemerkt voorbij laten gaan: vader en moeder De Blécourt zullen het nog druk ge noeg krijgen gedurende die twee dagen. Het grootste gedeelte van het weekend wordt gereserveerd voor trekkers, die van verre komen, ter wijl de trekkers uit Haarlem en om geving op de Zondagavond aan hun trekken zullen komen. Het programma voor de Zaterdag behelst om te beginnen een gezellige thee voor een vijftig a zestigtal genodigden. Men hoopt, dat de trekkers, die het weekeinde in de jeugdherberg willen doorbrengen, zo moge lijk pas na vijf uur arriveren. Voor hen is een waardevol avondprogramma samen gesteld, waarin Cor Breed aan de hand van gramofoonplaten zal spreken over Peer Gynt. Voor de Zondagmorgen heeft men een kerkgang of een wandeling vastgesteld, 's Middags om twee uur begint een volks- dansbal, dat om halfvijf is afgelopen. Zon dagavond worden de trekkers uit Haarlem en omgeving verwacht, die er dan naar hartelust kunnen volksdansen. Drukke tijd begint al in April Ligt het begin van de drukke tijd voor de meeste jeugdherben in ons land in Mei, „Jan Gijzen" draait al in April op volle toeren. Dan staan namelijk de bollenvelden in bloei en de grote liefde voor de natuur, die de trekkers eigen is, strekt zich begrij pelijkerwijs ook over dit gebied uit. In het afgelopen jaar werden ruim 12300 overnachtingen in de Haarlemse taveerne geboekt, drieduizend meer dan het jaar daarvoor. De Flora zal hier wel niet vreemd aan zijn. Ook dit jaar belooft weer druk te wor den. Er werden voor het komende seizoen reeds drieduizend overnachtingen geboekt. Vooral de buitenlanders hebben al weer laten weten, dat zij de gastvrije Haarlemse jeugdherberg binnenkort zullen bezoeken. In 1928 werd in Haarlem een comité op gericht, dat zich ten doel stelde, in Haarlem het jeugdherbergwerk te propageren en mee te werken aan de opbouw van een lan delijke jeugdherbergenorganisatie. In 1929 werd in een gedeelte van gebouw Excelsior aan de Jansweg een jeugdherberg gevestigd, maai- in 1931 was het gebouw daar niet langer beschikbaar voor. Om de ADVERTENTIE tussen twee sigaretten drie Wybert-tabletten ter voorkoming van rokersadem. ADVERTENTIE SMAKEN VERSCHILLEN maar alles smaakt beter met REMIA MARGARINE Haarlems raadslid stelt vragen Het Haarlemse raadslid de heer H. C. Hennevelt (CPN) heeft aan het college van B. en W. gevraagd of het het college bekend is, dat de nieuwe woningen van de woningstichting „De Vooruitgang" in de componistenbuurt als algemeen euvel ern stige lekkage vertonen? Welke maatregelen denkt het college te nemen tegen de euve len, waarin op krachtdadige wijze moet worden voorzien? Is er tijdens de bouw voldoende controle uitgeoefend door Bouw en Woningtoezicht? Ter toelichting deelt de heer Hennevelt mee, dat speciaal bij de regenval van de laatste dagen is gebleken, dat van vele huizen de daken lekken, dat de muren door slaan, dat het lekt onder en boven de ko zijnen en bij de dorpels, terwijl ook vele schoorstenen niet rookdicht zijn. Rheïimatiekbe strijding De in Februari gehouden collecte ten bate van de Rheumatiekbestrijding heeft, ondanks de zeer ongunstige weersomstan digheden, in Haarlem 5727.82 gulden en in Heemstede 2637.07 gulden opgebracht. In aansluiting hieraan zal voor belang stellenden uit Haarlem en omgeving op Maandagavond 22 Maart in „Brinkmann" een lezing met lichtbeelden over rheuma tiekbestrijding worden gehouden door Dr. G. van Dam, onder-Directeur van de Stich ting Amsterdams Centrum voor Rheuma tiekbestrijding. Ook zal de film van de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiek bestrijding worden vertoond. Toegangs kaarten zijn kosteloos verkrijgbaar na schiftelijke aanvrage bij het bureau van het U.V.V. Stadhuis te Haarlem. Vanavond eerste repetitie voor „Zo zong de gouden eeuw" Vanavond om acht uur begint in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond de eerste repetitie voor de cantate „Zo zong de gouden eeuw" van Jos. de Klerk, wel ke op de avond van de Bevrijdingsdag onder auspiciën van het centrumcomité „Koninginnedag" op de Grote Markt zal worden uitgevoerd. De Federatie van Zang- en Muziekver enigingen heeft haar medewerking aan deze gebeurtenis toegezegd. Ook indivi duele zangers zijn op de repetities van harte welkom. financiële moeilijkheden, die de stichting van een echte jeugdherberg in de weg ston den, te overwinnen, werden een bazar, ver lotingen, filmavonden en lezingen gehou den. In 1931 kon de huidige jeugdherberg in Haarlem-Noord van de gemeente worden gehuurd. Om uit de schuld te komen wer den opnieuw een bazar en een verloting gehouden. Ook probeerde men scholen voor het werk te interesseren. Al deze acties lukten wonderwel, maar in 1940 gooiden de bezetters weer roet in het eten: de jeugdherberg werd hospitaal. Pogingen om het werk elders voort te zetten mislukten. Doch na de bevrijding was het leed weer spoedig geleden: reeds in 1946 kon „Jan Gijzen", zij het dan met een eenvoudige inventaris, weer in gebruik worden ge nomen. De accommodatie is tamelijk bevredi gend, alleen de wasgelegenheid laat veel te wensen over. Doch grote veranderingen zal men in de jeugdherberg niet meer aan brengen, want in de toekomst zal het ge bouw voor stadsuitbreidingsplannen moe ten wijken. Een goede bekende voor vele Haarlemse katholieken, die zich hem zeker nog zullen herinneren als kapelaan aan de Groen markt, pater Honoratus Caminada, viert Zaterdag 13 Maart zijn gouden priester feest. De dag zal in verband met de Vasten in stilte voorbijgaan, maar vergeten wordt de thans 74-jarige pater Fransiscaan niet, want Zondag 9 Mei wordt met een Hoog mis in de kerk van het H. Hart aan het Kleverpark het jubileum kerkelijk ge vierd (van 2-3 is er die dag receptie in de parochiebibliotheek naast de pastorie), waarna Maandag 11 Mei in het Concertge bouw een revue wordt opgevoerd, die le ven en werk van de bescheiden priester in beeld brengt. Dat is een heel werkzaam leven met veel verantwoordelijkheid. Na zijn priesterwij ding in 1904 is pater Caminada drie jaar kapelaan te Delft geweest om vervolgens naar Haarlem te komen, waar hij een uit zonderlijk lange tijd - vijftien jaar - bleef. Hij bouwde de St. Jozefgezellenvereniging aanzienlijk uit en stichtte een vakteken- school, die een paar honderd leerlingen telde en een zekere vermaardheid kreeg. Hij bezorgde de Jozefgezellen ook een eigen lokaliteit in de Jansstraat en stichtte een vereniging voor jonge middenstan ders: de Katholieke Kring. Toen hij in 1922 vertrok kende men pater Caminada als een man van grote initiatieven, die voor be langrijke functies scheen voorbeschikt. En inderdaad, na een rectorschap van het missie-college in Sittard tot 1932 volgde zijn benoeming tot Provinciaal van de pa ters Franciscanen, welk hoge ambt hij tot 1937 vervulde. Hij bezocht op zijn visitatie- reizen Java en China en stichtte een bloeiende missie in Pakistan en India, waar thans 125 paters en inlandse pries ters werken. In 1937 werd hij rector van het gymnasium in Venraay, dat hij door de oorlog heen leidde. Na de oorlog ver bleef hij achtereenvolgens als overste der huizen in Nijmegen en Heerlen om in 1951 zijn welverdiende rust in Haarlem te gaan genieten. En deze rust zal aanstonds op luister rijke wijze verstoord worden. Allen die pater Caminada een warm hart toedragen kunnen daarvan doen blijken door hun bijdrage in een feestgeschenk op giro 307260 ten name van de heer P. P. W. Randoe, Gierstraat 22 onder vermelding „Feestgeschenk pater Caminada". Het zal de jubilaris in Mei worden aangeboden. Tussen de vrijwilligers van de reserve- maréchaussée in de Noordelijke provincies en de militaire leiding van dit vrijwilligers corps is een ernstig verschil van mening ontstaan, dat verband houdt met de taak die de reserve-maréchaussée in tijd van oorlog heeft De topcommissie van de vierde afdeling van de reserve-maréchaussée en de pro vinciale besturen van Steun Wettig Gezag van Groningen en Drente overwegen, de vrijwilligers te adviseren, massaal de ver- band-acte bij de reserve-maréchaussée op te zeggen en zich aan te sluiten bij de Nationale Reserve. De vrijwilligers werd enige jaren geleden medegedeeld, dat aan hun onderdeel een nieuwe taak zou worden opgedragen. De topcommissie is van oordeel, dat deze taak tot dusver niet op bevredigende wijze is omschreven en acht ook het oefenprogram ma te beperkt. In de practijk zou de taak van de reser ve-maréchaussée zich op het ogenblik be perken tot het verrichten van plantsoen diensten en politionele bewaking van kazernes. Het aantal vrijwilligers bij de reserve- maréchaussée in de 4e afdeling bedraagt ongeveer 400. Dat de kwestie in een acuut stadium is gekomen, wijt men aan de tijdelijke over plaatsing van de commandant van de 4e afdeling. De vrijwilligers beschouwen deze overplaatsing als een maatregel om de oppositie tegen hun zwevende taak van haar leider te ontdoen. Deze commandant heeft inmiddels ontslag gevraagd als offi cier bij het wapen der Koninklijke Maré chaussée. ADVERTENTIE „Kinderen beneden de zeven a acht jaar moeten geen films zien. Voor hen is de toverlantaarn het geschikte medium", tot deze uitspraak kwam mej. mr. L. H. Gal- lois, secretaresse van het Instituut Film en Jeugd, in een gisteravond gehouden cau serie voor de Vereniging Pro Juventute te Haarlem over „De invloed van film en bio scoop op de jeugd". Het instituut heeft zich gedurende de zeven jaren van haar bestaan intensief met dit onderwerp bezig gehouden. Op het in 1949 te Rotterdam gehouden congres, waar grote belangstel ling voor bestond, werd het instituut de opdracht verstrekt om een onderzoek in te stellen naar de bioscoopgewoonten van de jeugd. Het rapport waar vier jaar aan is gewerkt, is onlangs gereed gekomen en zal binnenkort in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Op het congres werd de film gedaagd. Dr. A. QueridP, bestuurslid van het insti tuut constateerde toen dat men eigenlijk bitter weinig van gedaagde wist. De film werd spoedig te vondeling gelegd. Er wa ren 12 getuigen, de meesten a change, die zich uitspraken over de invloed van de film. Zij vertegenwoordigden het onder wijs, de kerk, het maatschappelijk werk en het gezin. Er werd een scheiding ge maakt tussen film en bioscoop, die zich volgens een der getuigen verhouden als alcohol tot de kroeg. Prof. Querido wees op liet congres op het zogenaamde circu laire proces, waarbij de film datgene geeft waar het publiek middels het entreekaar tje een stem voor uitbrengt. Het grote probleem is hoe dit proces te stoppen. Prof. Querido stelde twee criteria voor een film voor de jeugd. Zij diende uit te gaan van de aggressie vain het kind en moest een identificatiemogelijkheid bieden. In tegen stelling tot de mening van vele ouders moeten aggressieve neigingen niet onder drukt, maar gekanaliseerd worden, zodat het kind de kans krijgt tot een krachtig mens uit te groeien. Geen neiging tot kwade Gebleken is dat het jonge kind' zich meet identificeert met wat buiten zijn ervarings gebied ligt. Als het bijvoorbeeld nog niet in aanraking kwam met d'e dood, zal het naar de mening van ouderen vaak hard vochtig reageren als het voor dit verschijn sel geplaatst wordt. Hier is echter geen sprake van, het instituut is namelijk tot de conclusie gekomen dat het kind zich alleen met het goede indientificeert en zich haast nooit aangetrokken voelt tot het kwade. Geconstateerd werd ook dat de be hoefte van vele kinderen om de bioscoop te bezoeken vaak gelegen is aan een ge brek aan informatie door de opvoeders, want de film is vooral ook informatiebron omtrent de realiteit. Het kind kan echter Het dagelijks bestuur van de Groningse gemeente Bedum is Woensdag de yos' geweest van de Mijnendienst in Den Helder. Aanleiding tot dit bezoek was de onthulling van een door het gemeentebestuur van Bedum aangeboden plaquette van het gemeentewapen, welke aan boord van de nieuwe mijnenveger Bedum" is aan gebracht. Na de onthulling der plaquette in de scheepsgang bezichtigden B. en W. van Bedum de naar hun gemeente genoemde mijnenveger. In het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschapen wordt onder meer ge zegd, dat er behoefte is aan een onder wijsplan. Vele leden hebben de indruk, dat zulk een plan nog niet bestaat en dat de overheid ten deze telkens een slag achter is bij hetgeen de maatschappij voortbrengt en verlangt. Bij vele leden was de vraag gerezen, of het departement wel sterk genoeg is bezet. Er waren herhaaldelijk klachten over de trage afdoening van tal van zaken. Ernsti ger achtten die leden de vraag, of het de partement, van een wetenschappelijk ge zichtspunt bezien, voldoende is toegerust om boven de te behandelen materie te kunnen staan. Voorlichting over de krijgsmacht Ook de voorlichting van militaire zijde aan de schooljeugd gegeven omtrent hetgeen een modern leger is en vordert, zou door een commissie van afgevaardig den van kerkgenootschappen, het school wezen, krijgsmacht en volksvertegen woordiging, aan een onderzoek onderwor pen moeten worden om de vraag te beant woorden of de bestaande methode te hand haven is. Andere leden hoopten, dat de minister geen gevolg zou geven aan de aandrang van bepaalde zijde om militaire voorlich ting op de scholen te weren. Lager onderwijs De minister beroept zich bij elke critiek op het onderwijsbeleid op de achterstand door de oorlogsjaren 19401945 ontstaan. Een dergelijk beroep echter gaat volgens enkele senatoren steeds minder op, naar mate de oorlogsjaren verder van ons af komen te liggen en zij constateren dan ook dat te weinig wordt gedaan voor scholen bouw, voor aanvulling van het tekort aan leerkrachten e.d. Zelfs zou men kunnen stellen, dat de toestand eer slechter dan beter is geworden. Andere leden menen, dat een andere houding ten opzichte van de gehuwde on derwijzeres het aantal leerkrachten aan zienlijk kan doen toenemen. Voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs Zeer vele leden vestigden er de aandacht op, dat de na-oorlogse vloedgolf, die thans het L.O. overbevolkt, over enkele jaren ook het V.H. en M.O. en andere onderwijs takken zal overspoelen. Gaarne zouden zij vernemen, hoe de minister zich daartegen denkt te wapenen. Hoger onderwijs en wetenschappen Een uiterst nijpend vraagstuk achtten vele leden de universitaire problematiek. Huns inziens bevordert een onderwijs systeem met overmaat van colleges en slecht opgenomen dictaten als vrijwel enige bron van studie een passieve hou ding van de student welke met academi sche vorming in strijd is. De minister wordt gevraagd, of hij niet met deze leden er van overtuigd is, dat ook hier een groot scheeps experiment met geheel andere me thoden en vooral een veel sterkere staf de efficiency zou bevorderen. Men vestigde er de aandacht op, dat op het ogenblik de bijzondere hogescholen te Amsterdam (Vrije Universiteit), Nijmegen, Rotterdam en Tilburg in zware financiële moeilijkheden verkeren in verband met onvoldoende subsidiëring. Vele leden acht ten het noodzakelijk, dat daarin op korte termijn verandering zou worden gebracht. Na de verhoging van de salarissen der hoogleraren en der leraren, is er voor de universiteiten een nadelige situatie ont staan doordat: er nu bij het middelbaar onderwijs een financieel veel aantrekke lijker carrière voor wetenschappelijk ge- vormden is weggelegd dan bij de univer siteiten en de afstand tussen de hoogst be zoldigde wetenschappelijke hoofdambte naar en de hoogleraar te groot is gewor den. Kunsten Vele leden constateerden met voldoening, dat na de oorlog het nut van cultuursprei ding zowel sociaal als regionaal, tot ons volk was doorgedrongen. Zij achtten het een verblijdend verschijnsel, dat de mi nisters van Onderwijs, kunsten en Weten schappen na 1945 zich hebben beijverd, dit streven te bevorderen. Er bestaat nu een grote behoefte aan schouwburgen, concertzalen en tentoonstellingsruimten. Men juichte daarom de instelling van de rijkscommissie van acjvies voor de bouw van schouwburgen en concertzalen toe, maar was overigens van oordeel, dat niet enkel de accommodatie regionaal moet worden verzorgd, doch dat ook het aantal gewestelijke kunstgezelschappen behoort te worden uitgebreid. Speciale cultuurfondsen Wordt ons volk, zo vervolgden deze leden, in al zijn geledingen meer ontvan kelijk voor de kunst dan zal de kunstenaar een breed veld van werkzaamheid ver krijgen, maar dan moet ook de jeugd meer aesthetisch worden gevormd. Verscheidene leden betuigden de minis ter hun erkentelijkheid voor het beleid, op het stuk der kunsten door hem gevoerd. Zij hoopten de gedachte dat bevordering van wetenschap en kunst een onderwerp van overheidszorg is, eerlang in de grond wet te zien neergelegd. Een vaak verno men wens is, zo vervolgden zij, dat van overheidswege fondsen worden gevorma voor de financiering van wetenschap en kunst, 'los van de jaarlijks vast te stel len begrotingen,' zodat een plan voor een langdurige periode kan worden opgezet. moeilijk afstand nemen van de filmwer kelijkheid en accepteert die dan ook gauw als de eigenlijke realiteit. Op het tweede congres in 's Hertogen bosch kreeg het instituut de vraag waar aan een goede film voor de jeugd moet voldoen, ter beantwoording mee. 500 Films onderzocht In 1952 werd daartoe het Beoordelings- orgaan geïnstalleerd, dat ruim een jaar gewerkt heeft aan een onderzoek over het aanbod van de soorten films. Mejuffrouw Gallois deelde mede dat dit onderzoek 500 films omvatte en dat het gehalte minder erg was dan men vreesde. Honderd films werden afgewezen, niet omdat zij immo reel zouden zijn dat gebeurde slechts een enkele maal maar omdat zij niet des kinds waren. Het Beoordelingsorgaan groepeerde deze films in de categorieën aanvaardbaar, geschikt en aanbevelens waardig. Het resultaat van het onderzoek is een lijst van films, waarop men zich kan abon neren, waarop de qualificatie vermeld staat en de inhoud in het kort is weergegeven. Deze publicatie is uniek voor Europa, het buitenland heeft er dan ook grote belang stelling voor getoond. Geconstateerd werd ook dat dwaze films nog steeds populair zijn, maar zelden twee maal gevraagd wor den. Actie in de film is essentieel, de dia loog is vaak aan het kind verspild. Na de pauze werd door mr. H. M. van Fenema, Zandvoorts burgervader, die deze avond bijwoonde, de vraag gesteld of deze Lijst nu ook door de bioscoopexploitanten gebruikt werd. Mejuffrouw Gallois noem de dit een zwakke plek. Er zijn daartoe besprekingen tussen het instituut en de exploitanten gaande, die* echter moeizaam vorderen, omdat de meeste exploitanten zakelijke motieven voorop blijven stellen. In Engeland is men thans zo ver dat de beoordelingen naar de exploitanten wor den opgezonden, die zich er in de meeste gevallen wel aan houden. Burgemeester Van Fenema stelde voor om bijvoorbeeld de vermakelijkheidsbelasting te verlagen om het voor de exploitanten aantrekke lijker te maken om kindervoorstellingen te houden. In Haarlem is hier evenwel nog niets van gekomen, omdat er klachten zou den zijn gerezen over de vernieling van het bioscoop intérieur door kinderen. Me juffrouw Gallois merkte nog op dat de Cineac voor kinderen niet geschikt geacht moet wogden. Vervolgens werd de film „Het Circus jong" vertoond als voorbeeld van een aan bevelenswaardige film voor de jeugd. On geveer 200 genodigden woonden de avond bij. Met medewerking van het museum van de stad New York en het historisch ge nootschap van New York - zal van 16 Maart tot en met 3 April in gebouw Gerzon te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden, die een geschiedkundig beeld geeft van New York. De expositie geeft een overzicht van de groei en ontwikkeling van New York, van de kleine Nederlandse nederzetting Nieuw Amsterdam tot de metropolis van thans. De aandacht wordt in het bijzonder ge vestigd op het Nederlandse aandeel in ontstaan, groei en bloei van New York en de banden, die door de eeuwen heen tus sen Amsterdam en zijn dochterstad aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan heben bestaan. De Haarlemse rechtbank heeft Donder, dagmorgen uitspraak gedaan in de zaa^ tegen de 23-jarige timmerman J. N. V. Ujt Haarlem, die terecht had gestaan onder verdenking van diefstal door middel van inklimming gepleegd op 6 November 1953 in de Mauricialaan in Overveen. V. ZOu toen een geldkistje met 230 gestolen heb ben. De uitspraak luidde: tien maanden ge. vangenisstraf, waarvan vier maanden on voorwaardelijk met aftrek van het voor- arrest. Wegens medeplichtigheid aan deze in. braak werd de 24-jarige chauffeur-monteur E. A. M. van L. veroordeeld tot vijf maan- den gevangenisstraf met aftrek en ter be- schikkingstelling van de regering. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had veertien dagen ge- leden respectievelijk een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voor. waardelijk en een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. Donderdagmorgen heeft de Haarlemse rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen de 42-jarige boekhouder P. N. A. V, uit Heemstede, die op 4 Januari, vermoe delijk onder invloed van sterke drank, een op de Dreef rijdende bakker heeft aange reden, die wegens dit ongeluk weken lang niet kon werken. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Botunan, had veertien dagen geleden een gevangenisstraf geëist van vijf maanden en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar, De uitspraak luidde: twee maanden ge- vangenisstraf en de intrekking van het rij- bewijs voor de tijd van twee jaar. HAARLEM, 10 Maart 1934 ONDERTROUWD: 9 Mrt, A. E. Estié en Chr. E. A. Roeterink; 10 Mrt, II. J. van Ree- nen en H. de Vries; A. Roose en M. C. Brou wer: W. de Jong en T. van der Reijden; C. A. Seders en J. C. Bank; A. W. Klinkenberg en A. M. Mantje; P. van Brummelen en C, W. de Boer; L. J. W. Bijvoet en E. A. M, Lammers; R. J. de Koek en H. List; B. J, Blijker en M. A. Scheuter; E. van Maaren en J. Wisker; S. A. van Wetering en J. C. Hout kamp; J. Beenders en P. D. de Keizer; W, Riebeek en H. J. de Jong; H. Herder en A. van den Boogaard; H. Chr. van Osch en H, M. Tuijn; S. J. Heeremans en W. C. Fictoor; G. van Blanken en A. Angenent; M. G. de Graaff en M. H. Wijnstok. GEHUWD: 10 Mrt, H. A. Hauer en J. Th. A. Balm; Chr. W. Slagmolen en E. Leen; M, L. van Gulik en F. M. van Baekel; W. M, van Rijsbergen en F. A. van IJsseldijk; J, Th. A. van Galen en J. C. Doing; A. G. Everard en A. G. J. M. Francken; W. A. J. Bisschop en E. van Lieshout. BEVALLEN van een zoon: 7 Mrt, C. M. van HestHeemskerk; 9 Mrt, L. J. Treffers —van Slooten; M. C. d' Hane—van Bruggen; P. J. G. M. Barendregt—Lenting; H. J. Kerk- hoff—Houweling; J- E. de Laat—Michielsen; 10 Mrt, I. M. van ParadijsKok; M. de Wit —Heilig. BEVALLEN van een'dochter: 9 Mrt, J. M. van Putten—Lagendijk: J. HorversStoffer; G. W. Lowinskyvan Waard; 10 Mrt, C. van der PluijmTol. OVERLEDEN: 8 Mrt, C. J. Holleman", 76 j„ Schoterbosstraat; G. M. MoeskopsLónte, 81 j., Tedir.g van Berkhoutstraat; G. C. Kune- ma'n, 89 j., Gasthuisvest; 9 Mrt, M. W. Hagen, 70 j., Nieuwe Gracht; J. C. Appeldoorn,-67 j., Regentesselaan; W. M. van Ekeren—Saar- loos, 62 j., Hyacintenlaan. Burgemeester en wethouders van Rotter dam hebben de gemeenteraad voorgesteld in beginsel te besluiten tot de aanleg van een vliegveld in de Zestienhovense Polder. Nu tengevolge van een wijziging in de bestemming van het vliegveld Ypenburg de beide aldaar gevestigde opleidingsinsti tuten, de Rijksluchtvaartschool en de Na tionale Luchtvaartschool zullen moeten worden verplaatst, hebben B. en W. onder de aandacht van de minister van Verkeer en Waterstaat gebracht, dat Rotterdam in staat is in Zestienhoven een gunstige ves tigingsplaats voor de beide instituten te bieden. De minister heeft zich bereid ver klaard medewerking te verlenen aan vesti ging van de scholen aldaar. Nader overleg heeft geleid tot het ont werpen van een plan voor de aanleg van een veld van 800 bij 800 m., met de moge lijkheid van latere uitbreiding, op een ter rein, dat eigendom van de gemeente is. De kosten van de aanleg en inrichting, De eerste stand op de Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, die in het Krelagehuis gehouden zfll worden, is reeds gereed gekomen. En al spoedig was er grote belangstelling voor deze stand, een „koffiebar", vooral bij de standbouwers, die dag en nacht bezig zijn om hun expositie toch maar op tijd te kunnen openen. die ongerekend de waarde van de grond naar raming 2 millioen bedragen, zul len voor rekening van de gemeente komen. Van het rijk mag echter een oorlogsschade uitkering voor het vliegveld Waalhaven worden verwacht. Als vergoeding van. het gebruik van het veld willen B. en W. de tot dusverre op Ypenburg geldende tarie ven 1.000.per vliegtuig per jaar voor de Rijksluchtvaartschool en 80.-per vliegtuig per maand voor de Nationale Luchtvaartschool willen aanhouden. De totstandkoming van het vliegveld zal volgens B. en W. tevens de mogelijkheid bieden tot het aantrekken van op lucht vaartgebied werkzame ondernemingen. Voorts zal het veld als uitwijkplaats voor het helicopterverkeer kunnen dienen. Sin Po" meldt: DJAKARTA (Aneta) De Indonesische minister voor Verbindingen, ir. Roosseno, heeft, naar het dagblad „Sin Po" van heden meldt, aan het blad medegedeeld, dat de delegatie van de K.L.M. en de Indonesische regering, die sedert enige tijd onderhande lingen hebben gevoerd, zijn overeenge komen dat de Indonesische regering alle aandelen, die de K.L.M. heeft in de „Ga ruda Indonesian Airways", a pari zal over nemen. De K.L.M. gaf het A.N.P. eerst een be vestiging van dit bericht, maar trok deze later weer in. ADVERTENTIE VRAAGT UW APOTHEKER OF OROGIST HET ECHTE WATER ZOUT PASTILLES ALLEEN ECHT MEI DIT HANDELSMERK ifcfOgJ HET BESTE MIDDEL TEGEN Gk.EP, HOEST OF VERKOUDHEID In het verslag over de cursus 1952—1953 van de Middelbare Technische School te Haarlem (Vereniging voor Nijverheids onderwijs) wordt meegedeeld, dat liet aantal leerlingen aan het einde van de cursus be droeg 737. Aan het eindexamen onderwierpen zich 203 candidaten, van wie er 178 slaagden. Voor de cursus 19531954 meldden zich 427 candidaten: tot het eerste studiejaar werden' 160 leerlingen toeglaten, tot het tweede (z.g. sterklasse) 46, tot het gewone tweede studiejaar 2 en tot het vierde 2. In totaal dus 210

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8